معرفی شرکت بیت مین

introduction bitmain company

بیت مین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین موسسات و کسب و کارها در صنعت ماینینگ و تجهیزات مربوط به آن، نقشی مهم در سازمان‌دهی و استخراج صنعتی بیت کوین و سایر رمزارزها دارد و کسب اطلاعات در مورد آن می‎ تواند آگاهی زیادی از پشت پرده و نیروهای درگیر در اقتصاد رمزارزها به دست بدهد.

بیت مین

 

کمپانی هولدینگ بیت مین تکنولوژی (BitMain Technologies) بزرگ‌ترین تولیدکننده و فروشنده تجهیزات استخراج بیت کوین در دنیاست. این کمپانی در سپتامبر سال گذشته، یک پیش‎نویس برای عرضه عمومی در بازار سهام هنگ کنگ ارائه کرد و از آن جایی که این طرح تنها یک پیش‌نویس بود، بیت مین تعداد سهم‌های آن و وعده‌هایی که در آن داده شد را بارها حذف کرده و تغییر داده است. همچنین تعداد سهام جدید، زمان شروع طرح و تخمین‎های قیمتی سهم ‎ها هم چندین بار عوض شد. دفترچه پیش‌نویس که “برنامه ثابت” خوانده می‌شد، 438 صفحه داشت.

خدمات شرکت بیت مین

شرکت بیت مین از ابتدای تاسیس در سال 2013، درآمد زیادی ایجاد کرده است. طرح پیش‌نویس هم می‎گوید که در شش ماه اول سال گذشته، 2.85 میلیارد دلار درآمد ایجاد کرده که 1.1 میلیارد آن EBITDA یا درآمد خالص بدون سود، مالیات و استهلاک و هزینه بوده است. این شرکت، فرایندهای استخراج خود را دارد و تعدادی سرمایه برای آن جذب کرده است.

همچنین سخت‌افزارهای هوش مصنوعی (AI) را نیز به کار گرفته؛ اما سهم اصلی درآمد (94%) در طول این دوره، از فروش ابزار و تجهیزات استخراج بیت کوین به دست آمده است. در شش ماهه اول سال 2018، بیت مین حدود 2.68 میلیارد دلار سخت‎ افزار فروخت، آن هم در بازاری که تحت تاثیر کاهش قیمت بیت کوین بود.

درآمدزایی شرکت بیت مین

نمودارهای کمپانی بیت مین نشان می‌دهند که دو نیمه سال 2017، نتایج کاملا متفاوتی در تکنولوژی استخراج بیت کوین به نمایش گذاشته‌اند. در نیمه اول سال، بیت مین 221 میلیون دلار ماینر فروخت (که بیشتر از فروش کل آن برای سال 2016، اما کمتر از 10% فروش سال 2017 بود). واضح بود که در طول نیمه دوم سال، وضعیت بهتر شد (در آن ماه‌ها قیمت بیت کوین از 2500 دلار به 15000 دلار رسید).

آموزش اتصال انت ماینر S17 Pro و S17
خواندن

بیت مین آمار و نمودار ماهانه ارائه نمی‌دهد؛ بنابراین امکان بررسی حساسیت فروش سخت‌افزار نسبت به قیمت بیت کوین (امسال) ممکن نیست. مثلا نمی‌‎توانیم متوجه شویم که آیا بعد از افت قیمت بیت کوین، فروش کاهش داشته یا در طول کل این دوران تقاضا ثابت مانده است.

درآمد بیت مین

همان طور که گفتیم، بیت مین به اشخاص ثالث هم خدمات ماینینگ، خدمات فارم (farm) و پول (pool) یا استخر ارائه می‎دهد. خدمات فارم، جایی است که بیت مین در آن ابزار و خدمات را به ماینرها ارائه می‌دهد و در خدمات استخر هم در استخرهای دیگر ماینرها مشارکت می‌کند و سودش را با آن‌ها شریک می‌شود. هر دو این مسیرهای کسب و کار، درآمدهایی کوچک ولی تثبیت‎‌شده‎‌ برای بیت مین فراهم می‌کنند.

چه آینده‌ای پیش روی بیت مین است؟

انتظار می‌رود که این شرکت با توجه به سلامت مالی منابعش، دسترسی به برق ارزان در چین و توانایی هایش برای بکارگیری تکنولوژی‌های جدید پیش از بقیه بازیکنان، نقش مهمی به عنوان ماینر در مارکت بیت کوین ایفا کند. در واقع در فعالیت‌های اخیر این شرکت، نتایج بسیار مختصر و معمولی بودند؛ صد میلیون دلار برای نیم سال اول امسال نسبت به صد و پنجاه و هشت میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل.

تولید و فروش GPU مخصوص استخراج بیت کوین توسط بیت مین

در شروع فرایندهای ماینینگ بیت کوین، وقتی که دانشجوها هم می‌توانستند با لپ‌تاپ شخصی ماین و سود کنند، فناوری مورد علاقه ماینرها، GPU یا “واحد پردازش گرافیکی” (graphical processing unit) بود. GPUها قابل برنامه‌ریزی و ویرایش هستند و استفاده و توسعه‌شان راحت است. مثلا یک GPU را می‎شود روی لپ‌تاپ، تلفن همراه و حتی کنسول‌های بازی استفاده کرد. GPUهای معروف، برندهایی مثل NVIDIA و AMD هستند. با افزایش قیمت بیت کوین و بالا رفتن تقاضای ماینینگ، کارت‎های GPU هم بیشتر فروش رفتند.

بیت مین در سال 2013 تاسیس شد و این روزها روش متفاوتی برای کسب و کار دارد. اما معرفی شرکت بیت کوین به ما چه می‌گوید؟ این شرکت تولید و عرضه چیپ‌های مخصوصی را در دستور کار قرار داده که به صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند. این چیپ‎ ها، سیستم ASIC یا چرخه یکپارچه مخصوص (specific integrated circuits) دارند.

چیپ ست asic

بیت مین و فروش دستگاه های ماینر ASIC

ماینرهای ASIC به دلیل پرداختن به تنها یک کار، آن کار را بسیار دقیق و کارامد انجام می‎دهند. این “کار” در استخراج بیت کوین، هشینگ (hashing) است: فرایندی از داده‌برداری سیال و تولید هش‌های رمزنگاری شده با اندازه معین. فرایند استخراج بیت کوین، شامل ایجاد اعداد و تخمین‌های بزرگ رمزنگاری شده است تا دورریزها به اولین هشرها برسند. از آن جایی که هر بار تنها یک ماینر برنده می‏شود و جایزه‌اش تعداد معینی بیت کوین است (که ارزش مشخصی دارند)، منطقی به نظر می‌رسد که ماینرها روی فناوری بهتری سرمایه‌گذاری کنند.

هک شدن دستگاه ماینر، پیشگیری و راه حل ها
خواندن

سیستم‌های ASIC

سیستم‌های ASIC آن “دکل‌”‌ها یا rigهایی را دارند که به اشخاص مختلفی در سر تا سر دنیا فروخته می‌شوند و از آن جایی که عوامل تصادفی در حل مسئله بیت کوین دخیل هستند، راه حل‌ها جایگزین همیشه می‌توانند مفید باشند. از همین رو، GPUها بی‌نقص نیستند؛ اما به نظر می‌رسد که معمولا سریع‌ترین هشرها موفق‌ترین‌ها هستند. تا همین اواخر، بیت مین رقبای زیادی به عنوان تولیدکننده ASIC نداشته است.

تولید انت ماینر توسط بیت مین

بیت مین همواره در حال به روز کردن فناوری‌هایش است. این شرکت همچنین فهرست جدید از ماینرها به نام انت‌ماینر (Antminer) را هم تولید کرده. به دلیل تقاضای رو به افزایش ریگ های ماینینگ، عدم رضایت مشتریان بابت تاخیر دریافت سود حاصل از استخراج، در مطبوعات به چشم می‎خورند. انت‌ماینرها معمولا به صورت موازی کار می‌کنند تا دسترسی و جریان هوا راحت‌تر باشد. انت‌ماینرها ویژگی‌های مثبت زیادی دارند و در مدل‎‌های اخیرشان هم قابلیت کاهش مصرف انرژی مورد توجه است.

پیش‌نویس بیت مین، پیش‌بینی کرده که کاربرد هوش مصنوعی در این حوزه ممکن است جدی تر شود. بعضی از منابع می‌گویند مهندسی منابع به سوی هوش مصنوعی، در اینده کاربردی گسترده و واقعی خواهد داشت؛ اما مدارک و شواهد خود بیت مین، این موضوع را نشان نمی‌دهند.

شرکت بیت مین بزرگترین و پیشروترین در حوزه تولید و فروش دستگاه های ماینر است، که با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی ها پیش از سایرین، کارت های گرافیک و ماینرهای بیت کوین را با صرف انرژی کمتر و قدرت پردازش بیشتر تولید می کند. این شرکت قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی محصولات خود را بهبود بخشد.
در پایان، پیشنهاد میکنیم در صورت نیاز به خدمات تخصصی تعمیر دستگاه های ماینر، به سامانه آنلاین تعمیرات ماینر گروه هشبان مراجعه نمایید و از خدمات حرفه ای متخصصان این مجموعه بهره مند شوید.


بیشتر بخوانید:

­­­بررسی انت ماینر R4، ماینر ساکت خانگی بیت کوین

بررسی Antminer T15

عیب یابی و تعمیر انت ماینر | راهنمای کاربردی

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید