آموزش عیب یابی و تعمیر کنترل برد ماینر ؛ راهنمای جامع

minor board troubleshooting and repair training

در این بخش از مجموعه مقالات تعمیر و عیب یابی دستگاه‌های ماینر، به معرفی روش‌های عیب یابی کنترل برد ماینر می‌پردازیم. البته به علت گران بودن قطعات ماینرها، پیشنهاد می کنیم با روش های مناسب نگهداری ماینرها، از بروز اتقاقات جدی پیشگیری کنید. به همین منظور پیشنهاد می کنیم مقاله جامع “جلوگیری از خراب شدن دستگاه ماینر” را مطالعه نمایید. برای تعمیر کنترل برد ماینر خود میتوانید از صفحه خدمات تعمیر کنترل برد ماینر استفاده کنید.

خدمات تعمیر کنترل برد

 

آشنایی با کنترل برد ماینر

هر ماینر از سه بخش اصلی کنترل برد، هشبرد و سیستم خنک‌کننده (فن) تشکیل شده است. کنترل برد به مثابه‌ی قلب ماینر است و وظیفه‌ی ایجاد هماهنگی بین هشبرد‌ها و هدایت کل سیستم را برعهده دارد. خرابی کنترل برد دستگاه ماینر را عملا غیرقابل استفاده می‌کند، ولی جای نگرانی نیست؛ چرا که بیشتر مشکلات کنترل‌برد به راحتی قابل حل هستند.

فن‌ها نیز وظیفه‌ی مهم خنک‌کردن سیستم (به ‌ویژه هش برد ها) را بر عهده دارند تا با خروج گرمای تولید شده توسط سیستم، باعث بهبود کارایی دستگاه شده و جلوی آسیب به آن را بگیرند. در ادامه، به آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر می‌پردازیم.

عیب‌یابی مشکل کنترل برد ماینر و راهکارهای آن ها در 8 مرحله

در ادامه برخی از متداول‌ترین مشکلات کنترل‌برد ماینر را بررسی و نحوه‌ی عیب یابی و حل این مشکلات را ارائه می‌کنیم. در مرحله اول، ممکن است به تنظیمات داشبورد ماینر دسترسی نداشته باشیم، که این خود به 6 دلیل ممکن است اتفاق بیافتد.

6 دلیل عدم دسترسی به صفحه تنظیمات داشبورد ماینر

این مساله ممکن است ناشی از مشکلات نرم‌افزاری، ناسازگاری مرورگر یا مشکلات شبکه باشد که در ادامه به آن ها می‌پردازیم.

 • مشکلات نرم افزاری ماینر:

این مشکل را می‌توانید با ریست‌کردن دستگاه برطرف کنید. برای ریست کردن ماینر ابتدا آن را روشن کنید. چند دقیقه صبر کرده و سپس دکمه‌ ریست را پنج ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. ماینر در کمتر از پنج دقیقه ریست خواهد شد. در برخی ماینرها مانند T9 ،S9 و T9+، می‌توانید همزمان با روشن کردن دستگاه، دکمه‌ی IPReporter را برای پنج ثانیه نگه دارید. توجه داشته باشید که در هیچ شرایطی در میانه‌ عملیاتِ ریست شدنِ ماینر، جریان برق را قطع یا اقدام به خاموش کردن ماینر نکنید. اینکار می‌تواند صدمات جدی به ماینر وارد کند.

 • ناسازگاری مرورگر اینترنت:

درصورتی که با ریست‌کردن ماینر مشکل پا برجا بود، مرورگرتان را به‌روز کرده یا تغییر دهید.

 • گیر کردن ماینر روی حالت به روزرسانی:

درصورتی که هنگام به‌روزرسانی دستگاه از کار می‌افتد باید مرورگر خود را به‌ روز کرده یا تغییر دهید.

 • مشکل آدرس IP:

تنظیمات IP را که به طور پیش‌فرض روی حالت استاتیک تنظیم شده به حالت DHCP تغییر دهید. این کار باعث می‌شود ماینر IP خود را به صورت اتوماتیک از شبکه دریافت کند.

 • مشکل آدرس تکراری (مشکل محتمل برای ماینرهای T9+و S9i):

برای حل کردن این مشکل، فریمور (Firmware) را به‌روزرسانی کنید.

 • مشکلات ناشی از تغییر مکان در دستگاه‌های انت‌ماینر:

برای حل این مشکل می‌توانید یکی از سه روش زیر را به کار بگیرید:

آموزش صفر تا صد راه اندازی انت ماینر S9
خواندن

۱- تنظیمات شبکه را برای مکان جدید همانند مکان قبلی ست کنید.
۲- دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
۳- دستگاه را Perform reset یا Hard reset کنید.

4 دلیل عدم یافتن آدرس IP

در مرحله دوم اگر ما به آی پی ماینر خود دسترسی نداشتیم، باید 4 دلیل زیر را بررسی کنیم تا منشا مشکل را پیدا کنیم. در ادامه، شیوه‌های رفع مشکل آن را بررسی می‌کنیم.

 • مشکل نرم‌افزاری:

ماینر را ریست کنید. دستورالعمل ریست‌کردن ماینر، در قسمت مشکلات نرم‌افزاری ماینر در بخش عدم دسترسی به بخش تنظیمات در همین مقاله قرار دارد. علاوه بر دستورالعمل ذکر شده، همچنین می‌توانید از طریق صفحه‌ی تنظیمات وارد بخش Upgrade شوید. روی Perform reset کلیک کرده و فرایند را تائید کنید. توجه داشته باشید که در هیچ شرایطی در میانه‌ی عملیات ریست شدن ماینر جریان برق را قطع یا اقدام به خاموش کردن ماینر نکنید. اینکار می‌تواند صدمات جدی به ماینر وارد کند.

 • مشکل روتر (غیرفعال بودن DHCP):

حالت DHCP را در روتر فعال کنید.

 • مشکل کابل اترنت:

کابل معیوب یا سوکت RJ45 نامناسب می‌تواند اتصالات را دچار مشکل کند. پس از فعال‌کردن حالت DHCP، از سلامت کابل و سوکت اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مشکل حل نشد، ماینر را ریست‌ فکتوری کنید.

 • نیافتن آدرس IP:

در صورت مواجه با این مشکل، IP را در حالت استاتیک قرار دهید و پس از اصلاح دستی IP، ماینر را ریست فکتوری کنید.

عدم شناسایی فن توسط کنترل برد ماینر

در مرحله بعد، شناسایی فن های ماینر توسط کنترل برد را بررسی می کنیم. از جمله وظایف کنترل برد، شناسایی فن‌‌ های ماینر است و عدم شناسایی فن‌ها توسط کنترل برد، یکی دیگر از مشکلات رایج است. چنین مشکلی ممکن است به دلیل عدم اتصال صحیح فن باشد. بنابراین در اولین قدم، از اتصال صحیح فن‌ها اطمینان حاصل کنید. خرابی پورت فن روی کنترل برد ماینر نیز می‌تواند مانع از شناسایی فن شود. تعمیر و تعویض پورت فن یک کار تخصصی ا‌ست که توسط تعمیرکاران هش‌بان ارائه می‌شود.

همچنین، ممکن است با خرابی فن مواجه باشید و نیاز داشته باشید فن را تعویض کنید. تعمیرکاران هش‌بان در اسرع وقت این کار را برای شما انجام می‌دهند.

عدم شناسایی هشبردها توسط کنترل برد

ممکن است هشبردها توسط کنترل برد شناسایی نشوند. عدم شناسایی هشبردها از وجود مشکلی در کنترل برد یا هشبرد خبر می‌دهد. می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی «عیب‌ یابی و تعمیر هش‌برد | راهنمای جامع» این مشکل را حل کنید. در صورتی که مشکل همچنان پا بر جا بود، تعمیرکاران هش‌بان با بهترین کیفیت تعمیر هشبرد شما را انجام می دهند.

عدم شناسایی هش ریت توسط کنترل برد

یکی دیگر از مراحل عیب یابی کنترل برد، بررسی وضعیت هش ریت شناسایی شده توسط کنترل برد می باشد. عدم شناسایی صحیح هش ریت توسط ماینر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • اشکال استخر (Pool): استخری که در آن مشارکت می‌کنید را تغییر دهید.
 • مشکل در شبکه: اتصال اینترنت خود را چک کنید.
 • اشکال فن: برای حل مشکل فن باید آن را تعویض کنید. می‌توانید از خدمات شرکت هش‌بان برای تعویض فن استفاده کنید.
 • خرابی هشبرد: خرابی هش برد می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در هشریت شود. برای رفع این مشکل، هشبرد باید تعمیر شود. شما می‌توانید تعمیر تخصصی هش برد را به متخصصان هش‌بان بسپارید.
 • خرابی کنترل برد: خرابی کنترل‌برد هم می‌تواند روی عملکرد بقیه قطعات و به صورت غیر مستقیم روی هش ریت تاثیر بگذارد. مانند بقیه قطعات ماینر، برای رفع خرابی این قطعه به تعمیر تخصصی نیاز است و کارشناسان هش‌بان آماده‌ی خدمت‌رسانی در زمینه تعمیر کنترل برد هستند.
نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر؛ افزایش راندمان و طول عمر
خواندن

عدم عملکرد چراغ‌های نشانگر برای پورت اترنت بر روی کنترل برد

بررسی چراغ های نشانگر پورت اترنت (Ethernet) هم یکی از مواردی هست که در پروسه عیب یابی کنترل برد باید به آن توجه کنیم. پورت اترنت ماینرها دو چراغ سبز و زرد دارد که در وضعیت عادی چراغ زرد همواره روشن و چراغ سبز درحالت چشمک‌زن است. اگر وضعیت روشنایی چراغ‌ها چیزی غیر از وضعیت مذکور باشد، یعنی اشکالی در لایه‌ فیزیکی شبکه وجود دارد. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، ابتدا کابل اترنت را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که مشکل حل نشد، سوئيچ ماینر و روتر را چک کنید. اگر مشکل هنوز برطرف نشده بود، ممکن است کنترل برد دچار مشکل شده باشد. می‌توانید از کارشناسان هش‌بان برای تعمیر کنترل‌برد خود کمک بگیرید.

نمایش پیغام مشکل فن در صفحه کرنل لاگ (Kernel Log)

در ادامه ی فرایند عیب یابی کنترل برد، برای اطمینان از سلامت ماینر لازم است همواره لاگ دستگاه‌های خود را چک کنید تا بتوانید در اسرع وقت از پیغام‌های خطا مطلع شوید. برای این کار، به صفحه کرنل لاگ بروید و «error» را جستجو کنید. پیغام Fatal Error (به معنی خطای جدی یا مهلک) از خرابی فن‌های دستگاه حکایت دارد. اگر این پیغام فقط برای یکی از فن‌ها نمایش داده می‌شد، باید یکی از فن‌ها را از کنترل برد جدا کنید تا بتوانید فن خراب را شناسایی کنید. لازم است فن‌ها به لحاظ ظاهری هم کارکرد مناسبی داشته باشند و نامنظم یا ضعیف کار نکنند. در صورت خراب بودن فن‌ها، کارشناسان هش‌بان برای تعمیر آماده‌اند.

ممکن است پیغام Fatal Error به دلیل خرابی فن‌ نباشد و مشکل کنترل‌برد منشا خطا باشد. برای رفع این مشکل، باید سوکت اتصال فن‌ها را چک کنید و درصورت نیاز، تعویض کنید. در صورتی که همچنان خطا را مشاهده می‌کردید، فن‌ها را قطع و وصل کنید. اگر مشکل رفع نشد، تعمیرکاران هش‌بان برای تعویض پورت فن به شما کمک می‌کنند.

کم یا زیاد بودن سرعت چرخش (rpm) فن‌ها

در نهایت، سرعت چرخش فن‌ها، یکی از مهم‌ترین پارامتر‌هایی است که باید مرتب چک شود. اختلاف سرعت چرخش فن‌ها همواره باید کمتر از ۳۰۰۰ باشد. بالا رفتن بیش از حد سرعت فن می‌تواند به خود فن و کنترل برد آسیب بزند. درصورتی که سرعت چرخش فن به بیش از ۷۰۰۰ رسید، باید فن تعویض شود.


پیشنهاد می کنیم سایر مقالات ما در مجله تخصصی هشبان را مطالعه نمایید:

آموزش عیب یابی واتس ماینر و تعمیر آن

ویدیو آموزش عیب یابی پاور ماینر

عیب یابی و تعمیر انت ماینر


چگونه کنترل برد دستگاه ماینر را به تستر تبدیل کنیم؟

در زمان بروز مشکل برای هش بردها، برای تست کردنشان، نیاز به دستگاه تستر داریم. این دستگاه تستر می تواند همان کنترل برد دستگاه ماینر باشد. برای تبدیل کنترل برد به تستر، باید فریمور تست مخصوص به ماینر را بر روی کنترل برد نصب کنیم.

برای تعمیر کنترل برد چه چیزهایی را باید بدانیم؟

اگر مشتاق به یادگیری و آموزش تعمیر کنترل برد ماینر هستید، باید حتما این مباحث را در خصوص تعمیرات کنترل برد ماینر فرا بگیرید:
آشنایی مقدماتی با الکترونیک
آشنایی با قطعات و نحوه تست آن ها
شناخت مدارها و قطعات کنترل برد ماینر
آموزش رفع مشکل پیدا کردن IP در کنترل برد دستگاه ماینر
و ...

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست جدیدتر

نظرات (24)

 • mohammdprykhwan

  3 مارس, 2022 - 5:36 ب.ظ

  سلام خسته نباشید یک دستگاه m3v2 دارم که فن جدید براش خریدم که وقتی تعویض کردم هشبرد های دستگاه بالا نمیاد.بعد فن های قبلی میزارم رو دستگاه میاد بالا مشکل از چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • هشبان

   5 مارس, 2022 - 1:10 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر
   احتمالا آمپر فن های خریداری شده، کمتر از فن اصلی دستگاهتون باشه

 • ناشناس

  11 مارس, 2022 - 6:08 ق.ظ

  درود،خسته نباشید،ماینر t9+دارم به محض زدن به برق چراغ سبز و قرمز باهم روشن میشه و ثابت میمونن و دستگاه نمیاد بالا
  ریست هم نمیشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید و بگید عیبش از چیه

  • هشبان

   12 مارس, 2022 - 9:55 ق.ظ

   سلام و وفت بخیر
   مشکلی که برای ما نوشتید از کنترل برد دستگاه T9+ شماست. کنترل برد نیاز به تعمیر و یا تعویض داره

 • محمدحسن اسکندری

  11 مارس, 2022 - 6:58 ب.ظ

  سلام از کجا دور فن ها رو بررسی کنم که چند هست

  • هشبان

   12 مارس, 2022 - 9:56 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   اگر دستگاه Antminer باشه از ماینر استاتوس و اگر Whatsminer هست از سیستم استاتوس میتونید دور فن‌هارو بررسی کنید.

 • رامین موسوی

  11 آوریل, 2022 - 12:37 ب.ظ

  سلام سوکت سر فن سیاه شده
  هر دو فن

  • هشبان

   12 آوریل, 2022 - 8:28 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   فرسودگی قطعات کاملا طبیعیه و اگر فن‌ها به درستی کار می‌کنن فعلا مشکلی نیست

 • احسان

  16 آوریل, 2022 - 3:52 ب.ظ

  سلام خسته نباشید دستگاه s9j فن پشتی از کار افتاد ولی دستگاه داشت هنوز کار می کرد به نظر شما مشکل از چیه؟

  • هشبان

   18 آوریل, 2022 - 8:41 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   فن‌های دستگاه ماینر عمر محدودی دارن و به دلایل متفاوتی ممکنه از کار بیفتن. بالا رفتن دمای دستگاه موجب آسیب رسیدن به هشبردها بشه. بنابراین در اولین فرصت فن دستگاه رو تعویض کنید

 • موسی

  27 آوریل, 2022 - 1:48 ب.ظ

  سلام، ماینر من چرا زیر بار نمیره

  • هشبان

   29 آوریل, 2022 - 10:35 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر ذوست عزیز
   نیاز به مقادیری اطلاعات داریم برای اینکه بتونیم راهماییتون کنیم. برای نتیجه‌ی بهتر محبت کنید با پشتیبانی هشبان تماس بگیرید تا همکاران بهتر بتونن راهنماییتون کنن.

 • ناشناس

  30 آوریل, 2022 - 6:19 ب.ظ

  دستگاه t17 58 دارم دستگاه بعد ازینکه خاموش شد روشن کردم یک هشتبرد بالا نیومد دوباره خاموش و روشن کردم ip میاد بالا ولی زیربار نمیره وصل نمیشه

  • هشبان

   1 می, 2022 - 9:53 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   هشبرد خراب شده.برای اطمینان جای هشبرد رو توی دستگاه عوض کنید و مطمئن بشید که مشکل از هشبرده و نه اتصالات.بعد از اطمینان، هشبرد رو برای تعمیرات به تعمیرگاه مجاز و مطمئن بسپرید

 • رامین غریب دوست

  5 می, 2022 - 10:53 ق.ظ

  باسلام وخسته نباشید.توضیحات دراین سایت یکی ازمرتب ترین وباسروسامانترین اموزشهای بوددربین این همه سایتهایی که گشت زدم وخواندم.بیشترشان ترتیب خاصی ندارند ولی شماخیلی مرتب وجامع توضیحات واضحی راارائه فرمودین بسیادسپاسگذار وممنونم.

  • هشبان

   7 می, 2022 - 3:28 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر
   بسیار خوشوقت و مفتخریم که تونستیم مفید باشیم و همچنین بی نهایت سربلندیم که همراهان خوبی مثل شما داریم.

 • الیاس

  13 می, 2022 - 6:11 ق.ظ

  سلام وق تون بخیر دستگاه ماینm3v2دارم میخوام بدونم چطور میتونم قدرت فن ماینم رو کم کنم اخه تنظیم کردنش روی۶۰۰۰هزار صداش هم خیلی زیاده… لطفا راهنماییم کنید.خدا خیرتون بده

  • هشبان

   16 می, 2022 - 11:58 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   در این مورد میتونید با همکاران ما در بخش پشتیبانی هشبان تماس بگیرید تا به درستی و کامل راهنماییتون کنن

 • علی

  28 می, 2022 - 9:01 ب.ظ

  سلام دستگاه تی تو تی ۳۷ تراهش
  دور فن ها خیلی کمه و دستگاه رو خنک نمیکنه و بعد دوسه دقیقه دستگاه اتوماتیک به دلیل بالا رفتن دما قط میشه
  مشکل از چیه ممنون

  • هشبان

   30 می, 2022 - 6:11 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   این مشکل میتونه از پاور دستگاه باشه. وقتی پاور نتونه به اندازه کافی برق رسانی کنه عموما دور فن ها پایین میاد و در تیجه دمای دستگاه بالا میره. اما برای عیب یابی و کارشناسی حتما نیازه که دستگاهتون رو به تعمیرگاه مجاز بسپرید

 • بهروز

  29 جولای, 2022 - 4:09 ق.ظ

  درود
  من M32دارم وقتی روشن میکنم روی کنترول برد هیچ چراغی روشن نمیشه نه شبکه نه IP ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • هشبان

   31 جولای, 2022 - 5:27 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر.
   اول از همه پاور دستگاه رو چک کنید. اگر درست کار میکنه کنترل برد دستگاه دچار مشکل شده. برای تعمیرات کنترل برد رو جدا کنید و بدید تعمیرگاه

 • احسان

  21 آگوست, 2022 - 8:23 ق.ظ

  سلام
  ماینرt2tz
  با هر هشبرد به تنهایی تست کردم
  اگر مشکل صرفا از پاور میبود باید یکی از هشبرد هارو ب تنهایی روشن میکرد ولی فقط همون هشبرد ۱روشن شد
  از طرفی با کنترل برد دیگ هشبرد۲روشن شد که نشون میده هشبرد ۲هم سالم
  ب نظر کنترل برد مشکل داره؟
  اگر کنترل برد هست چطور یک هشبرد رو رو هکدوم از سوکت ها روشن میکنه ولی ۲هشبرد دیگ رو نه

  • هشبان

   22 آگوست, 2022 - 6:25 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   برای اینکه دستگاه رو به درستی عیب یابی کنید لطفا این مراحل رو انجام بدید:
   پاور دستگاه احتمالا سالمه چون لاینهای پاور به هم وصل هستند. یا کار میکنند یا کار نمیکنند..
   ۱. شما هر سه هشبرد رو از دستگاه جدا کنید
   ۲. یکی از هشبردها رو که گفتید سالم هست رو در دستگاه قرار بدید و به کنترل برد وصل کنید.
   ۳. دستگاه رو روشن کنید.
   اگه هشبرد شناسایی شد، بذارید همون هشبرد داخل دستگاه بمونه و کابل های دیتای دیگه رو با همون سوکت کنترل برد امتحان کنید
   (اینطوری از سلامت کابلهای دیتا هم مطمئن میشید)
   سپس اگه کابل دیتایی خراب بود، دیگه اون کابل رو جدا بذارید و دیگه استفاده نکنید.
   اگه همه کابلها سالم بودن، اینبار سوکتهای روی کنترل برد رو با هشبرد و کابل سالم چک کنید. اینطوری مشخص میشه که کدوم سوکتهای روی کنترل برد سالم هستند و کدوم خراب.
   پس از اجرای تمام این مراحل, هشبردهای دیگه رو با کابلهای سالم و کنترل بردهای سالم چک کنید.

نظر بدهید