طریقه شستن هشبردها و سرویس دستگاه ماینر به چه صورت است؟

wash hashboard and miner service

یکی از علل اصلی آسیب دیدگی و بروز خرابی در هشبرد و سایر قطعات ماینر، وجود ذرات گرد و غبار و کثیف بودن قطعات است. برای حل این مشکل، تمیز کردن اصولی هشبرد و سایر قطعات از جمله فن و کنترل برد و سرویس دستگاه ماینر به صورت منظم ضروری است. در این مقاله ابتدا مروری بر سرویس دستگاه ماینر خواهیم داشت و سپس به طور خاص تمیز کردن و شستن هشبرد را بررسی می کنیم.

سرویس دستگاه ماینر

سرویس دستگاه ماینر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه اگر از این موضوع غافل شوید ممکن است آسیب هایی به دستگاه شما وارد شود، از جمله: عمر دستگاه شما کم شود، سرعت استخراج رمز ارز کاهش پیدا کند و یا منجر به بالا رفتن هزینه برق مصرفی ماینر شود.

توصیه می کنیم سرویس دستگاه ماینر به صورت ماهیانه انجام شود. در سرویس ماینر، دستگاه باز می شود و فن ها، کنترل برد و هشبردها با ابزاری به نام Blower تمیز می شوند. در ادامه این مقاله به نحوه تمیز کردن و شستن هشبردها می پردازیم و اما پیش از این با هشبرد و کارکرد آن کمی آشنا شویم.

تعمیر هشبرد ماینر

هشبرد چیست؟

هش برد ماینر (Hash Board) یکی از قطعات حیاتی ماینر و به عبارتی قلب ماینر محسوب می شود. وظیفه هشبرد انجام پردازش های سنگین است. این قطعه به دلیل وظایف حیاتی که دارد، به نسبت قطعات دیگر دستگاه ماینینگ قیمت بالاتری دارد و همچنین استهلاک آن نیز بیشتر است؛ لذا نگهداری مناسب از آن از اهمیت بالایی در کارکرد صحیح دستگاه ماینر و همچنین صرفه جویی در هزینه ها برخوردار است.

نگهداری از هشبرد

یکی از عواملی که روی کارکرد صحیح هشبرد تاثیر دارد، دمای محیط اطراف ماینر است. در صورتی که دمای محیطی که ماینر در آن حضور دارد افزایش پیدا کند، احتمال آسیب دیدگی هشبرد و خرابی آن افزایش پیدا می کند. بنابراین حتما باید از تهویه و خنک کننده های مناسب و سالم برای جایی که دستگاه ماینر در آن قرار دارد استفاده کنیم.

علت بالا رفتن دمای ماینر
خواندن

همچنین اطمینان حاصل شود که هوای گرمی که از فن های دستگاه خارج می شود، به بیرون اتاق هدایت شود و در فضای اتاق یا محل نگهداری ماینر ها وارد نشود.


بیشتر بخوانید:

فن ماینر|راهنمای جامع عیب یابی و بررسی انواع فن

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر؛ افزایش راندمان و طول عمر

آموزش تعمیر ماینر؛ راهنمای جامع در سال 2022


چه زمانی هشبرد نیاز به تمیز کردن دارد؟

از آنجایی که ماینرها کارکرد طولانی مدت و شبانه روزی دارند، همواره جریان هوا همراه با گرد و غبار وارد ماینر می شود. این گرد و خاک ها روی هشبرد و هیت سینک آن نیز می نشینند و ممکن است باعث آسیب رساندن به هشبرد شوند. از این رو برای کارکرد مناسب هشبرد و افزایش طول عمر آن بایستی به صورت منظم شستن هشبرد انجام شود.

چه زمانی هشبرد نیاز به تمیز کردن دارد؟

هرگاه متوجه شدید روی بدنه دستگاه ماینر گرد و خاک نشسته است، احتمالا هشبرد نیز نیاز به تمیز کردن و شستشو دارد.

علاوه بر این مورد اگر متوجه شدید که عملکرد هیت سینک های هش برد دچار اختلال شده و یا درجه حرارت چیپ ها و بوردهای ماینر بیش از حد استاندارد شده است، ممکن است به دلیل تجمع گرد و غبار روی هشبرد و هیت سینک ها این موضوع پیش آمده باشد و هشبرد نیاز به شستشو داشته باشد.

به طور کلی پیشنهاد می کنیم هر یک ماه برای افزایش طول عمر دستگاه ماینر و قطعات آن، دستگاه سرویس شود و تمیزکاری روی آن انجام شود.

طریقه شستن هشبرد ها و سرویس دستگاه ماینر به چه صورت است؟

برای تمیز کردن و شستشوی هشبرد بایستی دستگاه را باز کنید و سپس مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا با قلمو، اجسام و گرد و غبارهای بزرگتر را از روی هشبرد پاک کنید.
  • سپس با بلوور روی هشبرد باد بگیرید تا گرد و خاک باقی مانده نیز تمیز شود. توجه کنید هنگام باد گرفتن، بلوور فاصله لازم را با دستگاه داشته باشد تا باعث آسیب رسانی به ماینر نشود.

در اکثر اوقات تا همین حد تمیز کردن هشبرد ها کفایت می کند.

تمیز کردن گرد و خاک از هشبرد ماینر

این روند برای دستگاه های بیت مین قابل انجام است؛ اما هشبردهای دستگاه های دیگر از جمله واتس ماینرها، آوالون ماینرها و دستگاه های اینوسیلیکون T2T، با هشبرد های دستگاه های بیت مین تفاوت هایی دارند. در این دستگاه ها، هشبرد بین دو هیت سینک آلومینیومی بزرگ قرار گرفته است. برای تمیز کردن هشبرد در این ماینرها، هیت سینک ها باید باز شوند. پس از تمیز کردن هشبرد، برای بستن هیت سینک ها نیاز به خمیر سیلیکونی است. ضریب انتقال حرارتی خمیر سیلیکونی که به این منظور به کار می رود، باید دارای رسانایی گرمایی یکسان یا بالاتر نسبت به رسانایی گرمایی که کارخانه استفاده کرده، باشد.

هر آنچه که باید در مورد درامد ماینر بدانید؛ قیمت، هزینه نگهداری و محاسبه درآمد
خواندن

حمام التراسونیک برای شستن هشبرد

اگر هشبردها با قلمو و بلوور به اندازه کافی تمیز نشدند، می توان از حمام التراسونیک برای شستن هشبرد استفاده کرد. التراسونیک دستگاهی است که به کمک آن می توان به سرعت و بصورت کامل گرد و خاک، آلودگی و هر آلاینده ای را از روی قطعات و دستگاه های الکتریکی پاک کرد. برای شستن هشبردها، ابتدا بایستی آب را داخل وان دستگاه بریزیم (توصیه می شود از آب DM یا آب دو بار تقطیر شده استفاده شود). در مرحله بعد محلول شستشوی مخصوص را بر اساس دستور العمل آن اضافه می کنیم و هشبردها را داخل حمام التراسونیک قرار می دهیم. در عرض مدت کوتاهی (5 تا 15 دقیقه) خواهید دید که لایه های کثیفی و گرد و غبار و هر چیز اضافه ای که به هشبردها چسبیده باشد، جدا می شود.

حمام التراسونیک برای شستن هشبرد و قطعات الکترونیکی

توجه کنید که به دلیل اینکه اتصالی به منبع تغذیه وجود ندارد، لذا شستشو با این روش صدمه ای به دستگاه وارد نمی کند و بدون نگرانی می توانید هشبردها را در محلول غوطه ور کنید. همچنین به این نکته نیز توجه کنید که پس از شست و شو با حمام التراسونیک، حتما از خشک شدن بردها مطمئن شوید.

جمع بندی

یکی از موضوعات پر اهمیت در نگهداری دستگاه های ماینر، افزایش کارایی، کاهش نرخ خرابی و در نتیجه جلوگیری از زیان های مالی، سرویس دستگاه ماینر در فواصل منظم است. در این مقاله با طریقه تمیز کردن و شستن هشبرد، به عنوان یکی از اجزای اصلی دستگاه ماینینگ آشنا شدیم. اگر دستگاه ماینر شما نیاز به سرویس دارد، می توانید از خدمات سرویس دوره ای دستگاه ماینر هشبان استفاده کنید. همچنین در صورت خرابی هشبرد ماینرتان، به صفحه تعمیر هشبرد مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید