استخراج قانونی بیت کوین

استخراج قانونی بیت کوین

از آنجایی که مدت زمان زیادی از معرفی و عرضه بیت کوین نمی‌گذرد؛ ابهاماتی در زمینه قانونی یا غیرقانونی بودن استخراج بیت کوین وجود دارد. در این مقاله قوانین مربوط به استخراج قانونی بیت کوین در ایران را با هم مرور می‌کنیم؛ در ادامه با هشبان همراه باشید.

آیا بیت کوین قانونی است؟

بیت کوین به عنوان یک سیستم مالی غیر متمرکز باعث نگرانی‌ بسیاری از دولت‌ها شده است. این ارز دیجیتال در زمینه خرید، فروش و استفاده از سرویس‌های مختلف کاربرد دارد؛ اما هنوز قوانین قطعی و مشخصی برای بیت کوین از جانب دولت‌ها وضع نشده است.

تعدادی از کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا، کانادا و انگلستان، محدودیتی برای استفاده از بیت کوین در نظر نگرفته‌اند. البته طبق تحقیقات صورت گرفته، ایالات مختلف آمریکا قوانین متفاوتی در زمینه استفاده از بیت کوین و استخراج آن دارند. با این حساب فرآیند قانونمندسازی بیت کوین در حال انجام است.

در شرایط کنونی بیت کوین در کشورهای دانمارک، آلمان، ژاپن، سوئیس، اسپانیا و انگلستان قانونی است. از سوی دیگر برخی کشورها استفاده از بیت کوین را غیرقانونی اعلام کرده‌اند. کشورهای کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، گابن، گیانا، لسوتو، لیبی، زیمبابوه، قطر، عربستان صعودی و چین قوانین سختگیرانه‌ای در زمینه استفاده از بیت کوین در نظر گرفته‌اند.

اما قوانین استفاده از بیت کوین در ایران به چه صورت است؟ در حال حاضر خرید، سرمایه‌گذاری و استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال منع قانونی ندارد. اما اگر قصد ایجاد کسب و کاری در این زمینه را داشته باشید؛ شرایط تغییر می‌کند. با توجه به این موضوع که ساختار این بازار هنوز به صورت کامل شکل نگرفته است؛ باید احتمال تغییر قوانین را هم در نظر بگیرید.


بیشتر بخوانید: استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید


استخراج قانونی بیت کوین

استخراج بیت کوین طی سال‌های اخیر به عنوان یکی از روش‌های محبوب کسب درآمد شناخته شد. با توجه به تازگی این صنعت در جوامع جهانی، قوانین مشخصی برای استخراج بیت کوین وجود نداشت. در نتیجه افراد با خرید ماینر و نگهداری دستگاه‌ها در فضای خانه درآمد غیر فعال کسب می‌کردند.

با گذشت زمان تعداد افراد فعال در این حوزه، استخراج تا حد قابل توجهی افزایش یافت. با توجه به ساختار تخصصی دستگاه‌ ماینر، مصرف برق این دسته از تجهیزات بسیار بالا است. در نتیجه این اتفاقات، کشور با چالش‌های مصرف برق و انرژی بالا مواجه شد.

خواندن
نگهداری ماینر ؛ مراقبت از ماینر در برابر گرد و غبار

استخراج قانونی بیت کوین

شرایط خاص شبکه برق ایران استخراج را بیش از پیش سخت کرده است. به بیان ساده‌تر افراد نمی‌توانند دستگاه‌های ماینر که مصرف برق بسیار بالایی دارند را در هر محیطی به برق متصل کنند. از سوی دیگر تاثیر منفی ماینرهای مستهلک بر روی شبکه برق ایران به قدری افزایش یافت که نادیده گرفتن آن غیرممکن به نظر می‌رسید.

مسئولین دولت برای جلوگیری از این چالش‌ها و کاهش احتمال بروز مشکلات دیگر، قوانینی را در زمینه استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اعمال کردند. اما شرایط استخراج قانونی بیت کوین در شرایط کنونی دقیقا به چه صورت است؟ در این بخش الزامات و مجوزهای لازم برای استخراج قانونی بیت کوین را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اخذ مجوز استخراج بیت کوین از وزارت صمت

در حال حاضر اولین قدم برای استخراج قانونی بیت کوین اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اگر سرمایه‌گذاران بدون مجوز بیت کوین استخراج کنند؛ مجرم هستند و دستگاه‌های ماینر آن‌ها در صورت شناسایی ضبط و توقیف خواهد شد.

استانداردسازی دستگاه ماینر

ورود غیرقانونی دستگاه‌های ماینر به کشور و استفاده از ماینرهای مستهلک، کشور را با چالش‌ مصرف برق مواجه کرده است. عدم نظارت صحیح متخصصان و عدم وجود ساختار یکپارچه از جمله دلایل اصلی بروز مشکلات این چنینی هستند.

ابلاغیه جدید واردات ماینرهای دارای گرید پایین‌تر از A و B را ممنوع کرد. تمامی سرمایه‌گذاران حوزه استخراج ارز دیجیتال باید دستگاه‌های ماینر خودشان را در آزمایشگاه‌های فعال در این حوزه استانداردسازی کنند. شما می‌توانید برای استانداردسازی دستگاه ماینر خودتان از کارشناسان هشبان کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با فرایند استانداردسازی دستگاه‌ها، مقاله «آزمایشگاه استاندارد دستگاه ماینر هشبان» را مطالعه کنید.

ثبت نام در سامانه بهین یاب

سامانه بهین یاب توسط وزارت صمت کنترل و مدیریت می‌شود. برای صدور جواز تاسیس باید ابتدا به سامانه بهین یاب مراجعه کنید. بعد از ثبت نام، اطلاعات مورد نیاز را در سیستم به ثبت می‌رسانید. این اطلاعات مواردی از جمله محل مورد نظر شما برای استخراج بیت کوین، ظرفیت پردازش ماینر و نوع سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود.

در ادامه اطلاعات و مشخصات دقیق دستگاه را وارد می‌کنید. در نهایت بعد از ارائه جزئیات مربوط به زمان لازم برای اجرایی شدن طرح مورد نظر کار شما به پایان می‌رسد. اگر اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید؛ مجوز تنها بعد از گذشت چند روز صادر می‌شود.

خواندن
یک مرکز تعمیر ماینر معتبر چه ویژگی هایی دارد؟

راه اندازی مزرعه استخراج

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ شما برای راه‌اندازی مزرعه استخراج باید استانداردهای مشخصی را در زمینه موقعیت مکانی، تامین برق، سیستم خنک کننده، امنیت و مدیریت دستگاه‌های ماینر را رعایت کنید. با توجه به تخصصی بودن این فرآیند، سرمایه‌گذاران عموما از متخصصان فعال در این حوزه کمک می‌گیرند. اگر هنگام راه‌اندازی مزرعه استخراج، استاندارد‌های لازم را نادیده بگیرید؛ قطعا قادر به فعالیت قانونی نخواهید بود. از سوی دیگر نگهداری ماینرها در فضای نامناسب، عمر دستگاه را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. بنابراین در نهایت خود شما با احتمال ضررهای غیرقابل جبران مواجه خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طول عمر ماینر مقاله «عمر مفید دستگاه ماینر بیت کوین چه قدر است؟» را مطالعه کنید.

دریافت پروانه بهره ‌برداری

شرایط نگهداری دستگاه‌های ماینر به دلیل ساختار تخصصی متفاوت است. ماینرها هنگام مشارکت در فرآیند استخراج صدا و گرمای زیادی تولید می‌کنند. بنابراین استخراج‌کنندگان فعال در این حوزه باید شرایط استاندارد لازم برای نگهداری ماینرها را به وجود آورند.

برای دریافت پروانه بهره‌برداری باید سیستم‌های تهویه بسیار قوی استفاده کنید. توجه داشته باشید که کارشناسان فعال در این حوزه هر چند وقت یک بار به مزارع استخراج دارای پروانه بهره‌برداری مراجعه می‌کنند تا نسبت به رعایت درست تمام موارد مطمئن شوند.

در صورت مشاهده شرایط غیر استاندارد ماینرها، پروانه بهره‌برداری باطل خواهد شد. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری و فعالیت در صنعت ماینینگ را دارید؛ حتما تمام الزامات را فراهم کنید. البته بسیاری از افراد اطلاعات دقیق و درستی از نحوه راه‌اندازی دستگاه‌های ماینر ندارند.

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید؛ نگران نباشید. مجموعه ویراماینر به عنوان یکی از متخصصان فعال در این حوزه، تمامی خدمات مربوط به مشاوره، راه‌اندازی و نگهداری دستگاه‌های ماینر را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید.


بیشتر بخوانید: نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر ؛ افزایش راندمان و طول عمر


سخن پایانی

با توجه به تازگی صنعت ماینینگ در کشور و تعداد محدود سرمایه‌گذاران فعال، ساختار کلی این صنعت هنوز به صورت کامل شکل نگرفته است؛ بنابراین احتمال تغییر قوانین در آینده وجود دارد. امیدواریم بتوانید با استفاده از نکاتی که گفته شد؛ فعالیت خودتان را در زمینه استخراج قانونی بیت کوین شروع کنید. ناگفته نماند که کارشناسان هشبان تمام خدمات تعمیر تخصصی دستگاه‌های ماینر را تحت پوشش قرار می‌دهند؛ برای رفع مشکل و تعمیر دستگاه ماینر خودتان در سریع‌ترین زمان ممکن کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار