جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمز ارز

راهنمای نگهداری فارم ماینینگ بیت کوین - مزرعه استخراج رمز ارز

داشتن یک راهنمای نگهداری مزارع استخراج بیت کوین (فارم ماینینگ بیت کوین) به صورت جامع، میتواند پاسخگوی اکثر سوالات شما باشد. ساختار نوین و هوشمندانه رمز ارزها تحولات گسترده‌ای را در بازار‌ مالی ایجاد کرده است. راه‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد؛ برای مثال می‌توان به ماینینگ یا همان استخراج ارز دیجیتال اشاره کرد. شما همواره می‌توانید به ازای مشارکت در فرآیند استخراج، رمز ارز به دست آورید. با توجه به افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه بیت کوین، بسیاری از کاربران به دنبال فعالیت و را‌ه‌اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال هستند. برای آشنایی بیشتر با این روش و نحوه نگهداری مزارع استخراج رمز ارز در ادامه با همراه باشید.

مزرعه استخراج ارز دیجیتال (فارم ماینینگ) چیست؟

مشارکت در فرآیند استخراج بیت کوین به عنوان اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال با گذشت زمان و استقبال بیشتر کاربران، سخت‌تر می‌شود. در ابتدای مسیر که بیت کوین تا این حد شناخته شده نبود، افراد به راحتی می‌توانستند با استفاده از تجهیزات معمولی مانند کامپیوتر در فرآیند استخراج مشارکت داشته باشند و به ازای ساخت بلاک جدید در شبکه 50 رمز ارز BTC دریافت کنند.

تحولاتی که در این مسیر اتفاق افتاد، موجب شد تا کاربران تنها با استفاده از تجهیزات تخصصی مانند اسیک ماینر قادر به فعالیت و کسب درآمد از حوزه استخراج ارزهای دیجیتال باشند. در حال حاضر شبکه BTC به ازای تایید تعداد مشخصی از تراکنش‌ها و ساخت یک بلاک جدید در بلاک چین، 6.25 بیت کوین به حساب فرد استخراج کننده منتقل می‌کند. با توجه به شرایط کنونی، بسیاری از علاقه‌مندان به فعالیت در این حوزه به دنبال مشارکت در استخر استخراج و ایجاد فارم ماینینگ هستند.

اما منظور از فارم ماینینگ یا همان مزرعه استخراج رمز ارز چیست؟ در حالت کلی مزرعه استخراج رمز ارز به محیطی اشاره دارد که در آن چندین دستگاه ماینر کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. البته فضا، طراحی و ساختار مزارع استخراج رمز ارز متنوع و متفاوت است. برای مثال برخی از کاربران با قرار دادن چندین دستگاه ماینر در زیر زمین خانه خود، یک ماینینگ فارم می‌سازند. در سوی دیگر سرمایه‌گذارانی نیز هستند که با جمع‌آوری تعداد بالایی از دستگاه‌های ماینر و قرار دادن آن‌ها در انبارهای بزرگ زیرساخت لازم برای ایجاد مزارع استخراج رمز ارز را فراهم می‌کنند.

cryptocurrency mining farm - راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمز ارز

مصرف برق ماینرها به عنوان یک ابزار تخصصی برای استخراج ارز دیجیتال، بسیار بالا است. بنابراین سیستم تامین برق مزارع استخراج رمز ارز باید توانایی پاسخ‌گویی و مدیریت هم‌زمان چندین دستگاه ماینر را داشته باشد. ماینرها طی فرآیند استخراج گرمای زیادی تولید می‌کنند. با این حساب قرار گرفتن چندین ماینر در کنار یکدیگر موجب افزایش گرمای تولیدی می‌شود. داغ شدن ماینر طی بازه‌های زمانی طولانی یا حتی کوتاه مدت، آسیب‌های سخت افزاری جدی و جبران ناپذیری را برای دستگاه‌های شما به همراه دارد.

بنابراین برای جلوگیری از هزینه‌های ناشی از تعمیر دستگاه‌های ماینر استفاده از یک سیستم خنک کننده قوی و تهویه هوا بسیار حائز اهمیت است. برخی سرمایه‌گذاران به همین دلیل، مناطق سردسیر را برای ایجاد مزارع استخراج رمز ارز انتخاب می‌کنند. علاوه بر آن افرادی در این بین وظیفه نظارت بر فعالیت و عملکرد کلی دستگاه‌های ماینر موجود در مزارع استخراج رمز ارز را بر عهده دارند. برای درک بهتر می‌توان فارم ماینینگ را به استخر استخراج تشبیه کرد.

تنها با این تفاوت که دستگاه‌های ماینر مزارع استخراج رمز ارز در یک موقعیت مکانی متمرکز شده‌اند. سرمایه اولیه مورد نیاز برای ایجاد یک مزرعه استخراج کم نیست و بازگشت سرمایه بعد از راه‌اندازی و استخراج موفق ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد. عواملی از جمله ارزش رمز ارز انتخابی، هش ریت، برق مصرفی، هزینه برق، سختی شبکه و پاداش دریافتی حاصل از ماین موفق هر بلاک درآمد استخراج کنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.


بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد درآمد ماینر بدانید ؛ قیمت، هزینه نگهداری و محاسبه درآمد


بایدها و نبایدهای نگهداری مزارع استخراج رمز ارز

اما رعایت چه نکاتی هنگام نگهداری از مزارع استخراج رمز ارز و انجام فرآیند ماینینگ ضروری است؟ مسائلی مانند مانند به‌روزرسانی سیستم، ریست و ریکاوری کارت TF، حفظ دما، خرابی فن، اختلال در شبکه از جمله اصول اولیه مربوط به عملکرد و نگهداری ماینرها هستند. علاوه بر این موارد، آگاهی به ذخیره انرژی، شبکه، محیط زیست و دیگر ویژگی‌های مزرعه استخراج رمز ارز، شناسایی و حل سریع مشکلات را با بازدیدهای مداوم امکان‌پذیر می‌کند. برای بررسی مختصر و ساده اصول اولیه نگهداری مزارع استخراج رمز ارز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازرسی‌های روتین و منظم
  • مطلع بودن از افت و خیزها
  • رفع مشکلات ماینر

برای درک بهتر شما از بایدها و نبایدهای نگهداری مزارع استخراج رمز در این بخش به برخی از نکات و اصول اولیه می‌پردازیم. پیش از هر چیز این نکته را در نظر داشته باشید که راه حل‌های ارائه شده در این مقاله برای انواع مختلف ماینرها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بازرسی ‌های روتین و منظم

در اولین بخش از راهنمای نگهداری مزارع استخراج به بازرسی روتین و منظم دستگاه‌های ماینر می‌پردازیم. این فرآیند از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه هر یک از بخش‌ها را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم. بازرسی نرخ هش، برق و شبکه به عنوان سه بخش اصلی و مهم هنگام کنترل دستگاه‌های ماینر شناخته می‌شوند.

farm Inspection - راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمز ارز

بازرسی نرخ هش

روش‌های متفاوتی برای بازرسی نرخ هش دستگاه ماینر وجود دارد؛ برای مثال شما می‌توانید نرخ هش دستگاه‌ها را هر دو ساعت یک بار از طریق نرم افزار مدیریت BTC Tools مورد بررسی قرار دهید یا برای انجام این کار از سایت‌های ماینینگ پول استفاده کنید. نرم افزار BTC Tools با تقسیم دسته‌ای ماینرهای موجود در مزارع استخراج رمز ارز، قابلیت بررسی زنده دما و نرخ هش دستگاه‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نصب نرم افزار گوگل کروم و انتخاب آن به عنوان مرورگر دیفالت سیستم نیز به تسهیل فرآیند مدیریت ماینرها کمک می‌کند. در واقع شما می‌توانید با استفاده از این نرم افزار بدون نیاز به ورود نام کاربری و پسورد خود، ماینر اسکن شده را با کلیک مستقیما به صفحه آمار استخراج منتقل ‌کنید. در صورت تعویض پسورد و نیاز به ورود کافیست روی گزینه Setting موجود در قسمت راست و بالای رمز ارز BTC کلیک کرده و آن را تغییر دهید.

با بررسی منظم دستگاه‌های ماینر هنگام انجام فرآیند استخراج، ارورهای احتمالی سریعا شناسایی می‌شوند. بازرسی شرایط استخر اصلی و دو استخر دیگر همواره حائز اهمیت است. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی پسورد پیش فرض دستگاه را تغییر دهید. علاوه بر آن به هیچ وجه از نرم افزارهای بدون مجوز برای به‌روزرسانی ماینر خود استفاده نکنید. مدیریت و نظارت ماینرها با APMinerTool بسیار راحت شده است. به عنوان نمونه این نرم افزار قابلیت تغییر پسورد ماینرها به صورت دسته‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد.

البته این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که نرم افزار APMinerTool تنها توانایی اسکن دستگاه‌های ماینر دارای نرخ هش استاندارد و عملکرد عادی را دارد. دلیل اصلی بروز مشکلاتی مانند نرخ هش غیر عادی دستگاه‌های ماینر معمولا به مرور تایید و حل می‌شوند. اگر به هر دلیلی قادر به رفع مشکل نبودید، می‌توانید از تامین‌کننده دستگاه ماینر یا تعمیرکار معتمد کمک بگیرید.

خواندن
محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

بازرسی برق

ولتاژ نرمال در کشورهای مختلف، متفاوت است؛ برای مثال 220 ولت به عنوان ولتاژ نرمال کشور چین شناخته می‌شود. شما همواره می‌توانید مولتی ‌متر یا سایر ابزار‌های سنجش ولتاژ را به منظور بررسی طیف ولتاژ سوکت PDU مورد استفاده قرار دهید. در حالت کلی قرار داشتن ولتاژ سوکت PDU در طیف نرمال و استاندارد حائز اهمیت است. ولتاژهای خیلی بالا یا خیلی پایین علاوه بر ناپایداری سیستم، دستگاه‌های ماینر را نیز با اختلال مواجه می‌کند. در چنین شرایطی احتمال آسیب دیدگی ماینر و منبع تغذیه آن وجود دارد. در صورت غیر عادی بودن ولتاژ حتما از یک برق کار برای حل مشکل کمک بگیرید.

جریان برق سه فاز را هر روز در تابلو برق مورد بررسی قرار دهید. در صورت بیشتر بودن اختلاف جریان از 15 درصد برای بررسی بالانس جریان سه فاز به یک برق کار مراجعه کنید. عدم تعادل جریان موجب بالاتر رفتن ولتاژ در فازهای مشخص می‌شود. جریان باید همواره به صورت مساوی بین ماینرها توزیع شود. شما می‌توانید برای تساوی جریان بین ماینرها به جای چرخه تک فاز از چرخه سه فاز استفاده کنید.

ردیابی نشت الکترونیکی

با بررسی مداوم ماینرها موجود در فارم استخراج، نشت الکترونیکی دستگاه‌ها را سریعا شناسایی کنید. ضعف در سیم کشی شبکه و طراحی غلط منبع تغذیه از جمله عوامل اصلی ایجاد نشت الکترونیکی در دستگاه‌های ماینر هستند. ردیابی سریع نشت الکترونیکی احتمال آسیب دیدگی جدی هشبرد و کنترل برد ماینر را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. البته شما برای بررسی و پیاده‌سازی دقیق این دستورالعمل‌ها به کمک یک برق کار متخصص و آشنا با ساختار مزارع استخراج ارز دیجیتال نیاز دارید. به بیان ساده‌تر بررسی مداوم نشتی سیم کشی‌ها و قفسه‌ها تنها به کمک برق کاران متخصص امکان‌پذیر است.

بازرسی شبکه

بازرسی مداوم شبکه یدکی با استفاده از روتر یا لپ تاپ یکی از فاکتورهای مهم هنگام نگهداری مزارع استخراج رمز ارز است. شما می‌توانید با جداسازی شبکه‌های عادی از یکدیگر احتمال حملات ویروسی از وب سایت‌های ناشناس و نوسان نرخ هش را به حداقل میزان ممکن برسانید. دانلود و تماشای ویدیو هنگام فعالیت ماینر بروز مشکلاتی مانند نوسان نرخ هش را با خود به همراه دارد. شخص متخصص یا مسئول در صورت نیاز به مشترک بودن شبکه، آی پی نامربوط به ماینرها را محدود می‌کند.

پینگ یا پالس صوتی نیز به منظور بررسی شبکه دستگاه‌های ماینر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر تاخیر بیشتر از صد میلی ثانیه بود، شبکه‌های داخلی و خارجی نیازمند بررسی دقیق‌تر هستند. وضعیت LAN عموما توسط سرپرست شبکه چک و تایید می‌شود. از سوی دیگر ISP ها وظیفه بررسی ابزار و خطوط شبکه خارجی را بر عهده دارند. احتمال نوسان نرخ هش در نتیجه تاخیر بیشتر در شبکه را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

کاربرد پالس صوتی شناسایی مشکلات موجود در شبکه است. برای مشاهده زمان تاخیر کافیست با استفاده از دستگاه‌های ماینر، URL استخر استخراج را پر کرده و روی پینگ کلیک کنید. در صورت صفر شدن نرخ هش و نرسیدن پینگ به پول ماینینگ هنگام چک کردن، شبکه متوقف شده است. بررسی روزانه دمای تجهیزات شبکه هنگام نگهداری مزارع استخراج رمز ارز نیز همواره لازم و ضروری است. در صورت بیشتر بودن دمای روی کیس از 45 درجه سانتی گراد، موقعیت دستگاه را تغییر دهید و در ادامه از یک فن برای خنک کردن ماینر کمک بگیرید.

به هیچ وجه کابل‌ها و ابزار شبکه را کنار خروجی هوای ماینرها قرار ندهید. افزایش قابل توجه دمای CPU ثبات شبکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ در چنین شرایطی حتی احتمال کرش کردن سیستم نیز وجود دارد. کابل اصلی شبکه باید باکیفیت باشد. ارتباط بین میزان مصرف انرژی و نرخ هش موجب می‌شود هنگام ناکافی بودن یا صفر شدن این نرخ شاهد کاهش قابل توجه مصرف انرژی باشیم.


بیشتر بخوانید: ویروس در ماینرها، پیشگیری و راه حل ها ؛ راهنمای کاربردی


بازرسی دما و رطوبت

بررسی روزانه دمای ورودی ماینر در مزارع استخراج رمز ارز، تنظیم دما بین 10 تا 25 درجه سانتی گراد را امکان‌پذیر می‌کند. اگر دمای هوای ورودی بیش از 30 درجه باشد، نرخ هش به راحتی مقاومت دمای بالا ایجاد می‌کند. بنابراین در چنین شرایطی پایین آوردن به مرور دما لازم و ضروری است. با بررسی دقیق ماینر از عدم وجود هوای گرم در اطراف دستگاه اطمینان حاصل کنید. اگر فن‌های موجود در مزرعه استخراج رمز ارز در جهت مخالف فن‌های ماینر قرار داشته باشند، دمای هوا بالا می‌رود.

با این حساب جهت قرارگیری فن‌ها نیز باید با دقت انتخاب شود. اگر دمای فضای نگهداری دستگاه‌های ماینر با کاهش تدریجی دما کنترل شود، نرخ هش به روند طبیعی خود باز می‌گردد و سخت افزار ماینر با مقاومت در برابر دمای بالا آسیب نمی‌بیند. مزارع استخراج رمز ارز می‌توانند با به کارگیری راهکارهایی مانند پرده آب، فن‌های فشار منفی و ایزولاسیون دمایی، اقدامات لازم جهت کاهش دمای محیط را انجام دهند.

حتما رطوبت اطراف ورودی ماینر را به صورت روزانه چک کنید. بررسی مداوم شلف، ماینرها، کابل‌های برق و دیگر نقاط، شناسایی سریع جمع شدگی‌های احتمالی را امکان‌پذیر می‌کند. رطوبت مزرعه استخراج رمز ارز نباید بیشتر از 65 درصد باشد. نزدیک شدن بیش از حد پرده آب به شلف موجب افزایش رطوبت ورودی دستگاه ماینر شما می‌شود. در حالت کلی حفظ فاصله دو تا سه متر پرده آب از ماینر لازم و ضوروی است.

عواملی مانند رطوبت بیش از حد و آلودگی هوا علاوه بر افزایش نرخ استهلاک، احتمال آسیب دیدگی هشبرد را نیز افزایش می‌دهند. شما همواره می‌توانید برای جلوگیری از خرابی دستگاه ماینر خودتان، سرعت ورودی و مقدار آب خروجی از پرده را کاهش دهید. در نهایت توصیه می‌کنیم از قرار دادن و نگهداری دستگاه ماینر در مناطق ساحلی و مرطوب خودداری کنید؛ چرا که این شرایط محیطی تجهیزات شما را اکسیده یا فاسد می‌کند.

نشتی یا ریختن آب بر روی زمین مزرعه استخراج رمز ارز نیز معمولا مشکلات و ضررها قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد. همین موضوع موجب شده تا کارشناسان بررسی روزانه پرده آب را به تمام دارندگان مزارع استخراج رمز ارز پیشنهاد کنند. حفظ نظم و تداوم جریان آب یکی از فاکتورهای مهم هنگام ایجاد بستری مناسب برای نگهداری دستگاه‌های ماینر است.

تاثیر خنک کنندگی در نتیجه جریان نامنظم و آب بلوکه شده، کاهش می‌یابد. بنابراین تمیزکاری منظم پرده، بررسی سطح آب و پمپ را هنگام نگهداری مزارع استخراج رمز ارز جدی بگیرید. اگر قصد راه‌اندازی مزرعه استخراج در مناطق سردسیر با زمستان‌های خیلی سرد را دارید، حتما از فن‌های گرم کننده استفاده کنید.

بازرسی محیطی

بازرسی محیطی به کاهش بروز مشکلات احتمالی در مزارع استخراج رمز ارز کمک می‌کند. فارم ماینینگ باید به صورت مداوم تمیز شود تا هیچ گونه گرد و غبار یا خرده کاغذی در فضای نگهداری دستگاه‌های ماینر دیده نشود. علاوه بر آن ماینرها نیز باید به صورت منظم و ماهانه گردگیری شوند. برای بازرسی ماینر کافیست فن جلویی دستگاه را باز کنید. در صورت مشاهده گرد و غبار یا کثیفی در سینک گرما حتما برای جلوگیری از انباشت دمای بالا، اقدامات لازم برای پاکسازی را انجام دهید.

ماینر یک دستگاه کاملا تخصصی با حساسیت بسیار بالا است. بنابراین اهمیت دقت و مراقبت از ماینر هنگام تمیزکاری دستگاه را جدی بگیرید تا با مشکلاتی مانند افتادن سینک گرما مواجه نشوید. برای مثال می‌توانید برای تمیر کردن کثیفی از برس‌های نرم استفاده کرده یا گرد و غبار را با فوت یا فشار هوا از دستگاه ماینر خارج کنید.

خواندن
استخراج هلیوم (Helium) ؛ چگونه HNT استخراج کنیم؟

برخی از مزارع استخراج رمز ارز در مناطق شنی و خاکی قرار دارند. با توجه به شرایط محیطی این مناطق، فضای نگهداری ماینر و دستگاه‌ها طی بازه‌های زمانی کوتاه‌تر غبارگیری می‌شوند. شما همچنین این کار را به کمک دستگاه‌هایی مانند جاروبرقی انجام دهید. فرض کنید مزرعه استخراج رمز ارز شما علاوه بر قرار گرفتن در یک منطقه پرغبار، شبکه‌های محافظتی مناسبی هم نداشته باشد.

اقدامات لازم جهت محافظت و نگهداری درست از دستگاه‌های ماینر در محیط‌های این چنینی سختگیرانه‌تر هستند. در نهایت ساختار مزرعه استخراج ارز دیجیتال باید از نفوذ آب باران به فضای داخل و دستگاه‌ها جلوگیری کند؛ چرا که نفوذ باران از راهرو و فضاهای غیر بسته می‌تواند خسارات غیر قابل جبرانی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

بازرسی بصری

با بررسی روزانه دستگاه‌های ماینر از نبود زباله یا خرده کاغذ در بخش ورودی دستگاه‌های ماینر مطمئن شوید. در واقع شما با بازرسی بصری و رفع به موقع این مشکلات، احتمال صفر شدن نرخ هش به دلیل مقاومت دمای بالا و اختلال عملکرد دستگاه‌های ماینر را به حداقل میزان ممکن می‌رسانید.

حتما اندیکاتورهای ماینر را به صورت روزانه چک کنید. در صورت مشاهده چراغ قرمز، اقدامات لازم جهت رفع مشکل را انجام دهید. با بررسی دو فن خنک کننده داخل ماینر مطمئن شوید که هیچ گونه مشکل یا خرابی در پرده فن‌ها مشاهده نمی‌شود. تعویض سریع فن‌های خراب و آسیب دیده یکی از اصلی‌ترین راهکارهای پیشنهادی کارشناسان برای کاهش هزینه‌های جانبی ناشی از تعمیر دستگاه‌های ماینر است. جزئیات مربوط به شرایط فن‌ها در قسمت هسته، صفحه وضعیت نیز در دسترس شما قرار می‌گیرد. علاوه بر آن اگر محل نصب فن‌های نامناسب باشد، هوای گرم از ماینر خارج نمی‌شود.

شناسایی سریع آسیب‌های احتمالی ناشی از داغی بیش از حد یا وضعیت غیر عادی کابل‌ها نیز همواره حائز اهمیت است. استفاده از جعبه تقسیم را طی انجام این فرآیند توصیه نمی‌کنیم؛ چرا که ممکن است بار اضافی در سیستم ایجاد کند. طبق گفته کارشناسان بهتر است یک کابل ده آمپر به بالا با طول زیر یک و نیم متر را برای کابل‌های برق 220 ولتاژ استفاده کنید.

افت و خیز جایگاه اختصاصی ماینر

هیچ برخورد شدیدی نباید روی سطح ماینرها اتفاق بیافتد. حتی هنگامی که دستگاه را کمی تکان می‌دهید، مطمئن شوید که گرمایی از آن خارج نشود. بررسی مداوم ظاهر بیرونی دو فن نیز اهمیت دارد. پیش از قرار دادن ماینرها در جایگاه‌های اختصاصی خودشان از اتصال درست کابل فلت هشبرد، منبع تغذیه و فن به برق مطمئن شوید. در حالت کلی اتصال صحیح کابل 6 پین به هشبرد نشانگر اتصال درست کنترل برد به کابل برق است.

در غیر این صورت احتمال آسیب دیدگی هشبرد دستگاه ماینر وجود دارد. از سوی دیگر اگر کابل برق در جهت اشتباه به کنترل برد متصل شود، دستگاه شما آسیب خواهد دید. حتی در برخی موارد پریز شل یا جهت اشتباه اتصال موجب سوختن دستگاه ماینر می‌شوند. کابل برق شل در سوکت اتصالات ضعیفی در ماینر ایجاد می‌کند. با این حساب بهتر است استفاده از سوکت‌ها و کابل‌های برق باکیفیت را جدی بگیرید.

%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C %D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B1 - راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمز ارز

ماینرها را با دقت و به آرامی جابه‌جا کنید. جداسازی مستقیم هشبرد و کابل برق با دست و پرت کردن آن‌ها از ارتفاع، می‌تواند آسیب‌های قابل توجهی را برای ماینر شما به همراه داشته باشد. فرآیند جابه‌جایی دستگاه‌های ماینر باید با نهایت توجه و دقت انجام شود؛ چرا که در نتیجه نشت گرما، هشبردها بیرون می‌افتند و فن دچار آسیب دیدگی می‌شود.

پس از قرار دادن ماینرها در جایگاه مناسب و تایین شده می‌توانید نرم افزار APMinerTool یا ابزارهای BTC را برای اصلاح حرکات کارکنان و ایجاد IP استاتیک به کار بگیرید و نرمال بودن نرخ هش را تایید کنید. هنگام قرار دادن تنها یک ماینر در جایگاه اختصاصی، اقدامات لازم را جهت تغییر IP به حالت اصلی روی شلف انجام دهید.

اگر قصد قرار دادن دسته‌ای دستگاه‌های ماینر در جایگاه اختصاصی را دارید، آدرس‌های IP را برای کارآمدی آدرس‌های استاتیک جایگزین برنامه‌ریزی کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که DHCP باید از IP استاتیک جدا باشد. برای مثال هنگامی که 100 ماینر در جایگاه اختصاصی قرار می‌گیرند، Gateway و DHCP می‌توانند به ترتیب روی 172.16.1.254 و 240-172.16.1.101 تنظیم شوند.

آی پی رزرو شده 1-100 نیز برای آدرس‌های استاتیک جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در شرایط نرمال، مدیریت یک شلف بر عهده یک بخش از شبکه (Network Segment) است. اگر علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با نرم افزار APMinerTool هستید، مطالعه مقاله «آموزش پیکربندی و تنظیم دسته‌ای IP استاتیک با APMinerTool» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جداسازی ماینر از جایگاه اختصاصی

پیش از جداسازی ماینر از جایگاه اختصاصی، تمام راهکار‌ها را امتحان کرده و مطمئن شوید که هیچ راهی برای رفع مشکل مورد نظر وجود ندارد. به عنوان مثال مشکلاتی مانند دمای بالای دستگاه، اختلال فنی، خرابی شبکه و سیستم بدون نیاز به جداسازی ماینر، قابل حل هستند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم دستگاه‌های ماینر را به دلیل مشکلات جزئی و نرمال از جایگاه اختصاصی جدا نکنید.

پیش از جداسازی ماینر، IP آن را با دقت مورد بررسی قرار دهید؛ چرا که در برخی موارد ممکن است به اشتباه دستگاه سالم را از جایگاه خارج کنید. در صورت تایید نشدن IP می‌توانید از نرم افزارهای گزارشگر آی پی کمک بگیرید. برای انجام این کار کافیست گزینه Start را انتخاب و دکمه Miner IP را بزنید. آی پی دستگاه بعد کلیک بر روی دکمه IP بررسی و تایید می‌شود.

%D8%AD%D9%84 %D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84 %D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B1%D9%87%D8%A7 - راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمز ارز

حتما ماینرها را قبل از جداسازی خاموش کرده و نهایت دقت را هنگام جا‌به‌جایی آن‌ها به خرج دهید. از قرار دادن مستقیم کابل‌های فلت یا برق روی هشبرد خودداری کنید. پایین افتادن این قطعات تخصصی و حساس از ارتفاع می‌تواند موجب بروز آسیب دیدگی‌های جدی در دستگاه ماینر شما شود.

اگر ایزولاسیون گرمایی روی شلف‌های مزرعه استخراج رمز ارز اتفاق افتاد، منافذ موجود در محیطی که ماینرها در آن قرار دارند را مسدود کنید تا رفلاکس هوای گرم اتفاق نیافتد. بعد از جداسازی ماینرها از جایگاه خودشان اقدامات لازم جهت گرفتن گرد و غبار و رطوبت زدایی را انجام دهید. در نهایت محل جایگزینی را برای قرار دادن دستگاه‌ها مشخص کرده و ماینرها را پیش از جابه‌جایی به بیرون مزرعه جهت تعمیر به آنجا منتقل کنید.

حل سایر مشکلات ماینر

عوامل زیادی موجب بروز مشکل در دستگاه‌های ماینر می‌شوند و بهترین رویکرد برای حل این مسائل به کارگیری‌ راه حل‌های ساده‌ای مانند بازرسی شبکه، به‌روزرسانی نرم افزار، ریست دستگاه، بازرسی کابل، جایگزینی منبع تغذیه، غبارگیری و کاهش دمای محیط است. در صورت برطرف نشدن مشکل بعد از به‌کارگیری این راه حل‌ها، سایر جنبه‌ها مانند برق و محیط نگهداری دستگاه‌های ماینر را بررسی کنید. در نهایت برای رفع مشکلات تخصصی می‌توانید از شرکت تامین کننده دستگاه یا تعمیرکاران متخصص فعال در این حوزه کمک بگیرید.

سخن پایانی

در حالت کلی شما برای تعمیر و نگهداری مزارع استخراج رمز ارز به ابزار و دانش فنی نیاز دارید. بنابراین انجام فرآیند عیب یابی و تعمیر دستگاه توسط شخص کاربر می‌تواند صدمات غیر قابل جبرانی را به فارم ماینینگ ارز دیجیتال وارد کند. البته مجموعه هشبان با ارائه خدمات مشاوره تخصصی در زمینه نگهداری دستگاه‌های ماینر شما را در این مسیر راهنمایی می‌کند. برای ارتباط مستقیم با کارشناسان هشبان کافیست به بخش «ثبت سفارش جدید» مراجعه کنید. تعمیر قطعات ماینرهای مزرعه استخراج ارزهای دیجیتال خود را با خیال آسوده به متخصصان و تعمیرکاران مجرب هشبان بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار