کنترل برد ماینر ؛ تعویض یا تعمیر؟

ماینر

کنترل برد چیست؟

کنترل برد (Control Board) از اصلی ترین بخش های یک دستگاه ماینر است. همانطور که از اسم این قطعه مشخص است، کنترل‌برد وظیفه‌ی کنترل کردن بخش های مختلف یک دستگاه ماینر را بر عهده دارد. همچنین کنترل‌برد از پر مصرف ترین قطعات یک دستگاه ماینر است. به همین دلیل خرابی این قطعه دستگاه ماینر مساوی است با توقف عملیات ماینینگ و کاهش درآمد. برای تعمیر کنترل برد ماینر خود می توانید از صفحه خدمات تعمیر کنترل برد ماینر استفاده کنید.

کنترل برد ماینر
سوالی که پیش می آید این است که در صورت خرابی کنترل برد، آیا باید این قطعه را تعویض کنیم و یا اینکه قابل تعمیر است؟ بیایید ابتدا درباره ی وظایف این قطعه بیشتر بخوانیم.

وظایف یک کنترل برد

کنترل برد ماینر طیف وسیعی از وظایف را در یک دستگاه ماینر بر عهده دارد. در صورتی که این قطعه نتواند هر کدام از این وظایف را به درستی انجام دهد، خروجی و درآمد ماینر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به همین دلیل سلامت این قطعه همیشه باید نظارت و مانیتور شود. وظایف کنترل‌برد را می توان به دستی بندی‌های زیر قسمت کرد :

هماهنگی هشبردها

هشبرد ماینر

در هر دستگاه ماینر، بیشتر از یک عدد هشبرد وجود دارد که این هشبردها وظیفه‌ی پردازش داده ها را بر عهده دارند. مشخصا هماهنگی بین هشبردهای دستگاه موجب عملکرد بهتر دستگاه و بالا رفتن هش ریت خواهد شد. کنترل برد ماینر قطعه ای است که وظیفه‌ی ایجاد و کنترل این هماهنگی بین هشبردها را بر عهده دارد.

کنترل سیستم خنک کننده‌ی دستگاه

فن خنک کننده ماینر

دستگاه های ماینر به دلیل حجم بالای پردازشی که انجام می‌دهند، حرارت بسیار زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل داشتن یک سیستم خنک کننده‌ی مناسب در ساختار ماینر بسیار واجب و ضروری است. کنترل برد ماینر همچنین وظیفه‌ی کنترل و هدایت این سیستم خنک کننده را بر عهده دارد تا از آسیب‌های جبران ناپذیر ناشی از گرما به قطعات مختلف ماینر جلوگیری کند.

کنترل منبع تغذیه (پاور) ماینر

پاور ماینر

برای کارکرد صحیح یک دستگاه، جریان برق باید به صورت منظم و در امن ترین شرایط ممکن به قطعات گوناگون یک سیستم ماینینگ برسد. این قطعه بر هدایت و کنترل این برق رسانی به اعضای مختلف ماینر نظارت می کند. برای اطلاع از عملکرد و راه‌های عیب یابی پاور ماینر می‌توانید به مقاله‌ی عیب یابی پاور ماینر مراجعه کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر؛ افزایش راندمان و طول عمر
خواندن

انتقال داده ها

پس از اینکه هشبردها عملیات پردازش داده برای دریافت پاداش را انجام دادند، داده‌های مربوطه را به پردازنده اصلی ارسال می‌کنند. انجام پردازش و محاسبه‌ی هش ریت دستگاه نیز از دیگر وظایف کنترل برد در این بخش است.

چه زمانی نیاز است کنترل برد را تعویض کنیم؟

کنترل برد از پر مصرف ترین اجزای یک دستگاه ماینر است و به همین دلیل استهلاک و خرابی این قطعه در روند استخراج زیاد است. به همین دلیل نیاز است که شما همواره کارکرد کنترل‌برد دستگاه ماینر خود را نظارت کنید و در صورت مشاهده‌ی علائم کم و یا بد کار کردن کنترل برد، این قطعه را تعمیر و یا تعویض کنید. اما با دیدن چه علائمی باید تصمیم به تعمیر و یا تعویض کنترل‌برد گرفت؟

عملکرد نامناسب در روند ماینینگ

در مواردی پایین آمدن هش ریت دستگاه و یا توقف عملیات استخراج به معنی خراب شدن هش بردها است؛ اما در بسیاری موارد هشبردها سالم هستند و مشکلی در عملکرد چیپ‌های آن ها مشاهده نمی‌شود. در این شرایط باید کنترل برد را چک کنید.

روشن نشدن ماینر

در صورت سالم بودن پاور، روشن نشدن دستگاه از علائم خرابی کنترل برد است. ابتدا باید سلامت پاور را به دقت چک کنید و در صورتی که از سلامت این قطعه اطمینان حاصل کردید، در مرحله‌ی بعد برای تعمیر و یا تعویض کنترل‌برد اقدام کنید.

اختلال در سیستم خنک کننده‌ی دستگاه

وقتی فن‌های خنک کننده دستگاه به درستی کار نمی‌کنند، اولین تشخیصی که ممکن است منطقی به نظر برسد خراب بودن فن‌هاست؛ اما در بسیاری موارد فن‌ها سالم هستند و عدم کار کرد درست کنترل برد موجب خاموش شدن فن‌ها می شود. به همین دلیل پس از اطمینان از سالم بودن فن‌ها، سلامت کنترل‌برد را چک کنید.

عدم شناسایی آی پی

در صورتی که آی پی دستگاه ماینر بر روی کامپیوتر قابل شناسایی نباشد، در اولین قدم باید کابل‌های اتصال را چک کنید. در صورتی که تمامی کابل‌ها به درستی متصل باشند، مشکل عدم شناسایی آی پی مربوط به کنترل برد می‌باشد و باید نسبت به تعمیر و یا تعویض این قطعه اقدام نمایید.

تعویض یا تعمیر؟

تمامی کنترل بردها از یک پردازنده‌ی اصلی ساخته شده اند که در صورت خراب شدن و نیاز به تعویض، هزینه‌ی زیادی خواهد داشت. در بسیاری از موارد، هزینه‌ی تهیه‌ی این قطعه از بازار آزاد مساوی با هزینه‌ی خرید یک کنترل‌برد جدید است؛ چرا که شرکت های سازنده‌ی دستگاه‌های ماینر قطعاتی مانند Chip ،PCB ،ZYNQ و غیره را به صورت کلی تهیه کرده و در حجم انبوه خریداری می کنند. اما خرید همین قطعات به صورت جزئی هزینه‌ی چندین برابری خواهد داشت.

عمر مفید دستگاه ماینر بیت کوین چقدر است؟
خواندن

اجزای کنترل برد ماینر

در صورتی که کنترل برد از لحاظ ظاهری ایرادی مانند سوختگی و شکستگی نداشته باشد، می توان گفت کنترل‌برد قابل کارشناسی و تعمیر است. در این مرحله اگر قطعه ای به غیر از پردازنده‌ی اصلی سوخته باشد، می توان آن را تعویض و کنترل‌برد را تعمیر کرد؛ اما در صورت سوختن پردازنده اصلی (ZYNQ Processor)، تعویض کنترل‌برد از لحاظ مالی به صرفه تر خواهد بود.

البته این موضوع بستگی به مدل دستگاه شما دارد. در دستگاه‌های قدیمی تر مانند Antminer S9، امکان تامین و تعویض پردازنده‌ی اصلی کنترل برد محتمل تر است؛ چرا که قطعات این مدل از دستگاه ها راحت تر پیدا می‌شوند. اما در مدل‌های جدیدتر مانند S19، هزینه‌ی خرید قطعه‌ی پردازنده‌ی اصلی کنترل‌برد بسیار بالا بوده و تقریبا با هزینه‌ی خرید یک کنترل‌برد جدید برابری می‌کند. بنابراین خرید و جایگزین کردن یک کنترل‌برد جدید به صرفه تر خواهد بود.

سخن آخر

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد عیب یابی کنترل برد می‌توانید به وبلاگ هشبان، مقاله‌ی آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر مراجعه کنید. در صورت نیاز به انجام تعمیرات بر روی کنترل‌برد دستگاهتان، کارشناسان عیب یابی و تعمیرات هشبان در این زمینه شما را یاری خواهند کرد.

چگونه کنترل برد دستگاه ماینر را به تستر تبدیل کنیم؟

در زمان بروز مشکل برای هش بردها، برای تست کردنشان، نیاز به دستگاه تستر داریم. این دستگاه تستر می تواند همان کنترل برد دستگاه ماینر باشد. برای تبدیل کنترل برد به تستر، باید فریمور تست مخصوص به ماینر را بر روی کنترل برد نصب کنیم.

برای تعمیر کنترل برد چه چیزهایی را باید بدانیم؟

اگر مشتاق به یادگیری و آموزش تعمیر کنترل برد ماینر هستید؛ باید حتما این مباحث در خصوص تعمیرات کنترل برد ماینر فرا بگیرید:
آشنایی مقدماتی با الکترونیک
آشنایی با قطعات و نحوه تست آن ها
شناخت مدارها و قطعات کنترل برد ماینر
آموزش رفع مشکل پیدا کردن IP، در کنترل برد دستگاه ماینر
و ...

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید