نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر؛ افزایش راندمان و طول عمر

prevent bitcoin miner breakdown 1

شما برای فعالیت در حوزه استخراج ارز دیجیتال به تجهیزات تخصصی و پیشرفته یعنی دستگاه ماینر احتیاج دارید. ماینر درست مانند سایر دستگاه‌های الکترونیکی آسیب می‌بیند و خراب می‌شود. عواملی مانند نیاز به فعالیت ماینرها به صورت شبانه روز و طی 7 روز هفته نیز موجب استهلاک زیاد این دسته از دستگاه‌های الکترونیکی شده است. خرابی دستگاه‌های ماینر می‌تواند ضررهای قابل توجهی را برای استخراج کنندگان و سرمایه‌‌گذاران فعال در این حوزه به همراه داشته باشد. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله به نکات و پیشنهادات کارشناسان در زمینه جلوگیری و کند کردن آسیب دیدگی یا خراب شدن ماینرها بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اقدامات لازم برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر

به طور کلی توان محاسباتی دستگاه‌های ماینر طی فرآیند استخراج رمز ارزها به منظور حل معادلات بسیار پیچیده ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر ماینر بتواند زودتر از سایر نودهای فعال در شبکه به جواب درست برسد، بلاک بعدی را به بلاک چین بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج اضافه می‌کند. در نهایت شبکه تعداد مشخصی از ارز دیجیتال بومی پروژه را به عنوان پاداش به کیف پول شخص استخراج کننده، انتقال می‌دهد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیا با مشاهده ساختار نوین و هوشمندانه بیت کوین و سایر رمز ارزها این حوزه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند.

از آنجایی که مدت زمان زیادی از معرفی ارزهای دیجیتال به جوامع جهانی نمی‌گذرد، همواره ابهامات و چالش‌‌هایی برای کابران وجود دارد. خراب شدن دستگاه‌های ماینر نیز به عنوان یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها شناخته می‌شود. افرادی که در حوزه استخراج فعالیت دارند، طی 24 ساعت شبانه روز دستگاه‌های ماینر خود را روشن نگه می‌دارند. همین موضوع استهلاک و احتمال خرابی ماینر را افزایش می‌دهد.

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر

با این وجود شما می‌توانید با انجام اقدامات خاصی که توسط کارشناسان و تعمیرکاران فعال در این حوزه پیشنهاد می‌شوند، راندمان و طول عمر دستگاه‌های ماینر خود را افزایش دهید. البته پیش از هر چیز پیشنهاد می‌کنیم برای استفاده اصولی از دستگاه و جلوگیری از خراب شدن آن، دفترچه راهنمای ماینر را بادقت مطالعه کنید و تمام نکات ضروری که برای نگهداری ماینر ضروری هستند را در نظر بگیرید.

قاعدتا عدم رعایت نکات و نگهداری دستگاه در شرایط محیطی نامناسب، احتمال بروز مشکلاتی مانند خرابی ماینر را افزایش می‌دهد. در ادامه 7 نکته مهم برای نگهداری و جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی‌تر در این زمینه مقاله «دلایل خرابی ماینر ؛ چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن» را مطالعه کنید. البته در صورت بروز مشکل و خرابی دستگاه اصلا نگران نباشید؛ چرا که مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر تجهیزات استخراج در ایران خدمات قابل قبولی را در زمینه عیب یابی و تعمیر ماینر به شما کاربران عزیز ارائه می‌دهد.

7 نکته مهم و کاربردی برای جلوگیری از خرابی دستگاه ماینر

با توجه توصیه کارشناسان و تعمیرکاران فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال، 7 نکته برای جلوگیری از خرابی و افزایش طول عمر دستگاه‌های ماینر عبارتند از:

خواندن
نکات کلیدی هنگام خرید ماینر

1. نگهداری دستگاه ماینر در محیطی با دمای مطلوب

دما مطلوب و مناسب برای هر دستگاه ماینر با توجه به مدل محصول متفاوت است. برای شناسایی محدوده دمایی مناسب برای دستگاه ماینر خودتان کافیست به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. اگر بتوانید ماینر را در محیطی با دما استاندارد نگهداری کنید، احتمال بروز مشکل و خرابی دستگاه تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد.

2. نگهداری دستگاه ماینر در محیطی با رطوبت مطلوب

میزان رطوبت مطلوب و لازم نیز می‌تواند با توجه به مدل در هر دستگاه متفاوت باشد. بنابراین مجددا توصیه می‌کنیم دفترچه راهنما و دستورالعمل‌های دستگاه ماینر را پیش از استفاده بادقت مطالعه کنید. در چنین شرایطی شما می‌توانید با توجه به میزان رطوبت پیشنهادی، شرایط مطلوب برای نگهداری از ماینر را فراهم کنید.

نصب و راه‌اندازی دستگاه ماینر در محیط و شرایط نامناسب موجب نقص در عملکرد کلی و کاهش میزان سودآوری حاصل از فرآیند استخراج می‌شود. برای مثال نگهداری ماینر طی مدت زمان طولانی در محیط‌هایی با چگالش بالا یا میزان زیادی از نمک و رطوبت در هوا، سلامت هشبرد را به خطر می‌اندازد.

3. نگهداری دستگاه ماینر در محیطی بدون دود، خاک و گرد و غبار

یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که دستگاه‌های ماینر در معرض آن قرار دارند، وجود گرد و غبار در محیط نگهداری ماینر است. نفوذ گرد و غبار به داخل دستگاه، اختلالاتی را در عملکرد قطعات حساس ایجاد می‌کند. به عنوان مثال تجمع گرد و غبار در اطراف هشبرد بروز مشکلاتی مانند افزایش دمای هشبرد و کاهش بازدهی دستگاه را با خود به همراه دارد. هنگام تمیز کردن ماینر از تجهیزات استاندارد استفاده کنید.

کمپرسور هوا، دستگاه فشار هوا (تفنگ هوا) یا دستگاه‌های دمنده (Blower) از جمله تجهیزات لازم برای تمیز کردن دستگاه‌های ماینر هستند. البته هنگام کار با دستگاه دمنده و تمیز کردن ماینر حتما دامنه فشار هوا را در نظر بگیرید. بروز اتفاقاتی مانند فشار زیاد باد یا برخورد تجهیزات تمیزکاری به تیغه‌های فن می‌تواند موجب بروز صدمات جدی در قطعات حساس دستگاه شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله «نگهداری ماینر ؛ مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار» را مطالعه کنید.

محیط نگه داری ماینر، عاری از دوده، خاک و گرد و غبار باشد

نکته: ماینر نباید طی فرآیند پاکسازی و تمیز کردن گرد و خاک روشن باشد.

4. تثبیت ولتاژ ورودی به ماینر و جلوگیری از نوسانات برق

تثبیت ولتاژ برق مصرفی به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر شناخته می‌شود. بنابراین عدم نوسان برق برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر همواره بسیار حائز اهمیت است. در واقع نوسانات برق می‌تواند مشکلاتی مانند خرابی پاور را با خود به همراه داشته باشد. علاوه بر آن نویز ناشی از این نوسانات موجب خرابی کنترل برد می‌شود. در بدترین حالت این احتمال نیز وجود دارد که به دلیل نوسانات برق، دستور اشتباه به پاور ماینر ارسال شود و پاور ماینر، ولتاژ اشتباهی برای ماینر ارسال ‌کند. در نهایت همه این اتفاقات منجر به خرابی هشبرد ماینر می‌شوند.

5. نگهداری ماینر در مکان مناسب و قفسه‌های استاندارد

شرایط محیطی فضایی که دستگاه ماینر در آن قرار می‌گیرد، بسیار حائز اهمیت است. قفسه‌های استاندارد و مجهز به ارت توانایی مدیریت الکتریسیته ساکن را دارند و از بروز مشکلات و حوادث احتمالی جلوگیری می‌کنند.

6. کنترل شبکه و اتصال دستگاه به اینترنت بدون قطعی مکرر

در صورت قطعی مکرر و طولانی مدت اینترنت آن هم در فارم‌های بزرگ، توصیه می‌شود دستگاه‌های ماینر را پس از خنک شدن خاموش کنید. در واقع حتی اگر دستگاه ماینر در حال انجام فرآیند استخراج ارز دیجیتال نباشد، برق مصرف می‌کند. شاید میزان برق مصرفی ماینر در این حالت کم باشد، اما به هر حال چند دهم آمپر برای چرخش فن‌ها و روشن نگه داشتن دستگاه نیاز است.

خواندن
آموزش ارتقاء سیستم عامل ماینر با APMiner Tool

در برخی موارد دستگاه‌ ماینر بعد از اجرای اولیه به دلیل عدم اتصال به اینترنت گرم می‌شود و همین موضوع می‌تواند خرابی قطعات حساس ماینر را با خود به همراه داشته باشد. هش ریت دستگاه به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی در فرآیند ماینینگ رمز ارزها و میزان سودآوری استخراج کنندگان شناخته می‌شود. بنابراین روشن نگه داشتن ماینری که هش ریت یا خروجی ندارد، عملا بی‌فایده است. با توجه به گفته کارشناسان فعال در این حوزه بهتر است هنگام مواجهه با مشکل اتصال دستگاه به اینترنت یا قطعی مکرر، ماینر را پس از خنک شدن، خاموش کنید.

7. تهیه چک لیست از موارد بالا و بازرسی منظم روزانه

بعد از بررسی دقیق و انجام توصیه‌هایی که گفته شد، یک چک لیست تهیه کنید. تهیه چک لیست فرآیند کنترل و مدیریت روزانه دستگاه ماینر با توجه به تمام موارد و نکات مهم را برای شما آسان‌تر می‌کند. علاوه بر آن کنترل عملکرد کلی ماینر به صورت روزانه و شناسایی سریع ایرادات قبل از وقوع مشکل جدی، هزینه‌های اضافی را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.

نحوه درست نگهداری دستگاه ماینر

به طور خلاصه نکاتی که باید هنگام نگهداری و پیشگیری از خراب شدن دستگاه ماینر در نظر بگیرید، عبارتند از:

  • لازم است پوشش اطراف ماینر را از نظر ظاهری و تبادل گرما با محیط بیرون با دقت مورد بررسی قرار دهید.
  • محیطی بدون گرد و غبار را برای نگهداری از دستگاه ماینر انتخاب کنید. اما علاوه بر آن استفاده از تهویه به منظور ایجاد هوای مطبوع، گردش هوا و جلوگیری از افزایش گرد و غبار و ذرات معلق بسیار حائز اهمیت است.
  • هنگام انجام بازدیدهای روزانه ماینر از دستکش استفاده کنید. حین انجام سرویس دوره‌ای دستگاه ماینر بهتر است برق را قطع کنید؛ چرا که احتمال آسیب‌ دیدگی کنترل برد وجود دارد.
  • استفاده از منبع تغذیه قابل اطمینان به منظور تثبیت توان برق خروجی همواره حائز اهمیت است. اگر توان نامی پاور (Power Rating) کمتر از توان مورد نیاز برای هشبردها باشد، اضافه بار به وجود می‌آید و تحت فشار قرار گرفتن پاور موجب آسیب دیدگی و خرابی آن می‌شود.
  • با نصب ارت در محل نگهداری ماینر از اثرات مخرب صاعقه و الکتریسیته ساکن جلوگیری کنید.

طبق تحقیقات صورت گرفته و بررسی آمار دستگاه‌هایی که برای تعمیر به مرکز تخصصی هشبان مراجعه کرده‌اند، عمده‌ترین دلایل بروز خرابی در ماینرها موارد زیر را شامل می‌شوند:

  • رطوبت
  • دمای بالای دستگاه ماینر
  • فرسودگی دستگاه ماینر
  • گرد و غبار

بنابراین شما می‌توانید با توجه و کنترل موارد فوق احتمال بروز مشکل و خراب شدن ماینر را به حداقل میزان ممکن برسانید.


بیشتر بخوانید: دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آن


سخن پایانی

در این مقاله به نکاتی در زمینه جلوگیری و کند کردن روند خرابی قطعات دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال پرداختیم. در صورت بروز مشکل یا خرابی ماینر خودتان می‌توانید با ثبت درخواست تعمیر در سایت هشبان از خدمات اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران استفاده کنید. شفافیت و ارائه اطلاعات دقیق از تمام مراحل تعمیر دستگاه، تنها یکی از خدمات منحصربه‌فرد مجموعه هشبان است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه تعمیر قطعات مختلف دستگاه ماینر به بخش «تعرفه تعمیرات» مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار