جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

میزان درآمد ماینر ؛ نحوه محاسبه درآمد

ماینر چقدر درآمد دارد؟ نحوه محاسبه درآمد ماینینگ چگونه است؟ سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از صنعت ماینینگ، هزینه بالایی دارد. هزینه فعالیت در این حوزه مواردی مانند تهیه زیرساخت، تامین برق، اینترنت، امنیت و خرید دستگاه مناسب را شامل می‌شود. تراهش به عنوان واحد اندازه‌گیری هش ریت یکی از فاکتورهای مورد توجه هنگام انتخاب ماینر است.

تراهش، تعداد هش‌های تولیدی دستگاه در هر ثانیه را نشان می‌دهد. به بیان ساده‌تر، قدرت پردازشی ماینر و میزان درآمد حاصل از استخراج رمزارز با توجه به هش ریت دستگاه تعیین می‌شود. اما درآمد ماینر به ازای هر تراهش چه قدر است؟ در این مقاله علاوه بر پاسخ به این سوال، تعدادی از ماینرهای 30 تراهشی که گزینه مناسبی برای استخراج خانگی هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

درآمد ماینر

سازوکار دستگاه‌های ماینر چگونه است؟ ماینرها هنگام استخراج ارز دیجیتال در شبکه بلاک چین فعالیت دارند. دستگاه‌ ماینر طی این فرآیند با استفاده از توان پردازشی خود یک پازل بسیار پیچیده ریاضی را حل می‌کند. استخراج‌ کنندگان برای حل این معادلات پیچیده وارد رقابت با یکدیگر می‌شوند. در چنین ساختاری ماینری که سریع‌تر از سایر نودهای فعال به جواب درست برسد، مقدار مشخصی از ارز دیجیتال بومی شبکه را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

بلاک‌های شبکه بلاک چین طی فرآیند ماینینگ ساخته می‌شوند و این روند با انجام معاملات دیگر به همین شکل ادامه پیدا می‌کند. ماینینگ یا استخراج بیت کوین کاری پرزحمت و پرهزینه است؛ علاوه بر آن هیچ تضمینی وجود ندارد که شما به درآمد ثابت برسید. سودآوری تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش ارز دیجیتال به دست آمده از مجموع سرمایه اولیه پرداخت شده برای هزینه‌های اولیه بیشتر باشد.

بنابراین پیش از سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ حتما جوانب مختلف از جمله درآمد ماینر را به صورت تقریبی محاسبه کنید. آیا درامد ماینر شما از مشارکت در فرآیند استخراج مقرون‌به‌صرفه است؟ محاسبه میزان درامد ماینر پیش از سرمایه‌گذاری و شروع فعالیت در صنعت ماینینگ، ضررهای احتمالی را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.


بیشتر بخوانید: آشنایی با دستگاه ماینر ؛ شناخت قطعات ماینر و مکانیزم عملکرد


درآمد ماینر خانگی

با فراگیری بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در جوامع جهانی، تعداد افراد علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه نیز تا حد قابل توجهی افزایش یافت. در ابتدای پیدایش بیت کوین کاربران به راحتی با استفاده از کامپیوترهای خودشان بیت کوین استخراج می‌کردند. اما این روند به مرور زمان با شناخته‌تر شدن بیت کوین تغییر کرد.

در حال حاضر شما تنها با استفاده از اسیک ماینر قادر به استخراج و کسب سود هستید. اسیک ماینر‌ها صدا و گرمای زیادی تولید می‌کنند. بنابراین نگهداری دستگاه در فضای خانه شما را با چالش مواجه خواهد کرد. از سوی دیگر ماینرهایی که هش ریت کمتری ارائه می‌دهند؛ به دلیل سختی بسیار بالای شبکه مقرون‌به‌صرفه نیستند.

فاکتور های تاثیرگذار در درامد دستگاه ماینر

اگر با صنعت استخراج آشنایی داشته باشید، قطعا می‌دانید که عوامل متعددی از جمله شرایط محیطی و هزینه‌های جانبی، درآمد ماینرها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با فراگیری صنعت استخراج طی سال‌های گذشته شاهد تغییر و تخصصی‌تر شدن ساختار دستگاه‌های ماینر بوده‌ایم. تحلیل‌گران همواره نسبت به مصرف بالای برق ماینرها در طول شبانه روز و تاثیرات زیست محیطی ناشی از آن ابراز نگرانی می‌کردند.

در سال‌های اولیه پیدایش بیت کوین، افراد به راحتی می‌توانستند با کامپیوتر شخصی، پردازنده‌ مرکزی (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) در فرآیند استخراج ارز دیجیتال مشارکت داشته باشند. با محبوبیت بیشتر ارزهای دیجیتال در جوامع جهانی، استقبال بی‌سابقه سرمایه‌گذاران برای فعالیت در صنعت‌ ماینینگ و افزایش میزان سختی شبکه، استخراج دیگر با ماینرهای قدیمی مقرون‌به‌صرفه نبود. تولید و عرضه مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا همان اسیک ماینر (ASIC) نیز طی این دوره آغاز شد.

اسیک ماینرها به صورت اختصاصی برای استخراج نوع خاصی از ارزهای دیجیتال طراحی و ساخته می‌شوند. توسعه‌دهندگان این دسته از تجهیزات با بهینه‌سازی ساختار، مصرف برق ماینر را تا حد قابل توجهی کاهش داده‌اند. در حالت کلی اصلی‌ترین فاکتورها هنگام محاسبه درآمد دستگاه ماینر عبارتند از:

 • میزان مصرف برق
 • تعرفه برق
 • قدرت پردازشی دستگاه
 • قیمت ارز دیجیتال مورد نظر برای استخراج به عنوان مثال بیت کوین
 • سختی شبکه

در نظر گرفتن هر کدام از این عوامل برای محاسبه‌ سودآوری و درآمد ماینینگ ضروری است. برای مثال هر چقدر توان پردازشی یک دستگاه بیشتر باشد، قیمت خریداری آن ماینر نیز بالاتر است. علاوه بر آن میزان مصرف انرژی هر دستگاه با دیگری تفاوت دارد. هر چقدر مصرف انرژی دستگاه بالاتر باشد، هزینه‌ برق مصرفی آن نیز بیشتر خواهد بود. البته ماشین حساب‌های آنلاین موجود در سایت‌های مختلف محاسبه میزان درامد ماینر را آسان‌تر کرده‌اند. در ادامه تعدادی از این ابزارهای کاربردی را به شما معرفی می‌کنیم.


بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد درآمد ماینر بدانید ؛ قیمت، هزینه نگهداری و محاسبه درآمد


محاسبه درآمد ماینر

برای محاسبه درآمد ماینر، ماشین حساب‌های مختلفی ساخته شده است که شما به راحتی می‌توانید با استفاده از این ابزارها میزان سودآوری دستگاه ماینر خود را محاسبه کنید. اما اگر بخواهیم خودمان درآمد ماینرها را محاسبه کنیم، باید چه کاری انجام دهیم؟ برای حل این معادله یک فرمول بسیار ساده وجود دارد. از آنجایی که توان پردازشی دستگاه‌ها با هم متفاوت است؛ ما دستگاه ماینر Antminer S9j به عنوان نمونه مورد بررسی قرار می‌دهیم. اما در حالت کلی شیوه‌ محاسبه درامد ماینر برای تمام دستگاه‌ها یکسان است.

خواندن
آشنایی با دستگاه ماینر ؛ شناخت قطعات ماینر و مکانیزم عملکرد

در نظر می‌گیریم که توان پردازشی دستگاه S9j، برابر با 14.5 تراهش است. بیایید میزان درآمد ماینینگ این دستگاه را در طول روز محاسبه کنیم. در تاریخ نگارش این مقاله یعنی 31 مه 2022، هش ریت شبکه بیت کوین معادل 215 میلیون تراهش بر ثانیه است. اگر توانایی دستگاه ما 14.5 تراهش باشد؛ بنابراین توانایی هش ریت دستگاه ماینر در شبکه اینگونه محاسبه می‌شود:

14.5 تراهش بر ثانیه / 215 میلیون تراهش بر ثانیه = 0.0000000674

با این فرمول میزان هش ریت دستگاه ماینر در شبکه را به دست می‌آوریم. حالا چطور درآمد این دستگاه را محاسبه کنیم؟ از هاوینگ بیت کوین در سال 2020 میزان پاداش استخراج کنندگان به 6.25 بیت کوین کاهش یافت. به طور متوسط هر 10 دقیقه، یک بلاک جدید به شبکه اضافه می‌شود. با توجه به این موضوع که هر روز 1440 دقیقه است؛ 144 بلاک در طول روز استخراج می‌شوند. استخراج کنندگان به ازای ماین هر یک از این بلاک‌ها پاداشی برابر با ارزش 6.25 بیت کوین دریافت می‌کنند. با این حساب در طول روز 900 بیت کوین به عرضه در گردش شبکه اضافه می‌شوند.

برای محاسبه‌ درامد ماینر کافیست تعداد بیت کوین‌های عرضه شده را در میزان هش ریت دستگاه از شبکه ضرب کنید؛ نتیجه مساوی با 0.00006066 خواهد بود. با توجه به نرخ امروز بیت کوین در تاریخ 10 خرداد 1401، درآمد حدودی روزانه‌ یک دستگاه ماینر S9j برابر با 1.924923 دلار است. با توجه به نرخ ارز، کسب درآمد دلاری از این راه می‌تواند مناسب و به صرفه باشد؛ اما باید در نظر داشته باشید که چه مقدار از این درآمد روزانه خرج هزینه‌های جاری مانند برق می‌شود؟

هزینه‌ های دستگاه ماینر

هزینه‌ها در هر کسب و کاری عموما به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

هزینه‌های اولیه: مواردی مانند تهیه زیرساخت‌های لازم، فضای محیطی مناسب، سیستم‌های کامپیوتر و اینترنت از جمله هزینه‌های اولیه هستند.

هزینه‌های جاری: هزینه‌های جاری مواردی مانند مصرف برق دستگاه، تعمیر و نگهداری را شامل می‌شوند.

سرمایه اولیه صرف خرید دستگاه و ایجاد شرایط محیطی مناسب برای نگهداری ماینرها می‌شود. به عنوان مثال اگر قیمت یک دستگاه S9j امروز 400 دلار باشد و تمامی هزینه‌های جانبی مانند کابل، منبع تغذیه، شبکه و سایر لوازم را 150 دلار در نظر بگیریم؛ در نهایت برای راه‌اندازی ماینر حدود 550 دلار هزینه کرده‌ایم.

تنها هزینه‌ جاری برای ما با فرض بر اینکه اینترنت همیشه در دسترس باشد، برق است. با توجه به تفاوت هزینه مصرف برق در کشورها، حتما پیش از خرید ماینر و شروع سرمایه‌گذاری، قیمت برق شهری خود را در نظر بگیرید؛ چرا که هزینه‌ برق یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در سرمایه‌گذاری شما است.

مصرف برق دستگاه Antminer S9j برابر با 1.35 کیلو وات است. برای محاسبه‌ مصرف برق روزانه‌ این دستگاه از فرمول زیر پیروی می‌کنیم.

1.35 کیلووات × 24 ساعت در شبانه روز = 32.4 کیلووات ساعت در روز

فرض را بر این بگذاریم که میانگین قیمت هر کیلووات ساعت 6 سنت باشد. بنابراین هزینه برق روزانه ما برابر است با:

32.4 کیلووات ساعت × 0.06 دلار در هر کیلووات ساعت = 1.944 دلار در روز

محاسبه نهایی

اما چگونه می‌توانیم ارزش سرمایه گذاری بر روی این دستگاه را ارزیابی کنیم؟ درآمد روزانه‌ ما از این دستگاه برابر با 1.924923 دلار است. هزینه‌ اولیه و هزینه‌‌ روزانه به ترتیب 550 دلار و  1.944 دلار هستند. علی رغم هزینه‌های اولیه‌ بالا، یک دستگاه Antminer S9j ماهیانه حدود 57.74 دلار درآمد کسب می‌کند و هزینه‌ ماهیانه دستگاه 58.32 دلار خواهد بود. دستگاهی که ما انتخاب کردیم از سری قدیمی دستگاه‌های اسیک ماینر است. با توجه به میزان درآمد و هزینه‌های روزانه، استخراج با این دستگاه مقرون‌به‌صرفه نیست! بنابراین انتخاب دستگاه مناسب همواره میزان سودآوری و بازگشت سرمایه شما را تایین می‌کند.


بیشتر بخوانید: نکات کلیدی هنگام خرید ماینر


استخر استخراج ارز دیجیتال چیست؟

با فراگیری بیت کوین و استقبال بی‌سابقه کاربران از صنعت ماینینگ، چالش‌های استخراج‌کنندگان برای ادامه فعالیت در این حوزه تا حد قابل توجهی افزایش یافت. در حالت کلی بیت کوین برای کنترل میزان عرضه و نرخ تورم به محض بیشتر شدن تعداد ماینرها، سختی شبکه را افزایش می‌دهد. با افزایش سختی شبکه، ماینرها برای استخراج قدرت پردازشی بیشتری نیاز دارند. تعداد ماینرهای فعال شبکه بیت کوین در حال حاضر به قدری زیاد است که استخراج موفق و کسب سود برای ماینرهای انفرادی یا همان سولو ماینرها غیرممکن به نظر می‌رسد.

تمام این عوامل موجب شکل‌گیری استخرهای استخراج شدند. استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) به یک بستر نرم‌افزاری اشاره دارد که تجمیع هش ریت ماینرهای گروهی از استخراج‌کنندگان را امکان‌پذیر می‌کند. در واقع استخراج‌کنندگان می‌توانند به کمک ماینینگ پول و فعالیت مشارکتی در فرآیند ماینینگ، شانس خود برای استخراج موفق را افزایش دهند.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعد از استخراج، پاداش دریافتی با توجه به فاکتورهایی مانند میزان هش ریت دستگاه‌ها بین ماینرهای فعال استخر استخراج تقسیم می‌شود. از سوی دیگر ماینینگ پول مبلغ مشخصی را به عنوان کارمزد از درآمد نهایی استخراج‌کننده کسر می‌کند.

سازوکار هر ماینینگ پول با دیگری متفاوت است. برخی از توسعه‌دهندگان استخر‌های استخراج از عدم آگاهی و آشنایی سرمایه‌گذاران از صنعت ماینینگ سوء استفاده می‌کنند. به بیان ساده‌تر، شیوه پرداخت و میزان کارمزد دریافتی از ماینرها را به گونه‌ای تعیین می‌کنند که در نهایت سود چندانی نصیب سرمایه‌گذار نمی‌شود. بنابراین برای جلوگیری از ضررهای احتمالی حتما پیش از انتخاب و پیوستن به استخر استخراج تحقیقات لازم را انجام دهید و تمام جوانب را بادقت بسنجید.

خواندن
اسیک ماینر (ASIC Miner) چیست؟

درامد ماینر 30 تراهش و کمتر از آن

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، تغییرات ساختاری دستگاه‌های ماینر طی سال‌های اخیر بسیار قابل توجه بوده است. در حال حاضر مزارع استخراج رمزارز بخش بزرگی از صنعت ماینینگ را از آن خود کرده‌اند. با این حال علاقه‌مندان به استخراج خانگی و سولو ماینینگ به دنبال خرید دستگاه‌های ضعیف‌تر و ادامه فعالیت خود در این حوزه هستند.

ماینر 30 تراهش - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

ماینرهای 30 تراهشی با توجه به عواملی مانند افزایش روز افزون سختی شبکه و تعداد ماینرهای فعال در دسته دستگاه‌های ضعیف قرار می‌گیرند. در اکثر موارد برق مورد نیاز برای ماینرهای 30 تراهشی در فضای خانه قابل تامین است. در ادامه تعدادی از این محصولات را به شما معرفی می‌کنیم.

انت ماینر S15

دستگاه انت ماینر اس 15 (Antminer S15) با الگوریتم استخراج SHA-256 و توان پردازشی 28 تراهش بر ثانیه استخراج آکوین، بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی، تراکوین و بسیاری از رمزارزهای دیگر را برای شما امکان‌پذیر می‌کند. مصرف برق این محصول شرکت بیت مین برابر با 1596 وات است.

انت ماینر T15

دستگاه انت ماینر تی 15 (Antminer T15) با توان پردازشی 23 تراهش بر ثانیه در دسته ماینرهای خانگی قرار دارد. شما می‌توانید با این محصول ارزهای دیجیتال دارای الگوریتم SHA-256 مانند بیت کوین، بیت کوین کش و بیت کوین اس وی را استخراج کنید.

انت ماینر S9

شرکت بیت مین انت ماینر اس 9 (Antminer S9) را با قدرت پردازشی 14 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 1372 وات به بازار عرضه کرد. این محصول با الگوریتم SHA-256 سازگاری دارد؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از توان آن ارزهای دیجیتالی مانند آکوین، کیور کوین، بیت کوین اس وی، بیت کوین کش و بیت کوین را ماین کنید.

انت ماینر S9j

انت ماینر اس 9 جی (Antminer S9j) نیز یکی از اسیک‌های پرطرفدار بیت مین در صنعت ماینینگ است. با توجه به توان پردازشی 14.5 تراهش بر ثانیه و مصرف برق 1350 وات، این محصول نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای استخراج خانگی باشد.


بیشتر بخوانید: مروری بر مشکلات ماینر S9j


معرفی سایت ASIC Miner Value

سایت ASIC Miner Value اطلاعات دقیقی از دستگاه‌های ماینر و میزان سودآوری آن‌ها ارائه می‌دهد. لیستی از سودآورترین ماینرها و میزان درآمد روزانه آن‌ها را در صفحه اصلی سایت قابل مشاهده است.

ASIC Miner Value 1 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

با کلیک روی نام دستگاه جزئیات مربوط به مشخصات تخصصی ماینر، میزان سودآوری، الگوریتم و ارزهای دیجیتال قابل استخراج توسط دستگاه نمایش داده می‌شوند.

ASIC Miner Value 2 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

این سایت به صورت خودکار میزان مصرف پاور را در نظر می‌گیرد؛ بنابراین برای مشاهده سودآوری دستگاه‌های مختلف کافیست قیمت تعرفه برق به ازای هر کیلو وات ساعت را در بخش انتهایی سایت وارد کنید. بعد از انجام این کار Asic Miner Value با توجه به قیمت مصرف برق، لیستی از سودآورترین دستگاه‌‌های ماینر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ASIC Miner Value 3 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

شما همچنین می‌توانید با استفاده از فیلترهایی که در بخش بالایی سایت قرار دارند، لیست ماینرها را بر اساس سودآوری (Profitability) و میزان مصرف برق بر اساس تراهش (Efficiency) دسته‌بندی کنید.

ASIC Miner Value 4 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

اگر روی فیلتر لیست ماینرها بر اساس میزان مصرف برق کلیک کنید، تمام الگوریتم‌های اجماع بالای صفحه به نمایش در‌ می‌آیند. در واقع شما با استفاده از اطلاعات این بخش می‌توانید، دستگاه‌ها را با توجه به الگوریتم و میزان درآمدی که دارند، دسته‌بندی کنید. به بیان ساده‌تر، اطلاعات این بخش نشانگر میزان تراهش دریافتی به ازای برق مصرفی ماینر است.

ASIC Miner Value 5 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

معرفی سایت WhatToMine

شما می‌توانید انواع الگوریتم‌های اجماع به‌ کار گرفته شده در پروژه‌های رمزارز را در صفحه اصلی سایت WhatToMine مشاهده کنید. اطلاعات جزئی‌تر با انتخاب بخش‌های موجود در بالای سایت برای شما به نمایش در می‌آیند. تصویر زیر بخش اسیک‌ که با توجه به الگوریتم‌های اختصاصی دستگاه دسته‌بندی شده‌اند را نشان می‌دهد.

What To Mine 1 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

الگوریتم‌ها با یک کلیک غیرفعال می‌شوند. تراهش، میزان مصرف و تعرفه برق ماینر مورد نظر خود را وارد و در نهایت گزینه محاسبه (Calculate) را انتخاب کنید. بعد از این مرحله لیست سودآورترین ارزهای دیجیتال برای استخراج با توجه به توان پردازشی ماینر برای شما به نمایش در می‌آید. به عنوان مثال در تصویر زیر الگوریتم SHA-256 را انتخاب و تعرفه مصرف برق را وارد کردیم.

What To Mine 2 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، شما می‌توانید با ماین بیت کوین در طول روز 1.51 دلار سود به دست می‌آورید.

What To Mine 3 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

با مراجعه به بخش ماینر‌ها (Miners) موجود در بالای صفحه سایت، لیستی از پرسودترین ماینرها و میزان درآمد روزانه آن‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد.

What To Mine 4 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

برای بررسی مشخصات تخصصی و درآمد روزانه ماینر کافیست نام آن را در سایت سرچ کنید. قابلیت‌ها و درآمد روزانه ماینر محبوب و پرطرفدار S19 Pro در تصویر زیر قابل مشاهده است.

What To Mine 5 - محاسبه درآمد ماینینگ ؛ میزان درآمد ماینر ها

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید، هر یک از ماینرها ساختار و قابلیت‌های متفاوتی دارند. از سوی دیگر فعالیت و کسب درآمد در حوزه ماینینگ رمز ارز به سادگی گذشته نیست! بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و آشنایی کامل با سازوکار صنعت ماینینگ ضررهای غیر قابل جبرانی متحمل می‌شوند. در حالت کلی، پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب دستگاه و اقدام به خرید، با محاسبه درامد ماینر تمام جوانب را بادقت بسنجید و سودآورترین ارز دیجیتال را استخراج کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (2)

 • وحید

  26 سپتامبر, 2023 - 10:45 ق.ظ

  شما چه ماشین حسابی را برای محاسبه درامد ماینر پیشنهاد میکنین؟

  • هشبان

   26 سپتامبر, 2023 - 12:29 ب.ظ

   سلام، وقت بخیر. ماشین حساب استخراج ویراماینر میتونه به محاسبه درامد ماینر شما کمک کنه.

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار