علت بالا رفتن دمای ماینر

علت بالا رفتن دمای ماینر

گرما اصلی ترین و بزرگترین دشمن دستگاه ماینر است. ماینرها طوری طراحی شده اند که گرما را بتوانند از داخل خودشان خارج کنند. اما اگر اتفاقی بیفتد که باعث بالا رفتن دمای ماینر شود و دستگاه نتواند دما را تا حد مناسب پایین بیاورد، قطعات داخلی ماینر صدمه می بینند. و امکان بروز اتفاقاتی مانند خاموش شدن ناگهانی دستگاه ماینر و توقف فرایند استخراج بیت کوین وجود دارد.
چند دلیل اساسی وجود دارد که باعث گرم شدن بیش از اندازه ماینر می شود. ما در این مقاله سعی می کنیم به بیان این دلایل و راهکارهای آنها  بپردازیم.

چرا دمای دستگاه ماینر بالا می رود؟

می دانیم که تمامی وسایل الکتریکی در هنگام کار کردن از خود گرما تولید می کنند و دمایشان نسبت به حالت معمول افزایش پیدا می کند. طبق قانون دوم ترمودینامیک، دستگاهی در دنیا وجود ندارد که بتواند بازده  100% داشته باشد. در دستگاه های الکتریکی، همواره مقداری از انرژی به صورت گرما تلف می شود. این اتلاف گرما سبب بالا رفتن دمای وسایل الکتریکی از جمله دستگاه ماینر می شود.
در دستگاه ماینر ASIC، عمده گرمای تولید شده به دلیل مقاومت الکتریکی تعداد بالای خازن و ترانزیستوری آن است. نباید فراموش کنیم که این دستگاه برخلاف دیگر دستگاه های الکتریکی، به صورت شبانه روزی در حال کار است، به همین منظور گرمای تولید شده مضاعف خواهد بود.
درست است که گرم شدن و بالا رفتن دمای یک دستگاه ماینر به هنگام کار کردن طبیعی است، اما برخی اوقات دلایل خارجی ای نیز وجود دارند که باعث بالا رفتن دمای ماینر، بیش از حد معمول می شوند. در این جا اصلی ترین و مهم ترین دلایل این مشکل را برای شما نام بردیم:

گرد و خاک روی سطح ماینر

دستگاه های ماینری که سرویس دوره ای نمی شوند و روی آن ها گرد و خاک وجود دارد، امکان بالا رفتن بیش از اندازه دمایشان بیشتر از یک ماینر تمیز است. به دلیل گرد و خاکی که روی دستگاه وجود دارد، فن نمی تواند هوای گرم تولید شده را از دستگاه خارج کند. به همین جهت پیشنهاد می کنیم، گرد و خاک روی ماینر، حداقل ماهی یک بار گرفته شود.

گرد و غبار روی ماینر و فن ماینر
موثرترین روش برای زدودن گرد و غبار از روی ماینر استفاده از کمپرسور هوا است. بنا بر نظر متخصصان این حوزه، تمیز کردن ماینر و از بین بردن گرد و غبار یک عمل سهل ممتع است. به طوری که در هنگام انجام ان، افراد ممکن است به پیچیدگی هایی مانند انتخاب فشار نادرست هوا ، بربخورند و به اجزای داخلی ماینر مانند هشبرد و کنترل برد صدمه بزنند. به همین جهت بهتر است اگر تخصصی در این زمینه ندارید، از افراد متتخصص کمک بگیرید، همچنین می توانید از خدمات سرویس دوره ای هشبان نیز استفاده کنید.

درست کار نکردن فن

همانطور که می دانیم اصلی ترین وظیفه فن های یک ماینر، خنک کردن دستگاه استخراج است. فن ها با خارج کردن هوای گرم داخل ماینر و دریاف هوای خنک، این وظیفه را انجام می دهند. دستگاه های ماینر اولیه دارای دو فن بودند. اما با پیشرفت تکنولوژی و مواجهه افراد با با بالا رفتن دمای ماینر، شرکت های تولید دستگاه ماینر مانند بیت مین، در دستگاه های جدیدترشان مانند دستگاه ماینر S17، تعداد 4 فن در نظر گرفتند.
با تمام توضیحاتی که دادیم، متوجه نقش حیاتی فن در سالم نگه داشتن دستگاه استخراج و سودآوری آن شدیم؛ برخی اوقات به دلیل عملکرد نادرست دیگر اجزای ماینر مانند کنترل برد، هشبرد و پاور، عملکرد فن های دستگاه دچار اختلال می شوند. در نتیجه عمل انتقال گرمای ماینر به بیرون اتفاق نمیفتد، و دمای ماینر به سرعت بالا می رود و باعث آسیب رسیدن به قطعات داخلی ماینر می شود. اگر چنین اتفاقی برای ماینر شما نیز افتاده است، می توانیدبرای اطلاعات بیشتر، مقاله آموزش عیب یابی و تعمیر فن هشبان را مطالعه کنید.

خواندن
آموزش ارتقاء سیستم عامل ماینر با APMiner Tool

تاثیر عوامل محیطی بر بالا رفتن دمای ماینر

در مقالات مختلف و دفترچه های راهنما ذکر شده است، دمای محیطی که یک ماینر در آن نگه داری می شود باید از یک دمای مطلوب تا حداکثر 35 درجه سانتی گراد برخوردار باشد. هرچه دمای محیط خنک تر باشد، مصرف برق ماینر کمتر و عمر مفید دستگاه بالاتر خواهد بود. به همین دلیل هم هست که بزرگترین مزرعه های استخراج ارز دیجیتال در مناطق سردسیر وجود دارند. عواملی که سبب بالا رفتن دمای محیط و تاثیر منفی بر روی ماینر می شوند، عبارتند از:

تهویه نامناسب

سیستم تهویه و خنک کننده مناسب از ملزومات یک فارم ماینینگ و یا حتی یک ماینر تنها است. اگر سیستم خنک کننده ای در فضای فارم یا محل نگهداری ماینر نداشته باشیم، علاوه بر این که خود ماینر هنگام کار از خود گرما تولید می کند، گرمای محیط و هوای اطراف نیز باعث بالا رفتن مضاعف دمای ماینر خواهد. به همین جهت بهتر است با راه اندازی کولرگازی و چیلر در محل قرارگیری ماینرها هوای محیط را خنک کنیم. این روش اگرچه بسیار موثر است اما به دلیل هزینه بالایی که دارد، برای همه مقرون به صرفه نیست. به همین منظور بسیاری از صاحبان مزارع بیت کوین با استفاده از فن های صنعتی هوای خنک را از بیرون به داخل اتاق می اورند و هوای خارج را با یک فن دیگر خارج می کنند.

سیستم تهویه ماینینگ

نبود جریان هوا

اگر مکانی که ماینر در ان قرار دارد، جریان هوا وجود نداشته باشد و هوای گرم نتواند خارج شود، با افزایش دمای ماینر رو به رو خواهیم شد. یکی دیگر از راه های جلوگیری از بالا رفتن دمای ماینر، داشتن یک جریان هوای دائمی در محل قرار گیری ماینر است. بدین گونه که هوای گرم داخل اتاق، راه خروجی مانند در یا پنجره داشته باشد تا گرما داخل فضا باقی نماند. اگر تعداد زیادی دستگاه ماینر دارید و می خواهید که جریان هوای مطلوبی در اتاق جریان داشته باشد، باید آن ها را با فاصله در کنار یکدیگر قرار دهید تا هوا به راحتی بتواند از میان آن ها عبور کند.

جریان هوای اطراف ماینر
ورود هوای خنک و خروج هوای گرم از طریق فن تعبیه شده در محل نگه داری ماینر

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع نگهداری مزارع استخراج رمزارز


بالا رفتن دمای ماینر سبب چه مشکلاتی می شود؟

در بسیاری از اشکالاتی که در ماینرها به وجود می آید، همیشه ردپایی از افزایش دما در آن وجود دارد. در اینجا ما می خواهیم بر برخی از مشکلاتی که با بالا رفتن دمای ماینر اتفاق میفتد اشاره کنیم:

خاموش شدن

بسیاری از ماینرها، با بالا رفتن دمای ماینر بیش از حد مجاز، برای حفاظت از خودشان خاموش می شوند. اما برخی اوقاتماینر قبل از این که بتواند خود را خاموش کند، به دلیل دمای بسیار زیادی که داشته است قطعاتش آسیب می بیند و دچار خرابی و خاموشی می شود.

افت هش ریت

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که با بالا رفتن دمای ماینر، اتفاق میفتد، افت یا کاهش هش ریت دستگاه ماینر است. گرم شدن بیش از اندازه ی ماینر باعث می شود، دستگاه برای رسیدن به دمای نرمال به طور دائم خودش را ریستارت کند. و هربار برای رسیدن به هش ریت مطلوب زمانی صرف خواهد شد. اما اگر دما پایین نیایید، این چرخه به طور دائم تکرار می شود و ما شاهد کاهش هش ریت خواهیم بود. البته افت هش می تواند دلایل متعدد دیگری نیز داشته باشد که می توانید در این مقاله درباره آن بخوانید.

خواندن
بلاک چین چیست؟ راهنمای جامع بلاک چین

سوختن قطعات

زمانی که ماینر با افزایش دما رو به رو می شود و نمی تواند، گرمای داخل دستگاه را به بیرون هدایت کند، دما به صورت تصاعدی در داخل دستگاه بالا می رود. همانطور که میدانیم هر قطعه الکترونیکی، دارای یک حد از مقاومت در مقابل گرما است. بنابراین اگر دما از یک میزانی رد شود، قطعاتی مانند هش برد، کنترل برد و … دچار آسیب می شوند و عملکرد دستگاه مختل می شود. در صورت آسیب دیدن هر یک از قطعات دستگاه ماینر می توانید از خدمات هشبان استفاده کنید.

تعمیر هش برد به دلیل بالا رفتن دمای ماینر

چگونه متوجه شویم دمای ماینر بالا رفته است؟

یک مزرعه دیجیتال با تعداد زیادی دستگاه ماینر را تصور کنید. چک کردن تک تک دستگاه ها و دیدن این که آیا دستگاه در دمای ایده ال قرار دارد یا خیر، کار بسیار دشواری است. اگر بخواهیم به صورت دستی و جداگانه دمای ان ها را چک کنیم، درصد خطای بسیار زیادی خواهیم داشت و احتمال این که  متوجه بالا رفتن دمای ماینر نشویم، بسیار زیاد خواهد بود.

نرم افزار مدیریت و کنترل از راه دور APMinertool

به همین منظور برنامه هایی برای کنترل از راه دور و مانیتورینگ فارم، مانند نرم افزار APMiner Tool طراحی شده است که با قرار دادن یک نقشه حرارتی در اختیار افراد،  می توان متوجه دمای دستگاه ماینر شد. همچنین می توانیم با مشخص کردن یک دما، سرعت فن ها را کنترل کنیم تا همیشه ماینر را برای ما در یک دمای معین نگه دارند. و از افزایش دمای ماینر جلوگیری کنند.

بهترین دمای یک ماینر

اگر مشخصات هر دستگاه ماینر را در کاتالوگ یا سایت تولید کننده آن مشاهده کنید، متوجه می شوید که محیطی که دستگاه های ماینر باید در آن باشند، یک بازه دمایی بین 0 الی 40 درجه سانتی گراد را دارند. اما در واقعیت این دما به  دلیل وجود عوامل محیطی ای مانند  رطوبت، گرد و خاک و … کاهش می یابد. از این رو بهتر است که مزارع ارز دیجیتال، دمای فارم را در حدود 15 تا 35 درجه سانتی گراد نگه دارند. شرکت های تولید کننده ماینر، مانند بیت مین، دمای ایده ال برای دستگاه های ماینر ASIC خود را 25 درجه سانتی گراد اعلام کرده است. در این جا ما بازه دمایی که یک ماینر در آن فعالیت می کند و آسیبی بهش وارد نمی شود را برایتان آورده ایم:

دستگاه ماینر دما به درجه سانتی گراد
سری S9 بازه دمایی: 65-115

حداکثر دما تراشه: 135

حداکثر دما PCB: 90

سری T9 بازه دمایی: 65-115

حداکثر دما تراشه: 135

حداکثر دما PCB: 90

سری L3 بازه دمایی: 30-85

حداکثر دما PCB: 90

 ماینر S15 حداکثر دما PCB: 80
S17 و S17 Pro حداکثر دما PCB: 75
S19 و S19 Pro حداکثر دما PCB: 80

 

سخن آخر

حتما با خواندن این مقاله متوجه شده اید که داشتن دمای مطلوب برای یک استخراج سود ده حیاتی است. ما در اینجا از علت های بالا رفتن دمای ماینر صحبت کردیم. مقاله روش های خنک کردن ماینر را نیز پیشنهاد می کنیم بخوانید تا بتوانید تمام تلاش خود را برای نگهداری از ماینرتان بکنید تا بتوانید یک عملیات استخراج بیت کوین، با بازدهی و سودآوری بالا داشته باشید.
در صورتی که ماینرتان نیاز به تعمیر داشت و نمی دانسیتد که مشکل ماینر برای چه قطعه ان است، می توانید ماینر خودتان را برای عیب یابی و تعمیر به تیم متخصص هشبان بسپارید. در ضمن برای اطلاع از تعرفه تعمیرات نیز می توانید اینجا را مطلعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار