معرفی ارز دیجیتال کاسپا (Kaspa)

معرفی ارز دیجیتال کاسپا (Kaspa)

ارز دیجیتال کاسپا (Kaspa) از جمله پروژه‌هایی فعال در بازار است که از همان ابتدا با هدف رفع چالش‌های سیستمی و ساختاری بیت کوین توسعه پیدا کرد. ارز دیجیتال کاسپا پلتفرمی برای ثبت سریع و امن تراکنش است. در این مقاله قابلیت‌ها و اهداف ارز دیجیتال کاسپا را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ با هشبان همراه باشید.

معرفی ارز دیجیتال کاسپا (Kaspa)

بیت کوین در سال 2009 با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت بین المللی در جوامع عرضه شد. ساتوشی ناکاماتو قصد داشت بیت کوین را جایگزین سیستم‌های بانکی وابسته به دولت کند. از آنجایی که این دارایی دیجیتال ثبت سریع تراکنش با کارمزد کم را برای کاربران امکان‌پذیر کرده است؛ او گمان می‌کرد که سال‌ها بعد هولدرهای بیت کوین برای انجام تبادلات مالی خود از این دارایی دیجیتال استفاده می‌کنند. اما بیت کوین در حال حاضر عموما برای ذخیره ارزش به کار گرفته می‌شود.

در حالت کلی پروژه‌های فعال در بازار ارز دیجیتال راهکارهای متفاوتی برای مدیریت و ثبت تراکنش‌های کاربران به‌کار می‌گیرند. بیت کوین به عنوان اولین و محبوب‌ترین دارایی دیجیتال از الگوریتم اثبات کار (PoW) استفاده کرد. به بیان دیگر، شبکه بلاک چین بیت کوین برای تایید تراکنش‌ها از ماینرها کمک می‌گیرد.

الگوریتم PoW طی سال‌هایی که گذشت ثابت کرد که می‌تواند امنیت لازم و کافی را در شبکه بیت کوین ایجاد کند؛ اما این سیستم بر خلاف ارائه امنیت قابل قبول، با مشکل مقیاس‌پذیری کم مواجه است. ارز دیجیتال کاسپا با نماد اختصاری KAS در دسته پروژه‌هایی قرار دارد که از همان ابتدا با هدف رفع مشکلات سرعت و مقیاس پذیری ایجاد شد.

ارز دیجیتال کاسپا با جاگزینی پروتکل GhostDAG سعی داشت این مشکل را حل کند. به‌کارگیری پروتکل GhostDAG، خودکارسازی فرآیند تایید تراکنش‌ها را امکان‌پذیر کرده است. این ساختار علاوه بر افزایش مقیاس‌پذیری به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کند. بلاک چین بدون نیاز به مجوز (Permissionless) کاسپا هم موجب شده عموم افراد به شبکه دسترسی داشته باشند.

توسعه‌دهندگان پروژه کاسپا با استفاده از تکنیکی به نام Pruning، داده‌های مربوط به تراکنش‌های شبکه را کنترل و مدیریت می‌کند. در واقع کاسپا با محدودسازی داده‌های در دسترس احتمال بروز مشکلاتی مانند حمله 51 درصدی را به حداقل میزان ممکن می‌رساند. پروتکل GhostDAG یک نوع الگوریتم اثبات کار است؛ بنابراین Kaspa در دسته ارزهای دیجیتال قابل استخراج قرار می‌گیرد. در واقع توسعه‌دهندگان با ایجاد تغییراتی در الگوریتم PoW، ضعف‌ها و ایرادات آن را برطرف کرده‌اند.

در حال حاضر هر ثانیه یک بلاک جدید به شبکه کاسپا اضافه می‌شود. داده‌های مربوط به تراکنش‌ها بعد از ارسال به ماینرها سریعا در دفترکل پروژه که blockDAG نام دارد؛ ثبت می‌شوند. همین موضوع باعث شده برخی از کارشناسان کاسپا را به عنوان سریع‌ترین و مقیاس‌پذیرترین پروژه دارای الگوریتم اثبات کار بشناسند.

خواندن
علت افت هش ریت کارت گرافیک

ارز دیجیتال کاسپا توانست علاوه بر افزایش قابل توجه سرعت ایجاد بلاک در شبکه، امنیت کافی را برای کاربران فراهم کند. با توجه به پایان نرسیدن فرآیند توسعه پروژه، بنیان‌گذاران سعی دارند در آینده نزدیک علاوه بر افزایش سرعت ساخت بلاک، قابلیت اجرای قرارداد هوشمند در بستر شبکه را هم در اختیار کاربران قرار دهند.

تمام جزئیات مربوط به برنامه‌های بنیان‌گذاران برای روند توسعه پروژه هم در سایت رسمی کاسپا قابل مشاهده است. در ادامه قابلیت‌های اصلی و مزیت‌های رقابتی ارز دیجیتال کاسپا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.


بیشتر بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین ؛ راهنمای جامع استخراج بیت کوین


قابلیت های ارز دیجیتال کاسپا

بسیاری از کارشناسان معتقدند که پروژه کاسپا با هدف برطرف کردن معضل سه گانه بلاک چین (Trilemma) طراحی و توسعه داده شده است. معضل سه گانه به این موضوع اشاره دارد که پروژه‌های ارز دیجیتال عموما نمی‌توانند هر سه فاکتور امنیت، مقیاس پذیری و عدم تمرکز را حفظ کنند.

اما کاسپا با به‌کارگیری blockDAG، ثبت سریع و ایمن تراکنش‌ها در بستری با مقیاس‌پذیری قابل قبول را امکان‌پذیر کرده است. با توجه به ساختار غیر متمرکز پروژه، کاسپا توانسته معضل سه گانه بلاک چین را تا حدودی برطرف کند. اما قابلیت‌های کلیدی ارز دیجیتال کاسپا چه مواردی را شامل می‌شوند؟

ثبت سریع تراکنش‌ ها

در بسیاری از پروژه‌های محبوب و شناخته شده بازار ارز دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم زمان زیادی صرف ثبت تراکنش در بستر شبکه می‌شود. این موضوع شاید در ابتدای مسیر اهمیت چندانی نداشته باشد؛ اما در دراز مدت مانع فراگیری و پذیرش دارایی دیجیتال در جوامع جهانی می‌شود.

محدودیت ثبت تراکنش در پروژه‌های ارز دیجیتال عموما از طراحی غلط سیستمی و ساختاری بلاک چین نشات می‌گیرد. کارشناسان معتقدند شبکه کاسپا به دلیل ثبت چندین تراکنش‌ در ثانیه می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام تبادلات روزانه باشد.

تایید لحظه ای

اگر با روند استخراج در پروژه‌های دارای الگوریتم PoW آشنایی داشته باشید؛ می‌دانید که اطلاعات تراکنش‌ بعد از  قرار گرفتن در بلاک باید توسط یکی از ماینرها یا اصطلاحا نودهای فعال در شبکه تایید شود. در واقع تایید ماینر، اعتبار و درستی اطلاعات مربوط به تراکنش را نشان می‌دهد.

پیچیدگی معادلات ریاضی بلاک‌ها در شبکه بیت کوین باعث شده فرآیند تایید هر بلاک حدودا 10 دقیقه طول بکشد. کاسپا با تایید لحظه‌ای تراکنش‌ها این مشکل را برطرف کند. در حالت کلی میانگین زمان لازم برای تایید و نهایی شدن تراکنش در شبکه کاسپا، 10 ثانیه است. طبق ادعای توسعه‌دهندگان این زمان در آپدیت‌های بعدی پروژه کمتر هم خواهد شد.


بیشتر بخوانید: استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه باید درباره ماینینگ بدانید


مقیاس پذیری

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد؛ ثبت و تایید تراکنش‌ها در شبکه کاسپا بسیار سریع انجام می‌شود. اما آیا شبکه توانایی مدیریت این تعداد تراکنش را دارد؟ اکثر پروژه‌های بلاک چینی، مقیاس پذیری قابل قبولی ندارند.

به بیان دیگر عملکرد شبکه به محض افزایش تعداد کاربران با اختلال مواجه می‌شود. طراحی منحصربه‌فرد blockDAG کاسپا مدیریت تعداد بالایی از تراکنش‌ در بازه‌های زمانی کوتاه مدت را امکان‌پذیر کرده است. این ویژگی به خودی خود ساختار غیر متمرکز شبکه کاسپا را نشان می‌دهد.

خواندن
حمله 51 درصدی یا حمله اکثریت چیست؟

ارتقاء عملکرد PoW

مشکل مقیاس پذیری و سرعت در پروژه‌های فعال در بازار ارز دیجیتال به قدری جدی شده است که برخی از توسعه‌دهندگان به دنبال متمرکزسازی پروژه‌ها هستند. اما هدف اصلی ارزهای دیجیتال از همان ابتدا، ایجاد سیستم‌های مالی جهانی و غیر متمرکز بود.

پروژه کاسپا برای حفظ عدم تمرکز، الگوریتم kHeavyHash را به‌کار گرفت. این الگوریتم برای تایید و ثبت تراکنش‌‌ها طی فرآیند استخراج انرژی کمتری مصرف می‌کند. در واقع بنیان‌گذاران پروژه توانستند با ایجاد تغییراتی در ساختار این الگوریتم، عملکرد PoW را ارتقاء دهند.


بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع الگوریتم اجماع در بلاک چین


حفظ امنیت

رویکرد ارز دیجیتال کاسپا برای حفظ امنیت شبکه تا حد زیادی به بیت کوین شباهت دارد. بدین صورت که توسعه‌دهندگان این پروژه برای تاید و ثبت تراکنش‌ از ماینرها کمک می‌گیرند. ساختار کاملا غیر متمرکز و بدون نیاز به مجوز هم از جمله قابلیت‌‌های یکسان بین کاسپا و بیت کوین هستند. تمام کاربران علاقه‌مند می‌توانند در استخراج کاسپا مشارکت داشته باشند و پاداش دریافت کنند.

دفتر کل blockDAG

بلاک چین به‌کار رفته در پروژه کاسپا، blockDAG نام دارد. در این سیستم منحصربه‌فرد، بلاک‌ها به صورت موازی ایجاد می‌شوند؛ همین موضوع سرعت تایید و ثبت تراکنش‌ها در بستر شبکه را تا حد قابل توجهی افزایش داده است.

استخراج ارز دیجیتال کاسپا

هر ثانیه یک بلاک جدید در شبکه کاسپا ایجاد می‌شود. بنابراین علاقه‌مندان به این پروژه در هر ثانیه شانس استخراج موفق و دریافت پاداش از شبکه را دارند. در چنین شرایطی حتی سرمایه‌گذاران خرد و افرادی که دستگاه‌های معمولی دارند هم می‌توانند با مشارکت در فرآیند ماینینگ، درآمد کسب کنند.

الگوریتم استخراج kHeavyhash در کاسپا پیاده‌سازی شده است. این دارایی دیجیتال هنوز محبوبیت چندانی بین استخراج‌کنندگان فعال در صنعت ماینینگ ندارد. همین موضوع موجب شده کاربران بتوانند با استفاده از قدرت پردازشی کارت گرافیکی (GPU) هم ارز دیجیتال کاسپا را استخراج کنند.

البته اسیک ماینرهایی هم هستند که به صورت اختصاصی برای استخراج ارز دیجیتال کاسپا طراحی و ساخته شده‌اند؛ به عنوان مثال می‌توان به ماینر KS3 اشاره کرد. شما با استفاده از توان پردازشی این اسیک ماینر، ارز دیجیتال کاسپا را استخراج می‌کنید. عدم وجود رقابت شدید بین استخراج‌کنندگان دلیل اصلی افزایش سودآوری سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به این پروژه است.

اما از آنجایی که عوامل متعددی درآمد ماینرها را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید ماینر مقاله «میزان درآمد ماینر و نحوه محاسبه درآمد ماینینگ» را مطالعه کنید.

سخن پایانی

ساختار کلی پروژه‌های فعال در بازار ارز دیجیتال همواره در حال تغییر است؛ بنابراین نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از عملکرد و روند قیمت این دارایی دیجیتال در دراز مدت ارائه داد. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از ضررهای احتمالی پیش از خرید یا استخراج ارز دیجیتال کاسپا تمام جوانب را بادقت بسنجید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار