نگهداری ماینر | مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار

نگهداری ماینر، مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار

ماینرها از مهمترین تجهیزات استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هستند که انواع مختلفی دارند و از نظر سرعت و قدرت پردازش با هم متفاوتند. ASIC ها هفت روز هفته و بطور شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و خاموش شدن هر کدام باعث کاهش سودآوری صاحبان فارم می‌شود. بنابراین دانستن نکات لازم برای نگهداری ماینرها اهمیت زیادی دارد و استفاده درست از این تجهیزات، به افزایش طول عمر آن‌ها کمک می‌کند.

نکات مهم نگهداری از دستگاه ماینر ارز دیجیتال

خرابی ماینرها علاوه بر ایجاد وقفه در عملیات استخراج، هزینه‌های زیادی برای خرید ماینر جایگزین یا تعمیر دستگاه قبلی ایجاد می‌کند. شرایط لازم برای نگهداری از هر دستگاه ماینر‌، معمولا در دفترچه مشخصات فنی آن درج شده است و خریدار با رعایت کردن این شرايط هنگام نصب و نگهداری، می‌تواند بدون نگرانی و برای مدت طولانی از آن‌ استفاده کند. جهت کمک به افزایش راندمان و طول عمر ماینر، بهتر است مقاله نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر و افزایش طول عمر آن را مطالعه فرمائید.

برخی از نکاتی که برای نگهداری ماینر ها باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

  • کنترل دما
  • تنظیم فن‌ها
  • رطوبت
  • نوسانات برق
  • اتصالات ایمن و سیم‌کشی مناسب

در ادامه هر کدام از این موارد به اختصار شرح داده خواهد شد.

کنترل و تنظیم دما:

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر روی طول عمر دستگاه، درجه حرارت و دمای نگهداری از ماینر است. اگر دمای ماینر بالاتر از حد (آنچه در دفترچه راهنمای ماینر به عنوان دمای مطلوب نوشته شده) برود، باعث می شود ماینر دستور عدم کار کردن دستگاه را بدهد تا دمای آن کاهش پیدا کند و سپس مجددا ماین کردن از سر گرفته شود. بنابراین افزایش دمای ماینر باعث کاهش کارایی و عملکرد مناسب ماینر می شود.

در مورد سیستم های خنک کننده ای که در فضایی که ماینرها در آن قرار دارند تعبیه می شوند، در صورتی که توان خنک کنندگی این سیستم کم باشد، باعث میشود فضا رفته رفته گرم شود و در نتیجه دمای ماینر نیز بالا می رود. اگر توان خنک کنندگی اش بیش از نیاز آن فضا باشد، باعث کمتر شدن دمای محیط ماینرها از حد استاندارد شود و در این حالت نیز ممکن است برخی مدل های خاص ماینر از کار بیفتند.

بهترین دمای نگهداری ماینر معمولا بین 0 تا 40 درجه در اکثر دفترچه راهنمای دستگاه ها معرفی شده است.

تنظیم فن ماینر:

فن‌های موجود در دستگاه ماینر وظیفه دفع حرارت را بر عهده دارند؛ به همین دلیل کارکرد درست فن‌ها یکی از عوامل مهم برای حفاظت از ماینرها است. پرز گرفتن و گرد و خاک موجود در فضا، کارکرد فن‌ها را در گذر زمان مختل کرده و فن خراب نیز آسیب‌های جبران‌ناپذیری به قطعات داخل ماینر وارد می‌کند. همین امر باعث بالا رفتن هزینه‌های تعمیر ماینر می‌شود.

آموزش راه اندازی ماینر، پیکربندی، تعمیر و عیب یابی ؛ صفر تا صد
خواندن

رطوبت مناسب:

کنترل رطوبت و خشک بودن محیط از دیگر عوامل مهم در حفظ سلامتی دستگاه‌های ماینر است. رطوبت بالا باعث وارد شدن خسارات سنگینی به دستگاه می‌شود. با اینکه بسیاری از ماینرها در شرایطی که رطوبت بسیار پایین یا بالا باشد هم کار می‌کنند، اما میزان رطوبت بالا یا خشکی زیاد می‌تواند باعث خرابی دستگاه شود. پس بهتر است برای نگهداری ماینر به صورت بهینه تر، رطوبت مناسبی برای آن فراهم شود.

میزان رطوبت استاندارد برای دستگاه‌های ماینر معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ درصد است؛ اما معمولا نگهداری رطوبت در این محدوده کار آسانی نیست و کاربر باید میزان رطوبت محیط اطراف ماینرها را همواره زیر نظر داشته باشد. در فضاهای کوچک‌تر، احتمال بالا رفتن رطوبت بیشتر است و رطوبت بالا نیز باعث ایجاد قطرات آب در محفظه دستگاه یا روی سیم‌ها می‌شود. در فضاهای بزرگ، در صورتی که فارم در مناطق کم رطوبت و خشک راه اندازی شده باشد، معمولا نگرانی زیادی از این بابت وجود ندارد.

اما اگر فارم در مناطق مرطوب (مثل جنوب کشور و در خط ساحلی) احداث شده باشد، باز هم با مشکل رطوبت مواجه خواهد بود. این مشکل زمانی پر رنگ تر می شود که برق فارم قطع شود و دستگاه های ماینر که گرم هستند به یک باره خاموش شوند و فنی روشن نباشد که آنها را خنک کند.


بیشتر بخوانید: دلایل خرابی ماینر و چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن


تنظیم برق:

هر دستگاه ماینر معمولا بین 500 تا 3500 وات برق مصرف می‌کند. به همین دلیل اتصالات الکتریکی در این تجهیزات اهمیت بالایی دارد. اتصال ناقص در محل اتصالات می‌تواند باعث سوختن دستگاه ماینر شود. نوسانات برقی نیز می‌تواند به ماینر آسیب جدی وارد کند و به همین دلیل استفاده از استابلایزر در مکان‌هایی با نوسانات بالای ولتاژ، برای ثابت نگه داشتن ولتاژ جهت نگهداری بهتر ماینر توصیه می‌شود. استفاده از استابلایزر برای مکان‌هایی توصیه می‌شود که به وضوح نوسانات ولتاژ بالا باشد.

دستگا‌ه‌های یو‌پی‌اس (UPS) نیز این قابلیت را دارند که از قطع ناگهانی برق جلوگیری کنند.

سیم‌کشی و انتخاب کابل مناسب:

در فارم‌های استخراجی که تعداد دستگاه‌های ماینر زیاد است، کابل‌های زیادی برای تامین تغذیه آن‌ها وجود دارد. در صورتی که کابل ها استاندارد نباشند، علاوه بر دمای بالایی که به دلیل تعداد زیاد کابل ایجاد می‌شود، تجمع تعداد زیاد کابل نیز مشکلی اساسی محسوب می‌شود. استاندارد نبودن کابل‌ها یا محاسبه اشتباه جریان در آن‌ها، علاوه بر اینکه می‌تواند باعث خرابی ماینر شود و فرایند استخراج ارز دیجیتال را به تعویق بیاندازد، باعث آتش‌سوزی و از بین رفتن کل سرمایه می‌شود.

انتخاب کابل مناسب بستگی به مقدار جریان مصرفی و طول مسیر کابل کشی دارد. کابل مصرفی باید از ضخامت مناسبی برخوردار باشد. حتما در مسیر اتصال دستگاههای ماینر از محافظ برق استفاده کنید تا نوسانات احتمالی صدمه‌ای به قطعات الکترونیکی وارد نکند.

بررسی مشخصات دستگاه انت ماینر بیت مین S17
خواندن

نظافت دستگاه ماینر از گرد و غبار برای نگهداری ماینر

دستگاه‌های ماینر را باید به صورت دوره‌ای تمیز کنید. برای نظافت دستگاه ماینر، کافی است آن را باز کرده و گرد و غبار داخل آن را پاک کنید. لازم به ذکر است که کارشناسان هشبان در زمینه تمیز کردن دستگاه ماینر می‌توانند کمک کنند.

تمیز کاری دستگاه ماینر چگونه باید باشد که آسیبی به آن وارد نشود؟

برای تمیز کاری دستگاه ماینر سه روش وجود دارد:

روش اول یا پایه: روشی است که دستگاه هر چند وقت یک بار با استفاده از باد گرفتن معمولی تمیز می شود و گرد و غبار دستگاه از بین می رود.

روش دوم: برای اینکه هشبرد و فن ها تمیز تر از مرحله قبل شوند، می توانید با استفاده از قلم موی مخصوص گرد و غبار را از بین ببرید و پس از برداشتن غبارهای موجود، مجدد از دستگاه باد برای از بین بردن نهایی گرد و غبار استفاده کنید.

روش سوم یا پیشرفته: این روش تخصصی و پیشرفته است و بهتر است که توسط نیروی متخصص انجام شود که در صورت اجرای نادرست این عمل به دستگاه آسیب جدی وارد می شود. در این روش با استفاده از الکل ایزوپروپیل به تمیز کاری بردهای الکترونیکی می پردازند و پس از تمیز کاری باید منتظر بمانید تا قطعات مختلف از حمله هیت سینک و چیپ ست ها کاملا خشک شوند. سپس اطمینان حاصل کنید که گرد و خاک با استفاده از الکل تبدیل به گل نشده باشد و پایه های چیپ ها را به یکدیگر متصل نکرده باشد؛ چرا که در این صورت جرقه زده می شود و چیپ ست مورد نظر از بین می رود.

برای تمیزکاری دستگاه های خود هر 30 تا 45 روز زمانی را اختصاص دهید.

سرویس منظم در نگهداری ماینر

سرویس‌های منظم و دوره‌ای توسط تعمیرکاران متخصص از موارد مهم و حیاتی برای جلوگیری از نیاز به تعمیر و نگهداری دستگاه‌های ماینر است. سپردن تعمیرات دستگاه‌های ماینر به چندین نفر نیز، باعث کوتاه شدن عمر آن‌ها می‌شود. تعمیرکاری که تاریخچه تنظیمات و سرویس‌های دستگاه شما را بداند، می‌تواند در حفاظت بهینه از دستگاه ماینر کمک کند. کارشناسان هشبان آماده خدمت‌رسانی برای انجام سرویس‌های دوره‌ای دستگاه‌های ماینر شما هستند. برای این کار میتوانید درخواست خود را از صفحه سرویس دوره ای ماینر ثبت کنید.

خدمات سرویس دوره ای ماینر

علاوه بر نکات بالا، اورکلاک نکردن دستگاه و استفاده نکردن از فیلترشکن نیز عمر دستگاه ماینر را بالا می‌برد و نیاز آن به تعمیر را رفع می‌کند.

 

از آنجا که ماینرها یکی از مهمترین ابزارهای استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها به شمار می روند، نگهداری از آنها یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه شود. در مقوله نگهداری از ماینر ها باید به مواردی از جمله رطوبت، میزان دما، تنظیمات برق و … توجه کرد. در صورت فراهم نبودن هر یک از شرایط مذکور، ماینر دچار آسیب دیدگی جدی خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید