کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با کاربرد و انواع ولت ها

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

فهرست مطالب

فراگیری و پیشرفت بی‌سابقه ارزهای دیجیتال طی سال‌های اخیر موجب شده تا تعداد افراد علاقه‌مند به خرید و سرمایه‌گذاری در این حوزه روز به روز افزایش یابد. اما با توجه به ساختار دیجیتالی این نوع دارایی چگونه می‌توان رمز ارزها خریداری شده را در فضایی امن و قابل اطمینان ذخیره‌سازی کرد؟ کیف پول ارز دیجیتال بستر لازم برای ذخیره‌سازی امن، دریافت و ارسال رمز ارزها را فراهم می‌کند. اگر علاقه‌مند به آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ساختار، کاربرد و انواع والت‌های ارز دیجیتال موجود در بازار هستید، این مقاله را از دست ندهید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ولت (Wallet) یا کیف پول رمز ارز، نرم افزار یا سخت افزاری است که از دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری شما محافظت می‌کند. تنها تفاوت این محصولات با کیف پول‌های معمولی نوع دارایی دیجیتال ذخیره شده در بستر آن‌ها است. کیف پول‌ها ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت رمز ارزها را امکان‌پذیر کرده‌اند. کلیدهای خصوصی و عمومی ارز دیجیتال کاربران در بستر ولت ذخیره می‌شوند.

کیف پول‌های ارز دیجیتال به دو دسته اصلی گرم (نرم افزاری) و سرد (سخت افزاری) تقسیم می‌شوند. شما می‌توانید نرم افزار ولت‌های گرم را بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه خود نصب کنید. کیف پول‌ها با استفاده از اینترنت به شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال دسترسی پیدا می‌کنند. در واقع می‌توان ارزهای دیجیتال را اطلاعات بخش بخش شده‌ای در نظر گرفت که به صورت پراکنده در سراسر پایگاه داده، ذخیره می‌شوند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

شما می‌توانید با به کارگیری روش‌های مختلف رمز ارزها را ارسال یا دریافت کنید. این فرآیند با استفاده از ولت بسیار راحت است. اما ارسال ارزهای دیجیتال دقیقا به چه صورت انجام می‌شود؟ کاربران معمولا برای ارسال رمز ارز در قدم اول آدرس گیرنده را وارد کرده و مقدار دارایی دیجیتال ارسالی را مشخص می‌کنند. کاربر در مرحله بعد با استفاده از کلید خصوصی ارز دیجیتال موجود در حساب خود، تراکنش را امضاء می‌کند. مبلغ گس فی یا همان کارمزد تراکنش با توجه به شرایط بلاک چین پروژه، میزان شلوغی شبکه در آن بازه زمانی مشخص و سایر فاکتورها تعیین خواهد شد.

در مرحله آخر تراکنش ارسالی بعد از تایید نهایی کاربر با موفقیت در بستر شبکه بلاک چین به ثبت می‌رسد. البته در برخی کیف پول‌های ارز دیجیتال فرآیند ارسال بسیار ساده‌تر طراحی شده است. شما در این دسته از محصولات به محض اسکن QR کد و وارد کردن میزان ارز دیجیتال و کلید خصوصی، فرآیند ارسال را به پایان می‌رسانید.دریافت ارز دیجیتال به نسبت ساده‌تر است. شما برای دریافت رمز ارز در حساب کاربری خود کافیست کلید عمومی کیف پول اختصاصی خود را در اختیار شخص فرستنده قرار دهید.

فرستنده بعد از گذراندن مراحلی که در بخش قبل گفته شد، رمز ارز را به حساب کیف پول ارز دیجیتال شما ارسال می‌کند. بنابراین ولت ارز دیجیتال نرم افزاری است که ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را امکان‌پذیر کرده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران چندین ارز دیجیتال را به صورت هم زمان در بستر یک کیف پول ذخیره و نگهداری می‌کنند. البته بیشتر کیف پول‌ها تنها خدمات تعداد محدودی از ارزهای دیجیتال را تحت پوشش قرار می‌دهند.

بخش‌های اصلی یک کیف پول‌ ارز دیجیتال
کلید عمومی: کلید عمومی دریافت ارز دیجیتال در حساب کاربری شما را امکان‌پذیر می‌کند. این عبارت به صورت عمومی در شبکه رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کلید خصوصی: کلید خصوصی نشانگر مالکیت دارایی دیجیتال است. این عبارت باید به صورت محرمانه در بستری امن ذخیره و نگهداری شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصطلاحات کاربردی بازار ارز دیجیتال


کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

همانطور که در بخش‌ قبل هم گفته شد، ارز دیجیتال موجود در حساب کاربری شما در بستر کیف پول نگهداری نمی‌شود. در واقع دارایی دیجیتال در شبکه بلاک چین ذخیره شده است و کیف پول تنها کلیدهای خصوصی و عمومی رمز ارزهای شما را در بستر خود ذخیره می‌کند. کلید خصوصی یک کد اختصاصی است که تایید و انجام تراکنش‌های کاربران از طریق آن صورت می‌گیرد. مسائلی از جمله سرعت و امنیت نیز به نوع کیف پول انتخابی شما بستگی دارد.

دلیل نیاز کاربران به ولت ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال کاربردی مشابه با پول رایج کشورها دارند. جمع‌آوری، ذخیره، انجام تراکنش و استفاده در زمینه‌های مختلف به عنوان قابلیت‌های اصلی رمز ارزها شناخته می‌شوند. در واقع ولت‌ ارز دیجیتال یکی از دلایل اصلی عملکرد کاربردی رمز ارزها در جوامع جهانی است. همانطور که می‌دانید رمز ارزها یک سیستم مالی نوین و بین‌المللی را به وجود آورده‌اند. مزیت اصلی این سیستم مالی، ساختار غیر متمرکز آن است. بنابراین می‌توان کیف پول ارز دیجیتال را نسخه جایگزین برای موسسات و سازمان‌های بانکی در نظر گرفت. در ادامه دلایل نیاز کاربران به ولت و خدمات اصلی این محصولات را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • مدیریت حساب: شما در بستر ولت ارز دیجیتال همواره به موجودی حساب و جزئیات مربوط به دارایی‌های دیجیتال خودتان دسترسی دارید.
 • ثبت تراکنش: انجام تراکنش‌های ارسال و دریافت یکی از قابلیت‌ها و دلایل اصلی نیاز به کیف پول ارز دیجیتال است.
 • اتصال به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز: اتصال و تعامل با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز وب 3 با استفاده از ولت ارز دیجیتال امکان‌پذیر است.
 • ثبت هویت کاربران: تعدادی از ولت‌ها قابلیت ثبت هویت کاربران را دارند. این دسته از کیف پول‌های ارز دیجیتال انجام تراکنش با استفاده از نام کاربری افراد را امکان‌پذیر کرده‌اند. در واقع پیوست نام کاربری هر فرد به کلید عمومی کیف پول، فرآیند ارسال رمز ارز را تا حد قابل توجهی تسهیل می‌کند.
 • مدیریت کلیدهای خصوصی و عمومی: به طور کلی تمام ارزهای دیجیتال در بستر شبکه بلاک چین ذخیره شده‌اند. کیف پول ارز دیجیتال بستر لازم برای مدیریت کلید خصوصی و عمومی رمز ارزهای را فراهم کرده است. شما برای ثبت تراکنش و دسترسی به دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری خودتان از کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنید.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

به طور کلی ولت‌ها به دو نوع حضانتی (Custodial) و غیر حضانتی (Noncustodial) تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های حضانتی وظیفه ذخیره و حفاظت از کلیدهای خصوصی کاربران را بر عهده دارند. در واقع این محصولات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یک سازمان واسطه، دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری شما را کنترل و مدیریت می‌کند. تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال، خدمات کیف پول‌های حضانتی را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

ولت‌های غیر حضانتی در سوی دیگر قرار دارند. کاربران در بستر کیف پول‌های غیر حضانتی وظیفه ذخیره و مدیریت کلید‌های خصوصی دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری خود را بر عهده می‌گیرند. البته کیف پول‌های ارز دیجیتال دو زیر مجموعه دیگر نیز دارند. به طور کلی ولت‌ها در دو قالب سرد و گرم طراحی و ساخته می‌شوند. کیف پول‌های گرم از طریق یک دستگاه یا به صورت مستقیم به اینترنت متصل هستند، اما ولت‌های سرد هیچ اتصالی به اینترنت ندارند. ولت‌های گرم و سرد نیز به سه دسته نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی تقسیم می‌شوند.

کیف پول حضانتی کیف پول غیر حضانتی
شخص ثالث وظیفه کنترل کلید خصوصی و دارایی‌های دیجیتال شما را بر عهده دارد. شخص کاربر وظیفه کنترل کلید خصوصی و دارایی‌ دیجیتال خود را بر عهده دارد.
سیستم امنیتی ضعیف‌تر، ذخیره‌سازی آنلاین ارز دیجیتال، آسیب‌پذیری بیشتر سرمایه در برابر حملات سایبری را با خود به همراه دارد. ارائه خدمات امنیتی قابل قبول، کلید‌های خصوصی به صورت آفلاین ذخیره‌سازی می‌شوند.
مسئولیت کمتر، کاربر برای ذخیره دارایی دیجیتال خود به شخص ثالث اعتماد می‌کند. مسئولیت ذخیره و محافظت از دارایی دیجیتال و کلیدهای خصوصی تماما بر عهده شخص کاربر است.
ارائه خدمات پشتیبانی، حتی در صورت گم شدن کلید خصوصی، امکان دسترسی مجدد به ارز دیجیتال موجود در حساب کاربری وجود دارد. در صورت گم شدن کلید خصوصی یا عبارت بازیابی، کاربر دیگر به دارایی دیجیتال موجود در حساب خود دسترسی نخواهد داشت.
فرآیند احراز هویت و اعمال قوانین ضد پولشویی در کیف پول‌های حضانتی، نسبتا طولانی و زمان بر است. کیف پول‌ها غیر حضانتی محدودیتی در زمینه احراز هویت و مبارزه با پولشویی اعمال نکرده‌اند.
کیف پول‌های حضانتی، طراحی و رابط کاربری نسبتا بهتری دارند. کیف پول‌های غیر حضانتی طراحی و رابط کاربری نسبتا ضعیف‌تری دارند.
کیف پول‌های حضانتی یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربران تازه وارد و کم تجربه در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. کیف پول‌های غیر حضانتی برای افراد علاقه‌مند به کنترل و مدیریت سرمایه خود، بهترین گزینه است.

هر یک از این کیف پول‌ها در نهایت زیر مجموعه دو دسته اصلی یعنی ولت‌های گرم یا سرد هستند. برای مثال شما می‌توانید ولت غیر حضانتی نرم افزاری (گرم)، غیر حضانتی سخت افزاری (سرد) یا حضانتی سخت افزاری (سرد) داشته باشید. تنوع کیف پول‌های موجود در بازار بسیار بالا است. هر کاربر با توجه به نیاز و اولویت‌های شخصی خود یکی از ولت‌ها را برای ذخیره‌سازی و حفاظت از دارایی‌های دیجیتال خود انتخاب می‌کند. در ادامه ساختار و عملکرد کیف پول‌های نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی ارز دیجیتال را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کیف پول نرم افزاری

کیف پول‌های نرم افزاری ارز دیجیتال، نرم افزارهای قابل اجرا بر روی کامپیوتر و تلفن همراه را شامل می‌شوند. وبسایت‌های رسمی این دسته از محصولات نسخه نرم افزاری ولت را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بنابراین دانلود و نصب کیف پول نرم افزاری بر روی سیستم مورد نظر شما، فرآیند پیچیده و سختی نیست. دسترسی به دارایی دیجیتال، ثبت تراکنش، بررسی موجودی حساب کاربری و بسیاری از موارد دیگر از جمله خدمات کیف پول‌های نرم افزاری هستند.

تعدادی از ولت‌ها که توسط پلتفرم یا صرافی‌های فعال در این حوزه طراحی و ساخته شده‌اند، قابلیت‌های یک صرافی ارز دیجیتال را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهند. کیف پول‌های نرم افزاری قابل نصب بر روی تلفن همراه تاثیر قابل توجهی در زمینه تسهیل و تسریع فرآیند ثبت تراکنش در بستر شبکه بلاک چین داشته‌اند. تکنولوژی‌های نوین به کار گرفته شده در این محصولات مانند فناوری NFC (ارتباط میدان نزدیک) یا اسکن QR کد موجب شده تا کاربران به راحتی بتوانند ارزهای دیجیتال را به عنوان یک وجه پرداختی برای انجام خریدهای روزمره خود به کار بگیرند.

کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال

کیف پول‌های نرم افزاری عموما قابلیت اجرا بر روی سیستم عامل‌های اندروید و IOS را دارند. تراست ولت، اتمیک، اکسودوس، ترزور، الکتروم و مای سلیوم از جمله ولت‌های نرم افزاری موجود در بازار هستند. همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، ولت‌های نرم افزاری در دسته کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرند.

مزایا و معایب کیف پول نرم افزاری

برای درک بهتر ساختار کلی این نوع کیف پول در ادامه مزایا و معایب کیف پول نرم افزاری را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

طراحی ساده و کاربردی: کیف پول‌های نرم افزاری به دلیل طراحی و رابط کاربری ساده‌ای که دارند؛ گزینه مناسبی برای انجام تراکنش‌های روزانه هستند.

سیستم امنیتی ضعیف: از آنجایی که کیف پول نرم افزاری بر روی سیستم و تلفن همراه نصب می‌شود؛ احتمال بروز مشکلات امنیتی بیشتر است. سیستم امنیتی ضعیف این دسته از محصولات موجب شده کارشناسان همواره نسبت به عدم ذخیره سرمایه قابل توجه در بستر کیف پول نرم افزاری تاکید داشته باشند.

در برخی موارد کاربران دارای کیف پول‌های نرم افزاری بروز مشکلاتی مانند از دست رفتن دارایی دیجیتال خود در نتیجه ویروسی شدن را گزارش کرده‌اند. از سوی دیگر اگر نرم افزار کیف پول را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید؛ در صورت بروز مشکلاتی مانند دزدیده شدن گوشی یا عدم دسترسی به آن، احتمال از دست رفتن دارایی شما وجود دارد.

نکته: کلید خصوصی برای دسترسی به دارایی‌های دیجیتال موجود در حساب کاربری شما مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین اگر کلید خصوصی شما به هر دلیلی در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد، به راحتی می‌تواند دارایی دیجیتال را به حساب کاربری مورد نظر خود منتقل کند.

کیف پول سخت افزاری

ولت‌ سخت افزاری به عنوان امن‌ترین و محبوب‌ترین کیف پول‌ موجود در بازار ارز دیجیتال شناخته می‌شود. شما با استفاده از زیرساخت به وجود آمده در این محصولات می‌توانید بعد از ذخیره کلید خصوصی، آن را از روی دستگاه کیف پول حذف کنید. کیف پول‌های سرد در قالب سخت افزار طراحی و ساخته می‌شوند. هر یک از این محصولات خدمات متنوع و متفاوتی را به جامعه کاربران ارائه می‌دهند. برای ثبت تراکنش کافیست کیف پول سخت افزاری خود را به کامپیوتر متصل کنید. تراکنش‌ها در بستر کیف پول تایید می‌شوند.

بنابراین کلید خصوصی دارایی دیجیتال شما، هیچگاه به خارج از ولت ارسال نخواهد شد. کیف پول‌های لجر، ترزور و سیف پل از جمله برندهای محبوبی هستند که کیف پول‌های سخت افزاری تولید می‌کنند.البته این نکته را به خاطر داشته باشید که خطر هک شدن همچنان کیف پول‌های سخت افزاری را تهدید می‌کند. در واقع توسعه‌دهندگان با به کارگیری هوشمندانه تکنولوژی‌های مختلف، احتمال بروز مشکلات این چنینی را به حداقل میزان ممکن رسانده‌اند. بنابراین در صورت مفقود یا دزدیده شدن ولت، رمز ارز موجود در حساب کاربری خود را سریعا به یک کیف پول ارز دیجیتال دیگر منتقل کنید.

خواندن
هک شدن دستگاه ماینر ؛ پیشگیری و راه حل ها

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

تعدادی از کیف پول‌های سخت افزاری از طریق بلوتوث به دستگاه شما متصل می‌شوند. هنگام استفاده از این محصولات با احتیاط عمل کنید چرا که در چنین ساختاری، دسترسی به ولت برای هکرها راحت‌تر است. قیمت ولت‌های سخت افزاری ارز دیجیتال با توجه به ساختار و قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهند، متفاوت است. از آنجایی که کیف پول‌های سخت افزاری به صورت مستقیم به جریان اینترنت متصل نیستند، در دسته کیف پول‌های سرد قرار می‌گیرند. خرید این دسته از محصولات برای تمام کاربران فعال در حوزه ارز دیجیتال مقرون به صرفه نیست. کارشناسان استفاده از ولت‌های سخت افزاری را به افرادی پیشنهاد می‌کنند که مبلغ بالایی را با هدف سرمایه‌گذاری بلند مدت، صرف خرید رمز ارزها کرده‌اند.

مزایا و معایب کیف پول سخت افزاری

در این بخش با بررسی مزایا و معایب کیف پول‌ سخت افزاری شما را به دید بهتری از این محصولات می‌رسانیم. شاید کیف پول‌ها سخت افزاری امنیت قابل قبولی ارائه دهند؛ اما قطعا بهترین گزینه برای تمام سرمایه‌گذاران نیستند.

امنیت بالا: کیف پول سخت افزاری، ذخیره‌سازی سرد دارایی‌های دیجیتال را امکان‌پذیر کرده است. ارائه خدمات امنیتی قابل قبول از همین ساختار نشات می‌گیرد. این دسته از محصولات بهترین گزینه برای افرادی هستند که با قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت، مقدار زیادی ارز دیجیتال خریداری می‌کنند. در حالت کلی ذخیره مقدار زیادی ارز دیجیتال در بستری امن و قابل اعتماد از جمله مزایای اصلی کیف پول‌ سخت افزاری هستند.

 قیمت بالا: کیف پول سخت افزاری به دلیل ساختار تخصصی که دارد؛ قیمت بالایی دارد. بنابراین شاید خرید آن برای سرمایه‌گذاران خرد و کوتاه مدت صرفه اقتصادی نداشته باشد.

طراحی پیچیده: استفاده از ولت سخت افزاری به سادگی کیف پول نرم افزاری نیست. افرادی که آشنایی چندانی با محصولات وابسته به بازار ارز دیجیتال ندارند؛ از طراحی پیچیده کیف پول‌های سخت افزاری ابراز نارضایتی می‌کنند. این محصولات برای انتقالات روزانه، گزینه مناسبی نیستند.

کیف پول کاغذی

کاغذی که کلید عمومی و کلید خصوصی دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری شخصی بر روی آن یادداشت شده باشد، اصطلاحا به عنوان کیف پول کاغذی شناخته می‌شود. در واقع کیف پول کاغذی روشی آفلاین برای ذخیره‌سازی و دسترسی به ارزهای دیجیتال است. کیف پول‌های کاغذی غالبا در گذشته و هنگامی که مدت زمان زیادی از معرفی ارزهای دیجیتال به جوامع جهانی نمی‌گذشت، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. تکنولوژی ذخیره داده از آن زمان تا به حال پیشرفت قابل توجهی را تجربه کرده است.

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

بنابراین تکه کاغذی که کلیدها و QR کد را شامل می‌شود، کیف پول ارز دیجیتال کاغذی نام دارد و انجام تراکنش را برای کاربران امکان‌پذیر می‌کند. از آنجایی که کیف پول کاغذی ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت آفلاین و خارج از اینترنت را امکان‌پذیر کرده است، روش نسبتا امن‌تری برای نگهداری ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

البته استفاده از کیف پول‌های کاغذی ریسک‌هایی را نیز با خود به همراه خواهد داشت. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب و انتقال دارایی دیجیتال خود به این دسته از کیف پول‌ها، احتمال بروز اتفاقاتی مانند گم شدن، آسیب دیدن و عدم خوانایی اطلاعات نوشته شده بر روی کاغذ را نیز در نظر بگیرید. در نهایت با سنجیدن جوانب مختلف تصمیم بگیرید که کدام یک از محصولات موجود، بهترین خدمات را با توجه به نیاز و اولویت‌های شخصی شما ارائه می‌دهند.

مزایا و معایب کیف پول کاغذی

برای تکمیل اطلاعات شما درباره کیف پول‌های ارز دیجیتال، در ادامه مزایا و معایب کیف پول کاغذی را به صورت خلاصه با هم مرور می‌کنیم.

امنیت بالا: از آنجایی که شخص کاربر وظیفه کنترل و مدیریت عبارت بازیابی را بر عهده دارد؛ امنیت بالایی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با توجه به ساختار کیف پول کاغذی، هکرها نمی‌توانند به دارایی دیجیتال ذخیره شده در بستر کیف پول کاغذی دسترسی داشته باشند.

چالش‌های نگهداری: از آنجایی که اطلاعات مربوط به کیف پول بر روی کاغذ پرینت می‌شود؛ احتمال گم شدن آن را نمی‌توان نادیده گرفت. اگر کاغذ مربوط به کلید خصوصی، کیف پول به هر دلیلی مفقود شود؛ احتمال از دست رفتن دارایی بسیار بالا است.

کیف پول گرم کیف پول سرد
کیف پول‌های گرم به اینترنت متصل هستند. کیف پول‌های سرد به اینترنت متصل نیستند.
ولت‌های تحت وب، موبایلی و قابل اجرا در کامپیوتر از جمله کیف پول‌های نرم افزاری هستند. کیف پول‌های سخت افزاری و کاغذی در دسته کیف پول‌های سرد قرار می‌گیرند.
کیف پول‌های گرم در برابر هک و حملات سایبری آسیب‌پذیر هستند. ساختار کیف پول‌های سرد احتمال بروز مشکلاتی مانند هک و حملات سایبری را به حداقل میزان ممکن رسانده است.
طراحی ساده و کاربردی کیف پول‌های گرم، کار کردن با این محصولات را برای کاربران بسیار آسان کرده است. طراحی پیچیده کیف پول‌های سرد کار کردن با این محصولات را برای کاربران سخت کرده است.
کیف پول‌‌ گرم معمولا برای کاربران تازه وارد که به دنبال ثبت آنلاین و سریع تراکنش‌ها هستند، گزینه مناسبی محسوب می‌شود. کاربران برای بهره بردن از خدمات امنیتی این محصول، کیف پول سخت افزاری را خریداری ‌می‌کنند.
کیف پول‌های سرد برای کاربرانی که با هدف سرمایه‌گذاری بلند مدت مبلغ بالایی را صرف خرید ارزهای دیجیتال کرده‌اند، مناسب هستند.

بررسی سیستم امنیتی کیف پول ارز دیجیتال

سیستم امنیتی کیف پول‌ ارز دیجیتال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تدابیر امنیتی مختلفی برای رمزنگاری کیف پول‌ها به کار گرفته شده برای مثال می‌توان به گذاشتن رمز عبور قوی، استفاده از روش احراز هویت دو مرحله‌ای برای انجام تبادلات و ذخیره‌سازی آفلاین دارایی‌های دیجیتال اشاره کرد. از آنجایی که ایجاد حملات سایبری در بستر کیف پول‌ها به خصوص ولت‌های نرم افزاری رایج است، پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتخاب ولت، تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهید.

احراز هویت دو مرحله ای در کیف پول ارز دیجیتال

عبارت بازیابی ولت ارز دیجیتال

ولت‌های ارز دیجیتال هنگام راه‌اندازی یک عبارت 12 کلمه‌ای که اصطلاحا سید فریز (Seed Phrase) نامیده می‌شود را به کاربران خود ارائه می‌دهند. کلمات عبارت بازیابی به ظاهر پراکنده و بی‌ربط به نظر می‌رسند اما در واقع به کلیدهای خصوصی و عمومی کیف پول ارز دیجیتال شما متصل هستند. کاربرد اصلی عبارت بازیابی چیست؟ در صورت گم شدن یا آسیب دیدن کیف پول، شما می‌توانید با استفاده از این عبارت مجددا به دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری خود دسترسی پیدا کنید.

کارشناسان به همین دلیل تاکید دارند که عبارت بازیابی باید به صورت آفلاین در فضایی امن و قابل اطمینان، ترجیحا خارج از کامپیوتر شخصی شما ذخیره و نگهداری شود. به بیان ساده‌تر شخصی که به عبارت بازیابی ولت را داشته باشد، همواره به دارایی دیجیتال موجود در آن نیز دسترسی خواهد داشت.

سیستم امنیتی کیف پول‌ صرافی‌ ارز دیجیتال

تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال در حال حاضر کیف پول‌ اختصاصی خودشان را دارند. ولت‌های موجود در بستر صرافی‌های ارز دیجیتال خدمات مربوط به کیف پول‌های حضانتی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. بدین معنی که صرافی وظیفه ذخیره و مدیریت رمز ارز موجود در حساب کاربری شما را بر عهده دارد. بسیاری از هکرها همواره به دنبال ایجاد حملات سایبری در بستر صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. بنابراین بهتر است پیش از ذخیره دارایی در کیف پول ارز دیجیتال صرافی‌ها نسبت به ریسک‌ها و مشکلات احتمالی آگاهی کامل داشته باشید. علاوه بر آن اگر فعالیت صرافی به هر دلیلی متوقف شود، هیچ تضمینی در زمینه دستیابی مجدد به دارایی دیجیتال موجود در حساب شما وجود ندارد.

تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال به دلایل مختلف ورشکسته می‌شوند. به طور کلی از دست رفتن سرمایه کاربران در صرافی‌هایی که احتمال ورشکستگی در آن‌ها نسبتا بالا است، بیشتر دیده می‌شود. در نهایت می‌توان گفت که امن‌ترین روش ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال به صورت آفلاین است. این شیوه نگهداری اطلاعات اصطلاحا با عنوان ذخیره‌سازی سرد نیز شناخته می‌شود. در حقیقت ایجاد حمله سایبری به حساب کاربری افرادی که طی چند مرحله به کلیدهای خصوصی خود دسترسی پیدا می‌کنند، سخت‌تر است. برای کاهش احتمال بروز مشکلات احتمالی کافیست پیش از انتخاب والت و انتقال دارایی خود به بستر کیف پول، تمام جوانب امنیتی را با دقت بسنجید.

آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال

نحوه ساخت کیف پول ارز دیجیتال به چه صورت است؟ در مرحله اول لازم است یکی از انواع ولت‌های رمز ارز موجود در بازار را انتخاب کنید. آیا قصد دارید از طریق گوشی همراه یا کامپیوتر شخصی خود به دارایی‌های دیجیتال موجود در حساب کاربری خود دسترسی داشته باشید یا ترجیح می‌دهید سرمایه خود را در بستری امن‌تر مانند کیف پول‌های سخت افزاری نگهداری کنید؟ برخی از ولت‌ها با پلتفرم‌های فعال در این حوزه سازگار نیستند. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب تمام جوانب را با دقت بسنجید.

در قدم بعدی اطمینان حاصل کنید که کیف پول انتخابی، ارز دیجیتال مورد نظر شما را تحت پوشش قرار می‌دهد. کارشناسان تاکید دارند که قبل از راه‌اندازی و انتقال دارایی، میزان محبوبیت و اعتبار کیف پول ارز دیجیتال را نیز در نظر بگیرید. تمام کیف پول‌ها راهنمای نصب و راه‌اندازی نرم افزار را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت رسمی والت، جزئیات مربوط به ساخت و راه‌اندازی کیف پول را بررسی کنید. فرآیند ساخت کیف پول ارز دیجیتال، شباهت زیادی به ایجاد حساب Gmail دارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که ذخیره کلیدهای خصوصی در یک فضای امن و قابل اطمینان هنگام راه‌اندازی کیف پول، بسیار حائز اهمیت است.

راهنمای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال

در حال حاضر هزاران کیف پول ارز دیجیتال در بازار موجود هستند. هر کدام از این محصولات خدمات متنوعی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. همین موضوع انتخاب مناسب‌ترین کیف پول ارز دیجیتال را بسیار سخت و چالش برانگیز کرده است. در این بخش به سوالاتی که لازم است پیش از انتخاب والت از خودتان بپرسید، می‌پردازیم.

 • آیا کیف پول انتخابی، ارز دیجیتال مورد نظر من را تحت پوشش قرار می‌دهد؟ بیشتر پروژه‌های ارز دیجیتال فعال در این حوزه شبکه اختصاصی خودشان را دارند. بنابراین ذخیره آن‌ها در بستر کیف پولی که شبکه متفاوتی را تحت پوشش قرار می‌دهد، امکان‌پذیر نیست. برای مثال شما نمی‌توانید کاردانو را در کیف پول شبکه اتریوم ذخیره کنید. بررسی ارزهای دیجیتالی که ولت مورد نظر تحت پوشش قرار می‌دهد، همواره حائز اهمیت است.
 • بودجه شما برای خرید و راه‌اندازی کیف پول ارز دیجیتال چه قدر است؟ همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، شما برای استفاده از کیف پول‌های نرم افزاری سازگار با تلفن همراه و کامپیوتر، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. در واقع تنها هزینه پرداختی، کارمزد انجام و ثبت تراکنش در بستر شبکه‌های بلاک چین است. اما کاربران برای بهره بردن از خدمات امنیتی پیشرفته‌تر کیف پول‌های سخت افزاری را خریداری می‌کنند. قیمت این محصولات با توجه به ساختار و قابلیت‌های متنوعی که ارائه می‌دهند، تعیین می‌شود.
 • هدف شما از سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها چیست؟ رابط کاربری ساده کیف پول‌های نرم افزاری موجب شده تا فرآیند ثبت تراکنش در بستر آن‌ها بسیار آسان و سریع انجام شود. اگر قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و ثبت تراکنش‌های متعدد را دارید، کیف پول‌های نرم افزاری گزینه بهتری برای شما محسوب می‌شوند. معمولا افرادی که قصد هولد کردن طولانی مدت دارایی‌های دیجیتال را دارند، کیف پول‌سخت افزاری را انتخاب می‌کنند.
 • آیا ارزهای دیجیتال موجود در سبد سرمایه‌گذاری شما بر روی شبکه‌های متفاوت پیاده‌سازی شده‌اند؟ اگر ارزهای دیجیتال موجود در سبد سرمایه‌گذاری شما بر روی چندین شبکه بلاک چین متفاوت پیاده‌سازی شده باشند، می‌توانید از ولت‌هایی مانند اکسودوس (Exodus) که مولتی چین (چند زنجیره‌ای) هستند، استفاده کنید. این کیف پول‌ها معمولا از تمام شبکه‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که راهکار دیگر، ذخیره و نگهداری دارایی دیجیتال به صورت همزمان در بستر چندین والت رمز ارز است.
 • آیا می‌خواهید از طریق کیف پول ارز دیجیتال به نرم افزارهای غیر متمرکز فعال در این حوزه دسترسی داشته باشید؟ اگر می‌خواهید با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مانند یونی سواپ یا کرو متصل شوید، انتخاب کیف پول دارای قابلیت تعامل با این پلتفرم‌ها بسیار حائز اهمیت است. یونی سواپ، بریو و کوین بیس از جمله ولت‌های ارز دیجیتال دارای قابلیت تعامل با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز هستند.
 • آیا ارائه خدمات مربوط به استیکینگ ارز دیجیتال برای شما حائز اهمیت است؟ استیکینگ یکی از راه‌های کسب درآمد منفعل در بازار رمز ارزها است که مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است. بنابراین اگر شما هم قصد استیک کردن ارزهای دیجیتال و دریافت سود را دارید، باید از ولت‌های دارای قابلیت استیکینگ استفاده کنید.

به طور کلی سطح امنیت، کارمزد، ارزهای دیجیتال تحت پوشش، خدمات پشتیبانی، رابط کاربری، میزان محبوبیت و نحوه دسترسی به دارایی موجود در حساب کاربری از جمله فاکتورهایی هستند که لازم است قبل از انتخاب ولت ارز دیجیتال با دقت مورد بررسی قرار دهید.

نکاتی برای حفظ امنیت کیف پول ارز دیجیتال

به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم که دارایی دیجیتال خود را به صورت آفلاین ذخیره‌سازی کنید. رابط کاربری کیف پول‌های سخت افزاری موجب شده تا انجام و ثبت تراکنش در شبکه رمز ارز‌ها فرآیندی سخت و پیچیده به نظر برسد. کیف پول نرم افزاری برای کاربرانی که قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، دسترسی سریع و ثبت تراکنش‌‌های روزانه را دارند، گزینه بهتری است. افرادی که کیف پول‌های گرم را انتخاب می‌کنند، در قدم اول باید نسبت به امکان بروز مشکلات امنیتی و حملات سایبری آگاهی کامل داشته باشند. عملکرد محتاطانه و محافظت از کلیدهای خصوصی در بستری امن، احتمال بروز مشکلات امنیتی را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.

در صورت استفاده از ولت‌ حضانتی مانند کیف پول صرافی‌های ارز دیجیتال، پیام‌هایی که در زمینه مدیریت حساب کاربری خود در بستر این پلتفرم‌ها دریافت می‌کنید را با نهایت دقت مورد بررسی قرار دهید. هکرها با تقلید لحن، لوگو و ارسال پیام به کاربران، خودشان را به عنوان مسئولان صرافی معرفی می‌کنند تا بتوانند به اطلاعات محرمانه مربوط به حساب کاربری افراد دسترسی پیدا کنند.

این دسته از حملات سایبری اصطلاحا فیشینگ (Phishing) نامیده می‌شود. جالب است بدانید که هکرها با استفاده از این روش، بسیاری از سرمایه‌گذاران را فریب می‌دهند. شناسایی پیام‌های این چنینی اصلا کار سختی نیست. داده‌های مربوط به حساب شما در بستر صرافی به ثبت رسیده است، بنابراین دلیلی برای ارسال مجدد اطلاعات وجود ندارد. علاوه بر آن دامین‌هایی که برای ایجاد حملات فیشینگ به کار گرفته می‌شوند، تفاوت‌های جزئی با دامین اصلی صرافی‌ها دارند. اگر قبل از وارد کردن اطلاعات دامین را با دقت بررسی کنید، متوجه این تفاوت‌ها خواهید شد.

حمله فیشینگ

از آنجایی که کلیدهای خصوصی در بستر ولت ذخیره می‌شوند، امنیت دارایی‌های دیجیتال تا حد زیادی به کیف پول انتخابی شما وابسته است. بنابراین تکنولوژی بلاک چین هیچ گونه تهدید امنیتی برای کاربران ندارد. هکرها همواره سعی دارند با روش‌های مختلف به کلیدهای‌ خصوصی ذخیره شده در بستر کیف پول ارز دیجیتال دسترسی پیدا کنند. با توجه به استقبال روز افزون افراد برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، تعداد کیف پول‌های موجود در بازار نیز افزایش می‌یابد. به طور کلی احتمال بروز مشکلات سایبری در کیف پول‌های محبوب که اعتبار بالایی در بین کاربران دارند، کمتر است.

خواندن
استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید

شما می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خودتان به صورت همزمان را در بستر چند کیف پول ذخیره کنید. در واقع ذخیره مبلغ بالایی از سرمایه مخصوصا برای کاربرانی که از کیف پول‌های نرم افزاری استفاده می‌کنند، کار پر ریسکی است. اگر دارایی دیجیتالی موجود در یکی از کیف پول‌ها به دلیل مشکلات امنیتی مورد تهدید قرار بگیرد، تنها بخشی از سرمایه خود را از دست خواهید داد. اما کارشناسان فعال در این حوزه همواره استفاده از ولت‌های سخت افزاری را به کاربران پیشنهاد می‌کنند. این دسته از محصولات مانند لجر و ترزور به اینترنت متصل نیستند و خدمات امنیتی قابل قبولی ارائه می‌دهند.

بسیاری از کاربران نسخه کیف پول را بر روی گوشی موبایل خود نصب می‌کنند. دسترسی به گوشی موبایل برای هکرها به نسبت آسان‌تر است. شما برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی باید رعایت نکات امنیتی را جدی بگیرید. برای مثال در صورت استفاده از نسخه موبایلی ولت ارز دیجیتال به وای فای‎‌ فضاهای عمومی متصل نشوید چرا که هکرها به راحتی می‌توانند از طریق وای فای به گوشی شما دسترسی پیدا کنند.

توصیه می‌شود همواره از به‌روزترین و جدیدترین نسخه نرم افزار کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید. البته در صورت شناسایی مشکل یا ایراد امنیتی در نسخه جدید، صبر کنید تا مشکل به کلی برطرف شود. همیشه از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. در این روش ورود به حساب کاربری، بدون دسترسی فیزیکی به گوشی شما غیر ممکن است. حتما بر گوشی همراه خود رمز عبور بگذارید تا در صورت مفقود یا دزدیده شدن، کسی به نرم افزار‌های گوشی دسترسی نداشته باشد.

به هیچ عنوان از ابزارهایی که برای ذخیره رمز عبور سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده نکنید. شما همچنین با نصب به‌روزترین نرم افزارهای ضد ویروس بر روی گوشی همراه خود، خطرهای احتمالی را به حداقل میزان ممکن می‌رسانید. البته برخی کارشناسان راهکار دیگری را نیز به کاربران علاقه‌مند به استفاده از ولت‌های نرم افزاری پیشنهاد می‌دهند. شما می‌توانید یک کامپیوتر یا گوشی را به صورت انحصاری برای ذخیره‌سازی و انجام معاملات خود در نظر بگیرید. در این روش با خودداری از نصب سایر برنامه‌ها بر روی دستگاه، خطر هک شدن کیف پول ارز دیجیتال تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در حقیقت ذخیره و نگهداری دارایی دیجیتال در بستر دستگاهی که همواره به‌روزرسانی می‌شود، ریسک‌هایی را با خود به همراه دارد. علاوه بر آن تهدیدات امنیتی دسترسی فیزیکی سایر افراد به دستگاهی که کیف پول در بستر آن نصب شده است، را جدی بگیرید. در برخی موارد ضرر غیر قابل جبران از اشتباه شخص ثالث هنگام استفاده غلط از نرم افزار کیف پول ارز دیجیتال نشات می‌گیرد. به بیان ساده‌تر حتی کسانی که قصد سرقت دارایی موجود در حساب کاربری شما را ندارند، یک نوع تهدید امنیتی محسوب می‌شوند.

ذخیره آفلاین کلیدهای خصوصی و نگه داشتن نسخه پشتیبانی ولت ارز دیجیتال در بستری امن همواره اهمیت بسیار بالایی دارد. احتمال دسترسی فیزیکی هکرها به کلیدهای خصوصی در صورت ذخیره‌سازی آفلاین، تقریبا غیر ممکن است. حتی پیشنهاد می‌شود برای اطمینان بیشتر یک نسخه دیگر از کلیدهای خصوصی را نیز به صورت آفلاین در جایی مانند صندوق امانات بانک و خارج از فضای خانه ذخیره‌سازی کنید. در چنین شرایطی حتی بحران‌های طبیعی مانند آتش‌سوزی و زلزله نمی‌توانند تهدیدی برای از دست رفتن دارایی دیجیتال شما باشند.

یکی از نکات امنیتی دیگر که باید قبل از ارسال ارز دیجیتال در نظر بگیرید، چک کردن آدرس کیف پول گیرنده است. اگر حتی یکی از اعداد و حروف آدرس ولت اشتباه وارد شده باشد، ارز دیجیتال به حساب گیرنده منتقل نخواهد شد. کاربران از این موضوع به عنوان یکی از چالش‌های اصلی هنگام استفاده و ثبت تراکنش در بستر شبکه‌های بلاک چین یاد می‌کنند. علاوه بر آن هکرها می‌توانند از طریق بد افزار‌ها، آدرس کیف پول دلخواه خودشان را به جای آدرس گیرنده وارد کنند.

در چنین شرایطی دارایی منتقل شده به حساب هکر، قابل بازیابی نخواهد بود. البته برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه کافیست قبل از تایید تراکنش ارسالی، آدرس گیرنده را حداقل دو بار با دقت بررسی کنید. البته پروژه اتریوم نیم سرویس (Ethereum Name Service) راه حل قابل قبولی برای رفع این مشکل ارائه داده است. این پروژه با پیوست آدرس عمومی کیف پول ارز دیجیتال به نام کاربر، احتمال اشتباه وارد کردن اطلاعات را کاهش می‌دهد. البته اتریوم نیم سرویس تمام شبکه‌های بلاک چینی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

چک کردن URL سایت و اطمینان از درستی آن هنگام ارسال رمز ارز نیز اهمیت دارد. به بیان ساده‌تر شما با بررسی URL قبل از تایید نهایی تراکنش از بروز حملات سایبری جلوگیری می‌کنید. در حال حاضر صرافی‌ها به عنوان یکی از بخش‌های اصلی و پیشرو در بازار ارزهای دیجیتال هستند. شما می‌توانید بعد از خرید، رمز ارز را به کیف پول اختصاصی صرافی منتقل کنید.

تمام اطلاعات محرمانه مربوط به حساب کاربری شما در دسترس صرافی قرار دارد. اگر فعالیت صرافی به هر دلیلی متوقف شود یا مورد حمله سایبری قرار بگیرد، دارایی دیجیتال کاربران نیز از دست می‌رود. بنابراین ذخیره بخش بزرگی از سرمایه در صرافی‌های ارز دیجیتال، درست و منطقی به نظر نمی‌رسد.

در آخر اطلاعات مربوط به میزان سرمایه و تعداد ارزهای دیجیتال موجود در حساب کاربری خود را به هیچ وجه در اختیار سایر افراد قرار ندهید چرا که هکرها همواره به دنبال شناسایی اطلاعات مربوط به حساب سرمایه‌گذاران هستند. شما می‌توانید با مخفی نگه داشتن اطلاعات، خطر مورد هدف قرار گرفتن توسط آن‌ها را کاهش دهید.

آیا محدودیتی در زمینه داشتن ولت ارز دیجیتال در برخی از نقاط جهان وجود دارد؟

تعدادی از دولت‌ها، قوانین مشخصی را برای مقابله با ترویج بیشتر ارز‌های دیجیتال در جوامع جهانی تعیین کرده‌اند و سایر کشورها همواره به دنبال اعمال محدودیت برای کاربران فعال در این حوزه هستند. بیت کوین در کشورهای پاکستان، نپال، الجزایر، کامبوج و بولیوی ممنوع اعلام شده است. پرداخت با بیت کوین در مقدونیه، ویتنام و بنگلادش نیز تبعات قانونی خاص خودش را به همراه دارد.

استفاده و معامله رمز ارز در کشور اکوادر نیز ممنوع است. با این حال مسئولان اکوادر به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال اختصاصی خودشان هستند. همانطور که مشاهده می‌کنید، رویکرد هر کشور به رمز ارزها متفاوت است. بنابراین قبل از خرید و انتقال دارایی به کیف پول قوانین مربوط به استفاده از ارزهای دیجیتال در کشور خود را مورد بررسی قرار دهید.

آیا احتمال دزدیده شدن ارزهای دیجیتال ذخیره شده در کیف پول توسط شرکت سازنده ولت وجود دارد؟

کیف پول‌های حضانتی یا به عبارتی شخص ثالث می‌توانند گزینه خوبی برای نگهداری و ذخیره‌سازی دارایی‌های دیجیتال شما باشند، اما باید به عملکرد دقیق سیستم امنیتی ولت انتخابی خود اعتماد داشته باشید. در واقع شرکت‌های توسعه‌دهنده ولت به راحتی می‌توانند با استفاده از کلید خصوصی، رمز ارز شما را به حساب دلخواه خود انتقال دهند. تعدادی از کاربران بروز اتفاقات مشابه را گزارش کرده‌اند. برای مثال دیده شده است که کیف پول‌ها محدودیت برداشت برای کاربران در نظر می‌گیرند و بعد از مدتی فعالیت خود به طور کلی متوقف می‌کنند.

کیف پول‌های متعددی در بازار موجود هستند و هر یک از این محصولات قابلیت‌های خاص خودشان را دارند. پیشنهاد می‌کنیم ولت‌هایی که به‌روزترین تکنولوژی‌ها را به منظور محافظت از دارایی دیجیتال شما به کار می‌گیرند، انتخاب کنید. بررسی نظرات جامعه کاربری، شناسایی مزایا و معایب ولت ارز دیجیتال و در نظر گرفتن سایر موارد حائز اهمیت، تصمیم‌گیری درست را برای شما آسان‌تر می‌کند.

زمان لازم برای تکمیل فرآیند ارسال و دریافت در کیف پول ارز دیجیتال چقدر است؟

زمان لازم برای انجام و ثبت تراکنش تا حد زیادی به فرآیند تایید اطلاعات در بستر شبکه بلاک چین وابسته است. فاکتورهای متعددی از جمله نوع تراکنش‌ها و ارزهای دیجیتال، زمان لازم برای تکمیل فرآیند ارسال را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای مثال زمان استاندارد لازم برای تکمیل و ثبت تراکنش در شبکه بیت کوین چیزی حدود 6 دقیقه است. در برخی موارد این فرآیند به دلیل شلوغی شبکه، حدود یک ساعت طول می‌کشد.

تعداد مراحل لازم برای تایید تراکنش در هر پروژه متفاوت است. البته نمی‌توان گفت ارسال ارز دیجیتال در شبکه‌هایی که مراحل بیشتری پیش از ثبت تراکنش دارند، دیرتر اتفاق می‌افتد. برای مثال شبکه تتر برای ارسال موفق، 24 تاییدیه نیاز دارد. اما با این حال زمان لازم برای تکمیل فرآیند ارسال و دریافت تتر تنها چند دقیقه است.

علت صفر شدن و عدم نمایش موجودی در کیف پول‌های ارز دیجیتال چیست؟

عموما دلیل اصلی صفر شدن و عدم نمایش موجودی در کیف پول، انتقال دارایی به بخش ذخیره‌سازی سرد (Cold Storage) کیف پول ارز دیجیتال است. تعدادی از کیف پول‌ها دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری شما را به منظور ارائه خدمات امنیتی بهتر به بخش ذخیره‌سازی سرد منتقل می‌کنند. در چنین شرایطی کاربران با مراجعه به این بخش رمز ارز موجود در حساب کاربری را به آدرس دلخواه خودشان ارسال می‌کنند.

آیا بعد از فورک بلاک چین پروژه، کوین‌های جدید به حساب کیف پول ارز دیجیتال سرمایه گذاران ارسال می‌شود؟

به طور کلی امکان تغییر بلاک چین به منظور ارتقاء عملکرد و رفع مشکلات سیستمی در پروژه‌های ارز دیجیتال وجود دارد. طی این تغییرات، نسخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می‌شود. کوین‌های بلاک چین جدید بعد از فورک به حساب کیف پول کاربران منتقل می‌شوند. البته این فرآیند در برخی ولت‌ها با سرعت نسبتا کمتری صورت می‌گیرد. علاوه برآن تمام کیف پول‌های ارز دیجیتال این قابلیت را به کاربران خود ارائه نمی‌دهند. اما ولت‌هایی که فورک‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهند، کوین‌های جدید را به صورت خودکار به حساب سرمایه‌گذاران منتقل می‌کنند.


بیشتر بخوانید: فورک چیست؟ آشنایی با هارد فورک و سافت فورک در بلاک چین


سخن پایانی

سیستم مالی کشورها به گونه‌ای طراحی شده است که سازمان‌ و نهادهای بانکی در جایگاه شخص ثالث وظیفه نگهداری و مدیریت دارایی افراد را بر عهده دارند. اما ارزهای دیجیتال و ولت‌ها بستر لازم برای کنترل مستقیم دارایی و سرمایه شما را فراهم کرده‌اند.  در این مقاله شما را با ساختار کلی، کاربرد و انواع ولت‌های ارز دیجیتال آشنا کردیم. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم نکاتی که برای انتخاب کیف پول و حفظ امنیت دارایی دیجیتال موجود در آن گفته شد را جدی بگیرید.

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی است. شما با استفاده از قابلیت ذخیره‌سازی سرد این محصولات می‌توانید کلیدهای عمومی و خصوصی دارایی‌های دیجیتال خودتان را به صورت آفلاین ذخیره‌سازی کنید. کیف پول‌های سخت افزاری عموما در قالب کابل USB طراحی و ساخته می‌شوند. این دسته از ولت‌ها خدمات امنیتی پیشرفته‌تری را به کاربران خود ارائه می‌دهند. سرمایه‌گذاران دارای ولت سخت افزاری نسبتا کمتر نگران بروز مشکلاتی مانند حملات سایبری و هک ارزهای دیجیتال خود هستند.

کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال در قالب اپلیکیشن طراحی و ساخته می‌شود. دانلود نسخه نرم افزار این دسته از ولت‌ها در بستر پلتفرم‌های گوگل پلی و اپ استور امکان‌پذیر است. کلیدهای خصوصی و عمومی دارایی دیجیتال شما در نرم افزار کیف پول ذخیره و نگهداری می‌شوند. شما با توجه به کیف پول انتخابی از طریق موبایل، کامپیوتر یا سایر دستگاه‌ها به سرمایه خودتان دسترسی دارید. ساختار ولت‌های نرم افزاری به دسترسی سریع و تسهیل فرآیند انجام تراکنش‌ها در بستر شبکه‌های بلاک چین کمک می‌کنند.

چگونه می‌توانم از اطلاعات کیف پول نسخه پشتیبان یا بکاپ بگیرم؟

با توجه به ساختار، نحوه دسترسی و استفاده از رمز ارزها بهتر است، بکاپ گرفتن از اطلاعات کیف پول را جدی بگیرید. داشتن نسخه پشتیبان از سرمایه شما در برابر بروز مشکلات احتمالی محافظت می‌کند. روش بکاپ گرفتن اطلاعات در هر کیف پول متفاوت است. اما به طور کلی بیشتر ولت‌های ارز دیجیتال هنگام افتتاح حساب یک عبارت 12 کلمه‌ای را به عنوان سید فریز به کاربر ارائه می‌دهند. اگر به هر دلیلی دیگر به کیف پول خود دسترسی نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از سید فریز، دارایی دیجیتال موجود در حساب کاربری خود را بازیابی کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم که قبل از نصب و راه‌اندازی کیف پول از روش بکاپ گرفتن آن مطمئن شوید.

کدام یک از ارزهای دیجیتال را می‌توانم در بستر کیف پول ذخیره و نگهداری کنم؟

جواب این سوال با توجه به کیف پول انتخابی کاربران مشخص می‌شود. تعداد و نام ارزهای دیجیتال تحت پوشش در هر کیف پول متفاوت است. برخی ولت‌ها تنها تعداد محدودی از رمز ارزها را پشتیبانی می‌کنند. در حالی که سایر کیف پول‌ها خدمات حفظ و نگهداری طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را به کاربران خود ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با توجه به فاکتورهایی مانند سبد سرمایه‌گذاری و اهداف خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

کدام کیف پول بهترین گزینه برای ذخیره ارز دیجیتال است؟

کیف پول‌های ارز دیجیتال انواع متفاوت و متنوعی دارند و تعداد گزینه‌های انتخابی بسیار بالا است. شما به راحتی می‌توانید با بررسی دقیق اطلاعات ولت و نظر جامعه کاربری محصول، بهترین گزینه را با توجه به قابلیت‌ها و نیازهای شخصی خود انتخاب کنید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که ارائه خدمات امنیتی قابل قبول همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کدام کیف پول امن‌ترین گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتال است؟

به طور کلی می‌توان گفت که امن‌ترین کیف پول هیچ گونه اتصالی به سایر دستگاه‌ها و اینترنت ندارد. در واقع کیف پولی به عنوان امن‌ترین گزینه شناخته می‌شود که به‌روزترین فناوری‌های ارتباطات بی‌سیم را در ساختار خود به کار بگیرد. کیف پول‌های سرد با استفاده از چنین ساختاری احتمال بروز حملات سایبری را به حداقل میزان ممکن می‌رسانند.

آیا استفاده از ولت ارز دیجیتال لازم و ضروری است؟

بله، شما نمی‌توانید بدون کلید خصوصی دارایی دیجیتال و رابطی که قابلیت اتصال به شبکه بلاک چین را داشته باشد از سرمایه خود استفاده کنید. در واقع ولت ارز دیجیتال زیرساخت و بستر لازم برای ایجاد این ارتباط را فراهم می‌کند. کلیدهای خصوصی و عمومی شما در بستر تمام ولت‌های موجود در بازار ذخیره می‌شوند، اما تنها کیف پول‌های گرم همواره به بلاک چین دسترسی دارند. بنابراین پیشنهاد می‌شود کلیدهای خصوصی دارایی‌های دیجیتال خودتان را جایی خارج از ولت‌های گرم، ذخیره و نگهداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (2)

 • صبا

  26 سپتامبر, 2023 - 9:38 ق.ظ

  شما چه کیف پول ارز دیجیتال برای موبایل پیشنهاد می‌کنید؟

  • هشبان

   26 سپتامبر, 2023 - 11:41 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر. به اولیت و نیازهای خودتان بستگی داره؛ اما در حالت کلی تراست ولت،متامسک و کوین بیس میتونن گزینه‌های خوبی باشن.

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار