راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمزارز

راهنمای نگهداری مزارع استخراج رمزارز

بایدها و نبایدها در نگهداری مزارع استخراج رمزارز

در این راهنما، نکات مرتبط با استخراج، کارکرد و نگهداری از مزارع استخراج رمزارز را بررسی می‌‏‎کنیم. نکاتی که برای تسلط بر اصول اولیه ماینرها باید بدانید؛ چیزهایی مثل بروزرسانی سیستم، ریست و ریکاوری کارت TF و اشتباهات و مشکلاتی مثل حفظ دما، خرابی فن، اختلال شبکه و غیره. علاوه بر این موارد، هر ماینر باید درکی معین از ذخیره انرژی، شبکه، محیط زیست و دیگر ویژگی‎‌های مزرعه استخراج رمزارز داشته باشد تا با بازدیدهای مداوم، مشکلات فارم را پیدا و حل کند. در این راهنمای کوتاه و ساده از چند نظر استخراج رمزارز را بررسی می‎کنیم:

 • بازرسی‌های روتین
 • اطلاع از افت و خیزها
 • حل مشکلات ماینر

مزرعه استخراج انت ماینر (Antminer)، مثال مورد استفاده ما در این راهنماست؛ اما راه حل‌های ارائه شده در این مقاله را برای هر نوع ماینر دیگری هم می‌توانید استفاده کنید.

بازرسی‌های روتین

اولین قسمت راهنمای مزارع استخراج رمزارز، بازرسی روتین مزرعه است. این قسمت شامل سه بخش مهم بازرسی نرخ هش (Hashrate)، بازرسی نیرو و بازرسی شبکه است.

 1. بازرسی روتین فارمبازرسی نرخ هش:

  هر دو ساعت، نرخ هش را از نرم افزار مدیریت BTC Tools چک کنید یا به وب سایت‌های متناظر پول (pool) ماینینگ وارد شوید. نرم افزار BTC Tools، دستگاه های ماینر (workers) مزارع استخراج رمزارز را چند دسته می‎کنند و دما و نرخ هش را به صورت زنده مورد بررسی قرار می‌دهند. توصیه می‌شود که گوگل کروم را نصب کرده و آن را به مرورگر دیفالت سیستم تان تبدیل کنید تا بتوانید به صورت مستقیم و با کلیک، ماینر اسکن شده را به صفحه آمار استخراج ببرید (بدون نیاز به ورود نام کاربری و پسوورد). اگر هم پسوورد تعویض شده باشد و نیاز به ورود آن پیدا کنید، کافی است روی گزینه setting در قسمت راست و بالای BTC کلیک کرده و آن را تغییر بدهید.

همچنین، اطلاعات ماینینگ را به صورت منظم چک کنید تا ارورهای احتمالی را ببینید و در جریان استخر اصلی و دو استخر دیگر باشید. توصیه می‏‎شود که پسوورد پیش فرض دستگاه را به دلایل امنیتی تعویض کرده و از نرم‌افزارهای بدون مجوز برای بروزرسانی استفاده نکنید. پسووردها را می‎توانید به صورت دسته‌ای در نرم افزارهای مدیریت استخر عوض کنید. این نکته را هم فراموش نکنید که تنها ماینرهایی با عملیات عادی و دارای نرخ هش می‎توانند توسط این ابزار اسکن شوند. اگر ماینرهایی با نرخ هش غیرعادی شناسایی شوند، این مشکل باید به مرور تایید و حل شود. در صورت عدم توانایی حل مشکل در محل، باید با تامین‌کننده یا تعمیرکار معتمد تماس بگیرید.

 1. بازرسی برق:

  هر روز از مولتی‌متر یا ابزار سنجش ولتاژ برای بررسی قرارگیری ولتاژ سوکت PDU در طیف نرمال استفاده کنید (ولتاژ نرمال در کشورهای مختلف متفاوت است و در چین حدودا 220 ولت). ولتاژهای خیلی بالا یا خیلی پایین، سیستم را ناپایدار و حتی دستگاه‌ها را دچار اختلال خواهند کرد و به ماینر یا منبع تغذیه آسیب می‌رسانند. اگر ولتاژ غیرعادی بود، با یک برق‌کار برای حل مشکل تماس بگیرید.

جریان‌سنج سه فاز را هر روز در تابلو برق چک کنید. اگر انحراف جریان بیش از 15% بود، به برق‎‌کار اطلاع دهید تا بالانس جریان سه فاز را بررسی کند. عدم تعادل این جریان، به ولتاژ بالاتر در فازهای مشخص منجر می‎شود. مهم است که جریان را تا حد امکان، بین ماینرها مساوی توزیع کنید (استفاده از چرخه سه فاز به جای چرخه تک فاز).

به شکل مداوم، ماینرهای موجود در فارم را چک کنید که نشتی نداشته باشند. برخی ماینرها بدلیل ضعف در سیم ­کشی شبکه و یا ضعف در طراحی منبع تغذیه، ممکن است نشتی داشته باشند و در طول عملیات، هشبرد و کنترل برد آسیب ببینند. در این موارد هم باید با برق‌کار متخصص و با شناخت کافی از مزارع استخراج رمزارز تماس بگیرید

ردیابی نشت الکتریکی:

از متخصصین برقکار به منظور بررسی متوالی نشتی سیم­کشی ­ها و قفسه ­ها کمک بگیرید.

 1. بازرسی شبکه

 • شبکه یدکی را به شکلی مداوم با استفاده از روتر یا لپ‌تاپ متصل به آن چک کنید. شبکه‌های ماینینگ و شبکه‌های عادی باید از هم جدا باشند تا ریسک حمله ویروسی از سوی وب‌سایت‌های ناشناس و همچنین نوسان نرخ هش (که به دلیل دانلود و تماشای ویدیو اتفاق می‌افتد) به پایین‌ترین سطح ممکن برسد. اگر شبکه باید در بعضی از موارد مشترک باشد، متخصص یا مسئول شبکه، آی­ پی نامربوط به ماینرها را محدود کند.
 • با پینگ یا پالس صوتی، پول‌های مورد استفاده ماینرها را چک کنید. اگر تاخیر بیشتر از صد میلی ثانیه بود، شبکه‌های داخلی و خارجی باید چک شوند. LAN هم می‌تواند توسط سرپرست شبکه، برای تایید وضعیت آن چک شود. ابزار و خطوط شبکه خارجی باید توسط ISP بررسی شوند. تاخیرهای بزرگ در شبکه ممکن است به نوسان نرخ هش منجر شوند. عملکرد پالس صوتی، به نوعی مشکل‌یابی در شبکه است. URL پول را با استفاده از ماینر پر کنید و روی پینگ کلیک کنید تا زمان تاخیر نشان داده شود. در صورتی که نرخ هش به صفر رسید، برای چک کردن شبکه اگر پینگ به پول ماینینگ نرسید، یعنی شبکه شما متوقف شده است.
 • دمای تجهیزات شبکه باید هر روز بررسی شود. اگر دما روی کیس ابزار بالای 45 درجه سانتی‎گراد بود، باید موقعیتش را تغییر بدهید یا یک فن برای خنک کردن نصب کنید. کابل‌ها و ابزار شبکه را کنار خروجی هوای ماینرها قرار ندهید. اگر دمای CPU خیلی بالا رفت، ثبات شبکه تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است حتی سیستم کرش کند (متوقف شود). کابل اصلی شبکه باید باکیفیت باشد. همچنین میزان مصرف انرژی و نرخ هش با هم مرتبط هستند و اگر این نرخ ناکافی باشد (یا به صفر برسد) مصرف انرژی تا حدود زیادی پایین می‌آید.
 1. بازرسی دما و رطوبت

 • دمای ورودی هوای ماینر را هر روز چک کرده و سعی کنید آن را بین 10 تا 25 درجه تنظیم کنید. اگر دمای هوای نزدیک ورودی بالای 30 درجه باشد، همراه با نرخ هش صفر خیلی راحت مقاومت دمای بالا ایجاد می‎کند. پس ضروری است که دما را به مرور پایین بیاورید.
 • ماینر را چک کنید و مطمئن شوید که جریان هوای گرمی اطرافش وجود ندارد. اگر فن‌های کوچک منابع دیگر و فن ماینر در جهت مخالف قرار بگیرند، دمای هوا بالا می‌رود. پس حتما به جهت‌گیری فن‌ها دقت کنید. سخت‌افزار ماینر با مقاومت در برابر دمای بالا آسیبی نمی‌بیند و با کاهش تدریجی، نرخ هش هم به روند طبیعی خودش بر می‎گردد. مزارع استخراج رمزارز باید برنامه‌هایی برای کاهش دمای محیط داشته باشند. راه حل‌هایی مثل پرده آب، فن‌های فشار منفی، ایزولاسیون دمایی و … .
 • رطوبت اطراف ورودی ماینر را هر روز چک کنید. شلف، ماینرها، کابل‌های نیرو و دیگر نقاط را هم بررسی کنید و به دنبال جمع‌شدگی احتمالی بگردید. اگر رطوبت بالای 65% است باید کمترش کنید. اگر پرده آب خیلی به شلف نزدیک شده، احتمال بالا رفتن رطوبت وجود دارد. به طور کلی، فاصله دو تا سه متر باید حفظ شود؛ نه خیلی دور، نه خیلی نزدیک. رطوبت بیش از حد و کیفیت ضعیف هوا، نرخ استهلاک و حتی آسیب به برد هش را زیادتر می‌‎کند. در صورت لزوم، سرعت ورودی و مقدار آب را در پرده آب کاهش بدهید. توصیه می‌شود که در نواحی ساحلی و مرطوب ماینری قرار ندهید، چون ممکن اکسیده یا فاسد شوند.
 • هر روز پرده آب را چک کنید که نشتی نداشته باشد یا آبی از آن به کف مزرعه استخراج رمزارز نریزد. جریان آب باید منظم و مداوم باشد و با باقیمانده‌های آلکالینی متوقف نشود. جریان نامنظم یا آب بلوکه شده، تاثیر خنک‎ کنندگی را کاهش می‌دهند. این پرده باید به شکل منظم تمیز شود و سطح آب و پمپ چک شوند.
 • در مناطقی با زمستان‎های خیلی سرد، فن گرم‌کننده باید به کار برود.
 1. بازرسی‌های محیطی

 • وضعیت کار فشار منفی را هر روز چک کنید. مزرعه ماینینگ، باید تمیز و از گرد و غبار و خرده کاغذ خالی باشد.
 • به شکلی منظم و ماهانه، ماینرها را گردگیری کنید. فنِ جلویی را می‌توانید برای بازرسی باز کنید. اگر مقدار زیادی گرد و غبار یا کثیفی در آن و نزدیکی سینک گرما دیدید، آرام آرام پاکش کنید تا از انباشت دمای بالا جلوگیری شود. از برس نرم ضد حرکت استفاده کنید و مراقب باشید که آن را خیلی فشار ندهید (که سینک گرما از جایش نیفتد). غبار را با فوت یا فشار هوا از دستگاه دور کنید.
 • برای آن دسته مزارعی که در مناطق شنی و خاکی قرار دارند، این غبارگیری هفتگی خواهد بود و باید با دستگاه‌هایی مثل جاروبرقی انجام شود. برای مزارعی که علاوه بر قرارگیری در مناطق پرغبار، شبکه‌های حفاظتی هم ندارند باید اقدامات بیشتری انجام شود.
 • از ورود آب باران به داخل مزرعه جلوگیری کنید (به ویژه از راهروها و مناطق غیربسته).
 1. بازرسی‌های بصری

 • ورودی هوای ماینر را هر روز بررسی کنید تا مطمئن شوید که زباله یا خرده کاغذ در آن وجود ندارد و اگر وجود داشت، به موقع آن‎ها را بردارید تا نرخ هش به دلیل مقاومت دمای بالا به صفر نرسد.
 • اندیکاتورهای ماینر را هر روز چک کنید و اگر چراغ آن‌ها قرمز بود، اقدام کنید. دو فنِ داخل ماینر را بسنجید و اگر پره‌هایشان خراب یا دچار مشکل هستند، یکی یکی جایگزینشان کنید. وضعیت فن ها همچنین در قسمت هسته در صفحه وضعیت ماینینگ قابل مشاهده است. مطمئن شوید که محل نصب فن‌ها صحیح است؛ در غیر این صورت هوای داغ از ماینر خارج نخواهد شد.
 • به دنبال آسیب‌های احتمالی، داغی بیش از حد یا وضعیت غیرعادی در کابل بگردید. استفاده از جعبه تقسیم توصیه نمی‎شود؛ چون ممکن است منجر به ایجاد بار اضافی در سیستم شود. برای کابل‌های برق 220 ولتاژی، یک کابل ده آمپری به بالا با طول زیر یک و نیم متر انتخاب کنید.

نکاتی درمورد افت و خیز سکوها

سکوهای ماینر

 1. رفتن روی سکوها: مطمئن شوید که هیچ برخورد شدیدی روی سطح ماینر اتفاق نمی‎افتد. حتی آن را کمی تکان بدهید که اطمینان حاصل کنید گرمایی خارج نمی‌شود. همچنین ظاهر بیرونی دو فن را هم چک کنید.
 2. پیش از رفتن روی سکو، مطمئن شوید که کابل فلت (برد هش، منبع انرژی و فن) به درستی به برق وصل هستند، کابل 6پین به برد هش در جهت صحیح متصل شده و کابل برق به خوبی به برد کنترل وصل است. در غیر این صورت برد هش ممکن است آسیب ببیند. اگر کابل برق در جهت اشتباه به برد کنترل وصل باشد، به دستگاه آسیب خواهد رسید. پریزهای شل یا در جهت اشتباه، ممکن است حتی ماینر را بسوزانند. کابل برق شل در سوکت ممکن است باعث ایجاد اتصال ضعیف شود، به همین دلیل است که استفاده از سوکت‌ها و کابل‌های برق باکیفیت اهمیت زیادی دارد.
 3. ماینرها را با دقت و به آرامی جابجا کنید. برد هش و کابل برق را مستقیما با دست برندارید. همچنین خودسرانه آن‌ها را از ارتفاع پرت نکنید. در هنگام جابجایی آن‌ها توسط باربرها، ضروری است که از آن‌ها بخواهید نهایت دقت را به خرج بدهند؛ چون در صورت نشت گرما، چیپ‌های روی برد هش بیرون می‌افتند و فن آسیب می‌بیند.
 4. وقتی ماینرها روی سکو قرار گرفتند، از نرم‌افزار APMinerTool یا ابزارهای BTC برای  اصلاح حرکات کارکنان و ایجاد IP استاتیک استفاده کرده و نرمال بودن نرخ هش را تایید کنید. وقتی یک ماینر را به صورت تکی روی سکو قرار می‌‎دهید، IP را به حالت اصلی قرارگیری‌اش روی شلف تغییر بدهید.
 5. زمانی که ماینرها را به صورت دسته‌ای روی سکو قرار می‌دهید، آدرس‌های IP را برای کارآمدی آدرس‌های استاتیک جایگزین برنامه‎ ریزی کنید. DHCP باید از IP استاتیک جدا باشد. مثلا اگر صد ماینر قرار است روی سکو قرار بگیرند، gateway شما می‌تواند روی 172.16.1.254 ست شود و DHCP شما 172.16.1.101-240 باشد و IP رزرو شده 100-1 برای آدرس‌های استاتیک جایگزین مورد استفاده باشد. در شرایط نرمال، یک شلف توسط یک بخش شبکه (Network segment) مدیریت خواهد شد. برای ست کردن دسته‌ای آدرس‌های IP از ابزار APMinerTool استفاده و روی گزینه Configure IP کلیک کنید.

نکاتی در مورد پایین آمدن از سکوها

 1. پیش از آن که هر ماینر را از روی سکوها پایین بیاورید، ابتدا مطمئن شوید که مشکلش روی سکو حل نخواهد شد. مشکلاتی مثل مقاومت دمای بالا و اختلال فن، خرابی شبکه و خرابی سیستم در خود محل قابل حل هستند. سعی کنید دستگاه‌های سالم را بخاطر مشکلات کوچک و نرمال پایین نیاورید.
 2. مطمئن شوید که آدرس IP به ماینر پاسخگو است تا با اشتباه در شناسایی مواجه نشوید. اگر IP ماینر تایید نشد، از نرم‌افزار گزارشگر IP استفاده کنید. روی START کلیک کرده و دکمه Miner IP را بزنید و روی دکمه IP خودتان کلیک کنید تا آن را تایید کند.
 3. ماینرها باید قبل از جابجایی خاموش شده و با دقت حمل شوند. کابل فلت یا برق را مستقیما روی برد هش قرار ندهید و از ارتفاع به پایین نیندازید.
 4. اگر ایزولاسیون گرمایی روی شلف‌های مزرعه استخراج رمزارز رخ داد، سوراخ‎های خالی که ماینرها در آن بوده‌اند باید مسدود شوند تا رفلاکس هوای گرم اتفاق نیفتد. ماینرهای پایین آمده از سکو باید غبار و رطوبت زدایی شوند و پیش از جابجایی به بیرون مزرعه یا تعمیرات، در محل خاصی قرار بگیرند.

حل مشکلات ماینرها

عیب یابی و حل مشکل ماینر

دلایل زیادی برای ایجاد مشکل در ماینرها وجود دارند و همیشه باید حل مشکلات را از راه حل‌های ساده شروع کرد. راه حل‌هایی مثل بازرسی شبکه، بروزرسانی نرم‌افزار، ریست کردن، بازرسی کابل، جایگزینی منبع برق، غبارگیری، کاهش دمای محیط و … . اگر مشکلات بعد از این راه حل‌ها حل نشدند، باید دیگر جنبه‌های مشکل را هم بررسی کرد (مثل برق و محیط). اگر مشکلات در سایت حل نشدند، به سازنده یا تامین‌کننده دستگاه‌ها مراجعه کنید.

تعمیر و نگهداری از مزارع رمز ارز، نیازمند ابزار فنی و دانش فنی است. در صورت نداشتن هرکدام از این موارد، انجام عیب یابی و تعمیرات بر روی دستگاه‌ها منجر به صدمات غیر قابل بازگشت به مزارع استخراج رمزارزخواهد شد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در زمینه‌ی تعمیر و نگهداری دستگاه‌های ماینر می‌توانید به کارشناسان هشبان مراجعه کرده و فارم خود را به متخصصین مجهز به ابزارهای بروز دنیا بسپارید.

فن ماینر ؛ راهنمای جامع عیب یابی و بررسی انواع فن
خواندن
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید