علت افت هش ریت کارت گرافیک

علت افت هش ریت کارت گرافیک

هش ریت سخت افزار ماینینگ به چه معناست؟ نرخ هش اصلاحی است که به توان پردازشی سخت افزار استخراج، برای حل معادلات ریاضی و شرکت در مسابقه طرح شده توسط شبکه، برای دریافت جایزه گفته می‌شود. هش یک کد الفبایی با طول ثابت است که برای نمایش کلمات، پیام‌ها و داده‌ها با هر طولی استفاده می‌شود.

پروژه‌های کریپتو از انواع الگوریتم درهم سازی مختلف برای ایجاد انواع مختلف کدهش استفاده می‌کنند. بنابراین هش ریت به توان پردازشی سخت افزار مد نظر برای رمزگشایی کدهای هش گفته می‌شود که این قدرت با توجه به نوع و مدل سخت افزارهای مختلف، متفاوت است. علت افت هش ریت کارت گرافیک یا هر سخت افزار استخراج دیگری دو حالت دارد. اول اینکه نرم افزار مرتبط با ریگ ماینینگ هش ریت پایین را نمایش می‌دهد. حالت دوم این است که هش ریت در استخر کمتر از حد نرمال نشان داده می‌شود.

افت هش ریت کارت گرافیک بر روی نرم افزار ماینینگ

اگر در ماینینگ تازه کار هستید و با ابزارهای استخراج رمزارز آشنایی نداشته باشید، ممکن است بدون شناخت کافی، برای مثال کارت گرافیک  RTX 3080 را خریداری کرده باشید و در تبلیغات دیده باشید که هش ریت این کارت گرافیک 117 مگاهش است. اما زمانی که سخت افزار ماینینگ خود را راه اندازی کردید می‌بینید که هش ریت کارت گرافیک انتخابی شما پایینتر از عدد اعلام شده (مثلا 82) است. اما علت افت هش ریت کارت گرافیک چیست؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

تنظیمات اورکلاک

در این حالت اول از همه باید تنظیمات اورکلاک ریگ ماینینگ خود را چک کنید. چرا که ممکن است تنظیمات اورکلاک سخت افزار استخراج شما با دیگران متفاوت باشد. برای تنظیمات کارت‌‌های سری 3000 تنظیم اورکلاک در محدوده‌ی 2100 تا 2400 منطقی است. اما بنا بر تجربه‌ای که داشتیم، بسته به مدل کارت گرافیک، بالا رفتن از این محدوده 2100 برای برخی مدل‌ها و 2400 بعضی دیگر از مدل‌های کارت گرافیک موجب افت هش ریت می‌شود.

علت افت هش ریت کارت گرافیک


پیشنهاد مطالعه: اورکلاک ماینر؛مزایا و معایب آن


بنابراین برای پیدا کردن علت افت هش ریت کارت گرافیک همیشه اول از همه تنظیمات اورکلاک کارت را چک کنید. فقط به این دلیل که کارت گرافیک توانایی اجرا با فرکانس بالاتر را دارد، به این معنا نیست که بتواند در ماینینگ در محدوده‌ی بالا عملکرد درستی داشته باشد. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره انواع کارت گارفیک و میزان هش ریت آن‌ها به سایت Whattomine مراجعه کنید.

خواندن
معرفی انواع دستگاه‌ های ماینر S19 Pro

چگونه اورکلاک کنیم؟

برای بالا بردن محدوده‌ی تنظیم اورکلاک، عموما مرحله به مرحله عمل می‌کنیم. مثلا توان را به اندازه 50 مگاهرتز در هر مرحله بالا می‌بریم تا به نقطه ای برسیم که عملکرد کارت گرافیک کاهش پیدا می‌کند. این نقطه، منطقه‌ی مجاز برای کارت گرافیک مد نظر ماست و توان بالاتر باعث افت هش ریت می‌شود. پس از پیدا کردن عددی که عملکرد کارت روی آن کاهش پیدا می‌کند، 50 مگاهرتز به عقب برمی‌گردیم.

این بار توان را به نسبت 10 بالا میبریم تا دوباره به نقطه‌ی نامطلوب برسیم. دلیل انجام این عملیات طاقت فرسا، پیدا کردن عدد ایده آل برای کارکرد کارت گرافیک خریداری شده‌ی شماست. توجه داشته باشید که این عملیات را برای هر کارت گرافیک به صورت مجزا باید انجام داد. درست است که اورکلاک کردن با این روش بسیار زمان بر خواهد بود، اما در نتیجه‌ی کلی عملکرد ریگ استخراج در بهترین حالت خود قرار خواهد داشت.


پیشنهاد مطالعه: دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آنها


کیفیت ساخت کارت گرافیک

حالت دوم از علت افت هش ریت کارت گرافیک مربوط به کیفیت ساخت کارت گرافیک است. در بسیاری از مواقع، کیفیت مواد استافده شده در ساخت این قطعات پایین است. از معمول ترین این مشکل، در کارت گرافیک گیگابایت می‌توان به بی کیفیت بودن پد انتقال گرمای کارت گرافیک اشاره کرد. کاربران حتی با داشتن تنظیمات اورکلاک دقیق عموما متوجه افت هش ریت کارت گرافیک  در طول زمان می‌شوند. خصوصا در مدل‌های RTX 3000 این مشکل بسیار بوجود آمده است.

پد انتقال گرمای کارت گرافیک

در این مدل از کارت گرافیک عموما مشاهده شده که در طی مدت زمان کوتاهی از کارکرد، ریگ دچار افت هش ریت کارت گرافیک شده است. این مشکل به دلیل کیفیت پایین پد انتقال گرما بوجود می‌آید. پدهای انتقال گرما جایگزین ساده تر و تمیزتری برای خمیر حرارتی هستند. این پدها معمولا به CPU و GPU چسبانده می‌شوند تا به دفع گرمای حاصل از کارکرد این قطعات کمک کنند.جنس پد انتقال گرما از سیلیکون یا موم پارافین است و در صورتی که مواد نامرغوب در ساخت آن‌ها استفاده نشده باشد، کار انتقال حرارت به درستی انجام نمی‌شود. در حال حاضر این ضعف ساخت در کارت گرافیک‌های برند Gigabyte به وفور مشاهده شده است.

در اینجا لازم است یادآوری کنیم، اگر اثر روغن بر روی کارت گرافیک خود مشاهده کردید، باید بدانید که پد انتقال حرارت به درستی کار نکرده و خراب شده است. پس حواستان به هرگونه اثر روغن بر روی کارت گرافیک سخت افزار باشد. اما حتی با ندیدن روغن نیز یادتان باشد در بیشتر تولیدات سری 3000 کارت‌های گرافیک، پد انتقال حرارت از مواد نامرغوبی ساخته شده و عموما به زودی خراب می‌شود.

خواندن
دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟ اهمیت و کاربرد آن در بازار کریپتو

علت افت هش ریت کارت گرافیک بر روی استخر

ممکن است در بعضی موارد هش ریتی که روی نرم افزار ماینر می‌بینید کامل باشد اما بر روی استخر کمتر نشان داده شود. برای مثال بر روی نرم افزار هش ریت 50 مگاهش را مشاهده می‌کنید، اما استخر هش ریت 47 را نشان می‌دهد یا حتی مقدار بالاتر مثلا 55 را ببینید. این موضوع کاملا بستگی به میزان مشارکت ریگ ماینینگ شما در هش ریت استخر دارد. اما این به چه معناست؟ برایتان توضیح خواهیم داد.

هش ریت استخر

استخر نرخ هش را بر اساس سهام در دقیقه ارسال شده محاسبه می‌کند. باید به این احتمال توجه داشته باشید که تمام هش ریت محلی اندازه گیری شده توسط دستگاه شما به هش ریت موثر یا معتبر برای استخر تبدیل نمی‌شود. این موضوع به تفاوت نرخ هش بر روی استخر و نرم افزار منجر می‌شود. مخصوصا در سخت افزار ریگ، افت هش ریت کارت گرافیک بر روی استخر استخراج زیاد مشاهده می‌شود. عوامل زیر را می‌توان از دلایل این کاهش نرخ بشمار آورد :

  • تاخیر شبکه : تاخیر در شبکه باعث درصد کمی از دست دادن هش ریت به دلیل عدم ارسال هش از ماینر به استخر استخراج خواهد شد.
  • Devfee : توسعه دهنده‌های نرم افزارهای ماینینگ، از سود استخراج شما درصدی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند.
  • اورکلاک بیش از حد : همانطور که در بالا گفتیم، اورکلاک بیش از حد موجب کاهش هش ریت می‌شود.

نکته مهم درباره علت افت هش ریت کارت گرافیک :

اگر تفاوت بین نرخ هش محلی و هش ریت نمایش داده شده در استخر استخراج خیلی زیاد است، لطفا نرخ رد و تنظیمات سخت افزاری را بررسی کنید. اگر نرخ استخراج رد شده نسبتا بالا باشد، معمولا به دلیل مشکلات شبکه است. مشکل در شبکه عموما منجر به ارسال کم هش ریت از ماینر محلی به استخر می‌شود. در این حالت باید روتر، سوئیچ، کابل شبکه، رابط و غیره را بررسی کنید تا مشکل را پیدا کنید. اما اگر نرخ استخراج رد شده نرمال است، باید تنظیمات سخت افزار ماینر را بررسی کنید.

سخن آخر

امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد. به یاد داشته باشید که برای داشتن نتیجه‌ی بهتر، همیشه می‌توانید استخرهای مختلف را امتحان کنید تا بهترین خروجی از عملیات استخراج سخت افزار ماینینگ خود را داشته باشید. همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره افت هش ریت و تنظیم اورکلاک سخت افزار ماینر خود، همیشه می‌توانید با متخصصان هشبان تماس بگیرید. برای رفع مشکلات افت هش ریت دستگاه اسیک و یا ریگ ماینینگ می‌توانید با ثبت دستگاه در بخش تعمیرات ماینر سایت هشبان، از خدمات مرکز تخصصی تعمیرات ماینر هشبان استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار