جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

فهرست مطالب

اگر با بازار رمز ارز آشنایی داشته باشید، می‌دانید که تمام ارزهای دیجیتال قابل استخراج نیستند. اما ارزهای دیجیتال قابل استخراج مانند بیت کوین از ماینرها برای حفظ امنیت شبکه خود استفاده می‌کنند. در واقع ماینرها با حل کردن معادلات پیچیده ریاضی و تایید درستی تراکنش‌ها، شبکه بلاک چین پروژه را تحت پوشش قرار می‌دهند. کاربران علاقه‌مند به ساختار پیچیده و در عین حال هوشمندانه ارزهای دیجیتال، می‌توانند با مشارکت در فرآیند استخراج ارز دیجیتال درآمد کسب کنند. در ادامه علاوه بر بررسی جزئیات فرآیند ماینینگ ارز دیجیتال، نکاتی که باید درباره دستگاه ماینر بدانید را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

استخراج (ماینینگ) ارز دیجیتال چیست؟

به طور کلی استخراج یا ماینینگ (Mining) به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن تراکنش‌های کاربران تایید شده و ارزهای دیجیتال جدید در بازار به گردش در می‎آیند. الگوریتم‌های به کار گرفته شده برای اجراسازی استخراج در پروژه‎‌های مختلف متفاوت است. پروژه‌هایی که از این ساختار برای ثبت تراکنش‌های کاربران در شبکه استفاده می‌کنند، بدون کمک ماینرها کاربرد خود را به کلی از دست می‌دهند. ماینرها یا همان استخراج کنندگان به ازای ارائه خدمات به شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. در واقع ارزهای دیجیتال ساخته شده طی فرآیند استخراج (برای مثال بیت کوین) و کارمزد تراکنش‌ها به شخص ماینر تعلق می‌گیرد.

what is cryptocurrency mining - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

بعد از تایید نهایی تراکنش توسط ماینر، پیامی به نودهای فعال در شبکه ارز دیجیتال مورد نظر ارسال می‌شود. تکنولوژی بلاک چین بستر لازم برای اجراسازی این سیستم غیر متمرکز را به وجود آورده است. هر تراکنش در یک بلاک مشخص قرار می‌گیرد و در ادامه در دفتر کل توزیع شده بلاک چین ثبت می‌شود. نسخه بلاک چین مربوط به تراکنش‌های ثبت شده در دسترس عموم کاربران شبکه قرار دارد. هر بار با اضافه شدن بلاک‌ جدید به بلاک چین نسخه در دسترس نودهای فعال شبکه نیز به صورت خودکار به روز رسانی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین پیشنهاد می‌کنیم، مقالات «ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) چیست؟» و «بلاکچین چیست؟ راهنمای جامع بلاک چین» را مطالعه کنید.

چرا فرآیند عرضه ارزهای دیجیتال جدید در بازار را استخراج نامیده‌اند؟

یکی از دلایل اصلی این موضوع شباهت زیاد استخراج ارز دیجیتال و استخراج طلا با یکدیگر است. در هر دو نوع استخراج شما تلاش زیادی را صرف انجام این فرآیند می‌کنید و در نهایت دارایی مشخصی به عنوان پاداش به شما تعلق می‌گیرد. فرآیند عرضه طلا و ارزهای دیجیتال در بازار نیز شبیه به یکدیگر است. به بیان ساده‌تر هر دو دارایی بعد از فرآیند استخراج و دریافت پاداش توسط ماینر در بازار به گردش در می‌آیند.

همانطور که مشاهده کردید، کاری که استخراج کنندگان طلا و ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند، متفاوت است. اما در نهایت نتیجه حاصل از این فرآیند را می‌توان یکسان در نظر گرفت. در واقع طی استخراج ارز دیجیتال و طلا مبلغی به بازار عرضه می‌شود. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که استخراج ارزهای دیجیتال تنها به کمک تجهیزات و دستگاه‌های تخصصی امکان‌پذیر است.

استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

بلاک‌های جدید بعد از حل معادلات ریاضی پیچیده توسط ماینرها در بستر دفتر کل توزیع شده به ثبت می‌رسند. در چنین ساختاری نودها نمی‌توانند با ایجاد بلاک‌های ساختگی از شبکه پاداش دریافت کنند. استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری گران‌ قیمت و جریان برق بسیار بالا در بیشتر موارد از الزامات حداقلی مشارکت در فرآیند استخراج هستند. فرآیند استخراج در پروژه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند، به همین صورت انجام می‌شود.

بررسی ساختار غیر متمرکز ارزهای دیجیتال

یکی از دلایل اصلی محبوبیت ارزهای دیجیتال در جوامع جهانی، ساختار غیر متمرکز آن‌ها است. بیشتر پروژه‌های رمز ارزی فعال در این حوزه به صورت غیر متمرکز طراحی شده‌اند. بدین معنی که هیچ بانک، پایگاه داده، نهاد دولتی یا سازمان متمرکزی وظیفه مدیریت شبکه ارز دیجیتال را بر عهده ندارد. ارزهای فیات در سوی دیگر قرار دارند. این دسته از دارایی‌ها توسط نهادهای مسئول کشور کنترل و مدیریت می‌شوند. بازارهای مالی سنتی تا به حال به این شکل اداره می‌شدند. پیشرفت باور نکردنی تکنولوژی طی سال‌های اخیر باعث شد تا عموم مردم خواستار ایجاد یک بستر امن، آسان، غیر متمرکز و بدون محدودیت در جوامع جهانی باشند.

decentralized cryptocurrencies - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال معتقدند که با به کارگیری قابلیت‌های منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال می‌توانند از اعمال سیاست‌های مالی دولت‌ها جلوگیری کرده و یک سیستم مالی عادلانه ایجاد کنند. همانطور که گفته شد، رمز ارزها از سازمان‌ها برای مدیریت و اداره شبکه خود استفاده نمی‌کنند. حالا این سوال مطرح می‌شود که ارزهای دیجیتال از چه روش جایگزینی را برای مدیریت فعالیت کاربران خود به کار گرفته‌اند؟

در واقع شبکه بیشتر پروژه‌های ارز دیجیتال به کمک جامعه کاربران اداره می‌شود. به بیان ساده‌تر ماینر‌ها و نودهای فعال وظیفه مدیریت، تایید و ثبت تراکنش‌های شبکه را بر عهده دارند. کاربران پروژه امنیت لازم برای حفظ ساختار کلی شبکه را فراهم می‌کنند. همین ویژگی موجب شده تا از رمز ارزها به عنوان دارایی‌های دیجیتال تراست لس (بدون نیاز به اعتماد) نیز بشناسند. در واقع قابلیت تراست لس بودن به این موضوع اشاره دارد که هیچ نهاد و سازمان مشخصی در فرآیند تولید و خرج کردن ارز دیجیتال نقش ندارد. بنابراین اطلاعات مربوط به مانده حساب کاربران نیز به صورت محرمانه در بستر شبکه حفظ می‌شوند.

در واقع شما برای مشارکت و استفاده از خدمات سازمان‌های مالی متمرکز (بانک‌ها) چاره‌ای جز اعتماد به یک نهاد یا فرد مشخص ندارید. البته برخی از کارشناسان معتقدند که نمی‌توان قابلیت عدم نیاز به اعتماد را به ارزهای دیجیتال نسبت داد چرا که کاربران و سرمایه گذاران در حالت کلی به سیستم و عملکرد رمز ارزها اعتماد می‌کنند. شما به سازمان خاصی وابسته نیستید اما باید به سیستم و کدهای برنامه‌نویسی پروژه اعتماد کنید. در واقع هیچ وجهی بدون اعتماد افراد قادر به حفظ ارزش و عملکرد خود نخواهد بود. به بیان ساده‌تر در صورت مورد قبول قرار نگرفتن وجهی توسط جامعه، کسی برای به دست آوردن آن نیز تلاش نمی‌کند.

decentralzation - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

شما هنگام سرمایه‌گذاری در این حوزه به جامعه کاربران ارزهای دیجیتال و مکانیزم‌های به کار گرفته شده برای ایجاد یک پایگاه داده دقیق و غیر قابل تغییر از اطلاعات تراکنش‌های ثبت شده در شبکه، اعتماد می‌کنید. رمز ارزها از قوانین نرم افزاری مشخصی برای جلب اعتماد کاربران استفاده می‌کنند. استخراج نیز به عنوان یکی از این قوانین نرم افزاری شناخته می‌شود. فرآیند استخراج اعتماد به ساختار بلاک چین را برای کاربران راحت‌تر کرده است.

رمز ارزها به صورت دیجیتالی طراحی شده‌اند. در سیستم مالی سنتی، بانک مرکزی وظیفه چاپ ارزهای فیات و پول‌های کاغذی را بر عهده دارد. فرآیند ساخت و عرضه ارزهای دیجیتال کاملا متفاوت است. در واقع استخراج به عنوان راهکار جایگزین توسعه‌دهندگان برای عرضه رمز ارزهای جدید در بازار شناخته می‌شود. ماینرها و نودهای فعال شبکه، فرآیند استخراج را کنترل و مدیریت می‌کنند. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که ارزهای دیجیتال چگونه توانستند با به کارگیری فرآیند استخراج علاوه بر حفظ ثبات، تداوم و کاربرد پذیری ارزهای دیجیتال، تاثیر قابل توجهی در اعتماد کاربران و سرمایه‌گذاران نیز داشته باشند.

نقش فرآیند استخراج در جلب اعتماد کاربران به ارزهای دیجیتال

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که ارزش واقعی ارزهای دیجیتال با توجه به چه فاکتوری تعیین می‌شود؟ در حقیقت بسیاری از افراد در سراسر جهان ارزهای دیجیتال را قبول دارند و ارزش واقعی ارزهای دیجیتال نیز از همین موضوع نشات می‌گیرد. فراگیری و اعتماد کاربران به بازار ارزهای دیجیتال موجب شده این حوزه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. برای مثال در حال حاضر ثابت شده است که سرمایه‌گذاران همیشه به دارایی‌های دیجیتال موجود در کیف پول شخصی خودشان دسترسی دارند.

بررسی و تحقیق درباره عملکرد ارزهای دیجیتال نیز برای علاقه‌مندان راحت است. در اکثر موارد هیچ محدودیتی برای دسترسی کاربران به کدهای برنامه‌نویسی رمز ارزها در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین می‌توانند ساختار کلی پروژه را با دقت مورد بررسی قرار دهند. این قابلیت از شفافیت بسیار بالای ارزهای دیجیتال نشات می‌گیرد.

اما تمام کاربران دانش برنامه‌نویسی کافی برای درک ساختار شبکه ارزهای دیجیتال را ندارند. تمرکز زدایی و قابلیت‌های هوشمندانه رمز ارزها طی سال‌های گذشته افراد زیادی به این حوزه علاقه‌مند کرد. تعدادی از این افراد بعد از ظهور بیت کوین در جوامع جهانی فعالیت خودشان را به صورت جدی شروع کردند و امروز به عنوان کارشناسان و متخصصان ارز دیجیتال شناخته می‌شوند.

بنابراین حتی در صورت عدم درک ساختار کلی شبکه پروژه‌ها می‌توانید از اطلاعات افراد متخصص استفاده کنید. البته فراگیری و محبوبیت باور نکردنی بیت کوین خود به تنهایی موجب شد تا حتی کاربرانی که دانش کافی برای فعالیت در این حوزه را ندارند، مبلغی را برای خرید و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال در نظر بگیرند. می‌توان گفت که رویکرد عمومی مردم و جامعه بلاک چین می‌تواند نقش بسیار مهمی در زمینه تعیین ارزش واقعی ارزهای دیجیتال ایفا کند.

علاوه بر تمام مواردی که گفته شد، استخراج ارز دیجیتال نیز یکی از تاثیرگذارترین عوامل در زمینه جلب اعتماد کاربران به بازار رمز ارزها بوده است. به بیان ساده‌تر قابلیت غیر متمرکز بودن این شبکه همتا به همتا (P2P) از فرآیند استخراج نشات می‌گیرد. البته برخی از ارزهای دیجیتال غیر قابل استخراج هستند. توسعه‌دهندگان این دسته از پروژه‌ها برای جلب اعتماد کاربران روش‌های دیگری را به کار می‌گیرند.

طی فرآیند استخراج، ماینرها تمام تراکنش‌های شبکه را با دقت مورد بررسی قرار می‌دهند. طراحی هوشمندانه و بسیار دقیق بلاک چین ارزهای دیجیتال دستکاری و ثبت غلط اطلاعات را تقریبا غیر ممکن کرده است. علاوه بر آن کاربرانی که قصد دستکاری اطلاعات و حمله به شبکه را داشته باشند، جریمه می‌شوند. به طور خلاصه، فرآیند استخراج زیرساخت لازم برای ساخت، تایید و انتقال دارایی‌های دیجیتال را فراهم کرده است.

بررسی نقش استخراج کنندگان در فرآیند استخراج

عملکرد کلی یک ارز دیجیتال به عوامل مختلفی وابسته است. فرآیند استخراج ارز دیجیتال به عنوان اصلی‌ترین بخش‌ برای بررسی عوامل تاثیرگذار شناخته می‌شود. البته تمام ارزهای دیجیتال موجود در بازار قابل استخراج نیستند، برخی از آن‌ها مکانیزم‌های دیگری را برای حفظ عملکرد خود به کار می‌گیرند.

روش‌های مختلفی برای استخراج رمز ارزها وجود دارد. الگوریتم‌های اجماع متنوعی برای دسترسی به اطلاعات سازندگان بلاک‌ها و جزئیات مربوط به نحوه اضافه شدن آ‌ن‌ها به بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حساب نحوه استخراج به نوع ارز دیجیتال مورد نظر نیز بستگی دارد، اما اصول اولیه ماینینگ در بیشتر پروژه‌ها تقریبا یکسان است.

در واقع استخراج توانست علاوه بر حذف شخص ثالث، اعتماد کاربران را در زمینه عملکرد دقیق شبکه به دست آورد. شما در این سیستم دیگر به یک سازمان یا نهاد خاص اعتماد نمی‌کنید و در عین حال مطمئن هستید که اطلاعات مربوط به تمام تراکنش‌ها به صورت دقیق و درست در بستر دفتر کل بلاکچین به ثبت می‌رسند.

نقش اصلی ماینرها در فرآیند استخراج عبارت است از:

 • بررسی و ارزیابی تراکنش‌های جدید
 • جمع‌آوری تعداد مشخصی از تراکنش‌ها و قرار دادن آن‌ها در یک بلاک جدید
 • اضافه کردن بلاک جدید به دفتر کل توزیع شده (بلاک چین)
 • انتشار بلاک جدید بین نودهای فعال در شبکه ارز دیجیتال مورد نظر

blockchain in bitcoin mining - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

استخراج یک فرآیند بسیار ضروری در پروژه‌های ارز دیجیتال محسوب می‌شود. به بیان ساده‌تر فرآیند استخراج از الزامات اصلی ساخت بلاک‌ جدید و حفظ ارتباط بین تراکنش‌ها است. در واقع تکنولوژی بلاک چین بدون کمک استخراج عملکرد خود را به کلی از دست می‌دهد. اما دلیل مشارکت استخراج کنندگان در این فرآیند چیست؟ مشوق اصلی ماینرها در این مسیر چیست؟ ارزهای دیجیتال از راهکارهای متفاوت برای تشویق ماینرها برای مشارکت در فرآیند ماینینگ استفاده می‌کنند. برای مثال ارز دیجیتال بیت کوین را در نظر بگیرید:

 • کارمزد تراکنش‌ها: کاربران هنگام ثبت تراکنش و اضافه شدن آن به بلاک چین بیت کوین مبلغ کمی را به عنوان کارمزد پرداخت می‌کنند. کارمزد تراکنش‌ها به ماینری تعلق می‌گیرد که آن‌ها را به دفتر کل توزیع شده شبکه، اضافه می‌کند.
 • بیت کوین‌های عرضه شده: همانطور که در بخش‌‌های قبل هم گفته شد، بیت کوین طی فرآیند استخراج عرضه می‌شود. اگر ماینری بتواند یک بلاک را با موفقیت استخراج کند، تمام بیت کوین‌های جدید به گردش درآمده طی این فرآیند به او تعلق می‌گیرد. بنابراین به ازای ساخت هر بلاک و اضافه شدن آن به دفتر کل توزیع شده، تعداد مشخصی از ارز بومی شبکه به استخراج کنندگان پرداخت می‌شود.

بنابراین کارمزد تراکنش‌ها و ارزهای دیجیتال تولید شده طی فرآیند استخراج، میزان پاداش دریافتی ماینرها را مشخص می‌کنند. در سال‌های اولیه معرفی بیت کوین به جوامع جهانی، ماینرها با استخراج هر بلاک 50 واحد بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می‌کردند.

اما ساختار هوشمندانه بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که پاداش ماینرها به مرور و با گذشت زمان کاهش پیدا کند. در واقع شبکه بیت کوین بعد از ساخت 210,000 بلاک یعنی حدودا هر چهار سال یک بار، رویداد هاوینگ (Halving) را تجربه می‌کند. طی این رویداد، پاداش دریافتی ماینرها نصف می‌شود.

اما این کار چه فایده‌ای برای سرمایه‌گذاران دارد؟ در حقیقت هاوینگ بیت کوین علاوه بر کاهش نرخ تورم، در نهایت موجب افزایش قیمت بیت کوین نیز می‌شود. پاداش دریافتی ماینر‌های BTC در زمان نگارش این مقاله 6.25 واحد بیت کوین است. شما می‌توانید با استفاده از منابع آنلاین مختلف مانند مرورگر سایت بلاکچین اطلاعات مربوط به پاداش دریافتی و آدرس کیف پول ماینر بلاک‌ها را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار دهید.

بررسی نقش استخراج در بازار ارز دیجیتال

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، ارزهای دیجیتال به کمک فرآیند استخراج قادر به اجراسازی قابلیت‌های خود هستند. همین موضوع موجب شده تا بسیاری از کارشناسان فرآیند استخراج را به عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های ارز دیجیتال بشناسند. در ادامه نقش فرآیند استخراج در بازار ارزهای دیجیتال را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

cryptocurrency mining - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

اجماع غیر متمرکز

عدم نظارت و مدیریت سازمان‌ها باعث شده تا شبکه رمز ارزها به کمک یک سیستم اجماع غیر متمرکز کنترل و مدیریت شوند. بدین معنی که توافق حداکثری نودهای فعال برای ثبت تراکنش در بستر دفتر کل شبکه ضروری است. بنابراین فرآیند استخراج نقش مهمی در زمینه اضافه کردن بلاک‌های جدید به شبکه و حفظ اجماع آن بر عهده دارد.

ثبت و پیگیری مالکیت ارز دیجیتال

اطلاعات مربوط به حساب کاربری شما همواره در دسترس هستند. همانطور که می‌دانید اطلاعات مربوط به تراکنش‌های کاربران طی فرآیند استخراج به بلاک چین پروژه اضافه می‌شوند. دستکاری یا حذف داده‌های ثبت شده در بلاک چین غیر ممکن است. بنابراین هنگام بررسی موجودی حساب کاربری افراد می‌توانید نسبت به درست بودن اطلاعات اطمینان داشته باشید. برخی از کارشناسان ارائه داده‌های دقیق را به عنوان یکی از مزایای قابل توجه تکنولوژی بلاک چین می‌شناسند.

تعیین جزئیات مربوط به میزان عرضه ارزهای دیجیتال جدید

سیستم پروژه جزئیات مربوط به میزان عرضه ارزهای دیجیتال جدید را تعیین می‌کند. توسعه‌دهندگان درباره مسائلی از جمله نحوه عرضه و تعیین مالکیت رمز ارزها تصمیم‌ می‌گیرند. عرضه تعداد مشخص به منظور کنترل نرخ تورم از جمله فاکتورهای از پیش تعریف شده در ارزهای دیجیتال قابل استخراج هستند. بنابراین می‌توان استخراج را شیوه‌ای نوین برای عرضه ارزهای دیجیتال جدید در بین کاربران در نظر گرفت. رمز ارزهای عرضه شده طی فرآیند استخراج در بازار به گردش در می‌آیند و مالکیت این دارایی‌های دیجیتال متعلق به ماینرها است.

خواندن
معرفی سایلنت باکس و بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های آن

تعیین مالکیت ارزهای دیجیتال به کمک تکنولوژی رمزنگاری

رمزنگاری ثبت اطلاعات معتبر، انکارناپذیر و غیر قابل تغییر در بستر شبکه‌های ارز دیجیتال را امکان‌پذیر کرده است. در واقع ماینرها با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری درخواست‌های مربوط به تراکنش‌‌ها را قبل از اضافه شدن به بلاک جدید، تایید می‌کنند. به بیان ساده‌تر ماینرها با بررسی دقیق اطلاعات مربوط به حساب کاربران از داشتن موجودی کافی در حساب فرد مطمئن می‌شوند. تراکنش‌ها بعد از تایید اعتبار کلید خصوصی کاربر و آدرس دریافتی ارائه شده توسط شبکه پذیرفته می‌شوند.

انجام و ثبت نهایی تراکنش‌ها

شبکه ارزهای دیجیتال راهکارهای متفاوتی را به منظور ایجاد یک بستر امن و قابل اعتماد برای تعامل موثر افراد با یکدیگر به کار گرفته‌ است. در این ساختار تراکنش تنها در صورت اثبات مالکیت دارایی دیجیتال توسط کاربر، انجام می‌شود. بنابراین اگر موجودی حساب کاربری شما کافی نباشد، تراکنش ناموفق خواهد بود. کاربری که به کلید خصوصی دارایی دیجیتال دسترسی داشته باشد به عنوان مالک آن رمز ارز شناخته می‌شود. ماینرها طی فرآیند استخراج، مالکیت ارز دیجیتال را بررسی و تایید می‌کنند. در نهایت بعد از تایید نهایی ماینرها، اطلاعات مربوط به تراکنش در بستر بلاک چین به ثبت می‌رسند.

جلوگیری از مشکل دو بار خرج کردن (دابل اسپندینگ)

الگوریتم‌های پیاده‌سازی شده در شبکه بروز مشکل دابل اسپندینگ یا همان دو بار خرج کردن یک دارایی دیجیتال در شبکه را غیر ممکن کرده است. در واقع مشکل دو بار خرج کردن همیشه در اولین دارایی‌های دیجیتال به چشم می‌خورد. اما ساختار ارزهای دیجیتال امروزی و مدرن با استفاده از راهکارهای هوشمندانه از بروز مشکلات این چنینی جلوگیری می‌کند.

استخراج ارز دیجیتال به عنوان راهکار اصلی پروژه‌ها برای رفع مشکل دو بار خرج کردن، شناخته می‌شود. ماینرها طی فرآیند استخراج جزئیات مربوط به حساب کاربری افراد را با دقت بررسی می‌کنند. تمام اطلاعات مربوط به میزان دارایی شما در بستر شبکه بلاک چین به ثبت رسیده است. اگر میزان موجودی کاربری کمتر از حد لازم باشد، تراکنش لغو می‌شود. بنابراین تراکنش‌های لغو شده در قالب بلاک جدید به شبکه بلاک چین اضافه نخواهند شد.

ایجاد بستری امن و قابل اطمینان برای تعامل کاربران در سراسر جهان، تنها به کمک راهکارهای نام برده در این بخش امکان‌پذیر شده است. اگر یک پروژه فعال در حوزه ارز دیجیتال حتی یکی از این موارد را نادیده بگیرد، قادر به جلب اعتماد کاربران و سرمایه گذاران نخواهد بود. همانطور که مشاهده کردید، نقش فرآیند استخراج ارز دیجیتال در اجراسازی، یکپارچگی و تقویت تمام راهکارهای امنیتی پروژه‌های فعال در این حوزه انکار ناپذیر است.

بررسی نقش الگوریتم‌های‌ اجماع در فرآیند استخراج

الگوریتم‌های اجماع (Consencus Algoruthm) از نفوذ افرادی که قصد ایجاد اختلال در سیستم کلی شبکه را دارند، جلوگیری می‌کنند. توسعه دهندگان پروژه‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال به انتخاب خودشان یکی از الگوریتم‌های اجماع را به کار می‌گیرند. در واقع اجماع در شبکه رمز ارزها هنگامی اتفاق می‌افتد که کاربران در زمینه صحت و اعتبار اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها به توافق برسند.

ساختار غیر متمرکز شبکه ارز‌های دیجیتال موجب شده تا کامپیوتر کاربرها به صورت پراکنده در فرآیند رسیدن به اجماع نقش داشته باشند. کامپیوترهایی که دسترسی به اجماع شبکه را امکان‌پذیر کرده‌اند، اصطلاحا نود نامیده می‌شوند. برای مثال شبکه بیت کوین بیش از 10.000 نود فعال دارد. البته احتمال بروز مشکلاتی از قبیل ایرادات سخت‌افزاری، تنظیمات غلط، نرم‌افزارهای منسوخ و ایجاد حملات سایبری در برخی از این نودها وجود دارد.

consensus algorithms in cryptocurrency mining - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

بررسی دقیق و جلوگیری از ثبت اطلاعات غلط طی فرآیند استخراج به کمک الگوریتم‌های اجماع امکان‌پذیر شده است. الگوریتم‌ به کار گرفته در پروژه اقدامات دسته‌ای از کاربران که قصد ایجاد اختلال در شبکه و تغییر اطلاعات را دارند، با شکست مواجه می‌کند. به بیان ساده‌تر شناسایی اطلاعات دستکاری شده برای نودهای فعال در شبکه اصلا کار سختی نیست. علاوه بر آن یک تراکنش تنها در صورت توافق اکثریت نودهای شبکه در بستر بلاک چین به ثبت می‌رسد.

در واقع شما برای ثبت داده غلط و دستکاری اطلاعات باید به بیش از 50 درصد نودها دسترسی داشته باشید. بروز چنین اتفاقی در ساختار کاملا غیر متمرکز ارزهای دیجیتال بسیار هزینه ‌بر است. اما در صورت دسترسی یک کاربر به بیش از 50 درصد از نودهای فعال، شبکه دچار حمله 51 درصدی می‌شود. ساختار گسترده و غیر متمرکز بسیاری از پروژه‌های محبوب و فعال در حوزه ارز دیجیتال مانند بیت کوین موجب شده تا بروز چنین اتفاقی تقریبا غیر ممکن به نظر برسد.

آشنایی با الگوریتم‌های اجماع اثبات کار و اثبات سهام

کاربران برای شروع فعالیت خود در حوزه استخراج ارز دیجیتال از تجهیزات تخصصی و نرم‌افزار‌های استخراج استفاده می‌کنند. در واقع دستگاه‌های ماینر معادلات بسیار پیچیده ریاضی را در کسری از ثانیه حل می‌کنند. دستگاه‌هایی که قدرت محاسباتی نسبتا بالایی دارند، می‌توانند در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال به کار گرفته شوند. بیشتر کاربران فعال در این حوزه، بیت کوین استخراج می‌کنند. الگوریتم اثبات کار در شبکه بیت کوین به کار رفته است. سختی شبکه بیت کوین با گذشت زمان تا حد قابل توجهی افزایش یافت. هر یک از پروژه‌های فعال در این حوزه روش متفاوت خودشان را برای استخراج دارند. قوانین متفاوت و اختصاصی پروژه‌ها سردرگمی کاربران را نیز با خود به همراه دارد.

cryptocurrency miner - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

برای مثال اکثر علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه استخراج به دنبال انتخاب بهترین و پر بازده‌ترین دستگاه ماینر هستند. در قدم اول، باید رمز ارز مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. اکثر ارزهای دیجیتال از دو الگوریتم اثبات کار یا اثبات سهام برای کنترل و مدیریت شبکه پروژه استفاده می‌کنند. ارز دیجیتال مورد نظر شما از چه الگوریتمی استفاده می‌کند؟ رویکرد هر یک از این الگوریتم‌ها به فرآیند استخراج متفاوت است.

شما برای استخراج برخی از ارزهای دیجیتال اصلا ماینر یا دستگاه تخصصی احتیاج ندارید. بنابراین بهتر است قبل از شروع فعالیت رسمی خود در این حوزه، تحقیقات لازم را انجام دهید. در ادامه ساختار و عملکرد این دو الگوریتم اجماع محبوب در بازار ارزهای دیجیتال را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.


بیشتر بخوانید: آشنایی با اصطلاحات کاربردی بازار ارز دیجیتال


الگوریتم اثبات کار

در الگوریتم اثبات کار (PoW)، ماینرها وظیفه انجام یک کار را بر عهده دارند و کاربری که بتواند زودتر از سایر ماینرها فعالیت مورد نظر را به پایان برساند، مقدار مشخصی از ارز دیجیتال بومی شبکه را به عنوان پاداش دریافت می‌کند. این پاداش، کارمزد تراکنش‌های ثبت شده در آن بلاک و ارزهای دیجیتال عرضه شده طی فرآیند استخراج را شامل می‌شود.

استخراج کنندگان در الگوریتم اثبات کار یک معادله ریاضی بسیار پیچیده را با استفاده از قدرت محاسباتی دستگاه ماینر خودشان حل می‌کنند. بعد از استخراج موفق، اطلاعات مربوط به تراکنش‌های ثبت شده در بلاک مورد نظر مثل یک زنجیره به بلاک چین پروژه اضافه می‌شوند. بیت کوین به عنوان اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال از الگوریتم اثبات کار برای کنترل و مدیریت تراکنش‌های شبکه خود استفاده می‌کند. الگوریتم PoW در پروژه‌های بیت کوین کش، لایت کوین و دوج کوین نیز به کار گرفته شده است.

در روز‌های اول عرضه بیت کوین در جوامع، شما به راحتی می‌توانستید با استفاده از کامپیوتر شخصی خودتان رمز ارز BTC را استخراج کنید. با گذشت زمان و افزایش میزان سختی شبکه این رمز ارز، کامپیوترهای قوی‌تر، پردازنده‌های مرکزی و بعد کارت‌های گرافیکی برای استخراج مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

در حال حاضر سودآورترین گزینه برای استخراج مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) است. این دسته از محصولات به صورت اختصاصی برای انجام فرآیند استخراج طراحی و ساخته شده‌اند. ماینرهای اسیک یک کار را به صورت تخصصی و کارآمد انجام می‌دهند. بنابراین شما بعد از خرید این محصولات فقط می‌توانید، ارزهای دیجیتال با الگوریتم اجماع یکسان را استخراج کنید. همانطور که گفته شد، با توجه به شرایط کنونی میزان سودآوری ماینرهای اسیک به نسبت سایر گزینه‌ها بیشتر است.

asic miner - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

به طور کلی هر چه قدرت محاسباتی دستگاه ماینر شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای استخراج موفق و کسب سود دارید. تمام ارزهای دیجیتالی که طی فرآیند استخراج و اضافه شدن بلاک جدید به شبکه عرضه می‌شوند، در قالب پاداش به شخص ماینر تعلق می‌گیرد. تعداد ارزهای دیجیتال به گردش در آمده هنگام ماینینگ در هر پروژه با توجه به فاکتورهای مختلف، متغیر است. البته برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین که سختی شبکه آن‌ها بسیار بالا است، باید عوامل محیطی و سایر هزینه‌های جانبی را نیز در نظر داشته باشید. برخی از این الزامات عبارت‌اند از:

 • هزینه لازم برای خرید دستگاه ماینر: ساختار کاملا تخصصی دستگاه‌های ماینر موجب شده تا قیمت بسیار بالایی داشته باشند. کاربران معمولا قبل از خرید با استفاده از ماشین حساب‌های استخراج که در وبسایت‌های ایرانی و خارجی قرار دارند، میزان حدودی سودآوری دستگاه مورد نظر خودشان را محاسبه می‌کنند.
 • دمای محیط: دستگاه‌های ماینر هنگام انجام فرآیند استخراج گرمای زیادی تولید می‌کنند. طبق گفته کارشناسان اگر ماینر شما در یک محیط گرم نگهداری شود و از تهویه برای خنک نگه داشتن هوا استفاده نکنید، اختمال بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی وجود دارد.
 • هزینه مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه‌های ماینر و تجهیزات تخصصی که در فرآیند استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار بالا است. همین موضوع موجب شده تا استخراج ارزهای دیجیتال برای شهروندان کشورهایی که هزینه برق بالایی پرداخت می‌کنند، مقرون به صرفه نباشد.
 • دسترسی به اینترنت پر سرعت: شما برای دسترسی و تعامل با شبکه ارزهای دیجیتال باید همواره به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشید.

در حال حاضر هزاران پروژه در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند. با وجود گزینه‌های متعدد، فرآیند انتخاب و فعالیت در این حوزه بسیار راحت‌تر از گذشته است. شیوه‌های متنوعی برای مشارکت در فرآیند استخراج وجود دارد. همانطور که مشاهده کردید، الگوریتم‌های به کار گرفته شده در پروژه‌ها شبیه به یکدیگر نیستند. بنابراین تجهیزات لازم برای تجهیزات لازم برای هر یک از این الگوریتم‌ها نیز متفاوت است. بسیاری از ارزهای دیجیتال ناشناخته، سودآورترین گزینه‌ها برای استخراج هستند. جالب است بدانید که با استفاده از یک کامپیوتر به راحتی می‌توانید برخی از این ارزهای دیجیتال را استخراج کنید. این دسته از پروژه‌ها محبوبیت چندانی در میان کاربران ندارند. همین موضوع موجب شده تا سختی شبکه آن‌ها به نسبت کمتر باشد.

الگوریتم اثبات سهام

عملکرد الگوریتم اثبات سهام (PoS) متفاوت است. بدین صورت که سیستم پروژه به صورت خودکار انتخاب می‌کند که کدام نود می‌تواند بلاک جدید را به شبکه اضافه کند. کاربران برای راه‌اندازی و اجرای نود در این دسته از پروژه‌ها باید مقدار مشخصی از ارز دیجیتال بومی پروژه را استیک کنند. بنابراین برای استیک کردن نیز سرمایه اولیه نیاز دارید. قوانین و شرایط هر پروژه با توجه به فاکتورهای مختلف، متغیر است.

در روش الگوریتم کار، کاربران سرمایه اولیه را صرف خرید دستگاه ماینر می‌کنند. اما در این الگوریتم، سرمایه شما صرف خرید حداقل مقدار لازم از ارز دیجیتال مورد خواهد شد. شخصی که وظیفه ساخت بلاک بعدی را بر عهده دارد، به صورت کاملا خودکار و با توجه به فاکتورهای مشخصی توسط شبکه تعیین می‌شود. تعداد ارزهای دیجیتال استیک شده توسط کاربر، اصلی‌ترین فاکتور در فرآیند تعیین شخص استخراج کننده است. بنابراین کاربری که تعداد بیشتری از رمز ارز بومی شبکه را استیک کرده باشد، شانس بیشتری برای دریافت پاداش در فرآیند استیکینگ را دارد.


بیشتر بخوانید: دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟ اهمیت و کاربرد آن در بازار کریپتو

دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟ تاثیر دامیننس تتر بر روند بازار


تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال

کاربران برای فعالیت و مشارکت در فرآیند استخراج چه تجهیزاتی نیاز دارند؟ در ادامه مراحل و تجهیزات لازم برای شروع استخراج ارزهای دیجیتال را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خرید دستگاه ماینر

شما برای شروع فرآیند استخراج تجهیزات تخصصی نیاز دارید. ماینر اصلی‌ترین و تخصصی‌ترین دستگاه لازم برای مشارکت در فرآیند استخراج است. به طور کلی کاربران بعد از در نظر گرفتن میزان سرمایه اولیه خود و فاکتورهای تاثیرگذار، مناسب‌ترین دستگاه ماینر را انتخاب و خریداری می‌کنند.

انتخاب و راه‌اندازی کیف پول

بعد از خرید ماینر یک کیف پول (ولت) سازگار با ارز دیجیتال انتخابی خود را پیدا کنید. در واقع کیف پول‌های ارز دیجیتال بستر امن و قابل اطمینان برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال حاصل از فرآیند استخراج را فراهم می‌کنند.  کیف پول‌های ارز دیجیتال را می‌توان به دو دسته اصلی سخت‌افزاری (سرد) و نرم‌افزاری (گرم) تقسیم کرد. هر یک از این محصولات با توجه به ساختاری که دارند، خدمات متفاوتی ارائه می‌دهند. بهتر است قبل از انتخاب کیف پول مواردی مانند هدف خود از سرمایه‌گذاری و میزان سرمایه ذخیره شده در بستر کیف پول را در نظر بگیرید.

cryptocurrency wallet - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

کیف پول‌های سخت‌افزاری با ارائه قابلیت‌های ذخیره‌سازی سرد (آفلاین) امن‌ترین گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند. البته از آنجایی که خرید این محصولات برای تمام افراد مقرون به صرفه نیست، استفاده از آن‌ها را به کاربرانی پیشنهاد می‌شود که بخش بزرگی از سرمایه خودشان را در بستر کیف پول ذخیره می‌کنند. کیف پول‌های نرم‌افزاری در سوی دیگر قرار دارند. شما برای استفاده از خدمات این دسته از محصولات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. البته ولت‌های گرم خدمات امنیتی نسبتا ضعیف‌تری ارائه می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم هنگام انتخاب کیف پول و انتقال دارایی نکات امنیتی را جدی بگیرید.

انتخاب و نصب نرم افزار استخراج

در قدم بعدی با توجه به ارز دیجیتال مورد نظر خود یک نرم افزار استخراج انتخاب ‌کنید. نصب و راه‌اندازی نرم افزار استخراج نیز یکی از الزامات مشارکت در فرآیند ماینینگ است. نرم افزارهای استخراج زیادی به این منظور طراحی و ساخته شده‌اند. اما می‌توان گفت که عملکرد کلی آن‌ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد.

محلق شدن به استخر استخراج

افزایش سختی شبکه‌ها موجب شده تا استخراج انفرادی سودآوری قابل قبولی برای کاربران نداشته باشد. بسیاری از کاربران به همین خاطر ملحق شدن به استخرهای استخراج را ترجیح می‌دهند. شما با پیوستن به ماینینگ پول‌ها شانس بیشتری برای استخراج موفق ارزهای دیجیتال دارید. در این مرحله بعد از بررسی دقیق استخرهای استخراج فعال در این حوزه، بهترین گزینه را با توجه به شرایط خودتان انتخاب کنید. هر یک از این پلتفرم‌ها، قوانین و مقررات خاص خودشان را دارند. این مشارکت بعد از پیروی و اجراسازی دستورالعمل‌های استخر استخراج مورد نظر  آغاز می‌شود.

شروع فرآیند استخراج ارز دیجیتال

بعد از گذراندن تمام مراحلی که گفته شد، شما می‌توانید فرآیند استخراج ارز دیجیتال را به صورت رسمی آغاز کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی نکات ایمنی مربوط به محل نگهداری دستگاه‌های ماینر را جدی بگیرید. متاسفانه حوادث این چنینی ضررهای غیر قابل جبرانی برای استخراج کنندگان به همراه دارند.

بررسی انواع دستگاه‌های ماینر

استخراج ارزهای دیجیتال با الگوریتم اثبات کار به کمک دستگاه‌های ماینر امکان‌پذیر است. دستگاه‌های ماینر انواع متفاوتی دارند. سختی شبکه ارزهای دیجیتال به صورت دوره‌ای افزایش می‌یابد. همین موضوع باعث شده تا برخی از دستگاه‌های ماینر با گذشت زمان سوددهی سایق را نداشته و به کلی منسوخ شوند. در این بخش شما را با انواع دستگاه‌های ماینر بیشتر آشنا می‌کنیم.

crypto miner - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

پردازنده مرکزی (CPU)

ماینرهای CPU با استفاده از قدرت محاسباتی پردازنده‌های مرکزی خود بلاک‌های جدید را در بستر دفتر کل توزیع شده به ثبت می‌رسانند. شما با نصب نرم افزار بر روی پردازنده مرکزی خود می‌توانید فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال را شروع کنید. در روزهای اول معرفی بیت کوین به جوامع جهانی سختی شبکه به قدری پایین بود که حتی با کامپیوترهای شخصی خودتان نیز می‌توانستید بیت کوین استخراج کنید. اما میزان سختی شبکه بیت کوین با گذشت زمان افزایش یافت و پردازنده‌های مرکزی در حال حاضر قابلیت استخراج رمز ارز BTC را ندارند. اما همچنان برخی کاربران از پردازنده‌های مرکزی را برای استخراج آلت کوین‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند و درآمد نسبتا خوبی نیز به دست می‌آورند.

پردازنده گرافیکی (GPU)

همانطور که گفته شد با گذشت زمان و افزایش سختی شبکه ارزهای دیجیتال، پردازنده‌های مرکزی دیگر پاسخگوی نیاز کاربران نبودند. به همین دلیل استخراج کنندگان از پردازنده‌های گرافیکی به عنوان ماینر استفاده می‌کردند. پردازنده‌های گرافیکی از قدرت محاسباتی نسبتا بیشتری برخوردارند. ماینرهای GPU قابلیت انجام چند کار به صورت هم زمان را دارند.

مدار مجتمع برنامه پذیر (FGPA)

استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال بعد از بالا رفتن هزینه‌های جانبی و کاهش میزان سوددهی پردازنده‌های گرافیکی، مدارهای مجتمع برنامه پذیر را به عنوان دستگاه ماینر جایگزین انتخاب کردند. کاربران با ارائه دستورالعمل‌های مشخص مربوط به ماینینگ از این محصولات برای مشارکت در فرآیند استخراج استفاده می‌کنند.

بنابراین شما با استفاده از قابلیت برنامه پذیر بودن ماینرها FGPA می‌توانید ارزهای دیجیتال قابل استخراج را ماین کنید. به بیان ساده‌تر مدار مجتمع برنامه پذیر، قابلیت استخراج پروژه‌های رمز ارزی با الگوریتم‌های اجماع متفاوت را دارد. این دسته از دستگاه‌های ماینر در مقایسه با پردازنده‌های مرکزی و کارت‌های گرافیکی، انرژی کمتری مصرف می‌کنند. جالب است بدانید که مدار‌های مجتمع برنامه پذیر نیز بعد از گذشت یک دوره دیگر کارایی و سودآوری قبل را نداشتند.

خواندن
معرفی و بررسی 7 مورد از بهترین دستگاه‌ ماینر

مدار مجتمع با کاربرد خاص (ASIC)

در نهایت مدار‌ مجتمع با کاربرد خاص یا همان اسیک ماینر در بازار به عرضه درآمد. این دسته از محصولات به صورت اختصاصی برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی و ساخته شده‌اند. همین موضوع میزان سودآوری ماینرهای اسیک را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. البته هنگام استفاده از ماینرهای اسیک احتمال بروز مشکلاتی مانند حمله 51 درصدی افزایش می‌یابد. ساختار تخصصی مدارهای مجتمع با کاربرد خاص موجب شده تا قیمت بسیار بالایی داشته باشند. علاوه بر آن ماینرهای اسیک برق بیشتری مصرف می‌کنند.

روش‌های مختلف برای استخراج ارزهای دیجیتال

کاربران می‌توانند از طریق شیوه‌های مختلف در فرآیند استخراج مشارکت داشته باشند. هر فرد با توجه به اولویت‌ها و نیازهای شخصی خود یکی از این روش‌ها را برای استخراج ارزهای دیجیتال انتخاب می‌کند. روش‌های مختلف استخراج ارزهای دیجیتال عبارت‌اند از:

استخراج انفرادی (سولو ماینینگ)

در روش استخراج انفرادی یا همان سولو ماینینگ، کنترل و مدیریت تمام مراحل بر عهده شخص استخراج کننده است. بنابراین شخص ثالث در استخراج انفرادی هیچ نقش و جایگاهی ندارد. انتخاب این روش می‌تواند مزایا و معایب خاص خودش را به همراه داشته باشد. در واقع اگر یک بلاک را به صورت انفرادی استخراج کنید، سود قابل توجهی به دست می‌آورید. اما با توجه به افزایش میزان سختی شبکه‌های ارز دیجیتال، شانس موفقیت سولو ماینرها بسیار کمتر است. بنابراین اگر به دنبال یک منبع درآمد ثابت هستید، استخراج انفرادی روش مناسبی برای شما نیست.

استخر استخراج (ماینینگ پول)

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، سختی شبکه ارزهای دیجیتال تا حد زیادی افزایش یافته است و ماینرها در این شرایط شانس کمتری برای کسب سود دارند. استخرهای استخراج بستری را برای کاربران فراهم ‌می‌کنند که با سایر ماینرهای شبکه تعامل کاربردی داشته باشند. به بیان ساده‌تر ماینرهای با ارائه قدرت محاسباتی دستگاه ماینر خودشان و مشارکت با سایر استخراج کنندگان شانس بیشتری برای موفقیت در این فرآیند دارند. البته در صورت استخراج موفقیت آمیز، پاداش دریافتی با توجه به فاکتورهایی مانند قدرت هش ماینرها بین افراد تقسیم می‌شود.

البته استخرهای استخراج به ازای خدماتی که ارائه می‌دهند، مبلغی را به عنوان کارمزد از حساب کاربری شما کسر می‌کنند. اگر به دنبال کسب درآمد ثابت و در عین حال اندک از استخراج ارزهای دیجیتال هستید، مشارکت در استخرهای استخراج می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

استخراج ابری (کلود ماینینگ)

روش استخراج ابری مناسب کاربرانی است که دوست ندارند درگیر مسائلی از جمله خرید، نصب و راه‌اندازی ماینر باشند. در واقع آن‌ها سرمایه اولیه لازم برای شروع فعالیت در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال را ندارند. این دسته از افراد به ازای پرداخت مبلغ مشخصی به سایر ماینرهای فعال شبکه از تجهیزات سخت‌افزاری و تخصصی آن‌ها استفاده می‌کنند و در نهایت بخشی از پاداش استخراج را دریافت می‌کنند.

البته قبل از انتخاب شیوه مورد نظر خودتان برای استخراج تمام نکات امنیتی را در نظر بگیرید. کلاهبرداران همواره به دنبال سوء استفاده از عدم آگاهی و اطلاعات کم کاربران هستند. بنابراین قبل از انتخاب و مشارکت با پلتفرم‌های فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال، تحقیقات لازم را انجام دهید.

فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست؟

مزرعه استخراج (Mining Farm) به مکانی اشاره دارد که چندین دستگاه ماینر در آن قرار دارند. این دستگاه‌های ماینر در کنار یکدیگر مشغول به استخراج ارزهای دیجیتال هستند. میزان برق مصرفی مزارع استخراج بسیار بالا است. ماینرها طی انجام فرآیند استخراج گرمای زیادی از خودشان تولید می‌کنند.

cryptocurrency mining farm - استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

بنابراین وجود تهویه در مزارع استخراج از جمله الزامات محسوب می‌شود چرا که در غیر این صورت امکان بروز حوادثی از جمله آتش‌سوزی وجود دارد. سرمایه اولیه لازم برای راه‌اندازی مزرعه استخراج بسیار بالا است. بنابراین هر کاربری نمی‌تواند این روش را برای استخراج ارزهای دیجیتال انتخاب کند. اما مزارع استخراج در اکثر موارد سودهای قابل توجهی را برای کاربران فعال در این حوزه به همراه دارند.


بیشتر بخوانید: راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمز ارز


آیا استخراج ارز دیجیتال همچنان سودآور است؟

در گام اول شما برای استخراج ارزهای دیجیتال، تجهیزات سخت افزاری با قدرت محاسباتی بسیار بالا احتیاج دارید. در روزهای اول معرفی ارزهای دیجیتال، فرآیند استخراج بیت کوین بسیار ساده بود. اما بیت کوین طی آن دوره ارزش واقعی و محبوبیت چندانی در بین کاربران نداشت. با شناخته شدن بیت کوین و افزایش میزان سختی شبکه، فرآیند استخراج تحولات زیادی را تجربه کرد. در حال حاضر شما فقط با استفاده از دستگاه‌های ماینر تخصصی مانند اسیک می‌توانید بیت کوین استخراج کنید. البته همچنان ارزهای دیجیتالی در بازار هستند که استخراج آن‌ها به کمک کامپیوتر امکان‌پذیر باشد.

حتی فرآیند استخراج در برخی پروژه‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که کاربران هیچ وقت برای ماین به تجهیزات و دستگاه‌های تخصصی احتیاج نداشته باشند. اما شما برای پاسخ به این سوال که آیا استخراج ارز دیجیتال همچنان سودآور است یا خیر، باید جوانب مختلف را در نظر بگیرید. اگر این سوال را در سال 2019 از ماینرهای فعال می‌پرسیدید، جواب آن‌ها قطعا نه بود. قیمت ارز دیجیتال مورد نظر شما برای استخراج یکی فاکتورهای اصلی و تعیین کننده در میزان سودآوری حاصل از ماینینگ است.

میزان سختی استخراج متناسب با افزایش قیمت رمز ارز افزایش می‌یابد. بنابراین اگر به فعالیت در این حوزه علاقه دارید، پیش از هر چیز ارز دیجیتال قابل استخراج مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد از انتخاب رمز ارز، بررسی ساختار و میزان سختی شبکه، انتخاب بهترین گزینه در بین دستگاه‌های ماینر موجود در بازار بسیار راحت‌تر است.

شما همچنین می‌توانید برای تخمین میزان سودآوری دستگاه ماینر مورد نظر خودتان از ماشین حساب‌های استخراج آنلاین موجود در سایت‌های خارجی و ایرانی استفاده کنید. ماشین حساب‌های استخراج با در نظر گرفتن هش ریت دستگاه‌های ماینر، هزینه برق و سایر فاکتورهای تاثیرگذار اطلاعات جزئی و دقیق‌تری از میزان سودآوری استخراج به شما ارائه می‌دهند.

برخی از کاربران برای داشتن شانس بیشتر برای استخراج موفق ارزهای دیجیتال از خدمات استخرهای استخراج استفاده می‌کنند. به طور کلی شما برای محاسبه میزان سودآوری حاصل از استخراج کافیست چهار فاکتور اصلی زیر را در نظر بگیرید:

 • میزان سختی
 • پاداش دریافتی ماینر
 • هش ریت
 • هزینه‌های جانبی و اجرایی

در دنیای امروز استخراج ارزهای دیجیتال یک شغل محسوب می‌شود. بسیاری از افراد و سازمان‌ها این حوزه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند. احتمال افزایش محبوبیت و استقبال کاربران از حوزه استخراج در سال‌های آینده بالا است. در آخر این نکته را هم به خاطر داشته باشید که قیمت ارزهای دیجیتال و نرخ کارمزد همواره از تاثیرگذارترین فاکتورها در تعیین میزان سودآوری استخراج هستند.

معرفی دستگاه ماینر Antminer S19j Pro

معرفی ماینر M50 و معرفی ماینر M53S و M50S از سری 50 واتس ماینر

آیا استخراج ارز دیجیتال در خانه ممکن است؟

بله، شما می‌توانید ارزهای دیجیتال را در خانه استخراج کنید. البته قبل از انجام این کار باید فاکتورهای مختلفی از جمله هزینه برق و موقعیت مکانی ماینرها را در نظر بگیرید. ریسک‌ سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و استخراج بالا است. با توجه به نوسانات بسیار شدید قیمت رمز ارزها باید ضررهای احتمالی را هم در نظر داشته باشید. نگه داشتن دستگاه ماینر در خانه، ریسک‌های امنیتی خاص خودش را برای شما به همراه دارد. علاوه بر آن احتمال منسوخ شدن ماینر و کاهش میزان سوددهی از جمله مسائل غیر قابل انکار هستند. بنابراین مدیریت درست فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال در خانه کار ساده‌ای نیست.

معرفی بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

شما همچنان می‌توانید درآمد خوبی از استخراج به دست آورید. البته همانطور که در بخش‌های پیش‌تر هم گفته شد، کاربران باید قبل از تصمیم‌گیری و شروع فعالیت جدی در این حوزه عوامل متعددی را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه تعدادی از بهترین ارزهای دیجیتال قابل استخراج را به شما معرفی می‌کنیم.

بیت کوین

بعد از گذشت بیش از یک قرن از ظهور بیت کوین در جوامع جهانی، این دارایی همچنان به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود. میزان تقاضا برای رمز ارز بیت کوین روز به روز در حال افزایش است. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید، بیت کوین می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد.

اتریوم

اتریوم بعد از بیت کوین، ارزشمندترین ارز دیجیتال موجود در بازار ارزهای دیجیتال است. علاوه بر آن شبکه تخصصی اتریوم خدمات متعددی را در زمینه قراردادهای هوشمند و توکن‌های غیر مثلی (ان اف تی) به کاربران فعال در این حوزه ارائه می‌دهد. بلاک چین پروژه اتریوم عموما به منظور ساخت و پیاده‌سازی برنامه‌های غیر متمرکز (DApp) مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته الگوریتم اجماع این پروژه در حال حاضر اثبات سهام است. بنابراین اتریوم دیگر یک ارز دیجیتال قابل استخراج نیست. اما شما می‌توانید با استیک کردن این دارایی دیجیتال، درآمد منفعل کسب کنید. از آنجایی که کارشناسان آینده روشنی را برای اتریوم پیش‌بینی می‌کنند، گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است.

دوج کوین

دوج کوین مانند بیت کوین برای ثبت و مدیریت تراکنش‌های شبکه از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند. دوج کوین در دنیای واقعی کاربرد خاصی ندارد و قیمت آن بیشتر توسط جامعه کاربری پروژه تعیین می‌شود. نظر کاربران نسبت به این دارایی با توجه به دیدگاه افراد محبوب بازار و اخبار روز، مدام در حال تغییر است. همین موضوع موجب شده تا قیمت دوج کوین نیز همواره نوسانات بسیار شدیدی را تجربه کند. شما برای استخراج دوج کوین و اضافه کردن اطلاعات به دفتر کل بلاک چین، کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارید. تاثیرگذارترین عامل در میزان سوددهی استخراج این دارایی دیجیتال، قیمت دوج کوین در آینده است.

اتریوم کلاسیک

پروژه اتریوم کلاسیک از روش اثبات کار برای حفظ امنیت شبکه استفاده می‌کند. در واقع اتریوم کلاسیک، هارد فورک پروژه اتریوم است و قراردادهای هوشمند را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. البته مزیت‌های رقابتی اتریوم نسبت به اتریوم کلاسیک بیشتر است. بعد از راه‌اندازی اتریوم 2.0 و تغییر الگوریتم اجماع شبکه به اثبات سهام، بسیاری از ماینرها بیکار شدند. تعدادی از این افراد برای ادامه فعالیت خود در حوزه ماینینگ، اتریوم کلاسیک را به عنوان ارز دیجیتال جایگزین برای استخراج انتخاب کردند. افزایش تعداد ماینرهای فعال در این شبکه، ارتقاء سطح امنیت اتریوم کلاسیک را نیز با خود به همراه دارد.

هلیوم

به طور کلی رمز ارزهای موفق در بازار خدمات و کاربردهای بیشتری در دنیای واقعی دارند. به همین دلیل ارز دیجیتال هلیوم می‌تواند گزینه خوب و سودآوری برای استخراج کنندگان باشد. هدف اصلی این پروژه تقویت و ارتقاء تکنولوژی اینترنت اشیاء (IoT) در جوامع جهانی است. طبق پیش‌بینی کارشناسان حوزه تکنولوژی، اینترنت اشیاء در آینده نزدیک تحولات بزرگی در زندگی عموم مردم ایجاد می‌کند.

این پروژه برای کنترل و مدیریت شبکه خود از الگوریتم اثبات پوشش (PoC) استفاده می‌کند. با توجه به الگوریتم اجماع هلیوم، فرآیند استخراج آن نیز متفاوت است. اما هلیوم به عنوان یکی از آسان‌ترین ارزهای دیجیتال برای استخراج شناخته می‌شود. علاوه بر آن کاربردها و قابلیت‌های هلیوم نشانگر آینده روشن آن در بازار ارزهای دیجیتال است.

سولانا

بلاک چین پروژه سولانا مانند اتریوم و اتریوم کلاسیک از قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی می‌کند. بدین معنی که توسعه برنامه‌های غیر متمرکز در بستر این شبکه برای کاربران امکان‌پذیر است. البته هدف اصلی بلاک چین این پروژه ثبت سریع و ارزان تراکنش‌های کاربران است. ارز دیجیتال سولانا با استفاده از پروتکل هیبرید (ترکیبی از الگوریتم‌های اثبات سهام و اثبات تاریخ) شبکه پروژه را مدیریت می‌کند.

با این حساب سولانا از لحاظ فنی در دسته ارزهای دیجیتال قابل استخراج قرار نمی‌گیرد.  اما شما می‌توانید با مشارکت در فرآیند استیکینگ سولانا، درآمد منفعل به دست آورید. سولانا کاربردها متعددی به جامعه کاربری خود ارائه می‌دهد و همین موضوع موجب شده تا کارشناسان به افزایش قیمت این دارایی دیجیتال در آینده امیدوار باشند.

کاردانو

کاردانو اصلی‌ترین رقیب سولانا در بازار ارزهای دیجیتال است. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و ایجاد بستری برای ثبت سریع تراکنش‌ها به عنوان قابلیت‌های کاربردی پروژه کاردانو شناخته می‌شوند. اهداف توسعه‌دهندگان کاردانو طی پنج مرحله در شبکه پیاده‌سازی خواهند شد. ارز دیجیتال کاردانو قابل استخراج نیست و شما می‌توانید به ازای استیک کردن این دارایی دیجیتال سود کسب کنید.

ورت کوین

ورت کوین نیز یکی از ارزهای دیجیتال قابل استخراج در بازار ارزهای دیجیتال است. جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان پروژه با هدف تسهیل فرآیند استخراج برای عموم کاربران، ورت کوین را راه‌اندازی کرده‌اند. شما نمی‌توانید با ماینرهای اسیک رمز ارز ورت کوین را استخراج کنید. در واقع ساختار این شبکه با پردازشگرهای مرکزی و کارت‌های گرافیکی سازگاری دارد. بنابراین کاربران برای استخراج ورت کوین سرمایه اولیه قابل توجهی نیاز ندارند. در حال حاضر استخراج این دارایی دیجیتال با گوشی همراه نیز امکان‌پذیر است. با توجه به ساختار کلی پروژه، ورت کوین در لیست سودآورترین ارزهای دیجیتال برای استخراج قرار می‌گیرد.

مونرو

شما به راحتی می‌توانید با استفاده از پردازنده‌های مرکزی و کارت‌های گرافیکی ارز دیجیتال مونرو را استخراج کنید. البته کارت‌های گرافیکی گزینه کاربردی و سودآور‌تری برای استخراج ارز دیجیتال مونرو هستند. قابلیت غیر قابل ردیابی بودن، این دارایی دیجیتال را در دسته پرایوسی کوین‌ها قرار داده است.

تاریخچه تراکنش‌ها در شبکه مونرو بر خلاف بیت کوین و اتریوم در دسترس کاربران قرار نمی‌گیرد. شبکه مونرو طی سال‌های اخیر عملکرد خوبی در زمینه حفظ اطلاعات شخصی کاربران از خود نشان داده است. قیمت مونرو همواره نوسانات بسیار شدیدی را تجربه می‌کند. اما ساختار و هدف اصلی مونرو باعث شده تا به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال آینده‌دار در بازار شناخته شود.

لایت کوین

ارز دیجیتال همتا به همتا لایت کوین، ثبت سریع و کم هزینه تراکنش‌ها را برای کاربران امکان‌پذیر کرده است. شبکه لایت کوین برای مدیریت تراکنش‌ها از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های ماینر در فرآیند استخراج لایت کوین مشارکت داشته باشید. در واقع لایت کوین نسخه اصلاح شده بیت کوین است. ارز دیجیتال لایت کوین نیز سوددهی قابل قبولی برای برخی استخراج کنندگان به همراه دارد.

آینده استخراج ارز دیجیتال

ترویج و فراگیری رمز ارزها در جوامع جهانی روز به روز در حال افزایش است. بنابراین با گذشت زمان، کاربران بیشتری در حوزه استخراج فعالیت خواهند داشت. اما همانطور که گفته شد، استخراج ارز دیجیتال یک فرآیند پرهزینه است. میزان برق مصرفی ماینرها هنگام انجام فرآیند استخراج بسیار بالا است. بنابراین با فراگیری و توسعه صنعت استخراج، احتمال بروز مشکلاتی مانند بحران انرژی نیز وجود دارد. اما به طور کلی با توجه به پیشرفت سریع و باور نکردنی تکنولوژی، پیش‌بینی دقیق آینده استخراج ارز دیجیتال تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید، استخراج ارز دیجیتال یک فرآیند تخصصی و نسبتا پیچیده است. البته ناگفته نماند که بسیاری از کاربران حتی با وجود افزایش سختی شبکه، درآمد خوبی از استخراج ارزهای دیجیتال به دست می‌آورند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از ورود و فعالیت جدی در این حوزه تمام جوانب را بسنجید. عدم آگاهی درباره ساختار و عملکرد کلی ارزهای دیجیتال می‌تواند ضررهای قابل توجهی را برای شما به همراه داشته باشد.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن دستگاه‌های ماینر برای حل سریع معادلات ریاضی پیچیده با یکدیگر رقابت می‌کنند. در نهایت ماینری که بتواند زودتر از سایر استخراج کنندگان به جواب درست برسد، ارز دیجیتال بومی آن شبکه را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

چند روش‌ برای استخراج ارز دیجیتال وجود دارد؟

کاربران عموما از 5 روش استخراج با اسیک، استخراج با کارت گرافیکی، استخراج با پردازنده مرکزی، استخراج ابری و استخر استخراج برای ماین کردن ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. در واقع هر کاربر با توجه به شرایط و اولویت‌های شخصی خود یکی از این روش‌ها را بر می‌گزیند.

چه تجهیزاتی برای استخراج ارز دیجیتال لازم دارم؟

کیف پول ارز دیجیتال، نرم افزار استخراج و دستگاه ماینر حداقل تجهیزات لازم برای استخراج ارزهای دیجیتال هستند.

بهترین روش برای استخراج ارز دیجیتال کدام است؟

بهترین روش برای استخراج با توجه به ساختار رمز ارز مورد نظر، وضعیت و تجهیزات هر کاربر متفاوت است. اما در بیشتر موارد خرید ماینر اسیک یا پردازنده گرافیکی و پیوستن به استخر استخراج بهترین روش برای ماین کردن ارزهای دیجیتال است.

راحت‌ترین ارز دیجیتال برای استخراج کدام است؟

مونرو به عنوان یکی از راحت‌ترین ارزهای دیجیتال برای استخراج شناخته می‌شود. در واقع استخراج این دارایی دیجیتال حتی با استفاده از افزونه‌ مرورگر و نرم‌افزار‌های رایگان نیز امکان‌پذیر است.

ارزهای دیجیتال غیر قابل استخراج کدامند؟

ریپل، کاردانو، پولکادات، سولانا، ترون، اولانچ و بسیاری از ارزهای دجیتال دیگر در دسته ارزهای دیجیتال غیر قابل استخراج قرار دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار