جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

هش ریت یا نرخ هش چیست؟

هش ریت (به انگلیسی: Hash Rate) یکی از مفاهیم پایه ای برای درک بهتر و عمیق تر در حوزه بلاکچین، ارزهای دیجیتال و مانینیگ رمز ارزها است. در این مقاله برای آنکه بهتر مفهوم هش ریت را متوجه شوید، ابتدا مروری بر فرایند استخراج رمزارزها خواهیم داشت، سپس با تابع هش و کاربرد آن در مانینیگ، هش ریت، اهمیت آن و رابطه ای که با سختی استخراج و پاداش ماینرها دارد آشنا خواهیم شد.

فرآیند استخراج بیت کوین

اگر بخواهیم فرایند استخراج بیت کوین را به زبان ساده بیان کنیم باید بگوییم که استخراج بیت کوین فرآیندی است که در آن افرادی از سراسر دنیا دستگاه های ماینر خود را در اختیار شبکه بلاک چین بیت کوین قرار می دهند تا به این شکل به انجام تراکنش های بیت کوین در کل شبکه کمکی کرده باشند و همچنین میزان امنیت شبکه بلاک چین را نیز افزایش دهند و به ایجاد بلاک های جدید در این شبکه کمک کنند. ماینرها در ازای این کار پاداشی نیز دریافت می کنند و در طول فرایند استخراج ماینرها تحت فرآیندی به نام هش، به حل معادلات ریاضی پیچیده می پردازند.

1 cryptocurrency mining - هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

البته به یاد داشته باشید که هش ریت یا نرخ هش تنها مخصوص به استخراج Bitcoin نیست و تمامی رمز ارزهایی که از پروتکل اثبات کار (Proof of work) استفاده می کنند، با این مفهوم در ارتباط هستند.

تابع هش چیست؟

هش یا Hash تابعی از الگوریتم های ریاضی است که ورودی آن اعداد و حروف با طول و اندازه های متفاوت است و این ورودی را به یک خروجی رمزگذاری شده که طول ثابتی دارد تبدیل می کند.

توابع هش برای پردازش تراکنش های ارزهای دیجیتال و رمز ارزها بسیار ایده آل هستند. این توابع از امنیت بالایی برخوردارند و در بسیاری از بخش های امنیتی نظیر: امضاهای دیجیتال، احراز هویت، ذخیره کلمات عبور و … کاربرد دارند.

2 hash function - هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

کاربرد تابع هش در ماینینگ رمز ارزها

یکی از مراحلی که برای استخراج ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین باید طی شود، استفاده از تابع Hash است. همانطور که اشاره کردیم توابع هش در حوزه امنیت کاربرد بسیاری دارند و یکی از اصلی ترین دلایل امنیت شبکه بلاک چین نیز استفاده از توابع هش در فرایند ماین کردن است.

یک استخراج کننده برای آنکه بتواند هش بلاکی که در حال استخراج آن است را ایجاد کند، بایستی ورودی های زیاد و مختلفی را چک کند. ماینرها تنها زمانی میتوانند اعتبار سنجی بلاک جدید را نهایی سازی کنند که مقداری هش که تعداد صفرهای اولیه مشخصی دارند را پیدا کنند. تعداد این صفرها در واقع میزان سختی فرایند ماین کردن را تعیین می کند. تعداد این صفرها به مقدار هش بستگی دارد و شبکه بلاک چین آن را تعیین می کند.

خواندن
اسیک ماینر (ASIC Miner) چیست؟

هش ریت چیست؟

نرخ هش یا هش ریت (Hash Rate) بیان گر میزان قدرت محاسباتی کامپیوتر یا دستگاه شما برای استخراج و پردازش معاملات در بلاک چین هایی است که از ساز و کار اثبات کار (pOW) استفاده میکنند. از این رو Hash Rate یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب دستگاه های ماینر محسوب می شود.

تراهش چیست؟

تراهش (Terahash) واحد اندازه گیری میزان قدرت پردازش دستگاه های ماینر است. در واقع تراهش مشخص می کند که یک دستگاه ماینر در هر ثانیه چه مقدار توانایی محاسبه میزان هش را دارد. از این رو روی قیمت دستگاه های ماینینگ بسیار تاثیر گذار است.

اندازه گیری هش ریت

جهت اندازه گیری میزان Hash rate از واحد هش بر ثانیه یا H/S استفاده می شود. این واحد نیز مانند سایر واحدهای اندازه گیری ریاضی، به صورت کیلو هش (KH)، مگا هش (MH)، گیگا هش (GH)، تراهش (TH) و … قابل بیان است.

توجه کنید دستگاه های ماینینگ مختلف دارای هش ریت یا نرخ هش های متفاوتی هستند. مثلا دستگاه استخراج بیت کوین، دارای هش ریت متفاوتی از دستگاه استخراج اتریوم است.

1 KH/s = یک کیلوهش بر ثانیه (هزار هش بر ثانیه)

MH/s 1 = مگاهش بر ثانیه یا (یک میلیون هش بر ثانیه)

GH/s 1 = گیگاهش بر ثانیه یا (یک میلیارد هش بر ثانیه)

TH/s 1 = تراهش بر ثانیه یا (یک تریلیون هش بر ثانیه)

PH/s 1 = پتاهش بر ثانیه یا (یک کوادریلیون هش بر ثانیه)

اهمیت Hash Rate

اهمیت هش ریت از این جهت است که هر چه میزان هش ریت بالا تر باشد، به این معناست که منابع بیشتر به تراکنش های بلاک چینی اختصاص داده شده است و این به معنای ایمن تر شدن شبکه و سود اوری بیشتر آن است. میزان هش ریت، سختی شبکه و پاداش و سود آوری ماینر بر روی یکدیگر تاثیر دارند که در ادامه بررسی می کنیم.

رابطه هش ریت، سختی استخراج و سود آوری ماینرها

Hash Rate یا نرخ هش، میزان سودآوری ماینرها و سختی شبکه سه عاملی هستند که کامل به یکدیگر وابسته اند و دارای تاثیر زیادی روی هم هستند. در طول سالیانی که از شروع حوزه کریپتوکارنسی می گذرد، تعداد ماینر ها بیشتر شده است. هر چه تعداد ماینرها افزایش پیدا کنند، سختی شبکه بالاتر رفته و به قدرت بیشتری برای استخراج بلاک ها احتیاج است. استخراج هر بلاک منجر به دستیابی به پاداش آن بلاک برای کسی که آن را استخراج کرده می شود.

3 hash rate mining difficulty profitability - هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

در زمانی که این مقاله نوشته می شود به ازای استخراج هر بلاک، 6.25 بیت کوین در بین ماینرها تقسیم می شوند. توجه کنید که هر 4 سال یک بار در رویدادی تحت عنوان هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش ماینینگ، به یک دوم این مقدار کاهش پیدا می کند.به این ترتیب با بالا تر رفتن سختی شبکه، هش ریت زیاد تر می شود، اما از طرف دیگر سود ماینرها کمتر می شود.

خواندن
عیب یابی و تعمیر انت ماینر ؛ راهنمای کاربردی

هر چه در اثر افزایش ماینرها، سختی شبکه بیشتر شود، قدرت هش مورد نیاز برای استخراج هر بلاک نیز افزایش خواهد یافت. این موضوع بدین معنا است که تعداد حدس و گمان هایی که برای حل کردن معادله ریاضی مربوطه و پیدا کردن جواب صحیح نیاز است افزایش پیدا می کند. پروتکلی که شبکه Bitcoin از آن استفاده می کند به این صورت است که در رابطه فوق، میانگین زمان هر بلاک روی 10 دقیقه می ماند.


بیشتر بخوانید:

محاسبه درآمد ماینر؛ بایدها و نباید ها

نکات کلیدی هنگام خرید ماینر


علت کاهش هش ریت چیست؟

پایین آمدن میزان هش ریت دستگاه های ماینر یکی از مشکلاتی است که باعث نگرانی دارندگان این دستگاه ها می شود و علل مختلفی می تواند داشته باشد. در ادامه به چند مورد از علل پایین آمدن هش ریت ماینرها اشاره می کنیم.

 • گرم شدن بیش از حد ماینر و افزایش دمای آن می تواند
 • وجود مشکل در منبع تغذیه ممکن است موجب ری استارت های پی در پی دستگاه ماینر شده که به افت هش ریت می انجامد.
 • اختلال در اینترنتی که ماینرها به آن متصل اند
 • وجود آسیب دیدگی و معیوب بودن هش برد دستگاه ماینر

در مقاله دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آنها می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع کسب کنید.


بیشتر بخوانید:

علت افت هش ریت کارت گرافیک


هش ریت استخر ماینینیگ

با افزایش سختی شبکه، استخراج رمز ارز به صورت انفرادی برای به دست آوردن پاداش ماینینگ سخت تر شده است. لذا مفهومی به نام استخر ماینینگ به میان آمد که در آن هر کدام از ماینرها توان پردازشی خود را به اشتراک میگذارند تا شانس سودآوری را افزایش دهند. هش ریت استخر به مجموع قدرت و توان پردازشی ماینرهای حاضر در آن استخر گفته می شود.

در واقع استخر مشارکت ماینرهای متصل به استخر را تجزیه و تحلیل کرده و ثبت می کند، توان و قدرت هش آن ها را به سمت پیدا کردن بلاک جدید هدایت می کند و با توجه به سهم هر یک، از قدرت اشتراک گذاشته شان به آن ها پاداش می دهد.


بیشتر بخوانید:

راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمزارز


جمع بندی

همانطور که در این مقاله دیدم، هش ریت (Hash Rate) در واقع معیاری است که قدرت دستگاه ماینر را اندازه گیری می کند و هر چه نرخ هش ریت بالاتر باشد، ماینر سریع تر معادله هش شده را حل کرده و پاداش را دریافت می کند. برای آشنایی با سایر مفاهیم در حوزه رمز ارز ها، دستگاه های ماینر و به طور کلی هر آنچه مربوط به استخراج و مانینیگ ارزهای دیجیتال می شود، پیشنهاد می کنیم به مجله تخصصی هشبان سر بزنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (2)

 • حسین

  26 سپتامبر, 2023 - 10:15 ق.ظ

  هش ریت شبکه بیت کوین الان چقدره؟

  • هشبان

   26 سپتامبر, 2023 - 12:05 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر. 407.36 اگزاهش بر ثانیه، هش ریت حال حاضر شبکه بیت کوینه.

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار