آموزش استخراج بیت کوین ؛ راهنمای جامع استخراج بیت کوین

آموزش استخراج بیت کوین

فهرست مطالب

فعالیت در حوزه استخراج یکی از راه‌های کسب درآمد برای افراد علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال است. در واقع استخراج به فرآیند ایجاد توکن یا کوین مورد نظر اشاره دارد. استخراج کنندگان که اصطلاحا ماینر نیز نامیده می‌شوند، با استفاده از قدرت محاسباتی کامپیوتر و تجهیزات تخصصی خود، معادلات سخت و پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. فرآیند کاملا تخصصی ماینینگ، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. در این مقاله به آموزش استخراج بیت کوین می‌پردازیم.

بیت کوین اولین و محبوب‌ترین رمز ارز در بازار ارزهای دیجیتال است. افزایش باور نکردنی و قابل توجه قیمت این رمز ارز، بسیاری از افراد را به فعالیت در حوزه استخراج بیت کوین علاقه‌مند کرد. اگر قصد فعالیت یا کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه استخراج بیت کوین را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (BTC) به عنوان اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز شناخته می‌شود. این رمز ارز انتقال ارزش در یک شبکه همتا به همتا (P2P) و بدون نظارت شخص ثالث مانند بانک، سازمان‌های دولتی، نمایندگان، کارگزاری‌ها را به کمک فناوری بلاک چین امکان‌پذیر کرده است. شما به راحتی می‌توانید بیت کوین را در هر نقطه‌ای از جهان به سایر کاربران فعال در شبکه ارسال کنید.

بیت کوین چیست؟

با این حساب هیچ محدودیتی در شبکه بیت کوین وجود ندارد و داشتن حساب کاربری از الزامات حداقلی افراد برای بهره‌مندی از این خدمات است. در واقع شما بیت کوین یا به عبارتی دارایی دیجیتال خودتان را در بستر حساب کاربری نگه می‌دارید. اما چگونه می‌توان بیت کوین را به حساب کاربری خود منتقل کرد؟

برای انتقال بیت کوین به حساب کاربری دو راه پیش روی شما است:

۱. خرید بیت کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال (ایرانی و خارجی)

۲. استخراج بیت کوین

بیت کوین می‌تواند ابزاری برای سرمایه‌گذاری یا انجام خریدهای آنلاین شما باشد. اما به طور کلی بیشتر افراد و سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال محبوب را به منظور ذخیره ارزش خریداری می‌کنند.

مزایای بیت کوین

اگر بیت کوین را سایر ارزهای فیات رایج در جوامع جهانی مقایسه کنید، می‌بینید که سرعت انتقال بیت کوین در شبکه بیشتر است. علاوه بر آن شما برای انجام تراکنش در بلاک چین بیت کوین کارمزد بسیار ناچیزی پرداخت می‌کنید. عدم حضور و نظارت شخص ثالث موجب نرخ پایین کارمزد این شبکه شده است.

تکنولوژی‌های به کار رفته در شبکه بیت کوین باعث شده تا هویت شخص فرستنده و گیرنده کاملا ناشناس باقی بماند. جعل و هک تراکنش‌ها در بلاک چین بیت کوین تقریبا غیر ممکن است. علاوه بر آن تاریخچه تمام تراکنش‌های در بستر دفتر کل عمومی ثبت شده و تمام کاربران به این اطلاعات دسترسی دارند.

بلاک چین چیست؟

بیت کوین بر پایه تکنولوژی بلاک چین ساخته شده است. تاریخچه و اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها با ترتیب زمانی در بستر دفترکل توزیع شده بلاک چین، ذخیره می‌شوند. فناوری بلاک چین به گونه‌ای طراحی شده که ایجاد هر گونه تغییر یا حذف اطلاعات تراکنش‌ در بستر آن، غیر ممکن است. همین قابلیت از حملات سایبری هکرها جلوگیری می‌کند. یک بلاک تنها بخش کوچکی از شبکه بلاک چین است که جزئیات مربوط به تعداد مشخصی از تراکنش‌ها را شامل می‌شود.

بلاک چین چیست؟

آشنایی با سه بخش اصلی بلاک چین

برای درک بهتر فرآیند استخراج بیت کوین بهتر است که سه بخش اصلی فناوری بلاک چین را نیز بشناسید:

دفتر کل توزیع شده

دفتر کل توزیع شده یک نسخه کامل از اطلاعات و جزئیات مربوط به تمام تراکنش‌های بیت کوین در سراسر جهان را شامل می‌شود. تراکنش‌های شبکه توسط کاربران یا اصطلاحا نودهای فعال بیت کوین به تایید و ثبت نهایی می‌رسند.

تابع هش SHA-256

بلاک چین بیت کوین با استفاده از تابع هش SHA-256 امنیت لازم را برای کاربران شبکه فراهم می‌کند. هر بلاک طی فرآیند استخراج به صورت دیجیتالی امضاء می‌شود. ایجاد هر گونه تغییری بعد از اتمام فرآیند استخراج و ساخته شدن بلاک، ممکن نخواهد بود. تعداد کاراکترهای خروجی تابع SHA-256، تحت هر شرایطی یکسان است. علاوه بر آن SHA-256، تابعی یک طرفه است. بدین معنی که شما نمی‌توانید با توجه به خروجی تابع، داده ورودی را پیدا کنید.

الگوریتم اثبات کار

طی فرآیند استخراج بلاک چین بیت کوین، دستگاه‌های ماینر با حل کردن معادلات ریاضی بسیار پیچیده تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. در واقع این روش تایید و ثبت تراکنش‌ها در بستر شبکه بلاک چین، الگوریتم اثبات کار (PoW) نامیده شده است. استخراج کنندگان به ازای ساخت هش برای بلاک‌های جدید، مبلغی را در قالب رمز ارز بومی شبکه یعنی بیت کوین دریافت می‌کنند.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین، فرآیند ساخت بلاک‌های معتبر و ثبت اطلاعات مربوط به تراکنش‌های جدید در دفتر کل شبکه را شامل می‌شود. این دفتر کل، بلاک چین نام دارد. همانطور که گفته شد، بلاک چین یکی از اصلی‌ترین بخش‌های شبکه بیت کوین است. این فناوری از بروز مشکلاتی مانند دو بار خرج کردن (دابل اسپند) و ایجاد حملات سایبری جلوگیری می‌کند.

به بیان ساده‌تر تاریخچه تراکنش‌ها و پیاده‌سازی الگوریتم اجماع در شبکه بلاک چین، اجازه دو بار خرج کردن بیت کوین را به کاربران نمی‌دهد. مالکیت بیت کوین با انجام محاسبات ریاضی از طریق رمزنگاری کلید عمومی مشخص می‌شود. با این حال تکنولوژی رمزنگاری به تنهایی قادر به اجراسازی و مدیریت بی‌نقص بیت کوین نیست. در واقع رمزنگاری نمی‌تواند ثابت کند که یک کوین یا توکن ارز دیجیتال در گذشته به هیچ فرد دیگری ارسال نشده است.

توسعه‌دهندگان برای ایجاد یک تاریخچه اشتراکی از تراکنش‌ها، اطلاعات آن‌ها را به صورت توافقی سازمان‌بندی می‌کنند. برای مثال تاریخچه بر اساس زمان انجام تراکنش، بعد از بررسی و تایید نودهای شبکه در بلاک چین بیت کوین ثبت می‌شود. ارز دیجیتال بیت کوین برای حذف شخص ثالث، ایجاد بستری غیر متمرکز، جلوگیری از کنترل و اعمال قدرت دولت‌ها در این قالب طراحی شده است.

استخراج بیت کوین چیست؟

به طور کلی اصطلاح استخراج در بازار ارز دیجیتال به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن بلاک‌های جدید به زنجیره بلاک چین اضافه می‌شوند. اولین ماینری که بتواند با انجام معادلات ریاضی هش بلاک مورد نظر را به دست آورد، ارز دیجیتال بومی همان بلاک چین را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

اگر به فعالیت در حوزه استخراج ارز دیجیتال علاقه‌مند هستید، در قدم اول رمز ارزهای قابل استخراج را بشناسید. بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، مونرو (XMR) و لایت کوین (LTC) از جمله ارزهای دیجیتال قابل استخراج هستند. استخراج ارزهای دیجیتال پربهره به نسبت سال‌های گذشته سخت‌تر شده است.

افزایش میزان سختی شبکه و فعالیت اشتراکی ماینرها در مقیاس‌های بسیار بزرگ (مزرعه ماینینگ یا استخر استخراج)، کاهش میزان سودآوری استخراج‌کنندگان فعال در این حوزه را با خود به همراه داشته است. در واقع مزارع  استخراج و ماینینگ پول‌ها بخش قابل توجهی از هش ریت یا همان قدرت هش شبکه را در دست دارند.

قدرت هش به تعداد معادلاتی که در هر ثانیه حل می‌شوند، اشاره دارد. استخراج برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به کمک تجهیزات پیشرفته و کاملا تخصصی انجام می‌شود. قیمت تعدادی از این دستگاه‌های ماینر به دلیل تقاضای بالای سرمایه‌گذاران بسیار بالا است. به طور کلی اگر قصد فعالیت در حوزه ماینینگ را دارید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی، تمام جوانب، هزینه‌های جانبی را بسنجید.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع الگوریتم اجماع در بلاک چین


استخراج بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

طی فرآیند استخراج بیت کوین (یا در حالت کلی استخراج شبکه‌های بلاک چینی)، شیوه‌ای نوین برای ذخیره قابل اعتماد و مطمئن اطلاعات به کار گرفته می‌شود. بلاک چین بیت کوین به ازای مشارکت کاربران در فرآیند تامین امنیت برای شبکه، پاداش پرداخت می‌کند. این سیستم از یک ساختار کاملا غیر متمرکز برخوردار است.

هر بلاک در نتیجه انجام درست یک معادله ریاضی مشخص به شبکه بیت کوین اضافه می‌شود. سنجش درستی و اعتبار اطلاعات ثبت شده در هر بلاک با استفاده از همان معادلات ریاضی امکان‌پذیر است. این فرآیند توسط توابع هش رمزنگاری شده کنترل و مدیریت می‌شود.

هش ابزاری برای رمزنگاری یک طرفه است. به بیان ساده‌تر دستیابی به داده‌های ورودی تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد. اما استخراج بیت کوین به چه صورت انجام می‌شود؟ در واقع دستگاه‌های ماینر بیت کوین هر ثانیه میلیاردها هش را مورد بررسی قرار می‌دهند تا در نهایت هش مطایق با سختی شبکه را پیدا کنند.

استخراج بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

میزان سختی شبکه بیت کوین هر 2016 بلاک (حدودا دو هفته یک بار) به منظور ثابت نگه داشتن زمان لازم برای ساخت بلاک‌ها، تنظیم می‌شود. هش حاصل از فرآیند استخراج نشانگر تنها یک بلاک است و اطلاعات مربوط به آن را شامل می‌شود. تمام اطلاعات ذخیره شده در شبکه به نحوی به یکدیگر متصل شده‌اند.

بنابراین با کوچک‌ترین تغییر، هش بلاک مورد نظر و تمام بلاک‌های پیش از آن به کلی تغییر می‌کند. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که با وجود نودهای فعال شبکه بیت کوین، ایجاد هر گونه تغییر و دستکاری اطلاعات غیر ممکن است. در واقع نودها به تاریخچه‌ تمام تراکنش‌های شبکه دسترسی دارند، بنابراین اطلاعات دستکاری شده را سریعا شناسایی کرده و از ثبت داده غلط جلوگیری می‌کنند.

با توجه میزان سختی شبکه، زمان و مصرف برق، ماینرها برای انجام موفقیت‌آمیز فرآیند استخراج زحمت زیادی می‌کشند. حجم کاری ماینرها طی استخراج بیت کوین بسیار بالا است و همین موضوع موجب شده تا الگوریتم اجماع بیت کوین، اثبات کار نامیده‌ شود.

حمله سایبری به شبکه بزرگ و غیر متمرکز بیت کوین غیرممکن است. طبق گفته کارشناسان ایجاد اختلال در بیت کوین تنها در صورت دستیابی به قدرت هش کل شبکه امکان‌پذیر خواهد بود. کاربران برای دستیابی به این مقدار قدرت هش در شبکه بیت کوین باید میلیاردها دلار هزینه کنند.

اما استخراج یک بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟ به طور کلی استخراج هر بیت کوین حدودا 10 دقیقه طول می‌کشد. البته تنها دستگاه‌های ماینر پیشرفته و تخصصی می‌توانند به این سرعت بیت کوین را استخراج کنند. در نتیجه این دستگاه ماینر شما است که تعیین می‌کند، چقدر زمان برای استخراج یک بیت کوین لازم دارد.


بیشتر بخوانید: استخراج هلیوم (Helium) ؛ چگونه HNT استخراج کنیم؟


آموزش استخراج بیت کوین

استخراج کنندگان بیت کوین با استفاده از دستگاه‌های ماینر حدودا هر ده دقیقه، یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین اضافه می‌کنند. افراد در سراسر جهان با استفاده از کامپیوتر شخصی و اینترنت پرسرعت قادر به استخراج بیت کوین هستند، اما مشارکت در این فرآیند برای تمام کاربران سودآور و مقرون به صرفه نیست. در ادامه مراحل لازم برای شروع فعالیت در حوزه استخراج بیت کوین را به شما آموزش می‌دهیم.

آموزش استخراج بیت کوین

۱. انتخاب و راه‌اندازی دستگاه ماینر بیت کوین

در ابتدای مسیر با توجه به بودجه و اهداف شخصی خود دستگاه ماینری که بیشترین میزان سودآوری را برای شما دارد، انتخاب کنید. اگر بخواهید به کمک کامپیوتر شخصی یا لپتاپ به استخراج بیت کوین بپردازید، تقریبا هیچ درآمدی به دست نخواهید آورد.

مشارکت در این فرآیند تنها برای کاربرانی سودآور است که از تجهیزات تخصصی و پیشرفته برای ماین بیت کوین استفاده می‌کنند. انتخاب، خرید و راه‌اندازی دستگاه ماینر بیت کوین کار تخصصی و نسبتا پیچیده‌ای است. بنابراین سعی کنید پیش از هر گونه اقدام جدی تحقیقات لازم در این زمینه را انجام دهید.

۲. ساخت کیف پول بیت کوین

هنگام استخراج موفقیت آمیز یک بلاک از شبکه، بلاک چین پاداشی را در قالب ارز دیجیتال بیت کوین به استخراج کنندگان پرداخت می‌کند. این پاداش مستقیما و به صورت خودکار به کیف پول بیت کوین کاربران منتقل می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم یک کیف پول اختصاصی برای پاداش‌ حاصل از استخراج در نظر بگیرید.

کیف پول‌های ارز دیجیتال غالبا خدماتی را در زمینه دریافت، نگهداری و انتقال دارایی‌های دیجیتال به کاربران خود ارائه می‌دهند. این محصولات با توجه به کاربرد و سطح امنیت ساختار متفاوتی دارند. شما می‌توانید به انتخاب خودتان یکی از کیف پول‌های سخت افزاری (سرد) یا نرم افزاری (گرم) موجود در بازار را انتخاب کنید. کیف پول‌ سخت افزاری با ارائه قابلیت ذخیره‌سازی سرد (آفلاین) به عنوان امن‌ترین گزینه موجود برای ذخیره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

اما خرید این دسته از محصولات برای تمام کاربران مقرون به صرفه نیست. کیف پول‌های گرم عموما در قالب نرم افزارهای قابل اجرا بر روی سیستم عامل‌های مختلف ساخته شده‌اند. شما برای دسترسی و استفاده از خدمات این دسته از محصولات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. البته سطح امنیت کیف پول‌های نرم افزاری به نسبت پایین‌تر است.

به طور کلی با توجه به حملات سایبری هکرها طی سال‌های اخیر، توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب کیف پول تمام مسائل امنیتی را در نظر بگیرید. بسیاری از کاربران به دلیل بی‌توجهی و عدم آشنایی با ساختار کلی بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه خود را به کلی از دست داده‌اند.

خواندن
سایلنت باکس های نگهداری از ماینر

۳. تنظیم و راه‌ اندازی دستگاه ماینر

بعد از خرید و ساخت کیف پول بیت کوین، با توجه به دستورالعمل‌های مشخص شده دستگاه ماینر را راه اندازی کنید. نرم افزار استخراج مورد نظر خود را بر روی دستگاه ماینر نصب و تنظیم کنید. شما برای انجام این فرآیند نیز دانش تخصصی نیاز دارید.

اتصال چندین دستگاه ماینر به یکدیگر برای داشتن شانس بیشتر هنگام استخراج بیت کوین نیز پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. نرم افزارهای استخراج ساختار و قابلیت‌ها متفاوتی دارند. شما به راحتی می‌توانید با انجام تحقیقات لازم بهترین گزینه را با توجه به دستگاه ماینر مورد نظر و نیازهای شخصی خودتان برای استخراج بیت کوین انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله «آموزش راه اندازی ماینر» را مطالعه کنید.

راه اندازی دستگاه ماینر بیت کوین

۴. شروع استخراج بیت کوین

بعد از گذارندن مراحلی که گفته شد و دانلود نسخه کپی بلاک چین بیت کوین، می‌توانید فعالیت خودتان را در این حوزه آغاز کنید. فرآیند استخراج در این مرحله تنها با فشار دادن یک دکمه به صورت خودکار آغاز می‌شود. بنابراین دستگاه ماینر بدون نیاز به نظارت شما، بیت کوین استخراج می‌کند.

دستگاه‌های ماینر طی 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته قابلیت استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را دارند. بنابراین می‌توانید حتی زمانی که خواب هستید، کسب درآمد کنید. البته برای اطمینان از عملکرد درست دستگاه، هر چند وقت یک بار ماینر خودتان را چک کنید.


بیشتر بخوانید: نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر ؛ افزایش راندمان و طول عمر


استخراج بیت کوین در خانه

استخراج بیت کوین در خانه بسیار چالش‌ برانگیز است.با این حال کاربران با پیروی از چند نکته می‌توانند به نتایج و سود قابل قبولی دست پیدا کنند. اولین قدم برای استخراج بیت کوین در خانه، راه‌اندازی درست دستگاه ماینر و پیدا کردن یک منبع برق قوی است. در قدم بعدی کیف پول مورد نظر خودتان در بین پلتفرم‌های فعال در این حوزه انتخاب کنید. نصب یک نرم‌افزار استخراج کاربردی از مهم‌ترین مراحل استخراج خانگی بیت کوین است.

البته با توجه به قیمت بالای دستگاه‌های ماینر، خرید این محصولات برای تمام کاربران مقرون به صرفه نیست. علاوه بر آن مصرف برق فرآیند استخراج بیت کوین و هزینه‌های ناشی از آن بسیار بالا است. با وجود چنین شرایطی استخراج بیت کوین در خانه تنها برای شهروندان کشورهایی به صرفه است که هزینه بسیار ناچیزی برای مصرف برق پرداخت می‌کنند. بنابراین استخراج خانگی بیت کوین امکان‌پذیر است. اما برای افزایش میزان سودآوری استخراج بیت کوین در خانه به سرمایه اولیه قابل توجه و تجهیزات پیشرفته احتیاج خواهید داشت.


بیشتر بخوانید: آنچه از مصرف برق ماینر باید بدانید


آشنایی با سایر روش‌ های استخراج بیت کوین

در واقع شما برای فعالیت و کسب سود از فرآیند استخراج لزوما دستگاه ماینر احتیاج ندارید. روش‌های متفاوتی برای استخراج بیت کوین وجود دارد. در این بخش به سایر روش‌های ممکن برای استخراج بیت کوین می‌پردازیم.

استخر استخراج

کاربران با استفاده از بستر به وجود آمده در استخرهای استخراج (ماینینگ پول) به کمک یکدیگر به استخراج بیت کوین می‌پردازند. مشارکت کاربران در ماینینگ پول‌ها، افزایش قدرت هش و شانس بیشتر برای استخراج موفق بیت کوین را با خود به همراه دارد. البته پاداش حاصل از استخراج بیت کوین با توجه قدرت هش دستگاه ماینر و سایر فاکتورها بین کاربران تقسیم می‌شود. علاوه بر آن مبلغی به عنوان کارمزد خدمات استخر استخراج از حساب کاربران کسر می‌شود. مشارکت در استخرهای استخراج را به افرادی که با هدف کسب درآمد مداوم و اندک وارد این حوزه شده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم.

استخراج ابری

استخراج ابری نیز به عنوان یکی از روش‌های مرسوم برای ماین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. استخراج ابری به روشی اشاره دارد که در طی آن شما مبلغی را به شخص دیگر پرداخت می‌کنید. این شخص با استفاده از تکنولوژی رایانش ابری (محاسبات ابری) استخراج بیت کوین را برای شما انجام می‌دهد. بیشتر استخراج کنندگان ابری با شرکت‌های استخراج همکاری دارند. با توجه به قرارداد و توافقاتی که بین آن‌ها صورت گرفته، استخراج کنندگان ابری از راه دور به دستگاه‌های ماینر موجود در پایگاه‌های داده دسترسی پیدا می‌کنید.

در این روش برای استخراج بیت کوین هیچ سخت افزار خاصی احتیاج ندارید. شما با پرداخت مبلغی به دارنده دستگاه ماینر، بخشی از سود حاصل از استخراج بیت کوین را دریافت می‌کنید. البته قبل از انجام هر گونه اقدام جدی تحقیقات لازم را انجام دهید چرا که کلاهبرداران زیادی با وعده‌های دروغین کاربران را فریب می‌دهند.

دلیل استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین از جهات مختلف به استخراج طلا شباهت دارد. استخراج یک عملیات فنی است که در طی آن علاوه بر ساخت بیت کوین‌های جدید، اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و مالکیت دارایی دیجیتال نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند. انرژی مصرفی استخراج بیت کوین درست مانند استخراج طلا بسیار بالا است. اما از سوی دیگر سود حاصل از این فرآیند نیز می‌تواند بسیار بالا و قابل توجه باشد.

بنابراین کاربران به ازای استخراج بیت کوین مبلغی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب رمز ارز BTC پرداخت می‌شود. افراد با ساختن یا ملحق شدن به استخرهای استخراج، شانس بیشتری برای ماین موفق بیت کوین دارند. استخرهای استخراج بستر لازم برای فعالیت گروهی ماینرها را فراهم کرده‌اند. به بیان ساده‌تر قدرت هش حاصل از فعالیت اشتراکی استخراج کنندگان بسیار بیشتر است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که استخر استخراج مبلغی را به عنوان کارمزد از حساب شما کسر می‌کند.

دلیل استخراج بیت کوین چیست؟

جالب است بدانید که استخراج بیت کوین با دستگاه‌های ساده مانند کامپیوتر‌های شخصی یا تلفن همراه نیز امکان‌پذیر است. البته هزینه‌های جانبی استخراج با این قبیل دستگاه‌ها، بسیار بالا است و در نهایت سودی به دست نخواهید آورد. استخراج با ابزارهای ساده به افرادی که تنها به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با تکنولوژی منحصربه‌فرد بیت کوین و بلاک چین را هستند، پیشنهاد می‌شود. در واقع شما هنگام انجام فرآیند استخراج، اطلاعات زیادی در زمینه نحوه عملکرد کامپیوتر و شبکه‌های بلاک چینی به دست خواهید آورد.

آیا استخراج بیت کوین به صرفه است؟

جواب این سوال برای هر کاربر با توجه به فاکتورهای مختلف، متفاوت است. بنابراین برای محاسبه میزان درآمد ماینر و دستیابی به پاسخ دقیق برای این سوال بهتر است از ماشین حساب استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنید. ماشین حساب‌های استخراج در سایت‌های ایرانی و خارجی مختلف اطلاعات دقیقی را در این زمینه ارائه می‌دهند.

در واقع شما به کمک ماشین حساب ماینر متوجه خواهید شد که آیا استخراج بیت کوین با دستگاه ماینر مورد نظر و هزینه برق، مقرون به صرفه است یا خیر. بیشتر سازمان‌ها قبل از اجراسازی اقدامات مهم، چنین رویکردی را پیش می‌گیرند. در حقیقت شما با بررسی و تحلیل داده‌ها به یک نتیجه درست و منطقی دست پیدا خواهید کرد و از انجام اقدامات غیر ضروری خودداری می‌کنید.

در قدم اول میزان سرمایه اولیه برای شروع فعالیت در این حوزه را محاسبه کنید. آیا توانایی خرید دستگاه ماینر پیشرفته را دارید؟ آینده بیت کوین را ارزیابی کنید. از نظر شما بیت کوین طی سال‌های آینده در بازار ارزهای دیجیتال چه جایگاهی خواهد داشت؟ همچنین می‌توانید پیش‌بینی تحلیلگران منتخب و محبوب بازار ارزهای دیجیتال درباره قیمت بیت کوین را مورد بررسی قرار دهید.

میزان سختی شبکه بیت کوین همواره در حال تغییر است. آیا دستگاه ماینر مورد نظر شما با توجه به میزان سختی شبکه، توانایی استخراج بیت کوین را دارد؟ بعد از در نظر گرفتن تمام مواردی که گفته شد، میزان سودآوری و به صرفه بودن استخراج بیت کوین مشخص می‌شود. از آنجایی که شرایط هر کاربر با دیگری متفاوت است، نمی‌توان یک پاسخ دقیق و یکسان برای آن در نظر گرفت.

کاهش قیمت و سختی شبکه بیت کوین نشانگر فعالیت تعداد کمتری از دستگاه‌های ماینر در بلاک چین این پروژه است. معمولا در چنین شرایطی دریافت پاداش برای ماینرها آسان‌تر خواهد بود. با این حال افزایش روز به روز ماینرها و تعداد کم بیت کوین‌های قابل استخراج، سختی فرآیند استخراج نیز تا حد قابل توجهی افزایش داده است.

آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟

علاوه بر انتخاب ماینر کاربردی و مناسب، وضعیت بازار و حضور سایر ماینرها از جمله عوامل تاثیرگذار در میزان سودآوری بیت کوین هستند. با توجه به اتفاقات سال‌های گذشته قیمت بیت کوین در بازار گاوی ارز دیجیتال، افزایش قابل توجهی را تجربه می‌کند. درآمد ماینرها در بازار گاوی بسیار بیشتر از شرایط معمولی است.

در چنین شرایطی سایر افراد با مشاهده بازار گاوی و افزایش قابل توجه میزان سودآوری استخراج کنندگان فعالیت خودشان را در این حوره آغاز می‌کنند. با افزایش تعداد ماینرهای فعال، میزان سختی شبکه بیت کوین نیز افزایش می‌یابد. بنابراین شرایط به زودی به حالت قبل باز می‌گردد.

ماینرهای نسبتا ضعیف‌تر در نهایت طی این چرخه به وجود آمده، کارایی خود را از دست می‌دهند. بدین معنی که میزان برق مصرفی برخی از ماینرها بسیار بیشتر از بیت کوین استخراج شده است. بنابراین تعدادی از استخراج کنندگان با خاموش کردن دستگاه‌های ماینر، فعالیت خودشان را در این حوزه متوقف می‌کنند. البته ماینرهای اسیک معمولا سریعا به شرایط بازار واکنش نشان نمی‌دهند.

در بازار‌های خرسی شرایط کاملا متفاوت است. بسیاری از استخراج کنندگان با کاهش درآمد ماینرها، دستگاه‌های خودشان را خاموش می‌کنند. در این شرایط کاربرانی که بهترین موقعیت مکانی و دستگاه‌های ماینر را دارند، پیروز میدان خواهند بود. به طور کلی دستگاه‌های ماینر با گذشت زمان فرسوده و منسوخ می‌شوند. بسیاری از استخراج کنندگان برای فعالیت در این حوزه و حفظ میزان سودآوری خود، دستگاه‌های ماینر جدید خریداری می‌کنند.


بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد درآمد ماینر بدانید ؛ قیمت، هزینه نگهداری و محاسبه درآمد


آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

بله، استخراج بیت کوین از نظر بیشتر حوزه‌های قضایی قانونی است. برخی از کشورهای پایگاه‌های بسیار وسیع و بزرگی را به منظور استخراج ارزهای دیجیتال تاسیس کرده‌اند. برای مثال استخراج بیت کوین و ارز دیجیتال در کشور اسرائیل به عنوان یک شغل رسمی شناخته می‌شود. البته افراد فعال در این شغل، مالیات پرداخت می‌کنند. از سوی دیگر شبکه مقابله با جرائم مالی (FinCEN) ایالات متحده استخراج کنندگان را فرستندگان پول در نظر می‌گیرد. بدین معنی که ممکن است طی این روند قوانین خاصی برای آن‌ها وضع شود.

طبق گفته رئیس جمهور کشور ال سالوادور ساخت شهر بیت کوین از نوامبر سال 2021 آغاز شده است. شکل ظاهری شهر بیت کوین شبیه کوین خواهد بود. موقعیت جغرافیایی این شهر به گونه‌ای است که انرژی لازم برای دستگاه‌های ماینر توسط انرژی گرمایی زمین تامین می‌شود.

استفاده هوشمندانه از موقعیت جغرافیایی و استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌تواند میلیاردها دلار درآمد را برای این شهر به همراه داشته باشد. با به کارگیری درآمد حاصل از استخراج در زمینه‌های مختلف، قطعا کیفیت زندگی شهروندان نیز تا حد قابل توجهی ارتقاء پیدا خواهد کرد.

اما قوانین اعمال شده در این حوزه در تمام نقاط جهان یکسان نیست. استخراج بیت کوین در کشورهای الجزایر، نپال، روسیه، بولیوی، مصر، مراکش، اکوادر و پاکستان غیر قانونی است. بنابراین قبل از انجام هر گونه اقدام جدی در زمینه استخراج بیت کوین قوانین مربوط به کشور خود را بادقت مورد بررسی قرار دهید.

تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین

به طور کلی شما برای استخراج بیت کوین تنها یک کیف پول ارز دیجیتال، نرم افزار استخراج و دستگاه ماینر احتیاج دارید. در ادامه تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کیف پول ارز دیجیتال

شما برای حفظ و ذخیره‌سازی امن بیت کوین‌های حاصل از فرآیند استخراج می‌توانید از یک کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید. کیف پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری زیادی در بازار ارزهای دیجیتال موجود هستند. به طور کلی هر کاربر قبل از انتخاب کیف پول مواردی از جمله هدف خود از سرمایه‌گذاری و مبلغ دارایی دیجیتال ذخیره شده را در نظر می‌گیرد.

نرم افزار استخراج

شما معمولا برای دانلود و استفاده از خدمات نرم افزار‌های استخراج هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. نرم افزارهای استخراج متنوعی برای سیستم‌های مختلف ساخته شده است. کاربران برای استخراج محبوب‌ترین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین بین چند گزینه حق انتخاب دارند. البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که انتخاب یک نرم افزار ماینینگ مشخص تاثیر چندانی در نتیجه فرآیند استخراج نخواهد داشت.

دستگاه ماینر

دستگاه ماینر یکی از ملزومات اصلی برای مشارکت در فرآیند استخراج است. دستگاه‌های ماینر انواع متفاوتی دارند. انتخاب بهترین و کارآمد‌ترین دستگاه ماینر با توجه به فاکتورهای متفاوت، کار ساده‌ای نیست. در حال حاضر اسیک‌ها به عنوان بهترین گزینه برای استخراج بیت کوین شناخته می‌شوند. این دسته از ماینرها به صورت اختصاصی برای انجام فرآیند استخراج طراحی و ساخته شده‌اند.


بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی 7 مورد از بهترین دستگاه‌های ماینر


راهنمای انتخاب ماینر بیت کوین

اگر به حوزه استخراج بیت کوین علاقه‌مند هستید، در گام اول باید به این موضوع آگاه باشید که تنها راه شما برای شروع فعالیت و کسب درآمد در این حوزه خرید یک دستگاه ماینر است. در حال حاضر مدارهای مجتمع با کاربرد خاص که اصطلاحا اسیک (ASIC) نامیده می‌شوند، گزینه مناسبی برای استخراج بیت کوین هستند.

ماینرهای اسیک غالبا برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما از آنجایی که به صورت کاملا اختصاصی برای انجام این کار طراحی شده‌اند، بازدهی بسیار خوبی دارند. کارایی و بازدهی این دسته از دستگاه‌های ماینر به قدری بالا است که بعد از معرفی و توزیع ماینرهای اسیک در سال 2013 سایر گزینه‌ها به کلی منسوخ محسوب می‌شدند.

پردازنده‌های مرکزی، کارت‌های گرافیک و حتی ماینرهای پیشرفته‌تر که با عنوان FPGA شناخته می‌شوند، گزینه‌های مناسب و سودآوری برای استخراج بیت کوین نیستند. اگر قصد استفاده از این ماینرها را دارید، بهتر است سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج را شناسایی و انتخاب کنید. البته تمام ماینرهایی که نام برده شد، قابلیت استخراج بیت کوین را دارند. اما عملکرد کند آن‌ها طی فرآیند استخراج موجب شده تا از لحاظ زمان و مصرف انرژی گزینه سودآوری برای ماین بیت کوین نباشند.

خواندن
مزایا و معایب دستگاه ماینر T17 و S17

بهترین کارت‌های گرافیکی پیش از ظهور ماینرهای اسیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند. برای مثال ماینر AMD 7970 در هر ثانیه 800 میلیون هش تولید می‌کند. اما در حال حاضر ماینرهای اسیک در هر ثانیه حدودا 100 میلیارد هش ایجاد می‌کنند. بنابراین تفاوت قدرت هش این دو نوع دستگاه ماینر کاملا فاحش است.

راهنما انتخاب ماینر بیت کوین

تعداد هش‌های ساخته شده در هر ثانیه اصطلاحا هش ریت نامیده می‌شود. هش ریت یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش قدرت دستگاه‌های ماینر است. البته لازم است دو فاکتور دیگر را نیز هنگام خرید ماینر بیت کوین در نظر بگیرید. مصرف برق هم یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در فرآیند استخراج است. هنگام مقایسه ماینرها، دستگاهی سودآوری بیشتری دارد که مصرف برق آن به نسبت سایر محصولات کمتر باشد. بنابراین حتما ماینری را در اولویت خرید خود قرار دهید که برق کمتری مصرف می‌کند.

فاکتور آخری باید در نظر بگیرید قیمت ماینر است. قیمت برخی از ماینرهای اسیک به قدری بالا است که حتی بعد از چند سال شاهد بازگشت سرمایه اولیه خود نخواهید بود. بنابراین در چنین شرایطی حتی اگر دستگاه مورد نظر سودآورترین اسیک موجود در بازار باشد، خرید آن منطقی نیست.

شرکت‌های زیادی در زمینه تولید مدارهای جامع مجتمع با کاربرد خاص فعالیت دارند. رویکرد هر یک از این سازمان‌ها نسبت به سه فاکتور نام برده، متفاوت است. برخی از شرکت‌ها ماینرهای اسیک گران قیمت که سودآوری بیشتری دارند، تولید می‌کنند. در حالی که هدف تعداد دیگری از آن‌ها تولید محصولات ساده و ارزان برای کاربران است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع فعالیت در حوزه استخراج تحقیقات لازم را انجام دهید. اگر علاوه بر آگاهی کامل به نیازهای شخصی خود و عوامل موثر در میزان سودآوری را نیز بشناسید، می‌توانید بهترین دستگاه ماینر را انتخاب کنید.

موقعیت مکانی یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها در میزان سودآوری حاصل از فرآیند استخراج بیت کوین است. همانطور که می‌دانید هزینه برق در نقاط مختلف جهان یکسان نیست. تعرفه برق در بیشتر کشورهای توسعه یافته بسیار بالا است. همین موضوع موجب شده تا شهروندان در این نواحی از استخراج ارز دیجیتالی مانند بیت کوین خودداری ‌کنند. استخراج بیت کوین معمولا در کشورهایی رواج دارد که هزینه مصرف برق در آن‌ها بسیار اندک است. کاربران کشورهای در حال توسعه دستگاه‌های ماینر را در خانه خودشان راه‌اندازی می‌کنند. بنابراین موقعیت مکانی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در میزان سود دریافتی از استخراج بیت کوین داشته باشد.


بیشتر بخوانید: نکات کلیدی هنگام خرید ماینر


ریسک ها و محدودیت های استخراج بیت کوین

به گمان برخی از کاربران با حل چند معامله ساده ریاضی، می‌توان بلاک‌های جدید به شبکه اضافه کرد. اما استخراج بیت کوین اصلا کار ساده‌‍ای نیست. نباید ریسک‌ها و محدودیت‌های استخراج بیت کوین را نادیده گرفت. در ادامه به برخی از این موارد می‌پردازیم:

 • احتمال سوء استفاده هکرها از مشکلات و حفره‌های امنیتی به وجود آمده در فرآیند استخراج بیت کوین وجود دارد.
 • هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه نیست. بسیاری از افراد مبلغ بسیار بالایی را صرف خرید ماینر و تجهیزات تخصصی می‌کنند، اما در نهایت سود چندانی از استخراج بیت کوین به دست نمی‌آورند.
 • توان محاسباتی دستگاه ماینر به مرور زمان کاهش می‌یابد. به طور کلی مشخص نیست که بیت کوین بتواند با ارتقاء کاربرد و هزینه‌های محاسباتی ضررهای احتمالی ماینرها را جبران کند.
 • قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی را تجربه می‌کنند. بنابراین حتی اگر بتوانید مقدار زیادی بیت کوین را با موفقیت استخراج کنید، احتمال سقوط شدید قیمت و از دست رفتن سرمایه شما وجود دارد.
 • با توجه به ساختار غیر متمرکز بیت کوین و ارزهای دیجیتال، بیشتر کشورها قوانین خاصی را در این زمینه اعمال نکرده‌اند. بنابراین لازم است بدانید که در صورت بروز مشکل، هیچ گونه حمایت قانونی برای شما در نظر گرفته نخواهد شد.
 • لغو تراکنش در شبکه بیت کوین در حالت کلی غیر ممکن است. بنابراین در صورت بروز هر گونه مشکلی هنگام استفاده از بیت کوین، امکان اصلاح و لغو تراکنش وجود ندارد.
 • ارزهای دیجیتال، خصوصا بیت کوین طی سال‌های اخیر مورد توجه جوامع مختلف قرار گرفته‌اند. اما در نهایت این نکته را هم به خاطر داشته باشید که رمز ارزها در بسیاری از کشورها از مقبولیت چندانی برخوردار نیستند.

ریسک‌ها و محدودیت‌های استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین علاوه بر ریسک‌های مالی و احتمال عدم بازگشت سرمایه اولیه، ریسک‌های تخصصی دیگری را نیز برای افراد به همراه دارد. به بیان ساده‌تر مدیریت و نگهداری دستگاه‌های ماینر پیشرفته مانند اسیک، ساده‌ نیست. گرمای زیادی طی فرآیند استخراج تولید می‌شود. بنابراین شما برای خنک نگه داشتن فضا و جلوگیری از بروز مشکلاتی از قبیل سوختن قطعات دستگاه ماینر، تهویه احتیاج دارید. به بیان ساده‌تر تمام برقی که برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد، در نهایت به شکل گرما در فضا پراکنده می‌شود.

قبل از شروع استخراج بیت کوین محدودیت‌های شبکه برق را نیز در نظر بگیرید چرا که در بسیاری از موارد نادیده گرفتن محدودیت‌ها احتمال قطعی برق و آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد. شما همچنین می‌توانید برای اطمینان بیشتر از متخصصان نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های ماینر کمک بگیرید.

دستگاه‌ ماینر باید دائما تمیز شود و گرد و خاک بر روی آن‌ نباشد. تمیز نگه داشتن بر روی میزان عمر و سلامت دستگاه ماینر تاثیر مستقیم دارد. ماینرهای اسیک بعد از یک دوره کارایی خودشان را از دست می‌دهند. همانطور که می‌دانید سرعت تغییر در دنیای تکنولوژی امروز بسیار بالا و غیر قابل پیش‌بینی است. بنابراین استخراج کنندگان همواره نگران منسوخ شدن دستگاه‌های ماینر خودشان هستند. با وجود تمام ریسک‌ها و محدودیت‌هایی که گفته شد، استخراج بیت کوین می‌تواند سود قابل توجهی را برای کاربران به همراه داشته باشد. به طور کلی افزایش آگاهی همواره به تصمیم‌گیری درست و عملکرد بهتر شما در فرآیند استخراج بیت کوین کمک می‌کند.


بیشتر بخوانید: نگهداری ماینر ؛ مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار


استخراج سایر ارزهای دیجیتال

برخی از کاربران علاقه‌مند به حوزه استخراج بیت کوین بعد از مشاهده ریسک‌ها و محدودیت‌ها عدم ورود و فعالیت در این حوزه را ترجیح می‌دهند. اما بیت کوین تنها ارز دیجیتال قابل استخراج نیست. شما می‌توانید اتریوم، مونرو، لایت کوین و بسیاری از رمز ارزهای دیگر موجود در بازار را نیز برای استخراج انتخاب کنید. قوانین مربوط به استخراج هر یک از این دارایی‌های دیجیتال به صورت کاملا متفاوت طراحی شده است. این سیاست‌های اقتصادی و رویکردهای رقابتی متفاوت در هر پروژه، می‌تواند فرصت خوبی برای کسب سود بیشتر در فرآیند استخراج باشد.

سخن پایانی

کاربران زیادی به استخراج بیت کوین و کسب درآمد از این حوزه علاقه‌مند هستند. محبوبیت و افزایش قیمت باور نکردنی بیت کوین نظر جوامع جهانی را به خود جلب کرده است. اما همانطور که گفته شد، فعالیت در حوزه استخراج بیت کوین برای تمام کاربران سودآور و مقرون به صرفه نیست. بنابراین قبل شروع به استخراج بیت کوین، تمام جوانب و ضررهای احتمالی را در نظر بگیرید.

دلیل نیاز بیت کوین به انجام فرآیند استخراج چیست؟

بیت کوین همیشه در معرض ریسک‌هایی مثل کپی شدن، جعل و دابل اسپند یا دو بار خرج کردن (مصرف بیت کوین بیش از یک بار) قرار دارد. فرآیند استخراج احتمال بروز مشکلات این چنینی را به حداقل میزان ممکن رسانده است. در واقع هکرها برای ایجاد حملات سایبری باید به حجم بالایی از داده دسترسی داشته باشند. بنابراین هک شبکه بیت کوین در چنین شرایطی بسیار پرهزینه است.

فرآیند تایید تراکنش‌ها در استخراج بیت کوین چگونه است؟

اعتبارسنجی تراکنش‌ها طی فرآیند استخراج به صورت دیجیتالی در شبکه بیت کوین انجام می‌شود. در نهایت تراکنش‌های تایید شده در بستر دفتر کل توزیع شده یا لجر بلاک چین ثبت و ذخیره خواهند شد. تعداد مشخصی از تراکنش‌ها بعد از حل معادلات هش رمزنگاری پیچیده، تایید می‌شوند. ثبت اطلاعات مربوط به این تراکنش‌های جدید در دفتر کل بلاک چینی غیر متمرکز طی فرآیند ماینینگ اتفاق می‌افتد.

دلیل مصرف بالای برق ماینرهای بیت کوین چیست؟

اثر کربنی حاصل از فرآیند استخراج شبکه بسیار گسترده و غیر متمرکز بیت کوین بسیار قابل توجه است. در واقع افزایش سختی شبکه بیت کوین به مرور زمان موجب شده تا شما برای مشارکت در ماینینگ و حل معادلات ریاضی تجهیزات پیشرفته‌تری احتیاج داشته باشید. این دستگاه‌ها حجم گرمای بیشتری نیز تولید می‌کنند. به طور کلی مصرف برق بسیار بالای دستگاه‌های ماینر بیت کوین برای افرادی که آشنایی چندانی با حوزه استخراج ندارند، عجیب به نظر می‌رسد.

آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

قوانین مربوط به بازار ارزهای دیجیتال و حوزه‌های وابسته به آن مانند استخراج روز به روز و در مناطق مختلف در حال تغییر است. برای مثال بنگلادش، چین، مصر، عراق، مراکش، نپال، قطر و بسیاری از کشورهای دیگر استخراج بیت کوین را برای شهروندان خود ممنوع اعلام کرده‌اند.
با این حال استخراج بیت کوین همچنان در آمریکا و سایر کشورها قانونی است. البته قوانین مربوط به استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال در تمام ایالت‌های آمریکا یکسان نیست. به طور کلی بهتر است برای جلوگیری از هر گونه ضرر مالی قبل از شروع فعالیت در حوزه ماینینگ تمام جوانب را در نظر گرفته و سنجیده عمل کنید.

آیا استخراج بیت کوین باعث آسیب دیدن کارت گرافیکی یا کامپیوتر می‌شود؟

نه لزوما، بیشتر ماینرهای با تهویه‌های مختلف و خنک نگه داشتن کارت‌ گرافیکی طی فرآیند استخراج از آسیب دیدن دستگاه در طولانی مدت جلوگیری می‌کنند. به طور کلی اگر کارت گرافیکی یا کامپیوتر طی فرآیند استخراج در شرایط مطلوب و مناسب نگهداری شود، با آسیب مواجه نخواهد شد.

آیا می‌توانم بیت کوین را با گوشی استخراج کنم؟

بله، استخراج بیت کوین با گوشی امکان‌پذیر است. اما میزان سختی شبکه بیت کوین ‌با گذشت زمان همواره افزایش می‌یابد. ‌حتی برخی از دستگاه‌های ماینر که مورد استفاده قرار می‌گرفتند، در حال حاضر سودآوری چندانی ندارند. گوشی همراه برای انجام فرآیند استخراج و ساخت یک بلاک جدید باید معادلات ریاضی بسیار پیچیده‌ای را حل ‌کند.
ماینرها برای استخراج بیت کوین همواره به جریان برق احتیاج دارند، بنابراین گوشی همراه شما نیز دائما به شارژر متصل خواهد بود. علاوه بر آن گرما و حرارت زیادی در جریان استخراج بیت کوین تولید می‌شود. تمام مواردی که گفته شد در کاهش عمر گوشی شما تاثیرگذار هستند. گوشی برای استخراج طراحی و ساخته نشده است و سود حاصل از آن قابل قبول نیست.
بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش میزان سودآوری خود در این فرآیند از ماینرهای پیشرفته‌ای که به صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

سود استخراج بیت کوین چقدر است؟

شما به ازای استخراج یک بلاک در این شبکه، 6.25 بیت کوین یعنی چیزی حدود 143,000 دلار دریافت می‌کنید. البته قدرت محاسباتی و جریان برق لازم برای استخراج بیت کوین بسیار بالا است.
مشارکت در فرآیند ماینینگ حتی با در نظر گرفتن تمام هزینه‌های جانبی، همچنان سود قابل توجهی را برای برخی از افراد به همراه دارد. به طور کلی فاکتورهای زیادی در تعیین میزان سودآوری حاصل از استخراج تاثیرگذار هستند. بنابراین بهتر است قبل از هر گونه اقدام جدی تمام جوانب را در نظر بگیرید.

چگونه می‌توانم به یک استخر استخراج بیت کوین ملحق شوم؟

فرآیند ملحق شدن به استخر استخراج بسیار ساده است و حتی برخی از استخر‌های استخراج برای انجام این کار هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌کنند. در قدم اول برای ملحق شدن به استخر استخراج بیت کوین، یک دستگاه ماینر احتیاج دارید.
در ادامه باید نرم افزار ماینینگ بیت کوین را دانلود کنید. هر استخر استخراج با توجه به طراحی و ساختار، خدمات متفاوتی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. قوانین و دستورالعمل‌های پیاده‌سازی شده در استخرهای استخراج رایگان برای تعدادی از افراد قابل قبول نیست.
در نتیجه ترجیح می‌دهند به ازای دریافت خدمات دلخواه خود، مبلغی را به عنوان کارمزد به سایر استخرهای استخراج پرداخت ‌کنند. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب نسبت به دستوالعمل‌‌های استخر استخراج و تمایلات شخصی خود آگاهی کامل داشته باشید.

هش ریت مناسب برای استخراج بیت کوین چقدر است؟

در صورت وجود منبع برق بسیار قوی، دستگاه ماینر پیشرفته و توان برق بالا، هش ریت استخراج بیت کوین به 10 Th/s می‌رسد. با این حال قیمت برق، قیمت بیت کوین و میزان برق مصرفی اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در سود حاصل از استخراج بیت کوین هستند.

استخراج یک بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟

در واقع فاکتورهای بسیاری در زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین تاثیرگذار هستند. اما ساخت بلاک جدید در شبکه و دریافت 6.25 بیت کوین به عنوان پاداش حدودا 10 دقیقه طول می‌کشد. پاداش حاصل از استخراج مستقیما به حساب ماینری که زودتر از سایر افراد هش بلاک را پیدا کرده است، منتقل می‌شود.
در حال حاضر بسیاری از افراد به دلیل افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه به استخرهای استخراج ملحق می‌شوند تا شانس بیشتری در فرآیند ماینینگ داشته باشند. در این صورت پاداش دریافتی با توجه به میزان هش دستگاه ماینر و دستورالعمل‌های استخر استخراج بین افراد تقسیم خواهد شد. استخراج هر بلاک در شبکه اتریوم تنها چند ثانیه طول می‌کشد. البته پاداش دریافتی ماینرهای این شبکه نیز به نسبت کمتر است.

آیا استخراج بیت کوین کار ساده‌ای است؟

استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال کار نسبتا ساده‌ای به نظر می‌رسد. به طور کلی فرآیند ملحق شدن و استفاده از خدمات استخرهای استخراج، سخت نیست.
حتی اگر قصد استخراج انفرادی بیت کوین را دارید، نگران نباشید. خرید و راه‌اندازی دستگاه‌های ماینر در صورت افزایش آگاهی شما در این زمینه، پیچیدگی خاصی ندارد.

آیا با استخراج بیت کوین پولدار می‌شوم؟

استخراج با توجه به قیمت ارزهای دیجیتال یک فرآیند رقابتی است. استخراج رمز ارزها طی سال‌های اولی که بیت کوین به جوامع بشری معرفی شد، بسیار ساده‌تر بود. افزایش میزان سختی شبکه و رقابت ماینرها، کار را برای استخراج‌ کنندگان سخت کرده است.
حتی ادامه فعالیت در این حوزه برای برخی از ماینر‌ها دیگر مقرون به صرفه نیست. با توجه به شرایط کنونی فعالیت در شبکه بیت کوین تنها برای مزرعه های استخراج با مقیاس بزرگ سودآور خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (2)

 • سپهر

  26 سپتامبر, 2023 - 10:37 ق.ظ

  استخراج بیت کوین توی فضای خونه ممکنه؟

  • هشبان

   26 سپتامبر, 2023 - 12:16 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر. استخراج بیت کوین داخل فضای خونه غیر قانونیه. جدا از اون ماینر مصرف برق بالایی داره و صدا و گرمای زیادی تولید میکنه؛ با این حساب استخراج بیت کوین توی فضای خونه کار معقولی نیست.

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار