ارز دیجیتال ملی؛ پدیده ای نوظهور در حوزه رمز ارز

national crypto currency

رمز ارزها طی سال‌های اخیر، تحولات زیادی را در جوامع جهانی به خصوص سیستم‌های مالی به وجود آورده‌اند. در سوی دیگر دولت‌ها نمی‌توانند نسبت به این تغییر، فراگیری و ترویج روز افزون ارزهای دیجیتال بی‌تفاوت باشند. بسیاری از کشورها همواره به دنبال قانونمندسازی و حتی ممنوعیت استفاده از رمز ارزها هستند. با این حال تعدادی از بانک‌های مرکزی خواستار ساخت نسخه دیجیتالی ارز ملی خودشان هستند. کشور ایران هم از این موضوع مستثنی نیست. در ادامه شما را با ارز دیجیتال ایرانی یعنی ریال کوین بیشتر آشنا می‌کنیم.

ریال کوین پدیده‌ای نوین در حوزه رمز ارز ایران

ريال کوین رسما به عنوان ارز دیجیتال ملی معرفی شد. به گفته معاون فناوری بانک مرکزی زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی ایران آماده شده‌ است و برای نهایی شدن این فرآیند تنها نیازمند تصویب شورای پول و اعتبار هستیم. سیستم امنیتی رمز ارزها یکی از نقاط قوت و ویژگی‌های بسیار مهم این دسته از دارایی‌های دیجیتال است.

در واقع ارزهای دیجیتال برای انجام و ثبت معاملات کاربران در فضایی امن و قابل اعتماد، پروتکل‌های رمزنگاری پیچیده‌ای را به کار گرفته‌اند. استفاده از این پروتکل‌های رمزگذاری باعث ایجاد یک ساختار نفوذ ناپذیر در ارزهای دیجیتال شده است. این قابلیت ایجاد حملات سایبری به رمز ارزها را برای هکرها سخت کرده است و هویت افراد در بازار به واسطه همین پروتکل‌ها مخفی و غیر قابل ردیابی باقی می‌ماند.

رمز ارز ملی ريال

با وجود تغییراتی که در سیستم اقتصادی کشورها صورت گرفته، اکثر کشورها در پی ایجاد ارز ملی خود هستند. به طور که طی سال‌های اخیر کشورها مختلف و متعددی ارز دیجیتال ملی خود را رونمایی کرده‌اند و حدود 86 درصد از بانک‌های مرکزی دنیا در حال انجام بررسی‌های لازم برای راه‌اندازی رمز ارز ملی هستند. برخی کشورها چندین سال است که به دنبال ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رونمایی و عرضه پروژه ارز دیجیتال ملی هستند.

با این حال تنها تعداد اندکی از آن‌ها توانستند این پروژه را به مرحله اجرایی برسانند. برای مثال کشورهای نیجریه و باهاماس، ارز دیجیتال خود را از مرحله اجرای آزمایشی به مرحله اجرای انبوه رسانده‌اند. کشورهایی از جمله ایران، آمریکا، چین، اتحادیه اروپا، ژاپن، کره جنوبی، انگلستان و فرانسه اقداماتی را در زمینه ساخت رمز ارز ملی انجام داده‌اند. جالب است بدانید که تولید ارز دیجیتال ملی در تایلند، مالزی، روسیه و آفریقا نیز در مرحله آزمایشی قرار دارد.

خواندن
دلایل افت هش ریت ماینر و روش های رفع آن
کشور تاریخ اطلاع رسانی وضعیت ارز دیجیتال ملی بررسی قانونی بودن یا نبودن
ایران 2018 تحقیقات اولیه قانونی اما همراه با اعمال محدودیت ها
آمریکا 2021 تحقیقات اولیه قانونی
چین 2017 راه اندازی آزمایشی غیر قانونی
اتحادیه اروپا 2020 تحقیقات اولیه قانونی
ژاپن 2020 اثبات مفهوم قانونی
کره جنوبی 2021 اثبات مفهوم قانونی
انگلستان 2018 تحقیقات اولیه قانونی
فرانسه 2019 راه اندازی آزمایشی قانونی

بررسی ویژگی‌های رمز ارز ريال

مهم‌ترین وظیفه بانک‌های مرکزی، کنترل سیستم مالی و پولی آن کشور است. با فراگیری و ترویج ارزهای دیجیتال و تمایل بیشتر کاربران به انجام تراکنش‌ها در بستر شبکه رمز ارزها کنترل و تمرکزگرایی این دسته از سازمان‌ها روز به روز کمتر خواهد شد؛ چرا که هیچ قانون مشخصی برای کنترل و نظارت متمرکز شبکه‌های ارز دیجیتال وجود ندارد. با این حساب یکی مهم‌ترین وظایف بانک مرکزی رفته رفته کمرنگ و در نهایت با گذشت زمان از بین می‌رود.

رمز ارز ريال

همین موضوع محرک اصلی کشورها برای ساخت و عرضه ارز دیجیتال ملی بود. البته لازم به ذکر است که تا به حال هیچ یک از ارزهای دیجیتال ملی مورد پذیرش عموم مردم قرار نگرفته‌اند. شاید ارزهای دیجیتال ملی به عنوان پروژه‌های شکست خورده شناخته نشوند؛ اما نتایج حاصل از آن‌ها موفقیت‌آمیز هم نبوده است.

پرداخت آسان‌تر و از بین رفتن ضعف‌های سیستم مالی سنتی به عنوان اهداف اصلی از انتشار رمز ارز ريال شناخته می‌شوند. در حال حاضر زیرساخت‌های قانونی و اصلی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ريال فراهم شده است. از سوی دیگر شاهد اعمال محدودیت‌هایی که از جانب دولت، هستیم. بنابراین با توجه به شرایط فعلی ارز دیجیتال ریال در آینده‌ای نه چندان دور به صورت آزمایشی وارد بازار خواهد شد.

نحوه دستیابی به رمز ارز ریال

پس از نهایی شدن و عرضه رسمی رمز ارز ریال به بازار، شما اسکناس‌های خود را به بانک تحویل می‌دهید و در ازای آن رمز ارز ريال دریافت می‌کنید. در حقیقت این رمز ارز جایگزین اسکناس‌های فیزیکی است که روزانه توسط عموم مردم جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما نکته قابل توجه این است که رمز ارز ملی هر کشور فقط در همان کشور قابل استفاده است. بنابراین رمز ارز ريال برای انجام خریدهای برون مرزی کاربرد ندارد.

پشتوانه ارز دیجیتال ملی ريال

پشتوانه ارز دیجیتال ملی ایران همان ريال است. با استفاده از این رمز ارز به راحتی می‌توانید خریدهای خودتان را از طریق کارت اعتباری یا موبایل انجام دهید. در واقع رمز ارز ریال گزینه‌ جایگزین برای ارز فیات است. فرآیند عرضه ارز دیجیتال ریال توسط بانک مرکزی انجام می‌شود. شما نمی‌توانید این رمز ارز را استخراج کنید. علاوه بر آن قیمت ارز دیجیتال ریال همواره ثابت است و به همین دلیل شباهت زیادی با استیبل کوین‌ها دارند.

خواندن
دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟ اهمیت و کاربرد آن در بازار کریپتو

اگر با بازار ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید، قطعا می‌دانید که ارزش این دسته از دارایی‌های دیجیتال نوسانات شدیدی را تجربه می‌کنند. اما ساختار رمز ارزهای به این صورت طراحی نشده است. مهمترین ویژگی که هر ارزی (فیزیکی یا دیجیتالی) باید داشته باشد، امنیت است. رمز ارز ریال نیز سطح امنیتی قابل قبولی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. در واقع تمام نقل و انتقالات به صورت مستقیم توسط بانک مرکزی کنترل و مدیریت می‌شود. بنابراین هنگام دستکاری اطلاعات و هک شدن شبکه، اطلاعات شخص هکر قابل ردیابی و شناسایی خواهد بود.

با توجه به اخبار موجود و بررسی‌های صورت گرفته، ایران در حال حاضر قوانین مشخصی برای ارزهای دیجیتال و حمایت از آن‌ها در نظر نگرفته است. از سوی دیگر اجرایی شدن این طرح قبل از اعمال قوانین مشخص بی‌معنی به نظر می‌رسد. علاوه بر آن ارزهای دیجیتال به دلیل ارائه خدمات منحصربه‌فردی مانند حفظ حریم خصوصی افراد و حذف شخص ثالث مورد حمایت گسترده جوامع جهانی قرار گرفته‌اند.

بنابراین با وجود تحولات پیش آمده، افراد دیگر تمایلی به مشارکت و سرمایه‌گذاری در سازمان‌های متمرکز و ارزهای دیجیتال ملی ندارند. به طور کلی می‌توان گفت که تعریف قوانین حفظ حریم خصوصی برای ارز‌های دیجیتال ملی از جانب هر کشور می‌تواند در فرآیند جلب اعتماد عموم مردم به این سازمان‌ها تاثیرگذار باشد.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، ارز دیجیتال ملی ایران با نام ریال کوین و پشتوانه اسکناس ريال توسط بانک مرکزی کنترل و مدیریت می‌شود. پروژه ارز دیجیتال ملی تا به حال در چند کشور به مرحله اجرایی رسیده‌، اما همچنان مورد استقبال عموم مردم قرار نگرفته است. طبق گفته کارشناسان، رمز ارزهای ملی زمانی مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرند که مانند سایر ارزهای دیجیتال غیر متمرکز موجود در دنیا، قوانین مشخصی را جهت حفظ حریم خصوصی افراد تنظیم کنند.

مجموعه هشبان با دانش تخصصی درحوزه رمز ارزها، مقالاتی را در زمینه بازار ارزهای دیجیتال، صنعت استخراج و ماینرها منتشر می‌کند. اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان یا سرمایه‌گذاران فعال در بازار ارزهای دیجیتال هستید، مطالب آموزشی و کاربردی بلاگ هشبان را از دست ندهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (2)

 • امیرعلی

  26 سپتامبر, 2023 - 10:03 ق.ظ

  به نظرتون کدوم رمز ارز در آینده برای تبادلات روزانه استفاده میشه؟

  • هشبان

   26 سپتامبر, 2023 - 11:47 ق.ظ

   سلام، وقت بخیر. نمیشه آینده دقیقی برای ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کرد ولی احتمال فراگیری و استفاده بیشتر از بیت کوین برای انجام تبادلات وجود داره.

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار