اورکلاک ماینر؛ مزایا و معایب آن

miner overclock 1

اورکلاک واژه ای که شاید بارها و بارها در حوزه دیجیتال شنیده باشید اما تا به حال با دیده فنی و مفهومی به آن دقت نکرده باشید.  آیا با عبارت “اورکلاک ماینر” آشنایی دارید؟ این عملیات را برای ماینر خود انجام داده اید؟ در مقاله پیش رو به طور مفصل به اورکلاک دستگاه ماینر می پردازیم.

اورکلاک ماینر چیست؟

به طور کلی اورکلاک یعنی بیشتر کردن قدرت دستگاه، حال این دستگاه ماینر باشد یا هر دستگاه الکترونیکی دیگر مانند کامپیوتر یا وسایل هوشمند. در واقع ما دستگاه را اورکلاک میکنیم که سوددهی بیشتری برای ما داشته باشد. اورکلاک کردن دستگاه موجب می شود بازگشت سرمایه برای دارندگان ماینر سریع تر اتفاق بی افتد.  اما آیا عمل اورکلاک کردن دستگاه ماینر کار درستی است؟

احتمالا شنیده اید که می گویند کامپیوتر اورکلاک شده یا ماینر اورکلاک شده تهیه نکنید. اورکلاک یک دستگاه عملا به ضرر آن دستگاه خواهد بود پس اگر شما تصمیم به بالاتر بردن بازدهی و سود دستگاه استخراج ارز دیجیتال خود دارید ابتدا تحقیق و بررسی کامل انجام دهید و سپس اقدام به این عمل نمائید.

اورکلاک ماینر؛ مزایا و معایب آن

در هر سیستم الکترونیکی مانند کامپیوتر یا ماینر، وظیفه انجام پردازش بر عهده کارت گرافیک یا پردازنده است. کمپانی سازنده این قطعات، قطعات مذکور را با یک فرکانس مشخص می سازند و اگر شما قطعه را اورکلاک کنید در واقع این فرکانس را دستکاری کرده اید. به این نکته توجه داشته باشید که در صورت اورکلاک کردن یک قطعه شما فقط آن قطعه به خصوص را دستکاری نکرده اید بلکه قطعات مجاور نیز تحت تاثیر قرار میگیرند.

برای مثال زمانیکه شما اقدام به اورکلاک ماینر خود در بخش پردازنده میکنید، توان آن را بالا می برید و در هر ثانیه تعداد کارهای بیشتری انجام می شود، در حقیقت به دلیل فعالیت بیش از حد، گرمای بیشتری نیز تولید می شود و به قطعات مجاور آسیب می رسد. پس اگر قصد اورکلاک کردن دستگاه خود را دارید حتما به فکر یک سیستم خنک کننده مجزا نیز باشید که کمترین آسیب به دستگاه وارد شود.  این موضوع برای کارت گرافیک نیز صدق می کند. در صورتی که کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید باید حتما سیستم خنک کننده را ارتقا دهید و از آسیب جدی به سایر قطعات جلوگیری کنید.

طریقه شستن هشبردها و سرویس دستگاه ماینر به چه صورت است؟
خواندن

برای اورکلاک کردن باید ابتدا مادر برد خود را بررسی کنید. برخی مادربردها اجازه تغییر فرکانس کاری قطعات را به شما نمی دهند و مانع از اورکلاک قطعه مورد نظر می شوند.

برخی پردازند های شرکت Intel  (اینتل) و AMD (ای ام دی) به شما این امکان را نمی دهند که پردازنده را اورکلاک کنید. در واقع ضریب کلاک این قطعات قفل شده است و اجازه این امر را نمی دهد.

 

جایگزینِ اورکلاک پردازنده؟

پردازنده  ها به این دلیل اورکلاک می شوند که توان آنها افزایش یابد، اما همانطور که بررسی شد افزایش کارایی با افزایش گرمای قطعه برابری می کند، پس به جای اورکلاک قطعه، از قطعه قدرتمند تری استفاده کنید که نیاز به اورکلاک نباشد.

 

چگونه میتوان دستگاه را اورکلاک کرد؟

اورکلاک دستگاه به دو طریق قابل انجام است:

سخت افزاری

نرم افزاری

اورکلاک کردن دستگاه استخراج ارز دیجیتال معمولا در فارم ها اتفاق می افتد. شرکت بیت مین با روانه کردن نرم افزار APminer Tools این امکان را برای فارم داران فراهم کرده است که بتوانند دستگاه های خود را به طور کامل مدیریت کنند.

اورکلاک ماینر های شرکت بیت مین از طریق نرم افزار  APminer Tools  به راحتی قابل انجام است. در مقالات پیشین به توضیحات نرم افزار  APminer Tools به طور مفصل پرداخته شد که لینک آنها را در ادامه مشاهده می کنید:


آموزش مدیریت و نظارت ماینرها با APMiner Tool

آموزش پیکربندی و تنظیم دسته‌ ای IP استاتیک با APMinerTool


نرم افزار APminer Tools برای دستگاه های ساخته شده در شرکت بیت مین است و سایر شرکت های سازنده نیز برای این امر تمهیدات خاصی اندیشیده اند.

روش دوم این است که برای هر دستگاه به سایت شرکت تولید کننده مراجعه می کنید و فریمور مخصوص اورکلاک را دانلود کرده و روی ماینر نصب می کنید. اما باید توجه داشته باشید که این عملیات توسط یک فرد غیر کارشناس قابل انجام نیست چرا که نیازمند دانش بالایی است.

دانلود فریمور دستگاه مربوطه از سایت شرکت تولید کننده

 

اورکلاک دستگاه ماینر

مزایای اورکلاک ماینر

* بازگشت سرمایه با سرعت بیشتری اتفاق می افتد

* توان دستگاه بالاتر می رود

* سرعت عملکرد بالاتر می رود

آموزش صفر تا صد راه اندازی انت ماینر S9
خواندن

* میزان سوددهی بالاتر می رود

 

معایب اورکلاک ماینر

* عمر دستگاه کوتاه می شود

* گرمای بیشتری تولید می شود

* به سایر قطعات ماینر به دلیل گرما آسیب وارد می شود

* گارانتی دستگاه به طور کامل ابطال میگردد

یکی از مهمترین فاکتورهای یک ماینر گارانتی آن دستگاه است که با اورلاک کردن دستگاه این گارانتی از بین می رود و نسبت به هر گونه خرابی که پیش بیاید مسئولیتی متوجه گارانتی نخواهد شد. پس این ریسک را نکنید.

 

سیستم خنک کننده دستگاه پس از اورکلاک ماینر

همانطور که گفته شد پس از اورکلاک کردن دستگاه، قطعه مورد نظر و قطعات هم جوار آن به دلیل فعالیت بیش از حد قطعه اورکلاک شده، حرارت آن بسیار بالا می رود و موجب آب شدن بخش هایی از دستگاه می شود. به دلیل گرم شدن بیش از حد باید سیستم خنک کننده را بسیار تقویت کنید. تا بتوانید از مشکلات آتی جلوگیری کنید.

روغن ماینر

یکی از روش های خنک کردن دستگاه های ماینر استفاده از روغن های ماینر است. که البته از روغن های ماینر برای کمتر کردن صدای ماینرها نیز استفاده میکنند. شناور کردن ماینر ها در روغن ماینر موجب می شود که دستگاه خنک شود. اما نکته قابل توجه اینجاست که باید از روغن های اصل استفاده شود. به دلیل وجود روغن های فیک بسیار در بازار حتما در تهیه آن دقت فرمائید چرا که در صورت شناور کردن دستگاه ماینر در روغن فیک، به سیستم برق رسانی دستگاه و مادر برد آن  آسیب وارد می شود و خسارات جبران ناپذیری به بار می آید.

 

نتیجه گیری:

با توجه به مقاله فوق، اورکلاک ماینر موجب افزایش قدرت و توان پردازشی دستگاه می شود اما این افزایش توان بعنی استفاده بیش از حد نرمال از قطعه، که این امر موجب بالا رفتن دمای قطعه و سایر قطعات مجاور خواهد شد و در نهایت موجب کاهش عمر دستگاه ماینر می شود. در صورت بروز خرابی در دستگاه ماینر خود میتوانید به صفحه خدمات تعمیر ماینر مراجعه کنید. برای کم کردن مشکلات آتی باید سیستم خنک کننده را پس از اورکلاک تقویت کنید. در صورت بروز هرگونه ایراد در دستگاه ماینر خود، می توانید با تیم حرفه ای و متخصص هشبان تماس بگیرید و تعمیر دستگاه خود را به دستان پرتوان این مجموعه بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید