نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر؛ افزایش راندمان و طول عمر

prevent bitcoin miner breakdown 1

برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر، چه اقداماتی انجام دهیم؟

ماینرها دستگاه های الکترونیکی هستند و مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری ممکن است دچار آسیب و خرابی شوند. از طرف دیگر چون برای استخراج رمزارزها نیاز است که این دستگاه ها به صورت 24 ساعت شبانه روز و در طی 7 روز هفته روشن باشند، لذا استهلاک زیادی دارند. با این وجود، با انجام اقدامات خاصی می توان راندمان و طول عمر ماینرهای خود را بالا ببرید. پیشنهاد می کنیم برای استفاده اصولی از دستگاه های ماینر خود و جلوگیری از خراب شدن ماینر، حتماً دفترچه راهنمای ماینر خود را به دقت مطالعه نموده و اطلاعات ضروری که برای نگهداری ماینر حیاتی می باشند را استخراج کنید. پیش از بررسی نکات مهم در جلوگیری از خرابی ماینر، در صورتی که ماینر شما دچار هر گونه مشکل یا خرابی شده است، می توانید از صفحه تعمیر ماینر اقدام به بررسی و عیب یابی دستگاه خود کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر

 

قاعدتاً در صورت عدم رعایت شرایط و الزامات استاندارد توصیه شده، ممکن است دستگاه ماینر شما دچار اختلال و خرابی گردد. ما در اینجا مهمترین نکات و اقدامات مورد نیاز برای نگهداری و جلوگیری از خرابی ماینر را برای شما جمع آوری نموده ایم.


برای مطالعه‌ی بیشتر در زمینه شرایط مناسب نگهداری ماینر، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله‌ی نگهداری ماینر|مراقبت از ماینر در برابر گرد و خاک مراجعه کنید.


7 نکته مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر

از جمله مهم ترین اقداماتی که به جلوگیری از خراب شدن ماینر و ارتقای طول عمر ماینر منجر می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نگه داشتن ماینر در محیطی که دمای مطلوب داشته باشد.

  دمای مطلوب ماینر بسته به مدل آن متفاوت است. برای اطلاع از محدوده دمای مناسب هر دستگاه، باید به دفترچه راهنمای همراه آن مراجعه کنید.

 • نگه داشتن ماینر در محیطی که رطوبت مطلوب داشته باشد.

  میزان رطوبت مطلوب یا Humidity نیز می تواند از یک دستگاه به دستگاه دیگر، متفاوت باشد. بنابراین، مجدداً توصیه می کنیم حتما دستورالعمل دستگاه را به دقت مطالعه نمایید و مطابق با میزان رطوبت پیشنهادی، شرایط مناسب را برای محیط نگهداری ماینر، فراهم کنید. به عنوان مثال، استفاده از ماینر در محیط ها با چگالش زیاد یا مکان هایی که میزان زیادی از نمک و رطوبت در هوای آن وجود دارد، در طول زمان می تواند سلامت هش بردها را تهدید کند.

 • محیط نگه داری ماینر، عاری از دوده، خاک و گرد و غبار باشد.

  یکی از مهمترین آسیب هایی که دستگاه های ماینر در معرض آن قرار دارند، وجود گرد و غبار در محیط نگهداری ماینر است. نفوذ گرد و غبار به داخل دستگاه، باعث ایجاد اختلال در عملکرد قطعات حساس آن می شود. به عنوان مثال، ممکن است تجمع گرد و غبار در اطراف هشبرد، باعث افزایش دمای هشبرد شده و بازدهی دستگاه ماینر را تحت الشعاع قرار دهد. برای تمیز کردن ماینر، تجهیزات استاندارد استفاده کنید. تجهیزات مورد نیاز برای تمیز کردن ماینر، عبارتند از: کمپرسور هوا، دستگاه فشار هوا (تفنگ هوا) و یا دستگاه های دمنده یا Blower که حتما باید به دامنه فشار هوا در فرایند تمیزکاری ماینر با آنها دقت کنید. فشار زیاد باد یا برخورد تجهیزات تمیزکاری به تیغه های فن ممکن است باعث صدمه زدن به قطعات حساس دستگاه شود. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله جامع “ نگهداری ماینر در مقابل گرد و غبار” را مطالعه نمایید.

محیط نگه داری ماینر، عاری از دوده، خاک و گرد و غبار باشد

نکته بسیار مهم: ماینرها در طول پاکسازی گرد و غبار و تمیز کاری، نباید روشن باشند.

 • تثبیت ولتاژ برق ورودی به دستگاه ماینر و جلوگیری از نوسانات برق

یکی از مهمترین مراحل برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر، ثابت کردن ولتاژ برق مصرفی است. عدم نوسان برق یکی از نکاتی است که برای نگهداری ماینر حیاتی می باشد؛ چرا که نوسانات برق، ممکن است منجر به خرابی پاور شود، یا حتی ممکن است این نوسانات، نویزی ایجاد کند که باعث خرابی کنترل برد گردد، یا در بدترین حالت، این احتمال وجود دارد که این نوسان باعث ارسال دستور اشتباهی به پاور ماینر بشود و پاور ماینر، ولتاژ اشتباهی برای هشبرد ارسال کند و منجر به خرابی هشبرد ماینر گردد.

 • مکان یا قفسه ای که ماینر در آن قرار دارد باید مطابق استاندارد باشد.

قفسه نگهداری ماینر باید مجهز به ارت باشد که بتواند الکتریسیته ساکن را مدیریت کند.

 • کنترل شبکه و اتصال دستگاه به شبکه ی اینترنت بدون قطعی های مکرر

به طور کلی، در صورتی که اینترنت قطع شود و این قطعی مخصوصا در فارم های بزرگ مدت طولانی ادامه پیدا کند، توصیه می شود که دستگاه های ماینر پس از خنک شدن خاموش شوند؛ زیرا در این حالت نیز مصرف برق خواهیم داشت. (شاید این مقدار کم باشد، اما باز هم در حد چند دهم آمپر برای چرخش فن ها و روشن نگه داشتن دستگاه ماینر برق نیاز است.)

از طرفی برخی دستگاه های ماینر حتی در صورت عدم اتصالشان به اینترنت، پس از اجرا شدن اولیه گرم می شوند و ممکن است دچار خرابی شوند. همچنین ماینر بدون هش ریت عملا مانند زنبور بی عسل است؛ به این معنی که ماینر حتما باید خروجی داشته باشد.

بنابراین هرگاه اتصال اینترنت برقرار نبود، پس از خنک شدن ماینرها، بهتر است آنها را خاموش کنیم.

 • تهیه چک لیستی از موارد بالا و بازرسی منظم روزانه برای کنترل درستی این موارد

پس از اینکه از صحت کلیه موارد مذکور اطمینان حاصل کردید، حتما با تهیه چک لیستی از این اقدامات، به صورت روزانه به مانیتور و کنترل این موارد بپردازید. کنترل روزانه باعث می شود قبل از وقوع مشکل، شما متوجه نشانه های احتمالی آن شده و از تحمیل هزینه های اضافی به خود، مصون بمانید.


برای آشنایی بیشتر با مهمترین علل و دلایل خرابی ماینر، پیشنهاد می کنیم به مقاله “دلایل خرابی ماینر و چگونگی تشخیص و عیب یابی آن ها” مراجعه نمایید.


نحوه نگهداری ماینر به صورت اصولی

به طور خلاصه، نکاتی که باید در نگهداری ماینر به آن ها دقت کنید تا از خراب شدن ماینر پیشگیری کنید عبارتند از:

 • پوشش اطراف ماینر باید از نظر ظاهری و تبادل گرما با بیرون از محیط کاملا بررسی شود.
 • علاوه بر نبود گرد و غبار در محیط، لازم است تهویه هوای مطبوع در محل نگهداری ماینر وجود داشته باشد تا به گردش هوا و جلوگیری از افزایش گرد و غبار و ذرات معلق کمک کند.
 • در زمان انجام بازدیدهای روزانه دستکش داشته باشید. بهتر است حین انجام سرویس دوره ای دستگاه های ماینر، برق را قطع کنید؛ چرا که ممکن است کنترل برد آسیب ببیند.
 • برای تثبیت توان برق خروجی، حتما از منبع تغذیه قابل اطمینان استفاده کنید. اگر توان نامی پاور (Power rating)، کمتر از توان مورد نیاز هشبردها باشد، به اصطلاح اضافه بار بوجود می­ آید و پاور تحت فشار قرار گرفته و خراب می شود.

دلایل افت هش ریت را می‌توانید در مقاله‌ی دلایل افت هش ریت ماینر و روش‌های رفع آن‌ها مطالعه کنید.


 • از نصب ارت در محل نگهداری ماینر برای جلوگیری از اثرات مخرب صاعقه و همچنین جهت جلوگیری از اثرات ناشی از الکتریسیته ساکن، اطمینان حاصل کنید.

بر طبق تحقیقات صورت گرفته و بررسی آمار دستگاه هایی که جهت تعمیر به مرکز تخصصی تعمیرات دستگاه های ماینر هشبان مراجعه نموده اند، عمده ترین دلایل بروز خرابی در دستگاه های ماینر موارد زیر هستند:

 • رطوبت
 • حرارت دستگاه ماینر
 • فرسودگی دستگاه ماینر
 • گرد و غبار

که همانطور که پیش تر به آن اشاره شد در صورت کنترل این موارد، به سادگی می توانید از بروز اتفاقات احتمالی بعدی و خراب شدن ماینر خود، پیشگیری کنید.

در پایان این مطلب، در صورت نیاز به انجام تعمیرات دستگاه ماینر خود می توانید با ثبت درخواست تعمیر در وبسایت هشبان، از خدمات این مجموعه استفاده کنید. همچنین، می توانید از فرایند تعمیر دستگاه خود به صورت مرحله به مرحله، اطلاع حاصل کنید. برای اطلاع از تعرفه تعمیرات اینجا کلیک کنید.

تاریخچه کمپانی سیسکو سیستمز (Cisco Systems)
خواندن
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید