جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

استخر استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ پول (Mining Pool) چیست؟

استخر استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ پول (Mining Pool) چیست؟

استخراج‌کنندگان قرن‌ها زمان، پول و زحمت زیادی صرف استخراج سنگ‌ها و فلزات گرانبها مانند الماس، طلا و نقره از زمین می‌کردند. اما بعد از پیدایش ارزهای دیجیتال، جوامع بشری با نوع دیگری از استخراج آشنا شدند؛ استخراج ارز دیجیتال!

جالب است بدانید که استخراج ارز دیجیتال شباهت زیادی با فرآیند استخراج سنتی دارد. در فرآیند استخراج ارز دیجیتال شما زمان و سرمایه خودتان را صرف استخراج بیت کوین (BTC) یا همان طلای دیجیتال می‌­کنید. البته بیت کوین تنها ارز دیجیتال قابل استخراج موجود در بازار نیست. در حال حاضر هزاران پروژه دیگر نیز در این حوزه فعال هستند.

ماینینگ یک صنعت به شدت رقابتی است! در واقع استخراج‌کنندگان با مشارکت در فرآیند ماینینگ و حل معالات پیچیده ریاضی مبلغی را در قالب ارز دیجیتال بومی پروژه از شبکه دریافت می‌کنند. این پاداش مشوق اصلی سرمایه‌گذاران برای مشارکت در فرآیند ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال است.

با فراگیری ارزهای دیجیتال در جوامع جهانی، تمایل افراد به استخراج بیت کوین نیز تا حد قابل توجهی افزایش یافت. تمام این اتفاقات در نهایت موجب شکل‌گیری استخر‌های استخراج شد. در این مقاله شما را با ساختار کلی و قابلیت‌های استخر استخراج آشنا می‌کنیم. اما ابتدا فرآیند استخراج ارز دیجیتال را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ در ادامه با هشبان همراه باشید.

استخراج یا ماینینگ (Mining) چیست؟

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن رمزارزهایی مانند بیت کوین در شبکه بلاک چین به بازار عرضه می‌شود. بلاک چین یک دفتر کل غیر متمرکز دیجیتالی است. از آنجایی که تاریخچه و اطلاعات مربوط به تمام تراکنش‌های کاربران شبکه در بستر بلاک چین به ثبت می‌رسند؛ بسیاری از کارشناسان، این دفتر کل را یک پایگاه داده بسیار بزرگ می‌دانند.

ساختار غیرمتمرکز بلاک چین، این شبکه را از نهادهای نظارتی مانند بانک‌ها و دولت بی‌نیاز کرده است. به بیان ساده‌تر هیچ مرکز، سازمان یا دولتی قادر به کنترل فعالیت کاربران در بستر شبکه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیست. ساختار کاملا مستقل و غیر متمرکز بیت کوین از دلایل اصلی محبوبیت این دارایی دیجیتال در جوامع جهانی است.

شما برای استخراج ارز دیجیتال، سرمایه، انرژی و تجهیزات تخصصی نیاز دارید. این تجهیزات تخصصی، ماینر نام دارند. دستگاه‌های ماینر با استفاده از قدرت پردازشی بالای خود، معادلات ریاضی بسیار پیچیده شبکه بلاک چین را حل می‌کنند. در نتیجه حل این معادلات ریاضی، بلاک جدیدی در شبکه ایجاد می‌شود. ماینری که زودتر به جواب درست برسد؛ پیش از شروع مجدد این چرخه تعداد مشخصی از ارز دیجیتال بومی پروژه را دریافت می‌کند.

عملکرد کلی بلاک چین وابسته به استخراج است. در واقع ماینرها طی فرآیند استخراج، اعتبار تراکنش‌های ثبت شده در شبکه را می‌سنجند. در چنین ساختاری هیچ تراکنشی پیش از اعتبارسنجی و تایید اکثریت ماینرها در بلاک چین به ثبت نمی‌رسد. کاربران می‌توانند با استفاده از بستر به وجود آمده و استفاده از قدرت پردازشی تجهیزات خودشان، درآمد قابل قبولی به دست آورند.

 

شما برای مشارکت در فرآیند ماینینگ یا به عبارتی ساخت بلاک‌های جدید در شبکه، سرمایه قابل توجهی نیاز دارید. قیمت دستگاه‌ ماینر با توجه به ساختار تخصصی و پیچیده‌ای که دارد؛ بسیار بالا است. علاوه بر آن هزینه‌های جانبی مربوط به ایجاد زیرساخت استاندارد و مصرف برق ماینر را هم باید در نظر گرفت.

برخی از سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه با کنار هم قرار دادن هزاران دستگاه ماینر، شانس خود برای دریافت پاداش در فرآیند استخراج را افزایش می‌دهند. در چنین سیستمی هر چه قدرت پردازشی شما بیشتر باشد؛ شانس بیشتری برای استخراج موفق و کسب سود خواهید داشت.

طبق گفته کارشناسان، علاقه‌مندان به صنعت ماینینگ تنها در صورت داشتن دانش تخصصی، سرمایه، فضا، زیرساخت، برق و مجوزهای قانونی می‌توانند ارز دیجیتال استخراج کنند. کارشناسان ما در مجموعه ویراماینر تمامی خدمات تخصصی مربوط به مشاوره، راه‌اندازی و نگهداری مزارع استخراج را به شما کاربران عزیز ارائه می‌دهند.

با فراگیری صنعت ماینینگ در جوامع، چالش‌های استخراج‌کنندگان برای ادامه فعالیت در این حوزه بیشتر می‌شود. ساختار هوشمندانه بیت کوین برای ثابت نگه داشتن عرضه، همواره میزان سختی شبکه را با توجه به تعداد ماینرهای فعال تغییر می‌دهد. به بیان ساده‌تر با افزایش تعداد ماینرها در شبکه؛ سختی شبکه نیز بیشتر می‌شود. در چنین سیستمی، میزان عرضه ارز دیجیتال همواره ثابت است.

بسیاری از ماینرهای خانگی به دلیل افزایش تعداد ماینرها و سختی شبکه، دستگاه‌های خود را خاموش کرده‌اند. به بیان ساده‌تر رقابت با مزارع استخراج ارز دیجیتال و سازمان‌های بسیار بزرگ که مبالغ بسیار بالایی را برای سرمایه‌گذاری در این صنعت در نظر گرفته‌اند؛ کار ساده‌ای نیست!

مقرون‌به‌صرفه نبودن استخراج برای ماینرهای خانگی و سرمایه‌گذاران خرد موجب شکل‌گیری استخر استخراج یا همان ماینینگ پول شد. به واسطه بستر به وجود آمده در استخرهای استخراج، ماینینگ انفرادی (سولو ماینینگ) می‌تواند همچنان سودآور باشد. اما استخر استخراج چیست؟ در بخش بعدی ساختار و عملکرد استخرهای استخراج را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خواندن
آموزش تعمیر ماینر ؛ راهنمای جامع در سال 2022

استخر استخراج یا ماینینگ پول چیست؟

استخر استخراج یا همان ماینینگ پول (Mining Pool) یک بستر نرم‌افزاری است که استخراج‌کنندگان از طریق آن می‌توانند با همکاری یکدیگر، بلاک‌های جدید به شبکه اضافه کنند. در واقع این گروه از افراد با تجمیع قدرت پردازشی دستگاه‌های ماینر، شانس خود موفقیت در فرآیند استخراج را افزایش می‌دهند. در نهایت، پاداش دریافتی استخراج‌کنندگان با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند قدرت پردازشی دستگاه ماینر فرد و سایر قوانین ماینینگ پول تعیین می‌شود.

توسعه‌دهندگان استخرهای استخراج به عنوان مدیر پلتفرم، عموما مبلغی را به عنوان کارمزد از حساب کاربری ماینرها کسر می‌کنند. نرخ کارمزد در هر ماینینگ پول متفاوت است. همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، پاداش ماینرها با توجه به میزان هش ریت دستگاه متفاوت است. هش ریت، میزان قدرت محاسباتی دستگاه شما برای حل معادلات را نشان می‌دهد. این معیار با قدرت هش یا تعداد هش در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. با هر بار استخراج موفق بلاک، مبلغی به عنوان کارمزد به توسعه‌دهندگان استخر تعلق می‌گیرد. در نهایت پاداش با در نظر گرفتن سایر فاکتورها به حساب کیف پول ماینر منتقل می‌شود.

استخر استخراج این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران خرد قرار می‌دهد که بتوانند با همکاری سایر ماینر‌ها، قدرت پردازشی یا همان هش ریت بیشتری تجمیع کنند. در واقع انگار شما با استفاده از سرمایه سایر ماینرها، دستگاه ماینر قدرتمندتری برای استخراج خریداری کرده‌اید. هر چه مجموعه هش ریت، ماینرهای فعال در استخر استخراج بیشتر باشد؛ شانس شما برای استخراج موفق و دریافت پاداش بیشتر خواهد بود.

حتما هنگام انتخاب ماینینگ پول، نرخ کارمزد و مجموع هش ریت دستگاه‌های متصل به آن را بررسی کنید. بستر به وجود آمده در ماینینگ پول‌ها، رقابت با سایر سازمان‌های بزرگ و مزارع استخراج فعال در صنعت ماینینگ را برای عموم کاربران امکان‌پذیر کرده است. بنابراین در صورت اتصال به استخر استخراج، تنها بخشی از سود ماینینگ به شما تعلق می‌گیرد.


بیشتر بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با کاربرد و انواع ولت‌ها


استخر استخراج چگونه کار می‌کند؟

عملکرد کلی ماینینگ پول‌ها به کمک پروتکل فعالیت مشارکتی، سرویس استخراج مشارکتی و نرم افزار استخراج، کنترل و مدیریت می‌شود. در ادامه هر یک از این بخش‌ها را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

پروتکل فعالیت مشارکتی

الگوریتم پروتکل فعالیت مشارکتی (Cooperative Work Protocol) فعالیت هم‌زمان چندین ماینر در فرآیند استخراج را امکان‌پذیر می‌کند. در واقع ماینرها به کمک این الگوریتم، می‌توانند به دنبال یافتن جواب درست برای یک بلاک باشند. بلاک چین و ارز دیجیتال بومی شبکه با یک سرور به تمام ماینرهای فعال متصل شده‌اند تا فرآیند نظارت به درستی انجام شود.

سرویس استخراج مشارکتی

سرور استخر استخراج به عنوان یک نقطه اتصال باید تجمیع قدرت محاسباتی تمام ماینرهای فعال در استخر را امکان‌پذیر کند. این فرآیند به کمک سرویس استخراج مشارکتی (Cooperative Mining Service) امکان‌پذیر شده است. همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ ارزهای دیجیتال و فرآیند ماینینگ از جمله فرآیندهایی هستند که به صورت کاملا غیر متمرکز مدیریت می‌شوند. استخرهای استخراج با ایجاد بستری برای همکاری ماینرها، یک سیستم متمرکز به وجود می‌آورد.

همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کارشناسان اظهار کنند که ساختار ماینینگ پول‌ها با هدف اصلی شکل‌گیری بازار ارز دیجیتال یعنی تمرکز زدایی در تناقض است. با این وجود چنین سیستمی برای ساخت بلاک جدید و دریافت پاداش، سرورهای مختلف نیاز دارد.

نرم افزار استخراج

هر نرم افزار استخراج (Mining Software) قابلیت‌ها و عملکرد متفاوتی به شما ارائه می‌دهد. در حقیقت وظیفه اصلی نرم افزارهای استخراج اتصال ماینینگ پول و سرور، جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای معادلات پیچیده و حل آن‌ها است. نرم افزار استخراج به محض یافتن پاسخ درست معادله ریاضی، جواب را به ماینر ارسال می‌کند. پس از این فرآیند نرم افزار استخراج، اقدامات لازم جهت یافتن جواب معادله بعدی را انجام می‌دهد.

انواع سیستم‌های پرداخت در استخر استخراج

استخرهای استخراج برای پرداخت پاداش ماینرها، روش‌های متفاوتی به‌کار می‌گیرند. در ادامه رایج‌ترین سیستم‌های پرداخت در استخر استخراج را بررسی می‌کنیم.

سیستم پرداخت PPS

سیستم PPS (Pay-Per-Share)، یک روش پرداخت نسبتا ساده است. در این سیستم، افراد به ازای استخراج هر بلاک یک سهم دریافت می‌کنند. با توجه به آمارها، مبلغ هر سهم پیش از استخراج بلاک، تعیین می‌شود. جالب است بدانید که استخرهای استخراج دارای سیستم پرداخت PPS، حتی هنگامی که استخراج انجام نشود؛ مبلغی را به کیف پول استخراج‌کنندگان منتقل می‌کند.

سیستم پرداخت FPPS

سیستم FPPS (Full Pay-Per-Share) با عنوان سیستم PPS+ (Pay-Per-Share Plus) هم شناخته می‌شود. عملکرد این سیستم تا حد زیادی شبیه به روش PPS است. البته سیستم پرداخت FPPS هنگام استخراج موفق، مبلغی را به عنوان کارمزد تراکنش‌های ثبت شده در آن بلاک به فرد منتقل می‌کند. در این روش، یک مبلغ یکسان به تمام ماینرهای فعال در استخر استخراج تعلق می‌گیرد. بنابراین استخرهای استخراج دارای روش پرداخت FPPS به اضافه مبلغ مشخصی از پاداش استخراج، بخشی از کارمزد تراکنش‌ها را نیز دریافت می‌کنند.

سیستم پرداخت PPLNS

سیستم PPLNS (Pay-Per-Last N Share) تنها زمانی که یک بلاک باموفقیت در بستر شبکه به ثبت می‌رسد؛ مبلغی را به عنوان پاداش به ماینرها پرداخت می‌کنند. البته این دست از میانینگ پول‌ها پیش از پرداخت پاداش، ماینرهای فعال هنگام استخراج بلاک را شناسایی می‌کنند. بنابراین اگر دستگاه طی آن بازه زمانی خاموش باشد؛ هیچی پاداشی به استخراج کننده تعلق نمی‌گیرد.

خواندن
آشنایی با انواع دستگاه ماینر

بررسی مراحل اتصال به استخر استخراج

 حالا فرآیند استخراج ارز دیجیتال و ماینینگ پول‌ها را به درستی درک می‌کنید. با توجه به ساختار هوشمندانه این سیستم‌های مالی نوین، بسیاری از کاربران در این مرحله به سرمایه‌گذاری در صنعت ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال فکر می‌کنند.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ استخرهای استخراج شانس سرمایه‌گذاران خرد برای فعالیت و کسب سود طی فرآیند ماینینگ را افزایش داده‌اند. شما می‌توانید با استفاده از بستر به وجود آمده در ماینینگ پول‌ها با سازمان‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ فعال در این حوزه رقابت کنید. اما ماینرها چگونه به استخرهای استخراج متصل می‌شوند؟ برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

1. انتخاب دستگاه ماینر و تجهیزات مورد نیاز

شما می‌توانید با استفاده از دستگاه‌‌های ماینر متفاوت در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال مشارکت داشته باشید. هر چه قدرت پردازشی دستگاه ماینر شما بیشتر باشد؛ بهتر است. در ابتدای مسیر پیدایش ارزهای دیجیتال افراد به راحتی می‌توانستند با استفاده از توان پردازشی یا همان پردازنده مرکزی (CPU) کامپیوترهای خود بیت کوین استخراج کنند. اما با گذر زمان شرایط تغییر کرد. افزایش استقبال کاربران و میزان سختی شبکه از جمله عواملی بودند که استخراج‌کنندگان را وادار به استفاده از پردازنده‌ گرافیکی (GPU) کردند. قدرت پردازشی GPU بیشتر است.

جالب است بدانید که در حال حاضر استخراج با هیچ یک از این ماینرها صرفه اقتصادی ندارد. اسیک ماینر، تنها گزینه مقرون‌به‌صرفه برای ماینینگ است. این دستگاه‌های به صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی و ساخته شده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد استخراج بیت کوین دارید؛ حتما اسیک ماینر خریداری کنید.


بیشتر بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین ؛ راهنمای جامع استخراج بیت کوین


2. انتخاب استخر استخراج معتبر و قابل اطمینان

فعالیت در استخر استخراج معتبر و قابل اطمینان بسیار حائز اهمیت است. شما می‌توانید با بررسی سوابق ماینینگ پول و مطالعه نظرات کاربران، اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید. به عنوان مثال از درستی مجموع هش ریت ماینینگ پول مطمئن شوید؛ چرا که برخی از پلتفرم‌ها با ارائه آمار غلط قصد فریب کاربران را دارند. حتما برای جلوگیری از ضررهای احتمالی و سوء استفاده کلاهبرداران، اطلاعات مربوط به سیستم پرداخت استخر استخراج را نهایت دقت مطالعه کنید.

3. بررسی اندازه و توان پردازشی مانینگ پول

میزان دارایی استخر استخراج تا حد زیادی به توان پردازشی دستگاه‌های ماینر فعال در آن بستگی دارد. همانطور که می‌دانید؛ سرعت استخراج همگام با توان پردازشی افزایش یا کاهش می‌یابد. با این حساب هر چه مجموع توان پردازشی استخر استخراج بیشتر باشد؛ شانس دریافت پاداش به همان نسبت افزایش می‌یابد. به بیان دیگر، استخر استخراجی که از قدرت پردازشی اسیک ماینرها استفاده می‌کند؛ عملکرد بهتری در فرآیند استخراج از خود نشان می‌دهد. بنابراین حتما پیش از انتخاب استخر استخراج این نکته را در نظر بگیرید.

4. انتخاب ماینینگ پول و شروع فرآیند استخراج

در نهایت بعد از خرید دستگاه ماینر و توجه به نکاتی که گفته شد؛ استخر استخراج مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. بعد از انتخاب استخر بر اساس اولویت‌های شخصی و اهداف خود می‌توانید با خیالی آسود در فرآیند ماینینگ مشارکت داشته باشید.

بزرگ‌ترین استخرهای استخراج در جهان

استخر استخراج Slush Pool که در سال 2010 راه‌اندازی شد؛ به عنوان اولین ماینینگ پول بزرگ جهان شناخته می‌شود. البته این ماینینگ پول در حال حاضر Braiins نام دارد. بعد از  گذشت این دوره، رقابت در صنعت استخراج ارزهای دیجیتال تا حد قابل توجهی افزایش یافت. در واقع دلیل اصلی این رقابت شدید، افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین و اتریوم بود.

اکثر ماینینگ پول‌های بزرگ جهان برای بیت کوین ساخته شده‌اند. استخرهای استخراج به عنوان یکی از بخش‌های کلیدی بازار ارز دیجیتال شناخته می‌شوند. طبق گفته کارشناسان استخرهای استخراج به دلیل ارائه درآمد ثابت به ماینرها و حفظ عملکرد بلاک چین در جوامع جهانی فراگیر شده‌اند. در ادامه لیستی از بزرگ‌ترین ماینینگ پول‌های جهان را مشاهده می‌کنید.

  • Foundry USA با هش ریت 17.99 درصد
  • Antpool با هش ریت 14.34 درصد
  • F2Pool با هش ریت 14.05 درصد
  • Poolin با هش ریت 12.06 درصد
  • BinancePool با هش ریت 11.33 درصد

استخر استیکینگ (Staking Pool) چیست؟

استخر استیکینگ برای پروژه‌های دارای الگوریتم اثبات سهام (PoS) کاربرد دارد. این دسته از پروژه‌های ارز دیجیتال برای مدیریت شبکه و حفظ امنیت تراکنش‌ها، راهکار متفاوتی به‌کار می‌گیرند. در واقع کاربران به جای استخراج، تعداد مشخصی از رمزارز بومی پروژه را در یک بازه زمانی از پیش تعیین شده، قفل می‌کنند. شبکه با انتقال تعداد مشخصی از ارز دیجیتال بومی پروژه به کیف پول کاربران، سرمایه‌گذاران را به مشارکت در فرآیند استیکینگ تشویق می‌کند. بسیاری از افراد سرمایه و دانش کافی برای راه‌اندازی نود اعتبارسنج یا همان استیکینک را ندارند. استخر استیکینگ درست مانند ماینینگ پول بستری برای کسب درآمد منفعل و سود مستمر به وجود آورده است.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با ماینینگ پول و عملکرد کلی آن آشنا کردیم. همانطور که گفته شد؛ سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند با استخرهای استخراج به درآمد منفعل برسند. نظر شما درباره ماینینگ پول چیست؟ آیا تجربه مشارکت در استخر استخراج را دارید؟ از نظر شما توجه به چه نکاتی هنگام انتخاب استخر استخراج لازم و ضروری است؟ لطفا نظرات و تجربیات خودتان را در این زمینه با کاربران ویراماینر به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

1 نظر

  • قیمت

    27 آگوست, 2023 - 1:08 ب.ظ

    ممنونم از مقاله مفید استخر استخراج (Mining Pool)

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار