آموزش عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر

تعمیر و عیب بابی هشبرد

در آموزش عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر به مشکلات رایج هش برد دستگاه‌های ماینر می‌پردازیم. سعی می‌کنیم برای هرکدام چند راهکار ارائه کنیم تا بتوانید در اسرع وقت اقدام به تعمیر هشبرد ماینر خود بکنید. شما می‌توانید علاوه بر مرور راهکارهای پیشنهادی در مطالب آموزشی قبلی، استفاده از روش‌های گفته‌ شده در این مطلب را نیز برای حل این مشکل امتحان کنید. در صورتی که با انجام راهکارهای ذکرشده ، همچنان موفق به رفع مشکل نشدید، لطفا برای ثبت درخواست تعمیر هشبرد خود، به صفحه خدمات تعمیر هشبرد ماینر مراجعه نمائید.

تعمیر هشبرد ماینر

عدم شناسایی یکی از هشبرد ها

هش برد مهم ترین قسمت یک ماینر است و عدم شناسایی یکی از هشبردها میتواند موجب از کار افتادن دستگاه ماینر شود و در نتیجه ضرر مالی زیادی به صاحب آن وارد کند. عامل این مشکل می‌تواند از کابل‌های دیتا، آسیب‌دیدگی هشبرد یا کنترل برد باشد. در این بخش از آموزش تعمیر هشبرد ماینر، به راهکارهای حل این موضوع می‌پردازیم.

عدم شناسایی یکی از هشبرد ها

عیب‌ها و راهکارهای احتمالی برای شناسایی نشدن یکی از هشبردها:

– کابل‌های دیتا (فلت):

دستگاه ماینر را خاموش کرده، کابل‌های دیتا را خارج نموده و مجدداً وصل کنید؛ یا اینکه کابل‌های سیگنال را تعویض کنید.

– آسیب‌دیدگی هشبرد:

اگر با بررسی کابل ها مشکل برطرف نشد، باتوجه به این که هش برد ها دارای قطعات بسیار ظریف و حساسی هستند، احتمالا هشبرد ماینر آسیب دیده است. اگر مشکل از آسیب دیدگی هشبرد باشد، به دلیل این که تعمیر آن‌ها نیازمند داشتن دانش و تجربه در این زمینه‌ است؛ لذا بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

– آسیب‌دیدگی کنترل برد:

آموزش اتصال انت ماینر S17 Pro و S17
خواندن

برای بررسی کنترل برد ماینر خود مقاله «آموزش عیب یابی و تعمیر فن و کنترل برد ماینر | راهنمای جامع» را مطالعه کنید و یا برای تعمیرات به کارشناسان متخصص مراجعه کنید.

عدم شناسایی هیچ یک از سه هش برد دستگاه

عدم شناسایی هیچ‌ کدام از هشبردها می‌تواند ناشی از مشکلات نرم‌افزاری، مشکل هش‌بردها یا مشکل کنترل برد باشد.

در صورتی که مشکل از نرم افزار ماینر باشد، اینگونه عمل کنید:

ابتدا ماینر را ریست کنید. برای مشاهده نحوه انجام آن می توانید مقاله «ریست کردن ماینر» را بخوانید. پس از ریست کردن دستگاه ماینر، فریمور (Firmware) را ارتقا داده، (upgrade) یا آن را Reburn کنید.

عدم شناسایی هیچ یک از سه هش برد دستگاه
عدم شناسایی هش برد در انت ماینر

بیشتر بدانید:

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر؛ افزایش راندمان و طول عمر


مشکل چیپ هشبرد

هر هش برد از تعداد زیادی چیپ ASIC تشکیل شده است که مشکل در یکی از آن‌ها میتواند کارایی سیستم را کاهش دهد. در ویدئو زیر روش‌های عیب یابی و تشخیص هشبرد خراب دستگاه بیت مین S19 و روش صحیح خروج هشبرد از دستگاه را برایتان توضیح داده ایم.

مشکل سرعت هش

کوچک بودن عدد چیپ (مگاهش بر ثانیه)

 • سرعت هش دستگاه ماینر، کمتر از حد انتظار است.
 • بعضی از بردها، اصلا سرعت هش را نشان نمی دهند.
 • بعضی بردها، سرعت هش 0 دارند.
 • سرعت هش یکی از بردها، بسیار کمتر یا بسیار بیشتر از سرعت هش دو برد دیگر است.

راهکار حل مسئله پیش آمده:

 • دستگاه ماینر را ریست کنید.
 • سخت افزار را ارتقا دهید.
 • منبع تغذیه را تعویض کنید.
 • پورت کنترل برد را تعویض کنید.
 • در صورت آسیب دیدگی هشبرد، برای تعمیر به مراکز معتبر مراجعه کنید.

کوچک بودن عدد چیپ: نشان دادن کاراکترهای xx یا – به‌‌جای عدد در قسمت Miner Status

اشتباه نشان دادن فرکانس هر سه برد و هش ریت 0 به طور همزمان
صفحه استاتوس انت ماینر

برای حل مشکل اشتباه نشان دادن فرکانس هر سه برد و هش ریت 0 به صورت همزمان باید فریمور (Firmware) را ارتقا دهید. برخی اوقات دلیل این مشکل می تواند منبع تغذیه یا پورت کنترل برد باشد؛ در این صورت باید پورت ها را تعویض کنید.

نمایش مقدار فرکانس اشتباه مانند 400 و صفر بودن سرعت هش

در صورت بروز این مشکل، سخت افزار را ارتقا دهید.

نشان داده نشدن ماینر در pool با وجود هش ریت نرمال

در هنگام عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر برخی اوقات با مشکل عدم نمایش ماینر در استخر با وجود هش ریت نرمال مواجه می شویم. در این حالت LStime مقدار Never را نشان می‌دهد؛ اما هش ریت نرمال است.

نشان داده نشدن ماینر در pool با وجود هش ریت نرمال
صفحه نمایش ماینر در Pool

در این مواقع احتمال دارد که ماینر هنگام اتصال به استخر (Pool) مشکل داشته باشد، برای حل کردن این مشکل بهتر است استخر دیگری را امتحان کنید.

آشنایی با بهترین و جدیدترین پاورهای ریگ ماینینگ (آپدیت 2022)
خواندن

هش ریت صفر و عدم برقراری ارتباط با Pool

گاهی مشکلات نرم‌افزاری و یا آسیب‌دیدن هش برد ها می تواند سبب هش ریت صفر و عدم برقراری ارتباط با Pool شود.

برای حل مشکلات نرم افزاری ابتدا دستگاه ماینر را ریست کنید. سپس فریمور (Frimware) را ارتقا دهید.

نمایش اعداد منفی یا ‘-’ در قسمت دما

نمایش اعداد منفی یا ‘-’ در قسمت دما

 علت نمایش اعداد منفی یا ‘-’ در قسمت دما و راهکارهای احتمالی آن:

– آسیب‌دیدگی فن:

فن را تعویض کنید یا برای تعمیرات به مراکز مجاز مراجعه کنید.

– مشکل پورت روی کنترل برد:

پورت را تعویض کنید.

در صورتی که با هیچ کدام از این راهکارها مشکل برطرف نشد، به هشبرد آسیب وارد شده است. برای تعمیر هشبرد ماینر خود بهتر از یک کارشناس خبره کمک بگیرید.

دمای بیش از حد با توجه به لاگ (log)

همواره لاگ دستگاه‌های خود را چک کنید تا از کارکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید. در ادامه به چند مورد از راهکارهای حل مشکل دمای بیش از حد با توجه به لاگ (log) خواهیم پرداخت.

چک کردن لاگ دستگاه ها

 علت نمایش دمای بیش از حد در لاگ (log) و راهکارهای احتمالی آن:

– نصب نادرست فن:

فن را مجدداً نصب کنید.

– آسیب‌دیدگی فن:

فن را تعویض کنید.

نکته: اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید از یک متخصص کمک بگیرید.

– انسداد جریان هوا:

فن را تمیز کنید.

– دمای بالای اتاق:

دمای اتاق را کاهش دهید.

– خرابی دستگاه به دلیل گرما:

گرما می تواند باعث خرابی دستگاه شما شود. اگر زودتر متوجه این قضیه نشوید و دمای اتاق را پایین نیاورید، هشبرد شما خراب می شود. در صورت بروز این اتفاق، برای تعمیر هشبرد ماینر به یک متخصص مراجعه کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم مشکلات احتمالی و راهکارهای احتمالی را برای عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر را به شما آموزش دهیم. در صورتی که مشکل دستگاه ماینر شما با هیچ کدام از راهکارهای ذکر شده در بالا رفع نشد و مشکل پیش آمده به دلیل آسیب دیدگی هشبرد ماینر باشد، به دلیل این که قطعات هش برد بسیار حساس هستند بهتر است برای تعمیر هشبرد ماینر از متخصصین هشبان کمک بگیرید.

چرا دمای هشبرد ها بالا می رود؟

عدم کارکرد صحیح فن ها

علت کار نکردن هشبرد ماینر چیست؟

آسیب‌دیدگی کنترل برد، آسیب‌دیدگی هشبرد، کابل‌های دیتا (فلت)، مشکل چیپ هشبرد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظرات (28)

 • امیر رسولی

  3 فوریه, 2022 - 2:20 ب.ظ

  درود.وقتی وارد ای پی دستگاه میشم یکی از هشتبردها صفر شده دستگاه سه تا هشتبرد داره از کجا تشخیص بدم کدوم یکشون صفر شده تا تعویض کنم

 • علی

  10 فوریه, 2022 - 5:59 ب.ظ

  سلام یک هشتبرد L3++ دارم در قسمت دما عدد ۰ نشون میده سنسور دما هم تعویض شده ولی باز ۰ نشون میده قطعه ای دیگه ای هم هست که مربود به این مشکل باشه ممنون میشم راهنمایی کنین

  • هشبان

   20 فوریه, 2022 - 12:41 ب.ظ

   سلام. مشکل دمای هشبرد L3++ میتونه به دلیل خرابی سنسور دما باشه. اگر هشبرد به درستی تمیز شده و سنسور دما هم تعویض شده ولی مشکل همچنان پابرجاست، به شما پیشنهاد میکنیم تا هشبرد خودتون رو به تعمیرگاه تخصصی بسپرید تا به درستی عیب یابی بشه.همکاران ما در هشبان پاسخگوی شما هستن.

 • محمد حمیدی

  24 فوریه, 2022 - 7:45 ب.ظ

  سلام هشتبرد دستگاه من خطای15 میزنه چیکارش کنم ممنون

  • هشبان

   27 فوریه, 2022 - 11:28 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   مهمه که نوع دستگاهتون رو بدونیم دوست عزیز. برای راهنمایی و برطرف کردن مشکل میتونید با متخصصین هشبان تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن. برای مشاهده راه های تماس، روی لینک کلیک کنید
   https://hashban.com/Contact

 • رضا

  6 مارس, 2022 - 10:37 ق.ظ

  سلام، ماینر s9i دارم، بعد از گذست چند روز دمای یکی از هش ها 15شد، دستکاه ریست شد و ادرس استخر عوض شد دستکاه نرمال شد، اما مجددا بعد از چند روز asic همان هش کوچک و تقریبا نصف شد، بعد از اپدیت دستکاه، به مدت چند روز سالم. بود و مجددا، asic کوچک شد و. بعضی وقتها به جای دما خط تیره نمایش داد، یکی از سوکت ها هم کمی زرد رنگ شده که سوکت را تمیز کزدم،علت چیست، ممنونم. راهنمای کنید، ایا خازندهای هش برد اسیب دیدند یا ازچیپ هاست؟

  • هشبان

   6 مارس, 2022 - 2:22 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر
   موردی که عنوان کردید از چند جهت میتونه اتفاق افتاده باشه.
   1. سنسور دما
   2.ویروسی بودن دستگاه
   3.آسیب هشبردها
   برای تمامی این موارد نیازه که دستگاهتون رو به تعمیرگاه معتبر بسپرید تا به درستی کارشناسی و تعمیر بشه. همکاران ما در بخش تعمیرات آماده ارائه خدمات به شما هستند.

 • رضا

  14 مارس, 2022 - 9:48 ب.ظ

  سلام، وقت بخیر
  دستگاه s9iدارم، با بیش از 2روز عملیات ماین توسط دستگاه، یهو یکی از هش بردها میره و هشبرد دیگری، نصف چیپها رو نمایش میده، به محض از سرویس خارج کردن هش برد مربوطه، دستگاه با دو هش برد تا11روز کار میکنه، بعد یه ارور میده و یکی از هش بردها تراهشش کم میشه، با یه ریست درسته میشه، بعد از چند روز خاموش بودن هش برد مشکل دار، باز با اوردن تو سرویس برای 2-3روز بدون مشکل با 3هشبرد کار میکنه، اما باز از کار میفته، و فقط میتوان از دوهش برد استفاده کرد، جالب اینکه اگر هش برد احتمالا معیوب در سرویس باشه، دستکاه مرتبا ریست میشه، و جهت اطلاع دمای هش بردها کلا زیر 70هست،
  علت چیست، لطفا راهنمایی کنید، مشکل از هش برد هست یا کنترل برد، ممنون میشم کمک کنید،

  • هشبان

   15 مارس, 2022 - 9:42 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   توضیحاتی که شما در مورد خرابی دستگاهتون دادید کافی نیست و مشکل میتونه هم از هشبرد و هم از کنترل برد باشه. متاسفانه در این موارد با مشاوره نمیشه مشکل رو پیدا کرد و نیازه دستگاه رو به تعمیرگاه نشون بدید تا عیب یابی بشه. همکاران ما در بخش تعمیرات هشبان در خدمت شما هستن تا مشکل دستگاه ماینر شمارو برطرف کنن

 • امین

  16 مارس, 2022 - 11:23 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من به ال تری پلاس پاس دارم یه هشبردم تو یه ساعت۶تا HWمینداخت هر ساعت ۶ تا اضافه میشد از اول الان متوجه شدم خیلی بالا رفته رستات کردم تو۵دیقه بالا۵۰تا میندازه مشکلش چی میتونه باشه ورژن هشبر هم۱.۵هستش تو فرکانس ۴۵۰بود الان فرکانسشو۴۴۴کردم بازم دارع زیاد میندازه تو ۵.۶دیقه۳۰تا مشکل این هشبرد چی میتونه باشه و راه حلش چیه

  • هشبان

   3 آوریل, 2022 - 8:28 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   ارورهایی که دستگاه نشون میده می‌تونه دلایل مختلفی داشته باشه. مثلاً چیپ‌های هشبرد به درستی به فرکانس کامل نرسن و یا عمر چیپ‌های هشبرد کم شده باشه و رو به سوختن بره. در بعضی موارد هم به دلیل استفاده از فریمورهای غیر استاندارد هشبرد به درستی کار نمی‌کنه و به مرور ارور ها افزایش پیدا می کنه. بهترین راه حل مراجعه به تعمیرگاه معتبر برای عیب‌یابی و کارشناسی صحیح دستگاه شماست

 • ایوب خاطری

  25 مارس, 2022 - 3:41 ب.ظ

  سلام ..دستگاه l3+ موقع رفتن به آی پی دستگاه یکی از هشبردها رو نمیاره یا اگه میاره چند لحظه کار میکنه و دوباره صفر میشه یا کلا ناپدید میشه..کلا هشبرد هارو سرویس کردم ، ممنون راهنمایی بفرمایید

  • هشبان

   3 آوریل, 2022 - 8:57 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در قدم اول مطمئن بشید که اتصالات روی هشبرد به کنترل برد به درستی نصب شده باشند. در مرحله بعد اتصالات روی هش برد خراب رو با هشبرد های سالم عوض کنید ببینید مشکل پابرجاست یا خیر اگر مشکل پا برجا بود احتمالا یکی از هشبرد ها ایرادی پیدا کرده و نیاز هست که هشبرد رو به تعمیرگاه معتبر بسپارید جهت انجام تعمیرات

 • حسین

  20 آوریل, 2022 - 12:03 ق.ظ

  ازکجا بدونم ک کدام یک از هشت برد های دستگاه من مشکل داره T9+ ممنون میشم راهنمای کنید

  • هشبان

   20 آوریل, 2022 - 8:40 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   راحت ترین راه خارج کردن تمام هشبردها و جاگذاری دونه به دونه‌ی هشبردها در دستگاهه. هر هشبرد رو به تنهایی در دستگاه بذارید و تست بگیرید.همچنین از روی صفحه‌ی داشبورد دستگاه میتونید اطلاعات زیادی درباره مشکلات دستگاه بدست بیارید.

 • صادق کرمی

  2 می, 2022 - 11:43 ق.ظ

  سلام‌ روز بخیر
  دستگاه L3++وقتی روشنش میکنم بعد چندساعت هشتبردهای ۲،۳،۴ از کار میفتن علامت×××××× میخورن
  دستگاه با تک هشتبرد استارت زدم هر ۴تا هشتبرد به مدت ۳ساعت چک کردم هیچ مشکلی نداشت
  دوباره کابل فلت و کابل پاور تغییر دادم هر هشتبرد تکی استارت کردم بعد یکساعت هشتبرد علامت ×××× خورد
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • هشبان

   7 می, 2022 - 3:27 ب.ظ

   سلام و وقت بخیر
   در بعضی مواقع به دلیل تغییر فریمور کارخانه به فریمورهای کاستوم فرکانس مجاز دستگاه بالاتر برده میشه به همین دلیل احتمال داره که بعضی از هشبردها به مرور زمان ارور بدن. احتمال دیگه اینه که پاور دستگاه نیم سوز شده باشه و نتونه جریان کافی ایجاد کنه به همین اگر دستگاه به حداکثر فرکانس برسه، به صورت ناگهانی فرکانس افت میکنه.

 • مهدی فلوکی

  15 می, 2022 - 1:16 ب.ظ

  سلام یه دستگاه s9j دارم یکی از هشبردهاش دمای ثابت۱۵ داره ولی هشریت اون نرمال مشکلش چی میتونه باشه

  • هشبان

   16 می, 2022 - 11:56 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   به احتمال زیاد چیپ سنسور دما خراب شده و نیاز به تعویض داره

 • سمیرا احمدی

  27 می, 2022 - 10:17 ق.ظ

  سلام دستگاه A1 دارم که وقتی مثلا دو روز خاموشه و بعد روشن میکنم هر چهار هشبرد کار میکنه و همه چیز نرماله ، اما وقتی چند ساعت کار میکنه یهو کارکردش تو استخر پایین میاد و میرم تو تنظیماتش میبینم اصلا هشبرد ۳ رو نشون نمیده
  چیکار کنم بنظرتون؟

  • هشبان

   28 می, 2022 - 8:39 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   این مورد میتونه دلایل مختلفی از خرابی هشبرد تا ضعف پاور داشته باشه. برای درک بهتر مشکل پیشنهاد میکنیم به وبلاگ هشبان، مقاله ی دلایل افت هشریت ماینر و روش‌های رفع آن ها مراجعه کنید. در صورتی که موفق به عیب یابی دستگاه خودتون نشدید متخصصان ما در بخش تعمیرات هشبان همیشه آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

 • صاحب

  10 ژوئن, 2022 - 1:44 ب.ظ

  درودفراوان.چندروزپیش دستگاه راخاموش کردم وبااحتیاط هشتبردهارابیرون آوردم وادستگاه بلوورهواخاکهای روی هشت بردراتمیزکردم بعدکه روشن کردم واسه چندلحظه کوتاه تراهش دستگاه رابالابردم فورادیدم چراغهای یکی ازهشتبردم کامل خاموش شدبعدازاون مرتب هرچندساعت یکبارچراغهای 3تاهشتبردخاموش وروشن میشه دقیقامثل ساعتی که تازه دستگاه رومیخوای روشن کنی اون علاعم روداره بغیرازاین هم گاهی اوقات میبینم 2تایایکی ازچراغهای یکی ازهشتبردهاخاموشه وتاخاموش روشن نکنم مشکل برطرف نمیشه.ممنون میشم راهنماییم کنیدبخداتوی گرونی باپول وام ومقداری قرض گرفتمش .دستگاه t9 10/5تراهشه که پشتش هم فن خریدم ونصب کردم ازروزاول

  • هشبان

   11 ژوئن, 2022 - 8:52 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   هشبردها رو از دستگاه خارج کنید و تک به تک مجدد توی دستگاه بذارید و تست کنید. اینطوری می‌تونید هشبرد خراب رو پیدا کنید و به مرکز تعمیرات مجاز و معتبر بسپرید

 • احسان

  24 آگوست, 2022 - 8:28 ب.ظ

  سلام
  T2tz دارم
  تو نمودار هشبرد ها هشبرد ۳خیلی نوسان داره و هی بین۶تا۸.۳۰ نوسان میکنه
  علت جیه

  • هشبان

   3 سپتامبر, 2022 - 5:38 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   به دمای هشبرد توجه کنید. در چه بازه‌ای جابجا میشه؟ همچنین در نظر بگیرید که ممکنه چیپهای زیادی، به اصطلاح عمرشون کم شده باشه.

 • مهدی حسین زاده

  10 اکتبر, 2022 - 1:39 ب.ظ

  سلام
  اینی سیلیکون دارم 25 تراهش سری z
  دستگاه روشن میشه ولی ماین نمیکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • هشبان

   11 اکتبر, 2022 - 3:02 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر
   این مشکل به دلایل بسیاری میتونه بوجود بیاد. اما بیشترین دلیلی که در حال حاضر به ذهن ما میرسه اینترنته.با توجه به قطعی های اینترنت احتمال اینکه دستگاه نمیتونه به ماینینگ پول متصل بشه زیاده. اما برای اطمینان و عیب یابی صحیح دستگاه، پیشنهاد میکنیم ماینر رو به تعمیرگاه معتبر و مجاز بسپرید تا به درستی عیب یابی بشه. همکاران ما در بخش تعمیرات هشبان، با سرویس عیب یابی و سرویس اولیه رایگاه دستگاه ماینر در خدمت شما هستند.

نظر بدهید