ارز دیجیتال ملی؛ پدیده ای نو ظهور در حوزه رمز ارز

national crypto currency

ریال کوین پدیده ای نوین در حوزه رمز ارز ایران!

ريال کوین رسما به عنوان ارز دیجیتال ملی معرفی شد. به گفته معاون فناوری بانک مرکزی جهت راه اندازی ارز دیجیتال ملی ایران، زیر ساخت های لازم تهیه و آماده شده اند و تنها نیاز به تصویب شورای پول و اعتبار دارد. یکی از ویژگی های بسیار مهم رمز ارزها امنیت آنها می باشد. رمز ارزها برای انجام معاملات امن از پروتکل های رمز نگاری پیچیده ای استفاده می کنند. استفاده از این پروتکل های رمز گذاری موجب میشود که رمز ارز ها نفوذ ناپذیر باشند و قابلیت هک از بین می رود. کار دیگری که این پروتکل ها انجام می دهند، مخفی نگه داشتن هویت افرادی است که از این بازار استفاده می کنند؛ به طوری که قابل ردیابی نباشند.

رمز ارز ملی ريال

با وجود تغییراتی که در سیستم اقتصادی کشورها صورت گرفته است، اکثر آنها در پی ایجاد ارز ملی خود هستند؛ به طوری که در سالهای اخیر بسیار به گوش می رسد که کشورهای مختلفی از ارز دیجیتال ملی خود رونمایی کرده اند. حدودا 86% از بانک های مرکزی در دنیا در حال بررسی این پروژه برای راه اندازی هستند. با وجود اینکه برخی کشورها چند سال است که استارت راه اندازی این ارز را برای کشور خود زده اند، اما کشورهای بسیار کمی این قضیه را اجرا کرده اند؛ در این میان کشورهایی مانند نیجریه و باماهاس ارز دیجیتال خود را از مرحله اجرای آزمایشی به مرحله اجرای انبوه رسانده اند.

کشور ایران نیز از این قضیه مستثنی نیست. با نگاهی کوتاه به میزان پیشرفت پروسه ارز دیجیتال ملی کشورهای ایران، آمریکا، چین، اتحادیه اروپا، ژاپن، کره جنوبی، انگلستان و فرانسه مقاله را پیش می بریم.

 

کشور تاریخ اطلاع رسانی وضعیت ارز دیجیتال ملی بررسی قانونی بودن یا نبودن
ایران 2018 تحقیقات اولیه قانونی اما همراه با اعمال محدودیت ها
آمریکا 2021 تحقیقات اولیه قانونی
چین 2017 راه اندازی آزمایشی غیر قانونی
اتحادیه اروپا 2020 تحقیقات اولیه قانونی
ژاپن 2020 اثبات مفهوم قانونی
کره جنوبی 2021 اثبات مفهوم قانونی
انگلستان 2018 تحقیقات اولیه قانونی
فرانسه 2019 راه اندازی آزمایشی قانونی
تعویض هشبرد ها به چه صورت انجام می شود؟
خواندن

 

تولید ارز دیجیتال ملی در تایلند، مالزی، روسیه و آفریقا نیز در مرحله آزمایشی قرار دارد.

ویژگی های رمز ارز ريال؟

مهمترین وظیفه بانک های مرکزی در هر کشوری، کنترل سیستم مالی و پولی آن کشور است که با افزایش نفوذ رمز ارزها و سوق یافتن هر چه بیشتر به سوی تراکنش ها بر بستر ارزهای دیجیتال و همچنین عدم وجود قوانین مشخص جهت پیگیری و نظارت، این کنترل روز به روز بیشتر از بین می رود. بدین سان رفته رفته یکی از مهمترین وظایف بانک مرکزی کمرنگ و در نهایت از بین خواهد رفت.

رمز ارز ريال

همین امر کشور ها را بر آن داشت که ارز دیجیتال ملی خود را رو عرضه کنند؛ اما لازم به ذکر است که تاکنون در هیچ کشوری ارز دیجیتال ملی توسط مردم پذیرفته نشده است. حتی اگر پروژه با شکست روبرو نشده باشد، با موفقیت نیز همراه نبوده است.

هدف اصلی از انتشار رمز ارز ريال، پرداخت آسان تر و از بین رفتن ضعف سیستم پولی سنتی است. در حال حاضر زیرساخت های قانونی و اصلی برای راه اندازی رمز ارز ريال فراهم شده و محدودیت هایی که از سوی دولت برای راه اندازی این پروژه باید در نظر گرفته میشد، تا حدودی اعمال شده است. با توجه به شرایط فعلی دیری نخواهد پایید که این ارز به طور آزمایشی روانه بازار شود.

 

چگونه به رمز ارز ریال دستیابی پیدا می کنیم؟

پس از نهایی شدن این رمز ارز و ورود آن به بازار، افراد اسکناس های خود را به بانک تحویل می دهند و در ازای آن رمز ارز ريال دریافت می کنند. این رمز ارز در حقیقت جایگزینی است برای اسکناس های فیزیکی که روزانه از آنها استفاده میکنیم. اما نکته قابل توجه این است که رمز ارز ملی هر کشور فقط در همان کشور قابل استفاده است. برای مثال شما نمیتوانید از رمز ارز ريال برای خریدهای فرا مرزی استفاده کنید.

 

پشتوانه ارز دیجیتال ملی ريال چیست؟

واضح است که پشتوانه ارز دیجیتال ملی ایران همان ريال بوده است. با استفاده از این رمز ارز میتوانید به راحتی از طریق کارت اعتباری یا موبایل خرید های خود را انجام دهید و به جای ارز فیات از آن استفاده کنید. عرضه این ارز توسط بانک مرکزی صورت می گیرد و قابل استخراج نیست و ارزش آن مانند سایر ارزهای دیجیتال که روند صعودی و نزولی دارد نیست و همواره ثابت است. به همین جهت شباهت زیادی به استیبل کوین ها دارد.

هک شدن دستگاه ماینر، پیشگیری و راه حل ها
خواندن

مهمترین ویژگی که هر ارزی، چه به صورت فیزیکی و چه به صورت دیجیتالی، باید داشته باشد امنیت است. رمز ارز ريال از امنیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چراکه بانک مرکزی به طور مستقیم نقل و انتقالات را بررسی و پیگیری می کند و در صورت هک شدن نیز به راحتی هکر ها قابل ردیابی و شناسایی هستند.

با توجه به اخبار موجود و شنیده ها، در حال حاضر در ایران قوانین مشخصی برای ارز های دیجیتال و حمایت از آنها وجود ندارد؛ از این رو تا زمانیکه قوانین مشخصی برای آن ها در نظر گرفته نشود، عملا اجرایی شدن آن بی معنی است. همچنین اکثر افرادی که با ارزهای دیجیتال اقدام به خرید، فروش و … می کنند، تمایلی به شفاف شدن این کار ندارند و نظارت بر تراکنش ها را به دور از حریم شخصی می دانند. با این تفاسیر در هر کشور ابتدا باید قوانین حریم خصوصی برای این فرآیند تعریف شود تا مردم بتوانند به آن شبکه اعتماد کنند.

کلام آخر

ارز دیجیتال ملی ایران، ارزی است با نام ریال کوین که پشتوانه آن اسکناس ريال است و قابل کنترل از طرف بانک مرکزی است. ارز دیجیتال ملی در چند کشور تا بحال اجرا شده است، اما با استقبال عمومی مواجه نشده است. این ارز زمانی با استقبال مردم روبرو خواهد شد که قوانین مشخصی جهت حفظ حریم خصوصی مانند سایر ارز های موجود در دنیا برای آنها تعریف شود.

مجموعه هشبان با دانش تخصصی درحوزه رمز ارز ها، اقدام به نشر مقالات تخصصی در این زمینه در مجله تخصصی خود کرده است. همواره می توانید اخبار موجود در این زمینه را از طریق بلاگ هشبان پیگیری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید