دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟ تاثیر دامیننس تتر بر روند بازار

دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟ تاثیر دامیننس تتر بر روند بازار

دامیننس تتر نرخی برای تعیین میزان سلطه تتر در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار است. کارشناسان و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه ارز دیجیتال هنگام پیش‌بینی روند قیمت بازار، این شاخص را بررسی می‌کنند. در این مقاله آموزشی از مجموعه هشبان دامیننس تتر و تاثیر آن بر روند بازار کریپتو را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار دادیم.

 

دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد؛ دامیننس تتر (Tether Dominance) یا همان نرخ سلطه نشانگر حاکمیت تتر در بازار ارز دیجیتال است. البته دامیننس تتر با عنوان USDT Dominance هم شناخته می‌شود. به بیان ساده‌تر، دامیننس تتر نشان می‌دهد که چند درصد از سرمایه بازار متعلق به تتر است.

دامیننس تتر (Tether Dominance) چیست؟

تاثیر دامیننس تتر بر بازار

در حالت کلی، دامیننس تتر رابطه‌ای معکوس با روند قیمت در بازار دارد. بدین صورت که با کاهش نرخ سلطه تتر، تحلیل‌گران روند افزایش قیمت را برای بازار پیش‌بینی می‌کنند. از سوی دیگر، افزایش نرخ دامیننس تتر عموما شکل‌گیری روند نزولی را با خود به همراه دارد. در برخی موارد با تغییر نرخ دامیننس شاهد ایجاد شرایط حساسی در بازار هستیم.

بازار ارز دیجیتال به عنوان یکی از پرنوسان‌ترین بازارهای مالی شناخته می‌شود. همین ساختار موجب شده عموم مردم که اطلاعات چندانی از بازار ارز دیجیتال ندارند؛ جرات خرید و سرمایه‌گذاری در این حوزه را نداشته باشند. تتر که در جایگاه محبوب‌ترین استیبل کوین بازار قرار دارد؛ کنترل نوسانات شدید قیمت در بازار‌های نزولی ارز دیجیتال را امکان‌پذیر کرده است. همین موضوع موجب شده آشنایی با دامیننس تتر و تاثیر آن بر روند بازار همواره حائز اهمیت باشد. میزان دقیق نرخ سلطه تتر در سایت تریدینگ ویو قابل مشاهده است.

خواندن
آشنایی با دستگاه ماینر ؛ شناخت قطعات ماینر و مکانیزم عملکرد

ارتباط دامیننس تتر و بیت کوین

برای درک بهتر تاثیر معکوس دامیننس تتر بر روند بازار کافیست نمودارها را بررسی کنید. به عنوان مثال نرخ دامیننس تتر همواره قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما دقیقا چه ارتباطی بین دامیننس تتر و بیت کوین وجود دارد؟ تجربه نشان می‌دهد که به محض افزایش قیمت بیت کوین، دامیننس تتر کاهش پیدا می‌کند؛ این در حالی است با کاهش قیمت بیت کوین، دامیننس تتر افزایش می‌یابد. البته این نکته را هم به یاد داشته باشید که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال بالاترین دامیننس را در بازار کریپتو دارد.

نحوه محاسبه دامیننس تتر

اما چگونه می‌توان میزان دامیننس تتر را محاسبه کرد؟ محاسبه دامیننس تتر اصلا کار پیچیده‌ای نیست؛ کافیست مارکت کپ یا ارزش بازار تتر را بر مارکت کپ کل بازار تقسیم کنید. عددی که در نهایت از این محاسبه به دست می‌آید؛ میزان سلطه تتر در بازار ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد.

مارکت کپ بازار ارز دیجیتال ÷ مارکت کپ تتر = دامیننس تتر

دلیل افزایش دامیننس تتر

اما چه عواملی موجب تغییر و افزایش دامیننس تتر می‌شوند؟ در حالت کلی افزایش دامیننس تتر دو دلیل اصلی دارد که در ادامه با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • در حالت اول افراد بخش قابل توجهی از سرمایه خودشان را به تتر تبدیل می‌کنند. دلیل اصلی بروز چنین اتفاقی می‌تواند مشاهده شرایط بد در بازارهای مالی باشد.
  • حالت دوم به زمانی اشاره دارد که قیمت بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. با شکل‌گیری روند نزولی و زنده شدن ترس در دل افراد، سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از ضررهای احتمالی دارایی دیجیتال خودشان را به تتر تبدیل می‌کنند و در نتیجه این اتفاقات، دامیننس بیت کوین افزایش می‌یابد.
خواندن
ماینر چیست؟ دستگاه ماینر بیت کوین چیست و معرفی 10 ماینر محبوب

سخن پایانی

در این مقاله درباره مفهوم دامیننس تتر و تاثیر آن بر روند بازار صحبت کردیم. از دید تحلیل‌گران، درک درست دامیننس تتر و بررسی آن برای تمام فعالان بازار ارز دیجیتال لازم و ضروری است. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید تنها با در نظر گرفتن این شاخص، روند قیمت بیت کوین یا سایر دارایی‌های دیجیتال بازار را پیش‌بینی کنید؛ چرا که شناسایی عوامل تاثیرگذار بر روند قیمت در بازار پرنوسان کریپتو اصلا کار ساده‌ای نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار