دلایل خرابی ماینر و چگونگی تشخیص و عیب یابی قطعات آن

bitcoin miner breakdown reasons and solution

برای استخراج ارز دیجیتال یا رمز ارزها، از دستگاه هایی به نام ماینر استفاده می شود. دستگاه های ماینر با وجود تفاوت هایی که در ظاهر دارند، اما عموما از یک مسیر مشابه برای رسیدن به خروجی استفاده می کنند. همه آنها هش کدهایی تولید می کنند که بتوانند با استفاده از آنها بلاک ها را باز کنند. صحت کارکرد هر یک از قطعات ماینر تضمین کننده کارکرد کل دستگاه است؛ در این بین اگر قطعه ای از دستگاه مانند پاورِ ماینر دچار اشکال شود، دستگاه قادر به کار کردن نیست. برای تعمیر پاور ماینر خود می توانید از صفحه خدمات تعمیر پاور ماینر استفاده کنید.

به طور کلی، دستگاه های استخراج ارز دیجیتال دارای قطعات مشترکی هستند؛ از جمله:

  • فن ماینر
  • پاور ماینر
  • هشبرد های ماینر
  • کنترل برد ماینر
  • و ..

در مقاله پیش رو به توضیح مختصری راجع به هر بخش می پردازیم و به تفصیل درباره دلایل خرابی ماینر خواهیم پرداخت. همچنین میتوانید برای جلوگیری از خراب شدن ماینر از مقاله نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن ماینر نیز استفاده کنید. با ما همراه باشید.

اسیک ماینر (ASIC Miner)

پاور یا منبع تغذیه:

پاور ماینر (PSU) که با عنوان منبع تغذیه نیز شناخته شده است، واحد تامین کننده نیروی برق دستگاه ماینر است. پاور سخت افزاری بسیار پر اهمیت است؛ چرا که باید توان مصرفی سایر قطعات را فراهم آورد.


بیشتر بخوانید: تعمیر پاور دستگاه های ماینر به صورت تخصصی


کنترل برد:

کنترل برد یکی از مهمترین واحد های سخت افزاری ماینر است که وظیفه برقراری ارتباط بین هشبرد های ماینر را بر عهده دارد. یکی دیگر از وظایف کنترل برد انتقال دیتای خروجی توسط هشبرد هاست. در صورتی که کنترل برد دچار مشکل شود دستگاه ماینر خاموش می شود و قابل استفاده نخواهد بود.


بیشتر بخوانید: تعمیر کنترل برد دستگاه های ماینر به صورت تخصصی


هشبرد:

هشبرد نیز یکی از قطعات حیاتی دستگاه ماینر است که وظیفه آن انجام پردازش های سنگین می باشد. این قطعه از سایر قطعات ماینر گران تر است و ضریب خرابی و استهلاک آن نیز بیشتر از سایر قطعات است.


بیشتر بخوانید: تعمیر هشبرد دستگاه های ماینر به صورت تخصصی


هشبرد دستگاه ماینر

مشکل از کدام بخش ماینر است؟ کنترل برد، پاور یا هشبرد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که احتمالا هنگام از کار افتادن یا عدم کارایی مناسب ماینر برای صاحبان این دستگاه ها پیش می آید، این است که چگونه متوجه شویم که ایراد از کدام بخش ماینر است؟ کنترل برد؟ هشبرد؟ یا پاور؟ در ادامه درباره مشکلاتی که در بخش های مختلف ماینر ممکن است بروز کنند، توضیح می دهیم:

آموزش عیب یابی و تعمیر هشبرد ماینر
خواندن

خرابی پاور دستگاه ماینر:

یکی از دلایل خرابی ماینر ها، خرابی پاور آنهاست. ابتدایی ترین کاری که میتوان انجام داد این است که دو دستگاه کاملا مشابه که پاور آنها مشابه باشند را داشته باشید و پاور هر دو دستگاه را با یکدیگر جابجا کنید. در صورتی که دستگاه ماینر روشن شود، یعنی پاور دستگاه قبلی مشکل داشته و باید تعویض یا تعمیر شود.

برخی دستگاه ها دارای کنترل برد و پاورِ مرتبط با هم هستند که در این صورت اگر با جابجایی پاور ها باز هم دستگاه روشن نشد، میتوان به این نتیجه رسید که پاور دستگاه سالم است و مشکل از کنترل برد دستگاه ماینر است.

در پاورهای معمولی، در صورت در دسترس بودن دستگاه مولتی متر، در بخش خروجی پاور 12.5 ولت قرار می دهیم؛ اگر خروجی مورد نظر را ارائه داد، پاور سالم است؛ اگر نداد یعنی پاور مشکل دارد.

در بخش خروجی پاور یک سری ماسفت (ماسفت یکی از انواع ترانزیستور هاست که یک قطعه الکترونیکی است و وظیفه آن سوئیچینگ ولتاژ است) وجود دارد که ممکن است دچار آسیب شده باشند. برای مثال ممکن است مشتری مراجعه کند و سوالی مشابه با این سوال بپرسد: “پاور دستگاه من کار می کند؛ ولی وقتی دستگاه شروع به کار می کند، پس از نیم ساعت خاموش میشود، مشکل از کجاست؟”.

در اینجا ممکن است مشکل از فن پاور باشد و به دلیل گرمای بسیار زیاد در قسمت خروجی پاور تامین انرژی و برقی مکفی را نداشته باشیم و تعدادی از ماسفت ها خراب شده باشد. در واقع دستگاه روشن می شود، اما پاور خراب است.

پاور دستگاه ماینر

خرابی هشبرد دستگاه ماینر:

دومین مورد از دلایل خرابی ماینر ها که در این مقاله به آن اشاره می کنیم، خرابی هشبرد آنهاست. ابتدایی ترین کار چک کردن جانکشن (بخشی که به کابل دیتا متصل می شود) است؛ چرا که ممکن است این بخش دچار آسیب دیدگی شده باشد. برای چک کردن این بخش باید جای هشبرد های دستگاه را عوض و سپس تست کرد. با این فرض که هشبرد 1 سالم و هشبرد 2 خراب است، هر دو هشبرد را از جایگاهشان بیرون آورده و بجای هشبرد 2، هشبرد 1 را قرار می دهیم. اگر کار کرد، پس جانکشنِ کنترل برد سالم است.

در مرحله بعد اتصالات کابل را چک میکنم. کابل دیتایی که هشبرد را به دستگاه کنترل برد متصل می کند را بررسی می کنیم. با این فرض که کابل هشبرد 1 سالم است و کابل هشبرد 2 مشکل دارد، کابل هشبرد 1 را با کابل هشبرد 2 جابجا کرده و چک میکنیم. اگر (با فرض سالم بودن هشبرد) کار کرد، متوجه میشویم مشکل از کابل است. در صورتی که کار نکند، متوجه میشویم که مشکل از کابل هم نبوده است.

بیشترین خرابی ماینر مربوط به کدام دستگاه است و چرا؟
خواندن

در مرحله آخر، هشبرد 2 که معیوب است را با هشبرد 1 که سالم است جابجا میکنیم. در صورتی که هشبرد (هشبرد شماره که 1 که در حال حاضر بجای هشبرد شماره دو قرار گرفته) شناسایی شود، به این نتیجه خواهیم رسید که هشبرد شماره 2 (هشبرد معیوب) دچار مشکل شده است.

خرابی کنترل برد دستگاه ماینر:

سومین مورد از دلایل خرابی ماینر ها خرابی کنترل برد آنها است. برای چک کردن خرابی کنترل برد نیز چند حالت وجود دارد که یک حالت آن در تست پاور گفته شد. در حالت بعدی کنترل برد روشن می شود، اما به عنوان مثال IP نمی دهد. در این صورت متوجه می شویم که کنترل برد خراب است.

حالت دیگری که ممکن است رخ دهد این است که کنترل برد IP می دهد، اما زمانیکه در بخش IP وارد می شویم با مشکلی روبرو می شویم؛ مثلا در این قسمت متوجه می شویم که هشبرد را نمی شناسد. پس جانکشن هشبرد دچار مشکل شده است. یا فن شناسایی نمیشود (مثلا دو عدد فن وجود دارد، اما فقط یک فن شناسایی می شود). در اینجا نیز متوجه می شویم که جانکشن فن دچار مشکل گردیده است.

آخرین حالت، حالتی است که کنترل برد اصلا روشن نمی شود یا یک سری نقاط روی آن نمایان میشود که به این معنی است که آی سی سوخته است. درباره تعویض و تعمیر کنترل برد ماینر می توانید در مقاله ای با عنوان کنترل برد ماینر|تعویض یا تعمیر؟ راهکار مورد نظر را بیابید.

کنترل برد دستگاه استخراج ارز دیجیتال

تشخیص خراب بودن فن:

آخرین مورد از دلایل خرابی ماینر ها خراب بودن فن آنهاست. اولین و ابتدایی ترین کاری که انجام می دهیم، جابجا کردن فن هاست؛ یعنی یک فن سالم روی دستگاه قرار می دهیم. اگر فن شناسایی شد و سرعت آن تشخیص داده شد، پس فن سالم است. اگر فن سالم را متصل کردیم و تشخیص داده نشد، یعنی جانکشن خراب است. زمانیکه میگوییم مشکل از جانکشن است، منظور این نیست با تعویض جانکشن این مشکل را می توانید حل کنید؛ چرا که ممکن است مشکل از پردازنده باشد و قسمتی که به این فن متصل شده است، به دلیل جریان بسیار زیادی که فن کشیده است، سوخته باشد.

نتیجه گیری

در مقاله فوق سعی بر آن شد که تا حد ممکن درباره دلایل خرابی ماینر ها و عیب یابی هر یک از بخش های یک دستگاه استخراج ارز دیجیتال یا ماینر توضیحاتی ارائه شود. اما بهتر است تعمیرات ماینر توسط نیروی متخصص و فنی صورت بگیرد. کارشناسان هشبان با داشتن مجوزهای قانونی، به عنوان اولین مرکز تعمیرات ماینر در خدمت هم میهنان عزیز در سراسر کشور هستند. جهت ثبت سفارش تعمیر، اینجا کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید