جشنواره تابستانی هشبان شروع شد. سرویس دستگاه های ماینر برند Whatsminer و Antminer با تخفیف ویژه برای مشتریان جدید و خدمات ویژه برای همراهان قدیمی

کاهش صدای ماینر و راهکارهای آن

reducing miner sound 715x415 - کاهش صدای ماینر و راهکارهای آن

یکی از چالش هایی که در مورد دستگاه های ماینر وجود دارد آلودگی صوتی این سخت افزارها و نحوه کاهش صدای ماینرها است. به خصوص اگر بخواهید دستگاه ماینر را در خانه یا محیط های شهری نگهداری کنید. به همین دلیل است که مزارع بزرگ استخراج ارزهای دیجیتال معمولا در فضاهایی خارج از شهر و به دور از مناطق مسکونی ساخته می شوند تا موجب آزار و اذیت شهروندان نشوند.

اما قرار گرفتن این دستگاه های پر سر و صدا در خارج شهر و محیط های صنعتی باعث نمی شود که به دنبال راهکاری برای کاهش صدای ماینرها نباشیم. از این رو مشاهده می کنیم، امروزه شرکت‌های بسیاری درصدد یافتن راهکاری برای کاهش صدای ماینر هستند و یکی از دلایل اصلی تولید دستگاه‌های ماینر Hydro، برطرف کردن همین مشکل بوده است.

در این مقاله به شرح روش‌هایی برای کاهش صدای ماینر می‌پردازیم و توصیه می کنیم که از روش‌های علمی، همراه با مشورت با افراد ماهر آن ها را انجام دهید.

چرا دستگاه ماینر صدا می‌دهد؟

تجهیزات ماینینگ، به خصوص ماینر ای سیک (ASIC Miner) به دلیل کارکرد شبانه روزی که دارند، همواره روشن هستند و در نتیجه دمایشان بالا می رود. برای آنکه این افزایش دما به قطعات ماینر آسیب نزند، فن های ماینر از اهمیت بالایی برخوردار هستند و آنها نیز پیوسته روشن هستند. دستگاه های ماینر معمولا مجهز به دو فن هستند؛ یکی از آنها در ورودی هوا و دیگری در خروجی هوا قرار دارد تا گرمای تولید شده توسط ماینر را خارج کند.

این فن ها برای بیرون راندن هوای گرم داخل ای سیک ماینرها باید با سرعت مشخصی بچرخند. سرعت چرخش فن های ماینر به طور میانگین چیزی در حدود ۳۶۰۰ تا ۶۲۰۰ چرخش در هر دقیقه است. همین چرخش سبب افزایش تولید صدای ماینرها و آلودگی صوتی آ‌نها است. فن‌هایی با ۶۲۰۰RPM چیزی در حدود ۶۰ الی ۱۰۰ دسی بل آلودگی صوتی ایجاد می کند.

antminer s19 - کاهش صدای ماینر و راهکارهای آن

برای مثال دستگاه انت ماینر S۱۹، که در حال حاضر به عنوان یکی از سودآورترین اسیک ماینرهای بیت کوین شناخته شده است، دارای ۴ فن است و صدایی در حدود ۷۵db دارد.

راهکارهای کاهش صدای ماینر

از نظر تئوری، سه راه برای کاهش صدای ماینر و نویز آن وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

کاهش صدا از منبع؛ پایین آوردن دمای محیط

اصلی ترین وظیفه فن‌ها، خنک کردن ماینر است تا از آسیب دیدن چیپست‌ها و دیگر اجزای ماینر جلوگیری شود. فن های ماینر به طور خودکار سرعتشان را تنظیم می کنند. به همین دلیل اگر دستگاه ای سیک را در محیطی با دمای پایین قرار دهیم، سرعت چرخش فن ها کم شده و در نتیجه سر و صدای کمتری ایجاد خواهد شد.

کاهش صدای ماینر در انتقال صدا

یکی از راه‌های کاهش صدای ماینر، ایزوله و عایق کردن محیطی است که ماینر در آن قرار می‌گیرد. این روش شاید آسان به نظر برسد، اما اگر به درستی و توسط افراد ماهر در این حوزه انجام نشود می‌تواند بسیار آسیب‌زا و خطرناک باشد. عموما افرادی که دارای ماینر خانگی هستند از این روش‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه به دو روش برای کاهش صدای ماینر از طریق عایق کردن اشاره می کنیم:

استفاده از باکس های ماینینگ یا سایلنت باکس

امروزه هم برای کاهش صدای ماینرها و هم برای راحت‌تر خنک کردن ماینرها، از باکس‌های ماینینگ یا silentbox استفاده می‌کنند. عموما این باکس‌ها از چوب ساخته می‌شوند و تمامی فضای داخل آنها را با عایق‌های صوتی نسوز می‌پوشانند. مهم‌ترین نکته علاوه بر نسوز بودن عایق صدا، قرار دادن یک خروجی در مسیر فن خروجی است. نکته بسیار مهمی که در این قسمت باید به آن توجه شود، بزرگتر بودن سایز لوله از دهانه خروجی فن است.

خواندن
هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش چیست؟

از آنجایی که ماینر به طور ۲۴ ساعته در حال کار است و گرمای بسیار زیادی از خود تولید می کند، بهتر است از ورق گالوانیزه برای لوله خروجی استفاده کنیم؛ چرا که ورق گالوانیزه دارای مقاومت زیادی در برابر دماهای بالا است. همچنین برای کاهش بیشتر صدا می‌توانیم داخل لوله را نیز با عایق صوتی نسوز بپوشاینم.

باکس ماینینگ را می‌توان در منزل هم ساخت؛ اما اگر دانش و مهارت کافی برای ساخت آن را ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این کار را خودتان به تنهایی انجام ندهید و حتما از یک متخصص برای ساخت آن کمک بگیرید؛ چرا که اگر گرمای خروجی از فن‌ها نتواند به درستی از باکس چوبی خارج شود، به دستگاه آسیب می‌رسد و حتی می‌تواند منجر به آتش سوزی هم شود.

یکی از کارآمدترین باکس های ماینینگ، جعبه‌های کاهش صدا و نویز پر پیچ و خم یا Labyrinth است. این جعبه پر پیچ و خم، یکی از بهترین اثرهای کاهش صدای ماینر را در میان بسیاری از سایلنت باکس های ماینینگ دارد. در این باکس، میزان صدا به دلیل مسیر سختی که برای خارج شدن باید طی کند کم می‌شود. این کاهش صدا به قدری است که می‌توانید دستگاه ماینر خود را در اتاق خواب بگذارید و با خیال راحت بخوابید.

silentbox - کاهش صدای ماینر و راهکارهای آن
جعبه کاهش نویز Labyrinth

اما از ایرادات وارد به این باکس کاهش صدای ماینر، وزن و مساحت آن است. این باکس ماینینگ، در حدود ۸۰ کیلوگرم وزن دارد و مساحتی حدود ۱ متر مربع را نیز اشغال می‌کند. همچنین حتما باید توسط متخصصان این حوزه تولید شود تا گرما بتواند به طور مناسب از آن خارج شود و ماینر آسیب نبیند.

استفاده از پرده یا فوم های عایق صدا

یکی دیگر از راه‌های کاهش صدای ماینر در انتقال صدا، استفاده از پرده‌ یا فوم‌های عایق صدا است. اگر ماینرها در یک اتاق مخصوص و فضای محصور نگه‌داری می‌شوند، می‌توان دیواره‌های اتاق را با استفاده از عایق‌های صوتی نسوز پوشاند. نکته‌ی حائز اهمیت این است که مسیر خروجی و ورودی هوا باید به درستی تعبیه شود؛ زیرا نقش حیاتی‌ در کنترل دما دارد. به هنگام استفاده از پرده یا فوم عایق، باید از گرم شدن بیش از اندازه جلوگیری کنیم؛ چون نه تنها باعث کاهش طول عمر دستگاه می‌شود، بلکه امکان بروز آتش سوزی نیز بالا می رود.

استفاده از اتاق مخصوص

اگر تعداد ماینرهایی که دارید زیاد هستند، استفاده از یک اتاق مخصوص و یک طراحی مناسب برای آن انتخابی هوشمندانه است؛ به این صورت که:

  • اتاقی با دو پنجره انتخاب کنید.
  • از تخته گچی برای جدا کردن ماینرهای داخل اتاق استفاده کنید.
  • ورودی و خروجی هوا را روی تخته گچی سوراخ کنید.
  • لوله تهویه عایق شده صدا را به خروجی هوا و پنجره وصل کنید.
  • فن فشار منفی را در خروجی هوا نصب کنید تا هوای داغ از لوله خارج شود.
  • برای جلوگیری از برگشت گرما، تخته های ضد حرارت را بین قفسه های ماینر نصب کنید.
  • لوله تهویه را به پنجره ورودی هوا وصل کنید.
  • در اتاق را بسته نگه دارید.

کاهش صدای دریافتی گوش انسان

earplug - کاهش صدای ماینر و راهکارهای آن

پس از افزایش کارخانه‌ها و دستگاه‌های صنعتی بزرگ که دارای صدای بسیار زیادی بودند و برای شنوایی کارگران مضر بود، با پیشرفت تکنولوژی هدفون های صدا گیر برای از بین بردن نویز و کاهش صدای مزاحم اطراف تولید شدند که کارگران می توانستند از آن برای حفظ سلامت شنوایی خود استفاده کنند. امروزه می‌توان از این هدفون‌ها برای محیط هایی که ماینر بیت کوین فعال است نیز استفاده کرد. اما مسئله ای که وجود دارد این است که فقط فردی که از آن استفاده می‌کند صدای کمتری را می‌شنود و برای بقیه افراد تاثیری در کاهش صدا ندارد.

مواردی که باید از آن دوری کنیم:

استفاده از روغن مینرال

همان‌طور که گفتیم دلیل سر و صدای ماینر‌ها، کارکردن فن آن‌ها به منظور خنک کردن اجزای داخلی ماینر، مانند هشبرد و کنترل برد و … است. برخی از افرادی که دستگاه ماینر دارند، برای خنک کردن دستگاه اسیک ماینر خود از روغن مینرال (Mineral oil) کمک می‌گیرند.

خواندن
معرفی جدیدترین آلت کوین‌ های بازار ارز دیجیتال

به این صورت که ماینرها را درون این روغن قرار می دهند، به طوری که سطح آن‌ها کاملا با روغن پوشیده شود. در واقع این افراد از روغن به عنوان ابزاری برای کاهش دمای ماینر استفاده می‌کنند؛ اما روغن به تنهایی کافی نیست، بلکه به یک خنک‌کننده روغن و سیستم گردش روغن نیاز است. برای این کار از رادیاتور و آکواریوم استفاده می‌شود. در این روش لوله ورودی و خروجی آکواریوم به یک پمپ متصل می‌شود و رادیاتور برای خنک کردن روغن به کار می‌رود.

حذف فن ها

برخی از افراد با درست کردن اتاق ‌های بسیار سرد برای ماینرها و یا قرار دادنشان در روغن‌های خنک کننده، فکر می کنند ماینر به قدر کافی خنک می‌شود و دیگر نیازی به فن‌ها نیست و می‌توانند فن‌ها را از دستگاه جدا کنند. همانطور که می‌دانیم، فن های ماینر به طور خودکار سرعتشان را تنظیم می کنند. بنابراین اگر ماینر در محیطی با دمای پایین قرار گیرد، سرعت فن تا حدی کاهش می یابد تا صدای کمتری تولید شود.

به همین دلیل اگر فن‌های ماینر را به طور خودسر از ماینر جدا کنیم، ماینر در تشخیص دما به مشکل برمی‌خورد و امکان دارد به چیپست ها، هشبرد و دیگر اجزای ماینر آسیب وارد شود. علاوه بر این، اگر هیچ عملکردی از فن های خنک کننده شناسایی نشود، ماینر درستی کار نخواهد کرد.

کاهش سرعت فن‌ها

با توجه به تنظیم‌پذیری فن‌ها با دمای ماینر، دستگاه اسیک می تواند در دمای مناسب با صدای کمتر کار کند. با این حال، اگر سرعت فن را به دلخواه کاهش دهید (مثلاً با سایر فن های کم سرعت جایگزین کنید)، گرما نمی تواند به درستی از دستگاه خارج شود و این موضوع بر عملکرد ماینر تأثیر می گذارد.

جدا کردن فن از پاور ماینر

در دستگاه ماینر پاور (PSU)، تنها عضوی است که فن مخصوص به خود را دارد. به دلیل انرژی بسیاری که استفاده می کند، گرمای زیادی از خود ساطع می کند. به همین دلیل نیاز دارد که فن مخصوص به خود را داشته باشد. برخی از افراد برای کاهش صدای اطراف خود اقدام به حذف فن پاور ماینر خود می کنند. همانط‌ور که می‌دانیم حذف فن پاور باعث بالا رفتن دما و در نتیجه آسیب رسیدن به پاور ماینر می‌شود. در نتیجه مجبور به تعویض و یا تعمیر پاور خواهید شد.

قرار دادن دستگاه ماینر در فضای باز

برخی از افراد برای این‌که صدا در یک فضای کوچک منتشر نشود و کمتر آزاردهنده باشد، ماینرها را در فضای باز قرار می‌دهند. غافل از این که گرد و خاکی که روی ماینرها می‌نشیند می‌تواند بسیار مخرب و مضر برای طول عمر ماینرها و کارایی آن ها باشد. این نکته را در نظر بگیرید که یکی از اصلی ترین اصول نگهداری ماینرها، تمییز کردن آنها به صورت دوره ای است که در این حالت نیاز به این مورد افزایش پیدا می کند.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله بررسی شد، به طور کلی دستگاه های ماینر سخت افزارهای پر سر و صدایی هستند و تحمل کردن آنها در محیط های مسکونی بدون چاره اندیشی در خصوص کاهش صدای ماینر امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که فارم ماینینگ در محیط های خارج از شهر به دور از مناطق مسکونی احداث می شوند.

در این مقاله با راهکارهای کاهش صدای ماینر آشنا شدیم. همچنین مواردی را در کاهش صدای ماینر باید از آن ها دوری کنیم نیز بررسی کردیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه اجرای هر یک از موارد بالا می‌توانید با متخصصان هشبان تماس بگیرید.

اگر شما نیز روش علمی دیگری در خصوص کاهش صدا دستگاه ماینر می‌دانید، در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار