نگهداری ماینر ؛ مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار

نگهداری ماینر، مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار

دستگاه‌های‌ ماینر به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند. ماینرها از نظر ساختار، سرعت و قدرت پردازش با یکدیگر تفاوت دارند. این تجهیزات الکترونیکی طی هفت روز هفته به صورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند؛ چرا که خاموش شدن آن‌ها میزان سودآوری سرمایه‌گذاران و دارندگان فارم را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. اما شرایط نگهداری ماینر چگونه است؟

به دلیل فعالیت شبانه روزی ماینرها بروز مشکل و خرابی قطعات کاملا طبیعی است. با این حال شما همچنان می‌توانید با رعایت نکات و پیشنهادات کارشناسان در زمینه استفاده و نگهداری درست ماینر به افزایش طول عمر مفید دستگاه خود کمک کنید. ساختار حساس این قطعات الکترونیکی موجب شده تا عواملی مانند نشستن گرد و غبار نیز عملکرد کلی و طول عمر ماینر را تحت تاثیر قرار بدهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و بررسی نکات کارشناسان برای مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار، ما را همراهی کنید.

نکات مهم نگهداری دستگاه ماینر ارز دیجیتال

در حالت کلی اگر دستگاه ماینر شما به هر دلیلی با مشکل، نقص عملکرد یا خرابی مواجه شود، عملیات استخراج متوقف می‌شود. با توجه به ساختار تخصصی این قبیل تجهیزات خرید یک ماینر جدید و حتی تعمیر دستگاه، هزینه‌ زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. اما آیا می‌توان با نگهداری درست و رعایت نکات مهم، احتمال بروز اتفاقات این چنینی را کاهش داد؟ در حالت کلی نکات بسیار مهمی که باید هنگام نگهداری از ماینرها مورد توجه قرار بگیرند، عبارتند از:

  • کنترل دما
  • تنظیم فن‌ها
  • رطوبت
  • نوسانات برق
  • اتصالات ایمن و سیم‌کشی مناسب

البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که تمام نکات و شرایط لازم برای نگهداری از دستگاه‌ ماینر معمولا در دفترچه راهنمای محصول نوشته می‌شوند. بنابراین در صورت رعایت شرایط بیان شده در دفترچه هنگام نصب و نگهداری از ماینر می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی برای یک مدت طولانی از دستگاه خود استفاده کنید. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، مطالعه مقاله «نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر ؛ افزایش راندمان و طول عمر» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در ادامه نکات لازم برای نگهداری درست از دستگاه‌های ماینر را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نکات مهم برای نگهداری ماینر ارز دیجیتال

کنترل و تنظیم دمای ماینر

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر میزان طول عمر دستگاه، درجه حرارت و دمای نگهداری از ماینر است. اگر دمای دستگاه به هر دلیلی به بیش از حد مطلوب تعیین شده در دفترچه راهنمای ماینر برسد، عملکرد ماینر به صورت خودکار متوقف می‌شود. این توقف عملکرد تا زمان کاهش دمای دستگاه ادامه دارد. بنابراین فعالیت ماینر بعد از خنک شدن دستگاه مجددا آغاز می‌شود. در حالت کلی افزایش دمای ماینر موجب کاهش کارایی و عملکرد مناسب دستگاه می‌شود.

سیستم خنک کننده و تهویه دستگاه نیز تاثیر قابل توجهی در کنترل و تنظیم دمای ماینر دارد. در صورت توان کم سیستم خنک کننده، رفته رفته فضا گرم شده و در نهایت تمام این عوامل دمای ماینر را افزایش می‌دهند. از سوی دیگر اگر توان خنک کنندگی بیش از حد نیاز باشد، دمای محیط از حد استاندارد خارج شده و احتمال از کار افتادن برخی از مدل‌های خاص ماینر نیز وجود دارد. بهترین دما برای نگهداری بیشتر مدل‌های ماینر معمولا بین 0 تا 40 درجه سانتی گراد است.

خواندن
مشکل بزرگ دستگاه های ماینر بیت مین (BitMain)

تنظیم فن ماینر

وظیفه اصلی فن‌ها در دستگاه ماینر، دفع حرارت است؛ به همین دلیل نمی‌توان تاثیر قابل توجه عملکرد درست فن‌ها در حفاظت از ماینرها را نادیده گرفت. پرز و گرد و خاک موجود در فضا کارکرد فن‌ها را در گذر زمان با اختلال مواجه می‌کنند. خرابی فن، آسیب‌ دیدگی‌های جدی را برای قطعات و دستگاه ماینر به همراه دارد. همین امر موجب افزایش هزینه‌های ناشی از تعمیر ماینر می‌شود.

رطوبت مناسب

کنترل رطوبت و خشک بودن محیط از دیگر عوامل تاثیر گذار در حفظ سلامتی دستگاه‌های ماینر هستند؛ چرا که رطوبت بالا می‌تواند خسارات سنگینی را به دستگاه شما وارد کند. در واقع رطوبت بسیار بالا یا پایین محیط موجب توقف عملکرد ماینرها نمی‌شود، اما احتمال خرابی دستگاه ماینر در صورت ادامه‌دار شدن این شرایط بالا است. بنابراین حتما رعایت نکات مربوط به حفظ رطوبت مناسب در فضای نگهداری دستگاه‌های ماینر را جدی بگیرید.

میزان استاندارد رطوبت هوا برای دستگاه‌های ماینر معمولا بین 30 تا 60 درصد است. با این حساب کاربران باید همواره دما و میزان رطوبت محیط اطراف ماینر را زیر نظر داشته باشند. علاوه بر آن حفظ میزان رطوبت در این محدوده اصلا کار آسانی نیست. این نکته را هم در نظر بگیرید که احتمال بالا رفتن رطوبت در فضاهای کوچک بیشتر است. رطوبت بالا موجب ایجاد قطرات آب در محفظه دستگاه یا روی سیم‌ها می‌شود. اگر فارم در فضاهای بزرگ، خشک و کم رطوبت قرار داشته باشد، نگرانی زیادی از این بابت وجود ندارد.

اما اگر مزرعه استخراج در مناطق مرطوب مانند جنوب کشور و خطوط ساحلی احداث شود، با مشکل رطوبت مواجه خواهید بود. این مشکل هنگام قطعی برق، پر‌رنگ‌تر هم می‌شود؛ در چنین شرایطی دستگاه‌های ماینر که گرم هستند به یک باره خاموش می‌شوند و فنی روشن نیست که آن‌ها را خنک کند.

تنظیم برق

هر دستگاه ماینر معمولا بین 500 تا 3500 وات برق مصرف می‌کند. همین موضوع موجب شده تا اتصالات الکتریکی در این تجهیزات اهمیت بالایی داشته باشند. جالب است بدانید که اتصال ناقص حتی در برخی موارد موجب سوختن دستگاه ماینر می‌شود. البته نوسانات برق نیز می‌توانند آسیب‌های جدی به دستگاه ماینر شما وارد کنند؛ به همین دلیل استفاده از استابلایزر به منظور ثابت نگه داشتن ولتاژ در مکان‌هایی با نوسانات بالای برق به دارندگان دستگاه‌های ماینر توصیه می‌شود. دستگا‌ه‌های یو پی اس (UPS) نیز قابلیت جلوگیری از قطع ناگهانی جریان برق را دارند.

سیم‌کشی و انتخاب کابل مناسب

تعداد دستگاه‌های ماینر در فارم‌های استخراج بسیار بالا است و کابل‌های زیادی به منظور تامین تغذیه دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت عدم استفاده از کابل‌های استاندارد، دما به دلیل تعداد زیاد کابل‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین تجمع تعداد زیادی از کابل‌ها نیز یک مشکل اساسی محسوب می‌شود. خرابی ماینر، ایجاد اختلال و تعویق در فرآیند استخراج ارز دیجیتال، از بین رفتن کل سرمایه در نتیجه آتش سوزی از جمله پیامدهای استاندارد نبودن کابل‌ها یا محاسبه اشتباه جریان برق هستند.

مقدار جریان مصرفی و طول مسیر کابل کشی از جمله فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در انتخاب کابل مناسب هستند. کابل مصرفی همچنین باید از ضخامت مناسبی برخوردار باشد. برای جلوگیری از صدمات احتمالی ناشی از نوسانات به قطعات الکترونیکی حتما در مسیر اتصال دستگاه‌های ماینر از محافظ برق استفاده کنید.

خواندن
دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آن

بیشتر بخوانید: دلایل خرابی ماینر ؛ چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن


نگهداری ماینر و نظافت دستگاه از گرد و غبار

تمیزکاری دستگاه‌های ماینر به صورت دوره‌ای بسیار حائز اهمیت است. برای نظافت دستگاه ماینر، کافیست آن را باز کرده و گرد و غبار داخل آن را پاک کنید. لازم به ذکر است که کارشناسان هشبان در زمینه تمیز کردن دستگاه ماینر نیز آماده خدمت رسانی به شما کاربران عزیز هستند.

چگونه هنگام تمیزکاری دستگاه از آسیب دیدگی ماینر جلوگیری کنیم؟

در حالت کلی، سه روش برای تمیزکاری دستگاه ماینر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این روش‌ها را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

روش اول یا پایه: در این روش شما گرد و غبار دستگاه ماینر را هر چند قت یک بار با باد گرفتن تمیز می‌کنید.

روش دوم: شما می‌توانید برای تمیز کردن هشبرد و فن‌ها از قلم موی مخصوص گرد و غبار استفاده کرده و در ادامه برای از بین بردن نهایی گرد و غبار دستگاه باد را به کار بگیرید.

روش سوم یا پیشرفته: برای انجام این روش تخصصی و پیشرفته بهتر است از نیروهای متخصص کمک بگیرید؛ چرا که اجرای نادرست آن، آسیب‌های جدی به دستگاه وارد می‌کند. در این روش با استفاده از الکل ایزوپروپیل بردهای الکترونیکی را تمیز می‌کنید. در ادامه منتظر بمانید تا قطعات مختلف از حمله هیت سینک و چیپ ست‌ها کاملا خشک شوند. سپس مطمئن شوید که الکل گرد و خاک را به گل تبدیل نکرده و پایه‌های چیپ به یکدیگر متصل نیستند. در حقیقت این اتفاق موجب جرقه زدن و از بین رفتن چیپ ست‌های مورد نظر می‌شود. به طور کلی بهتر است طی بازه‌های 30 الی 45 روز زمانی را به تمیزکاری دستگاه‌های ماینر خود اختصاص دهید.

سرویس منظم برای نگهداری ماینر

یکی از عوامل مهم برای جلوگیری از نیاز به تعمیر و نگهداری درست از دستگاه‌ ماینر سرویس‌های منظم و دوره‌ای توسط تعمیرکاران متخصص است. از سوی دیگر سپردن تعمیر ماینر به چندین نفر موجب کوتاه شدن عمر دستگاه می‌شود. در واقع تعمیرکاری که تاریخچه تنظیمات و سرویس‌های ماینر را بداند، اقدامات لازم جهت حفاظت بهینه از دستگاه شما را انجام می‌دهد.

سرویس منظم برای نگهداری ماینر

تعمیرکاران متخصص هشبان خدمات قابل قبولی را در زمینه سرویس‌ دوره ‌ای ماینر برای کاربران خود در نظر گرفته‌اند. علاوه بر تمام مواردی که گفته شد، اورکلاک کردن ماینر و استفاده از فیلترشکن هنگام انجام فرآیند استخراج رمز ارز، عمر دستگاه را کاهش می‌دهد. شما به راحتی می‌توانید در صورت نیاز سفارش خودتان را در بخش خدمات سایت هشبان به ثبت برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط مستقیم با کارشناسان هشبان به بخش «تماس با ما» مراجعه کنید.

خدمات سرویس دوره ای ماینر

سخن پایانی

با توجه به این موضوع که اصلی‌ترین ابزار برای ماینینگ ارزهای دیجیتال قابل استخراج هستند، ایجاد زیرساخت لازم برای نگهداری درست از این تجهیزات دغدغه سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه و دارندگان فارم است. رطوبت، میزان دما، تنظیمات برق و فن از جمله فاکتورهای مهم هنگام نگهداری از ماینر هستند. نادیده گرفتن حتی یکی از این عوامل موجب آسیب دیدگی‌های جدی دستگاه و کاهش میزان سودآوری شما خواهد شد. اما نگران نباشید؛ چرا که شما همواره می‌توانید با توجه به عوامل و نکاتی که در مقاله گفته شد، احتمال خرابی قطعات و نیاز به استفاده از خدمات تعمیر دستگاه ماینر خود را به حداقل میزان ممکن برسانید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار