اورکلاک ماینر؛ مزایا و معایب آن

miner overclock 1

بیشتر علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه استخراج ارز دیجیتال واژه اورکلاک را شنیده‌اند؛ اما درک درستی از مفهوم آن ندارند. در واقع اورکلاک به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن تغییراتی بر روی دستگاه ماینر اعمال می‌شود. در این مقاله سعی داریم با پرداختن به مبحث اورکلاک ماینر، شما را به درک بهتری از این اصطلاح برسانیم؛ ما را همراهی کنید.

اورکلاک ماینر چیست؟

ساختار کلی فرآیند استخراج به گونه‌ای طراحی شده است که میزان سختی شبکه همواره با گذشت زمان افزایش می‌یابد. بنابراین سرمایه‌گذاران برای ادامه فعالیت خود در این حوزه، تجهیزات پیشرفته با قدرت محاسباتی بیشتر نیاز دارند. در چنین شرایطی اورکلاک یکی از راه‌های افزایش قدرت پردازشی دستگاه ماینر است.

به طور کلی اورکلاک موجب افزایش قدرت دستگاه می‌شود. جالب است بدانید که اورکلاک علاوه بر افزایش قدرت محاسباتی ماینرها در سایر تجهیزات الکترونیکی مانند کامپیوتر و وسایل هوشمند نیز کاربرد دارد. در واقع هدف اصلی استخراج کنندگان هنگام اورکلاک ماینر، افزایش میزان سوددهی است؛ چرا که بازگشت سرمایه بعد از اورکلاک ماینر زودتر اتفاق می‌افتد. اما اورکلاک دستگاه ماینر کار درستی است؟ آیا اورکلاک معایبی را نیز با خود به همراه دارد؟ معایب احتمالی اورکلاک ماینر چیست؟

در حالت کلی کارشناسان فعال در این حوزه، خرید کامپیوتر، وسایل هوشمند یا ماینر اورکلاک شده را به سرمایه‌ گذاران پیشنهاد نمی‌کنند؛ چرا که در بیشتر موارد اورکلاک آسیب‌های قابل توجهی را به دستگاه وارد می‌کند. بنابراین بهتر است پیش از انجام هر گونه اقدامی در زمینه اورکلاک ماینر به منظور افزایش میزان سوددهی تحقیقات لازم را انجام دهید.

اورکلاک ماینر؛ مزایا و معایب آن

در سیستم‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر یا ماینر، کارت گرافیک یا پردازنده وظیفه پردازش و انجام محاسبات را بر عهده دارد. پردازشگر ماینر با یک فرکانس مشخص تولید می‌شود؛ شما با اورکلاک، فرکانس و تنظیمات شرکت سازنده دستگاه را تغییر می‌دهید. این نکته را به خاطر داشته باشید که طی فرآیند اورکلاک، دستکاری فرکانس و تنظیمات تنها در یک قطعه اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه تمام قطعات مجاور نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

به بیان ساده‌تر با افزایش قدرت پردازشی و توان ماینر طی فرآیند اورکلاک، دستگاه تعداد معادلات بیشتری را در هر ثانیه حل می‌کند. در نتیجه این فعالیت بیش از حد، گرمای تولیدی دستگاه نیز تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد؛ داغ شدن ماینر نیز موجب خرابی قطعات دستگاه می‌شود. استفاده از سیستم‌های خنک کننده مجزا و بسیار قوی می‌تواند ضررهای احتمالی اورکلاک را به حداقل میزان ممکن برساند. بنابراین اگر قصد اورکلاک ماینر خود را دارید، رعایت این نکته را جدی بگیرید. سایر دستگاه‌ها مانند کارت‌های گرافیکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

خواندن
عمر مفید دستگاه ماینر بیت کوین چقدر است؟

طبق تحقیقات صورت گرفته دارندگان کارت‌های گرافیکی که هنگام اورکلاک از سیستم خنک کننده قوی استفاده نمی‌کنند، ضررهای قابل توجهی متحمل می‌شوند. با این حساب برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی جدی ماینر، حتما بعد از اورکلاک سیستم‌های تهویه بسیار قوی را طی فرآیند استخراج ارز دیجیتال به کار بگیرید.

اولین قطعه‌ای که قبل از اورکلاک مورد بررسی قرار می‌گیرد، مادربرد ماینر است؛ چرا که برخی مادربردها اجازه تغییر فرکانس قطعات را به شما نمی‌دهند. در نتیجه اعمال تغییرات و اورکلاک در تمام دستگاه‌های ماینر امکان‌پذیر نیست؛ به عنوان مثال پردازنده برخی از شرکت‌ها مانند اینتل (Intel) و ای ام دی (AMD) امکان اورکلاک را در اختیار شما قرار نمی‌دهند. در واقع ضریب کلاک در این قطعات قفل شده و اعمال تغییرات غیر ممکن است.

در نهایت این نکته را نیز در نظر بگیرید که اورکلاک ماینر موجب از بین رفتن گارانتی دستگاه شما می‌شود؛ بنابراین در صورت خرابی یا بروز مشکل برای دستگاه ماینر نمی‌توانید از خدمات گارانتی استفاده کنید. با این حساب مزایا و معایب اورکلاک ماینر چیست؟ در ادامه به اصلی‌ترین مزایا و معایب دستکاری تنظیمات ماینر و اورکلاک می‌پردازیم.

مزایای اورکلاک ماینر معایب اورکلاک ماینر
کاهش بازه زمانی لازم برای بازگشت سرمایه کاهش عمر مفید دستگاه ماینر
افزایش توان و قدرت محاسباتی دستگاه ماینر افزایش گرمای تولیدی طی فرآیند استخراج و داغ شدن ماینر
افزایش سرعت عملکرد دستگاه ماینر آسیب دیدگی قطعات به دلیل گرمای بیش از حد دستگاه ماینر
افزایش میزان سوددهی فرآیند استخراج ارز دیجیتال باطل شدن گارانتی ماینر

راهکار جایگزین اورکلاک ماینر

همانطور که مشاهده کردید، اورکلاک در بیشتر موارد آسیب‌دیدگی جدی قطعات ماینر را با خود به همراه دارد؛ چرا که گرمای تولیدی دستگاه در نتیجه افزایش قدرت پردازشی ماینر بیشتر می‌شود. کارشناسان فعال در این حوزه معتقدند که بهترین راهکار جایگزین اورکلاک، خرید و استفاده از تجهیزات و ماینرهای قوی‌تر است.

نحوه اورکلاک دستگاه ماینر

به طور کلی اورکلاک دستگاه‌های ماینر به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری انجام می‌شود. فرآیند اورکلاک ماینر عموما در مزارع استخراج ارز دیجیتال اتفاق می‌افتد. شرکت بیت مین با طراحی و توسعه نرم افزار APMiner Tool، مدیریت کامل دستگاه‌های ماینر را برای استخراج کنندگان امکان‌پذیر کرده است.

جالب است بدانید که شما به راحتی می‌توانید دستگاه‌های ماینر شرکت بیت مین را از طریق نرم افزار APMiner Tool اورکلاک کنید. اگر قصد استفاده از این نرم افزار را دارید مطالعه مقالات «آموزش مدیریت و نظارت ماینرها با APMiner Tool» و «آموزش پیکربندی و تنظیم دسته ای IP استاتیک با APMiner Tool» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این نرم افزار منحصرا برای ماینرهای ساخته شده و برای محصولات شرکت بیت مین مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ سایر شرکت‌های فعال در حوزه ماینینگ راهکارهای دیگری را برای کنترل و مدیریت دستگاه‌ها به کار می‌گیرند.

خواندن
طریقه شستن هشبرد ها و سرویس دستگاه ماینر به چه صورت است؟

دانلود فریمور دستگاه مربوطه از سایت شرکت تولید کننده

یکی از روش‌های رایج دیگر برای اورکلاک ماینر مراجعه به سایت رسمی شرکت تولید کننده و دانلود فریمور مخصوص اورکلاک است؛ در ادامه فریمور را بر روی ماینر نصب کنید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که انجام این فرآیند بدون داشتن دانش فنی کافی، امکان‌پذیر نیست.

اورکلاک دستگاه ماینر

سیستم خنک کننده ماینر پس از اورکلاک ماینر

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، اورکلاک ماینر در حالت کلی موجب فعالیت بیش از حد دستگاه می‌شود. در نتیجه گرمای تولیدی ماینر تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد، حتی در برخی موارد قطعات به دلیل دمای بیش از حد دستگاه ذوب می‌شوند. با این حساب استفاده از یک سیستم خنک کننده قوی همواره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به بیان ساده‌تر شما با در نظر گرفتن این نکات و آماده‌سازی زیرساخت لازم احتمال بروز مشکلات جدی را به حداقل میزان ممکن می‌رسانید. اما کارشناسان فعال در این حوزه چه راهکارهایی را برای خنک نگه داشتن ماینر پیشنهاد می‌کنند؟

روغن ماینر

یکی از روش‌های رایج و کاربردی برای خنک نگه داشتن ماینر قرار دادن دستگاه در روغن ماینر است؛ البته این دسته از روغن‌ها برای کاهش صدا ماینر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به بیان ساده‌تر شناور کردن ماینر در روغن به خنک شدن دستگاه کمک می‌کند. اما نکته قابل توجه این است که حتما باید از روغن‌های اصل برای انجام این کار استفاده کنید؛ چرا که قرار دادن دستگاه در روغن‌های تقلبی خسارت‌های جبران ناپذیری را برای سیستم برق رسانی، مادربرد و سایر قطعات ماینر شما به همراه خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: کاهش صدای ماینر و راهکارهای آن


‌سخن پایانی

با توجه به مطالبی که گفته شد، اورکلاک قدرت و توان پردازشی دستگاه ماینر را افزایش می‌دهد؛ اما این افزایش قدرت از فعالیت بیش از حد قطعات ماینر نشات می‌گیرد. در حالت کلی اورکلاک و تغییر تنظیمات، بالا رفتن دما و داغ شدن قطعات را نیز با خود به همراه دارد. از آنجایی که ساختار ماینر بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، احتمال خرابی قطعات بعد از اورکلاک بیشتر می‌شود.

همین موضوع نشانگر دلیل تاکید کارشناسان به اهمیت استفاده از یک سیستم خنک کننده قوی بعد از اورکلاک ماینر است. اما در هر صورت نگران نباشید؛ چرا که شما همواره می‌توانید از خدمات تخصصی تعمیر ماینر مجموعه هشبان استفاده کنید. برای ارتباط مستقیم با تیم حرفه‌ای و متخصص هشبان کافیست به بخش «تماس با ما» مراجعه کنید. آیا تا به حال این عملیات را بر روی ماینر خود انجام داده‌اید؟ تجربیات خودتان را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار