عمر مفید دستگاه ماینر بیت کوین چقدر است؟

how much is miner lifespan

فراگیری و ترویج قابل توجه ارزهای دیجیتال طی سال‌های اخیر، نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران مطرح دنیا را به این بازار و صنعت‌های وابسته به آن مانند استخراج رمز ارزها جلب کرده است. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از معرفی صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به جوامع جهانی نمی‌گذرد، هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس کاربران نیست و این موضوع نگرانی‌ها و چالش‌های خاص خودش را برای استخراج کنندگان به همراه داشته است.

عمر دستگاه ماینر نیز به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های استخراج کنندگان ارز دیجیتال شناخته می‌شود. در این مقاله علاوه بر ارائه اطلاعاتی در زمینه عمر مفید تجهیزات تخصصی استخراج، نکات و راهکارهای پیشنهادی کارشناسان برای افزایش طول عمر ماینر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. اما پیش از هر چیز دستگاه ماینر چیست؟

دستگاه ماینر چیست؟

استخراج ارزهای دیجیتال اولین بار توسط بیت کوین به جوامع جهانی معرفی شد. بیت کوین الگوریتم اثبات کار (PoW) را به منظور کنترل و مدیریت تراکنش‌های کاربران به کار گرفته است. فرآیند استخراج یا همان ماینینگ، امنیت لازم برای ثبت تراکنش در شبکه را فراهم می‌کند. در این فرآیند استخراج کنندگان با استفاده از قدرت پردازشی تجهیزات تخصصی خود یعنی دستگاه‌های ماینرها، معادلات پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. هر شخصی که پیش از سایر افراد به جواب درست معادله برسد، تعداد مشخصی از رمز ارزهای بومی شبکه را به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

در ابتدای مسیر کاربران به راحتی می‌توانستند با استفاده از کامپیوترهای شخصی خود در فرآیند استخراج رمز ارز بیت کوین مشارکت داشته باشند. اما عوامل متعددی از جمله سختی شبکه بیت کوین، فراگیری و استقبال باور نکردنی کاربران برای فعالیت در این حوزه موجب شد تا افراد برای استخراج BTC، تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته‌تری نیاز داشته باشند.

دستگاه ماینر اسیک

در حال حاضر اسیک ماینر (ASIC) به عنوان بهترین و کاربردی‌ترین گزینه برای استخراج بیت کوین شناخته می‌شود. در واقع این دستگاه به صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی شده است. بنابراین توان محاسباتی بسیار بالایی برای استخراج رمز ارزها دارد. در حال حاضر پاداش استخراج یک بلاک در شبکه BTC برابر با 6.25 بیت کوین است. از نظر تئوری شما می‌توانید با استفاده از هر کامپیوتری در فرآیند استخراج بیت کوین مشارکت داشته باشید. اما در حال حاضر رقابت بین استخراج کنندگان به قدری بالا است که دستگاه‌های ماینر با توان محاسباتی معمولی و ضعیف تقریبا هیچ شانسی برای موفقیت در فرآیند ماینینگ ندارند.

به طور کلی شانس دستگاه‌های ماینر با نرخ هش بالاتر برای استخراج موفق بیت کوین به نبست بیشتر است. نرخ هش اصطلاحا به معیاری برای توان محاسباتی ماینر در هر ثانیه گفته می‌شود. در حقیقت استقبال بی‌سابقه کاربران برای فعالیت در حوزه استخراج منجر به طراحی، ساخت و عرضه اسیک ماینرها به بازار شد. بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل اهمیت نرخ هش در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال، دستگاه‌های ماینر خود را به منظور افزایش میزان خروجی دستکاری می‌کنند؛ غافل از اینکه دستکاری ماینر در نهایت منجر به کاهش طول عمر دستگاه خواهد شد. اما عمر مفید دستگاه ماینر چقدر است؟ در ادامه این سوال را پاسخ می‌دهیم.


بیشتر بخوانید: دلایل خرابی ماینر ؛ چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن


عمر مفید دستگاه ماینر چقدر است؟

همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد، مشارکت در فرآیند استخراج بیت کوین با گذشت زمان سخت‌تر و پیچیده‌تر شد؛ چرا که تجهیزات و دستگاه‌های ماینر قدیمی دیگر شانسی برای استخراج موفق بلاک‌های شبکه نداشتند. به بیان ساده‌تر پایان عمر مفید دستگاه ماینر زمانی است که میزان برق مصرفی آن طی استخراج بیت کوین، بیشتر از سودآوری حاصل فرآیند مانینگ باشد. بنابراین شما می‌توانید کامپیوتر شخصی یا تجهیزات قدیمی خودتان را برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار دهید، اما انجام این کار از نظر اقتصادی و با توجه به هزینه‌های جانبی مقرون به صرفه نیست.

خواندن
معرفی و بررسی انت ماینر KS3

از آنجایی که عوامل متعددی عمر دستگاه ماینر را تحت تاثیر قرار می‌دهند، تخمین عمر مفید دستگاه ماینر تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. اولین عامل تعیین کننده طول عمر ماینر، نوع دستگاه ماینر خریداری شده است. با این حال نوع دستگاه ماینر مورد توجه بسیاری از کاربران قرار نمی‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش آگاهی خودتان در این زمینه مقاله «نکات کلیدی هنگام خرید ماینر» را مطالعه کنید.

طول عمر متوسط دستگاه ماینر، حدودا بین سه تا پنج سال محاسبه شده است؛ اگرچه کارکرد ماینر‌ها طی بازه‌های زمانی طولانی‌تر بی‌سابقه نیست. با توجه تکنولوژی‌ و ابزارهایی که اخیرا در دستگاه‌های ماینر به کار گرفته می‌شوند، انتظار می‌رود که مدل‌های جدیدتر حداقل پنج سال عمر کنند. برای مثال مدل Antminer S9 که اولین بار در سال 2016 راه‌اندازی شد، هنوز هم در بسیاری از مزارع استخراج دیده می‌شود. با در نظر گرفتن کیفیت محصولات این برند انتظار می‌رود مدل‌های Antminer S19، Whatsminer M20 و Whatsminer M30 بتوانند طی چند سال آینده عملکرد قابل قبولی داشته باشند. اگرچه تنها چند سال از ساخت برخی از این مدل‌ها می‌گذرد.

طبق گفته کارشناسان فعال در این حوزه عواملی مانند اورکلاک مداوم دستگاه ماینر و شرایط محیطی نامطلوب می‌توانند تاثیرات منفی قابل توجهی بر عمر ماینر بگذارند. برای مثال حتی در برخی موارد ماینر تنها چند ماه قادر به فعالیت و استخراج ارزهای دیجیتال است. اما چه راهکارهایی برای جلوگیری و کند کردن روند خرابی ماینر وجود دارد؟ در ادامه به راهکارهای پیشنهادی کارشناسان فعال در حوزه استخراج برای افزایش طول عمر دستگاه‌های ماینر می‌پردازیم.

6 راهکار برای افزایش طول عمر دستگاه ماینر

همانطور که در بخش قبل هم گفته شد، نگهداری ماینر در یک شرایط محیطی مناسب و مطلوب، می‌تواند عمر ماینر را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. از سوی دیگر اورکلاک ماینر، آن هم به صورت مداوم حتی می‌تواند عمر دستگاه را به چند ماه برساند. در ادامه 6 راهکار پیشنهادی برای افزایش طول عمر دستگاه ماینر را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1. کنترل دما و رطوبت محیط

دما مناسب برای محیط نگهداری هر دستگاه توسط شرکت‌های تولید کننده ماینر مشخص می‌شود. کنترل دما و رطوبت محیط دستگاه‌های ماینر همواره یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای استخراج‌کنندگان است. در واقع دما نامناسب محیط بازدهی دستگاه را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ چرا که توان مصرفی دستگاه ارتباط مستقیم با دما دارد. بنابراین کمتر بودن دمای محیط نگهداری دستگاه ماینر، توان دستگاه برای استخراج موفق ارزهای دیجیتال را افزایش می‌دهد. طبق توصیه کارشناسان بهتر است دمای محیط نگهداری دستگاه‌های ماینر چیزی حدود 15 الی 30 درجه باشد. با این حال بهترین دمای محیطی برای ماینرها 25 درجه سانتی گراد است.

2. ولتاژ و آمپر پایدار

به دلیل فعالیت شبانه‌ روزی دستگاه‌های ماینر، احتمال قطعی منبع برق در ساعات اوج مصرف وجود دارد. افت ولتاژ و جریان مربوط به دستگاه می‌تواند مشکلاتی مانند ناپایداری، قطع و وصل‌های این چنینی را با خود به همراه داشته باشد. منابع تغذیه بی‌کیفیت عمر مفید دستگاه ماینر را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهند.

3. بررسی و سرویس دوره‌ای ماینر

به طور کلی دستگاه‌های ماینر تجهیزات تخصصی و بسیار حساسی هستند. برای مثال نشستن گرد و خاک بر روی دستگاه، عملکرد فن‌های خنک کننده ماینر را با اختلال مواجه می‌کند. همانطور که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، بیشتر بودن دمای دستگاه از حد معمول و استاندارد می‌تواند ضرر و خسارت‌های غیر قابل جبرانی را برای استخراج کنندگان به همراه داشته باشد. بنابراین بررسی و سرویس دوره‌ای ماینر به صورت ماهانه و طی یک برنامه منظم بروز مشکلات احتمالی مانند کاهش میزان عملکرد دستگاه را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.

خواندن
روش آپدیت کردن ماینر ؛ راهنمای جامع

به بیان ساده‌تر طی سرویس‌های دوره‌ای عملکرد صحیح ماینر و سایر بخش‌های دستگاه را با دقت مورد بررسی قرار می‌گیرند. شما همواره می‌توانید بررسی و سرویس‌ دوره‌ای دستگاه‌ ماینر خود را به تیم متخصص هشبان بسپارید؛ برای انجام این کار کافیست به صفحه سرویس دوره‌ای ماینر مراجعه کنید.

4. اورکلاک نکردن دستگاه ماینر

اورکلاک به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن فریمور دستگاه ماینر به منظور افزایش توان پردازشی و هش ریت دستکاری می‌شود. به بیان ساده‌تر اورکلاک توان ماینر را به بیش از حد تعریف شده برای دستگاه می‌رساند. دما دستگاه ماینر در نتیجه این فرآیند تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. از آنجایی که فن‌ها توان خنک کردن و پایین آوردن دمای ماینر را ندارند، عمر مفید دستگاه کاهش می‌یابد. علاوه بر آن امکان بروز آسیب دیدگی در بخش‌هایی مانند هشبرد و پاور نیز وجود دارد.

اورکلاک کردن دستگاه ماینر

5. خنک کردن ماینر

همانطور که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، استخراج ارز دیجیتال به فرآیندی اشاره دارد که در طی آن دستگاه‌های ماینر با استفاده از توان پردازشی خود معادلات بسیار پیچیده ریاضی را حل می‌کنند. دستگاه ماینر برای حل کردن این معادلات پیچیده، انرژی نیاز دارد و این انرژی از طریق برق تامین می‌شود. در نتیجه مصرف برق، دستگاه ماینر گرمای زیادی تولید می‌کند. روشن بودن ماینر در طول 24 ساعت شبانه روز، افزایش قابل توجه میزان گرمای تولیدی دستگاه را با خود به همراه دارد.

افزایش و بیشتر شدن دمای دستگاه ماینر از حد استاندارد مشخص شده در دفترچه راهنمای محصول موجب افزایش میزان آسیب پذیری قطعات و کاهش طول عمر ماینر می‌شود. بنابراین استفاده از  سیستم خنک کننده و تهویه مناسب برای جلوگیری از بروز مشکلات این چنینی بسیار حائز اهمیت و ضروری است.

6. جلوگیری از لرزش دستگاه ماینر

یکی از دلایل اصلی لرزش ماینر وجود مشکل یا خرابی فن دستگاه است. به بیان ساده‌تر وجود ترک یا تاب در فن دستگاه موجب لرزش ماینر می‌شود. بنابراین جلوگیری از لرزش ماینر می‌تواند فاکتور تاثیرگذاری در افزایش طول عمر مفید دستگاه ماینر باشد.


بیشتر بخوانید: نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر ؛ افزایش راندمان و طول عمر


سخن پایانی

در این مقاله علاوه بر معرفی دستگاه‌های ماینر، نکاتی را در زمینه عمر مفید و راهکارهای پیشنهادی برای افزایش طول عمر این تجهیزات تخصصی بیان کردیم. به طور کلی عمر تمام دستگاه‌های الکتریکی محدود است. عواملی مانند فعالیت دستگاه ماینر طی 24 ساعت شبانه روز نیز موجب کاهش عمر مفید آن می‌شود. با توجه به نکاتی که گفته شد می‌توان به این نتیجه رسید که دما یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای تاثیر گذار در عمر دستگاه‌های ماینر است.

به همین دلیل اهمیت ایجاد شرایط محیطی مناسب به منظور افزایش بازدهی ماینر را جدی بگیرید. مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تامیر دستگاه ماینر در ایران همواره خدمات قابل قبولی را در زمینه عیب یابی و تمعیر دستگاه‌های ماینر به شما کاربران عزیز ارائه می‌دهد. بنابراین در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می‌توانید از طریق سایت مستقیما با تعمیرکاران هشبان در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار