دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آن

علل و ریشه های افت هش ریت

فهرست مطالب

اگر تصور می‌کنید که در فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج رمزارزتان، یکی از ماینرها به خوبی روزهای اول کار نمی‌کند یا اخیراً متوجه شده‌اید که دستگاه ماینر شما دچار مشکل افت هش ریت یا Hash Rate Drop شده است، این مطلب می تواند به شما جهت رفع این مشکل، راهنمایی های اولیه را ارائه دهد. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که اصلی‌ترین دلایل افت هش ریت ماینرهای رمزارز هایی مانند بیت کوین چیست و چطور می‌توان تا حد امکان این معضل را برطرف کرد.

علل افت هش ریت ماینر چیست؟
دلایل افت هش ریت در ماینر

چرا دستگاه ماینر دچار مشکل افت هش ‌ریت می‌شود؟

پایین آمدن هش‌ ریت ماینر دو جنبه یا حالت مختلف دارد:

 • حالت اول زمانی است که هش‌ ریت محلی ماینر (هشریتی که در صفحه استاتوس ماینر Real Time نشان می‌دهد) از هش ‌ریت ایده‌آل ماینر (هشریتی که در صفحه استاتوس ماینر Ideal Hashrate نشان می‌دهد) کمتر است.
 • حالت دوم به شرایطی اطلاق می‌شود که در آن هشریتی که در بخش داشبورد استخر ماینینگ در قسمت ورکر (worker) نشان داده می‌شود، از هش‌ ریت محلی ماینر (RT) کمتر باش

به هر حال شما برای حل هرکدام از این مشکلات می‌توانید راه‌حل‌های پیشنهادی ما را امتحان کنید. ممکن است یکی از این روش‌ها باعث حل معضل افت هش ریت ماینر شما شود. در غیر این صورت باید دستگاه ماینر خود را به یک مرکز معتبر تعمیر دستگاه‌های ماینر ببرید تا توسط یک کارشناس خبره بررسی و عیب‌ یابی شود.

وقتی نرخ هش محلی ماینر از نرخ هش ایده آل ماینر کمتر است!

اصلی‌ترین دلایلی که منجر به بروز چنین مشکلی می‌شود اغلب دلایل سخت افزاری است؛ به این معنی که احتمالاً در دستگاه ماینر شما یا مزرعه ماینینگ مشکلی رخ داده است. به هر حال برای این که بدانید مشکل دقیقا کجاست می‌توانید در حالت‌های زیر راه‌حل‌های پیشنهادی را امتحان کنید:

صفحه استاتوس انت ماینر (ANTMINER's status)
صفحه استاتوس انت ماینر

1) نمایش ناقص هشبرد ماینر

اولین قدم در مواجهه با افت هش ریت، بررسی وضعیت ماینر یا ماینر استاتوس (Miner Status) است. اگر تعداد هش بردهای نمایش داده شده در این صفحه کمتر از تعداد هش بردهای خود ماینر است، بهتر است کابل‌های تغذیه و دیتا را یک بار جدا کرده و دوباره به آن متصل کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر که به طور مفصل تر درباره مشکلات هشبرد ها و عیب یابی آنها توضیح داده مطالعه کنید.
اگر ظاهر کابل‌ها کهنه شده و نیاز به تعویض دارند، بهتر است این کار را زودتر انجام دهید. به هر حال پس از اتصال مجدد یا تعویض کابل‌ها یک بار دستگاه ماینر خود را ریست کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، باید برای تعمیر دستگاه ماینر خود فکر جدی‌تر کنید. برای این منظور می توانید به صفحه تعمیر هشبرد ماینر مراجعه کرده و از خدمات تخصصی تیم هشبان در زمینه تعمیرات هشبرد دستگاه های ماینینگ استفاده کنید.

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟
خواندن

تعمیر هشبرد ماینر

نکته: توجه کنید که هنگام تعویض کابل‌های دیتا یا کابل‌های تغذیه، حتما دستگاه خاموش باشد.

2) تعداد هش بردها صفر نمایش داده می‌شود یا سنسور دما، دمای غیر عادی را نشان می‌دهد.

در گام بعدی جهت تشخیص دلیل افت هش ریت، ابتدا صفحه ماینر استاتوس خود را نگاه کنید. در این قسمت ماینر آنلاین است و هشبردها را نشان می‌دهد، اما هشریت صفر است یا تعداد اسیک‌ها (ASIC) را صفر نشان می‌دهد یا دمای غیر عادی نشان می‌دهد (یعنی دمای هشبرد مذکور با دمای سایر هشبردها تفاوت چشمگیر دارد).

البته دمای هر ماینری بسته به تعداد هش بردهای آن متفاوت است. باید کابل‌های دو سر هش برد را یک بار قطع و وصل کرده و دستگاه را ریست کنید. به طور معمول در چنین حالتی مشکل برطرف می‌شود؛ اما در صورتی که حل نشد باید با یک تکنسین مجرب دستگاه‌های ماینر تماس بگیرید. توجه داشته باشید که باید اتصالات کابل و سوکت دیتا را حین قطع و وصل کردن چک کنید تا مطمئن شوید که کابل تغذیه و سوکت تغذیه روی هشبرد، کنترل برد و خود کابل‌ها از نظر ظاهری مشکل نداشته باشند. همچنین دقت کنید پین‌های سوکت دیتا کج نشده باشند، سیم و سوکت‌های تغذیه ذوب نشده باشند و … .

3) از فن خروجی دستگاه باد سرد بیرون می‌آید یا زمانی که دستگاه روشن شده هش‌ ریت کافی نمی‌دهد.

ممکن است به علت وجود اشکال در منبع تغذیه (PSU)، ماینر در فواصل زمانی کوتاهی به طور مدام ری‌استارت شود که باعث افت هش ریت می شود. به طور معمول چیزی حدود 15 دقیقه طول می‌کشد که دستگاه ماینر شما کاملاً آپ شود. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که برخی از ماینرها قبل از آپ شدن کامل، تست‌های مختلفی می‌گیرند و همین موضوع باعث می‌شود که آپ شدن کامل آن‌ها حتی تا 40 دقیقه هم زمان ببرد. اگر ماینر شما در فاصله کمتر از این زمان ری‌استارت می‌شود، به این معنی است که منبع تغذیه ماینر شما دچار مشکل بوده و احتمالاً باید آن را تعویض کنید.

4) تاخیر در شبکه، پهنای باند کم یا افت شدید بسته (این مشکل معمولاً به صورت بالا رفتن نرخ ریجکت در استخر استخراج آشکار می‌شود)

راه حل این مشکل بسیار ساده است. ابتدا چک کنید که اتصال به اینترنت برقرار است یا خیر؟ سپس باید سرعت اینترنت را بررسی کنید. معمولاً این معضل در اثر بروز یک مشکل سخت افزاری در دستگاه ماینر ایجاد نمی‌شود. پس بهتر است سرعت یک سایت دیگر را در اینترنت بررسی کنید یا مطمئن شوید که اتصال شما به اینترنت برقرار باشد.

5) گرم شدن بیش از حد ماینر که منجر به کاهش هش ‌ریت یا استارت مجدد دستگاه ماینر می‌شود.

هر دستگاه ماینری در حین کار میزان گرمای مشخصی را تولید می‌کند. این دما در کاتالوگ ماینر درج شده است؛ اما به طور معمول میانگین دمای خروجی که یک دستگاه ماینر در حین کار کردن تجربه می‌کند بالای 60 درجه سانتی‌گراد است. وقتی دمای نشان داده شده در صفحه استاتوس ماینر از مقداری که در کاتالوگ آن درج شده است بالاتر برود، دستگاه دچار افت هش ریت خواهد شد. بنابراین تلاش کنید تهویه محل حضور ماینر را قدرتمندتر کنید و از فن‌های قوی و تهویه مطبوع استفاده کنید.


بیشتر بخوانید:

دلایل خرابی ماینر و چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن


6) مشکل خرابی سخت افزاری

ممکن است ماینر در اثر حمل‌ونقل دچار آسیب دیدگی شده باشد. حتی برخی از ماینرها از ابتدا دچار اختلالاتی در تراشه‌ها هستند که چنین معضلاتی به راحتی می‌توانند هش ریت ماینر را کاهش دهند. اما این‌ها مشکلاتی نیست که شما بتوانید به راحتی و خودتان آن‌ها را حل کنید. بنابراین بهترین کار این است که دستگاه را به یک متخصص تعمیر دستگاه‌های ماینر نشان دهید.

نکات کلیدی هنگام خرید ماینر
خواندن

وقتی هش ریت استخر استخراج کمتر از نرخ هش محلی است!

برای درک بهتر این مسئله بد نیست به این مثال توجه کنید. ماینر s9j در حالت استاندارد و بهینه 14.5 تراهش قدرت پردازش دارد. حال اگر بجای 14.5 تراهش در استخر ماینینگ، مقدار کمتری مانند 12 تراهش نشان دهد، ممکن است به اشکالاتی خورده باشیم و دچار افت هش ریت شده باشیم که در ادامه آن را در حالت‌های زیر بررسی می‌کنیم:

1 ) هش ریت لحظه‌ای (real-time hashrate) کمتر از مقدار ایده آل (Ideal hashrate) باشد.

برای حصول دقت بیشتر، بعد از این که ماینر شما 24 ساعت کار کرد نرخ هش روزانه استخر استخراج را با داده‌های صفحه محلی ماینر مقایسه کنید.

2) میانگین نرخ هش محلی ماینر با میانگین نرخ هش استخر استخراج متفاوت است.

میانگین نرخ هش محلی ماینر به معنی میانگین نرخ هش در طول دوره عملیات است. نرخ هش روزانه محاسبه شده توسط استخر استخراج میانگین نرخ هش 24 ساعت گذشته است. بنابراین اگر ماینر به مدت 24 ساعت کار نکرده باشد، نرخ هش ماینر در صفحه استاتوس بیشتر از استخر استخراج خواهد بود.

3) نسخه سیستم عامل قدیمی است.

شرکت سازنده ماینر سعی بر به روز کردن سیستم عامل (firm-ware) محصولات خود در وبسایت پشتیبانی دارد. از این رو جهت به‌روز بودن امنیت و کارایی دستگاه خود پیشنهاد می‌شود که همیشه آخرین نسخه سیستم عامل روی دستگاه نصب باشد.

در پایان به یاد داشته باشید که وقتی هش ‌ریت یک ماینر افت می‌کند باید مشکل را در خود این دستگاه جستجو کرد و کاری به بقیه ماینرهای موجود در مزرعه نداشت. همچنین باید همیشه میزان دما و رطوبت مزرعه را در شرایط ایده‌آل نگه داشت تا ماینرها دچار گرمای زیاد و در نتیجه کاهش و افت هش ریت نشوند.
ضمن آن که توصیه می‌شود اگر با راه‌حل‌های ارائه شده در بالا باز هم مشکل دستگاه ماینر شما حل نشد، باید سریعا آن را از مزرعه جدا کنید و از یک تکنسین خبره بخواهید مشکل دستگاه شما را به طور دقیق‌تری بررسی کند.

امیدواریم با مطالعه‌ی این مطلب و انجام توصیه‌های ذکر شده توانسته باشید مشکل خود را یافته و حل نمایید. لطفا تجربه‌های خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان هش‌بان به اشتراک بگذارید. در صورتی که سوال دیگری دارید، آن را زیر این پست مطرح کنید تا کارشناسان هش‌بان در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ ‌دهند.

علت کاهش هش ریت ماینر چیست؟

برای فهمیدن دلیل افت هش ریت و پایین امدن تراهش ماینر، اولین کاری که باید انجام دهید، چک کردن صفحه استاتوس ماینر است. پس از آن می توانید بر اساس اروری که مشاهده می کنید برای رفع آن اقدام کنید. درباره علل و ارورهای مختلف می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

دلیل نوسان هش ریت ماینر چیست؟

اصلی ترین دلیل نوسانات هش ریت ماینرها، عدم اتصال درست اینترنت و سرعت پایین آن است. تاخیر در شبکه و پهنای باند کم نیز تاثیر بسزایی در وجود نوسانات دارد.

علت افت هش ریت کارت گرافیک چیست؟

عمده ترین دلایل کاهش هش ریت کارت گرافیک، تاخیر در شبکه، Dvfee و اورکلاک بیش از حد است که می توانید دلایل و راهکارهای آن را به تفصیل در مقاله علت افت هش ریت کارت گرافیک هشبان بخوانید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (25)

 • آرش

  18 ژانویه, 2022 - 10:12 ب.ظ

  نکات مفیدی داشت

 • ابراهیم هاشمی

  9 فوریه, 2022 - 2:50 ب.ظ

  سلام وقت بخیر برای ارتقا دادن ماینر s9j از کجا بدونم ماینرم کدوم مدلی هست وارد سایت بیت مین شدم ۷تا مدل s9j داشت که نمیدونستم مدل ماینرم کدوم هست انجام ندادم

  • هشبان

   20 فوریه, 2022 - 1:15 ب.ظ

   سلام و روز بخیر
   فریمور برای ارتقای S9J فقط یکیه. به تاریخ ارائه شدن فریمور دقت کنید

 • ابراهیم هاشمی

  9 فوریه, 2022 - 2:53 ب.ظ

  سلامی دوباره یک بار ماینرم بدلیل قطعی اینترنت استخر عوض کرد وبه گزینه سوم استخر رفت کارکردش قبل از این قطعی 0.0007465 بود ولی بعد از این حرکت 0.0006654 رسید ریستش کردم سرویسش کردم همون موقع به استخر اول برشگردوندم اما اثری نکرد ممنون میشم راهنماییم کنید

  • هشبان

   20 فوریه, 2022 - 1:10 ب.ظ

   سلام و روز بخیر
   اگر اطمینان دارید که مشکل سخت افزاری منجر به کاهش هش ریت برای دستگاه بوجود نیومده باید میانگین 24 ساعته هش ریت دستگاه رو چک کنید. مشکل میتونه از استخر، سختی شبکه و … باشه. اما چیزی که مهمه هش ریت روی خود دستگاهه

 • ناشناس

  16 مارس, 2022 - 12:17 ق.ظ

  با سلام وخسته نباشید،وتشکر فراوان از زحمات شما کادر هش بان
  سوال بنده،بعد از ریست کردن دستگاهmt چگونه میتوان دوباره به استخر وصل شد؟لطفا مفصل توضیح دهید.با تشکر فراوان

  • هشبان

   16 مارس, 2022 - 9:59 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   متوجه منظور شما از دستگاه mt نشدم. اما شما میتونید برای گرفتن مشاوره و راهنمایی کامل با همکاران ما در بخش پشتیبانی تماس بگیرید تا برای حل مشکل راهنماییتون کنن. شماره های شرکت در بخش تماس با ما موجوده

 • مازیار

  15 آوریل, 2022 - 9:35 ب.ظ

  درود

  در قسمت دمای ماینر s9j عدد ۷۸ برای هر سه هش برد نوشته شده و دور فن ها رو ۶ هزار هستش و هی کم و زیاد میشود مثل گاز دادن هستش دور فن میاد پایین بعد چند ثانیه دوباره میرود بالا
  دستگاه تازه خریداری شده و ریپک هستش
  ایا مشکل ساز میشود در اینده یا مشکلی ایجاد نمیکند

  • هشبان

   16 آوریل, 2022 - 8:24 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   مشکل در پاور دستگاه و یا نوسان برق میتونه باعث بشه فن‌ها به شکلی که گفتید کار کنن.دمایی که دستگاه نشون میده تا حدودی بالاست و بهتره دستگاه رو به تعمیرگاه مجاز نشون بدید تا عیب یابی بشه

 • علی

  4 جولای, 2022 - 10:00 ب.ظ

  سلام
  تا چقدر افت هشریت در دستگاه عادیه؟
  به عنوان مثال دستگاه t2tz تراهشش ۳۰ هست،
  در حالت فکتوری دستگاه حتما باید ۳۰ باشد؟؟(تا چقدر پایین بودوش قابل قبوله و مشکلی نداره؟)

  • هشبان

   5 جولای, 2022 - 4:19 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   دلایل افت هش ریت رو در مقاله حتما خوندید. اولین پیشنهاد ما به شما اینه که هرچه زودتر دلیل رو شناسایی و برطرف کنید. افت هش ریت عموما به دلیل نواسانات بین نیم تا یک تراهش قابل قبوله

 • محمد لطفیانی

  19 جولای, 2022 - 10:49 ق.ظ

  سلام خدا قوت
  دستگاه t2tz رو حالت فکتوری میرسه به 28 تراهش بعد از نیم ساعت دور فن بالا و پایین میشه تراهش میاد رو 21 ترا مشکل از چی میتونه باشه
  تو قسمت error هیچ اروری نمیده دستگاه
  واینکه مدام دور فن بالا و پایین میشه و دیگه از 21 ترا بالاتر نمیره

  • هشبان

   20 جولای, 2022 - 8:24 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   این دستگاها مدت زیادی ماین کردن و core یا هسته منطقی چیپها ممکنه از کارکرد طبیعی خودش خارج شده باشه. یکی از دلایل میتونه مستهلک شدن چیپها باشه.اینکه اول ۲۸ تراهش رو میده و سپس میره رو ۲۱ یکی دیگه از عواملش گرم شدن چیپها هست که ممکنه از تموم شدن عمر مفید خمیر و برچسب سیلیکون باشه

 • mil

  21 جولای, 2022 - 9:57 ب.ظ

  درود وقتی پد سیلیکون بزنیم دیگر نیاز به خمیر سیلیکون هست؟ برای دستگاهt2thf که هیتسنک یک تیکه یا پیج سفت میشه

  • هشبان

   23 جولای, 2022 - 8:13 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   بین چیپها و هیتسینک پد سیلیکون باید وجود داشته باشه. پایین هشبرد( المینیوم زیر پی‌سی‌بی) و هیتسینک پایین، خمیر سیلیکون.در انتخاب هر دو این مواد مراقب ظریب انتقال حرارتی باشید

 • سجاد طوسی

  14 آگوست, 2022 - 4:03 ب.ظ

  سلام من ماینر t17 42th دارم
  بعد دوماه اومدم سرویسش کنم با اسپری ناهید و … همه جاشو باز کردم تمیز و خوشگل بستم دوباره سرجاش
  الان هشریت نمینداره هیچی
  هر ۳ چراغ هشبورد ها روشنه
  فن ها درسته
  اینترنت کاملا وصله
  چراغ سبز چشمک میزنه یعنی حالتش نرماله ! درکل من موندم چرا اینجوری شده .. تروخدا بگین چیکارکنم پاک گیج شدم ممنون

  • هشبان

   15 آگوست, 2022 - 10:05 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   سری 17 دستگاه های بیت مین، ماینرهای به شدت حساسی هستند و حتی جابجایی دستگاه میتونه باعث آسیب به ماینر بشه.اگر دستگاه سری 17 دارید باید با دقت و ضرافت خاصی از این مدل از ماینرها نگهداری کنید. مورد بعد اینکه اسپری ناهید برای تمیز کردن هشبرد اصلا پیشنهاد نمیشه. به این دلیل که اسپری ناهید در دراز مدت باعث خوردگی برد میشه. بنابراین برای تمیز کردن هشبردها به شما توصیه میکنیم از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. اما اطلاعات شما برای پیدا کردن مورد خرابی دستگاه کافی نیست. در قدم اول تعداد اسیک ها رو توی لاگ دستگاه مشاهده کنید که درست هستند یا نه. و یا اگر در این مورد تخصصی ندارید از لاگ دستگاهتون عکس بفرستید تا همکاران ما در هشبان شمارو راهنمایی کنن

 • احمدرضا

  18 آگوست, 2022 - 6:40 ق.ظ

  سلام دستگاه a10pro 750mg دارم تراهش صفر هست ماین نمیکنه صفحه استاتوس همه چیزش نرماله ولی تراهش صفره

  • هشبان

   20 آگوست, 2022 - 8:08 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   به این دلیل که دگ سایز فایل اتریوم از 5 گیگابایت بیشتر شده. آپگرید آخر رو از روی سایت بزنید

 • ناشناس

  22 آگوست, 2022 - 11:47 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  امکان داره علت کاهش هش ریت کابل دیتا باشه؟
  الان هشبرد۱۰ ۸.۶میزنه کابل نو بزارم بالاتر میره؟

  • هشبان

   24 آگوست, 2022 - 5:02 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   خیر.وظیفه ی کابل دیتا صرفا دریافت و ارسال اطلاعات هستش. کاهش هش ریت ارتباطی به کابل دیتا نداره. به شما پیشنها میکنیم دستگاهتون رو برای عیب یابی به یک تعمیرگاه معتبر بسپرید.

 • ناشناس

  29 آگوست, 2022 - 11:45 ق.ظ

  با سلام
  T2tz دارم–از سللمت پاور مطمینم وتست شده-کابل دستا هم چک شده و مطمین-هشبرد۱و ۳کار میکنه-هشبرد۲خیر
  در صورتی که با یک کمترل برد دیگ(از سلامتش مطمین نبودم)فقط هشبرد ۲کار میکرد–پس هشبرد ۲سالمه
  ولی با این کنترل برد خودش هشبرد۱-۳فقط کار میکنه سوکت هارو هم جابجا کردم ک باعث میشد فقط سک هشبرد بالا بیاد-هشبرد۱-۳ک باهم بالا میاد هش۳نوسانی کار میکنه ولی وقت هش۳ تنها بالا میارم بدون نوسان ریت بالا میزنه—ب نظر شما مشکل قطعی از کنترل برده؟
  متشکر میشم راهنمایی کنید

  • هشبان

   3 سپتامبر, 2022 - 5:36 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   مشکل رو گنگ توضیح دادید.
   اگه منظورتون این هست که با یه کنترل برد دیگه ، هشبرد دوم رو شناخته و کار کرده و با کنترل برد اصلی فقط ۱ و ۳ رو شناخته، آیا سوکت روی کنترل برد رو عوض کردین؟! کنترل برد t2tz چهار عدد کانکشن یا سوکت روش هست. از کانکشن دیگه استفاده کردید؟!
   اما اینکه وقتی دو هشبرد بالا میان و نوسانی کار میکنند اما هشبرد سوم بصورت جدا، با هشریت کامل کار میکنه یعنی ایراد پاور
   مشکل دستگاه بصورت حضوری بهتر شناخته میشه. اگه مقدور باشه، دستگاه رو برای عیب یابی اصولی و تعمیرات در صورت نیاز به تعمیرگاه معتبر و مجاز ارسال کنید.

 • BehnaM

  30 سپتامبر, 2022 - 10:40 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  دستگاه t2tz 30th دارم که یکی از هشبردهاش دو روزه از کار افتادن و تراهشش پایین اومده، میخواستم از شما بپرسم که از نظر شما مشکلش چیه ؟ و با ۲تا هشبرد دستگاه کار کنه بهش فشار میاد؟
  با تشکر…

  • هشبان

   1 اکتبر, 2022 - 5:55 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   افت هش ریت میتونه دلایل مختلفی اعم از فرسودگی هشبرد تا برق رسانی نامناسب داشته باشه. برای اینکه مشکل درستگاه مشخص بشه پیشنهاد میکنیم که ماینرتون رو به تعمیرگاه معتبر بسپرید تا به درستی عیب یابی بشه.

نظر بدهید