هک شدن دستگاه ماینر ؛ پیشگیری و راه حل ها

مزارع ماینینگ

طبق گزارش‌های اعلام شده توسط استخراج کنندگان ارز دیجیتال، برخی از مزارع استخراج با مشکل حملات سایبری و هک شدن مواجه شده‌اند. هک ماینرها مسائلی از جمله دستکاری ماینرهای موجود در استخر و سرقت هش ریت مزرعه ماینینگ را با خود به همراه دارد. اما دلیل اصلی هک شدن دستگاه‌های ماینر چیست؟ در این مقاله مواردی از جمله علائم، دلایل، روش‌های پیشگیری و راهکارهای پیشنهادی برای رفع مشکل هک شدن دستگاه‌های ماینر را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بررسی دلایل ویروسی شدن دستگاه ماینر

با ترویج و فراگیری ارزهای دیجیتال در جوامع جهانی، تعداد علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران فعال در حوزه استخراج رمز ارزها نیز روز به روز در حال افزایش است. ساختار و عملکرد ارزهای دیجیتال همچنان برای عموم مردم نا آشنا و پیچیده به نظر می‌رسد. همین موضوع موجب شده تا در این مسیر چالش‌هایی را تجربه کنند. ویروسی شدن ماینر نیز به عنوان یکی از این چالش‌ها شناخته می‌شود و می‌تواند ضررهای قابل توجهی را برای استخراج کنندگان به همراه داشته باشد.

از نظر شما چه اتفاقاتی موجب ویروسی شدن دستگاه ماینر می‌شوند؟ با توجه به تحقیقات و نظر کارشناسان، استفاده ماینر از وبسایت‌های نامربوط، بارگیری سیستم عامل توسط شخص ثالث و سیستم‌های اورکلاک از جمله دلایل اصلی ویروسی شدن دستگاه‌های ماینر هستند. علاوه بر آن احتمال ویروسی بودن ماینرهای دست دوم یا دستگاه‌هایی که در مراکز نامعتبر تعمیر می‌شوند، بسیار بالا است. پیش از بررسی دقیق‌تر مبحث ویروسی شدن ماینرها، این نکته را به خاطر داشته باشید که شما همواره می‌توانید برای عیب یابی و تعمیر دستگاه ماینر خودتان از خدمات تعمیر ماینر سایت هشبان استفاده کنید.

علائم ویروسی شدن دستگاه ماینر

هک شدن دستگاه ماینر

نشانه‌ها و علائم ناشی از ویروسی شدن دستگاه‌ ماینر چیست؟ با توجه به گفته کارشناسان و تحقیقات صورت گرفته نشانه‌های اصلی ویروسی شدن دستگاه ماینر عبارتند از:

 • دستکاری ماینرها در استخر استخراج می‌تواند یکی از نشانه‌های ویروسی شدن دستگاه ماینر شما باشد.
 • سیستم عامل ماینرهای ویروسی قابل ارتقاء نیست. در حالت کلی بعد از کلیک بر روی دکمه به‌روزرسانی شمارش معکوس از 120 ثانیه شروع می‌شود؛ اما دستگاه‌های ماینر ویروسی بلافاصله و بدون شمارش معکوس، صفحه مورد نظر را به شما نشان می‌دهند.
 • در برخی موارد دستگاه‌های آلوده به ویروس امکان به‌روزرسانی معمولی را در اختیار شما قرار می‌دهند. در بیشتر موارد تنها مرورگر گوگل کروم، این شکل از به‌روزرسانی را پشتیبانی می‌کند. هنگام به‌روزرسانی درصد بارگذاری گوشه سمت چپ پایین مرورگر نشان داده می‌شود؛ اما قبل از تکمیل و رسیدن آن به 100 درصد، صفحه مورد نظر به نمایش در می‌آید.
 • عدم کارکرد صحیح گذرواژه نیز یکی از نشانه‌های هک شدن دستگاه ماینر است. بدین صورت که گذرواژه در تنظیمات ماینینگ به یک عبارت ناشناخته تبدیل می‌شود و شما توانایی دسترسی به صفحه را ندارید.
 • صفر شدن هش ریت به صورت ناگهانی و عدم امکان به‌روزرسانی سیستم عامل نیز از جمله نشانه‌هایی هستند که در موارد سخت افزاری و شبکه عادی دیده می‌شوند.
خواندن
آموزش عیب یابی و تعمیر کنترل برد ماینر ؛ راهنمای جامع

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله «ویروس در ماینرها، پیشگیری و راه حل‌ها ؛ راهنمای کاربردی» را مطالعه کنید.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از هک شدن ماینر

جلوگیری از هک شدن ماینر

چه راهکاری برای جلوگیری از هک شدن دستگاه ماینر وجود دارد؟ در ادامه به راهکارهای پیشنهادی کارشناسان و متخصصان فعال در این حوزه برای پیشگیری و رفع مشکلات فوق می‌پردازیم.

 • بهتر است از وبسایت‌های ناشناس و غیر مجاز بازدید نکنید.
 • از استفاده و بارگیری سیستم عامل شخص ثالث به خصوص سیستم عامل‌های S9 ، T9 و اورکلاک خودداری کنید. در واقع شما می‌توانید با بارگیری سیستم عامل از وبسایت‌های رسمی مانند BITMAIN احتمال بروز مشکلات احتمالی را به حداقل میزان ممکن برسانید.
 • رمز عبور ماینر را به موقع تغییر دهید؛ چرا که عدم تغییر رمز ورود به سیستم ماینر یکی از عوامل اصلی هک شدن دستگاه‌های ماینر است.
 • در صورت داشتن دستگاه‌های دست دوم یا استفاده از خدمات مراکز تعمیر غیر مجاز، قبل از استفاده سیستم عامل را فلش کرده و رمز ورود را تغییر دهید.

راه حل‌های پیشنهادی برای رفع مشکل هک ماینرها

در صورت ویروسی شدن دستگاه ماینر، چه راه حل‌هایی برای رفع مشکل پیشنهاد می‌شود؟ راه حل‌های پیشنهادی برای رفع مشکل هک شدن ماینرها عبارتند از:

جداسازی شبکه

با بررسی دقیق تمام سیستم‌ها و ماینرهای شبکه از عدم وجود دستگاه ویروسی اطمینان حاصل کنید. اگر هنگام انجام این فرآیند مشکلاتی مانند هک، آلوده یا ویروسی شدن ماینری را مشاهده کردید، دستگاه آلوده را در اسرع وقت از سایر ماینرهای موجود در شبکه جدا کنید. مسیریابی ثانویه برای جداسازی به شرح زیر است:

 • دستگاه‌های ماینر موجود در شبکه را به سه دسته آلوده به ویروس، نیازمند به بررسی مجدد و وضعیت عادی تقسیم کنید.
 • از تنظیمات پیش فرض استفاده کنید؛ بنابراین دیگر نیازی به اضافه کردن مسیریابی جدید برای اشاره به روترهای دیگر ندارید.
 • کابل اصلی خارج از روتر اولیه به پورت WLAN روتر ثانویه متصل است.
 • سوئیچ به پورت LAN روتر ثانویه متصل است.
 • آدرس IP Miner در روتر ثانویه به دست می‌آید.
 • با جداسازی زیر شبکه در لایه هم گرایی شبکه از برقراری ارتباط متقابل در زیر شاخه‌های داخلی جلوگیری کنید.
 • با مسدود کردن پروتکل‌های FTP، HTTP و HTTPS در بخش شبکه ماینر دستگاه‌های خروجی از به‌روزرسانی خودکار انواع ویروس جلوگیری کنید.
خواندن
علت بالا رفتن دمای ماینر

از سر گرفتن تنظیمات پیش فرض قبل از هک شدن دستگاه ماینر

 • شما می‌توانید برای از سرگیری تنظیمات پیش فرض در سیستم عامل تمام دستگاه‌های ماینر شبکه از کارت SD استفاده کنید.
 • فایل پیکربندی انت ماینر در سایت رسمی بیت مین برای عموم کاربران قابل بارگیری است.

تغییر گذرواژه ورود به ماینر

بعد از اعمال تنظیمات پیش فرض، رمز ورود به سیستم ماینر خود را در اسرع وقت تغییر دهید. پیشنهاد می‌کنیم رمز عبور را تا حد ممکن پیچیده انتخاب کنید. مراحل اصلاح گذرواژه نیز به شرح زیر است:

 • صفحه پیکربندی را باز کنید.
 • بعد از کلیک روی قسمت سیستم به بخش مدیریت (Administration) وارد شوید.
 • در قدم اول رمز عبور قدیمی را در بخش «گذرواژه فعلی» وارد کنید.
 • سپس با وارد کردن رمز عبور جدید در دو قسمت بعدی برای ذخیره نهایی کافیست روی گزینه «ذخیره و اعمال» کلیک کنید.

پس از گذراندن مراحل بالا، گذرواژه با موفقیت به‌روزرسانی می‌شود

اصلاح دسته‌ای گذرواژه‌ها در ماینرهای چندگانه

 • در قدم اول برای جستجو دستگاه‌های ماینر از برنامه‌های مدیریت ماینر مانند WhatsMinerTool یا BTCTools استفاده کنید. ماینرهایی که قصد اصلاح دسته‌ای آن‌ها را دارید، انتخاب کرده و سپس روی گزینه «تغییر رمز عبور» کلیک کنید.
 • بعد از وارد کردن رمز عبور قدیمی، دو بار رمز عبور جدید را وارد کرده و روی گزینه «Ok» کلیک کنید.
 • بعد از مشاهده پیام موفقیت آمیز بودن عملیات، تغییرات را اجرایی کنید؛ چرا که فرآیند اصلاح در این مرحله با موفقیت انجام شده است.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد هک دستگاه ماینر و دزدیده شدن هش ریت، ضررهای قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال به همراه دارد. به بیان ساده‌تر بروز اتفاقات مشابه موجب می‌شود درآمد حاصل از فرآیند استخراج به حساب شخص دیگری واریز شود. شما همواره می‌توانید برای رفع مشکلات ناشی از ویروسی شدن و هک ماینر خود از کارشناسان هشبان کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار