عمر مفید دستگاه ماینر بیت کوین چقدر است؟

how much is miner lifespan

برای هر ماینر، طول عمر دستگاه ماینر اسیک (ASIC)، یکی از مهم ترین دغدغه‌ها است. پروسه استخراج رمزارز با کامپیوترهای خانگی شروع شد و تا به امروز که به کمک دستگاه‌های پیچیده و مخصوص، که با هدف استخراج تولید می‌شوند، ادامه داشته است. ماینینگ بیت کوین به دستگاه‌های ASIC با توان بالا نیاز دارد، از همین رو مدل‌های باکیفیتی برای استفاده مداوم و گرفتن هش‌های بی‌وقفه ساخته شده‌اند.

در ابتدا برای این‌که بتوانیم درباره طول عمر دستگاه ماینر صحبت کنیم، بهتر است بداینم دستگاه ماینر (ASIC) چیست.

دستگاه ماینر (ASIC) چیست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه دستگاه ماینر را تعریف کنیم، باید بگوییم که ماینرهای ایسیک، کامپیوترهای هستند که به طور خاص برای استخراج رمز ارزها طراحی شده‌اند. ماینرها طبق پروتکل اثبات کار یا (Proof of Work)، کار می‌کنند. تحت این سیستم، برای ساخت یک بلوک جدید و اضافه کردن آن به دفتر کل یا بلاک‌چین، ماینر باید با حل یک سری معادلات پیچیده این کار را انجام دهد. هر ماینری که زودتر بتواند معادله را حل کند، بلاک به نام او ثبت می‌شود و می‌تواند پاداش خود را که در حال حاضر معادل ۶/۲۵ بیت کوین است را دریافت کند.

دستگاه ماینر اسیک

از نظر تئوری، هر کامپیوتری می‌تواند این معادلات ریاضی را حل کند؛ اما به دلیل پروتکل اثبات کار، استخراج رمزارز و بیت کوین عملا به یک مسابقه تبدیل شده است. ماینرهایی که توان پردازش بیشتر و متعاقبا نرخ هش (معیاری از میزان محاسباتی که می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد) بالاتری داشته باشند، شانس بیشتری در حل کردن معادله خواهند داشت. به خاطر محبوبیت بسیار زیاد استخراج بیت کوین، ASIC ها برای افزایش هش ریت دستگاه ماینرها به بازار عرضه شدند. حال که متوجه اهمیت نرخ هش در استخراج بیت کوین شدیم، باید بدانیم که بسیاری از افرادی که دستگاه ماینر دارند، ترجیح می‌دهند با دستکاری دستگاه ماینر خود، آن‌ها را به حداکثر خروجی ای که می توانند داشته باشند، برسانند؛ غافل از این‌که این کار طول عمر ماینر را کاهش می دهد.

عمر مفید دستگاه ماینر چیست و چقدر است؟

پایان عمر مفید دستگاه را می‌توان این‌گونه بیان کرد: زمانی‌ که هزینه میزان برق مصرفی یک دستگاه ماینر برای تولید بیت کوین، بیشتر از مقدار سودآوری از بیت‌کوینی که استخراج می‌کند، باشد. به بیان دیگر، یک دستگاه استخراج رمز ارز می‌تواند سالم باشد و کار کند، اما کار کردن با آن از نظر اقتصادی به صرفه نباشد.

فرکانس ماینر چیست؟ نحوه تنظیم فرکانس دستگاه ماینر
خواندن

این که بخواهیم بگوییم عمر مفید یک دستگاه چقدر است، تقریبا غیر ممکن است؛ چرا که به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. یکی از مواردی که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند، این است که نوع دستگاه خریداری شده، اولین عامل تعیین کننده طول عمر دستگاه است. مقاله نکات کلیدی هنگام خرید ماینر را مطالعه کنید تا انتخاب بهتری در خرید ماینر، داشته باشید.

طول عمر متوسط ​​یک دستگاه، معمولاً سه تا پنج سال است؛ اگرچه دوره‌های طولانی‌تر نیز بی‌سابقه نیست و انتظار می رود مدل های جدیدتر حداقل پنج سال عمر کنند. برای مثال، خارج از انتظار نیست که مزارع ماینینگ هنوز مدل‌های Antminer S9 (که در ابتدای سال 2016 تولید و عرضه شد) را هنوز فعال داشته باشند. انتظار می‌رود دستگاه های با کیفیت دیگر مانند Antminer S19 ،Whatsminer M20 و Whatsminer M30، در صورتی که در یک محیط و مزرعه خوب کار کنند، به راحتی چندین سال دوام بیاورند؛ اگرچه برخی از این مدل ها تنها چند سال از عمرشان می گذرد.

6 راهکار افزایش طول عمر ماینر

دستگاه‌های ماینری که در مزرعه‌های ارز دیجیتال با مدیریت خوب کار می‌کنند، می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند. با این حال، اگر یک ASIC ماینر به طور مداوم اورکلاک شده، ضعیف نگهداری شود، یا در شرایط نامناسب نگهداری شود، عمر آن می تواند تا چند ماه کوتاه شود. در ادامه چند راهکار برای افزایش طول عمر دستگاه ماینر ارائه می‌دهیم:

1- کنترل دما و رطوبت محیط

شرکت‌های تولید کننده دستگاه ماینر، همراه با مشخصات دستگاه، دمای محیط مناسب برای آن را نیز ذکر می‌کنند. داشتن یک دمای محیط مناسب یکی از چالش‌‌هایی است که ماینرها با آن درگیر هستند. نمی‌توان دمای نامناسب داشت و انتظار بازدهی بالا از دستگاه استخراج داشت؛ چرا که توان مصرفی دستگاه ارتباط مستقیم با دما دارد و هرچه دمای اطراف و اتاقی که دستگاه ماینر در آن نگهداری می‌شود، کمتر باشد، توان دستگاه و شانس کشف بلاک بالاتر می رود. توصیه می‌شود دمای فارم چیزی در حدود ۳۰-۱۵ درجه باشد. بهترین دما ۲۵ درجه سانتی گراد است.

2- ولتاژ و آمپر پایدار

از آنجایی که ماینرها به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند، امکان دارد منبع برق در ساعاتی که اوج مصرف است، قطعی داشته باشد. ناپایداری‌ها و قطع و وصل‌های این چنینی در منبع تغذیه، سبب افت ولتاژ و جریان مربوط به دستگاه می‌شود. منابع تغذیه بی‌کیفیت تاثیر بسزایی در کاهش عمر مفید دستگاه ماینر دارند.

3- بررسی و سرویس دوره‌ای

وجود گرد و خاک بر روی دستگاه ماینر، در کار فن‌های خنک کننده ماینر اختلال ایجاد می‌کند و نمی‌توانند دمای دستگاه را پایین بیاورند. به همین جهت بهتر است طی یک برنامه منظم، به صورت ماهانه دستگاه‌های ماینر خود را بررسی و سرویس کنید، تا از عملکرد صحیح فن‌ها و دیگر اجزا اطمینان پیدا کنید. بررسی و سرویس دوره‌ای ماینر خود را می‌توانید به تیم متخصص هشبان بسپارید. برای انجام این کار می‌توانید به صفحه خدمات سرویس دوره‌ای هشبان مراجعه کنید.

کاهش صدای ماینر و راهکارهای آن
خواندن

4- اورکلاک نکردن دستگاه ماینر

اورکلاک کردن دستگاه ماینر

افراد برای داشتن توان پردازشی و هش ریت بیشتر، با دستکاری کردن فریمور (Frimware)، ماینر خود را اورکلاک می‌کنند. این کار باعث می‌شود دستگاه ماینر بیشتر از توانی که برای آن تعریف شده است کار کند. اما از طرف دیگر باعث بالا رفتن دمای آن بیش از حد معمول می‌شود و چون فن‌های ماینر، توان خنک کردن دستگاه و پایین آوردن دمای آن را ندارند، عمر مفید دستگاه ماینر کاهش می‌یابد و امکان دارد به اجزای آن مانند هشبرد و پاور آسیب برسد.

5- خنک کردن ماینر

بالاتر گفتیم که پروسه استخراج رمزارز همان حل کردن مسئله‌های پیچیده‌ی ریاضی است. دستگاه ماینر برای حل کردن این مسائل پیچیده نیاز به انرژی دارد که این انرژی از طریق برق تامین می شود. در اثر مصرف این انرژی، دستگاه ماینر گرما تولید می کند و از آنجایی که دستگاه به صورت شبانه روزی نیز روشن است، لذا میزان گرمای تولیدی آن افزایش می یابد. افزایش بیش از حد مجاز دمای دستگاه ماینر (که در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است) باعث آسیب پذیری قطعات آن و کاهش طول عمر دستگاه ماینر می شود. بنابراین داشتن سیستم خنک کننده و تهویه مناسب برای جلوگیری از این مشکلات ضروری است.

6- جلوگیری از لرزش دستگاه

یکی از دلایلی که ممکن است موجب لرزش دستگاه های ماینر شود، مشکل و خرابی در فن دستگاه است؛ به این صورت که اگر فن دستگاه ماینر شکسته باشد یا دارای ترک یا تاب باشد، دستگاه می لرزد.


پیشنهاد می کنیم حتماً مقالات مرتبط زیر را مطالعه نمایید:

  دلایل خرابی ماینر و چگونگی تشخیص آن

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر


سخن آخر

در این مقاله با طول عمر دستگاه ماینر، عوامل تاثیر گذار بر آن و همچنین راهکارهای افزایش طول عمر مفید ماینر آشنا شدیم. تمامی دستگاه‌های الکتریکی دارای طول عمر محدودی هستند. دستگاه ماینر با فعالیت شبانه‌روزی‌ای که دارد، طول عمر محدودتری نسبت به دیگر وسایل الکتریکی دارد. دما، اصلی‌ترین عامل در کاهش عمر دستگاه ماینر است. از همین رو بهتر است، دمای دستگاه و محیط را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که بیشترین بازدهی را بتوانید از دستگاه ماینر خود دریافت کنید. در صورتی که ماینر شما دچار مشکل شده و نیاز به عیب یابی دارد، می توانید به صفحه تعمیر ماینر مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید