آنچه از مصرف برق ماینر باید بدانید

reducing miner power consumption

مصرف برق ماینر بیت کوین در طی سال 2022 حدودا 127 تراوات بر ساعت تخمین زده شده است. این میزان از مصرف برق سالانه کل کشور نروژ هم بیشتر است. در واقع برای ثبت هر تراکنش‌ در شبکه بیت کوین، 707 کیلووات ساعت برق مصرف می‌شود.

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاماتو به جوامع جهانی معرفی و عرضه شد. این پروژه با ایجاد یک پلتفرم پرداخت غیر متمرکز، تحولات بزرگی در نحوه خرید و فروش و مفهوم مالکیت به وجود آورد. با توجه به اوراق سفید یا همان وایت پیپر پروژه بیت کوین، یکی از اهداف اصلی بیت کوین ایجاد بستری برای ثبت سریع، بدون مرز و نامحدود تراکنش‌ها است. ترویج و محبوبیت بی‌سابقه بیت کوین بعد از گذشت بیش از یک دهه آن را به یکی از جریان‌های اصلی دنیای امروز تبدیل کرده است.

با وجود تمام مواردی که گفته شد ضعف‌هایی در ساختار کلی این طلای دیجیتال دیده می‌شود. در این مقاله به موضوع مصرف برق زیاد بیت کوین که به عنوان یکی از مشکلات بزرگ پروژه شناخته می‌شود، می‌پردازیم و نکاتی را در زمینه مصرف ماینرها مورد بررسی قرار می‌دهیم. دلیل نیاز به استفاده از نیروی برق طی فرآیند استخراج بیت کوین چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، آشنایی با روش‌های تامین برق دستگاه‌های ماینر در ادامه ما را همراهی کنید.

چرا دستگاه ماینر برق مصرف می‌کند؟

در حالت کلی، دستگاه ماینر اصلی‌ترین ابزار برای مشارکت در فرآیند ماینینگ بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج است. ماینر‌ها در انواع و مدل‌های متفاوتی طراحی و ساخته می‌شوند. مصرف برق ماینر با توجه به فاکتورهایی از جمله قدرت و توان پردازشی متغیر است. عواملی مانند افزایش میزان سختی شبکه و استقبال قابل توجه سرمایه‌گذاران برای فعالیت در این حوزه، تحولاتی را در صنعت استخراج رمز ارز به وجود آورد.

در ابتدای مسیر کاربران به راحتی می‌توانستند با کامپیوتر و لپ تاپ خودشان، بیت کوین استخراج کنند. اما با توجه به افزایش میزان سختی شبکه و استقبال قابل توجه سرمایه‌گذاران برای فعالیت در این حوزه استخراج بیت کوین در شرایط کنونی تنها با استفاده از تجهیزات تخصصی به نام اسیک ماینر (ASIC) امکان‌پذیر و سودآور است.

مصرف برق ماینر

عملکرد کلی شبکه غیر متمرکز پروژه بیت کوین وابسته به هزاران ماینر است. دستگاه‌های ماینر به صورت شبانه روزی فعالیت دارند و امنیت لازم برای فعالیت کاربران در شبکه بیت کوین را تامین می‌کنند. به بیان ساده‌تر ماینرها با حل مسائل ریاضی پیچیده تراکنش‌های انجام شده در شبکه را تایید و به بلاک چین اضافه می‌کنند. ماینرها برای انجام این فرآیند برق مصرف می‌کنند. هر یک از ارزهای دیجیتال برای مدیریت پروژه روش خاص خودشان را به کار می‌گیرند.

بیت کوین برای ایجاد و مدیریت این ساختار از الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کند. پیاده‌سازی این ساز و کار مستلزم فعالیت شبانه روزی ماینرها طی هفت روز هفته است. همین موضوع موجب شده تا میزان برق مصرفی ماینرها طی فرآیند استخراج بسیار بالا باشد. برای کمک به درک بهتر شما از این موضوع در ادامه مصرف برق انت ماینر S19 به عنوان یکی از اسیک ماینرهای پرطرفدار را مورد بررسی قرار می‌دهیم.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع الگوریتم اجماع در بلاکچین


محاسبه میزان برق مصرفی انت ماینر S19

اسیک ماینر S19 در دمای 25 درجه سانتی‌ گراد، 3250 وات برای 95 تراهش بر ثانیه مصرف می‌کند. برای محاسبه دقیق میزان برق مصرفی ماینر طی یک روز کافیست این عدد را در 24 ساعت ضرب کنید. بنابراین برای به دست آوردن میزان مصرف دستگاه در یک ماه، آن را در تعداد روزهای ماه ضرب می‌کنیم. در نهایت عدد به دست آمده را در تعرفه سال ضرب کنید.

خواندن
معرفی ماینر s9 و انواع مدل های آن

تامین برق ماینرها

از آنجایی که مصرف برق دستگاه‌های ماینر یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های جانبی فرآیند استخراج ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین است. تامین برق ماینرها از چالش‌های دارندگان فارم‌های صنعتی و خانگی شناخته می‌شود. به بیان ساده‌تر تاثیر مستقیم هزینه‌های ناشی از تامین برق ماینرها بر میزان سوددهی استخراج کنندگان، غیر قابل انکار است. برخی از سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه برای تامین برق دستگاه‌های ماینر خود از نیروگاه‌های سوخت فسیلی استفاده می‌کنند؛ اما آسیب‌های زیست محیطی ناشی از سوخت‌های فسیلی، همواره انتقادهایی را در پی داشته است.

البته می‌توان رویکرد هوشمندانه‌تری نسبت به موضوع داشت و انرژی‌های تجدید پذیر را برای تامین برق ماینرها به کار گرفت. به عنوان مثال انرژی‌ حاصل از سوزاندن پسماند، انرژی‌ خورشیدی، برق آبی، باد، زمین گرمایی و سایر انرژی‌های پاک می‌توانند برق مورد نیاز برای دستگا‌های ماینر را فراهم کنند.

نکاتی درباره مصرف برق ماینر

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، فعالیت شبانه روزی دستگاه‌های ماینر بیت کوین یکی از دلایل اصلی مصرف برق بالای این تجهیزات الکترونیکی است. در واقع ماینرها به ازای مصرف میزان مشخصی از جریان برق، هش ریت تولید می‌کنند. کم یا زیاد کردن تعداد هش ریت‌های تولیدی دستگاه تنها با انجام عملیات اورکلاک کردن ماینر امکان‌پذیر است. در ادامه بیشتر به مبحث اورکلاک ماینر می‌پردازیم.

در حالت کلی برای درک دقیق میزان مصرف برق ماینر کافیست دستگاه مورد نظر را با ماینرهای دیگر و هش تولیدی آن‌ها مقایسه کنید. برای مثال مصرف برق 2000W دستگاه M3 در مقایسه با هش ریت تولیدی آن یعنی 12 تراهش بر ثانیه نسبتا بالا است. در سوی دیگر انت ماینر S9 با هش ریت 12.5 تراهش بر ثانیه 1225W برق مصرف می‌کند. برای آشنایی با چند نکته مهم درباره مصرف برق ماینر با ما همراه باشید.

دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟ اهمیت و کاربرد آن در بازار کریپتو

دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟ تاثیر دامیننس تتر بر روند بازار

استفاده متعادل و مناسب از برق سه فاز

راه‌اندازی یک مجموعه صنعتی در دنیای امروز بدون استفاده از برق سه فاز ممکن نیست. برق دستگاه‌های ماینر نیز به صورت سه فاز تامین می‌شود. در واقع برق سه فاز به عنوان بهترین و اقتصادی‌ترین روش برای انتقال برق شناخته می‌شود. یکی از مسائل مهم هنگام تامین برق ماینر، توزیع متعادل و مساوی برق سه فاز است. شما می‌توانید با استفاده از تابلوی برق سه فاز، جریان برق را به صورت متقارن میان اجزای مختلف ماینر توزیع کنید. این تابلو کنترل نوسانات برق را نیز امکان‌پذیر کرده است.

تابلو برق سه فاز ماینر

بنابراین تابلوی برق سه فاز به تسهیل حفاظت از دستگاه ماینر کمک می‌کند. علاوه بر تمام مواردی که گفته شد، این تابلوها قابلیت تنظیم دستی و کنترل از راه دور را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. البته گران بودن قابلیت کنترل از راه دور موجب شده تا بیشتر افراد این فرآیند به صورت دستی انجام دهند.

کابل کشی استاندارد

کابل کشی استاندارد ماینر زمانی اتفاق می‌افتد که جریان برق بدون فشار در کابل‌های دستگاه توزیع شود. در حالت کلی نمی‌توان اهمیت زیاد کابل‌ها در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال را نادیده گرفت. بنابراین بهتر است بهترین و باکیفیت‌ترین کابل را برای دستگاه ماینر خود انتخاب کنید. کابل‌های مسی یکی از پرکاربرد‌ترین کابل‌ها در صنعت ماینینگ هستند.

کابل مسی

انواع مختلف کابل‌های مسی انتخابی محبوب و مقرون‌به‌صرفه برای انجام عملیات استخراج بیت کوین هستند. از آنجایی که مقاومت کابل مسی نسبت به عبور جریان الکتریکی کم است؛ ظرفیت مناسبی برای انتقال جریان برق با اتلاف کم دارد. همین موضوع موجب شده تا عموم سرمایه‌گذاران از کابل مسی در دستگاه‌های ماینر خودشان استفاده کنند.

سرویس دوره ‌ای دستگاه

یکی از راهکارهای هوشمندانه برای کاهش مصرف برق سرویس دوره‌ای دستگاه ماینر است. دستگاه‌های ماینر به دلیل فعالیت شبانه روزی طی فواصل زمانی کوتاه مدت سرویس‌دهی نیاز دارند. نشستن گرد و خاک بر روی اجزای داخلی ماینر مانند هشبرد و پاور موجب بالا رفتن دمای دستگاه می‌شوند. در چنین شرایطی شما برای خنک کردن ماینر انرژی بیشتری نیاز دارید.

خواندن
استخراج هلیوم (Helium) ؛ چگونه HNT استخراج کنیم؟

سرویس دوره ای ماینر

بنابراین مراقبت، سرویس دوره‌ای، پاک کردن گرد و خاک می‌تواند به خنک کردن دستگاه شما کمک کند و در نتیجه آن مصرف برق ماینر نیز کاهش یابد. مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران، خدمات قابل قبولی را در زمینه «سرویس دوره ای ماینر» به کاربران خود ارائه می‌دهد.

معرفی ماینر M50 و معرفی ماینر M53S و M50S از سری 50 واتس ماینر

معرفی دستگاه ماینر Antminer S19j Pro

سیستم تهویه

تمام دستگاه‌های ماینر یک تا چهار فن دارند که وظیفه اصلی آن‌ها خنک کردن دستگاه ماینر است. در واقع سرعت چرخش فن، دمای دستگاه ماینر را تنظیم می‌کند. به همین جهت داشتن یک سیستم تهویه استاندارد تنظیم کننده دمای محیط و ماینر، تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف برق ماینر دارد.

سیستم تهویه مناسب فارم

افزایش دما و داغ شدن دستگاه، احتمال آسیب دیدگی، خرابی قطعات و اختلال عملکرد را بالا می‌برد. بنابراین فراهم کردن شرایط دمایی مناسب به افزایش طول عمر دستگاه کمک می‌کند.

اورکلاک ماینر

قدرت پردازشی دستگاه ماینر بر اساس تراهش یا مگاهش بر ثانیه محاسبه می‌شود. قدرت هش با توجه به فاکتورهایی از جمله مدل ماینر، الگوریتم و سختی شبکه ارز دیجیتال مورد نظر تغییر می‌کند. در برخی موارد افراد به منظور افزایش قدرت پردازشی، دستگاه ماینر خودشان را اورکلاک می‌کنند. شرکت سازنده این تجهیزات الکترونیکی برای هر ماینر فرکانس و تنظیمات مشخصی را در نظر می‌گیرد. اورکلاک کردن به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن تنظیمات دستگاه ماینر به منظور افزایش بازدهی دستکاری می‌شود. اوکلاک با قرار دادن ماینر در حالت بهینه از جهت فرکانس پردازش و مصرف برق بین توان مصرفی و فرکانس پردازش توازن ایجاد می‌کند.

بسیاری از افراد به اشتباه باور دارند که اورکلاک همواره موجب افزایش مصرف برق دستگاه ماینر می‌شود؛ اما حقیقت این است که اعمال این فرآیند لزوما موجب افزایش یا کاهش مصرف برق ماینر نمی‌شود. به عنوان مثال ماینر L3 بعد از اورکلاک به ازای همان میزان مصرف برق و حتی کمتر، هش ریت بیشتری را به شما ارائه می‌دهد. به بیان ساده‌تر اورکلاک عملکرد کلی این دستگاه را بهبود می‌بخشد. اما در سوی دیگر مصرف برق ماینر S9 بعد از اورکلاک افزایش می‌یابد و هش ریت آن نیز بعد از اعمال این تغییرات به بالای 16.5 تراهش بر ثانیه می‌رسد.

یکی از اثرات جانبی دیگر اورکلاک، افزایش دمای ماینر است. با این حساب انرژی لازم برای خنک کردن دستگاه و مصرف برق آن نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه اورکلاک دستگاه ماینر لزوما موجب کسب درآمد بیشتر سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه نمی‌شود. کاهش طول عمر دستگاه و افزایش میزان برق مصرفی از جمله معایب اعمال تغییرات در تنظیمات کارخانه ماینرها هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از هر گونه ضرر احتمالی پیش از هر چیز تمام جوانب را بسنجید.

هاوینگ بیت کوین چیست؟ هر آنچه باید درباره هاوینگ بیت کوین بدانید

سخن پایانی

در این مقاله، دلیل مصرف بالای برق انواع دستگاه ماینر و روش‌های تامین آن را مورد بررسی قرار دادیم و به نکاتی در زمینه سرویس‌های دوره‌ای و اهمیت بسیار بالای آن، اورکلاک ماینر، برق سه فاز، کابل کشی دستگاه و مصرف برق ماینر ها پرداختیم. سرویس دهی دوره‌ای، مصرف برق و هزینه‌های جانبی را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

شما همواره می‌توانید با خیالی آسوده سرویس دهی دوره‌ ای، عیب یابی و تعمیر دستگاه ماینر خود به مجموعه ما بسپارید. برای ارتباط مستقیم با کارشناسان و تعمیرکاران متخصص هشبان کافیست به بخش «ثبت سفارش جدید» مراجعه کنید. هزینه تمامی خدمات مجموعه هشبان نیز در بخش «تعرفه تعمیرات» قابل بررسی هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.6]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (14)

 • سعیده

  15 ژوئن, 2022 - 4:42 ق.ظ

  سلام
  مهمترین فاکتوری که میتونه باعث کاهش مصرف برق ماینر بشه چیه؟ کدوم ماینر کم مصرف تره؟

  • سعیدی

   20 ژوئن, 2022 - 4:43 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   تمامی المان هایی که تو مقاله نام بردیم، تاثیر زیادی بر میزان مصرف برق دارند، اما مهم ترین پارامتری که عموما ماینرها به اون توجه نمی کنن، کنترل دمای دستگاه ماینر و محیط نگه داری اون هست. علاوه بر این کابل کشی مناسبی که هم مصرف برق رو بهینه کنه و هم از اتلاف انرژی و تبدیلش به گرما جلوگیری کنه، نقش موثری در کاهش مصرف برق داره.
   ما هیچ وقت نمی تونیم به طور قطع گیم چه ماینری کم مصرف تره چون به عوامل خیلی زیادی بستگی داره، اما انت ماینر سری S9 را می توان به عنوان یکی از ماینرهای کم مصرف نام برد.

 • اردلان

  15 ژوئن, 2022 - 5:03 ق.ظ

  برای کاهش برق مصرفی ماینرهای خانگی باید چه کار کنیم؟

  • سعیدی

   20 ژوئن, 2022 - 4:38 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   یکی از بهترین راه ها برای کاهش مصرف برق ماینر خانگی و صنعتی خنک نگه داشتن دستگاه ماینر است. به همین جهت دستگاه ماینرتون رو در یک محیط خنک با سیستم تهویه مناسب نگه دارید و حتما توجه داشته باشید در دمای ایده ال کار بکنه و بیش از حد گرم نشه.

 • کیوان

  15 ژوئن, 2022 - 6:05 ق.ظ

  سلام.خسته نباشید
  ممنون از اطلاعات مفیدتون.سوال من اینه که به جای برق به چه راه حل جایگزینی میشه فکر کرد؟ برق دیگه واقعا جواب این کار نیست

  • سعیدی

   20 ژوئن, 2022 - 4:49 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   می تونید از انرژی های تجدیدپذیر مثل توربین های بادی و آبی، انرژی خورشیدی و … استفاده کنید

 • محمد همتی

  16 جولای, 2022 - 7:22 ب.ظ

  با سلام
  آیا دستگاه ماینر باید به صورت ۲۴ ساعته روشن باشد یا می‌توان آن را فقط به طور مثال شب ها یا ساعتی از روز روشن نگه داریم

  • هشبان

   17 جولای, 2022 - 6:13 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   شما دستگاه رو هر ساعتی که بخواید میتونید روشن کنید. سود ماینینگ شما به ازای همون ساعتی خواهد بود که دستگاه روشن و در حال کار کردنه

 • ناصر

  5 آگوست, 2022 - 8:03 ب.ظ

  با سلام
  من برق ۶۴ آمپر تک فاز دارم با کابل مسی ۲*6
  آیا میشه 8الی 10 دستگاه eb9.2 وصل کنم؟

  • هشبان

   15 آگوست, 2022 - 10:07 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   در کمترین حالت این مدل دستگاه ۱۴۰۰ الی ۱۵۰۰ وات مصرف میکنه. که میشه حدود ۶.۵ الی ۷ آمپر. برای سایر متعلقات و اتلاف هم باید ۱۰ درصد در نظر بگیرید(صرف نظر از کولینگ که انشعابش از همین برق اختیاری هست) که با این حساب ۷ الی ۸ دستگاه میشه. ترجیحا ۷ عدد
   موضوع بعدی کابل انتخابی هست که فرمودین ۲در۶. جنس کابل و اینکه کابل رشته‌ای باشه یا خیر مهم هست. اطلاعات مربوط به تحمل جریان الکتریکی هر کابل رو میتونید در اینترنت پیدا کنید. و حتما با متخصص در این زمینه مشورت کنید چون بحث سرمایه و خطرات مطرح هست.

   • امین فروغی

    24 اکتبر, 2023 - 11:21 ق.ظ

    بیخشین پس با برق خونه اصلا نمیشه یه دستگاه بیتکوین خرید؟

   • هشبان

    5 نوامبر, 2023 - 5:11 ب.ظ

    بله دوست عزیز، اصلا امکان درآمد بیت کوینی از خونه ممکن نیست چون مصرف برق بالایی دارند و البته که خلاف قوانین استخراج هم هست

 • درود

  9 می, 2023 - 7:14 ب.ظ

  برای برق خانکی تک فاز توی جنوب که یک عدد کولر اسپلیت و یخچال فریز هم داریم درحد یه ماینر خوب مثلا ۵۰،۶۰تراهشی باشه حالا از یه برند معتبر میشه با همین برق یه دونه ماینر گذاشت؟؟؟
  پول زیادی ندارم درحد یه دونه ماینر توانایی خرید دارم ازطرفی هم نمیخوام برق رو دستکاری کنم
  ممنون میشم جواب بدین🙏

  • هشبان

   13 می, 2023 - 10:15 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   برای مشاوره راه اندازی فارم و خرید دستگاه میتونید با همکاران ما در بخش پشتیبانی هشبان تماس بگیرید تا به درستی شما رو راهنمایی کنن
   مشاهده راه های تماس با پشتیبانی هشبان

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار