هر آنچه که باید در مورد درامد ماینر بدانید؛ قیمت، هزینه نگهداری و محاسبه درآمد

bitcoin mining profit

استخراج بیت کوین یا Bitcoin Mining فرآیندی است که در آن یک شبکه جهانی از رایانه هایی که همگی کد بیت کوین را اجرا میکنند، برای مطمئن شدن از قانونی بودن تراکنش ها و همچنین اطمینان حاصل کردن از افزوده شدن صحیح آنها به بلاک چین بیت کوین، فعالیت می کنند. علاوه بر این، در فرآیند ماینینگ بیت کوین، یک واحد جدید از این کوین نیز به شبکه اضافه می شود.

در واقع در فرایند ماینینگ کامپیوتر و سخت افزارهای پرقدرت با هم رقابت می کنند تا اولین کسانی باشند که مجموعه ای از تراکنش ها به نام بلوک را تأیید می کنند و بلوک جدیدی را به زنجیره بلوکی یا بلاک چین اضافه می کنند. به ماینرها به ازای تلاش های خود (در صورتی که بلاک را به درستی حل کنند) کارمزد تراکنش و همچنین 6.25 بیت کوین به ازای هر بلوک، پرداخت می شود. این مقدار با قیمت های امروزی (مرداد 1401) مبلغی حدود 154,375 دلار است.  در ادامه به بررسی سودآوری و میزان درآمد ماینر برای استخراج بیت کوین می پردازیم.

قانون اثبات کار-proof of work

 

الگوریتم اجماع اثبات کار یا Proof of Work

پیش از بررسی سوداوری و میزان درامد ماینرها، با مفهومی مرتبط با بیت کوین آشنا می شویم؛ شبکه بیت کوین بر اساس قانون اثبات کار (Proof Of Work) عمل می کند. اثبات کار (PoW)، یک مکانیسم اجماع غیرمتمرکز است که اعضای یک شبکه را ملزم می‌کند تا تلاش خود را برای حل یک معادله ریاضی انجام دهند تا مانع از دستکاری سیستم توسط افراد یا گروه خاصی شوند. اگر قیمت بیت کوین از هزینه استخراج آن بیشتر شود، ماینرها می توانند از این تفاوت قیمت، سود ببرند. تغییرات اخیر در دستگاه ها و فناوری استخراج و ایجاد مراکز استخراج حرفه ای با قدرت محاسباتی بسیار زیاد و همچنین تغییر قیمت بیت کوین، انگیزه ها و چشم انداز استخراج این رمز ارز را تغییر داده است. بسیاری از ماینرهای خانگی و یا گروه های کوچک، اخیراً این سوال را از خود می پرسند که: آیا استخراج بیت کوین همچنان سودآور است؟ آیا ماینینگ با ماینر هنوز هم به‌صرفه است؟ و سوالاتی از این دست.

 پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با مفهوم بیت کوین و درک فلسفه و ماهیت وجود این شبکه؛ حتما مقاله “راهنمای جامع بیت کوین” را مطالعه نمایید.


عوامل موثر بر میزان درامد استخراج بیت کوین یا ماینینگ بیت کوین:

 عوامل متعددی تعیین می کنند که آیا استخراج بیت کوین یک سرمایه گذاری سودآور است یا خیر؟ مهمترین عامل، هزینه برق برای تامین انرژی دستگاه های ماینر است. از دیگر فاکتورهای هزینه‌بر در این صنعت، می توان به قیمت دستگاه ماینر، هزینه مکان مناسب برای استخراج رمزارز، هزینه اینترنت، اتصالات شبکه و در نهایت میزان سختی شبکه استخراج (Network Difficulty) است.

میزان سختی شبکه استخراج (Network Difficulty)

سختی شبکه بر اساس میزان هش تراکنش اعتبارسنجی بیت کوین در ثانیه اندازه گیری می شود. به زبانی ساده، نرخ هش یا هش ریت (Hash Rate)، سرعت حل معادله در شبکه بیت کوین را اندازه گیری می کند. با ورود ماینرهای بیشتر، سختی تغییر می کند؛ زیرا شبکه به گونه ای طراحی شده است که هر 10 دقیقه تعداد معینی بیت کوین در بستر بلاک چین تولید می کند که به اصلاح، به طور متوسط هر ده دقیقه یک بلاک تولید می شود.

هنگامی که ماینرهای بیشتری وارد بازار می شوند، سختی شبکه برای حفظ این الگو و اطمینان از ثابت ماندن تعداد بیت کوین های تولید شده، بصورت هوشمند افزایش می یابد. در نهایت، آخرین عامل برای تعیین سودآوری استخراج بیت کوین و محاسبه درآمد استخراج بیت کوین، قیمت بیت کوین در مقایسه با ارز استاندارد و رایج یا همان فیات مانی (Fiat money) می باشد.

 نکات کلیدی قبل از استخراج بیت کوین:

  • بیت کوین با استفاده از ابزارهای محاسباتی استخراج می شود که شامل تجهیزات و سخت افزارهای گران قیمت است.
  • ماینرها برای تأیید بلوک های تراکنش شبکه بلاک چین، با بیت کوین پاداش می گیرند. بنابراین طبیعی است که هرچه ماینرهای بیشتری برای دریافت پاداش بیت کوین رقابت کنند، این روند دشوارتر می شود.
  • برای تعیین اینکه آیا استخراج بیت کوین برای شما سودآور است یا خیر، بهتر است هزینه تجهیزات، تامین برق و همچنین سختی استخراج بیت کوین و اینکه چگونه قیمت بیت کوین بر پاداش های بالقوه تأثیر می گذارد را در نظر بگیرید.

معرفی اجزای سازنده دستگاه ماینر

قبل از ظهور نسل جدید سخت افزارهای استخراج بیت کوین در سال 2013، به طور کلی استخراج بر روی رایانه های شخصی انجام می شد. اما معرفی مدار مجتمع برای کاربردی خاص یا همان اسیک (ASIC) تا 100 میلیارد برابر بیشتر از توانایی کامپیوترهای قدیمی‌ توان پردازش دارد و استفاده از توان محاسباتی ساده کامپیوترهای عادی برای استخراج بیت‌کوین را ناکارآمد و منسوخ می‌کند. اگرچه استخراج بیت‌کوین از نظر تئوری هنوز با سخت‌افزارهای قدیمی‌ امکان‌پذیر است، با این وجود شکی نیست که این کار یک سرمایه گذاری عقلانی و سودآور نیست.

ایسیک(ASIC) برای ماینینگ
اسیک (ASIC) تا 100 میلیارد برابر بیشتر از توانایی کامپیوترهای قدیمی‌ توان پردازش دارد

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، منظور از ماینینگ این است که ماینرها برای حل معادلات هش در سریع‌ترین زمان ممکن با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ بنابراین آن دسته از ماینرهایی که از نظر محاسباتی ضعیف هستند، اساساً هیچ شانسی برای حل یک معادله ندارند و از دریافت پاداش بیت کوین (Reward) محروم می مانند. زمانی که ماینرها از دستگاه های قدیمی استفاده می کردند، سختی استخراج بیت کوین تقریباً با قیمت بیت کوین همخوانی داشت. اما با این دستگاه های جدید، مسائل مربوط به هزینه‌های بالای خرید دستگاه های اسیک و راه‌اندازی تجهیزات جدید به وجود آمده است.

سودآوری استخراج بیت کوین قبل و بعد از ASIC

در سال 2009، اولین ماینرها که بیت کوین را فقط با استفاده از رایانه شخصی خود استخراج می‌کردند، به دلایل مختلفی توانستند سود ببرند. اول اینکه، این ماینرها با سیستم های شخصی خود به اسخراج بیت کوین می پرداختند؛ بنابراین هزینه‌های تجهیزات برای آن ها بسیار پایین بود. دوم، آن زمان، دوران قبل از ورود مراکز حرفه ای استخراج بیت کوین با قدرت محاسباتی عظیم بود و ماینرهای اولیه فقط باید با سایر سیستم های کامپیوتری خانگی و فردی رقابت می کردند. رقابت به صورت مساوی بود. حتی زمانی که هزینه‌های برق بر اساس منطقه جغرافیایی متفاوت بود، این تفاوت آنقدر زیاد نبود که باعث منصرف کردن افراد از استخراج شود.

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟
خواندن

اما پس از ورود ASIC ها، بازی تغییر کرد. اکنون افراد در حال رقابت با اسیک ماینرهای قدرتمندی هستند که توان پردازشی و قدرت محاسباتی بسیار بالایی دارند. سود ماینینگ با هزینه هایی مانند خرید تجهیزات استخراج جدید، پرداخت هزینه های انرژی بیشتر برای راه اندازی تجهیزات جدید و افزایش مداوم سختی شبکه ماینینگ به شدت کاهش پیدا می کند.

سختی شبکه استخراج بیت کوین

همانطور که در بالا توضیح داده شد، نرخ سختی شبکه مرتبط با استخراج بیت کوین، متغیر است و تقریباً هر دو هفته یکبار تغییر می کند تا تولید پایدار بلاک های تایید شده برای بلاک چین (و به نوبه خود، بیت کوین های وارد شده در گردش) حفظ شود. در نمودار زیر روند افزایش سختی شبکه بیت کوین را از ابتدای شروع شبکه تاکنون مشاهده می کنید:

نمودار سختی شبکه بیت کوین از ابتدا
نمودار سختی شبکه بیت کوین از ابتدا 31 می 2022

هر چه میزان سختی بالاتر باشد، کمتر احتمال دارد که یک ماینر فردی (Solo miner) بتواند معادله هش را با موفقیت حل کند و بیت کوین به دست آورد. در سال های اخیر، نرخ دشواری استخراج به طور سرسام آوری افزایش یافته است. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، دشواری آن 1 بود. هم اکنون در تاریخ نوشتن این مقاله، سختی شبکه بیت کوین 29.897 تریلیون می باشد.

سختی شبکه بیت کوین در سال گذشته
سختی شبکه(Network Difficulty)؛ هفت خوان رستم ماینرها

 

تا نوامبر 2021، این میزان بیش از 22 تریلیون بود. همین مطلب نشان می دهد که در حال حاضر استخراج بیت کوین چند برابر دشوارتر از یک سال پیش است.

تغییر در پاداش های پرداختی به ماینرها

شبکه بیت کوین در مجموع به 21 میلیون بیت کوین محدود خواهد شد. این یک شرط کلیدی برای کل اکوسیستم از زمان تأسیس آن بوده است و این محدودیت، به منظور کنترل عرضه این ارز دیجیتال وجود دارد. در حال حاضر، بیش از 19 میلیون بیت کوین استخراج شده است. به عنوان راهی برای کنترل ورود بیت کوین های جدید به گردش، پروتکل شبکه، تعداد بیت کوین هایی را که برای تکمیل موفقیت آمیز یک بلوک به ماینرها اعطا می شود، تقریباً هر چهار سال یک بار، نصف می کند که به این رخداد هاوینگ بیت کوین گفته می شود.

در ابتدا، تعداد بیت کوین هایی که یک ماینر دریافت کرده بود 50 عدد بود که در سال 2012 این عدد نصف شد و پاداش آن به 25 عدد رسید و در سال 2016 مجددا به نصف کاهش یافت و به 12.5 رسید. در ماه می 2020، پاداش یک بار دیگر به نصف کاهش یافت و به 6.25، پاداش فعلی رسید. ماینرهای آینده نگر باید در نظر داشته باشند که میزان پاداش در آینده به این روند کاهشی خود ادامه خواهد داد و به موازات آن ممکن است میزان سختی شبکه نیز افزایش یابد.

سودآوری در شرایط امروزی؛ آیا ماینینگ با ماینر، هنوز هم به صرفه است؟

استخراج بیت کوین هنوز هم می تواند برای برخی افراد منطقی و سودآور باشد؛ تجهیزات راحت تر به دست می آیند، اگرچه ASIC های رقابتی از چند صد دلار تا حدود 10000 دلار هزینه دارند. برخی از دستگاه ها در تلاش برای ماندن در رقابت، سازگاری بیشتری پیدا کرده اند. به عنوان مثال، برخی از سخت‌افزارها به کاربران اجازه می‌دهند تنظیمات را به حالتی تغییر دهند که نیاز به میزان کمتری انرژی داشته باشد و در نتیجه هزینه‌های کلی را کاهش دهند. سرمایه گذاران و علاقه مندان به این صنعت، باید قبل از خرید تجهیزات با هزینه ثابت، تجزیه و تحلیل هزینه و فایده را برای تعیین قیمت سربه سر خود انجام دهند.

متغیرهای مورد نیاز برای انجام این محاسبه هزینه ماینینگ عبارتند از:

هزینه برق:

نرخ برق در منطقه ای که استخراج را میخواهید انجام دهید چقدر است؟ به خاطر داشته باشید که نرخ ها بسته به فصل، زمان روز و سایر عوامل تغییر می کنند. شما می توانید این اطلاعات را در قبض برق خود (برحسب کیلووات ساعت) پیدا کنید. الکتریسیته نه تنها برای اجرای محاسبات بر روی سیستم های استخراج، بلکه برای خنک کردن آنها و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آنها مورد نیاز است.

کارایی:

این فاکتور، تابعی از میزان سختی شبکه و میزان کارایی دستگاه شما در تعداد محاسباتی است که در ثانیه حل می کند. به طور خلاصه، می توان آن را به عنوان مقدار توانی که سیستم شما مصرف می کند (بر حسب وات) فرمول بندی کرد.

زمان:

مدت زمان پیش‌بینی‌شده برای استخراج چقدر است؟ برای به حداکثر رساندن شانس یافتن یک بلوک، اکثر ماینرها سیستم های خود را برای مدت زمان طولانی، حتی 24 ساعت، در صورتی که توانایی پرداخت صورت حساب ها را داشته باشند، روشن می گذارند.

ارزش بیت کوین:

ارزش فعلی بیت کوین بزرگترین فاکتور در سنجش سرعت بازگشت سرمایه شما برای استخراج ارز دیجیتال است. ارزش بیت کوین به دلار آمریکا یا ارز رسمی دیگر چقدر است؟ هرچه ارزش پول داخلی کاهش پیدا کند، به همان نسبت هم ارزش بیت کوین افزایش پیدا می کند. چندین ماشین حساب سودآوری مبتنی بر وب وجود دارتد که استخراج کننده ها می توانند از آنها برای تجزیه و تحلیل معادله هزینه-فایده در محاسبه درامد استخراج بیت کوین استفاده کنند. به عنوان مثال CryptoCompare یکی از این موارد می باشد.

پیشنهاد می کنیم تجزیه و تحلیل خود را چندین بار با استفاده از سطوح مختلف قیمت برای هزینه های جاری و ثابت خود و ارزش های مختلف بیت کوین محاسبه کنید. همچنین، سطح سختی شبکه را تغییر دهید تا ببینید که چگونه بر تجزیه و تحلیل شما تأثیر می گذارد. با پیدا کردن قیمت سربه سر خود، تعیین کنید استخراج بیت کوین در چه سطحی برای شما سودآور می شود.

به عنوان مثال، در نوامبر 2021، قیمت یک بیت کوین در حدود 55000 دلار بود. با توجه به پاداش فعلی 6.25 بیت کوین برای یک بلوک تکمیل شده، ماینرها برای تکمیل موفقیت آمیز هش حدود 344000 دلار پاداش دریافت می کردند.

نمودار قیمت بیت کوین

البته از آنجایی که قیمت بیت کوین بسیار متغیر است، این رقم پاداش هم تغییر خواهد کرد. در تاریخ نوشتن این مطلب، قیمت بیت کوین حدود 24000 دلار است.

استخرهای استخراج ارز دیجیتال

برای رقابت با مراکز بزرگ ماینینگ، افراد می توانند به یک استخر استخراج بپیوندند. در استخر استخراج گروهی از ماینرها با هم کار می کنند و در پاداش بدست آمده به ازای توان پردازشی که به اشتراک گذاشته اند، شریک می شوند. این روش می تواند سرعت استخراج را افزایش داده و سختی استخراج را کاهش دهد و به تناسب، سودآوری را در افزایش دهد. با افزایش روزافزون سختی و هزینه، تعداد بیشتری از ماینرهای انفرادی عضو شدن در یک استخر استخراج را انتخاب کرده اند. اگرچه پاداش کلی به دلیل تقسیم شدن پاداش بین چندین شرکت کننده کاهش می یابد، اما باز هم سودآور است؛ چرا که قدرت محاسباتی ماینرهای مختلف روی هم افزایش می یابد؛ به این معنی که استخرهای ماینینگ، شانس بسیار بیشتری برای تکمیل یک بلاک و دریافت پاداش دارند.

آنچه از مصرف برق ماینر باید بدانید
خواندن

روش های پرداخت در استخرها

بیش از 15 سیستم پرداخت در استخرها وجود دارد، اما اکثر استخرهای ماینینگ بر اساس روش های PPS ،FPPS ،PPS+ و PPLNS پرداخت ها را انجام می دهند.

در ادامه این مقاله دو روش پرداخت رایج مورد استفاده در استخرهای استخراج بیت کوین به طور خلاصه توضیح داده شده است:

1- روش متناسب یا Proportional (PROP)

در روش پرداخت متناسب استخراج (PROP)، ماینرها متناسب با میزان تلاشی که برای یافتن یک بلوک صرف می کنند، پاداش دریافت می کنند. همچنین، مقدار پرداخت به این بستگی دارد که استخر بلوکی پیدا کند یا خیر. بنابراین در این حالت، ماینرها تا زمانی که یک بلوک را پیدا نکنند، چیزی کسب نخواهند کرد. در سناریوی مخالف، آنها در صورت یافتن چندین بلوک، سود خود را به حداکثر می‌رسانند. این روش پرداخت در مواقعی که قیمت بیت کوین افزایش می یابد سودآور است. حتی اگر سختی به طور متناظر افزایش یابد، پرداخت حاصل از افزایش قیمت بیت کوین، سود و درامد ماینر را تضمین می کند.

2-روش پرداخت به ازای سهم (PPS):

همانطور که از نام آن مشخص است، روش پرداخت به ازای سهم، پرداخت ها را بر اساس قدرت استخراج کل استخر توزیع می کند. این سیستم، برعکس سیستم استخراج متناسب است. سهم درامد ماینر نه با تلاش آنها، بلکه با تقسیم عادلانه پاداش های دریافتی توسط استخر تعیین می شود. یک ماینر صرف نظر از اینکه استخر بلوکی پیدا کند یا خیر، پاداش خود را دریافت می کند. از آنجایی که پرداخت کارمزد ثابتی را به ماینر تضمین می‌کند، این مدل پرداخت برای دوره‌هایی که قیمت بیت‌کوین پایین است مناسب‌تر است؛ زیرا به معنای درآمد پایدار برای ماینرها در بلندمدت و در شرایط بحرانی است.

همانطور که اکوسیستم بیت کوین توسعه می یابد، شکل جدیدی از روش پرداخت برای غلبه بر اشکالات ذاتی در هر دو نوع روش پرداخت ایجاد شده است. به عنوان مثال، یک مدل پرداخت به ازای هر سهم می‌تواند انگیزه استخراج‌کنندگان را از یافتن بلوک‌ها به طور کلی از بین ببرد؛ چرا که پرداخت تضمین شده است. بر طبق تجربه، روش استخراج متناسب در بازارهای نزولی یا با کاهش پاداش بیت کوین مشکل ساز است. در پاسخ، بسیاری از ماینرها بر اساس روش پرداخت و قیمت بیت کوین، منابع خود را بین استخرهای استخراج تغییر داده اند. برخی از استخرهای استخراج نیز استراتژی پاداش خود را بین دو روش پرداخت در پاسخ به کاهش پاداش بیت کوین، تطبیق داده اند.

آیا استخراج بیت کوین برای ماینرهای انفرادی سودآور است؟

برای پاسخ به این سوال که آیا استخراج بیت کوین هنوز هم سودآور است، از یک ماشین حساب سودآوری مبتنی بر وب برای اجرای تجزیه و تحلیل هزینه-فایده استفاده کنید. تعیین کنید که آیا مایلید سرمایه اولیه لازم را برای سخت افزار اختصاص دهید یا خیر و ارزش آینده بیت کوین و همچنین سطح دشواری را تخمین بزنید. زمانی که هم قیمت بیت کوین و هم سختی استخراج کاهش می یابد، معمولاً نشان دهنده تعداد ماینرهای کمتر و سهولت بیشتری در دریافت بیت کوین است. وقتی قیمت بیت کوین و سختی استخراج افزایش می یابد، انتظار عکس این موضوع را داشته باشید، چون ماینرهای بیشتری برای بیت کوین کمتر رقابت کنند.

آیا ماینینگ با ماینر هنوز هم به‌صرفه است؟
آیا ماینینگ با ماینر هنوز هم به‌صرفه است؟

بر اساس تحقیقات اخیر، استخراج بیت کوین یک تجارت بسیار متمرکز است؛ به طوری که 10 درصد از استخراج کنندگان بیت کوین، 90 درصد از ظرفیت استخراج در شبکه بیت کوین را کنترل می کنند. به عبارت دقیقتر و در یک تحلیل دیگر از این تحقیق، 0.1٪ از تمام ماینرها 50٪ از ظرفیت استخراج شبکه را در اختیار دارند. این آمار نشان دهنده نابرابری توزیع پاداش های بیت کوین در شبکه بیت کوین است.

اجاره ماینر؛ بهترین روش کسب در آمد دلاری از بیت کوین

اجاره ماینر از مزرعه های ماینینگ معتبر یکی از راهکارهایی است که متخصصین این حوزه به سرمایه گذاران و علاقه مندان به این بخش توصیه می کنند. بنابراین امروز بهترین راهکار کسب در آمد از بیت کوین، اجاره ماینر از پلتفرم های معتبر داخلی و بین المللی است. یکی از شرکت هایی که به صورت قانونی در ایران به ارائه خدمات هاستینگ و هتلینک و اجاره فارم می پردازد شرکت ویرافارم است.

کلام آخر

همانطور که در این مطلب نیز اشاره شد، در روزهای اولیه ظهور بیت کوین، ماینینگ می توانست یک فعالیت سودآور برای استخراج‌کنندگان فردی یا سولو ماینرها باشد. با افزایش سختی استخراج بیت کوین و ورود بازیگران بزرگ به اکوسیستم استخراج بیت کوین، اقتصاد آن تغییر کرده است و اکنون تحت تسلط استخرهای استخراج است. ماینرهای فردی، باید قبل از انجام فعالیت، تجزیه و تحلیل هزینه و فایده را با در نظر گرفتن متغیرهایی مانند هزینه برق، کارایی، قیمت بیت کوین انجام دهند. اگر در زمینه استخراج بیت کوین فعالیت می کنید، حتما دارای دستگاه ماینر یا اسیک هستید. در صورت بروز مشکل و خرابی در دستگاه ماینر خود می توانید از خدمات تعمیرات تخصصی ماینر گروه هشبان استفاده کنید.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرآیند کسب بیت کوین با اجرای فرآیند تایید برای اعتبارسنجی تراکنش های بیت کوین است. ماینرها برای اجرای فرآیند اعتبار سنجی پاداش هایی به شکل بیت کوین دریافت می کنند.

آیا استخراج بیت کوین برای ماینرهای فردی سودآور است؟

در روزهای اولیه بیت کوین، زمانی که بیت کوین با استفاده از CPU استخراج می شد و سطوح دشواری الگوریتم آن آسان بود، افزایش قیمت ارز دیجیتال، تضمین می کرد که استخراج برای استخراج کنندگان فردی، سودآور است. افزایش سطح دشواری الگوریتم این ارز دیجیتال، هزینه‌های برق برای عملیات استخراج را افزایش داده و این فعالیت را برای استخراج‌کنندگان فردی غیراقتصادی کرده است. البته در این زمینه استثنائاتی نیز وجود دارد و برخی سولو ماینرها اخیرا هم توانستند بیت کوین به تنهایی استخراج کنند.

برای تجزیه و تحلیل هزینه و فایده درامد ماینر بیت کوین چه عواملی را باید در نظر بگیرید؟

در اصل، سه متغیر برای محاسبه سودآوری بیت کوین مورد نیاز است: هزینه های برق؛ کارایی دستگاه های ماینینگ و قیمت بیت کوین. همچنین دو عامل دیگر که بر سوددهی و درآمد استخراج بیت کوین تأثیر می گذارند، عبارتند از سطح دشواری الگوریتم استخراج آن (Network Difficulty) و قیمت بیت کوین.

معمولاً برای استخراج بیت کوین از کدام دستگاه های ماینینگ استفاده می شود؟

اسیک ها (ASIC) دستگاه‌های استخراج مناسبی هستند که مخصوصاً برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شوند.

روش های پرداختی استخرهای ماینینگ به ماینرها در استخر چگونه است؟

دو روش رایج پرداخت برای استخرهای ماینینگ، پرداخت به ازای سهم و استخراج متناسب است. روش سوم پرداخت ترکیبی از این دو است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید