فن ماینر ؛ راهنمای جامع عیب یابی و بررسی انواع فن

Miner Fan 1

ماینر مانند همه‌ی کامپیوترها با مصرف الکتریسیته و جابجایی آن در قسمت‌های مختلف سخت افزار خود، گرما تولید می‌کند. وظیفه‌ی رفع این حرارت و خنک کردن دستگاه با فن ماینر است. شاید تصورش سخت باشد که همین تراشه‌های کوچک استفاده شده در ماینرها، قادر به تولید چه حجم از حرارت هستند. مدارها با ساختار لایه لایه و فشرده، جریان الکتریسیته را با سرعت نور از تراشه‌های خود عبور می‌دهند و این امر باعث ایجاد گرمای زیادی می‌شود.

علاوه بر این، منبع تغذیه‌ی سیستم با تامین برق مورد نیاز کل سیستم گرما ایجاد می‌کند. گرمای حاصل از کار کردن قطعات بر عملکرد طبیعی و کلی دستگاه تاثیر چشمگیری دارد و به همین دلیل است که فن‌های خنک کننده در ریگ‌ها و دستگاه‌های اسیک استخراج رمز ارز، نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

فن خنک کننده ماینر چیست؟

به طور خلاصه فن خنک کننده سخت افزاری است که سیستم استخراج را با ایجاد جریان هوا خنک می‌کند. سرعت فن دستگاه ماینر بر حسب چرخه هوا در دقیقه یا RPM ( Revolution Per Minute ) تخمین زده می‌شود. نقش خنک کننده در سخت افزار ماینینگ این است که هوای خنک تری را به داخل سخت افزار منتقل می‌کند تا از داغ شدن بیش از حد قطعات جلوگیری کند.


پیشنهاد مطالعه : آموزش تعمیر ماینر؛ راهنمای جامع در سال 2022


در صورتی که قطعات داخلی ریگ ماینینگ یا اسیک ماینر بیش از حد داغ شوند، دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شود و مجدد راه اندازی می‌شود. راه اندازی مجدد و باقی نماندن دستگاه به صورت دائم در شبکه، موجب از دست رفتن بلاک ها شده و در نتیجه پاداش حاصل از ماینینگ کاهش می‌یابد.

گرمای بیش از حد دستگاه همچنین ممکن است باعث آتش سوزی شود. تمام اجزای یک سخت افزار استخراج محدوده‌ی دمای مشخصی دارند که اگر حرارت از این حد عبور کند، منجر به خرابی قطعه می‌شود. یک فن خنک کننده ماینر می‌تواند از تمام این آسیب‌ها جلوگیری کند و طول عمر قطعات را افزایش دهد.

مشخصات فن استاندارد ماینر

 • اندازه فن استاندارد 38*120*120 میلی متر است. این خنک کننده ماینر استاندارد، با 4 سیم عموم دستگاه‌ها را ساپورت می‌کند.

ابعاد فن ماینر

 • سرعت چرخش و حجم هوا: سرعت فن دستگاه‌های سری 17 و 19، 6000 دور در دقیقه است و حجم هوای عبوری از این خنک کننده ماینر 315 CFM است.
 • سوکت 4 خط: تعداد خطوط برق سوکت فن دستگاه ماینر 4 عدد است که همانطور که در تصویر زیر می‌بینید هر کدام از این خطوط، کارآیی مخصوص دارد. با هم بخوانیم :

خطوط برق رسان فن

CPU Fan PWM: تنظیم کنترل هوشمند دما

CPU Fan In: اندازه گیری سرعت

CPU Fan PWR: منبع تغذیه کننده فن ماینر

GND: سیم ارت برای تخلیه بار الکتریکی

انواع مشکلات فن خنک کننده دستگاه ماینر

 • سیستم شماره بندی فن‌ها روی کنترل برد و لاگ به شکلی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید است. همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره عیب یابی فن ماینر به صفحه‌ی عیب یابی و تعمیر انت ماینر مراجعه کنید.
 1. S17+: J12, J13, J15, J14 correspond to 3, 2, 0, 1 in the log
 2. S19: J12, J13, J15, J14 correspond to 3, 2, 0, 1 in the log
خواندن
تعویض هشبرد ها به چه صورت انجام می شود؟

کنترل برد

 

 • اگر در قسمت کرنل لاگ، سرعت هر 4 فن را 0 مشاهده کردید، این مشکل به طور کلی به منبع تغذیه یا همان پاور ماینر مربوط است. در این حالت ابتدا سیم برق پاور 12 ولت را جدا کرده و دوباره وصل کنید. اگر که سرعت چرخش فن‌ها همچنان 0 باشد، نیاز است که پاور را جایگزین کنید.
 • در کرنل لاگ می‌بینید که تعداد خنک کننده‌های ماینر از 4 عدد کمتر است یا پنل کاربری نشان می‌دهد که سرعت چرخش فن 0 است.

فن در کرنل لاگ

راه حل:

در قدم اول بررسی کنید که کابل فن ماینر به درستی متصل شده است یا نه. یکبار کابل را جدا کرده و دوباره متصل کنید. در غیر اینصورت سلامت فن را بررسی کنید. (دقت کنید این عمل حتما در حالتی که دستگاه خاموش است انجام شود؛ زیرا درحالتی که ماینر روشن باشد و بخواهیم هر کابلی را روی کنترل بورد جابجا کنیم ممکن است منجر به سوختن پردازنده یا سایر اجزای ماینر شود)

اگر خنک کننده آسیب دیده باشد، نیاز است که این قطعه را تعویض کنید؛ چرا که خنک کننده‌های ماینر عموما قطعات تعمیر پذیری نیستند و جاگزینی آن‌ها از لحاظ مالی به صرفه تر است.

 • سرعت چرخش فن خیلی کم است:

سرعت گردش پایین فن

راهکار :

بررسی کنید که آیا کابل فن خنک کننده ماینر به درستی وصل شده است یا خیر. کابل را جدا کرده و مجدد متصل کنید. (توجه کنید این عمل حتما در حالتی که دستگاه خاموش است انجام شود؛ چون اگر بخواهیم درحالتی که ماینر روشن باشد هر کابلی را روی کنترل بورد جابجا کنیم، ممکن است منجر به سوختن پردازنده یا سایر اجزای ماینر شود.) در این حالت نیز در صورتی که به نتیجه‌ی درستی نرسیدید، نیاز است که سیستم خنک کننده دستگاه تعویض شود.

 • آسیب فیزیکی: در تصویر زیر می‌بینید که پره‌های فن شکسته شده اند. در این حالت خنک کننده ماینر دچار آسیب فیزیکی شده و باید تعویض شود. اگر تیغه‌ی فن آسیب ببیند، در هنگام کار کردن باعث لرزش دستگاه ماینر شده و در طولانی مدت به دستگاه آسیب می‌رساند.

فن شکسته ماینر

همچنین مواردی مانند تغییر شکل جزئی فن، بلبرینگ غیر عادی، تغییر شکل توری فن و … می‌تواند باعث آسیب به دستگاه استخراج رمزارز شود. به طور خلاصه، زمانی که خنک کننده ماینر دارای صدای غیر عادی یا لرزش است، باید بدانید که خنک کننده دستگاه ماینر آسیب دیده و باید آن را تعویض نمایید.

 • سرعت چرخش فن خیلی بالاست: ماینر استاتوس نشان می‌دهد که دور فن دستگاه به 30600 دور در دقیقه رسیده است و ماینر همچنان در حال کار کردن است. به یاد داشته باشید که سرعت چرخش خنک کننده ماینر ما 6000 دور در دقیقه است و نمی‌تواند به چنین سرعت بالایی برسد.

بنابراین در این حالت مطمئن باشید که سیستم خنک کننده خراب شده است. در صورتی که چنین وضعیتی را مشاهده کردید، برای اطمینان از عملکرد هرچه بهتر ماینر به شما توصیه می‌کنیم تا خنک کننده دستگاه ماینر را تعویض کنید.

 • کابل فن آسیب دیده: همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، کابل خنک کننده ماینر آسیب دیده که منجر به کم شدن سرعت چرخش و یا شناسایی نشدن فن توسط کنترل برد می‌شود. از تصویر زیر مشخص است که کابل فن آسیب دیده و خرابی آن باعث اتصال کوتاه بدنه یا کابل شده است.

کابل آسیب دیده فن

 • کرنل لاگ نشان می‌دهد که یکی از فن‌ها با سرعت کمتری نسبت به بقیه می‌چرخد. ماینر عموما خرابی فن را گزارش نمیکند؛ به همین دلیل نیاز است که عملکرد فن دستگاه ماینر را به صورت منظم بررسی کنید. اگر یک خنک کننده نسبت به بقیه با عملکرد پایین تری کار می‌کند، نیاز است که آن را تعویض کنید.
خواندن
آموزش تعمیر و عیب یابی واتس ماینر ؛ راهنمای کاربردی

سخن آخر

فن در سخت افزار ماینینگ یک عضو حیاتی است. در صورتی که خنک کننده ماینر به درستی کار نکند، تمامی اجزای دستگاه دچار خرابی‌های جبران ناپذیر خواهند شد. بنابراین بسیار مهم است که خنک کننده‌های دستگاه به درستی و در زمان مشخص سرویس و تمیز شوند. در صورت نیاز برای سرویس اولیه دستگاه ماینر خود و یا تعویض فن خنک کننده ماینر، می‌توانید به صفحه‌ی سرویس دوره ای دستگاه ماینر در خدمات سایت هشبان مراجعه کنید.

فن دستگاه ماینر را چطور تعمیر کنم؟

فن از جمله قطعاتی است که تعمیرات بخصوصی را نمی‌پذیرد. سوکت ها و سیم ها قابل تعویض هستند؛ اما در صورت خرابی، خرید و جایگزینی یک فن جدید به صرفه تر است.

فن دستگاه استخراج را چطور تست کنیم؟

تست سلامت فن دستگاه ماینر، بر روی خود دستگاه امکان پذیر می‌باشد و ابزار مخصوصی برای این کار وجود ندارد. دستگاه پس از روشن شدن، سلامت فن‌ها را به شما اطلاع می‌دهد.

سرعت استاندارد فن ماینر چقدر است؟

سرعت فن استاندارد ماینر عموما بر روی 6000 است. در خیلی موارد برای کم کردن صدای دستگاه، دور فن را در محدوده‌ی 5000-4000 نیز تنظیم می‌کنند که ما به شما این کار را توصیه نمی‌کنیم.

علت کم و زیاد شدن دور فن دستگاه ماینر چیست؟

سرعت چرخش فن‌ها را باید به صورت مرتب چک کرد. اختلاف سرعت فن‌ها باید همواره کمتر از 3000 باشد. در صورت پایین بودن سرعت فن، احتمال اشکال در برق رسانی دستگاه وجود دارد. در دور فن بالای 7000، فن باید تعویض شود.

دلایل خرابی فن دستگاه استخراج رمز ارز چیست؟

خرابی فن ماینر عموما به دلایلی مانند عدم سرویس به موقع، گرد و خاک، دمای بالای محیط، ضربه و یا گذشت عمر و فرسودگی اتفاق می‌افتد.

بالا بودن دور فن ماینر به چه دلیل است؟

در صورت بالا رفتن دور فن خنک کننده ماینر، این موارد را بررسی کنید: درستی کارکرد سنسور دما، مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری کنترل برد، اتصالات فن مخصوصا سیم عموما آبی رنگ که برای تنظیم سرعت فن استفاده می‌شود. در برخی تعمیرگاه‌ها این سیم را قطع می‌کنند تا فن با نهایت سرعت خود کار کند.

چطور دور فن خنک کننده ماینر را تنظیم کنیم؟

کاربر میتواند با استفاده از فریمورهای غیر استاندارد، دور فن دستگاه ماینر را تنظیم کند. اما با استفاده از فریمور غیر از استاندارد کارخانه، احتمال این وجود دارد که دور فن به اندازه کافی تنظیم نشده و در نهایت موجب گرم شدن و آسیب به دستگاه شود.

چطور می‌توان سرعت خنک کننده ماینر را افزایش داد؟

افزایش سرعت فن به منظور کاهش گرمای دستگاه حتی در زمان نوسانات برق انجام می‌شود. این موضوع استهلاک فن را بالا برده و باعث خرابی زودهنگام آن می‌شود. اگر برق رسانی به حدی باشد که دور چرخش از 6000 تجاوز کند، فن به سرعت خراب می‌شود.

نرم افزار کنترل فن ماینر چیست؟

با استفاده از نرم افزارهای واچر که عموما در فارم‌ها استفاده می‌شوند، کاربر می‌تواند اطلاعاتی مانند دور فن، درجه حرارت دستگاه، هش ریت و ... را نظارت کرده و تغییر دهد.

بالا بردن دور فن ماینر چطور انجام می‌شود؟

اگرچه فن‌ها توانایی کار کردن با قدرت 100% خود را دارند، اما برای ماینینگ 24 ساعته این کار اصلا به صلاح نبوده و باعث استهلاک بالا و خرابی زودهنگام فن می‌شود.

مشکلات فن حلزونی ماینر چیست؟

فن حلزونی عموما برای کاهش صدای ماینر استفاده می‌شود؛ اما به دلیل استاندارد نبودن، در بسیاری موارد درست عمل نکرده و باعث افزایش دمای دستگاه و در نهایت آسیب به اعضای داخلی دستگاه می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.8]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار