جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید

هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید

فهرست مطالب

با فراگیری و ترویج ارزهای دیجیتال تعداد افراد علاقه‌مند به فعالیت و سرمایه‌گذاری در این حوزه روز به روز افزایش می‌یابد. ساختار هوشمندانه و نوین بازار رمز ارزها موجب شده تا خرید ارز دیجیتال تنها راه سرمایه‌گذاری و کسب درآمد در این بازار نباشد. یکی از روش‌های محبوب و پرطرفدار کسب درآمد در این حوزه، ماینینگ است. اما فرآیند ماینینگ دقیقا به صورت انجام می‌شود؟ درآمد ماینر به ازای سرمایه‌گذاری و فعالیت در صنعت استخراج ارز دیجیتال چه قدر است؟ در ادامه سوالات شما را در این زمینه پاسخ می‌دهیم.

استخراج بیت کوین چیست؟

بیت کوین در سال 2009 به عنوان اولین ارز دیجیتال معرفی و عرضه شد. این دارایی دیجیتال به قدری هوشمندانه و منحصربه‌فرد طراحی شده است که بعد از گذشت زمان کوتاهی نظر عموم مردم و تمام سرمایه‌گذاران بزرگ جهان را به خود جلب کرد. ساختار غیر متمرکز یکی از ویژگی‌های اصلی بیت کوین است. هیچ شخص، نهاد یا سازمانی وظیفه نظارت و مدیریت فعالیت کاربران شبکه را بر عهده ندارد. عرضه کل این پروژه محدود به 21 میلیون بیت کوین است. بنابراین دولت‌ و نهاد‌های حکومتی نمی‌توانند با کنترل میزان عرضه بیت کوین، قیمت آن را دستکاری کنند.

تایید و ثبت نهایی تمام تراکنش‌ها طی فرآیند استخراج توسط کاربران فعال شبکه (نودها) انجام می‌شود. به بیان ساده‌تر، استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining) بر عهده یک شبکه جهانی از کامپیوترها است. در واقع تراکنش‌ها توسط نودهای فعال شبکه اعتبارسنجی و تایید می‌شوند. اطلاعات تراکنش تنها در صورت توافق اکثریت ماینرها در بستر بلاک چین بیت کوین به ثبت می‌رسد. البته تعداد مشخصی از رمز ارز بیت کوین نیز طی فرآیند ماینینگ در بازار عرضه می‌شود.

کاربران با استفاده از قدرت پردازشی دستگاه ماینر در صنعت استخراج رمز ارز مشارکت و کسب درآمد می‌کنند. قدرت پردازشی این تجهیزات تخصصی طی فرآیند ماینینگ برای حل معادلات پیچیده ریاضی به کار گرفته می‌شود. ماینری که بتواند پیش از سایر نودهای شبکه به جواب درست برسد، تعداد مشخصی از ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

 به بیان ساده‌تر شبکه، 6.25 بیت کوین و کارمزد تراکنش‌های ثبت شده در آن بلاک مشخص را به حساب کیف پول شخص ماینر منتقل می‌کند. بنابراین درآمد ماینر با توجه به قیمت روز بیت کوین (مرداد 1401) مبلغی حدود 154,375 دلار است. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که پاداش دریافتی ماینرها هر چهار سال یک بار طی رویداد هاوینگ بیت کوین نصف می‌شود.

استخراج بیت کوین یا Bitcoin Mining فرآیندی است که در آن یک شبکه جهانی از رایانه هایی که همگی کد بیت کوین را اجرا میکنند، برای مطمئن شدن از قانونی بودن تراکنش ها و همچنین اطمینان حاصل کردن از افزوده شدن صحیح آنها به بلاک چین بیت کوین، فعالیت می کنند. علاوه بر این، در فرآیند ماینینگ بیت کوین، یک واحد جدید از این کوین نیز به شبکه اضافه می شود.

در واقع در فرایند ماینینگ کامپیوتر و سخت افزارهای پرقدرت با هم رقابت می کنند تا اولین کسانی باشند که مجموعه ای از تراکنش ها به نام بلوک را تأیید می کنند و بلوک جدیدی را به زنجیره بلوکی یا بلاک چین اضافه می کنند. به ماینرها به ازای تلاش های خود (در صورتی که بلاک را به درستی حل کنند) کارمزد تراکنش و همچنین 6.25 بیت کوین به ازای هر بلوک، پرداخت می شود. این مقدار با قیمت های امروزی (مرداد 1401) مبلغی حدود 154,375 دلار است.  در ادامه به بررسی سودآوری و میزان درآمد ماینر برای استخراج بیت کوین می پردازیم.


بیشتر بخوانید: استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید


آشنایی با الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW)

همانطور که در بخش قبل گفته شد، هیچ سازمان واحدی وظیفه کنترل و مدیریت شبکه بیت کوین را بر عهده ندارد. با این حساب چگونه می‌توان به مدیریت و عملکرد درست بیت کوین اعتماد کرد؟ راهکار جایگزین و پیشنهادی بیت کوین برای مدیریت پروژه، استفاده از الگوریتم اثبات کار (Proof of Work – PoW) است. در واقع مکانیزم اجماع غیر متمرکز اثبات کار علاوه بر جلوگیری از دستکاری اطلاعات توسط فرد یا گروهی از افراد، اعضای شبکه را مستلزم به مشارکت با یکدیگر می‌کند.

Proof of work 1 - هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید

در حالت کلی درآمد ماینرها با افزایش قیمت بیت کوین بیشتر می‌شود. توسعه و پیشرفت دستگاه‌های ماینر، ایجاد مراکز تخصصی استخراج با قدرت محاسباتی بسیار بالا و افزایش باور نکردنی قیمت بیت کوین، انگیزه‌ها و چشم‌انداز استخراج رمز ارز BTC را به کلی تغییر داده است. آیا استخراج بیت کوین همچنان برای ماینرهای خانگی و گروه‌های کوچک به صرفه و سودآور است؟ برای بررسی تخصصی‌تر مسائل مربوط به میزان سودآوری و درآمد ماینر ما را در ادامه همراهی کنید.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع الگوریتم اجماع در بلاک چین


عوامل موثر بر میزان درآمد حاصل از استخراج بیت کوین

در حقیقت عوامل متعددی میزان سودآوری حاصل از استخراج بیت کوین و سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بسیاری از افراد هنگام محاسبه میزان سود و درآمد به دلیل عدم آشنایی با ساختار کلی صنعت استخراج رمز ارز، تنها هزینه‌ خرید دستگاه ماینر را در نظر می‌گیرند. اصلی‌ترین عوامل موثر بر میزان درآمد حاصل از استخراج بیت کوین عبارتند از:

 • قیمت بیت کوین
 • میزان پاداش پرداختی شبکه برای استخراج موفق هر بلاک
 • قیمت دستگاه ماینر و میزان هش ریت ارائه شده توسط آن
 • میزان سختی شبکه بیت کوین (Network Difficulty)
 • هش ریت شبکه بیت کوین
 • هزینه مصرف برق برای تامین انرژی ماینر
 • کارمزد دریافتی استخر استخراج مورد نظر
 • هزینه‌ ناشی از ایجاد استاندارهای محیطی برای نگهداری ماینر در فضایی مناسب
 • هزینه اینترنت و اتصالات شبکه
 • سایر عوامل و هزینه‌های جانبی

Network difficulty Estimation 2 - هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید

در واقع سختی شبکه به میزان هش ریت مورد نیاز برای استخراج و تایید تراکنش‌ها در بلاک چین بیت کوین اشاره دارد. به بیان ساده‌تر، هش ریت یا نرخ هش (Hash Rate) سرعت حل معادلات در شبکه بیت کوین را اندازه‌گیری می‌کند. جالب است بدانید که میزان سختی شبکه بیت کوین با توجه به تعداد ماینرهای فعال تغییر می‌کند. طراحی منحصربه‌فرد این پروژه موجب شده تا تعداد مشخصی بیت کوین به ازای استخراج موفق بین ماینرها عرضه شود. طبق محاسبات صورت گرفته ساخت هر بلاک در شبکه بیت کوین حدودا 10 دقیقه طول می‌کشد. سختی شبکه بیت کوین به منظور حفظ این الگو و ثابت نگه داشتن میزان عرضه، همواره در حال تغییر است.

نکاتی که باید قبل از استخراج بیت کوین بدانید!

 • استخراج بیت کوین با استفاده از ابزارهای محاسباتی تخصصی به نام دستگاه ماینر انجام می‌شود. قیمت این تجهیزات و سخت افزارهای تخصصی بسیار بالا است.
 • ماینرها به ازای تایید تراکنش‌های موجود در هر بلاک مقدار مشخصی از ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. بنابراین با افزایش تعداد ماینرهای فعال در شبکه، شانس شما برای استخراج موفق و دریافت پاداش کاهش می‌یابد.
 • در حالت کلی پیش از شروع فعالیت در حوزه ماینینگ حتما هزینه مورد نیاز برای خرید تجهیزات، تامین برق، میزان سختی شبکه، قیمت بیت کوین و سایر مواردی که گفته شد را در نظر بگیرید.

بررسی روند توسعه دستگاه های ماینر

قبل از ظهور نسل جدید سخت افزارهای ماینینگ در سال 2013، فرآیند استخراج بیت کوین با استفاده از قدرت پردازشی کامپیوترهای شخصی امکان‌پذیر بود. با فراگیری و استقبال بیشتر کاربران برای فعالیت در این حوزه سختی شبکه افزایش یافت. همین موضوع موجب شد تا استخراج کنندگان ماینرهای CPU و GPU را به عنوان تجهیزات تخصصی‌تر طی این فرآیند به کار بگیرند.

افزایش روز افزون تعداد سرمایه‌گذاران حوزه ماینینگ، توسعه و معرفی مدار های مجتمع با کاربرد خاص یا همان اسیک ماینر (Application-Specific Integrated Circuit – ASIC) را با خود به همراه داشت. قدرت محاسباتی اسیک با کامپیوتر و سایر دستگاه‌های ماینر قابل مقایسه نیست. مدار های مجتمع با کاربرد خاص به طور اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی و ساخته شده‌اند.

خواندن
تعویض هشبرد ها به چه صورت انجام می شود؟
ASIC mining 5 - هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید
اسیک (ASIC) تا 100 میلیارد برابر بیشتر از توانایی کامپیوترهای قدیمی‌ توان پردازش دارد!

با این حساب ماینرهای CPU و GPU دیگر گزینه‌های کارآمدی برای استخراج رمز ارزها نیستند. شما از نظر تئوری همچنان می‌توانید با استفاده از سخت افزارهای قدیمی در فرآیند ماینینگ بیت کوین مشارکت داشته باشید، اما شکی نیست که این کار یک سرمایه گذاری عقلانی و سودآور نیست.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، ماینینگ ارز دیجیتال به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن استخراج کنندگان برای حل معادلات ریاضی بلاک‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ بنابراین آن دسته از ماینرهایی که از نظر محاسباتی ضعیف هستند، اساساً هیچ شانسی برای حل معادله و دریافت پاداش ندارند. در واقع زمانی که استخراج با استفاده از قدرت پردازشی کامپیوترهای شخصی امکان‌پذیر بود، سختی شبکه تقریبا با قیمت بیت کوین همخوانی داشت. اما در شرایط کنونی هزینه خرید اسیک ماینر و راه‌اندازی تجهیزات، بسیار بیشتر از گذشته است.

میزان سودآوری استخراج بیت کوین قبل و بعد از اسیک ماینر

رایانه‌های شخصی بعد از گذشت مدتی دیگر گزینه کارآمد و سودآوری برای استخراج بیت کوین نبودند. بنابراین افراد در ابتدای مسیر برای فعالیت در صنعت ماینینگ سرمایه اولیه قابل توجهی نیاز نداشتند. در واقع طی آن دوره مراکز حرفه‌ای استخراج بیت کوین با قدرت‌ محاسباتی بسیار بالا هنوز وارد این صنعت نشده بودند.

به بیان ساده‌تر، ماینرها در روزهای اولیه معرفی و عرضه بیت کوین با سایر سیستم‌های کامپیوتری خانگی و فردی رقابت می‌کردند. هزینه مصرف برق دستگاه‌های ماینر با توجه به منطقه جغرافیایی، متغیر است؛ اما تفاوت هزینه‌های جانبی طی آن دوره آنقدری نبود که افراد را از ادامه فعالیت در این حوزه منصرف کند.

اسیک ماینرها با ورود خود بازی را به کلی تغییر دادند. در حال حاضر استخراج کنندگان، توان پردازشی و قدرت محاسباتی بسیار بالای مدارهای مجتمع با کاربرد خاص را برای استخراج بیت کوین به کار می‌گیرند. سطح رقابت با گذشته قابل مقایسه نیست. بنابراین می‌توان گفت که کاهش درآمد ماینر از سرمایه بالای لازم برای خرید و پرداخت مصرف برق دستگاه اسیک نشات می‌گیرد. علاوه بر آن، میزان سختی شبکه بیت کوین نیز همواره در حال افزایش است.

سختی شبکه یا سختی استخراج بیت کوین

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، سختی شبکه بیت کوین با توجه به فاکتورهای مختلف، هر دو هفته یک بار تغییر می‌کند. هدف اصلی از طراحی چنین ساختاری حفظ میزان عرضه و کنترل تعداد‌ بیت کوین‌های در گردش است. برای درک بهتر این ساختار، روند افزایش سختی استخراج بیت کوین از زمان را‌ه‌اندازی پروژه تا کنون را در قالب نمودار مشاهده کنید.

Network difficultyDuring time 3 - هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید
نمودار سختی شبکه بیت کوین از ابتدا 31 می 2022

در حالت کلی هر چه میزان سختی شبکه بالاتر باشد، شانس ماینرهای انفرادی (Solo Miner) برای حل معادلات هش بلاک‎‌های بیت کوین کاهش می‌یابد. سختی استخراج بیت کوین طی سال‌های اخیر تا حد قابل توجهی افزایش یافت. سختی شبکه رمز ارز BTC در ابتدای مسیر برابر با 1 بود، اما میزان سختی استخراج در زمان نگارش این مقاله برابر با 29.897 تریلیون است.

Network difficulty last year 4 - هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید
سختی شبکه(Network Difficulty)؛ هفت خوان رستم ماینرها

این میزان تا نوامبر 2021 بیش از 22 تریلیون بود. همین آمار به تنهایی نشانگر دشوارتر شدن چندین برابری فرآیند استخراج بیت کوین از یک سال پیش تا به حال است.

هاوینگ بیت کوین و تغییر پاداش پرداختی به ماینر ها

دلیل اصلی ایجاد تعداد محدودی از ارز دیجیتال بیت کوین (21 میلیون واحد)، کنترل میزان عرضه در گردش است. رویداد هاوینگ نیز به همین منظور هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد. هاوینگ بیت کوین به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن پاداش دریافتی ماینرها به ازای استخراج موفق یک بلاک، نصف می‌شود. در حال حاضر، بیش از 19 میلیون بیت کوین استخراج شده است.

رویداد هاوینگ تا به حال سه بار در شبکه بیت کوین اتفاق افتاده است. در ابتدای مسیر، پاداش ماینرهای فعال شبکه به ازای استخراج موفق یک بلاک، 50 بیت کوین بود. این میزان در سال‌های 2009، 2016 و 2020 طی هاوینگ نصف شد و در نهایت به پاداش فعلی یعنی 6,25 بیت کوین رسید. بنابراین افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارند، باید روند کاهشی میزان پاداش دریافتی ماینرها و احتمال افزایش سختی شبکه در آینده را نیز در نظر بگیرند.

میزان سودآوری در شرایط کنونی ؛ آیا استخراج ارز دیجیتال همچنان به صرفه است؟

استخراج بیت کوین هنوز هم می‌تواند برای برخی از افراد به صرفه و سودآور باشد. دسترسی و خرید دستگاه‌های ماینر به عنوان تجهیزات تخصصی لازم برای استخراج بیت کوین بسیار راحت‌تر از گذشته است. از آنجایی که اسیک ماینرها به صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند، قابلیت‌های بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

به عنوان مثال در برخی موارد استخراج کنندگان با تغییر تنظیمات قادر به کاهش میزان مصرف برق و هزینه‌های جانبی دستگاه ماینر خود هستند. البته قیمت متغیر خرید اسیک ماینرها بین 10,000 تا چند صد دلار موجب رقابت شدید استخراج کنندگان با یکدیگر شده است. اگر از سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به صنعت ماینینگ هستید، حتما پیش از خرید دستگاه ماینر و تجهیزات لازم تمام جوانب را با دقت بسنجید؛ چرا که فعالیت در حوزه استخراج ارز دیجیتال بدون آگاهی کافی، ضررهای قابل توجهی را برای شما به همراه خواهد داشت.

متغیر های تاثیرگذار در فرآیند محاسبه هزینه ماینینگ ارز دیجیتال

با وجود تمام نکاتی که گفته شد، چگونه می‌توان هزینه استخراج رمز ارزها را محاسبه کرد؟ متغیرهای تاثیرگذار در فرآیند محاسبه هزینه ماینینگ ارز دیجیتال کدامند؟ در این بخش اصلی‌ترین عوامل و متغیرها برای محاسبه هزینه‌ دستگاه ماینر را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هزینه برق

نرخ تعرفه برق در منطقه مورد نظر شما برای استخراج ارز دیجیتال چه قدر است؟ این نکته را به خاطر داشته باشید که نرخ برق با توجه به فصل، زمان، روز و سایر عوامل تغییر می‌کند. این اطلاعات در قبض برق (بر حسب کیلووات ساعت)، قابل دسترسی هستند. در واقع جریان برق طی فرآیند ماینینگ رمز ارز به منظور انجام محاسبات، فعالیت مداوم و حتی جلوگیری از گرم شدن بیش از حد دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارایی

این فاکتور تابعی از سختی شبکه و کارایی دستگاه ماینر با توجه به تعداد محاسبات آن در ثانیه است. به طور خلاصه، می‌توان کارایی را به عنوان توان مصرفی سیستم (بر حسب وات) در نظر گرفت.

زمان

اغلب سرمایه‌گذاران با روشن نگه داشتن شبانه روزی دستگاه‌های ماینر، شانس خود برای استخراج موفق بلاک را به حداکثر میزان ممکن می‌رسانند. مدت زمان مورد نظر شما برای فعالیت دستگاه ماینر چه قدر است؟ آیا توان پرداخت هزینه‌های جانبی ناشی از فعالیت 24 ساعته ماینر را دارید؟

قیمت بیت کوین

زمان لازم برای بازگشت سرمایه استخراج کنندگان با توجه به ارزش و قیمت بیت کوین تایین می‌شود. ارزش بیت کوین به دلار آمریکا یا سایر ارزهای رسمی چه قدر است؟ کاهش ارزش پول داخلی، افزایش ارزش بیت کوین را با خود به همراه دارد. شما همواره می‌توانید برای محاسبه دقیق میزان سود و درآمد ماینر از ماشین حساب‌های استخراج ارز دیجیتال موجود در وبسایت‌های مختلف استفاده کنید. در واقع تجزیه و تحلیل هزینه-فایده به کمک این ابزارها بسیار راحت‌تر است؛ به عنوان مثال می‌توان به سایت کاربردی کریپتوکامپر اشاره کرد.

پیشنهاد می‌کنیم برای تجزیه و تحلیل دقیق‌تر، هزینه‌های ثابت و جاری را چندین بار با سطوح قیمت مختلف بیت کوین محاسبه کنید. علاوه بر آن حتما تغییرات ناشی از افزایش میزان سختی شبکه بیت کوین را در تجزیه و تحلیل خود با نهایت دقت بسنجید. در نهایت با در نظر گرفتن تمام این اطلاعات مشخص کنید که استخراج بیت کوین در چه سطحی برای شما به صرفه و سودآور است.

BITCOIN PRICE 31 MAY2022 - هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید

به عنوان مثال قیمت بیت کوین در نوامبر 2021 حدود 55,000 دلار بود. بنابراین سرمایه‌گذاران به ازای استخراج موفق یک بلاک حدودا 344,000 دلار پاداش دریافت می‌کردند. با توجه به نوسانات بسیار بالای قیمت بیت کوین، پاداش استخراج کنندگان نیز همواره تغییر خواهد کرد. قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله حدود 24,000 دلار است.


بیشتر بخوانید: عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین


استخر استخراج ارز دیجیتال

عواملی از جمله افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه و استقبال بی‌سابقه افراد برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، ماینرهای انفرادی را با چالش مواجه کرده است. به بیان ساده‌تر، این دسته از ماینرها قادر به رقابت و حفظ میزان سود خود نیستند. مشارکت در استخرهای استخراج می‌تواند گزینه مناسبی برای این کاربران باشد.

اما منظور از استخر استخراج (ماینینگ پول) چیست؟ ماینینگ پول بستر لازم برای فعالیت اشتراکی استخراج کنندگان و افزایش میزان هش ریت را فراهم کرده است. در واقع ماینرهای انفرادی با مشارکت در استخرهای استخراج شانس بیشتری برای کسب درآمد دارند. پاداش استخراج کنندگان فعال در ماینینگ پول در نهایت با توجه به توان پردازشی به اشتراک گذاشته شده توسط آن‌ها تایین می‌شود. البته بخشی از سود استخراج به توسعه‌دهندگان ماینینگ پول تعلق می‌گیرد. با افزایش روز افزون میزان سختی شبکه و هزینه‌های جانبی، تعداد ماینرهای انفرادی علاقه‌مند به مشارکت در استخرهای استخراج نیز بیشتر می‌شود.

بنابراین استخرهای ماینینگ با روی هم گذاشتن قدرت محاسباتی دستگاه‌های مختلف، شانس بیشتری برای تکمیل بلاک و دریافت پاداش دارند. البته در نظر گرفتن کاهش سود نهایی به دلیل تقسیم شدن پاداش بین چندین شرکت کننده نیز همواره حائز اهمیت است. در حالت کلی اگر به دنبال کسب درآمد نسبتا کمتر اما ثابت در صنعت ماینینگ هستید، مشارکت در استخرهای استخراج را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خواندن
آموزش استخراج بیت کوین ؛ راهنمای جامع استخراج بیت کوین

بررسی روش های پرداخت در استخر استخراج

ماینینگ پول‌ها بیش از 15 سیستم پرداخت برای کاربران خود دارند؛ اما اکثر آن‌ها روش‌های PSS، FPPS، +PPS و PPLNS را برای انجام پرداخت‌ها به کار می‌گیرند. در ادامه دو نمونه از رایج‌ترین سیستم‌های پرداختی در استخرهای استخراج را به صورت خلاصه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1. روش متناسب (Proportional – PROP)

در روش پرداخت متناسب، ماینرها با توجه به تلاشی که صرف یافتن بلاک جدید کرده‌اند، پاداش دریافت می‌کنند. بنابراین پاداش دریافتی استخراج کنندگان با توجه به میزان هش ریت به اشتراک گذاشته شده، کاهش یا افزایش می‌یابد. شانس استخراج موفق و درآمد ماینرها با افزایش میزان سختی شبکه، کاهش پیدا می‌کند. اما حتی در چنین شرایطی کاهش درآمد ماینرها با افزایش قیمت بیت کوین جبران می‌شود.

2. روش پرداخت به ازای سهم (Pay Per Share – PPS)

در روش پرداخت به ازای سهم، هش ریت ماینر فاکتور تایین کننده‌ای در میزان پاداش دریافتی استخراج کنندگان نیست. در واقع ماینینگ پول به ازای استخراج موفق هر بلاک بخشی از پاداش دریافتی را بین تمام ماینرهای فعال در استخر تقسیم می‌کند. استخراج کنندگان با مشارکت در این نوع ماینینگ پول‌ها به درآمد ثابت می‌رسند. روش پرداخت به ازای سهم هنگام کاهش قیمت بیت کوین به حفظ درآمد ماینرها کمک می‌کند.

هر یک از این روش‌ها ایرادات و ضعف‌های خاص خودشان را دارند. از آنجایی که مدت زمان زیادی از معرفی صنعت استخراج ارز دیجیتال به جوامع جهانی نمی‌گذرد، پلتفرم‌های وابسته به آن همواره در حال توسعه هستند. روش پرداخت در  برخی ماینینگ پول‌ها با توجه به فاکتورهایی از جمله میزان پاداش شبکه و قیمت بیت کوین تغییر می‌کند. البته در این بین تعدادی از استخرهای استخراج نیز استراتژی خاص خود را برای پرداخت به کار می‌گیرند.

آیا استخراج بیت کوین همچنان برای ماینرهای انفرادی سودآور است؟

همانطور که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، عوامل متعددی درآمد استخراج کنندگان بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما شما همواره می‌توانید برای رسیدن به پاسخ دقیق‌تر و تجزیه و تحلیل هزینه-فایده از ماشین حساب‌های استخراج بیت کوین استفاده کنید. آیا سرمایه اولیه لازم برای خرید سخت افزارهای لازم را دارید؟

بررسی پیش‌بینی تحلیل‌گران از قیمت بیت کوین در آینده و همچنین تخمین سختی شبکه از جمله فاکتورهایی هستند که به محاسبه میزان سودآوری ماینرهای انفرادی کمک می‌کنند. در حالت کلی، کاهش هم زمان قیمت بیت کوین و میزان سختی شبکه به راحت‌تر شدن فرآیند استخراج و دریافت پاداش اشاره دارد.

به بیان ساده‌تر، ماینرهای کمتری طی این بازه‌های زمانی در شبکه بیت کوین مشغول فعالیت هستند. از سوی دیگر افزایش قیمت بیت کوین و سختی استخراج آن نشانگر بیشتر شدن تعداد ماینرهای فعال شبکه است. در چنین شرایطی تعداد زیادی از ماینرها برای دریافت تعداد کمی بیت کوین با یکدیگر رقابت می‌کنند.

Mining with miner - هر آنچه از درآمد هاستینگ ماینر باید بدانید

استخراج بیت کوین یک صنعت بسیار متمرکز است. بر اساس تحقیقات اخیر، 10 درصد ماینرهای بیت کوین، 90 درصد ظرفیت استخراج شبکه را کنترل می‌کنند. با توجه به تحلیل دیگری از این تحقیق، 0.1٪ از تمام ماینرها 50٪ از ظرفیت استخراج شبکه را در اختیار دارند. این آمار به خودی خود نشانگر نابرابری توزیع پاداش در شبکه بیت کوین است.

هاستینگ ماینر ؛ بهترین روش کسب درآمد دلاری از بیت کوین

همانطور که می‌دانید؛ افراد برای فعالیت در صنعت ماینینگ، سرمایه اولیه قابل توجهی نیاز دارند. همین موضوع موجب شده تا عموم افراد جامعه سرمایه کافی برای ورود به این حوزه را نداشته باشند. این دسته از افراد می‌توانند با استفاده از خدمات هتلینگ و هاستینگ ماینر، فعالیت خودشان را در حوزه استخراج ارز دیجیتال آغاز کنند. در واقع شما با اجاره فضای مشخصی از یک مزرعه استخراج قانونی در فرآیند ماینینگ مشارکت کرده و درآمد به دست می‌آورید.

متخصصین فعال در این حوزه، اجاره فضا برای ماینر از مزارع استخراج معتبر را به سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان صنعت ماینینگ پیشنهاد می‌کنند. اجاره فضای مزارع استخراج یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد دلاری از بیت کوین است. شما می‌توانید برای اجاره فضای فارم‌های قانونی و استاندارد به پلتفرم‌های معتبر داخلی و بین‌المللی مراجعه کنید. ویرافارم یکی از شرکت‌های ایرانی و قانونی فعال در حوزه ارائه خدمات هاستینگ، هتلینگ و اجاره فارم است.


بیشتر بخوانید: راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمز ارز


درآمد هاستینگ ماینر

شرایط هاستینگ ماینر در هر یک از مراکز فعال در این حوزه متفاوت است. همین موضوع موجب شده تا درآمد هاستینگ ماینر نیز با توجه به شرایط متفاوت باشد. در حالت کلی افراد علاقه‌مند به فعالیت در صنعت ماینینگ برای ایجاد زیرساخت و راه‌‌‌اندازی فارم سرمایه قابل توجهی نیاز دارند. اما شما می‌توانید با استفاده از خدمات هاستینگ ماینر، تمام سرمایه خودتان را صرف خرید دستگاه ماینر کنید. کارشناسان با ارائه و ایجاد زیرساخت لازم برای هاستینگ هزینه‌های لازم برای فعالیت در صنعت ماینینگ را به حداقل میزان ممکن رسانده‌اند.

علاوه بر آن، میزان درآمد حاصل از هاستینگ در مقیاس‌های کوچک و متوسط قابل قبول است. هزینه‌ای که صرف خرید دستگاه‌های ماینر شده به محض شروع مشارکت در فرآیند استخراج به شما باز می‌گردد. با این حساب، بازگشت سریع‌تر سرمایه هم یکی از مزایای اصلی استفاده از خدمات هاستینگ ماینر است. در سوی دیگر افرادی که قصد استخراج بیت کوین در مقیاس‌های بزرگ‌تر را دارند؛ می‌توانند مزرعه استخراج خودشان را راه‌اندازی کنند. قطعا می‌دانید که ایجاد زیرساخت استاندارد و راه‌اندازی مزرعه استخراج کار ساده‌ای نیست. اما اگر از علاقه‌مندان به فعالیت در این حوزه هستید و اطلاعات کافی ندارید؛ نگران نباشید چرا که کارشناسان مجموعه ویراماینر با همراهی شما در این مسیر، تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهند.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید، سولو ماینرها در روزهای اولیه ظهور بیت کوین به راحتی می‌توانستند با مشارکت در صنعت ماینینگ سودهای قابل توجهی به دست آورند. اما با ورود سرمایه‌گذاران بزرگ به اکوسیستم ماینینگ و افزایش سختی استخراج بیت کوین، شرایط به کلی تغییر کرده است. در حال حاضر بخش بزرگی از شبکه توسط استخرهای استخراج کنترل و مدیریت می‌شود.

کارشناسان همواره به علاقه‌مندان صنعت ماینینگ توصیه می‌کنند که پیش از خرید ماینر و شروع فعالیت، تجزیه و تحلیل هزینه-فایده را با در نظر گرفتن متغیرهایی از جمله هزینه برق، کارایی و قیمت بیت کوین انجام دهند. اگر از دارندگان دستگاه‌های ماینر یا اسیک هستید، می‌توانید در صورت بروز مشکل یا خرابی قطعات دستگاه خودتان به هشبان مراجعه کنید. مجموعه ما به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران، آماده خدمت‌رسانی به شما است.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن نودهای فعال شبکه با استفاده از قدرت پردازشی دستگاه ماینر و تجهیزات تخصصی خود، تراکنش‌های کاربران را اعتبارسنجی و تایید می‌کنند. شبکه بیت کوین برای تشویق کاربران به ادامه فعالیت در حوزه ماینینگ، تعداد مشخصی از رمز ارز BTC را به حساب کیف پول ماینر منتقل می‌کند.
به بیان ساده‌تر، استخراج کنندگان به ازای حل معادلات پیچیده ریاضی، اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌های کاربران شبکه، مبلغی را به عنوان پاداش (در قالب بیت کوین) دریافت می‌کنند.

آیا استخراج بیت کوین همچنان برای ماینرهای انفرادی سودآور است؟

ماینرهای انفرادی در روزهای ابتدایی ظهور بیت کوین می‌توانستند با استفاده از قدرت محاسباتی کامپیوترهای شخصی خود و ماینرهای CPU تعداد زیادی از رمز ارز BTC را استخراج کنند. اما در حال حاضر عواملی از جمله افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه، مصرف برق بسیار بالای دستگاه ماینر و سایر هزینه‌های جانبی شرایط را کلی تغییر داده‌اند.
با این حساب ادامه فعالیت دیگر برای بسیاری از سولو ماینرها مقرون به صرفه نیست. البته با توجه به گزارشات اخیر برخی ماینرهای انفرادی همچنان توانستند به تنهایی بیت کوین استخراج کنند؛ بنابراین استثنائاتی نیز در این بین وجود دارد.

عوامل تاثیرگذار در تجزیه و تحلیل هزینه-فایده کدامند؟

در حالت کلی سه متغیر، هزینه برق، کارایی دستگاه ماینر و قیمت بیت کوین از جمله عوامل تاثیرگذار در محاسبه میزان سودآوری استخراج بیت کوین هستند. البته میزان سختی شبکه برای ماینینگ بیت کوین نیز یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در تایین میزان درآمد ماینرها است.

کدام دستگاه ماینر معمولا برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

با توجه به افزایش میزان سختی شبکه و استقبال بی‌سابقه کاربران برای فعالیت در حوزه ماینینگ، اسیک ماینر بهترین و کارآمدترین گزینه برای استخراج بیت کوین است.

استخرهای استخراج با استفاده از چه روشی پاداش دریافتی ماینرها را پرداخت می‌کنند؟

بیشتر استخرهای استخراج از دو روش رایج متناسب و پرداخت به ازای سهم استفاده می‌کنند. البته برخی از آن‌ها نیز ترکیبی از این دو روش را به کار می‌گیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار