جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و معرفی 10 ماینر محبوب

ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ رشد باور نکردنی قیمت بیت کوین و دیگر رمز ارزها طی سال‌های اخیر توانست توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ دنیا را به این حوزه جلب کند. تکنولوژی‌های نوین به کار گرفته شده در این حوزه، راه‌های متنوعی را برای کسب درآمد به وجود آورده است. مشارکت در فرآیند ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج نیز به عنوان یکی از راه‌های کسب درآمد منفعل در بازار کریپتوکارنسی شناخته می‌شود.

استخراج بیت کوین با استفاده از تجهیزات تخصصی به نام دستگاه ماینر امکان‌پذیر است. اما ماینینگ بیت کوین دقیقا به چه شکل انجام می‌شود و نحوه مشارکت در این فرآیند چگونه است؟ اگر یکی از علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری و فعالیت در حوزه استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

ماینر چیست؟

همانطور که می‌دانید تقریبا تمام سازمان‌های مالی تا قبل از پیدایش بیت کوین، ساختار متمرکز داشتند. به بیان ساده‌تر فرد یا افرادی تبادلات صورت گرفته در سازمان را بادقت کنترل و مدیریت می‌کردند. ساختار غیر متمرکز ارزهای دیجیتال به منظور حذف شخص ثالث طراحی و ساخته شد. راهکار جایگزین بیت کوین برای مدیریت و ثبت تراکنش در شبکه، استخراج بود. توسعه‌دهندگان سایر ارزهای دیجیتال هم بعد از مشاهده عملکرد قابل قبول بیت کوین، این شیوه مدیریتی را در پروژه‌های خود به کار گرفتند. در این شیوه، کاربران با استفاده از قدرت پردازشی دستگاه ماینر در فرآیند استخراج یا همان تایید و ثبت تراکنش‌ها در شبکه مشارکت می‌کنند.

دستگاه ماینر به کمک توان پردازشی خود، معادلات بسیار پیچیده ریاضی مربوط به بلاک‌ها را حل می‌کند. هر چه توان پردازشی یا هش ریت دستگاه بیشتر باشد؛ سریع‌تر به جواب درست معادلات بلاک‌ها می‌رسد. در نهایت مبلغی به عنوان پاداش به حساب ماینری منتقل می‌شود که پیش از سایر استخراج کنندگان فعال در شبکه به جواب درست رسیده باشد. بنابراین شما برای مشارکت در فرآیند استخراج و کسب درآمد از صنعت ماینینگ باید حتما دستگاه ماینر خریداری کنید.

ماینر چگونه کار می‌کند؟

در حالت کلی، دستگاه ماینر پرقدرت و برق، دو فاکتور اصلی در صنعت ماینینگ هستند. عموم افراد به دلیل پیچیدگی نحوه عملکرد ماینر و فرآیند استخراج، درک درستی از این صنعت ندارند. در ادامه با بررسی ابعاد مختلف استخراج سعی داریم به درک بهتر شما از نحوه عملکرد ماینر کمک کنیم.

سخت افزار (دستگاه ماینر)

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ شما برای مشارکت در استخراج و کسب درآمد، سخت افزار (دستگاه ماینر) نیاز دارید. زمانی که رقابت چندانی بین استخراج کنندگان نبود و افراد شناخت چندانی نسبت به ارزهای دیجیتال نداشتند؛ افراد به کمک توان پردازشی کامپیوترهای خود قادر به استخراج بیت کوین بودند. اما با توجه به شرایط کنونی بازار، استخراج با کامپیوتر غیر ممکن است. شرایط فعالیت در صنعت ماینینگ روزبه‌روز سخت‌تر هم می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، اسیک ماینر تنها گزینه سودآور موجود در بازار است.

مصرف برق ماینر

دستگاه ماینر هنگام پردازش و حل معادلات ریاضی، برق مصرف می‌کند. از آنجایی که ساختار کلی ماینر بسیار تخصصی است؛ برق قابل توجهی مصرف می‌کند. همین موضوع موجب شده سرمایه‌گذاران، میزان برق مصرفی دستگاه و هزینه‌های ناشی از آن را به عنوان اصلی‌ترین فاکتور تاثیرگذار در میزان درآمد حاصل از استخراج بشناسند. البته انرژی لازم برای فعالیت ماینرها در برخی مزارع استخراج به کمک سوخت فسیلی، انرژی خورشیدی و حتی باد تامین می‌شود. بسیاری از کارشناسان فعال در این حوزه سعی دارند از راهکارهای هوشمندانه‌ای برای مصرف برق ماینر و مدیریت گرمای تولیدی استفاده کنند.

سختی شبکه

سختی شبکه، سرعت حل معادلات بلاک‌ها را نشان می‌دهد. در بسیاری از موارد توسعه‌دهندگان ساختار کلی پروژه را به گونه‌‌ای طراحی می‌کنند که میزان سختی شبکه به صورت خودکار تنظیم شود. به بیان ساده‌تر با افزایش میزان سختی شبکه، سرعت ساخت بلاک و عرضه ارز دیجیتال مورد نظر کاهش می‌یابد. در حقیقت کنترل میزان عرضه و نرخ تورم به کمک تنظیم خودکار میزان سختی شبکه امکان‌پذیر است. به عنوان مثال بیت کوین برای حفظ میزان عرضه بعد از مشاهده رشد چشمگیر تعداد ماینرهای فعال، سختی شبکه را افزایش می‌دهد. به بیان دیگر هش ریت بالای شبکه، افزایش تعداد ماینرها را نشان می‌دهد.

هش ریت

هش ریت بالاتر ماینر، شانس بیشتر برای استخراج موفق را نشان می‌دهد. مجموع هش ریت ماینرهای فعال شبکه از جمله عوامل تاثیرگذار در روند استخراج هستند. با افزایش چالش‌های فعالیت در صنعت ماینینگ و استقبال بی‌سابقه سرمایه‌گذاران، انتخاب دستگاه ماینر دارای هش ریت قابل قبول بسیار حائز اهمیت است.

تمام مفاهیم بالا در نهایت موجب فعالیت ماینر و استخراج ارز دیجیتال می‌شوند. در حالت کلی عملکرد دستگاه‌های ماینر در مصرف برق و حل معادلات ریاضی بلاک چین خلاصه می‌شود. اما آشنایی با مفاهیم بالا به درک بهتر عملکرد ماینر کمک می‌کند.

ماینر بیت کوین چیست؟

بیت کوین به عنوان اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال موجود در بازار شناخته می‌شود. اما دلیل اصلی محبوبیت و استقبال بی‌سابقه کاربران از بیت کوین چه پود؟ در واقع ساختار هوشمندانه ارز دیجیتال BTC زیرساخت لازم برای ایجاد یک شبکه غیر متمرکز و حذف شخص ثالث را به وجود آورده است. به بیان ساده‌تر بیت کوین توسط هیچ یک از سازمان‌های نظارتی و مدیرتی، کنترل نمی‌شود. کاربران از سراسر جهان به راحتی می‌توانند بدون هیچ محدودیتی تراکنش‌های خود را در بستر این شبکه به ثبت برسانند. برای درک بهتر مزایای اصلی ارز دیجیتال بیت کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد شبکه همتا به همتا (P2P) برای تعامل مستقیم کاربران با یکدیگر
  • دسترسی آزادانه و جهانی افراد به بیت کوین
  • ایجاد یک ساختار غیر متمرکز برای مدیریت و ثبت تراکنش‌های کاربران
  • ارائه خدمات امنیتی قابل قبول و حفظ حریم خصوصی افراد
  • کارمزد کم ثبت تراکنش در شبکه بیت کوین

بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه بازار‌های مالی، آینده روشنی را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند. رویکرد مثبت عموم مردم به آینده رمز ارز BTC موجب شده تا بسیاری سرمایه‌گذاران از جمله شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ بخشی از دارایی خود را صرف خرید بیت کوین کنند. اما تنها راه سرمایه‌گذاری در بیت کوین، خرید آن نیست. شما با مشارکت در استخراج این ارز دیجیتال نیز می‌توانید بیت کوین به دست آورید.

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ استخراج یا همان ماینینگ بیت کوین به فرآیندی اشاره دارد که افراد در طی آن با استفاده از قدرت پردازشی تجهیزات تخصصی خود یعنی ماینرها، بلاک‌های جدید را به شبکه بیت کوین اضافه می‌کنند. در واقع امنیت لازم برای فعالیت کاربران در شبکه توسط ماینرها فراهم می‌شود. شبکه بلاک چین نیز به منظور تشویق افراد برای مشارکت در این فرآیند تعداد مشخصی بیت کوین را به کیف پول فرد سازنده بلاک منتقل می‌کند.

استخراج کنندگان برای اعتبارسنجی و ثبت تراکنش‌ها در شبکه معادلات ریاضی بسیار پیچیده‌ای را حل می‌کنند. پاداش به شخصی تعلق می‌گیرد که پیش از سایر کاربران به جواب درست برسد. در واقع می‌توان هدف اصلی ماینینگ را مشارکت در اعتبارسنجی معاملات و اطمینان از پیوستگی تراکنش‌ها در نظر گرفت. فرآیند استخراج به حفظ امنیت و عملکرد شبکه بلاک چین بیت کوین کمک می‌کند. پاداش حاصل از این مشارکت، مشوق اصلی افراد برای خرید دستگاه‌ ماینر و استخراج بیت کوین است. در زمان نگارش این مقاله افراد به ازای استخراج موفق یک بلاک در شبکه، پاداشی برابر با 6.25 بیت کوین دریافت می‌کنند.

بسیاری از ارزهای دیجیتال موجود در بازار قابل استخراج هستند؛ تعدادی از این پروژه‌ها الگوریتم استخراج متفاوتی را به‌کار می‌گیرند. از سوی دیگر اسیک ماینر‌ها صرفا برای استخراج نوع خاصی از دارایی دیجیتال طراحی و ساخته شده‌اند. ماینر بیت کوین در حالت کلی به دستگاه‌هایی گفته می‌‌شود که با الگوریتم SHA-256 سازگاری دارند. هر دستگاه ماینر بیت کوین با توجه به ساختار و قابلیت‌ها، درامد متفاوتی در فرآیند استخراج کسب می‌کنند.

ماینر بیت کوین چطور ساخته شد؟

استخراج یا همان ماینینگ (Mining) به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن، نودهای فعال شبکه با هدف دریافت پاداش در قالب ارز دیجیتال محاسبات بسیار پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. در واقع انسان‌ها نیز توانایی انجام این محاسبات و یافتن جواب درست را دارند. اما با توجه به زمان و فضای لازم برای حل این معادلات توسط انسان، انجام این کار معقول به نظر نمی‌رسد.

همین موضوع موجب شد تا افراد قدرت محاسباتی کامپیوتر و تجهیزات تخصصی را برای انجام این محاسبات و استخراج بیت کوین به کار بگیرند. در ابتدای پیدایش و معرفی بیت کوین در جوامع جهانی استخراج رمز ارز BTC حتی با استفاده از کامپیوتر شخصی امکان‌پذیر بود. اما ساختار بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که با گذشت زمان و استقبال بیشتر کاربران برای فعالیت در حوزه استخراج، سختی شبکه نیز افزایش می‌یابد.

در چنین شرایطی افراد برای مشارکت در فرآیند استخراج بیت کوین تجهیزات پیشرفته‌تری نیاز خواهند داشت. ابزارهای لازم برای استخراج و دستگاه‌های ماینر همواره پیشرفت و تحولات بزرگی را تجربه می‌کنند. مهم‌ترین عامل برای استخراج موفق بیت کوین، استفاده از قوی‌ترین و به‌روزترین دستگاه‌های ماینر است. به بیان ساده‌تر ماینرهای پیشرفته‌تر و به‌روزتر، شانس بیشتری برای استخراج موفق بیت کوین و کسب پاداش دارند.

satoshi nakamoto - ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و معرفی 10 ماینر محبوب

خالق بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 اولین بلاک شبکه را ماین کرد. ناکاماتو به عنوان تنها استخراج کننده، تجهیزات پیشرفته‌ای برای ماینینگ و ساخت بلاک چین در شبکه احتیاج نداشت. او به راحتی می‌توانست با استفاده از کامپیوتر شخصی خود، بلاک‌های جدید را در شبکه ایجاد کند. کامپیوترهای معمولی که جستجو در اینترنت و اجرای برنامه‌هایی مانند آفیس در آن‌ها امکان‌پذیر است، قطعه‌ای به نام CPU (Central Processing Unit) دارند. کنترل و نظارت بر فرآیند پردازش و اجرای دستورات به عنوان وظیفه اصلی این قطعه شناخته می‌شود.

خواندن
هک شدن دستگاه ماینر ؛ پیشگیری و راه حل ها

در ابتدای مسیر شکل‌گیری شبکه، بیت کوین محبوبیت چندانی در جوامع جهانی نداشت. به همین دلیل کاربران با سیستم‌های معمولی دارای CPU، ارز دیجیتال بیت کوین را استخراج می‌کردند. اما افزایش باور نکردنی قیمت بیت کوین طی سال‌های اخیر، توجه بسیار از افراد و سرمایه‌گذاران بزرگ را به این حوزه جلب کرد. تمام این عوامل موجب افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه و رقابت بین استخراج کنندگان شد. در نهایت شرایط به جایی رسید که افراد علاقه‌مند به فعالیت در حوزه استخراج ارز دیجیتال، دیگر نتوانند با کامپیوترهای معمولی خودشان در فرآیند ساخت بلاک‌های جدید در شبکه بیت کوین مشارکت داشته باشند. در ادامه انواع دستگاه‌های ماینر را به شما معرفی می‌کنیم.

دستگاه ماینر GPU

اولین نوآوری سخت افزاری در دستگاه‌های ماینر بیت کوین، کمی بعد از افزایش ارزش این ارز دیجیتال در بازار اتفاق افتاد. اولین سخت افزار ماینینگ با استفاده از کارت‌های گرافیکی (GPU) در اکتبر 2010 درست بعد از رسیدن ارزش بیت کوین به 10 سنت، ساخته شد. بر خلاف CPU، کاربرد اصلی کارت‌ گرافیک اجرای بازی‌های کامپیوتری است. این قطعات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند هم‌زمان با انجام معادلات ریاضی، هزاران پیکسل تصویر تولید کنند.

گرافیک - ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و معرفی 10 ماینر محبوب

با توجه به ساختار قابل برنامه‌ریزی کارت‌های گرافیکی می‌توان قدرت پردازشی این قطعات را برای حل معادلات پیچیده ریاضی در فرآیند استخراج بیت کوین نیز به کار گرفت. بهینه‌سازی تقریبا شش برابری روند ساخت بلاک‌های جدید و دریافت پاداش با استفاده از توان پردازشی بیشتر GPU برای استخراج کنندگان امکان‌پذیر شد.

دستگاه ماینر FPGA

با افزایش میزان سختی شبکه بیت کوین و استقبال کاربران برای فعالیت در این حوزه، کارت‌های گرافیکی دیگر گزینه سودآور و مقرون‌به‌صرفه‌ای برای استخراج نیستند. همین موضوع موجب شد که در سال 2011 شاهد طراحی و ساخت دستگاه‌های ماینر FPGA (Field Programmable Gate Array) باشیم.

fpga ماینینگ - ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و معرفی 10 ماینر محبوب

هنگام مدل‌سازی مجدد این تراشه‌ها برای تبدیل شدن به ماینر بیت کوین، توانایی و سرعت ماینر FPGA دو برابر کارت‌های گرافیکی بود. تنها مشکل دستگاه ماینر FPGA نیاز به برنامه‌ریزی و اعمال تنظیمات اختصاصی بر روی سخت افزار و نرم افزار به منظور اجرای کدهای سفارشی است.

دستگاه ماینر ASIC

سومین نوآوری در ساخت سخت افزارهای ماینینگ مربوط به دستگاه‌های اسیک ماینر است. این دستگاه عموما به عنوان ماینر بیت کوین شناخته می‌شود. توسعه‌دهندگان این بار به جای بهینه‌سازی ابزارهای موجود، دستگاهی ساختند که تحولی عظیم در صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به وجود آورد. یک شرکت چینی ساخت قطعات کامپیوتری به نام Cannan Creative، اولین سخت افزار مخصوص ماینینگ را در سال 2013 به بازار عرضه کرد.

ماینر - ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و معرفی 10 ماینر محبوب

اسیک ماینرها بر خلاف CPU و GPU برای استخراج بیت کوین طراحی و ساخته شده‌اند. به بیان ساده‌تر کاربرد تمام سخت افزار‌ها و نرم افزارهای به کار گرفته شده در دستگاه‌های ماینر ASIC حل معادلات پیچیده ریاضی و ساخت بلاک‌های جدید در شبکه بیت کوین است. بنابراین عملکرد و میزان سودآوری اسیک ماینرها به هیچ وجه با دستگاه‌های ماینر پیشین قابل مقایسه نیست. همانطور که گفته شد، شرکت Canaan Creative اولین سازنده و عرضه‌ کننده دستگاه‌های ماینر ASIC در بازار بود، اما به مرور و با گذشت زمان کمپانی‌های دیگری از جمله Bitmain و MicroBT نیز در این مسیر قدم برداشتند. در واقع آن‌ها توانستند مدل‌های جدیدتر و کارآمدتری از اسیک ماینرها را تولید و عرضه کنند.

بنابراین می‌توان اسیک ماینر (ASIC – Application Specific Integrated Circuit) را کامپیوتری در نظر گرفت که به صورت اختصاصی برای استخراج ارزهای دیجیتال با الگوریتم اثبات کار (PoW) مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ تئوری، شما همچنان با استفاده از کامپیوتر توانایی مشارکت در فرآیند استخراج را دارید. اما با توجه به رقابت شدید استخراج کنندگان و افزایش میزان سختی شبکه بیت کوین، استفاده از قدرت پردازشی کامپیوتر یا دستگاه ماینر ضعیف عملا بی‌فایده است.

حتی فعالیت در چنین شرایطی می‌تواند ضررهایی را برای شما به همراه داشته باشد. سخت افزارهایی شانس برنده شدن در این رقابت را دارند که توان پردازشی بیشتری در یک ثانیه داشته باشند. ماینرهای اسیک نیز به منظور افزایش توان پردازشی دستگاه‌های ماینر طراحی و ساخته شده‌اند. پروژه‌های ارز دیجیتال، الگوریتم‌های هش متنوع و متفاوتی را در ساختار خود به کار می‌گیرند. اسیک ماینرها نیز بر اساس الگوریتم‌های هش اختصاصی طراحی و ساخته می‌شوند. بنابراین هر ASIC تنها قادر به استخراج ارزهای دیجیتال با الگویتم اجماع یکسان است.

برای مثال اسیک ماینرهایی که برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند، تنها از الگوریتم SHA-256 پیروی می‌کنند. از سوی دیگر اسیک ماینرها اتریوم از الگوریتم اختصاصی این شبکه یعنی ETHASH استفاده می‌کنند. با توجه به این ساختار شما برای استخراج هر رمز ارز یک دستگاه ماینر اسیک اختصاصی نیاز دارید. در ادامه قطعات مختلف ماینر ASIC را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • هشبرد (Hash Borad): برد الکترونیکی هشبرد از چیپ‌های اسیک تشکیل شده است. در واقع وظیفه اصلی اسیک‌ها محاسبه و حل عملیات ریاضی برای دریافت پاداش است. گرمای اسیک‌ توسط هیت سینک قرار گرفته بر روی آن به بیرون منتقل می‌شود.
  • کنترل برد (Control Board): وظیفه اصلی کنترل برد، نظارت و کنترل عملکرد تمام قطعات دستگاه ماینر است. کارشناسان با توجه به عملکرد کنترل برد، آن را مغز دستگاه ماینر در نظر می‌گیرند.
  • پاور (Power Supply Unit): پاور ماینر وظیفه‌ برق رسانی به دستگاه را بر عهده دارد.
  • فن (Fan): خنک کردن دستگاه بر عهده فن است. وجود مشکل یا خراب شدن فن می‌تواند خرابی در قطعات و بخش‌های مختلف دستگاه ماینر را با خود به همراه داشته باشد.

اجزای تشکیل دهنده ماینر بیت کوین

دستگاه ماینر مانند سایر قطعات الکترونیکی از اجزا و بخش‌های متفاوتی تشکیل شده است. در این بخش برای درک بهتر شما از ساختار کلی این تجهیزات تخصصی، هر یک از اجزای تشکیل دهنده ماینر بیت کوین را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هشبرد

هشبرد به عنوان یکی از تجهیزات اصلی ماینر، وظیفه انجام فرآیندهای پردازشی طی استخراج ارز دیجیتال را بر عهده دارد. با این حساب نقش مهم هشبرد در ماینینگ و تعیین میزان درآمد ماینر غیر قابل انکار است. در واقع طراحی منحصربه‌فرد ساختار شبکه بیت کوین باعث شده ماینری که قدرت پردازشی بیشتری دارد؛ شانس بیشتری هم برای استخراج موفق داشته باشد.

احتمال بروز مشکل و خرابی هشبرد بسیار بالا است. اگر از سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ هستید؛ همواره می‌توانید برای تعمیر هشبرد ماینر خودتان از کارشناسان مجموعه هشبان کمک بگیرید.

کنترل برد

مدیریت دستگاه ماینر به کمک کنترل برد امکان‌پذیر است. این قطعه وظیفه کنترل بخش‌های ماینر را بر عهده دارد. خرابی کنترل برد عملکرد کلی دستگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به ساختار تخصصی و بسیار حساس این قطعه حتما برای تعمیر کنترل برد از متخصصان فعال در این حوزه کمک بگیرید. تعمیرکاران هشبان خدمات تخصصی تعمیر کنترل برد را تحت پوشش قرار می‌دهند.

پاور (منبع تغذیه)

پاور به عنوان یکی دیگر از قطعات اصلی دستگاه ماینر، وظیفه تامین برق مورد نیاز برای سخت افزار را بر عهده دارد. در واقع پاور بعد از دریافت برق شهری، جریان مناسب و مورد نیاز را در اختیار دستگاه ماینر قرار می‌دهد. نقش پاور هم در دستگاه ماینر و فرآیند استخراج بسیار حائز اهمیت است.

خرابی و بروز مشکل در پاور دستگاه‌ ماینر می‌تواند ضررهای قابل توجهی برای استخراج کنندگان به همراه داشته باشد. شما می‌توانید با مراجعه به هشبان و استفاده از خدمات تخصصی تعمیر پاور، مشکل ماینر خودتان را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کنید.

ماینر بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

ماینرهای فعال در شبکه بیت کوین برای اضافه کردن یک بلاک به شبکه بیت کوین با یکدیگر رقابت می‌کنند. همانطور که در بخش قبل هم گفته شد، توان پردازشی دستگاه ماینر طی فرآیند استخراج به کار گرفته می‌شود. دستگاه ماینر باید بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن جواب درست معادله ریاضی ارائه شده توسط شبکه بیت کوین را پیدا کند. به بیان ساده‌تر دستگاه‌های ماینر همواره سعی دارند با استفاده از توان پردازشی و جریان برق این معادلات پیچیده را حل کنند.

دستگاه‌های ماینر انواع متفاوتی دارند. شاید ساختار آن‌ها با یکدیگر متفاوت باشد، اما همه آن‌ها طی این فرآیند به دنبال یافتن جواب درست برای معادلات ریاضی هستند. در حال حاضر با توجه به رقابت شدید استخراج کنندگان و افزایش میزان سختی شبکه، ماینرهای اسیک به عنوان بهترین و کارآمدترین گزینه برای ماینینگ بیت کوین شناخته می‌شوند.

پاداش حاصل از استخراج بیت کوین

با توجه به استقبال سرمایه‌گذاران، گسترش شبکه بلاک چین و افزایش میزان سختی شبکه، شانس افراد برای استخراج موفق بلاک در شبکه بیت کوین نسبت به گذشته بسیار کم است. از آنجایی که تعداد بالایی از دستگاه‌های ماینر در شبکه فعالیت دارند، رقابت بین استخراج کنندگان بسیار شدیدتر شده و راه حل‌های متفاوتی برای رفع این مشکل و افزایش شانس کاربران برای استخراج موفق بیت کوین و ساخت بلاک‌های جدید در شبکه وجود دارد.

شما می‌توانید با تهیه پیشرفته‌ترین تجهیزات ماینینگ مانند اسیک ماینرها، شانس خودتان را برای استخراج بیت کوین و دریافت پاداش بالا ببرید. البته مشارکت در استخرهای استخراج نیز برای افرادی که خواستار کسب درآمد اندک اما مداوم از صنعت ماینینگ بیت کوین هستند، پیشنهاد می‌شود. ماینینگ پول یا همان استخر استخراج بستر لازم برای مشارکت افراد و افزایش میزان هش ریت را فراهم می‌کند. در حالت کلی میزان پاداش دریافتی هر کاربر با توجه به فاکتورهای مختلف، متفاوت است.


بیشتر بخوانید: میزان درآمد ماینرها و نحوه محاسبه درآمد ماینینگ


کم مصرف ترین ماینر بیت کوین

از آنجایی که ماینرها برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند؛ بسیاری از علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران فعال در صنعت ماینینگ همواره به دنبال کم مصرف‌ترین ماینر بیت کوین هستند. اما نمی‌توان دستگاه مشخصی را به عنوان کم مصرف‌ترین ماینر معرفی کرد. در حالت کلی برای شناسایی دستگاه‌های ماینر کم مصرف باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید.

دستگاه مورد نظر شما به ازای هر تراهش بر ثانیه چه قدر برق مصرف می‌کند؟ طبق گفته کارشناسان دستگاهی که به ازای ارائه تراهش بیشتر، برق کمتری مصرف می‌کند؛ در دسته کم مصرف ترین ماینر‌های بیت کوین قرار می‌گیرد. بنابراین شناسایی کم مصرف ترین ماینر بیت کوین با انجام محاسبات ساده، امکان‌پذیر است.

پر سود ترین ماینر بیت کوین

در ساختار پیچیده و تخصصی صنعت ماینینگ، عوامل متعددی میزان سودآوری حاصل از استخراج را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین یافتن بهترین و سودآورترین ماینر با توجه به شرایط شبکه و هر کاربر کار ساده‌ای نیست! به عنوان مثال الگوریتم به کار گرفته شده در پروژه، میزان سختی شبکه و مصرف برق از جمله تاثیرگذارترین فاکتورها در میزان سودآوری ماینر بیت کوین هستند.

خواندن
آموزش اتصال انت ماینر S17 Pro و S17

همانطور که می‌دانید، تعرفه مصرف برق در مناطق مختلف جهان یکسان نیست. با این حال در ادامه تعدادی از پر سود ترین ماینرهای بیت کوین را به شما معرفی می‌کنیم. داده‌های این بخش از سایت AsicMinerValue جمع‌آوری شده‌اند.

دستگاه ماینر Antminer S19 XP Hyd

ماینر S19 XP Hyd یکی از محصولات محبوب و پرطرفدار شرکت بیت مین است. این دستگاه با الگوریتم SHA-256 سازگاری دارد. ماینر S19 XP Hyd با حداکثر هش ریت 255 تراهش بر ثانیه عملکرد قابل قبولی در فرآیند استخراج بیت کوین ارائه می‌دهد. االبته ناگفته نماند که میزان مصرف برق این دستگاه برابر با 5304 وات است. با توجه به شرایط کنونی شبکه، ماینر S19 XP Hyd در دسته پر سود ترین ماینر بیت کوین قرار دارد.

دستگاه ماینر Antminer S19 XP

یکی دیگر از محصولات بیت مین با نام ماینر S19 XP به عنوان پر سود ترین ماینر بیت کوین شناخته می‌شود. این دستگاه با حداکثر هش ریت 140 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 3010 وات، سود قابل توجهی در فرآیند استخراج بیت کوین به دست می‌آورد. شما می‌توانید با استفاده از قدرت پردازشی ماینر S19 XP، سایر ارزهای دیجیتال سازگار با الگوریتم SHA-256 را هم استخراج کنید.

دستگاه ماینر Antminer S19k Pro

ماینر S19k Pro، محصول شرکت بیت مین، سودآوری قابل توجهی در فرآیند استخراج بیت کوین دارد. هش ریت 136 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 3264 وات از جمله قابلیت‌های منصحربه‌فرد این محصول هستند.

ماینر S19k Pro همچنین گزینه مناسبی برای استخراج سایر ارزهای دیجیتال سازگار با الگوریتم SHA-256 است. کارشناسان با توجه به شرایط کنونی شبکه، دستگاه S19k Pro را به عنوان یکی از پر سود ترین ماینرهای بیت کوین می‌شناسند.

دستگاه ماینر Antminer S21 Hyd

دستگاه ماینر S21 Hyd از جمله جدیدترین محصولات شرکت بیت مین با هش ریت 335 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 5360 وات، عملکرد قابل قبولی در فرآیند استخراج ارائه می‌دهد. توسعه‌دهندگان این محصول با استفاده از سیستم خنک کننده آبی سعی داشتند؛ علاوه بر کاهش صدای تولیدی دستگاه، عمر مفید ماینر را هم افزایش دهند. با توجه به سازگاری این محصول با الگوریتم SHA-256، استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارای این الگوریتم با ماینر S21 Hyd امکان‌پذیر است.

دستگاه ماینر Whatsminer M53S

ماینر M53S از محصولات جدید واتس ماینر هم به عنوان پر سود ترین ماینر بیت کوین شناخته می‌شود. این دستگاه سازگار با الگوریتم SHA-256 از قابلیت‌های قابل قبولی برخوردار است. به عنوان مثال می‌توان به هش ریت 260 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 6760 وات آن اشاره کرد.

دستگاه ماینر Whatsminer M50S

یکی دیگر از محصولات واتس ماینر با نام M50S هم از جمله پر سود ترین ماینرهای بیت کوین است. ماینر M50S با هش ریت 126 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 3276 وات، سودآوری قابل قبولی برای استخراج کنندگان به همراه دارد. شما می‌توانید با استفاده از قدرت پردازشی این محصول، سایر ارز‌های دیجیتال سازگار با الگوریتم SHA-256 را استخراج کنید.


بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی M50S، M50 و M53S


مراحل استخراج بیت کوین

اما شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که برای شروع استخراج بیت کوین چه مراحلی باید طی شود؟ مراحل لازم برای شروع استخراج بیت کوین عبارتند از:

1. انتخاب و خرید دستگاه ماینر

اگر با رمز ارزها آشنایی داشته باشید، قطعا می‌دانید که بیت کوین تنها دارایی دیجیتال قابل استخراج در بازار نیست. هر یک از پروژه‌های فعال ارز دیجیتال، الگوریتم مشخصی برای مدیریت شبکه و ثبت تراکنش‌ها در شبکه به‌کار می‌گیرند. بنابراین شرایط استخراج در هر یک از این شبکه‌ها متفاوت است.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، اسیک ماینر تنها برای استخراج نوع مشخصی ارز دیجیتال طراحی و ساخته می‌شود. در شرایط کنونی بازار، استخراج بیت کوین تنها با اسیک ماینر امکان‌پذیر و مقرون‌به‌صرفه است. هر ماینر، ویژگی‌ها و قابلیت‌های تخصصی متفاوتی به شما ارائه می‌دهد. هنگام انتخاب ماینر، اولویت‌های شخصی و میزان سرمایه اولیه خود را در نظر بگیرید. در نهایت حتما دستگاه ماینر مورد نظر خود را از مراکز معتبر و قانونی فعال در این حوزه تهیه کنید.

2. راه‌ اندازی دستگاه ماینر

بعد از خرید دستگاه ماینر باید زیرساخت استاندارد لازم برای دستگاه ماینر را فراهم کنید. نگهداری ماینر در محیط نامناسب، عملکرد و طول عمر مفید دستگاه شما را کاهش می‌دهد. برای ایجاد زیرساخت لازم نیازمند کمک متخصصان فعال در این حوزه هستید. مجموعه ویراماینر خدمات قابل قبولی در زمینه مشاوره و راه اندازی دستگاه‌های ماینر ارائه می‌دهد.

در حالت کلی برای راه اندازی دستگاه ماینر باید اینترنت پرسرعت داشته باشید. به یاد داشته باشید که قیمت تعرفه برق، اهمیت بسیار بالایی دارد. ساختار تخصصی اسیک ماینرها، مصرف برق این تجهیزات را افزایش داده است. حتی تعدادی از علاقه‌مندان به صنعت ماینینگ به دلیل سرمایه اولیه قابل توجه و هزینه‌های بالا، قادر به شروع فعالیت خود در حوزه استخراج ارز دیجیتال نیستند.

3. ساخت کیف پول بیت کوین

بعد از استخراج موفق، تعداد مشخصی بیت کوین به صورت خودکار به حساب کیف پول شما منتقل می‌شود. به همین دلیل یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید. کیف پول‌ها با توجه به ساختار و قابلیت‌ها انواع متفاوتی دارند. کیف پول‌های سخت افزاری، نرم افزاری و کاغذی از جمله اصلی‌ترین گزینه‌های موجود هستند.

برای آشنایی بیشتر با ساختار کلی کیف پول‌ها مطالعه مقاله «کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با کاربرد و انواع ولت‌ها» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این مرحله از استخراج باید کیف پول بیت کوین بسازید.

4. کانفیگ ماینر

برای کانفیگ ماینر نرم افزار استخراج را روی سیستم خود اجرا کرده و تنظیمات تخصصی را بر روی دستگاه ماینر پیاده‌سازی کنید. با توجه به تخصصی بودن این مرحله باید قبل از انجام اقدامات لازم دانش کافی در این زمینه را داشته باشید.

5. پیوستن به استخر استخراج

با توجه به استقبال بی‌سابقه علاقه‌مندان به صنعت ماینینگ و افزایش قابل توجه سختی شبکه بیت کوین، سولو ماینینگ (استخراج انفرادی) دیگر صرفه اقتصادی ندارد. همین موضوع موجب شده تا سرما‌یه‌گذاران برای حفظ سودآوری خود به استخرهای استخراج متصل شوند. استخر استخراج (ماینینگ پول) با تجمیع توان پردازشی ماینر‌ها، شانس استخراج موفق در فرآیند ماینینگ را افزایش می‌دهد.

در نهایت پاداش دریافتی با توجه به فاکتورهای مختلف مانند هش ریت ماینر بین استخراج کنندگان تقسیم می‌شود. البته توسعه‌دهندگان ماینینگ پول بخشی از سود به دست آمده را به عنوان کارمزد از حساب شما کسر می‌کنند. از آنجایی که رویکرد هر ماینینگ پول متفاوت است؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از پیوستن به استخر استخراج مورد نظر تمام جوانب را بسنجید.

6. استخراج بیت کوین

در نهایت برای شروع استخراج باید یک نسخه از بلاک چین بیت کوین را دانلود کنید. بعد از بررسی عملکرد درست دستگاه‌های ماینر، قادر به استخراج بیت کوین خواهید بود. فرآیند استخراج بیت کوین بدون توقف در طول شبانه روز انجام می‌شود؛ بنابراین بررسی مداوم عملکرد دستگاه‌های ماینر حائز اهمیت است.

دستگاه ماینر خانگی بیت کوین

بسیاری از کاربران که اطلاعات چندانی از صنعت ماینینگ ندارند؛ به دنبال استفاده از دستگاه ماینر بیت کوین در خانه هستند. اما لازم است بدانید که استخراج در فضای خانه غیر قانونی است. دولت در صورت شناسایی فعالیت غیرقانونی در صنعت استخراج، جریمه‌های سنگینی برای افراد در نظر می‌گیرد.

دستگاه‌های ماینر علاوه بر مصرف برق بالا، گرما و صدای قابل توجهی هم تولید می‌کنند. با توجه به همین موارد خانه، فضای مناسب و استانداردی برای نگهداری دستگاه ماینر نیست. دستگاه‌های ماینر ساختاری کاملا تخصصی دارند. استخراج کنندگان برای حفظ کارایی ماینر و افزایش طول عمر مفید آن، دستگاه‌ها را در یک زیرساخت استاندارد نگهداری می‌کنند.

از آنجایی که ایجاد زیرساخت استاندارد در فضای خانه امکان‌پذیر نیست؛ احتمال بروز حوادثی مانند آتش سوزی را  هم نمی‌توان نادیده گرفت. افزایش بی‌سابقه میزان سختی شبکه هم موجب شده تا استخراج خانگی دیگر سودآور نباشد. بنابراین پیش از انجام هر گونه اقدامی در زمینه خرید ماینر و سرمایه‌گذاری تمام موارد ذکر شده را در نظر بگیرید.

معرفی ماینر خانگی بیت کوین

همچنان تعدادی از سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه به دنبال استخراج خانگی هستند. اما کدام یک از دستگاه‌های ماینر می‌توانند گزینه مناسبی برای استخراج بیت کوین در فضای خانه باشند؟ در واقع ماینر‌هایی که مصرف برق نسبتا کمتری دارند؛ ماینر بیت کوین قابل قبولی هستند. در ادامه تعدادی از این محصولات را به شما معرفی می‌کنیم.

دستگاه ماینر S5

ماینر S5، محصول شرکت بیت مین، گزینه مناسبی برای استخراج بیت کوین در فضای خانه است. این محصول با هش ریت 1.555 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 590 وات به عنوان گزینه‌های محبوب بین ماینرهای خانگی شناخته می‌شود. البته با توجه به شرایط کنونی شبکه بیت کوین، شانس ماینر S5 برای استخراج موفق بسیار کم است.

دستگاه ماینر S9

دستگاه ماینر S9 با توان پردازشی 11.5 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 1127 وات در دسته ماینرهای خانگی بیت کوین قرار دارد. با توجه به مصرف برق نسبتا کم S9، استفاده از این محصول در فضای خانه امکان‌پذیر است. البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که آیا خرید و استفاده از ماینر S9 همچنان سودآور است؟

دستگاه ماینر آوالون 821

ماینر آوالون 821 با الگوریتم SHA-256 سازگاری دارد. این دستگاه ماینر با هش ریت 11.5 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 1200 وات، گزینه مناسبی برای استخراج بیت کوین در فضای خانه است. صدای تولیدی کم هم از جمله مزیت‌های اصلی ماینر آوالون 821 هستند.

دستگاه ماینر آوالون 741

ماینر آوالون 741 با حداکثر هش ریت 7.3 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 1150 وات از جمله گزینه‌های پیشنهادی کارشناسان برای استخراج بیت کوین در فضای خانه است. شما همچنین می‌توانید با استفاده از توان پردازشی این محصول سایر ارزهای دیجیتال سازگار با الگوریتم SHA-256 را استخراج کنید.

سخن پایانی

تجهیزات استخراج و دستگاه‌های ماینر بیت کوین طی سال‌های اخیر تحولات بزرگی را تجربه کرده‌اند، اما پیش‌بینی این روند در آینده غیر ممکن است. خصوصا در دنیای امروز که تکنولوژی‌های مبتنی بر سخت افزار همواره در حال کم رنگ شدن هستند. واضح است که رقابت برای تولید تکنولوژی‌های جدید و کارآمدتر جهت استخراج بیت کوین همچنان ادامه دارد. با این حال نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از روند پیشرفت و توسعه تجهیزات استخراج در آینده داشت.

در انتها به یاد داشته باشید که مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران، خدمات قابل قبولی را در زمینه تعمیر و نگهداری ماینر به کاربران خود ارائه می‌دهد. برای تعمیر دستگاه ماینر خودتان، کافیست به بخش «ثبت سفارش جدید» مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار