به علت مشکلات زیرساخت در شبکه، در صورت بروز خطا در تماس، با شماره 09309599295 تماس حاصل بفرمایید
گزارش سالانه صنعت ماینینگ کشور منتشر شد.
مشاهده گزارش

بیت کوین یا طلای دیجیتال چیست؟ راهنمای جامع 2022

bitcoin guide

بیت کوین چیست؟ از صفر تا صد

احتمالاً پیش از این مطالب زیادی با عنوان “بیت کوین چیست؟” مطالعه نموده اید که هر کدام از این مقالات، ادعا می کنند که جامع ترین مطلب را در مورد این ارز دیجیتال غیر متمرکز به شما ارائه داده اند. با این وجود، خیلی از این مقالات به ماهیت و نحوه ی شکل گیری و پیدایش این ارز نپرداخته اند. جالب است بدانید به طور کلی تعداد 21 میلیون بیت کوین در دنیا وجود دارد که در زمان نگارش این متن، حدود 19 میلیون و یکصد هزار واحد از این بیت کوین ها استخراج شده اند. به عبارتی تنها کمتر از 10 درصد از این ارز استخراج نشده است.

طبق آخرین پیش بینی ها، حدود 3 الی 4 میلیون بیت کوین هم به دلایلی از قبیل فراموشی یا گم کردن کلیدهای خصوصی افراد (Private Key)، برای همیشه از دست رفته اند. این کمیابی بیت کوین، یکی از دلایل ارزشمندی آن است. این تنها یکی از نکات جالبی بود که در مورد بیت کوین وجود دارد. اگر می‌خواهید همه چیز را در مورد بیت کوین بدانید و با درک ماهیت آن تمام ابهاماتتان برطرف شود، ما در این مقاله تلاش نمودیم بیت کوین را به زبان ساده تعریف کنیم و پیچیدگی های این رمزارز را به زبانی قابل فهم برای شما بیان کنیم. بنابراین حتی اگر هیچ اطلاعاتی راجع به این حوزه نداشته باشید، با استفاده از این راهنما می‌توانید ماهیت این رمزارز محبوب را به آسانی درک کنید.

پاسخی خلاصه به بیت کوین چیست؟

جامع ترین تعریف بیت کوین که می تواند یک دید کلی در رابطه با این مفهوم دنیای دیجیتال را به شما نشان بدهد اینگونه است:
بیت کوین (Bitcoin)، یک ارز دیجیتال غیر متمرکز، غیر قابل کنترل و بدون واسطه به صورت نظیر به نظیر (Peer to Peer) است که تراکنش های آن در یک شبکه ی رمزنگاری شده به نام زنجیره ی بلاک چین (Blockchain)، تایید می شود.

بیت کوین چیست؟
بیت کوین (Bitcoin)، یک ارز دیجیتال غیر متمرکز، غیر قابل انحصار و بدون واسطه(Peer to Peer) می باشد.

کلیه تراکنش ها و وقایع اتفاق افتاده به طور کامل و دقیق، در یک دفتر کل توزیع شده عمومی که همان بلاک چین است ثبت و ضبط می شود (که در ادامه درباره دفتر کل توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد). خاستگاه رمزارز بیت کوین به سال 2008 بر می گردد. اگر چه هنوز مشخص نیست چه کسی این ارز دیجیتال را اختراع کرد، با این وجود اکثر فعالان این حوزه معتقدند گروه یا شخصی به اسم ساتوشی ناکاموتو، مخترع این پول الکترونیکی یا به اصلاح، طلای دیجیتال است.

زنجیره بلاک چین
تراکنش های بیت کوین در یک شبکه ی رمزنگاری شده به نام بلاک چین، تایید می شوند.

دفتر کل چیست؟

دفتر کل یا Public Ledger نام خود را از سیستم قدیمی برای نگهداری از سوابق گرفته است که جهت ثبت اطلاعاتی از جمله قیمت ها، اخبار و تجزیه و تحلیل ها به کار می رفته است. در واقع دفتر کل برای مشاهده عموم و همچنین برای تایید شدن عمومی، در دسترس قرار داشته است. با ظهور سیستم های بلاک چین مبتنی بر ارزهای دیجیتال که از مکانیسم مشابهی برای ثبت سوابق و تایید عمومی استفاده می کنند، استفاده از دفتر کل در دنیای ارزهای دیجیتال نیز رونق گرفت.

دفتر کل ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند؟

رمز ارز یک ارز دیجیتال رمزگذاری شده و غیر متمرکز است که تبادل ارزش را از طریق انتقال توکن ها بین شرکت کنندگان شبکه تسهیل می کند. در این میان دفتر کل عمومی به عنوان سیستمی برای ثبت سوابق مورد استفاده قرار می گیرد. در دفتر کل هویت شرکت کنندگان به شکلی ایمن و ناشناس نگه داشته می شود و همچنین موجودی ارزهای دیجیتال مربوط به آن ها ثبت می شود. علاوه بر این موارد، تمام تراکنش های واقعی انجام شده بین شرکت کنندگان شبکه را حفظ و نگهداری می کند.

بررسی جزئیات معامله

جزئیات معامله در سوابق بانک توسط دو طرفی که معامله بین آنها انجام شده قابل استعلام و تأیید است. علاوه بر این دو طرف، سوابق بانکی فقط توسط مقامات بانک تعیین شده و سایر مقامات مربوطه مانند اداره مالیات یا دولت بر اساس نیاز قابل دسترسی است و هیچ کس دیگری نمی تواند به آن جزئیات دسترسی داشته باشد.

دفاتر عمومی تقریبا مشابه همین سوابق بانکی کار می کنند و البته تفاوت های نیز دارند. در دفاتر عمومی همانند سوابق بانکی جزئیات تراکنش در یک دفتر کل ارز دیجیتال می تواند توسط دو شرکت کننده در تراکنش تایید و جستجو شود؛ اما هیچ مقام مرکزی یا شرکت کننده در شبکه نمی تواند هویت شرکت کنندگان دیگر را بداند. همچنین تراکنش‌ها تنها پس از تایید نقدینگی فرستنده مجاز و ثبت می‌شوند؛ در غیر این صورت دور انداخته می شوند.

اما شاید برایتان این سوال پیش آید که اگر هیچ مرجع مرکزی سوابق دفتر را کنترل یا نگهداری نمی کند، عدالت در دفتر کل ارزهای دیجیتال چگونه تنظیم می شود؟

تراکنش های ارزهای دیجیتال در دفتر کل

از نظر فیزیکی، دفتر کل را می توان به عنوان یک سیستم ذخیره سازی یا مدیریت داده مشابه پایگاه داده سوابق بانکی در نظر گرفت. بلاک چین نوعی از دفتر کل است که شامل مجموعه ای از بلوک هاست که زنجیره وار به هم متصل هستند. روی این بلوک ها جزییات مربوط به تراکنش ها، پس از احراز هویت و تایید توسط شرکت کنندگان در شبکه مورد نظر، ثبت می شود.

ثبت و ذخیره تمام تراکنش های تایید شده در چنین دفتر کلی از زمان ایجاد و شروع آن ارز دیجیتال آغاز می شود. هنگامی که یک بلوک با جزئیات تراکنش به اندازه ظرفیت پر می شود، بلوک های جدید استخراج شده و توسط شرکت کنندگان شبکه به نام ماینرها به بلاک چین اضافه می شوند.

شرکت‌کنندگان منتخب شبکه، که به آنها گره‌های کامل یا Full node گفته می شود، یک کپی از کل دفتر کل را در دستگاه‌های خود که به شبکه ارز دیجیتال مربوطه متصل هستند، نگهداری می‌کنند. بسته به علاقه شرکت‌کنندگان و پراکندگی آنها در سراسر جهان، دفتر کل عمومی توزیع می‌شود؛ چراکه شرکت ‌کنندگان به فعالیت‌های شبکه بلاک چین متصل می‌شوند، به فعالیت‌های شبکه بلاک چین کمک می‌کنند و بدین ترتیب آن را چابک و کاربردی نگه می‌دارند.

در این حالت صدها و هزاران شرکت‌کننده، یک نسخه از دفتر کل را نگه می‌دارند؛ بنابراین از وضعیت واقعی شبکه از نظر اینکه چه کسی رمزارزها را در اختیار دارد، چه تعداد توکن نگهداری می‌شود، آیا تراکنش‌ها معتبر هستند و ثبت شده‌اند یا خیر آگاه هستند و بدین شکل از هرگونه سوء استفاده مانند دوبار خرج کردن (double spending) جلوگیری می کنند. ترکیبی از ویژگی‌های ذاتی مختلف دفتر کل عمومی، مانند الگوریتم‌های اجماع، رمزگذاری و مکانیسم‌های پاداش، تضمین می‌کند که هویت شرکت‌کنندگان محافظت می‌شود و فقط تراکنش‌های واقعی در شبکه انجام می‌شوند.

حال که با مفهوم دفتر کل اشنا شدید، باید بدانید که Bitcoin اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. طبق تعریف آن و توضیحات تکمیلی در ادامه، تمام معاملات بیت کوین در یک دفتر مجازی به نام بلاکچین که دیدن آن برای همه امکان‌پذیر است، ثبت می‌شوند. برخلاف سایر دارایی‌ها که توسط بانک‌ها و دولت‌ها تنظیم می‌شوند، بیتکوین به شما امکان می‌دهد بر روی پول خود کنترل کاملی داشته باشید. محبوبیت بیت کوین روز به روز افزایش یافته و حوزه‌های زیادی آن را به عنوان روش پرداخت می‌پذیرند.

در ادامه نکاتی درباره پول و تاریخچه آن ذکر خواهیم کرد و سپس به بررسی دقیق تر بیت کوین به عنوان یک پول دیجیتال میپردازیم.

پول چیست؟

درک مفاهیم پایه ای اقتصاد، می تواند به ما کمک کند به سادگی، نکات اساسی مربوط به ارزهای دیجیتال را متوجه شویم. بنابراین، قبل از اینکه به بیت کوین بپردازیم، اجازه دهید کمی درباره پول صحبت کنیم. پول به طور دقیق چیست؟ درواقع می‌توان گفت پول در هسته اصلی خود نشان دهنده ارزش است. اگر من کاری برای‌تان انجام دهم، در ازای ارزشی که به شما داده‌ام به من پول خواهید داد. سپس می‌توانم در آینده با استفاده از این پول چیزی با ارزش از شخصی دیگر بگیرم. در طول تاریخ، ارزش شکل‌های مختلفی داشته و مردم از عناصر مختلف و زیادی به عنوان پول استفاده می‌کردند. به طور مثال مواردی مانند: نمک، گندم، صدف و البته طلا، به عنوان ابزار تبادل ارز استفاده شده اند که این مورد تحت عنوان معادلات پایاپای شناخته می شود.

خواندن
هر آنچه که باید در مورد درآمد ماینر بدانید؛ قیمت، هزینه نگهداری و محاسبه درآمد

با این حال، یک چیز در صورتی نمایانگر ارزش می‌شود که مردم به ارزشمند بودن آن واقعاً اعتماد داشته باشند و مطمئن شوند به اندازه کافی ارزشمند باقی خواهد ماند تا بتوانند در آینده نیز این ارزش را بازخرید کنند.

تاریخچه شکل گیری پول:

 • پول کاغذی

تا صد سال پیش یا حتی بیشتر، ما همواره به چیزی که نمایانگر پول بود اعتماد داشتیم؛ اما در این بین اتفاقاتی افتاده و ما مدل اعتماد خود را تغییر داده ایم. در واقع، اعتماد به شخص را جایگزین اعتماد به چیزی کرده ایم. با گذشت زمان، مردم متوجه شدند حمل شمش‌های طلا یا انواع دیگر پول، زحمت و دردسرهای زیادی دارد؛ بنابراین پول کاغذی اختراع شد. نحوه کار آن به این صورت است که یک بانک یا دولت مالکیت شمش طلای شما که به طور فرضی ۱۰۰۰ دلار ارزش دارد را تصاحب می‌کند و در ازای آن یک رسید رسمی (قبض)، معادل ۱۰۰۰ دلار به شما می‌دهد.

حمل این تکه‌های کاغذ نه تنها آسان‌تر بود، بلکه می‌توانستید برای یک فنجان قهوه، یک دلار بپردازید و مجبور نبودید شمش طلای خود را به هزاران بخش تقسیم کنید. علاوه بر این، با بازپرداخت قبض ۱۰۰۰ دلاری‌تان به بانک می‌توانستید طلای خود را پس بگیرید. بنابراین، جوامع شروع کردند از کاغذ به عنوان پول استفاده کنند؛ زیرا کار با پول کاغذی راحت و کاربردی بود. با این وجود، در گذر زمان و به دلیل بروز تغییرات عمده در اقتصاد کلان، پیوند بین رسیدهای کاغذی و طلا شکسته شد.

توضیح مسیری که ما را از طلا به عنوان یک معیار و استاندارد دور کرد بسیار پیچیده است؛ اما کافی است بگوییم دولت‌ها مسئولیت ارزش پول کاغذی را عهده دار شدند. در آن زمان اساساً همه ما شمش‌های طلا و کاغذهای تجارت را به فراموشی سپردیم. بنابراین مردم به تجارت با رسیدهایی ادامه دادند که فقط دولت‌ها می‌توانند آن‌ها را تأیید و تامین کنند. این موضوع به دلیل اعتماد مردم توانست به کار خود ادامه دهد. حتی اگر کالایی به عنوان پشتیبان برای پول کاغذی وجود نداشت، مردم همچنان به دولت اعتماد کردند و از این طریق پول فیات ایجاد شد.

 • پول فیات (Fiat Currency) یا بدون پشتوانه

فیات یک کلمه لاتین به معنی «از طریق دستور» است. پول حکمی، پول دستوری، پول اعتباری و پول بدون پشتوانه از دیگر نام های آن است؛ زیرا این پول ها، با دستور دولت‌های صادرکننده‌شان صاحب ارزش خواهند شد و به عنوان «پول قانونی» شناخته می‌شوند. به این ترتیب چنانچه پول‌های فیات که در قالب سکه و اسکناس وجود دارند برای پرداخت معاملات ارائه شوند، پذیرفته خواهند شد. از دلار، یورو، ریال و هر ارز دیگری که ارزش خود را با فرمان دولت می‌گیرد، می‌توان به عنوان پول فیات نام برد.

پول فیات یا فیات مانی
پول فیات به واحد پولی گفته می‌شود که دولت‌ها آن را منتشر می‌کنند، اما پشتوانهٔ فیزیکی ندارد.

بنابراین پول امروز ارزش واقعی خود را از یک موقعیت قانونی و توسط یک مرجع مرکزی مانند دولت به دست می‌آورد. در نتیجه می‌توان گفت: مدل اعتماد تغییر کرده و اعتماد به یک شخص (در این مورد دولت) جایگزین اعتماد به یک چیز شده است.

ویژگی های پول فیات:

پول فیات دو مشخصه دارد:

 • متمرکز است.

شما یک مرجع مرکزی دارید که آن را کنترل و صادر می‌کند. مرجع مرکزی در این مورد، دولت یا بانک مرکزی است.

 • محدودیتی برای مقدار آن وجود ندارد.

دولت یا بانک مرکزی می‌تواند هر زمان که لازم باشد، به اندازه دلخواه آن‌ها را چاپ کرده و حجم پول موجود در بازار را متورم کند. مشکل چاپ پول این است که، بازار در حجم زیادی از پول غوطه ور شده و ارزش هر دلار کاهش خواهد یافت. بنابراین ارزش پول شما کمتر می‌شود. قیمت‌ها در طول هر سال افزایش می‌یابند و اصولاً افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید شما به یک اندازه نیست. در واقع، جهت خریدن چیزی که قبلاً «هزینه کمتری» داشت، نیاز به دلار بیشتری پیدا خواهید کرد.

مرحله گذر از پول فیات و انتقال به پول دیجیتال

هنگامی که پول فیات مستقر شد، حرکت به سمت پول دیجیتال کار بسیار ساده‌ای بود. ما در حال حاضر یک مرجع مرکزی داریم که پول صادر می‌کند. بنابراین چرا بیش از پیش به صورت دیجیتال درآمد کسب نمی‌کنیم و اجازه می‌دهیم این مرجع بررسی و ردیابی کند که چه کسی مالک چه چیزی است؟ امروزه ما عمدتا از کارت‌های اعتباری، انتقال وجهی، PayPal و سایر اشکال پول دیجیتال استفاده می‌کنیم. میزان پول فیزیکی در جهان تقریبا ناچیز است و هر سال که می‌گذرد کمتر و کمتر می‌شود. بنابراین پول دیجیتالی چگونه عمل می‌کند؟ به عنوان مثال، اگر صاحب فایلی باشیم که ارزش آن معادل یک دلار است، چه عواملی اجازه نمی‌دهند یک میلیون بار آن را کپی کنیم و یک میلیون دلار به دست بیاوریم؟ این موضوع «مشکل دو بار خرج کردن» یا Double Spending نامیده می‌شود.

راه حلی که امروزه بانک‌ها بکار می‌برند، یک راه حل «متمرکز» است. آن‌ها یک دفتر کل، که پیگیری می‌کند چه کسی مالک چه چیزی است را در رایانه خود نگهداری می‌کنند. همه ما به بانک‌ها اعتماد می‌کنیم و بانک‌ها به رایانه‌شان اعتماد دارند. بنابراین راه حل بانک‌ها، دفتر کل موجود در رایانه است. تلاش‌های زیادی برای ایجاد انواع جایگزین ارزهای دیجیتال صورت گرفته؛ با این وجود، هیچ یک در حل مشکل دو بار خرج کردن بدون یک مرجع مرکزی موفق نبوده اند.

ماهیت پول متمرکز و معایب ناشی از آن

هنگامی که کنترل عرضه پول را به شخصی واگذار کنید، در واقع قدرت عظیمی در اختیار او قرار می‌دهید و این موضوع باعث ایحاد سه مسئله اساسی خواهد شد:

 • فساد

فساد، قدرت را فاسد می‌کند و قدرت مطلق بدون شک فاسد می‌شود. زمانیکه مسئولیت ایجاد پول یا ارزش به عهده بانک‌ها باشد، اساساً جریان ارزش را در جهان کنترل می‌کنند و این موضوع تقریباً به آن‌ها قدرتی نامحدود می‌دهد. نمونه کوچکی از چگونگی فاسد شدن قدرت را می‌توان در رسوایی ولز فارگو مشاهده کرد. کارمندان این بانک میلیون‌ها حساب بانکی و کارت اعتباری غیرمجاز را مخفیانه ایجاد می‌کردند تا جریان درآمد بانک را افزایش دهند. مشتریان آن‌ها سال‌ها از این موضوع بی‌اطلاع بودند.

 • سوء مدیریت

اگر منافع مقام مرکزی با افرادی که تحت کنترل او هستند مطابقت نداشته باشد، ممکن است این شرایط به دلیل وجود سوء مدیریت واقع شده باشد؛ به عنوان مثال، زمانیکه برای نجات یک بانک یا موسسه خاص از فروپاشی، مقدار بسیار زیادی پول چاپ می‌شود. این موضوع در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد. چاپ بیش از حد پول باعث ایجاد تورم می‌شود و اساساً ارزش پول افراد جامعه را از بین خواهد برد. یکی از نمونه‌های قابل توجه در این زمینه مربوط به ونزوئلا است. به دلیل چاپ بیش از حد پول توسط دولت ونزوئلا، ارزش پول این کشور به قدری پایین آمده که مردم به جای شمردن پول، آن را وزن می‌کنند.

 • کنترل

شما در واقع کنترل پول خود را به طور کامل در اختیار دولت یا بانک قرار می‌دهید. دولت در هر برهه از زمان می‌تواند حساب شما را مسدود کرده و از دسترسی شما به وجوه جلوگیری کند. در مواقعی که فقط از پول نقد سرد (سکه و یا اسکناس) استفاده کنید نیز، دولت می‌تواند وضعیت حقوقی ارز شما را لغو کند. این اتفاق چند سال پیش در هند رخ داد. نگرانی‌های این چنینی تا سال ۲۰۰۹ وجود داشت. در واقع ایجاد یک جایگزین برای سیستم پولی فعلی، هدفی از دست رفته به نظر می‌رسید؛ اما بعد همه چیز تغییر کرد.

بیت کوین چیست؟

با درنظرگرفتن مطالب فوق، اکنون می توانیم به ضرورت شکل گیری ارزدیجیتال بیت کوین بپردازیم. در اکتبر ۲۰۰۸ مدرکی توسط شخصی که خودش را ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) می‌نامید، منتشر شد که روش ایجاد سیستمی برای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز به نام بیت کوین را پیشنهاد می‌داد. این سیستم ادعا می‌کرد، با ایجاد یک پول دیجیتال می‌تواند مشکل دو بار خرج کردن بدون نیاز به یک مرجع مرکزی را حل کند. در هسته اصلی این رمزارز، یک دفتر کل شفاف وجود دارد که فاقد یک مرجع مرکزی است؛ اما این عبارت سردرگم کننده دقیقاً چه معنایی دارد؟ برای درک آسان‌تر بیایید Bitcoin را با بانک مقایسه کنیم. از آنجا که امروزه غالباً پول به صورت دیجیتال است، بانک اساساً دفتر کل معاملات و ترازنامه‌های خود را مدیریت می‌کند. با این حال دفتر کل بانک شفاف نیست و در رایانه اصلی‌شان ذخیره می‌شود. شما نمی‌توانید به دفتر کل بانک دسترسی داشته باشید و فقط بانک کنترل کاملی روی آن دارد.

تصویر ایمیل ساتوشی به هالفینی
تصویری از ایمیلی که ساتوشی، برای هالفینی (Hal Finney) ارسال کرد تا به او اطلاع دهد که بیت کوین لانچ شد.

از طرف دیگر، بیت کوین دارای یک دفتر کل شفاف است؛ در هر برهه از زمان می‌توانیم نگاهی به دفتر معاملات بیندازیم و تمام معاملات و تراکنش‌های در حال انجام را مشاهده نماییم. البته صاحبان ارزهای دیجیتال و افرادی که پشت هر معامله هستند را نمی‌توان شناسایی کرد. همه چیز در Bitcoin باز، شفاف و قابل پیگیری است؛ اما هنوز نمی‌توانید بگویید چه کسی، چه چیزی را، برای چه کسی می‌فرستد.

خواندن
انت ماینر T19 ؛ بررسی مشخصات دستگاه، مزایا و معایب

جالب است بدانید که شبکه بیت کوین در کنار تمام مزیت هایی که دارد، محدودیت هایی نیز دارد. برای رفع همین محدودیت ها، ارزهای دیجیتال زیادی بوجود آمده اند که ادعا می کند از Bitcoin بهتر هستند. گروهی از این ارزها بر روی زنجیره بلاک چین بیت کوین قرار دارند. بعنوان مثال یکی از این ارزها، بیت کوین کش می باشد. بیت کوین کش (Bitcoin Cash) یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده و هارد فورکی از بیت کوین است که در آگوست ۲۰۱۷ ایجاد شد. علامت اختصاری بیت کوین کش BCH می باشد. این ارز به دلیل تغییر در اندازه سایز هر بلوک (scalability) و تغییراتی بر روی کد ایجاد شد. می توانید اطلاعات کاملتر آن را در مقاله “راهنمای جامع بیت کوین کش” مطالعه نمایید.

جا دارد این جا به مفهومی به اسم سه راهی شبکه بیت کوین (Trilemmas) اشاره کنیم. این مفهوم به سه ضلع یک مثلث اشاره می کند که جزو خطوط قرمز یک شبکه قابل اطمینان هستند. شبکه بیت کوین خودش را ملزم به رعایت این سه شرط کرده است؛ ضلع اول: مقیاس پذیری یا Scalability، ضلع دوم: امنیت یا Security و ضلع سوم: غیر متمرکز بودن یا Decentralization. هر کدام از این موارد تغییر کند می تواند روی بقیه اضلاع تاثیر بگذارد. پس اگر شبکه ای مقیاس پذیری بیشتری دارد، باید به این مورد فکر کنیم که احتمالا در مقایسه با شبکه بیت کوین، امنیت کمتری دارد.

مهمترین ویژگی های شبکه بیت کوین

بیت کوین، دارای ویژگی های منحصر به فردی است. این ارز دیجیتال، بسیاری از مفاهیم قدیمی که ما با آن ها در تعامل بوده ایم را کاملاً دگرگون کرده است. مفاهیمی از قبیل: مالکیت (Ownership)، انحصار و کنترل (Monopoly)، تمرکززدایی (Decentralization) و … با ظهور Bitcoin، تحت الشعاع قرار گرفتند. همانطور که در بالا اشاره کردیم، حدود 91 درصد از بیت کوین های دنیا، استخراج شده اند.

ویژگی های بیت کوین

با احتساب زمان متوسط 10 دقیقه ای برای ایجاد هر بلاک بیت کوین، هر روز حدودا 144 بلاک جدید ایجاد می شود. تا این لحظه نیز حدود 746 هزار بلاک بیت کوین استخراج شده اند. اگر تعداد بلاک های ایجاد شده در هر روز را در پاداش استخراج هر بلاک ضرب کنیم (144*6.25)، به راحتی می توان میزان بیت کوینی که روزانه استخراج می شود را محاسبه نمود که این میزان، 900 واحد بیت کوین است. با یک محاسبه ساده شاید بتوانیم روز دقیق استخراج آخرین و ارزشمندترین بیت کوین را محاسبه کنیم. باید توجه کنیم که هر چهار سال یک بار، پاداش استخراج هر بلاک، نصف می شود. به این اتفاق، هالوینگ یا هاوینگ بیت کوین (Halving) گفته می شود. در سال 2024، هالوینگ بیت کوین اتفاق می افتد و این پاداش نصف خواهد شد. با احتساب تداوم هاوینگ، میزان متوسط زمان ایجاد یک بلاک جدید، سختی شبکه و ورود بیشتر تعداد ماینرها، زمان تخمینی برای پایان استخراج بیت کوین، سال 2140 میلادی است.

چه مقدار بیت کوین باقی مانده است؟

از مهمترین ویژگی های این رمزارز، می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 • بیت کوین غیرمتمرکز است.

در Bitcoin هیچ رایانه‌ای برای نگهداری دفترکل وجود ندارد. در واقع، هر رایانه‌ای که در سیستم مشارکت دارد، نسخه‌ای از دفتر را ذخیره می‌کند. بنابراین برای پایین آوردن سیستم یا هک کردن دفتر کل، باید هزاران رایانه‌ای که نسخه‌ای از دفتر را نگه می‌دارند و به طور مداوم آن را به روز می‌کنند، هک شوند.

 • بیت کوین یک ارز دیجیتال است.

این بدان معناست که هیچ چیز فیزیکی و قابل لمسی در بیت کوین وجود ندارد. هیچ سکه واقعی وجود ندارد، فقط ردیف معاملات و تراکنش‌های انجام شده وجود دارند. هنگامی که یکی از مالکان بیت کوین می‌شوید، حق دسترسی به یک ثبت آدرس BTC معین در دفتر کل را خواهید داشت و می‌توانید وجوه را از آن به آدرس دیگری ارسال کنید.

چرا پیدایش بیت کوین خبر بزرگی است؟

از زمان ورود پول دیجیتال، سرانجام و برای اولین بار جایگزینی برای سیستم فعلی در اختیار داریم. بیت کوین نوعی پول است که هیچ دولت یا بانکی نمی‌تواند آن را کنترل کند. به دوران قبل از ظهور اینترنت فکر کنید که جریان اطلاعات چقدر متمرکز بودند. امروزه به لطف اینترنت، اطلاعات غیرمتمرکز هستند و شما می‌توانید از طریق یک کلیک با سراسر دنیا ارتباط برقرار کرده و از جهان باخبر شوید. Bitcoin نیز عملکردی مانند اینترنت دارد و یک راه حل غیرمتمرکز برای پول ارائه می‌دهد.

مقایسه بیت کوین با سیستم های بانکی

در ادامه به تفاوت‌هایی در بیت کوین و سیستم بانکی فعلی پرداخته ایم.

 • کنترل کامل پول خود با بیت کوین

هر کسی به تنهایی می‌تواند به بودجه خود دسترسی داشته باشد. هیچ دولت و بانکی نمی‌تواند حساب شما را مسدود و یا دارایی هایتان را مصادره کند.

 • از بین بردن واسطه‌ها

این بدان معناست که در بسیاری از موارد استفاده از این رمزارز نسبت به انتقال الکترونیکی وجه یا حواله پول به شکل سنتی کم هزینه‌تر است. علاوه بر این، برخلاف ارزهای فیات، بیت کوین به طور ذاتی دیجیتال طراحی شده است. به این ترتیب می‌توانید با اضافه کردن لایه‌های برنامه نویسی، آن را به «پول هوشمند» تبدیل کنید.

 • قابل استفاده برای همه

بیت کوین برای ۲.۵ میلیارد نفر در سراسر جهان که به دلیل موقعیت مکانی‌شان به سیستم بانکی فعلی دسترسی ندارند و یا به دلایل مختلفی مایل به استفاده از سیستم‌های بانکی نیستند، راه تجارت دیجیتال را باز کرده است. به این ترتیب امروزه می‌توان تجارت خود را با استفاده از بیت کوین، بدون نیاز به اجازه کسی و از طریق تلفن همراه و کلیک یک دکمه آغاز کرد.

کلام آخر

تبریک می‌گوییم! اکنون شما می‌دانید بیت کوین چیست؟ و اطلاعات زیادی در این زمینه دارید. همانطور که مشاهده می‌کنید، اصلی‌ترین مولفه جهت معرفی و شناساندن بیتکوین یک نکته است:

بیتکوین راهی امن و خصوصی به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید پول‌تان را کنترل کنید.

انقلاب پول از سال ۲۰۰۹ آغاز شد و این روزها شاهد تغییر پول هستیم. اگر می‌خواهید در مورد عملکرد بیت کوین اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید به مجله تخصصی سایت هشبان، مراجعه نموده و سایر مقالات ما از قبیل استخراج بیت کوین، کیف پول بیت کوین، نحوه خرید بیت کوین و … را مطالعه نمایید.

همچنین در صورت فعالیت در زمینه استخراج ارز دیجیتال بیت کوین، به طور قطع دستگاه ماینر یا ایسیک دارید. پیشنهاد می کنیم برای سرویس دوره ای ماینر، تعمیر قطعات و یا رفع خطاهای نرم افزاری ماینر خود، حتما از کارشناسان متخصص مجموعه هشبان کمک بگیرید.

چه کسانی بیت کوین را قبول می‌کنند؟

امروزه تاجران آنلاین و آفلاین زیادی وجود دارند که بیت کوین را می‌پذیرند. در صورت تمایل می‌توانید با Bitcoin یک پرواز یا اتاق یک هتل را رزرو کنید. حتی کارت‌های اعتباری بیت کوین به شما امکان می‌دهند خریدهای خود را با موجودی بیت کوین‌تان پرداخت نمایید. با این وجود هنوز برای پذیرفته شدن از سوی اکثریت مردم جهان راهی طولانی در پیش دارد.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

به طور خلاصه می‌توان گفت، بیت کوین از طریق به روزرسانی دفتر معاملات خود، معروف به بلاکچین که یک public ledger یا دفتر کل است، کار می‌کند و تراکنش های آن در این دفتر ثبت می شوند. هر رایانه‌ای که در شبکه بیت کوین شرکت می‌کند، یک نسخه از این دفتر را در اختیار دارد و هر معامله‌ای که انجام می‌شود را تأیید می‌کند.

چرا بیت کوین ارزش دارد و ارزش آن چگونه تعیین می‌شود؟

بیت کوین به این دلیل ارزشمند است که مردم مایلند بابت آن پول مبادله کنند. در واقع می‌توان گفت؛ BTC دقیقا در لحظه‌ای ارزشمند می‌شود که شخصی ارزش آن را درک می‌کند و تصمیم می‌گیرد این ارز دیجیتال را از شخص دیگری بخرد. زمانیکه مردم به «قیمت» بیت کوین مراجعه می‌کنند، در واقع به قیمت آخرین معامله انجام شده در یک پلتفرم معاملاتی خاص رجوع کرده اند. لازم به ذکر است، هیچ واحدی به عنوان قیمت جهانی بیت کوین وجود ندارد که همه از آن تبعیت کنند. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین در بعضی کشورها می‌تواند با قیمت آن در ایالات متحده متفاوت باشد. به طور کلی، هرچه تقاضای خرید بیت کوین افزایش یابد، ارزش بیت کوین نیز افزایش خواهد یافت.

آیا می‌توان بیت کوین را به پول نقد تبدیل کرد؟

پاسخ این سوال مثبت است. چندین سایت مانند HodlHodl به شما در پیدا کردن فروشندگان بیت کوینی که پول نقد قبول می‌کنند، کمک خواهند کرد. علاوه بر این بیت کوین دستگاه‌های خودپردازی دارد که قبض‌ها را می‌پذیرند و در ازای آن Bitcoin توزیع می‌کنند. چنانچه می‌خواهید بیتکوین را به ارز فیات تبدیل کنید و نیازی به نقد بودن آن (یعنی سکه و اسکناس) ندارید، می‌توانید صرافی‌های قابل اعتماد بیت کوین را به صورت آنلاین پیدا کنید.

چگونه بیت کوین بخرم؟

کیف پول بیت کوین تهیه کنید⇐ صرافی بیت کوین پیدا کنید ⇐ ثبت نام کنید و هویت خود را به تائید برسانید⇐ پول را به صرافی واریز کنید ⇐ وجوه خود را با بیت کوین معامله کنید⇐ BTC را از کیف پول خود برداشت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید