میزان درآمد ماینرها و نحوه محاسبه درآمد ماینینگ

miner income header

ماینر چقدر درآمد دارد؟ نحوه محاسبه درآمد ماینینگ چگونه است؟ سرمایه گذاری در زمینه‌ی ماینینگ و کسب درآمد از این راه، هزینه‌های بالایی دارد. این هزینه‌ها شامل تهیه‌ی زیرساخت مناسب، تامین برق و اینترنت، امنیت و خرید دستگاه مناسب است. از آن جایی که دستگاه‌های ماینر هر کدام می‌توانند نوع خاصی از الگوریتم را محاسبه کنند، برای انتخاب دستگاه مناسب ابتدا باید از خودتان بپرسید که مایل به استخراج کدام رمزارز هستید و بعد میزان درآمد دستگاه را محاسبه کنید.

سوال بسیار مهم قبل از ورود و سرمایه گذاری در این حوزه این است که آیا این سرمایه، سودآور خواهد بود یا نه و اگر سودآور است، میزان این سود چقدر خواهد بود. محاسبه درآمد ماینرها فرمول دارد که در ادامه با این فرمول آشنا می‌‌شویم.

دستگاه ماینر چطور سود می‌دهد؟

همانطور که قبلا گفتیم دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند؟، ماینرها در یک رقابت در شبکه‌ی بلاکچین شرکت می‌کنند. یک پازل بسیار پیچیده‌ی ریاضی عنوان می‌شود و ماینرها برای حل این پازل وارد رقابت می‌شوند. جایزه‌ی این مسابقه هم توکن است. اولین ماینری که زودتر از بقیه بتواند جواب را محاسبه کند، این جایزه را دریافت می‌کند. بلوک بعدی ساخته می‌شود و معادله‌ی دیگری مطرح می‌شود. این روند به همین شکل تکرار می‌شود.

ماینینگ یا استخراج رمزارز کاری پر زحمت و پر هزینه است. سودآوری و درآمد بیت کوین، یک درآمد ثابت و تضمین شده نیست و زمانی می‌توان از این فعالیت به سودآوری رسید که هزینه‌ی توکن‌های بدست آمده از مجموعه هزینه‌های پرداخت شده برای هزینه‌های اولیه بیشتر باشد.

عوامل تاثیر گذار بر میزان درآمد ماینر

عوامل زیادی بر محاسبه درآمد ماینینگ تاثیر گذار است. با بررسی هر کدام از این عوامل در مجموع می‌توان محاسبه کرد که آیا ماینر سودآور است یا خیر. این عوامل را با هم بررسی کرده و بعد از آن نحوه‌ی محاسبه‌ی درآمد یک دستگاه ماینر را توضیح خواهیم داد.

  • توان پردازشی و قیمت دستگاه استخراج
  • مقدار مصرف انرژی دستگاه و هزینه‌های برق
  • قیمت روزانه‌ی توکن مد نظر
  • سختی شبکه

در نظر گرفتن هر کدام از این عوامل برای محاسبه‌ی سودآوری و درآمد ماینینگ ضروری است. برای مثال هر چقدر توان پردازشی یک دستگاه بیشتر باشد، قیمت خریداری آن دستگاه ماینر بالاتر است؛ و یا میزان مصرف انرژی در دستگاه‌ها متفاوت است. هر چقدر مصرف انرژی دستگاه بالاتر باشد، در نتیجه هزینه‌های برق مصرفی بیشتر خواهد بود. قبل از ادامه مطلب، توصیه میکنیم نگاهی بیاندازید به مقاله؛ “درامد ماینر؛ بایدها و نبایدهای ماینینگ

پاسخ به مهم ترین سوالات پاور ماینر
خواندن

محاسبه درآمد ماینینگ

برای محاسبه درآمد ماینینگ، ماشین حساب‌های مختلفی ساخته شده است که شما به راحتی با استفاده از این ابزار میزان سودآوری دستگاه ماینر خود را محاسبه کنید. اما اگر بخواهیم خودمان در آمد ماینرها را محاسبه کنیم چکار باید کرد؟ برای حل این معادله یک فرمول بسیار ساده وجود دارد. از آن جایی که توان پردازشی دستگاه‌ها با هم متفاوت است، ما از دستگاه ماینر Antminer S9j استفاده خواهیم کرد. اما شیوه‌ی محاسبه برای تمام دستگاه‌ها یکسان است.

درآمد ماینر

در نظر میگیریم که توان پردازشی دستگاه S9j، برابر با 14.5 تراهش است. بیایید محاسبه‌ی درآمد ماینینگ این دستگاه را در مقیاس روزانه انجام دهیم. در تاریخ نوشتار این مقاله که 31 May 2022 است، هش ریت شبکه بیت کوین معادل 215 میلیون تراهش بر ثانیه است؛ و اگر توانایی دستگاه ما 14.5 تراهش باشد بنابراین توانایی هش ریت دستگاه ماینر ما در شبکه اینگونه محاسبه می‌شود:

14.5 تراهش بر ثانیه /215 میلیون تراهش بر ثانیه = 0.0000000674

با این فرمول میزان هش ریت دستگاه ماینر خود را در شبکه داریم. حال چطور درآمد این دستگاه را محاسبه کنیم؟ از هالوینگ سال 2020 میزان پاداش بیت کوین به 6.25 کاهش یافت. به طور متوسط هر 10 دقیقه یک بلاک جدید استخراج می‌شود. در نظر بگیریم که هر روز 1440 دقیقه است، بنابراین در هر روز 144 بلاک استخراج می‌شود که هر کدام 6.25 بیت کوین ارزش دارند.

با ضرب تعداد بلاک در تعداد بیت کوین خواهیم دید که روزانه 900 بیت کوین تولید می‌شود. برای محاسبه‌ی سهم دستگاه ما از این بیت‌کوین ها باید تعداد روزانه بیت کوین را در میزان هش ریت دستگاه ما از شبکه ضرب کرد که نتیجه مساوی با 0.00006066 خواهد بود. با نرخ بیت کوین امروز در تاریخ 10 خرداد 1401، درآمد حدودی روزانه‌ی یک دستگاه ماینر S9j مساوی با 1.924923 دلار می‌باشد.

با توجه به نرخ ارز، کسب درآمد دلاری از این راه می‌تواند مناسب و به صرفه باشد؛ اما باید در نظر داشته باشید که چه مقدار این درآمد روزانه خرج هزینه‌های جاری مانند برق می‌شود؟

هزینه‌های دستگاه ماینر

هزینه‌ها در هر کسب و کاری عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند.

هزینه های اولیه: هزینه‌های اولیه شامل تهیه‌ی محیط مناسب و زیرساخت‌های لازم، تهیه‌ی سیستم‌های کامپیوتر، اینترنت و …

راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر ؛ صفر تا صد
خواندن

هزینه های جاری: شامل هزینه‌ی برق دستگاه، تعمیر و نگهداری و …

سرمایه اولیه برای خرید دستگاه و محیط نگهداری هزینه خواهد شد. به مثال خود برگردیم. اگر قیمت یک دستگاه S9j امروز 400 دلار قبول کنیم و تمامی هزینه‌های جانبی مانند کابل، منبع تغذیه، شبکه و سایر لوازم را 150 دلار در نظر بگیریم، در نتیجه ما برای راه اندازی این دستگاه 550 دلار هزینه کردیم.

تنها هزینه‌ی جاری برای ما با فرض بر اینکه اینترنت همیشه در دسترس باشد، برق است. از آن جایی که قیمت برق در کشورها متفاوت است، مهم است که قبل از خرید ماینر و شروع سرمایه گذاری، قیمت برق شهری خود را بدانیم؛ چرا که هزینه‌ی برق می‌تواند سرمایه گذاری ما را تحت تاثیر قرار دهد.

مصرف برق دستگاه Antminer S9j برابر با 1.35 کیلو وات است. برای محاسبه‌ی مصرف برق روزانه‌ی این دستگاه از فرمول زیر پیروی می‌کنیم.

1.35 کیلووات * 24 ساعت در شبانه روز = 32.4 کیلووات ساعت در روز

فرض را بر این بگذاریم که میانگین قیمت هر کیلووات ساعت 6 سنت باشد. بنابراین هزینه‌های برق روزانه ما برابر است با:

32.4 کیلووات ساعت * 0.06 دلار در هر کیلووات ساعت = 1.944 دلار در روز

ارزیابی نهایی

حال که تمام هزینه‌ها و درآمد دستگاه را محاسبه کردیم، بیایید ارزش سرمایه گذاری بر روی این دستگاه را ارزیابی کنیم. درآمد روزانه‌ ما از این دستگاه برابر با 1.924923 دلار است. هزینه‌ی اولیه 550 دلار و هزینه‌‌ی روزانه 1.944 دلار.

علی رغم هزینه‌های اولیه‌ی بالا، یک دستگاه Antminer S9j ماهیانه حدود 57.74 دلار درآمد کسب می‌کند و هزینه‌ی ماهیانه دستگاه 58.32 دلار خواهد بود. دستگاهی که ما انتخاب کردیم از سری قدیمی دستگاه‌های ماینر اسیک است و همانطور که دیدیم با درآمد و هزینه‌های روزانه، این دستگاه نه تنها سودآوری نداشته، بلکه زیان نیز خواهد داشت. بنابراین انتخاب دستگاه در سودآوری و بازگشت سرمایه بسیار اهمیت دارد.

جمع بندی

در این مقاله با نحوه محاسبه درآمد ماینینگ آشنا شدیم. همانطور که دیدیم میزان سودآوری در ماینینگ به شاخص‌های زیادی مانند هزینه‌ی برق، سختی شبکه، قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال و … بستگی دارد. بنابراین مهم است که برای استخراج چه رمزارزی را انتخاب کنیم و چه دستگاهی را برای این منظور تهیه کنیم. برای آشنایی بیشتر با دستگاه ماینر مقاله‌ی آشنایی با دستگاه ماینر؛شناخت قطعات ماینر و مکانیزم عملکرد را مطالعه کنید. همچنین برای انتخاب بهترین دستگاه ماینر نکات کلیدی هنگام خرید ماینر را در نظر داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید