طریقه شستن هشبرد ها و سرویس دستگاه ماینر به چه صورت است؟

wash hashboard and miner service

با توجه به فعالیت شبانه روزی دستگاه‌های ماینر بروز خرابی و مشکل در قطعات این تجهیزات الکترونیکی، کاملا طبیعی است. هشبرد به عنوان یکی از قطعات اصلی ماینر شناخته می‌شود. نشستن گرد و غبار بر روی هشبرد، آسیب دیدگی و بروز اختلال در فرآیند استخراج را با خود به همراه دارد. با این حساب تمیزکاری منظم و دوره‌ای هشبرد، همواره حائز اهمیت است. در واقع شما می‌توانید با انجام اقدامات لازم در زمینه شستن هشبرد احتمال آسیب دیدگی‌های جدی را به حداقل میزان ممکن برسانید. در این مقاله علاوه بر آشنایی با روند سرویس دستگاه ماینر، نحوه تمیزکاری و شستن هشبرد را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سرویس دستگاه ماینر

کارشناسان فعال در صنعت ماینینگ همواره بر اهمیت بسیار بالای سرویس دستگاه ماینر تاکید دارند. در واقع نادیده گرفتن این توصیه مشکلاتی مانند کاهش طول عمر دستگاه، کند شدن فرآیند استخراج و افزایش هزینه برق مصرفی ماینر را با خود به همراه دارد. طی فرآیند سرویس دستگاه ماینر، فن‌ها، کنترل برد و هشبردها با ابزاری به نام Blower تمیز می‌شوند. پیش از پرداختن به نحوه تمیز کردن و شستن هشبرد، شما را با این قطعه و عملکرد کلی آن بیشتر آشنا می‌کنیم.


بیشتر بخوانید: آنچه از مصرف برق ماینر باید بدانید


هشبرد ماینر چیست؟

هشبرد (Hash Board) به عنوان یکی از اصلی‌ترین قطعات ماینر شناخته می‌شود؛ حتی برخی با توجه به کاربرد این قطعه آن را قلب ماینر می‌نامند. هشبرد وظیفه انجام محاسبات و پردازش‌های سنگین طی فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال را بر عهده دارد. کاربرد هشبرد در ماینینگ موجب شده تا علاوه بر استهلاک بیشتر، قیمت بالاتری نیز در مقایسه با سایر قطعات دستگاه ماینر، داشته باشد. در حالت کلی به دلیل فعالیت شبانه روزی این تجهیزات الکترونیکی سرمایه‌گذاران همواره هزینه‌ای را صرف تعمیر ماینر می‌کنند. رعایت نکات ایمنی و نگهداری هشبرد در شرایط استاندارد موجب بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های جانبی دستگاه ماینر شما می‌شود.

تعمیر هشبرد ماینر

نحوه نگهداری از هشبرد

دمای محیط نیز یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در عملکرد صحیح هشبرد دستگاه ماینر است. در صورت افزایش دمای فضایی که دستگاه ماینر در آن نگهداری می‌شود، احتمال خرابی و آسیب دیدگی هشبرد تا حد قابل توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین وجود سیستم تهویه و خنک کننده مناسب در فضای نگهداری دستگاه‌های ماینر همواره حائز اهمیت است. پیشنهاد می‌کنیم پیش از شروع فعالیت دستگاه‌های ماینر عملکرد صحیح فن‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهید؛ چرا که عدم خروج هوای گرم به بیرون، افزایش دمای محل نگهداری و ماینرها را با خود به همراه دارد.

خواندن
یک مرکز تعمیر ماینر معتبر چه ویژگی هایی دارد؟

بیشتر بخوانید: فن ماینر راهنمای جامع عیب یابی و بررسی انواع فن


تمیزکاری هشبرد ماینر در چه صورتی لازم و ضروری است؟

با توجه به فعالیت 24 ساعته دستگاه‌های ماینر، جریان هوا همواره با گرد و غبار وارد ماینر می‌شود. نشستن گرد و خاک روی دستگاه و هیت سینک، احتمال آسیب دیدگی به هشبرد را افزایش می‌دهد. با این حساب شستن هشبرد و تمیزکاری مداوم آن همواره به حفظ عملکرد درست و افزایش طول عمر دستگاه ماینر کمک می‌کند.

چه زمانی هشبرد نیاز به تمیز کردن دارد؟

در صورت مشاهده گرد و خاک بر روی بدنه دستگاه، هشبرد ماینر نیز نیازمند تمیزکاری و شستشو است. یکی از دلایل احتمالی افزایش قابل توجه دمای چیپ‌ها و بورد‌های ماینر، تجمع گرد و غبار روی هشبرد و هیت سینک‌ها است. در چنین شرایطی شستشوی هشبرد ماینر به عنوان بهترین راه برای رفع مشکل شناخته می‌شود. به طور کلی با توجه به توصیه کارشناسان فعال در این حوزه بهتر است هر ماه اقدامات لازم جهت سرویس و شستن هشبرد دستگاه ماینر خود را انجام دهید. به بیان ساده‌تر، شما با انجام این کار به افزایش طول عمر دستگاه و قطعات تشکیل دهنده آن کمک ‌می‌کنید.

نحوه شستن هشبرد و سرویس دستگاه ماینر به چه صورت است؟

مراحل تمیزکاری و شستن هشبرد دستگاه ماینر به ترتیب زیر است:

  • پیش از هر چیز ماینر را باز کنید.
  • در ادامه با استفاده از قلمو، گرد و غبار و کثیفی‌ها را از روی هشبرد پاک کنید.
  • سپس برای تمیزکردن گرد و خاک‌های باقی مانده با بلوور روی هشبرد را باد بگیرید. رعایت فاصله لازم بین بلوور و ماینر هنگام باد گرفتن دستگاه همواره حائز اهمیت است؛ چرا که عدم رعایت فاصله استاندارد می‌تواند آسیب دیدگی‌های جدی را برای ماینر شما به همراه داشته باشد.

در اکثر موارد هشبرد بعد از انجام نکات ساده‌ای که گفته شد، تمیز می‌شود.

تمیز کردن گرد و خاک از هشبرد ماینر

این روند برای ماینرهای بیت مین نیز قابل اجرا است؛ اما در حالت کلی تفاوت‌هایی بین هشبرد دستگاه‌های بیت مین و سایر برندها از جمله واتس ماینر، آلوالون و دستگاه‌های اینوسیلیکون T2T مشاهده می‌شود. با توجه به ساختار این دستگاه‌ها، هشبرد بین دو سینک آلومینیومی بزرگ قرار می‌گیرد. هیت سینک‌های این دسته از ماینر‎ها هنگام تمیز کردن هشبرد، باز می‌شوند.

پس از اتمام فرآیند تمیزکاری هشبرد، شما برای بستن هیت سینک‌ها خمیر سیلیکونی نیاز دارید. خمیر سیلیکونی به کار گرفته شده طی این فرآیند از ضریب انتقال حرارتی مشخصی برخوردار است. به بیان ساده‌تر، ضریب انتقال حرارت آن باید رسانایی گرمایی یکسان یا بالاتر از میزان رسانایی گرمایی استفاده شده توسط کارخانه را داشته باشد.

خواندن
بررسی منبع تغذیه جدید Bitmain به نام APW7

حمام التراسونیک برای شستن هشبرد

در حالت کلی اگر نتوانستید با استفاده از قلمو و بلوور، هشبرد ماینر را به اندازه کافی تمیز کنید، حمام التراسونیک راه حل پیشنهادی کارشناسان فعال در این حوزه برای شما است. حمام التراسونیک نیز یکی از روش‌های شستن هشبرد است. دستگاه التراسونیک طی این فرآیند تمام گرد و خاک، آلودگی‌ و آلاینده‌های موجود بر روی قطعات و دستگاه‌های الکتریکی را به سرعت پاک می‌کند. فرآیند شستن هشبردها در حمام التراسونیک با ریختن آب در داخل وان دستگاه شروع می‌شود.

بهتر است هنگام انجام این فرآیند از آب DM یا همان آب دو بار تقطیر شده، استفاده کنید. در مرحله بعدی محلول شستشوی مخصوص را با توجه به دستورالعمل‌های آن اضافه کرده و هشبردها را داخل حمام التراسونیک قرار دهید. لایه‌های کثیفی، گرد و غبار و هر چیز اضافه‌ای که به هشبردها چسبیده باشد، بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی (5 الی 15 دقیقه) به کلی از قطعه جدا می‌شود.

حمام التراسونیک برای شستن هشبرد و قطعات الکترونیکی

از آنجایی که دستگاه به منبع تغذیه متصل نیست، شستشو با این روش صدمه‌ای به ماینر وارد نمی‌کند. با این حساب می‌توانید بدون هیچ نگرانی هشبردها را در محلول غوطه ‌ور کنید. البته خشک کردن هشبرد بعد از حمام التراسونیک، الزامی است. بنابراین پیش از قرار دادن هشبرد در ماینر حتما از خشک بودن قطعات مطمئن شوید.


بیشتر بخوانید: نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر ؛ افزایش راندمان و طول عمر


سخن پایانی

در حالت کلی رعایت توصیه‌هایی که گفته شد و نگهداری درست از ماینر موجب بهبود عملکرد، افزایش کارایی، کاهش احتمال بروز خرابی و مشکل در دستگاه می‌شود. بنابراین سرویس دستگاه در فواصل زمانی کوتاه و منظم، زیان‌های مالی را به حداقل میزان ممکن می‌رساند. شما می‌توانید با توجه به نکاتی که درباره نحوه شستن هشبرد گفته شد، هزینه‌های جانبی ناشی از تعمیر و سرویس دستگاه خود را کاهش دهید.

مجموعه هشبان به عنوان اولین و مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر دستگاه ماینر در ایران خدمات قابل قبولی را در زمینه «تعمیر هشبرد» و «سرویس دوره‌ ای ماینر» به شما کاربران عزیز ارائه می‌دهد. تعمیر و تعویض قطعات ماینر خود را با خیالی آسوده به متخصصان حرفه‌ای و مجرب مجموعه ما بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار