اسیک ماینر (ASIC Miner) چیست؟

what is asic miner

در روزهای ابتدایی معرفی صنعت ماینینگ به جوامع جهانی، استخراج ارزهای دیجیتال فرآیند نسبتا ساده‌تری بود. اما عواملی مانند استقبال بی‌سابقه سرمایه‌گذاران و افزایش سختی شبکه، شرایط را به کلی تغییر داده‌اند. در حال حاضر استخراج رمز ارزها و کسب درآمد در این حوزه تنها با استفاده از تجهیزات پیشرفته امکان‌پذیر است. همین موضوع موجب شد تا اسیک ماینر به عنوان به‌روز‌ترین دستگاه موجود در بازار، مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار بگیرند. برای آشنایی بیشتر با ساختار، نحوه عملکرد، مزایا و معایب اسیک ماینرها در ادامه ما را همراهی کنید.

اسیک ماینر (ASIC) چپیست؟

دستگاه اسیک ماینر (Application Specific Integrated Circuit – ASIC) به صورت اختصاصی برای انجام محاسبات و استخراج ارزهای دیجیتال طراحی و ساخته شده‌ است. در حالت کلی اسیک ماینرها به منظور انجام یک عملیات خاص و هدفی واحد توسعه داده می‌شوند. این هدف بسته به شرایط می‌تواند پردازش صدا، مدیریت تماس تلفنی یا استخراج یک ارز دیجیتال مشخص باشد. اسیک ماینرها در حوزه رمز ارز تراشه‌هایی هستند که اجتماع آن‌ها روی برد (PCB)، تجمیع بردها در کنار هم و سایر تجهیزات، رایانه‌ای را با هدف استخراج نوع خاصی از ارز دیجیتال به وجود می‌آورند.

در سال 2009 که بیت کوین به جوامع جهانی معرفی شد، استخراج BTC با استفاده از تجهیزات ساده مانند کامپیوتر شخصی افراد امکان‌پذیر بود. افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین طی سال‌های گذشته توانست توجه سرمایه‌گذاران بزرگ جهان را به ساختار هوشمندانه این پروژه جلب کند. از سوی دیگر بسیاری از تحلیل‌گران فعال در بازار‌های مالی نسبت به آینده روشن ارزهای دیجیتال ابراز خوش‌‌بینی کردند. میزان سختی شبکه بیت کوین نیز با توجه به ساختار آن به مرور زمان افزایش یافت. بنابراین شما در حال حاضر برای استخراج بیت کوین، دش، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج، سخت افزارهای تخصصی و پر قدرت نیاز دارید.

اسیک ماینر (ASIC Miner)
اسیک ماینر (ASIC Miner)

هر اسیک ماینر برای استخراج یک نوع خاص از رمز ارز به کار گرفته می‌شود. از آنجایی که این تجهیزات به صورت اختصاصی برای انجام فرآیند ماینینگ ساخته شده‌اند، عملکرد سریع‌تری نسبت به سایر ماینرها داشته و هش ریت بیشتری تولید می‌کنند. همانطور که می‌دانید هر چه تعداد هش ریت‌های تولیدی ماینر در ثانیه بیشتر باشد، شانس شما برای استخراج موفق بلاک نیز بیشتر است. با توجه به پیچیدگی‌های سیستمی و ساختاری، افراد عادی قادر به توسعه این تجهیزات الکترونیکی نیستند.

در حال حاضر عموم افراد به منظور استخراج بیت کوین از دستگاه‌های ASIC استفاده می‌کنند. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال از یک ساختار کاملا غیر متمرکز و سختی شبکه بسیار بالا برخوردار است. با این حساب اسیک ماینر بهترین گزینه برای استخراج رمز ارز BTC محسوب می‌شود. البته جالب است بدانید که شما نمی‌توانید ارز دیجیتال قابل استخراج برخی از پروژه‌های فعال در این حوزه را با استفاده از اسیک ماینر، ماین کنید. این دسته از رمز ارزها به اصطلاح ASIC-Resistant نامیده می‌شوند.

مزایا و معایب اسیک ماینر

عموم سرمایه‌گذاران اطلاعات دقیقی از جوانب مختلف استخراج رمز ارزها با اسیک ماینر ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آشنایی با مزایا و معایب اسیک ماینرها در ادامه ما را همراهی کنید.

مزایا اسیک ماینر

با توجه به گفته کارشناسان مزایای اصلی اسیک ماینرها عبارتند از:

 • طراحی اختصاصی اسیک ماینر به منظور استخراج ارز دیجیتال موجب شده تا ساختار قدرتمند و بهینه‌تری نسبت به سایر ماینرها داشته باشد.
 • اسیک ماینرها به منظور استخراج نوع خاصی از ارزهای دیجیتال توسعه پیدا می‌کنند.
 • شما با دستگاه‌های اسیک می‌توانید رمز ارزهایی که الگوریتم اجماع یکسان دارند را استخراج کنید.

معایب اسیک ماینر

برای بررسی دقیق‌تر معایب اسیک ماینرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قدرت محاسباتی و توان پردازشی اسیک ماینر بسیار بالا است؛ این موضوع می‌تواند موجب متمرکزسازی صنعت استخراج رمز ارز شود. چنین شرایطی ادامه فعالیت را برای استخراج کنندگان انفرادی، بسیار سخت می‌کند.
 • با توجه به قیمت بالای این تجهیزات الکترونیکی بسیاری از افراد به دنبال خرید اسیک ماینر دست دوم هستند. بنابراین خرید دستگاه‌های ASIC در مقایسه با سایر ماینرها کار ساده‌ای نیست.
 • بسیاری از کارشناسان مصرف برق بسیار بالای اسیک ماینرها را مورد انتقاد قرار می‌دهند. این میزان مصرف انرژی عموما گرمای زیادی تولید می‌کند. صرف نظر از اثرات مخرب زیست محیطی، شما برای خنک نگه داشتن دستگاه و فضا، یک سیستم خنک کننده قوی نیاز دارید.
 • از آنجایی که میزان سختی شبکه ارزهای دیجیتال همواره در حال افزایش است؛ اسیک ماینرها نیز بعد از گذشت یک دوره زمانی منسوخ خواهند شد.
 • استخراج رمز ارز بومی تعدادی از پروژه‌ها با اسیک ماینر ممکن نیست. در نتیجه برخی سرمایه‌گذاران به دلیل محدودیت‌های این چنینی از خرید دستگاه‌های ASIC صرف نظر می‌کنند.

روند توسعه اسیک ماینر

پروژه‌های فعال در حوزه رمز ارز برای مدیریت شبکه خود از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی استفاده می‌کنند. ارزهای دیجیتال قابل استخراج مانند بیت کوین، الگوریتم اجماع اثبات کار را برای حفظ، کنترل و مدیریت شبکه خود به کار می‌گیرند. استخراج ارز دیجیتال به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن افراد با استفاده از قدرت محاسباتی تجهیزات تخصصی و پیشرفته خود، معادلات ریاضی بسیار پیچیده را حل می‌کنند. کاربری که بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به جواب درست برسد، تعداد مشخصی از ارز دیجیتال بومی شبکه را به عنوان پاداش دریافت می‌کند. البته کارمزد تراکنش‌های ثبت شده در آن بلاک نیز به شخص ماینر تعلق می‌گیرد.

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، در روزهای اول ظهور بیت کوین، استخراج این رمز ارز با استفاده از قدرت پردازشی کامپیوترهای معمولی نیز امکان‌پذیر بود. البته مدت زمان زیادی از آن دوره می‌گذرد؛ بیت کوین در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین دارایی‌های دیجیتال در سطح جهان شناخته می‌شود. ساختار بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که فرآیند استخراج با افزایش تعداد ماینرها، سخت‌تر و پیچیده‌تر ‌شود.

بنابراین میزان سختی شبکه همواره با علاقه‌مندی بیشتر افراد برای فعالیت در این حوزه افزایش می‌یابد. همین موضوع رقابت شدید استخراج کنندگان را با خود به همراه داشته است. بنابراین با توجه به شرایط کنونی و افزایش قابل توجه سختی شبکه، استخراج رمز ارز با تجهیزاتی مانند CPU و GPU دیگر مقرون به صرفه نیست. اسیک ماینرها قدرت هش (هش ریت) بیشتری را به شما ارائه می‌دهند. البته ساختار تخصصی این دسته از تجهیزات الکترونیکی موجب شده تا قیمت اسیک ماینرها بسیار بالا باشد. شرکت بیت مین اولین برندی بود که اسیک ماینرها را بین کاربران به شهرت و محبوبیت رساند.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع دستگاه ماینر


بررسی نحوه عملکرد اسیک ماینر

در حالت کلی استخراج رمز ارز به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن محاسبات پیچیده‌ای به منظور دستیابی به یک عدد خاص انجام می‌شود. قدرت پردازشی سخت افزار استخراج، حل معادلات و رسیدن به جواب درست را امکان‌پذیر کرده است. در نهایت شخصی که پیش از سایر ماینرها به جواب درست برسد، پاداش دریافت می‌کند. بنابراین اسیک ماینرها طی این فرآیند برای دریافت بیت کوین و استخراج موفق با سایر نودهای فعال شبکه رقابت می‌کنند.

حتی برخی از افراد با مشارکت در استخر‌های استخراج و همکاری با سایر سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه، شانس خود را برای استخراج موفق بلاک‌های شبکه افزایش می‌دهند. بنابراین هش ریت دستگاه ماینر یکی از فاکتورهای اصلی و تاثیرگذار در میزان درآمد حاصل از استخراج ارزهای دیجیتال است. اسیک ماینر به عنوان بهترین گزینه برای کسانی شناخته می‌شود که سرمایه اولیه قابل توجهی برای شروع فعالیت در حوزه استخراج رمز ارز دارند. به بیان ساده‌تر شانس شما برای برای کسب درآمد از حوزه استخراج ارزهای دیجیتال با انتخاب ماینرهای ASIC افزایش می‌یابد.

تمام ارزهای دیجیتال رمز نگاری شده یک الگوریتم هش اختصاصی را به کار می‌گیرند و اسیک ماینرها نیز طبق همین الگوریتم‌ها طراحی و ساخته می‌شوند. به عنوان مثال الگوریتم SHA-256 برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. الگوریتم لایت کوین نیز برای استخراج Scrypt نام دارد. در نتیجه اسیک ماینرها تنها قابلیت استخراج ارزهای دیجیتالی که از یک الگوریتم اختصاصی پیروی می‌کنند را در اختیار شما قرار می‌دهند. البته عموم افراد با همین هدف، سخت افزار ASIC را خریداری می‌کنند.

سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه مبلغ نسبتا زیادی صرف خرید اسیک ماینر‌ها می‌کنند. اما جالب است بدانید که نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال موجود در بازار، ارزش دستگاه‌های اسیک را تحت تاثیر قرار می‌دهند. کارشناسان از این موضوع به عنوان یکی از قابلیت‌های منحصربه‌فرد صنعت استخراج یاد می‌کنند. اما با توجه به تعداد محدود شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های ماینر، احتمال دستکاری قیمت توسط این افراد را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

خواندن
پاسخ به مهم ترین سوالات پاور ماینر

درآمد حاصل از فرآیند استخراج رمز ارزها به عواملی از جمله تعرفه برق و میزان برق مصرفی اسیک ماینرها بستگی دارد. شما همواره می‌توانید با استفاده از ماشین حساب‌های استخراج موجود در وبسایت‌های ایرانی و خارجی، درآمد حاصل از ماینینگ ارز دیجیتال مورد نظر خود را به صورت تقریبی محاسبه کنید.

اما در حالت کلی هزینه بسیار بالای لازم برای مشارکت در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال، کار را برای افراد کلاهبردار سخت کرده است. بنابراین تمام این عوامل به کاهش احتمال ایجاد اختلال در سیستم امنیتی ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند. شانس افراد برای استخراج موفق بیت کوین با توجه به میزان سختی شبکه و ساختار کاملا غیر متمرکز آن، بسیار کم است.

از این رو مشارکت در ماینینگ پول‌ها به حفظ درآمد استخراج کنندگان کمک می‌کند. استخرهای استخراج برای افرادی که به دنبال کسب درآمد اندک اما ثابت از ماینینگ ارزهای دیجیتال هستند، گزینه‌ مناسبی محسوب می‌شود. به بیان ساده‌تر مشارکت افراد در ماینینگ پول علاوه بر بیشتر شدن هش ریت، شانس استخراج موفق بلاک را نیز افزایش می‌دهد.

مزیت رقابتی اسیک ماینر نسبت به سایر دستگاه های ماینر

به طور کلی محاسبه دقیق میزان سودآوری حاصل از فرآیند استخراج کار ساده‌ای نیست. اما اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در میزان سودآوری فرآیند ماینینگ عبارتند از:

 • قیمت ارز دیجیتال مورد نظر
 • میزان پاداش دریافتی در نتیجه استخراج موفق بلاک
 • قیمت، هش ریت و میزان مصرف برق دستگاه ماینر مورد نظر
 • سختی شبکه رمز ارز مورد نظر
 • هزینه برق
 • کارمزد استخر استخراج
 • هزینه‌های جانبی مربوط به تجهیزات لازم برای نصب و نگهداری دستگاه ماینر

بنابراین فعالیت در حوزه استخراج زمانی منطقی به نظر می‌رسد که سود حاصل از استخراج ارز دیجیتال انتخابی شما بیشتر از مصرف برق دستگاه و هزینه‌های جانبی باشد. به بیان ساده‌تر ارز دیجیتال دریافتی به عنوان پاداش ماینینگ باید به قدری ارشمند باشد که هزینه‌ بالایی که صرف خرید سخت افزار و مصرف برق شده را جبران کند.

یکی از فاکتورهای حائز اهمیت هنگام انتخاب سخت افزار استخراج، توجه به توان پردازشی دستگاه مورد نظر است. از آنجایی که اسیک ماینرها به صورت اختصاصی برای استخراج یک نوع خاص از ارز دیجیتال طراحی و ساخته شده‌اند، توانایی محاسباتی بالاتری دارند. بنابراین می‌توان اسیک ماینرها را نسخه بهینه شده کارت‌های گرافیکی و پردازنده‌های مرکزی در نظر گرفت.

مزیت رقابتی برخی از مدل‌های اسیک ماینر در مقایسه با سایر دستگاه‌های ماینر موجود در بازار میزان برق مصرفی طی انجام فرآیند استخراج است. به بیان ساده‌تر توسعه‌دهندگان دستگاه‌های ASIC با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا ماینری را طراحی کرده‌اند که به ازای مصرف برق کمتر، توان پردازشی بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

البته برندهای متفاوتی در زمینه تولید اسیک ماینرها فعالیت دارند. ویژگی و قابلیت‌های اختصاصی هر مدل‌ مانند توان پردازشی، مصرف برق و ابعاد، با توجه به فاکتورهای مختلف تعیین می‌شود. بنابراین حتما قبل از انتخاب و خرید اسیک ماینر تمام جوانب را با دقت بسنجید.

نکاتی که باید هنگام خرید اسیک ماینر در نظر بگیرید

سرمایه اولیه لازم برای شروع فعالیت در صنعت استخراج ارزهای دیجیتال، کم نیست. بنابراین در نظر گرفتن تمام جوانب و انجام تحقیقات از جمله الزامات سرمایه‌گذاری در این حوزه محسوب می‌شود. به همین دلیل در این بخش به نکاتی که باید قبل و هنگام خرید اسیک ماینر در نظر بگیرید، می‌پردازیم.

 • رویکرد متفاوت پروژه‌های ارز دیجیتال برای کنترل و مدیریت تراکنش کاربران موجب شده تا الگوریتم اجماع متنوعی در هر شبکه به کار گرفته شود. ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند، قابل استخراج هستند. با توجه به ساختار این تجهیزات الکترونیکی، شما می‌توانید علاوه بر بیت کوین و لایت کوین، تعداد محدودی از سایر رمز ارزها را با اسیک ماینرها استخراج کنید. آیا استخراج ارز دیجیتال مورد نظر شما با استفاده از اسیک ماینرها امکان‌پذیر است؟
 • گرما و صدای تولیدی اسیک ماینرها بسیار بیشتر از کارت‌های گرافیکی است. بنابراین شما باید پیش از اقدام به خرید، جایگاه مشخصی با سیستم خنک کننده قوی را برای نگهداری دستگاه‌های ASIC در نظر بگیرید.
 • نسل جدید اسیک ماینرها از نظر میزان مصرف برق، بهینه‌سازی شده‌اند. اما در حالت کلی مصرف برق این تجهیزات بسیار بالا است. در برخی موارد کاربرانی که قصد نگهداری اسیک ماینر در فضای خانه را دارند، اقدامات لازم جهت ارتقاء سیستم سیم کشی را انجام می‌دهند. در واقع ارتقاء سیستم سیم کشی، توانایی محیط مورد نظر را برای مدیریت جریان برق افزایش می‌دهد.
 • مشارکت با یک ماینینگ پول قابل اعتماد می‌تواند به تداوم و افزایش میزان سودآوری حاصل از استخراج شما کمک کند. افزایش میزان هش ریت، شانس شما را برای استخراج موفق بلاک‌های شبکه افزایش می‌دهد. قبل از انتخاب استخر استخراج عواملی مانند محبوبیت، اندازه و قوانین پرداختی را حتما با دقت مورد بررسی قرار دهید.
 • میزان بازگشت سرمایه را به صورت تقریبی محاسبه کنید و تنها در صورت قابل قبول بودن سود حاصل از استخراج ارز دیجیتال، اقدامات لازم جهت خرید اسیک ماینر و سرمایه‌گذاری در این حوزه را انجام دهید.

مقایسه اسیک ماینر و کارت گرافیکی (GPU)

همانطور که می‌دانید در گذشته کامپیوترهای شخصی، پردازنده‌های مرکزی (CPU) و کارت‌های گرافیکی (GPU) به منظور استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در این بخش برای کمک به درک بهتر شما از ساختار و عملکرد سخت افزارها، اسیک ماینر و کارت‌ گرافیکی را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

بررسی دستگاه ماینر GPU

در حالت کلی موانع و محدودیت‌هایی برای فعالیت و کسب درآمد در حوزه استخراج ارز دیجیتال وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری از افراد، سرمایه اولیه لازم برای شروع فعالیت در صنعت ماینینگ را ندارند. قیمت کارت‌ گرافیکی در مقایسه با اسیک ماینر کمتر است. همین موضوع فرصت استخراج رمز ارز با سرمایه کمتر را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. علاوه بر آن کارت‌های گرافیکی بر خلاف دستگاه‌های ASIC، قابلیت استخراج ارزهای دیجیتال متنوع با الگوریتم‌های اجماع متفاوت را در اختیار شما قرار می‌دهند. کارت‌های گرافیکی عموما برای نمایش تصاویر باکیفیت در کنسول‌های بازی به کار گرفته می‌شوند. راه‌اندازی و پیکربندی GPU نیز به نسبت ساده‌تر است.

استخراج کدام ارز دیجیتال با ماینر GPU مقرون به صرفه است؟

شاید انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای استخراج با کارت‌های گرافیکی، فرآیندی سخت و زمان‌بر به نظر برسد، اما نگران نباشید. شما به راحتی می‌توانید با تحقیق و استفاده از ابزارهای آنلاین موجود در سایت‌های ایرانی و خارجی، اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید. در واقع این تجهیزات علاوه بر محاسبه تقریبی سود، اطلاعات مفیدی را در زمینه روند رشد هش ریت و میزان محبوبیت پروژه در اختیار شما قرار می‌دهند.

کارت‌های گرافیکی در چه شرایطی نگهداری می‌شوند؟

احتمال شکستگی و بروز آسیب دیدگی در کارت‌های گرافیکی در مقایسه با اسیک ماینرها بیشتر است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اهمیت ایجاد یک زیرساخت استاندارد برای نگهداری و محافظت درست از ماینرهای GPU را جدی بگیرید؛ چرا که خرابی هر یک از قطعات دستگاه، احتمال بروز اختلال در فرآیند استخراج و ضررهای قابل توجه مالی را افزایش می‌دهد.

میزان گرمای تولیدی کارت گرافیکی هنگام انجام فرآیند استخراج ارز دیجیتال چه قدر است؟

از آنجایی که میزان برق مصرفی ماینرهای GPU بسیار کمتر از اسیک ماینرها است، گرمای کمتری طی فرآیند استخراج ارز دیجیتال تولید می‌کنند. بدین صورت که نگهداری یک کارت گرافیکی در محیط خانه امکان‌پذیر است. اما در صورت فعالیت هم‌زمان چندین ماینر GPU، بهتر است یک فضای اختصاصی را برای دستگاه‌های خود در نظر بگیرید.

چه تجهیزات دیگری برای استخراج رمز ارز با ماینرهای GPU لازم است؟

کارت گرافیکی، لپ تاپ و کابل اترنت از جمله تجهیزات اصلی لازم برای شروع فرآیند استخراج ارز دیجیتال هستند.

آیا تنها راه استخراج ارزهای دیجیتال خرید دستگاه‌های ماینر است؟

خیر، شما همچنین می‌توانید به ازای پرداخت مبلغ مشخصی قدرت هش ریت دستگاه ماینر سایر افراد را خریداری کنید. در این روش بخشی از سود حاصل از استخراج رمز ارز به شما تعلق می‌گیرد.

چه کسانی مایل به خریداری کارت‌های گرافیکی هستند؟

اگر با فرآیند استخراج رمز ارزها آشنایی داشته باشید، قطعا می‌دانید که در برخی موارد سود حاصل از استخراج به دلیل استهلاک ماینر، افزایش میزان سختی شبکه و سایر موارد تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. همین موضوع موجب می‌شود تا ادامه فعالیت، معقول و منطقی به نظر نرسد.

بسیاری از کاربران در چنین شرایطی تصمیم می‌گیرند، دستگاه ماینر خود را بفروشند. بر خلاف اسیک ماینرها، قابلیت دستگاه‌های GPU به استخراج ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شود. به همین دلیل شما می‌توانید کارت‌های گرافیکی را به فعالان و علاقه‌مندان به صنعت بازی‌های کامپیوتری و ویدیویی نیز بفروشید.

خواندن
معرفی پاور ماینر های P222C ،P222B ،P21

بررسی اسیک ماینر

همانطور که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، اسیک ماینرها بر خلاف کارت‌های گرافیکی به صورت اختصاصی برای انجام فرآیند استخراج طراحی و ساخته می‌شوند. توسعه‌دهندگان این تجهیزات الکترونیکی توانستند میزان سود حاصل از فرآیند استخراج را تا حد قابل توجهی افزایش ‌دهند. این افزایش میزان سودآوری به قدری بود که برخی سرمایه‌گذاران دیگر کارت‌های گرافیکی را گزینه مقرون به صرفه‌ای برای استخراج رمز ارزها نمی‌دانستند.

قدرت پردازشی بالای اسیک ماینر موجب شده تا قیمت بیشتری نسبت به کارت‌های گرافیکی داشته باشد. تولید صدای بیشتر و مصرف برق بالاتر نیز از جمله سایر تفاوت‌های دستگاه‌های ASIC و ماینر‌های GPU هستند. با توجه به این موارد، نگهداری اسیک ماینرها در فضای خانه چالش‌های خاص خودش را برای شما به همراه دارد.

استخراج کدام ارز دیجیتال با استفاده از اسیک ماینر امکان‌پذیر است؟

اسیک ماینر بر خلاف ماینرهای‌ GPU، قابلیت استخراج تعداد محدودی از ارزهای دیجیتال را در اختیار شما قرار می‌دهد. اکثر دستگاه‌های ASIC به منظور استخراج بیت کوین، لایت کوین و زی کش توسعه داده می‌شوند.

آیا نگهداری و استخراج با اسیک ماینر در خانه امکان‌پذیر است؟

بله، بسیاری از دارندگان اسیک ماینرها فرآیند استخراج را در محیط خانه خود کنترل و مدیریت می‌کنند. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که صدای تولیدی از دستگاه‌های ASIC هنگام انجام فرآیند استخراج، بسیار بیشتر از کارت‌های گرافیکی است. زیرزمین، انباری و گاراژ می‌توانند محیط‌های مناسبی برای نگهداری از اسیک ماینرها در فضای خانه باشند.

گرمای تولیدی دستگاه ASIC چه قدر است؟

در حالت کلی اسیک ماینرها گرمای زیادی تولید می‌کنند. بنابراین به کار گرفتن یک سیستم خنک کننده قوی و ایجاد راهی برای خروج هوای گرم همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

چگونه می‌توان از دستگاه اسیک ماینر به درستی نگهداری کرد؟

در حالت کلی با توجه به فعالیت شبانه روزی اسیک ماینر بروز اختلال، مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری کاملا طبیعی است. اما اکثر این مشکلات با ری استارت کردن دستگاه برطرف می‌شوند. اگر بعد از راه‌اندازی مجدد دستگاه همچنان شاهد بروز مشکل مشابه بودید، بهتر است به یک مرکز تعمیر معتبر مراجعه کنید.

ساختار تخصصی اسیک ماینر موجب شده تا تنها افراد متخصص قادر به تعمیر این تجهیزات الکترونیکی باشند. مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تعمیر تخصصی تعمیر ماینر در ایران آماده خدمت رسانی به شما کاربران عزیز است. برای تعمیر و تعویض قطعات اسیک ماینر خود کافیست به بخش «ثبت سفارش جدید» سایت مراجعه کنید.

میزان برق مصرفی اسیک ماینر چه قدر است؟

میزان برق مصرفی هر مدل از دستگاه‌های ASIC با توجه به فاکتورهای مختلف، متفاوت است. اما مصرف برق بسیار بالای برخی از اسیک ماینرها موجب شده تا افراد نتوانند منبع تغذیه مناسب برای نگهداری از دستگاه خود در فضای خانه فراهم کنند. در واقع شما برای مدیریت درست جریان برق نیازمند تغییر سیم کشی محل زندگی خود هستید.

چه کسانی مایل به خریداری دستگاه‌های ASIC هستند؟

اسیک ماینرها به صورت اختصاصی برای استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین تنها کسانی که در حوزه استخراج رمز ارزها فعالیت دارند، مایل به خریداری دستگاه ASIC شما خواهند بود.

آیا استخراج رمز ارز با اسیک ماینر همچنان سودآور است؟

در حقیقت ارائه یک پاسخ دقیق به این سوال امکان‌پذیر نیست. همانطور که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، فاکتورهای متعددی میزان سودآوری شما در صنعت استخراج را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بخشی از سود حاصل از ماینینگ رمز ارز صرف پرداخت هزینه‌های جانبی از قبیل مصرف برق می‌شود. برخی از مدل‌های اسیک ماینر به ازای مصرف برق کمتر، هش ریت بیشتری ارائه می‌دهند.

البته هاوینگ بیت کوین نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در میزان سودآوری حاصل از استخراج است. طی این رویداد که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد، پاداش استخراج کنندگان نصف می‌شود. در حال حاضر ماینرها به ازای استخراج موفق هر بلاک، 6.25 بیت کوین دریافت می‌کنند، این میزان با توجه به رویداد هاوینگ در سال 2024 نصف خواهد شد. در حقیقت عرضه بیت کوین با گذشت زمان در حال کاهش است.

با توجه ساختار بازارهای مالی، کاهش میزان عرضه همواره موجب افزایش میزان تقاضا می‌شود. برای درک بهتر این موضوع کافیست روند قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ‌های گذشته را بررسی کنید. قیمت بیت کوین بعد از هر هاوینگ تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. برخی کارشناسان معتقدند که این افزایش قیمت، ضرر حاصل از کاهش پاداش دریافتی استخراج کنندگان را جبران می‌کند. علاوه بر آن عرضه محدود بیت کوین موجب شده تمام رمز ارزهای BTC تا سال 2140 استخراج شوند. قطعا استخراج کنندگان بیت کوین بعد از گذشت این دوره باید ارز دیجیتال جایگزینی را برای ماین کردن انتخاب ‌کنند.

الگوریتم اثبات کار اولین بار توسط بیت کوین برای مدیریت تراکنش و شبکه پروژه به کار گرفته شد. اما ضعف‌های ساختاری این روش موجب شد تا توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال به دنبال استفاده از الگوریتم‌های اجماع جایگزین مانند اثبات سهام برای مدیریت شبکه باشند. با این حساب بهتر است احتمال کاهش یافتن تعداد ارزهای دیجیتال قابل استخراج را نیز هنگام سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. با وجود تمام مواردی که گفته شد، مدت زمان زیادی از ظهور بازار ارز دیجیتال و صنعت ماینینگ نمی‌گذرد و پیش‌بینی آینده اصلا کار ساده‌ای نیست.


بیشتر بخوانید: عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین


هزینه‌ استخراج ارز دیجیتال با اسیک ماینر چه قدر است؟

هزینه استخراج اسیک ماینر با توجه به مدل دستگاه متفاوت است. برای مثال اسیک ماینر S19 Pro با عملکرد فوق‌العاده می‌تواند به ازای مصرف برق 3250 وات، هش ریت 110 تراهش بر ثانیه را به شما ارائه دهد. قیمت این دستگاه در زمان نگارش مقاله حدودا 5,900 دلار است و بسیاری از افراد علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه، سرمایه اولیه لازم برای خرید اسیک ماینر S19 Pro را ندارند.

asic miner-S19 Pro
ASIC miner-S19 Pro

البته شرکت تولید کننده این محصول، نسخه ارزان‌تر همین مدل یعنی S19 را با قیمت 3,955 دلار به بازار عرضه کرد. اسیک ماینر S19 هش ریت 95 تراهش بر ثانیه را به شما ارائه می‌دهد. برای درک دقیق‌تر کافیست ماینر S19 را با کارت گرافیک GTX 1070 مقایسه کنید. در حال حاضر، قیمت این کارت گرافیک با هش ریت 25.9 تراهش بر ثانیه 379 دلار است.

اگر 8 کارت گرافیک را باهم در یک ریگ قرار دهید، میزان هش ریت دریافتی به 207.2 تراهش بر ثانیه می‌رسد. قیمت این مانینگ ریگ بدون در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی مربوط به شاسی، مادربورد، حافظه و منبع برق حدودا 3032 دلار است. علاوه بر آن، هر کارت گرافیکی حداقل 150 وات برق مصرف می‌کند. بنابراین توجه به تمام جوانب و عملکرد هوشمندانه همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با ساختار و عملکرد کلی اسیک ماینرها آشنا کردیم. ساختار تخصصی و عملکرد قوی دستگاه‌های ASIC، میزان سوددهی استخراج کنندگان ارز دیجیتال را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. البته حتما پیش از اقدام به خرید اسیک ماینر تمام جوانب را با نهایت دقت بسنجید؛ چرا که عملکرد سنجیده و محتاطانه یکی از رازهای اصلی موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال و صنایع وابسته به آن است. شما می‌توانید سرویس دهی دوره‌ ای، تعویض قطعات و تعمیر اسیک ماینر خود را با خیالی آسوده به تعمیرکاران متخصص مجموعه هشبان بسپارید.

استخراج بیت کوین چیست؟

طی فرآیند استخراج بیت کوین دستگاه‌های ماینر با استفاده از قدرت پردازشی خود، معادلات ریاضی پیچیده بلاک‌های شبکه را حل می‌کنند. با توجه به ساختار غیر متمرکز بیت کوین هیچ نهاد و سازمانی وظیفه نظارت بر تراکنش‌ها را بر عهده ندارد. بلاک چین این پروژه با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار و استخراج بیت کوین، کنترل، تایید و ثبت تراکنش‌ها بدون دخالت شخص ثالث را امکان‌پذیر کرده است.
تعداد مشخصی بیت کوین (6.25 BTC) به ازای استخراج موفق هر بلاک به کیف پول ماینر منتقل می‌شود. این پاداش مشوق اصلی افراد برای فعالیت در صنعت استخراج ارزهای دیجیتال است. البته پاداش دریافتی استخراج کنندگان هر چهار سال یک بار طی رویداد هاوینگ، نصف می‌شود.

اسیک ماینر چه تفاوتی با ماینر GPU دارد؟

اسیک ماینرها به صورت اختصاصی برای استخراج رمز ارزها طراحی و توسعه داده شده‌اند. البته هر دستگاه ASIC قابلیت استخراج ارزهای دیجیتال با الگوریتم اجماع یکسان را در اختیار شما قرار می‌دهد. در سوی دیگر ماینرهای GPU علاوه بر استخراج در کنسول‌های بازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین موضوع موجب شده قدرت، کارایی و قیمت کارت‌های گرافیکی در مقایسه اسیک ماینرها کمتر باشد.

منظور از ارزهای دیجیتال مقاوم در برابر اسیک چیست؟

به کارگیری برخی از الگوریتم‌ها در ساختار پروژه موجب می‌شود دارندگان دستگاه‌های ASIC به هیچ وجه قادر به مشارکت در فرآیند استخراج نباشند. این دسته از دارایی‌های دیجیتال به اصطلاح با عنوان مقاوم در برابر اسیک شناخته می‌شوند. دلیل اصلی این رویکرد توسعه‌دهندگان مقابله با متمرکزسازی بازار ارزهای دیجیتال است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار