آموزش تعمیر ماینر ؛ راهنمای جامع در سال 2022

miner repair

دستگاه‌های ماین به صورت شبانه روزی در حال کار کردن هستند. در واقع خاموشی ماینر منجر به از دست رفتن سرمایه و درآمد استخراج کنندگان می‌شود. این روشن بودن 24 ساعته و فعالیت مداوم دستگاه، میزان استهلاک و احتمال خرابی ماینر را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. بنابراین سرمایه‌گذاران فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال برای حفظ عملکرد دستگاه‌ خود همواره به کمک تعمیرکاران ماینر احتیاج دارند. البته برخی از ایرادات و مشکلات دستگاه ماینر توسط شخص کاربر قابل حل هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب به آموزش تعمیر ماینر بپردازیم. در صورت فعالیت در حوزه استخراج رمز ارزها، نکات کاربردی این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با قطعات مختلف دستگاه ماینر

پیش از هر چیز بهتر است برای درک ساختار کلی دستگاه ماینر اجزای تشکیل دهنده آن را بشناسید. هشبرد، کنترل برد، پاور و فن به عنوان بخش‌های اصلی دستگاه ماینر شناخته می‌شوند. وظیفه هر یک از این بخش‌ها متفاوت است. قطعا تعمیر دستگاه ماینر بعد از شناخت قطعات برای شما بسیار راحت‌تر خواهد بود.

آموزش تعمیرات ماینر

البته مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران خمات قابل قبولی را در زمینه عیب یابی و تعمیر ماینر به کاربران خود ارائه می‌دهد. بنابراین در صورت بروز هر گونه ایراد یا مشکلی در دستگاه خود نگران نباشید؛ چرا که شما همواره می‌توانید از خدمات تعمیر ماینر هشبان استفاده کنید. در ادامه ساختار کلی و وظایف هر یک از قطعات ماینر را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هشبرد ماینر

هر دستگاه ماینر یک یا چند هشبرد دارد. حل معادلات ریاضی پیچیده مطرح شده توسط شبکه ارزهای دیجیتال به عنوان وظیفه اصلی هشبرد شناخته می‌شود. در واقع حل معادلات و دریافت تعداد مشخصی از رمز ارز بومی شبکه به عنوان پاداش با استفاده از قدرت پردازشی هشبرد برای استخراج کنندگان امکان‌پذیر شده است.

کنترل برد ماینر

از آنجایی که کنترل برد وظیفه نظارت و کنترل تمام قطعات موجود در دستگاه را بر عهده دارد، به عنوان مغز ماینر نیز شناخته می‌شود. به بیان ساده‌تر کنترل برد دستورالعمل‌های لازم را دریافت و اجرا می‌کند.

فن ماینر

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، دستگاه ماینر به صورت شبانه روزی در حال فعالیت است. ماینر با استفاده از قدرت پردازشی و جریان برق، معادلات پیچیده شبکه ارزهای دیجیتال را حل می‌کند. تمام این عوامل موجب تولید حرارت و گرمای زیاد دستگاه طی فرآیند استخراج می‌شوند. فن ماینر وظیفه خنک کردن دستگاه را بر عهده دارد. حساسیت تمام اجزای تشکیل دهنده دستگاه ماینر بسیار بالا است. اگر فن‌ها عملکرد درستی نداشته باشند و دستگاه به درستی خنک نشود، احتمال آسیب دیدگی جدی اجزای داخلی ماینر و از کار افتادن آن‌ها وجود دارد.

پاور ماینر (منبع تغذیه)

با توجه به نام این قطعه، پاور وظیفه برق رسانی به اجزای مختلف دستگاه را بر عهده دارد. پاور ماینر به دلیل ارتباط مستقیم و انتقال برق، حرارت زیادی تولید می‌کند. همین موضوع موجب شده تا پاور در سطح بدنه خود چندین فن خنک کننده مجزا داشته باشد.

حالا قطعات اصلی ماینر یعنی هشبرد، کنترل برد، فن و پاور را می‌شناسید. اما این اطلاعات برای کار کردن و تعمیر قطعات کافی نیست. به همین دلیل اجزای ماینر را باری دیگر در ویدیو زیر مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر به دنبال آشنایی با قطعات و شروع تعمیر دستگاه‌های ماینر هستید، این ویدیو آموزشی را از دست ندهید.

تمام قطعات در یک بدنه مخصوص قرار دارند و با استفاده از کابل‌های مناسب به یکدیگر متصل می‌شوند. شما برای عیب یابی و تعمیر دستگاه‌های ماینر علاوه بر دانش کافی، ابزار تخصصی نیز نیاز دارید. در ادامه ابزارهای لازم، مراحل عیب یابی و تعمیر هر یک از قطعات را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خواندن
آموزش اتصال انت ماینر S17 Pro و S17

ابزارهای لازم برای تعمیر دستگاه ماینر و کاربرد هر یک از آن‌ها

اما شما برای عیب یابی و تعمیر دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال چه تجهیزاتی نیاز دارید؟ در این بخش علاوه بر معرفی تعدادی از اصلی‌ترین ابزارها برای تعمیر ماینر، اطلاعات مختصری را در زمینه کاربرد هر یک آن‌ها به شما ارائه می‌دهیم.

 • هیتر: کنترل گر دما، منبع تغذیه، نازل قابل تنظیم دما توسط کاربر، نمایشگر و هویه از جمله اجزای هیتر هستند. نازل هیتر به منظور قرار دادن قطعات و قطعه ‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • منبع تغذیه 30 ولت 5 آمپر: این ابزار یک منبع تک کانال با ولتاژ خروجی مستقیم 30 ولت و جریان 5 آمپر است. تعمیرکاران ماینر برای روشن کردن مدارها همواره به یک منبع تغذیه نیاز دارند.
 • قلع کش: قلع کش به منظور جمع کردن مکش هوا قطعه به داخل خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ترانسفورمر ایزولاسیون: این ابزار ترانسفورمری برای انتقال انرژی الکتریکی از یک منبع جریان متناوب (AC) به ماینر است. در واقع ترانسفورمر ایزولاسیون برای ایجاد و حفظ ایمنی دستگاه را از منبع برق جدا می‌کند.
 • دیباگر: ابزار دیباگر با خواندن کدها و ترجمه آن‌ها، ایراد دستگاه ماینر را نمایش می‌دهد.

ابزارهای لازم تعمیرات ماینر

 • آمپر متر: مقدار جریان عبوری از یک مدار با استفاده از آمپر متر (AC) اندازه‌گیری می‌شود.
 • مولتی متر: مولتی متر ابزاری برای اندازه‌گیری چندین کمیت الکتریکی است. این کمیت‌های الکتریکی ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی و ظرفیت خازنی را شامل می‌شوند.
 • تستر: دستگاه تستر (ESR) به منظور اندازه‌گیری مقاومت سری معادل خازن‌های الکترولیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع شما می‌توانید با استفاده از این ابزار سلامت خازن را بسنجید.
 • اسیلوسکوپ: این ابزار به منظور نمایش تصاویر موج‌ها و سیگنال‌های متغیر در زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سایر موارد: علاوه بر مواردی که گفته شد کاربران و متخصصان فعال در حوزه استخراج برای تعمیر دستگاه‌های ماینر خود از ابزارهای دیگری مانند پنس، لامپ تست، ذره‌بین تعمیرات الکترونیک و کامپیوتر شخصی نیز استفاده می‌کنند.

آموزش تعمیر هشبرد دستگاه ماینر

به طور کلی احتمال بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در هشبرد دستگاه‌ ماینر وجود دارد. تعمیر مشکل سخت افزاری هشبرد دستگاه با استفاده از ابزار امکان‌پذیر است. در چنین شرایطی شما علاوه بر ابزار باید به دنبال تامین قطعات تعویضی مانند چیپ سالم، سوکت و هیت سینک هم باشید. در قدم اول هشبرد را با دیباگر تست کنید.

آموزش تعمیر هشبرد ماینر

بعد از بررسی عملکرد هشبرد (مشاهده کارکرد یا عدم کارکرد آن)، با استفاده از ابزار‌ تخصصی تعمیر ماینر، اقدامات لازم برای تعویض قطعه معیوب را انجام دهید. البته برای انجام این کار باید با ساختار مدار برد، برند مورد نظر خود آشنایی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آموزش شناسایی مشکل هشبرد مطالعه مقاله «آموزش عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آموزش تعمیر کنترل برد دستگاه ماینر

در بیشتر موارد کنترل برد دستگاه ماینر در قسمت‌ سوکت‌ها، دچار آسیب فیزیکی و ایراد سخت افزاری می‌شود. یک قطعه اصلی در ساختار این بخش از ماینر وجود دارد که خرابی یا سوختگی آن قطعه را به کلی از کار می‌اندازد و در چنین شرایطی خرید یک کنترل برد جدید مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. هزینه خرید قطعه ZYNQ که به عنوان پردازنده مرکزی کنترل برد نیز شناخته می‌شود، بالا است. به بیان ساده‌تر در برخی مدل‌های دستگاه ماینر، این هزینه با خرید و جایگزینی کنترل برد جدید برابری می‌کند. اما در مدل‌های قدیمی‌تر تعمیر این قطعه به نسبت رایج است.

آموزش تعمیر کنترل برد ماینر

مشکل دیگری که درصد زیادی از کنترل بردها با آن مواجه هستند، ایراد نرم افزاری است. همیشه برای تهیه نرم افزار مناسب برای کنترل برد دستگاه خودتان به سایت‌های مرجع و رسمی ماینر مراجعه کنید؛ چرا که تهیه و استفاده از نسخه‌های فرعی مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنترل برد، روش‌های عیب یابی و تعمیر آن مطالعه مقاله «کنترل برد ماینر ؛ تعویض یا تعمیر؟» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خواندن
ارز دیجیتال ملی؛ پدیده ای نوظهور در حوزه رمز ارز

آموزش تعمیر پاور دستگاه ماینر

بروز اتفاقاتی از جمله نوسانات برق، افزایش یا افت ولتاژ و تغییر فرکانس برق ورودی عموما موجب بروز مشکل در پاور ماینر می‌شوند. البته عدم استفاده از اتصالات با کیفیت یا دسته سیم استاندارد نیز می‌توانند دلیل خرابی پاور دستگاه‌های ماینر باشند. طبق گزارشات کاربران و تعمیرکاران فعال در این حوزه در برخی موارد، ایراد در مدار داخلی منبع تغذیه و بالا رفتن دما ماینر به دلیل قرار دادن محفظه‌های غیر استاندارد برای کم کردن صدای دستگاه نیز موجب خرابی پاور می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر تمام نکات لازم برای تعمیر منبع تغذیه را در مقاله «راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر ؛ صفر تا صد» مطالعه کنید.

آموزش تعمیر پاور ماینر

پاور ماینر مستقیما با برق در ارتباط است. به همین دلیل بهتر است در صورت بروز مشکل در منبع تغذیه، تعمیر این قطعه را به افراد متخصص بسپارید. به بیان ساده‌تر نداشتن تخصص کافی برای تعمیر این قطعه صدمات جبران ناپذیری را به دستگاه ماینر شما وارد می‌کند. علاوه بر آن عدم وجود ایمنی کافی در فرآیند تعمیر پاور، می‌تواند سلامت شما را به خطر می‌اندازد.

آموزش تعمیر فن دستگاه ماینر

همانطور که در بخش‌های قبل هم گفته شد، وظیفه اصلی فن خنک کردن ماینر است. خرابی فن موجب افزایش قابل توجه دما دستگاه ماینر می‌شود. در نتیجه این اتفاق تمام قطعات در معرض خطر خرابی قرار می‌گیرند. وجود مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری در سایر قطعات می‌تواند خرابی فن‌ها را با خود به همراه داشته باشد.

آموزش تعمیر فن ماینر

فن‌ها عموما قطعات تعمیر پذیری نیستند و خرابی آن‌ها به معنی تمام شدن عمر قطعه است. بنابراین در صورت خرابی فن به دلیل وجود مشکل سخت افزاری، بهترین راه تعویض قطعه است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در زمینه فن دستگاه‌های ماینر مقاله «فن ماینر ؛ راهنمای جامع عیب یابی و بررسی انواع فن» را مطالعه کنید.

سخن پایانی

شما برای تعمیر قطعات الکترونیکی مانند ماینر دانش فنی نیاز دارید و کسب این دانش فنی تنها با خواندن امکان پذیر نیست. تعمیر ماینر مهارتی است که با تمرین به دست می‌آید. اما توجه به نکاتی که گفته شد، عیب یابی دستگاه ماینر را برای عموم کاربران امکان‌پذیر می‌کند. از آنجایی که ماینر ساختار بسیار حساسی دارد، بهتر است برای تعمیر یا تعویض قطعات دستگاه به مراکز معتبر و معتمد مراجعه کنید.

در برخی موارد بروز مشکل یا اشتباه در فرآیند تعمیر، ضررهای غیر قابل جبرانی را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد. تیم مجرب هشبان در زمینه ارائه خدمات قانونی تعمیر تخصصی ماینر و قطعات آن فعالیت دارد. شما می‌توانید با مراجعه به بخش ثبت سفارش جدید، عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعات دستگاه ماینر خودتان را به تعمیرکاران حرفه‌ای مجموعه ما بسپارید.

دوره‌ تعمیر ماینر شامل چه مباحثی است؟

دوره تعمیرات ماینر مباحث آموزش الکترونیک کاربردی ویژه‌ دستگاه‌های ماینر، آموزش تعمیر پاور، کنترل برد و هشبرد ماینر را شامل می‌شود.

بازار کار تعمیر ماینر چگونه است؟

با توجه به رشد روز افزون حوزه‌ رمز ارز در جوامع جهانی و ایران، تعداد دستگاه‌های ماینر موجود در کشور ما نیز روز به روز در حال افزایش است. همچنین با بالا رفتن نرخ ارز و سودآوری درآمد دلاری، افراد بیشتری مایل به خرید دستگاه‌ ماینر و فعالیت در حوزه استخراج ارز دیجیتال هستند.
عواملی مانند نوسانات برق، آب و هوای گرم خرابی گسترده دستگاه‌های ماینر را با خود به همراه دارند. همین موضوع تعداد متقضیان آموزش تعمیر ماینر را افزایش داده و موجب شده بازار کار تعمیر ماینر و قطعات آن در کشور ما طرفداران بیشتری پیدا کند.

چرا مرکز تعمیر ماینر هشبان؟

مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران شناخته می‌شود. سابقه طولانی کادر مجرب و متخصص هشبان در زمینه ارائه خدمات تعمیر و نگهداری دستگاه‌های ماینر خود نشانگر توانمندی بسیار بالای مجموعه است.
هشبان با استفاده از به‌روزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تخصصی تعمیر ماینر همواره سعی دارد با کیفیت‌ترین و بهترین خدمات را در زمینه راه‌اندازی، نصب، عیب یابی و تعمیر پاور، کنترل برد و هشبرد به شما کاربران عزیز ارائه دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (6)

 • امیر یوسفی

  12 ژوئن, 2022 - 6:20 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من یک ماینر T17 دارم و چند روزی است که یکی از هشبردها را شناسایی نمی کند و تعمیرکار می گوید که مشکل از کنترل برد آن است؟ از کجا بفهمم که هشبرد سالم است کنترلبرد است که مشکل دارد؟

  • هشبان

   12 ژوئن, 2022 - 7:09 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   ساده ترین راه برای تست سلامت قطعات ماینر، جابجایی قطعاته. برای مثال کنترل برد مورد نظر رو روی یک دستگاه دیگه بذارید و تست کنید. برای تست سلامت هشبردها هم بهتره تا هشبردها رو تک به تک در دستگاه بذارید و تست بگیرید. سلامت کارکرد کنترل برد نیاز به تستر و یا دیباگر داره که تعمیرگاه‌های مجاز و معتبر می‌تونن توی این مورد به شما کمک کنن

 • پیمان

  12 ژوئن, 2022 - 6:20 ق.ظ

  بسیار عالی و کاربردی بود. شما دوره آموزش تعمیرات ماینر هم برگزار می کنید؟

  • هشبان

   12 ژوئن, 2022 - 7:10 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   متاسفانه خیر. برگذاری دوره نیاز به محیط آموزشی و اعطای مدرک پس از اتمام دوره داره. هشبان به عنوان مرکز تخصصی تعمیرات ماینر، در بخش عیب یابی، راه اندازی و تعمیرات دستگاه ماینر با شماست.

 • بهتاش بنایی

  12 ژوئن, 2022 - 7:04 ق.ظ

  ممنون از مطلب خیلی خوبی که گذاشتین، آیا با دونستن این موارد هر شخصی خودش هم میتونه اقدام به تعمیر کنه؟ شما دوره آموزش تعمیرات ماینر هم دارید؟

  • هشبان

   12 ژوئن, 2022 - 7:13 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   تعمیرات ماینر هم مثل خیلی از فنون دیگه نیاز به تجربه و تکرار داره. بنابراین با خوندن یک مطلب و نگاه کردن یک ویدئو این اطمینان رو به شما نمیدیم که بتونید مشکلات دستگاه ماینر رو برطرف کنید. بعلاوه اینکه اینکار نیاز به تجهیزات مخصوص داره. اما شما میتونید با مطالعه مقالات هشبان دستگاه خودتون رو به خوبی عیب یابی کنید و قطعه‌ی خراب رو به تعمیرگاه معتبر جهت تعمیرات بسپرید. در خصوص آموزش تعمیرات، متاسفانه خیر. حیطه‌ی فعالیت هشبان به صورت تخصصی و فنی بر روی بخش تعمیرات ماینر و قطعات دستگاه‌هاست.

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار