جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

درآمد استخراج بیت کوین

درآمد استخراج بیت کوین

افزایش باور نکردنی قیمت بیت کوین، نظر عموم مردم، سرمایه‌گذاران و حتی شرکت‌های بزرگ جهانی را به خود جلب کرد. خرید بیت کوین تنها راه کسب این دارایی با ارزش نیست؛ شما همچنین می‌توانید با مشارکت در فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌ها یا همان استخراج ارز دیجیتال، بیت کوین به دست آورید. اما درآمد استخراج بیت کوین چه قدر است؟ در این مقاله از فاکتورهای تاثیرگذار و میزان درامد استخراج بیت کوین صحبت کردیم؛ با هشبان همراه باشید.

بررسی اصلی ترین بخش‌ های استخراج بیت کوین

بسیاری از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت در صنعت ماینینگ، اطلاعات دقیقی درباره ساختار و عوامل تاثیرگذار در درآمد استخراج بیت کوین ندارند. در حالت کلی عواملی مانند هزینه مصرف برق ماینر، دسترس پذیری دستگاه‌های موجود در بازار و میزان سختی شبکه، درآمد استخراج بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای درک بهتر شما در ادامه اصلی‌‌ترین بخش‌های استخراج بیت کوین را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

components of bitcoin mining - درآمد استخراج بیت کوین

هش ریت

هش ریت به رشته عددی که توسط یک سیستم استخراج به منظور حل معادله ریاضی بلاک‌ها ایجاد می‌شود؛ اشاره دارد. هش ریت در صنعت ماینینگ، تعداد هش‌های تولیدی در یک ثانیه را نشان می‌دهد. هش ریت دستگاه‌های ماینر با توجه به ساختار و قدرتی که ارائه می‌دهند؛ متفاوت است.

هشینگ هم به فرآیند ایجاد یک خروجی که اندازه ثابتی دارد؛ اشاره می‌کند. در واقع الگوریتم استخراج شبکه بیت کوین با توجه به تعداد ماینرها فعال در شبکه، هشینگ را تغییر می‌دهد. با افزایش تعداد ماینرها، هشینگ‌های بلاک چین سخت‌تر می‌شوند.

در واقع این ساختار، کنترل میزان عرضه بیت کوین و تورم را امکان‌پذیر کرده است. شبکه بیت کوین برای ثابت نگه داشتن 10 دقیقه برای ساخت هر بلاک، هشینگ را هر دو هفته یک بار تنظیم می‌کند.

از آنجایی که هش‌ها به صورت کاملا رندوم ایجاد می‌شوند؛ پیش‌بینی آن‌ها غیرممکن است. ماینری که پیش از سایر استخراج‌کنندگان به جواب درست برسد؛ پاداش استخراج و کارمزد تراکنش‌های ثبت شده در آن بلاک مشخص را دریافت می‌کند.

اسیک ماینر

در روزهای ابتدایی پیدایش ارز دیجیتال، استخراج‌کنندگان علاقه‌مند حتی با کامپیوترهای شخصی بیت کوین استخراج می‌کردند. با این حساب افراد هزینه‌های مربوط به خرید تجهیزات و ماینر حذف شود. با گذشت زمان و استقبال سرمایه‌گذاران از صنعت ماینینگ مراکزی برای استخراج بیت کوین راه‌اندازی شدند. مجموع قدرت پردازشی این سازمان‌ها، بسیار بیشتر از ماینرهای خانگی بود.

همین موضوع شرایط را برای ماینرهای خانگی سخت کرد. آن‌ها تجهیزات سخت افزاری قدرتمندتری با نام دستگاه ماینر نیاز داشتند. از آنجایی که استخراج یک فرآیند کاملا رقابتی است؛ ادامه فعالیت برای ماینرهای خانگی بعد از گذشت مدتی دیگر صرفه اقتصادی نداشت.

در سال 2013 یکی از شرکت‌های سازنده سخت افزارهای کامپیوتری چینی برای اولین بار اسیک ماینر (ASIC) را تولید کرد. اسیک ماینر به صورت اختصاصی برای استخراج بیت کوین طراحی و توسعه داده شده است. این تجهیزات هش ریت بسیار بالایی ارائه می‌دهند؛ اما به همان نسبت افزایش مصرف برق و سختی شبکه را با خود به همراه داشتند.

ظهور سخت افزارهای پیشرفته و اسیک ماینرها، میزان سختی شبکه را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. در نتیجه این روند، درآمد استخراج بیت کوین هم تا حد قابل توجهی کاهش یافت! برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ماینرها مطالعه مقاله «آشنایی با دستگاه ماینر ؛ شناخت قطعات ماینر و مکانیزم عملکرد» را پیشنهاد می‌کنیم.

خواندن
پاسخ به مهم ترین سوالات پاور ماینر

نرخ سختی شبکه بیت کوین

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ شبکه بیت کوین برای ثابت نگه داشتن زمان ساخت بلاک‌ها یک سیستم خودکار را پیاده‌سازی کرده است. در حالت کلی هر 10 دقیقه یک بار بلاک جدید به شبکه بیت کوین اضافه شده و لیست تراکنش‌های انجام شده به‌روزرسانی می‌شود.

نرخ سختی شبکه بیت کوین بر اساس تعداد ماینرها همواره در حال تغییر است. هر چه نرخ سختی شبکه بیت کوین بالاتر باشد؛ احتمال استخراج موفق بلاک کمتر خواهد بود. با این حساب افزایش یا کاهش میزان سختی شبکه بیت کوین، درآمد استخراج بیت کوین را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد.

bitcoin halving - درآمد استخراج بیت کوین

جالب است بدانید که در ابتدای مسیر یعنی عرضه بیت کوین، سختی شبکه برابر با 1 بود؛ اما طی سال‌های اخیر شاهد افزایش قابل توجه میزان سختی شبکه بودیم. عرضه کل بیت کوین برابر با 21 میلیون است. ساتوشی ناکاماتو با هدف کنترل میزان عرضه بیت کوین و تورم این ساختار را در نظر گرفت.

در حال حاضر بیش از 19 میلیون بیت کوین استخراج شده است. فرآیند استخراج و میزان عرضه بیت کوین به کمک هاوینگ هم کنترل می‌شود. هاوینگ به رویداد نصف شدن پاداش دریافتی ماینرها به ازای استخراج هر بلاک اشاره دارد. این رویداد هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد؛ بنابراین درآمد استخراج بیت کوین بعد از این اتفاق نصف می‌شود.

سودآوری شخص ماینر

با وجود تمام پیچیدگی‌ها و سختی‌هایی که گفته شد؛ استخراج بیت کوین همچنان هم سودآور است. در واقع سایر هزینه‌های جانبی و کاهش درآمد استخراج بیت کوین در نتیجه افزایش ارزش این دارایی دیجیتال، جبران می‌شود.

تنوع بالای دستگاه‌های ماینر موجود در بازار هم طیف گسترده‌ای گزینه را در اختیار سرمایه‌گذاران علاقه‌مند قرار داده است. با وجود قیمت بالای اسیک ماینرها، این دسته از تجهیزات قابلیت‌های متنوعی ارائه می‌دهند؛ به عنوان مثال مصرف برق تعدادی از سخت افزارها با تغییر تنظیمات کاهش پیدا می‌کند.

شما می‌توانید با استفاده از ماشین ‌حساب‌های استخراج خارجی مانند CryptoCompare یا ایرانی، درآمد استخراج بیت کوین را محاسبه کنید. حتما پیش از سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه این کار را انجام دهید.

استخر استخراج

با افزایش ماینرهای فعال شبکه و رقابت بین استخراج کنندگان، ادامه فعالیت برای بسیاری از سرمایه‌گذاران صرفه اقتصادی نداشت. استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) در نتیجه همین اتفاقات شکل گرفت. استخر استخراج زیرساخت نرم افزاری لازم برای تجمیع هش ریت و فعالیت گروهی ماینرها را فراهم می‌کند.

به بیان ساده‌تر سرمایه‌گذاران با اتصال دستگاه‌های خودشان به ماینینگ پول و فعالیت گروهی، شانس خود برای استخراج موفق را افزایش می‌دهند. درآمد استخراج بیت کوین ماینرهایی که به استخر استخراج متصل هستند؛ بیشتر است.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع دستگاه ماینر


درآمد استخراج بیت کوین

حالا که اصلی‌ترین بخش‌های این صنعت را می‌شناسید؛ درک میزان درآمد استخراج بیت کوین راحت‌تر است. پیش از هر چیز این نکته را به خاطر داشته باشید که درآمد استخراج بیت کوین در زمان‌های مختلف، متفاوت است. در این بخش تاثیرگذارترین عوامل در میزان سودآوری سرمایه‌گذاران صنعت ماینینگ را برای درک بهتر میزان درآمد استخراج بیت کوین مرور می‌کنیم.

bitcoin mining income - درآمد استخراج بیت کوین

هزینه خرید ماینر

سرمایه‌گذاران هنگام شروع فعالیت در این حوزه، مبلغ قابل توجهی را صرف خرید دستگاه ماینر می‌کنند. با توجه به وضعیت کنونی شبکه، اسیک ماینرها بهترین و کارآمدترین گزینه برای استخراج هستند. قیمت اسیک با توجه به ساختار تخصصی و هش ریت بالایی که ارائه می‌دهند؛ بسیار بالا است. بنابراین قبل از انتخاب و خرید ماینر، زمان تقریبی لازم برای بازگشت سرمایه اولیه خودتان را محاسبه کنید.

هزینه ایجاد زیرساخت استاندارد

نگهداری ماینرها با توجه ساختار بسیار حساس دستگاه‌ها کار ساده‌ای نیست. شما قبل از روشن کردن ماینرها و شروع استخراج، زیرساخت استاندارد لازم برای دستگاه‌ها را ایجاد کنید. قطعا ایجاد زیرساخت استاندارد مستلزم پرداخت هزینه است.

خواندن
بررسی مشخصات دستگاه انت ماینر T17

هزینه های عملیاتی

هزینه‌های عملیاتی مواردی از جمله مصرف برق، نگهداری، مانیتورینگ و تعمیر ماینر را شامل می‌شود. به عنوان مثال مزارع استخراج مبلغی را صرف خرید سیستم‌های تهویه و خنک کننده می‌کنند. این نکته را به خاط داشته باشید که در صورت نگهداری ماینر در فضای غیر استاندارد، ضررهای ناشی از خرابی و تعویض قطعات بیشتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که در صورت بروز مشکل برای دستگاه و قطعات آن می‌توانید به کارشناسان ما مراجعه کنید. مجموعه هشبان تمامی خدمات تخصص ماینر را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ برای ثبت سفارش کافیست به بخش «ثبت سفارش جدید» مراجعه کنید.

تعرفه برق

تعرفه برق در کشورهای مختلف متفاوت است. حتی در برخی موارد تعرفه برق در هر فصل تغییر می‌کند. بنابراین حتما پیش از استخراج، میزان مصرف برق ماینر مورد نظر خودتان و تعرفه برق را محاسبه کنید تا با دید درستی به این صنعت ورود پیدا کنید.

سختی شبکه بیت کوین

پیش‌تر هم اشاره شد که میزان سختی شبکه، درآمد استخراج بیت کوین را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چه میزان سختی شبکه بیشتر باشد؛ درآمد استخراج بیت کوین هم به همان نسبت بیشتر خواهد بود. در واقع دلیل اصلی افزایش سختی شبکه، بیشتر شدن تعداد ماینرهای فعال در شبکه است.

پاداش استخراج و کارمزد تراکنش

شبکه به ازای استخراج هر بلاک، مبلغ مشخصی را به عنوان پاداش به حساب کیف پول ارز دیجیتال شخص دارنده ماینر منتقل می‌کند. علاوه بر آن کارمزد تمام تراکنش‌هایی که در آن بلاک ثبت شده‌اند؛ به ماینر تعلق می‌گیرد. کارمزد تراکنش‌ها با توجه به عوامل مختلفی از جمله شلوغی شبکه، متغیر است؛ به بیان ساده‌تر شلوغی شبکه عموما موجب افزایش کارمزد تراکنش می‌شود.

از سوی دیگر میزان پاداش استخراج در بازه‌های زمانی مختلف، متفاوت خواهد بود. همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ پاداش دریافتی ماینرها طی رویدادی به نام هاوینگ نصف می‌شود. بنابراین پاداش دریافتی به ازای ماین هر بلاک، درامد استخراج بیت کوین را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قیمت بیت کوین

بیت کوین طی چند سال گذشته افزایش قابل توجهی را تجربه کرد؛ این افزایش قیمت نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ جهان را به خود جلب کرد. از آنجایی که پاداش استخراج کنندگان در قالب BTC پرداخت می‌شود؛ قیمت بیت کوین فاکتوری تعیین کننده در میزان درامد استخراج بیت کوین است. در حالت کلی تحلیل‌گران آینده روشنی را برای این دارایی دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند؛ می‌توانید استخراج بیت کوین را نوعی سرمایه‌گذاری بلند مدت در نظر بگیرید.

هش ریت دستگاه ماینر

هش ریت بالاتر دستگاه ماینر، شانس بیشتر برای استخراج موفق بلاک را نشان می‌دهد. رشد قابل توجه تعداد سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه و ورود اسیک ماینرها به صنعت ماینینگ، افزایش سختی شبکه را را با خود به همراه داشته است. شما همچنان می‌توانید با پردازنده مرکزی و کارت‌های گرافیکی در فرآیند استخراج مشارکت داشته باشید؛ اما در شرایط کنونی بازار، اسیک ماینرها تنها گزینه مقرون به صرفه برای استخراج بیت کوین هستند. با این حساب هش ریت دستگاه ماینر، میزان درآمد استخراج بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کارمزد استخر استخراج

توسعه‌دهندگان استخر استخراج به ازای ایجاد بستری برای فعالیت مشارکتی ماینر، مبلغی را به عنوان کارمزد از حساب کاربر کسر می‌کنند. استخرهای استخراج سازوکار متفاوتی دارند؛ به عنوان مثال هر یک از پلتفرم‌های فعال در این حوزه پاداش دریافتی ماینرها را با روش‌های مختلف پرداخت می‌کنند. بنابراین شما قبل از پیوستن به ماینینگ پول مورد نظر باید نرخ کارمزد را بادقت بررسی کنید؛ چرا که این موضوع درآمد حاصل از استخراج بیت کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار