آموزش تعمیر ماینر؛ راهنمای جامع در سال 2022

miner repair

دستگاه‌های ماینر شبانه روز در حال کار کردن هستند. به دلیل روشن بودن 24 ساعته‌ و کار کردن مداوم، این دستگاه‌ها ممکن است دچار خرابی شوند. هر لحظه خاموشی ماینر مساوی است با از دست دادن سرمایه و درآمد. بنابراین برای اینکه دستگاه‌ها به صورت مداوم و منظم کار کنند، وجود تکنسین مسلط به تعمیرات ماینر ضروری است. به همین دلیل آموزش تعمیرات ماینر می‌تواند برای دارندگان دستگاه ماینر بسیار مفید باشد. برای تعمیر ماینر خود میتوانید از صفحه خدمات تعمیر ماینر استفاده کنید.

آموزش تعمیرات ماینر

آموزش تعمیرات ماینر

قبل از اینکه درباره‌ی آموزش تعمیرات ماینر صحبت کنیم، بهتر است دوباره اجزای تشکیل دهنده‌ی یک ماینر و وظایف آن‌ها را با هم دوره کنیم. دستگاه ماینر از چندین قطعه ساخته شده که در ادامه آن‌ها را نام خواهیم برد و وظایف هر یک را مختصر توضیح خواهیم داد. برای یاد گرفتن تعمیر دستگاه ماینر بهتر است اول قطعات سازنده‌ی این دستگاه را به خوبی بشناسید.

هشبرد ماینر :

در هر دستگاه ماینر یک و یا بیشتر از یک عدد هشبرد وجود دارد. هشبردها وظیفه‌ی انجام عملیات ریاضی مطرح شده از سمت شبکه را بر عهده دارند تا با حل این معادلات، ماینر پاداش دریافت کند.

کنترل برد ماینر :

این قطعه عموما به عنوان مغز ماینر شناخته می‌شود؛ چرا که نظارت و کنترل تمامی قطعات موجود در یک دستگاه ماینر را بر عهده دارد و به عنوان مغز دستگاه، دستورات لازم را اجرا و دریافت می‌کند.

فن ماینر :

فن ها نقش خنک کننده‌ی دستگاه را ایفا می‌کنند. ماینر در هنگام کار کردن حرارت زیادی تولید می‌کند و در صورتی که به درستی خنک نشود، تمامی اجزای داخلی آسیب دیده و دستگاه از کار خواهد افتاد.

پاور ماینر :

همانطور که از اسمش پیداست، پاور وظیفه‌ی برق رسانی به دستگاه را بر دوش دارد. پاور دستگاه به علت ارتباط مستقیم و انتقال برق حرارت زیادی دارد. به همین دلیل این قطعه به صورت مجزا در بدنه‌ی خود چندین فن خنک کننده دارد.

تا این جا سعی کردیم هر کدام از اجزای اصلی ماینر: هشبرد، کنترل برد، فن و پاور ماینر را برایتان به اختصار توضیح دهیم. می دانیم برای این که بتوانیم با این قطعات کار کنیم و آن ها را تعمیر کنیم، صرفا آشنایی با مفاهیم آن کافی نیست. به همین دلیل در ویدیو زیر، اجزای ماینر را به شما معرفی می کنیم و درباره هرکدام توضیح مختصری می دهیم. اگر شما هم به دنبال آموزش تعمیرات ماینر هستید، توصیه می کنیم برای شروع و آشنایی با اجزای ماینر این ویدیو را تماشا کنید.

 

تمامی این قطعات در یک بدنه‌ی مخصوص قرار گرفته و با کابل‌های اتصالات مناسب با یکدیگر در ارتباط هستند. برای عیب یابی و تعمیر یک ماینر، نیاز به ابزار تخصصی و دانش کافی خواهیم داشت. بیایید با هم ابزارهای لازم، مراحل عیب یابی و تعمیر هر قطعه را تک به تک بررسی کنیم.

ابزارهای لازم برای آموزش تعمیرات دستگاه ماینر و کاربرد آن‌ها :

ابزارهای لازم تعمیرات ماینر

 • هیتر: هیتر دارای یک کنترل گر دما بوده و از یک منبع تغذیه، نازل قابل تنظیم دما توسط کاربر، نمایشگر و هویه تشکیل شده است. از نازل هیتر برای قرار دادن قطعات و یا قطعه برداری استفاده می‌شود.
 • منبع تغذیه 30 ولت 5 آمپر: منبع تغذیه 30 ولت 5 آمپر، یک منبع تک کانال با ولتاژ خروجی مستفیم 30 ولت و جریان 5 آمپر است. یک تعمیرکار ماینر همواره نیاز به این منبع تغذیه برای روشن کردن مدارها خواهد داشت.
 • قلع کش: وسیله‌ای است که توسط مکش هوا قطعه را به داخل خود جمع می‌کند.
 • ترانسفورمر ایزولاسیون: این وسیله یک ترانسفورماتور مورد استفاده برای انتقال انرژی الکتریکی از یک منبع جریان متناوب (AC) به ماینر است. این ابزار دستگاه را از منبع برق جدا می‌کند که این کار به منظور ایمنی انجام می‌شود.
 • دیباگر: ابزار خواندن کدها و ترجمه‌ی آن‌ها برای نمایش ایراد دستگاه.
 • آمپر متر AC: وسیله ای که جهت اندازه گیری مقدار جریان عبوری از یک مدار استفاده می‌شود.
 • مولتی متر: جهت اندازه گیری چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی، ظرفیت خازنی و … کاربرد دارد.
 • تستر ESR: دستگاهی است برای اندازه گیری مقاومت سری معادل خازن‌های الکترولیت، که توسط این دستگاه سلامت خازن مشخص می‌شود.
 • اسیلوسکوپ: ابزاری برای نمایش تصویری شکل موج‌ها و سیگنال‌های متغیر در زمان
 • پنس و لامپ تست، ذره بین تعمیرات الکترونیک، کامپیوتر شخصی
مهارت هایی که یک تعمیرکار ماینر باید به آن ها مسلط باشد!!
خواندن

تعمیر هشبرد؛

آموزش تعمیر هشبرد ماینر

هشبرد ممکن است دچار اشکال نرم افزاری و یا سخت افزاری شود. برای آموزش شناسایی مشکل و عیب یابی هشبرد، به مقاله ی عیب یابی و تعمیر هشبرد مراجعه کنید. در صورتی که مشکل هشبرد سخت افزاری باشد، برای تعمیرات نیاز به ابزارهای گفته شده خواهیم داشت. علاوه بر ابزارها، تامین قطعات برای تعویض مانند چیپ سالم، سوکت و هیت سینک الزامی است. ابتدا هشبرد را با دیباگر تست می‌کنیم. در صورتی که متوجه کارکرد کم و یا عدم کارکرد هشبرد شدیم، با استفاده از ابزارهای لازم قطعه‌ی سوخته را تعویض خواهیم کرد. برای اینکار باید با ساختار مدار بردهای هر برند آشنایی کامل داشته باشید. برای مثال، جهت شناخت کامل مدار برد S9 به صفحه‌ی آموزش تعمیرات ماینر Zeus BTC مراجعه کنید.

تعمیر کنترل برد؛

آموزش تعمیر کنترل برد ماینر

کنترل برد عموما در قسمت سوکت‌ها دچار آسیب فیزیکی و ایراد سخت افزاری می‌شود. در ساخت کنترل برد، یک قطعه‌ی اصلی بکار برده شده که در صورت خرابی و سوختگی، عموما خرید یک کنترل برد جدید به صرفه تر خواهد بود. خرید قطعه‌ی ZYNQ که پردازنده‌ی مرکزی کنترل برد است، هزینه‌ی زیادی دارد. در برخی از مدل‌های ماینر این هزینه با خرید و جایگزینی کنترل برد جدید برابری می‌کند؛ اما در مدل‌های قدیمی تر دستگاه‌های ماینر، احتمال تعمیر این قطعه بیشتر است.

مشکل دیگری که درصد زیادی از کنترل بردها با آن مواجه هستند، ایراد نرم افزاری است. برای تهیه‌ی نرم افزار مناسب با مدل کنترل بردتان، همیشه به سایت‌های مرجع دستگاه ماینر خود مراجعه کنید و از تهیه و استفاده‌ی نسخه‌های فرعی بپرهیزید. برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره کنترل برد و روش‌های عیب یابی و تعمیر آن، به مقاله‌ی کنترل برد ماینر|تعویض یا تعمیر مراجعه کنید.

تعمیر پاور

آموزش تعمیر پاور ماینر

پاور ماینر می‌تواند به دلیل نوسانات برق، افزایش یا افت ولتاژ و یا تغییر فرکانس برق ورودی خراب شود. عدم استفاده از اتصالات با کیفیت و یا دسته سیم استاندارد از دلایل دیگر خرابی پاور ماینر است. در مقاله‌ی راهنمای عیب یابی و تعمیر پاور ماینر|صفر تا صد، به طور کامل توضیح دادیم که چطور می‌توانید پاور ماینر خود را عیب یابی و تعمیر کنید. اشکال در مدار داخلی منبع تغذیه ماینر، دمای زیاد ماینر در اثر قرار دادن در محفظه‌های غیر استاندارد برای کم کردن صدای دستگاه، از عوامل دیگر خرابی منبع تغذیه هستند.

دلایل خرابی ماینر و چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن
خواندن

به دلیل اینکه پاور ماینر مستقیما با برق در ارتباط است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت خرابی این قطعه، حتما آن را به متخصص تعمیرات بسپارید. به این دلیل ساده که در صورت نداشتن تخصص کافی در تعمیر این قطعه، ممکن است سلامت خودتان را به خطر انداخته و صدمات جبران ناپذیری به دستگاه ماینر بزنید.

تعمیر فن

آموزش تعمیر فن ماینر

همانطور که گفتیم فن‌ها وظیفه‌ی خنک کردن دستگاه را بر عهده دارند و در صورت خرابی، تمامی قطعات موجود در دستگاه ممکن است دچار خرابی ناشی از گرمای زیاد شوند. مشکل کار نکردن فن می‌تواند به دلایل نرم افزاری و یا سخت افزاری در باقی قطعات یک ماینر بوجود آید. در مقاله‌ی آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر|راهنمای جامع کاملا توضیح داده ایم که اگر فن دستگاه از کار افتاد، مشکل را در کدام قسمت جستجو کنید. فن‌ها عموما قطعات تعمیر پذیری نیستند و خرابی آن‌ها محدود به تمام شدن عمر قطعه می‌باشد. پس اگر زمانی فن دستگاه خراب شد، در صورتی که خرابی سخت افزاری و مربوط به خود فن باشد، بهترین راه جایگزین کردن قطعه است.

جمع بندی

تعمیرات قطعات الکترونیکی از جمله تعمیر ماینر، نیاز به دانش فنی دارد و کسب این دانش فنی تنها با خواندن امکان پذیر نیست. تعمیر ماینر مهارتی است که با تمرین بدست خواهد آمد؛ اما عیب یابی کردن دستگاه ماینر کاری است که شما به تنهایی از پس آن بر خواهید آمد. برای انجام تعمیرات به شما توصیه می‌کنیم به مراکز معتبر و معتمد مراجعه کنید تا از ایجاد هزینه‌های مالی و جانی جلوگیری کنید. گروه هشبان، با دارا بودن کادری مجرب و متخصص، به صورت قانونی، به ارائه خدمات تعمیرات تخصصی ماینر و قطعات آن می پردازد. کافیست درخواست تعمیر خود را اینجا ثبت کنید.

دوره‌ تعمیرات ماینر شامل چه مباحثی است؟

آموزش الکترونیک کاربردی ویژه‌ دستگاه‌های ماینر، دوره‌ی آموزشی تعمیرات پاور ماینر، یادگیری تعمیرات کنترل برد ماینر، ترم آموزشی تعمیرات هشبرد ماینر

بازار کار تعمیرات ماینر چگونه است؟

با توجه به رشد روزافزون حوزه‌ی رمز ارز در ایران، تعداد دستگاه‌های ماینر نیز در کشور ما زیاد شده است. همچنین به دلیل بالارفتن نرخ ارز و سودآوری درآمد دلاری، تعداد افرادی که تمایل به داشتن دستگاه ماینر دارند، روز به روز افزایش پیدا می‌کند. دستگاه‌های ماینر به دلیل نوسانات برق و آب و هوای گرم، دچار خرابی‌های گسترده‌ای می‌شوند و همین موضع باعث شده تا متقضیان آموزش تعمیرات ماینر زیادتر شده و بازار کار تعمیرات ماینر و قطعات این دستگاه‌ها طرفداران بسیاری در کشور ما پیدا کند.

چرا مرکز تعمیرات ماینر هشبان؟

مرکز تخصصی تعمیرات ماینر هشبان، با در اختیار داشتن کادر مجرب و متخصص سابقه‌ی طولانی در زمینه‌ ارائه خدمات تعمیرات و نگهداری دستگاه ماینر فعالیت می‌کند. هشبان با داشتن دستگاه‌های بروز و پیشرفته مخصوص تعمیرات ماینر، بهترین و با کیفیت ترین خدمات را در زمینه عیب یابی، تعمیر پاور، کنترل برد و هشبرد ماینر، نصب و راه اندازی و ... ارائه می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (6)

 • امیر یوسفی

  12 ژوئن, 2022 - 6:20 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من یک ماینر T17 دارم و چند روزی است که یکی از هشبردها را شناسایی نمی کند و تعمیرکار می گوید که مشکل از کنترل برد آن است؟ از کجا بفهمم که هشبرد سالم است کنترلبرد است که مشکل دارد؟

  • هشبان

   12 ژوئن, 2022 - 7:09 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   ساده ترین راه برای تست سلامت قطعات ماینر، جابجایی قطعاته. برای مثال کنترل برد مورد نظر رو روی یک دستگاه دیگه بذارید و تست کنید. برای تست سلامت هشبردها هم بهتره تا هشبردها رو تک به تک در دستگاه بذارید و تست بگیرید. سلامت کارکرد کنترل برد نیاز به تستر و یا دیباگر داره که تعمیرگاه‌های مجاز و معتبر می‌تونن توی این مورد به شما کمک کنن

 • پیمان

  12 ژوئن, 2022 - 6:20 ق.ظ

  بسیار عالی و کاربردی بود. شما دوره آموزش تعمیرات ماینر هم برگزار می کنید؟

  • هشبان

   12 ژوئن, 2022 - 7:10 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   متاسفانه خیر. برگذاری دوره نیاز به محیط آموزشی و اعطای مدرک پس از اتمام دوره داره. هشبان به عنوان مرکز تخصصی تعمیرات ماینر، در بخش عیب یابی، راه اندازی و تعمیرات دستگاه ماینر با شماست.

 • بهتاش بنایی

  12 ژوئن, 2022 - 7:04 ق.ظ

  ممنون از مطلب خیلی خوبی که گذاشتین، آیا با دونستن این موارد هر شخصی خودش هم میتونه اقدام به تعمیر کنه؟ شما دوره آموزش تعمیرات ماینر هم دارید؟

  • هشبان

   12 ژوئن, 2022 - 7:13 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   تعمیرات ماینر هم مثل خیلی از فنون دیگه نیاز به تجربه و تکرار داره. بنابراین با خوندن یک مطلب و نگاه کردن یک ویدئو این اطمینان رو به شما نمیدیم که بتونید مشکلات دستگاه ماینر رو برطرف کنید. بعلاوه اینکه اینکار نیاز به تجهیزات مخصوص داره. اما شما میتونید با مطالعه مقالات هشبان دستگاه خودتون رو به خوبی عیب یابی کنید و قطعه‌ی خراب رو به تعمیرگاه معتبر جهت تعمیرات بسپرید. در خصوص آموزش تعمیرات، متاسفانه خیر. حیطه‌ی فعالیت هشبان به صورت تخصصی و فنی بر روی بخش تعمیرات ماینر و قطعات دستگاه‌هاست.

نظر بدهید