آنچه از مصرف برق ماینر باید بدانید

reducing miner power consumption

در سال ۲۰۲۲، تخمین زده می شود که مصرف برق ماینر بیت کوین، سالانه حدود 127 تراوات بر ساعت باشد. این میزان مصرف از کل مصرف برق سالانه کشور نروژ بیشتر است. در واقع، بیت کوین در هر تراکنش 707 کیلووات ساعت، برق مصرف می کند.

زمانی که ساتوشی ناکاموتو اولین ارز دیجیتال جهان، بیت کوین، را در سال 2009 عرضه کرد هدفش ایجاد یک پلتفرم پرداخت غیرمتمرکز بود که نحوه خرید و فروش همه چیز و مفهوم مالکیت را متحول کند. بر اساس برگه سفید (White Paper) ناکاموتو، یکی از اهداف بیت کوین، فعال کردن تراکنش های سریع و بدون مرز بود. با گذشت بیش از یک دهه، غیرقابل انکار است که بیت کوین به یک جریان اصلی تبدیل شده است؛ اما همه‌گیری این طلای دیجیتال با یک مشکل بزرگ همراه است: مصرف زیاد برق.

ما در این مقاله توضیح می دهیم که چرا استخراج بیت‌کوین نیاز به مصرف برق بالا دارد. روش های تامین برق دستگاه های ماینر را بررسی می کنیم و به نکاتی در مورد مصرف برق ماینرها اشاره می کنیم.

چرا ماینرها برق مصرف می‌کنند؟

دستگاه ماینر (ASIC)، ابزاری است که ما از آن برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می کنیم. ماینرها انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن‌ها بسته به قدرت و توان پردازششان، مصرف برق متفاوتی دارند.

دستگاه ماینر

شبکه بیت‌کوین که یک شبکه غیرمتمرکز است، با اتکا به هزاران ماینر که به طور شبانه روزی در حال کار هستند، امنیت خود را تامین می‌کند. بدین گونه که ماینرها تراکنش‌های انجام شده در شبکه را با حل کردن مسائل ریاضی پیشرفته تایید می کنند و این تراکنش‌های تایید شده را به بلاک چین اضافه می‌کنند. اعتبار این تایید به مصرف برق ماینرها است. این سیستم به عنوان اثبات کار یا (Proof of Work) شناخته می‌شود. لذا برای ادامه داشتن چنین ساز و کاری، ماینرها باید شبانه روز و هر هفت روز هفته روشن باشند که همین امر موجب مصرف برق زیاد برای انجام پروسه ماینینگ می شود. در ادامه مصرف برق یکی از اسیک ماینرهای پرطرفدار را بررسی می کنیم:

محاسبه میزان برق مصرفی انت ماینر S19

ای سیک ماینر S19، اگر در دمای 25 درجه سانتیگراد کار کند، 3250 وات برای 95 تراهش در ثانیه مصرف می کند. برای محاسبه میزان برق مصرفی این ماینر در یک روز، این عدد را در ۲۴ ساعت ضرب می کنیم. سپس برای بدست آوردن میزان مصرف آن در یک ماه، آن را در تعداد روزهای ماه ضرب می کنیم. در نهایت این عدد را در تعرفه سال ضرب می کنیم.

تامین برق ماینرها

تامین برق دستگاه های ماینر همواره یکی از چالش های اساسی دارندگان فارم های صنعتی و خانگی است؛ چرا که تاثیر مستقیم بر روی هزینه های مربوط به فرایند ماینینگ دارد. تامین برق ماینر از نیروگاه های سوخت های فسیلی امکان پذیر است؛ اما استفاده از سوخت های فسیلی به دلیل آسیب های زیست محیطی که به همراه دارد، همواره انتقادهایی را در پی داشته است.

لذا استفاده از انرژی های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشیدی، انرژی برق آبی، انرژی حاصل از سوزاندن پسماند، انرژی باد، انرژی زمین گرمایی و سایر انرژی های پاک برای تامین برق ماینرها کاربرد دارد.

فرکانس ماینر چیست؟ نحوه تنظیم فرکانس دستگاه ماینر
خواندن

نکاتی در مورد مصرف برق ماینرها

همانطور که در بالا گفتیم دستگاه استخراج بیت کوین به دلیل کارکرد شبانه روزی که دارد، نسبتا مصرف برق بالایی دارد؛ البته این نکته را در نظر داشته باشید ماینرها در ازای میزان برق مشخص، هشریت می دهند؛ بنابراین نمی توان این میزان را کم یا زیاد کرد؛ مگر با روش های مانند اورکلاک کردن ماینر که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت. همچنین برای آنکه بگوییم یک ماینر مصرف برق خیلی زیادی دارد، باید آن را ماینرهای دیگر و هش ریت آن ها مقایسه کرد. مثلا دستگاه M3 نسبت به هش ریتی که ارائه می دهد (12Th/s)، مصرف برق بالایی دارد (2000W). در مقایسه با آن انت ماینر S9 با هش ریت 12.5 تراهش بر ثانیه، مصرفی برق 1225W دارد. با ما همراه باشید تا چند نکته در مورد مصرف برق ماینرها را مرور کنیم:

استفاده متعادل و مناسب از برق سه فاز

تابلو برق سه فاز ماینر

امروزه راه اندازی مجموعه ای صنعتی بدون استفاده از برق سه فاز ممکن نیست. از آنجایی که ماینرها دستگا‌های صنعتی هستند، برق آن‌ها به صورت سه فاز تامین می‌شود. برق سه فاز، از بهترین و اقتصادی‌ترین روش‌ها برای انتقال برق است. یکی از مواردی که برای تامین برق ماینر ذکر می‌شود، توزیع متعادل و مساوی به برق سه فاز است. این توزیع متقارن میان اجزای ماینر را می‌توان به وسیله تابلو برق سه فاز انجام داد. همچنین این تابلو به ما امکان کنترل نوسانات برق را می‌دهد و این امر سبب حفاظت از ماینر می‌شود. این تابلوها قابلیت تنظیم دستی و کنترل از راه دور را نیز دارند. البته به دلیل گران بودن قابلیت کنترل از راه دور، بیشتر آن را به صورت دستی انجام می‌دهند.

کابل کشی مناسب

نکته ای که در خصوص کابل کشی دستگاه های ماینر وجود دارد این است که بایستی بتوانیم جریان برق مناسب را بدون فشار به کابل ها برای ماینر فراهم کنیم. اینجاست که نقش مهم کابل‌ها را متوجه می‌شویم. کابل‌های مورد استفاده برای دستگاه ماینر باید از بهترین جنس و کیفیت برخوردار باشند. در ادامه توضیحاتی در مورد کابل های مسی که از پرکاربردترین جنس کابل ها هستند داده شده است:

کابل مسی

انواع مختلف کابل های مسی انتخابی محبوب و مقرون به صرفه برای عملیات استخراج بیت کوین هستند. مقاومت کابل مسی نسبت به عبور جریان الکتریکی کم است؛ بنابراین ظرفیت مناسبی برای انتقال جریان برق با اتلاف کم دارد. از این رو انتخابی مناسب برای دستگاه های ماینر محسوب می شوند. 

سرویس دوره‌ای دستگاه

سرویس دوره ای ماینر

یکی از راهکارهای کاهش مصرف برق ماینر، سرویس دوره‌ای دستگاه‌های ماینر است. از آنجایی که دستگاه‌های ماینر به طور ۲۴ ساعته روشن و در حال کار کردن هستند، در فواصل زمانی کوتاه نیاز به سرویس دارند. وجود گرد و خاک بر روی اجزای داخلی ماینر مانند هشبرد و پاور، باعث بالا رفتن دمای دستگاه می‌شود و این امر باعث می‌شود ما انرژی بیشتری برای خنک کردن ماینر بخواهیم استفاده کنیم. از این رو با سرویس و مراقبت دوره‌ای و زدودن گرد و خاک می توانیم به خنک شدن دستگاه کمک کنیم. این امر کاهش مصرف برق ماینر را به همراه خواهد داشت.

برای انجام سرویس دوره‌ای دستگاه ماینر خود، می توانید با ثبت در خواست سرویس در وبسایت هشبان، از خدمات سرویس دوره‌ای این مجموعه استفاده کنید. همچنین، می توانید از فرایند سرویس دستگاه خود به صورت مرحله به مرحله، اطلاع حاصل کنید. برای اطلاع از تعرفه خدمات ما اینجا کلیک کنید.

دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟
خواندن

سیستم تهویه

سیستم تهویه مناسب فارم

تمامی دستگاه های ماینر، دارای یک تا چهار فن هستند که وظیفه خنک کردن ماینر را بر عهده دارند. ماینرها به وسیله سرعت چرخش فن، دمای ماینر را تنظیم میکنند. به همین جهت داشتن یک سیستم تهویه مناسب که دمای محیط و ماینر را کم کند، می‌تواند تاثیر به سزایی در کاهش مصرف برق ماینر داشته باشد. علاوه بر این می‌دانیم که اجزای داخلی ماینر با بالا رفتن دما امکان آسیب دیدن و خراب شدنشان بالا می رود؛ به همین دلیل فراهم کردن شرایط دمایی مناسب می تواند به افزایش طول عمر دستگاه نیز کمک کند.

اورکلاک کردن ماینر

قدرت پردازش هر دستگاه ماینر بر حسب تراهش/ مگاهش و … بر ثانیه است و بر اساس مدل ماینر، الگوریتم آن و همچنین سختی شبکه کوینی که با آن دستگاه ماین می شود، متفاوت است. گاهی اوقات صاحبان دستگاه ماینر، برای افزایش قدرت دستگاه خود تصمیم به اورکلاک آن می گیرند. سازنده تجهیزات ماینینگ، دستگاه های ماینر را با فرکانس و تنظیمات مشخصی تولید کرده است. با اورکلاک کردن دستگاه ماینر در واقع این تنظیمات دستکاری می شوند تا بازدهی بیشتری از ماینر دریافت شود. بنابراین عمل اورکلاک ماینر را اینگونه می توان تعریف کرد: “عمل تنظیم ماینر به حالتی بهینه، چه از جنبه فرکانس پردازش یا از جنبه مصرف توان ماینر، یا ایجاد مصالحه (trade-off) بین مصرف توان و فرکانس پردازش”

ممکن است تصور شود انجام اورکلاک روی ماینر همیشه منجر به افزایش مصرف برق آن می شود؛ اما باید این نکته را بدانیم اورکلاک الزاما مصرف برق دستگاه ماینر را کم یا زیاد نمی کند. به عنوان مثال، در ماینر L3 با اورکلاک کردن آن به ازای همان مصرف برق قبلی و حتی در پاره ای از موارد با مصرف کمتر نسبت به تنظیمات کارخانه، هش ریت مناسب تری از آن می توان دریافت کرد. اما در طرف دیگر مثلا در دستگاه S9، اورکلاک کردن باعث می شود تا دستگاه با مصرف برق بیشتر، به هش ریت بالاتری (16.5 TH/s به بالا) دست یابد.

یکی دیگر از تاثیرات اورکلاک کردن در برخی ماینرها، افزایش دمای آن ها است. از این رو، انرژی بیشتری برای خنک کردن ماینر نیاز خواهیم داشت. پس این عمل باعث افزایش مصرف برق ماینر خواهد شد. به همین جهت، اگرچه میزان درآمد حاصله از ماینینگ با اورکلاک کردن ماینر می‌تواند افزایش پیدا کند، اما معایب آن از قبیل کم شدن طول عمر دستگاه و افزایش میزان برق مصرفی در برخی از ماینرها را نیز باید در نظر گرفت.

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص چرایی بالا بودن مصرف برق ماینرها و روش های تامین آن سخن گفتیم. همچنین به چند نکته در مورد مصرف برق ماینرها، نظیر تاثیر سرویس های دوره ای، اورکلاک کردن ماینر و مواردی در خصوص برق سه فاز و کابل کشی ماینرها اشاره کردیم. در پایان با توجه به این نکته که سرویس دوره ای دستگاه های ماینر بسیار کلیدی ست و اگر به موقع انجام شود در بهینه سازی مصرف برق ماینر و کاهش هزینه ها موثر است، در صورت نیاز به این نوع از خدمات به صفحه سرویس دوره ای ماینر مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (10)

 • سعیده

  15 ژوئن, 2022 - 4:42 ق.ظ

  سلام
  مهمترین فاکتوری که میتونه باعث کاهش مصرف برق ماینر بشه چیه؟ کدوم ماینر کم مصرف تره؟

  • سعیدی

   20 ژوئن, 2022 - 4:43 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   تمامی المان هایی که تو مقاله نام بردیم، تاثیر زیادی بر میزان مصرف برق دارند، اما مهم ترین پارامتری که عموما ماینرها به اون توجه نمی کنن، کنترل دمای دستگاه ماینر و محیط نگه داری اون هست. علاوه بر این کابل کشی مناسبی که هم مصرف برق رو بهینه کنه و هم از اتلاف انرژی و تبدیلش به گرما جلوگیری کنه، نقش موثری در کاهش مصرف برق داره.
   ما هیچ وقت نمی تونیم به طور قطع گیم چه ماینری کم مصرف تره چون به عوامل خیلی زیادی بستگی داره، اما انت ماینر سری S9 را می توان به عنوان یکی از ماینرهای کم مصرف نام برد.

 • اردلان

  15 ژوئن, 2022 - 5:03 ق.ظ

  برای کاهش برق مصرفی ماینرهای خانگی باید چه کار کنیم؟

  • سعیدی

   20 ژوئن, 2022 - 4:38 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   یکی از بهترین راه ها برای کاهش مصرف برق ماینر خانگی و صنعتی خنک نگه داشتن دستگاه ماینر است. به همین جهت دستگاه ماینرتون رو در یک محیط خنک با سیستم تهویه مناسب نگه دارید و حتما توجه داشته باشید در دمای ایده ال کار بکنه و بیش از حد گرم نشه.

 • کیوان

  15 ژوئن, 2022 - 6:05 ق.ظ

  سلام.خسته نباشید
  ممنون از اطلاعات مفیدتون.سوال من اینه که به جای برق به چه راه حل جایگزینی میشه فکر کرد؟ برق دیگه واقعا جواب این کار نیست

  • سعیدی

   20 ژوئن, 2022 - 4:49 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   می تونید از انرژی های تجدیدپذیر مثل توربین های بادی و آبی، انرژی خورشیدی و … استفاده کنید

 • محمد همتی

  16 جولای, 2022 - 7:22 ب.ظ

  با سلام
  آیا دستگاه ماینر باید به صورت ۲۴ ساعته روشن باشد یا می‌توان آن را فقط به طور مثال شب ها یا ساعتی از روز روشن نگه داریم

  • هشبان

   17 جولای, 2022 - 6:13 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   شما دستگاه رو هر ساعتی که بخواید میتونید روشن کنید. سود ماینینگ شما به ازای همون ساعتی خواهد بود که دستگاه روشن و در حال کار کردنه

 • ناصر

  5 آگوست, 2022 - 8:03 ب.ظ

  با سلام
  من برق ۶۴ آمپر تک فاز دارم با کابل مسی ۲*6
  آیا میشه 8الی 10 دستگاه eb9.2 وصل کنم؟

  • هشبان

   15 آگوست, 2022 - 10:07 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   در کمترین حالت این مدل دستگاه ۱۴۰۰ الی ۱۵۰۰ وات مصرف میکنه. که میشه حدود ۶.۵ الی ۷ آمپر. برای سایر متعلقات و اتلاف هم باید ۱۰ درصد در نظر بگیرید(صرف نظر از کولینگ که انشعابش از همین برق اختیاری هست) که با این حساب ۷ الی ۸ دستگاه میشه. ترجیحا ۷ عدد
   موضوع بعدی کابل انتخابی هست که فرمودین ۲در۶. جنس کابل و اینکه کابل رشته‌ای باشه یا خیر مهم هست. اطلاعات مربوط به تحمل جریان الکتریکی هر کابل رو میتونید در اینترنت پیدا کنید. و حتما با متخصص در این زمینه مشورت کنید چون بحث سرمایه و خطرات مطرح هست.

نظر بدهید