آموزش عیب یابی و تعمیر کنترل برد ماینر ؛ راهنمای جامع

minor board troubleshooting and repair training

از آنجایی که مدت زمان زیادی از معرفی صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به جوامع جهانی نمی‌گذرد، عموم کاربران فعال در این حوزه اطلاعات زیادی در زمینه استفاده درست و تعمیر دستگاه‌های ماینر ندارند. کنترل برد یکی از بخش‌های اصلی ماینر محسوب می‌شود. در واقع می‌توان گفت که عملکرد کلی دستگاه ماینر تا حد زیادی به کنترل برد وابسته است. در این بخش از مجموعه مقالات تعمیر و عیب یابی دستگاه‌های ماینر، به معرفی روش‌های عیب یابی کنترل برد ماینر می‌پردازیم. اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان یا سرمایه‌گذاران حوزه استخراج ارزهای دیجیتال هستید، این مقاله را از دست ندهید.

خدمات تعمیر کنترل برد

آشنایی با کنترل برد ماینر

هر ماینر از سه بخش اصلی کنترل برد، هشبرد و سیستم خنک‌کننده (فن) تشکیل شده است. می‌توان کنترل برد را به قلب ماینر تشبیه کرد که وظیفه‌ ایجاد هماهنگی بین هشبرد‌ها و هدایت کل سیستم را برعهده دارد. خرابی کنترل برد، دستگاه ماینر را عملا غیرقابل استفاده می‌کند. با این حال جای نگرانی نیست، چرا که بیشتر مشکلات کنترل‌ برد به راحتی قابل حل هستند. البته به علت گران بودن قطعات ماینرها، پیشنهاد می‌کنیم با روش‌های مناسب نگهداری ماینرها، از بروز مشکلات جدی پیشگیری کنید. مقاله جامع «جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر» می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما در این مسیر باشد.

تعمیر کنترل برد ماینر

فن‌ها نیز وظیفه‌ مهم خنک‌کردن سیستم (به ‌ویژه هش بردها) را بر عهده دارند تا با خروج گرمای تولید شده توسط سیستم، باعث بهبود کارایی دستگاه شده و جلوی آسیب به آن را بگیرند. در ادامه، به آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر می‌پردازیم. البته شما همواره می‌توانید برای تعمیر کنترل برد ماینر خودتان از صفحه خدمات تعمیر کنترل برد ماینر استفاده کنید.

عیب‌یابی مشکل کنترل برد ماینر و راهکارهای آن ها در 8 مرحله

در ادامه برخی از متداول‌ترین مشکلات کنترل‌برد ماینر را بررسی و نحوه‌ عیب یابی و حل این مشکلات را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم. در مرحله اول، ممکن است به تنظیمات داشبورد ماینر دسترسی نداشته باشید. عدم دسترسی به تنظیمات داشبورد عموما به 6 دلیل اتفاق می‌افتد. این دلایل عبارتند از:

6 دلیل عدم دسترسی به صفحه تنظیمات داشبورد ماینر

این مساله ممکن است ناشی از مشکلات نرم‌ افزاری، ناسازگاری مرورگر یا مشکلات شبکه باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مشکلات نرم افزاری ماینر

این مشکل را می‌توانید با ریست‌کردن دستگاه برطرف کنید. برای ریست کردن ماینر ابتدا آن را روشن کنید. چند دقیقه صبر کرده و سپس دکمه‌ ریست را پنج ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. ماینر در کمتر از پنج دقیقه ریست خواهد شد. در برخی ماینرها مانند T9 ،S9 و T9+، می‌توانید همزمان با روشن کردن دستگاه، دکمه‌ی IPReporter را برای پنج ثانیه نگه دارید. توجه داشته باشید که در هیچ شرایطی در میانه‌ عملیات ریست شدن ماینر، جریان برق را قطع یا اقدام به خاموش کردن ماینر نکنید. این کار می‌تواند صدمات جدی به ماینر وارد کند.

ناسازگاری مرورگر اینترنت

درصورتی که با ریست‌کردن ماینر مشکل پا برجا بود، مرورگرتان را به‌ روز کرده یا تغییر دهید.

گیر کردن ماینر روی حالت به روزرسانی

درصورت از کار افتادن دستگاه هنگام به‌روزرسانی باید مرورگر خود را به‌ روز کرده یا تغییر دهید.

خواندن
دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آن

مشکل آدرس IP

تنظیمات IP را که به طور پیش‌فرض روی حالت استاتیک تنظیم شده به حالت DHCP تغییر دهید. این کار باعث می‌شود ماینر IP خود را به صورت اتوماتیک از شبکه دریافت کند.

مشکل آدرس تکراری (مشکل محتمل برای ماینرهای T9+و S9i)

برای حل کردن این مشکل، فریمور (Firmware) را به‌روزرسانی کنید.

مشکلات ناشی از تغییر مکان در دستگاه‌های انت‌ ماینر

برای حل این مشکل می‌توانید یکی از سه روش زیر را به کار بگیرید:

۱- تنظیمات شبکه را برای مکان جدید همانند مکان قبلی ست کنید.
۲- دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
۳- دستگاه را Perform reset یا Hard reset کنید.


بیشتر بخوانید: عیب یابی و تعمیر انت ماینر


 4 دلیل عدم یافتن آدرس IP

در مرحله دوم اگر به آی پی ماینر خود دسترسی نداشتید، برای یافتن منشا اصلی مشکل کافیست 4 دلیل زیر را بررسی کنید. در ادامه، شیوه‌های رفع این مشکل را بررسی می‌کنیم.

مشکل نرم‌افزاری

ریست کردن ماینر به رفع مشکل نرم افزاری کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله آموزشی «5 روش ریست کردن انت ماینر» را مطالعه کنید. علاوه بر دستورالعمل ذکر شده، می‌توانید از طریق صفحه‌ تنظیمات به بخش Upgrade مراجعه کرده و برای تایید فرآیند روی Perform reset کلیک کنید. توجه داشته باشید که نباید تحت هیچ شرایطی در میانه‌ عملیات ریست شدن ماینر، جریان برق را قطع یا اقدام به خاموش کردن ماینر کنید. این کار می‌تواند صدمات جدی به ماینر وارد کند.

مشکل روتر (غیرفعال بودن DHCP)

حالت DHCP را در روتر فعال کنید.

مشکل کابل اترنت

کابل معیوب یا سوکت RJ45 نامناسب می‌تواند اتصالات را دچار مشکل کند. پس از فعال‌کردن حالت DHCP، از سلامت کابل و سوکت اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مشکل حل نشد، ماینر را ریست‌ فکتوری کنید.

نیافتن آدرس IP

در صورت مواجه با این مشکل، IP را در حالت استاتیک قرار دهید. پس از اصلاح دستی IP، ماینر را ریست فکتوری کنید.

عدم شناسایی فن توسط کنترل برد ماینر

در مرحله بعد، شناسایی فن‌های ماینر توسط کنترل برد را بررسی می کنیم. از جمله وظایف کنترل برد، شناسایی فن‌‌ های ماینر است. عدم شناسایی فن‌ها توسط کنترل برد، یکی دیگر از مشکلات رایج است. چنین مشکلی ممکن است از عدم اتصال صحیح فن نشات بگیرد. بنابراین در اولین قدم، از اتصال صحیح فن‌ها اطمینان حاصل کنید.

خدمات تعمیر دستگاه ماینر

خرابی پورت فن روی کنترل برد ماینر نیز می‌تواند مانع شناسایی فن شود. تعمیر و تعویض پورت فن یک کار تخصصی ا‌ست که خدمات مربوط به آن توسط تعمیرکاران هش‌بان ارائه می‌شود. همچنین، ممکن است به دلیل خرابی فن به خدمات مربوط به تعویض فن نیاز داشته باشید تعمیرکاران مجموعه هش‌بان در اسرع وقت این کار را برای شما انجام می‌دهند.

عدم شناسایی هشبردها توسط کنترل برد

ممکن است هشبردها توسط کنترل برد شناسایی نشوند. عدم شناسایی هشبردها از وجود مشکلی در کنترل برد یا هشبرد خبر می‌دهد. می‌توانید با مطالعه‌ مقاله‌ «عیب‌ یابی و تعمیر هش‌برد ؛ راهنمای جامع» این مشکل را حل کنید. در صورتی که مشکل همچنان پا بر جا بود، تعمیرکاران هش‌بان با بهترین کیفیت تعمیر هشبرد شما را انجام می دهند.


بیشتر بخوانید: ویدیو آموزش عیب یابی پاور ماینر


عدم شناسایی هش ریت توسط کنترل برد

یکی دیگر از مراحل عیب یابی کنترل برد، بررسی وضعیت هش ریت شناسایی شده توسط کنترل برد است. عدم شناسایی صحیح هش ریت توسط ماینر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • اشکال استخر (Pool): استخری که در آن مشارکت می‌کنید را تغییر دهید.
 • مشکل در شبکه: اتصال اینترنت خود را چک کنید.
 • اشکال فن: برای حل مشکل فن باید آن را تعویض کنید. شرکت هش‌بان نیز خدمات قابل قبولی را در زمینه تعویض فن به شما ارائه می‌دهد.
 • خرابی هشبرد: خرابی هش برد می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در هشریت شود. برای رفع این مشکل، هشبرد به تعمیر نیاز دارد. شما می‌توانید تعمیر تخصصی هش برد دستگاه ماینر خودتان را به متخصصان هش‌بان بسپارید.
 • خرابی کنترل برد: خرابی کنترل‌برد هم می‌تواند روی عملکرد بقیه قطعات و به صورت غیر مستقیم روی هش ریت تاثیر بگذارد. شما برای رفع خرابی این قطعه درست مانند سایر قطعات ماینر به خدمات تعمیر تخصصی نیاز دارید و کارشناسان هش‌بان همواره آماده‌ خدمت‌رسانی در زمینه تعمیر کنترل برد هستند.
خواندن
آشنایی با انواع الگوریتم اجماع در بلاک چین

 عدم عملکرد چراغ‌های نشانگر برای پورت اترنت بر روی کنترل برد

بررسی چراغ های نشانگر پورت اترنت (Ethernet) نیز در پروسه عیب یابی کنترل برد، بسیار حائز اهمیت است. پورت اترنت ماینرها دو چراغ سبز و زرد دارد که در وضعیت عادی چراغ زرد همواره روشن و چراغ سبز درحالت چشمک‌زن است. اگر وضعیت روشنایی چراغ‌ها چیزی غیر از وضعیت مذکور باشد، یعنی اشکالی در لایه‌ فیزیکی شبکه وجود دارد.

در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، ابتدا کابل اترنت را چک کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. اگر مشکل حل نشد، سوئيچ ماینر و روتر را چک کنید. اگر مشکل بعد از در نظر گرفتن تمام موارد همچنان مشاهده شد، احتمال وجود اختلال در کنترل برد وجود دارد. شما می‌توانید از کارشناسان هش‌بان برای تعمیر کنترل‌ برد خود کمک بگیرید.

نمایش پیغام مشکل فن در صفحه کرنل لاگ (Kernel Log)

در ادامه فرآیند عیب یابی کنترل برد، برای اطمینان از سلامت ماینر لازم است همواره لاگ دستگاه‌های خود را چک کنید تا بتوانید در اسرع وقت از پیغام‌های خطا مطلع شوید. برای این کار، به صفحه کرنل لاگ بروید و «error» را جستجو کنید. پیغام Fatal Error (به معنی خطای جدی یا مهلک) از خرابی فن‌های دستگاه حکایت دارد. اگر این پیغام فقط برای یکی از فن‌ها نمایش داده می‌شد، برای شناسایی فن خراب یکی از فن‌ها را از کنترل برد جدا کنید. لازم است فن‌ها به لحاظ ظاهری هم کارکرد مناسبی داشته باشند و نامنظم یا ضعیف کار نکنند. در صورت خراب بودن فن‌ها، کارشناسان هش‌بان برای تعمیر دستگاه ماینر شما آماده‌اند.

ممکن است پیغام Fatal Error به دلیل خرابی فن‌ نباشد و مشکل کنترل‌ برد منشا خطا باشد. برای رفع این مشکل، سوکت اتصال فن‌ها را چک کرده و درصورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. در صورت مشاهده مجدد خطا، فن‌ها را قطع و وصل کنید. اگر مشکل باز هم رفع نشد، تعمیرکاران هش‌بان برای تعویض پورت فن به شما کمک می‌کنند.

کم یا زیاد بودن سرعت چرخش فن‌ها (RPM)

در نهایت، یکی از مهم‌ترین پارامتر‌ها چک کردن مداوم سرعت چرخش فن‌ها است. اختلاف سرعت چرخش فن‌ها همواره باید کمتر از ۳۰۰۰ باشد. بالا رفتن بیش از حد سرعت فن می‌تواند به خود فن و کنترل برد آسیب بزند. درصورتی که سرعت چرخش فن به بیش از ۷۰۰۰ رسید، فن دستگاه ماینر شما به تعویض نیاز دارد.


بیشتر بخوانید: آموزش عیب یابی واتس ماینر و تعمیر آن


چگونه کنترل برد دستگاه ماینر را به تستر تبدیل کنیم؟

در زمان بروز مشکل برای هش بردها، برای تست کردن آن‌ها دستگاه تستر نیاز دارید. دستگاه تستر می‌تواند همان کنترل برد دستگاه ماینر باشد. برای تبدیل کنترل برد به تستر، فریمور تست مخصوص به ماینر را بر روی کنترل برد نصب کنید.

برای تعمیر کنترل برد چه چیزهایی را باید بدانیم؟

اگر مشتاق به یادگیری و آموزش تعمیر کنترل برد ماینر هستید، باید حتما این مباحث را در خصوص تعمیرات کنترل برد ماینر فرا بگیرید:
آشنایی مقدماتی با الکترونیک
آشنایی با قطعات و نحوه تست آن‌ها
شناخت مدارها و قطعات کنترل برد ماینر
آموزش رفع مشکل پیدا کردن IP در کنترل برد دستگاه ماینر
و ...

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
پست جدیدتر

نظرات (24)

 • mohammdprykhwan

  3 مارس, 2022 - 5:36 ب.ظ

  سلام خسته نباشید یک دستگاه m3v2 دارم که فن جدید براش خریدم که وقتی تعویض کردم هشبرد های دستگاه بالا نمیاد.بعد فن های قبلی میزارم رو دستگاه میاد بالا مشکل از چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • هشبان

   5 مارس, 2022 - 1:10 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر
   احتمالا آمپر فن های خریداری شده، کمتر از فن اصلی دستگاهتون باشه

 • ناشناس

  11 مارس, 2022 - 6:08 ق.ظ

  درود،خسته نباشید،ماینر t9+دارم به محض زدن به برق چراغ سبز و قرمز باهم روشن میشه و ثابت میمونن و دستگاه نمیاد بالا
  ریست هم نمیشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید و بگید عیبش از چیه

  • هشبان

   12 مارس, 2022 - 9:55 ق.ظ

   سلام و وفت بخیر
   مشکلی که برای ما نوشتید از کنترل برد دستگاه T9+ شماست. کنترل برد نیاز به تعمیر و یا تعویض داره

 • محمدحسن اسکندری

  11 مارس, 2022 - 6:58 ب.ظ

  سلام از کجا دور فن ها رو بررسی کنم که چند هست

  • هشبان

   12 مارس, 2022 - 9:56 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   اگر دستگاه Antminer باشه از ماینر استاتوس و اگر Whatsminer هست از سیستم استاتوس میتونید دور فن‌هارو بررسی کنید.

 • رامین موسوی

  11 آوریل, 2022 - 12:37 ب.ظ

  سلام سوکت سر فن سیاه شده
  هر دو فن

  • هشبان

   12 آوریل, 2022 - 8:28 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   فرسودگی قطعات کاملا طبیعیه و اگر فن‌ها به درستی کار می‌کنن فعلا مشکلی نیست

 • احسان

  16 آوریل, 2022 - 3:52 ب.ظ

  سلام خسته نباشید دستگاه s9j فن پشتی از کار افتاد ولی دستگاه داشت هنوز کار می کرد به نظر شما مشکل از چیه؟

  • هشبان

   18 آوریل, 2022 - 8:41 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   فن‌های دستگاه ماینر عمر محدودی دارن و به دلایل متفاوتی ممکنه از کار بیفتن. بالا رفتن دمای دستگاه موجب آسیب رسیدن به هشبردها بشه. بنابراین در اولین فرصت فن دستگاه رو تعویض کنید

 • موسی

  27 آوریل, 2022 - 1:48 ب.ظ

  سلام، ماینر من چرا زیر بار نمیره

  • هشبان

   29 آوریل, 2022 - 10:35 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر ذوست عزیز
   نیاز به مقادیری اطلاعات داریم برای اینکه بتونیم راهماییتون کنیم. برای نتیجه‌ی بهتر محبت کنید با پشتیبانی هشبان تماس بگیرید تا همکاران بهتر بتونن راهنماییتون کنن.

 • ناشناس

  30 آوریل, 2022 - 6:19 ب.ظ

  دستگاه t17 58 دارم دستگاه بعد ازینکه خاموش شد روشن کردم یک هشتبرد بالا نیومد دوباره خاموش و روشن کردم ip میاد بالا ولی زیربار نمیره وصل نمیشه

  • هشبان

   1 می, 2022 - 9:53 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   هشبرد خراب شده.برای اطمینان جای هشبرد رو توی دستگاه عوض کنید و مطمئن بشید که مشکل از هشبرده و نه اتصالات.بعد از اطمینان، هشبرد رو برای تعمیرات به تعمیرگاه مجاز و مطمئن بسپرید

 • رامین غریب دوست

  5 می, 2022 - 10:53 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشید.توضیحات دراین سایت یکی ازمرتب ترین وباسروسامانترین اموزشهای بوددربین این همه سایتهایی که گشت زدم وخواندم.بیشترشان ترتیب خاصی ندارند ولی شماخیلی مرتب وجامع توضیحات واضحی راارائه فرمودین بسیادسپاسگذار وممنونم.

  • هشبان

   7 می, 2022 - 3:28 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر
   بسیار خوشوقت و مفتخریم که تونستیم مفید باشیم و همچنین بی نهایت سربلندیم که همراهان خوبی مثل شما داریم.

 • الیاس

  13 می, 2022 - 6:11 ق.ظ

  سلام وق تون بخیر دستگاه ماینm3v2دارم میخوام بدونم چطور میتونم قدرت فن ماینم رو کم کنم اخه تنظیم کردنش روی۶۰۰۰هزار صداش هم خیلی زیاده… لطفا راهنماییم کنید.خدا خیرتون بده

  • هشبان

   16 می, 2022 - 11:58 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   در این مورد میتونید با همکاران ما در بخش پشتیبانی هشبان تماس بگیرید تا به درستی و کامل راهنماییتون کنن

 • علی

  28 می, 2022 - 9:01 ب.ظ

  سلام دستگاه تی تو تی ۳۷ تراهش
  دور فن ها خیلی کمه و دستگاه رو خنک نمیکنه و بعد دوسه دقیقه دستگاه اتوماتیک به دلیل بالا رفتن دما قط میشه
  مشکل از چیه ممنون

  • هشبان

   30 می, 2022 - 6:11 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   این مشکل میتونه از پاور دستگاه باشه. وقتی پاور نتونه به اندازه کافی برق رسانی کنه عموما دور فن ها پایین میاد و در تیجه دمای دستگاه بالا میره. اما برای عیب یابی و کارشناسی حتما نیازه که دستگاهتون رو به تعمیرگاه مجاز بسپرید

 • بهروز

  29 جولای, 2022 - 4:09 ق.ظ

  درود
  من M32دارم وقتی روشن میکنم روی کنترول برد هیچ چراغی روشن نمیشه نه شبکه نه IP ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • هشبان

   31 جولای, 2022 - 5:27 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر.
   اول از همه پاور دستگاه رو چک کنید. اگر درست کار میکنه کنترل برد دستگاه دچار مشکل شده. برای تعمیرات کنترل برد رو جدا کنید و بدید تعمیرگاه

 • احسان

  21 آگوست, 2022 - 8:23 ق.ظ

  سلام
  ماینرt2tz
  با هر هشبرد به تنهایی تست کردم
  اگر مشکل صرفا از پاور میبود باید یکی از هشبرد هارو ب تنهایی روشن میکرد ولی فقط همون هشبرد ۱روشن شد
  از طرفی با کنترل برد دیگ هشبرد۲روشن شد که نشون میده هشبرد ۲هم سالم
  ب نظر کنترل برد مشکل داره؟
  اگر کنترل برد هست چطور یک هشبرد رو رو هکدوم از سوکت ها روشن میکنه ولی ۲هشبرد دیگ رو نه

  • هشبان

   22 آگوست, 2022 - 6:25 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   برای اینکه دستگاه رو به درستی عیب یابی کنید لطفا این مراحل رو انجام بدید:
   پاور دستگاه احتمالا سالمه چون لاینهای پاور به هم وصل هستند. یا کار میکنند یا کار نمیکنند..
   ۱. شما هر سه هشبرد رو از دستگاه جدا کنید
   ۲. یکی از هشبردها رو که گفتید سالم هست رو در دستگاه قرار بدید و به کنترل برد وصل کنید.
   ۳. دستگاه رو روشن کنید.
   اگه هشبرد شناسایی شد، بذارید همون هشبرد داخل دستگاه بمونه و کابل های دیتای دیگه رو با همون سوکت کنترل برد امتحان کنید
   (اینطوری از سلامت کابلهای دیتا هم مطمئن میشید)
   سپس اگه کابل دیتایی خراب بود، دیگه اون کابل رو جدا بذارید و دیگه استفاده نکنید.
   اگه همه کابلها سالم بودن، اینبار سوکتهای روی کنترل برد رو با هشبرد و کابل سالم چک کنید. اینطوری مشخص میشه که کدوم سوکتهای روی کنترل برد سالم هستند و کدوم خراب.
   پس از اجرای تمام این مراحل, هشبردهای دیگه رو با کابلهای سالم و کنترل بردهای سالم چک کنید.

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار