تاریخچه کمپانی سیسکو سیستمز (Cisco Systems)

مقاله تاریخچه سیسکو

سیسکو سیستمز (Cisco Systems) چگونه شکل گرفت؟

سیسکو سیستمز، یک شرکت فناوری آمریکایی است که در سال 1984 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در سن خوزه کالیفرنیا است. برند سیسکو در سراسر دنیا عموما به خاطر محصولات شبکه رایانه‌ای معروف است. کمپانی سیسکو سیستمز به عنوان یک شرکت که بیشتر محصولاتش را به تجارت‌های دیگر می‌فروخت، به یک نام خانگی تبدیل نشد. تاریخچه ی کمپانی سیسکو نشان می‌دهد که در دهه دوم قرن 21، این شرکت یکی از بزرگترین شرکت‌های ایالات متحده به شمار می‌آمد.

ساختمان مرکزی شرکت سیسکو

 

بنیان گذاران سیسکو چه کسانی بودند؟

بنیانگذاران سیسکو سیستمز، لئونارد بوساک (Leonard Bosack) و ساندرا لرنر (Sandra Lerner)، یک زوج متاهل (بعداً طلاق گرفتند) بودند که هنگام تحصیل در دانشگاه استنفورد با یکدیگر آشنا شدند. آنها پس از فارغ التحصیل شدن در سال 1981، در یک مدرسه شروع به کار کردند و تجهیزات کامپیوتری دو بخش متفاوت را مدیریت می‌کردند. بوساک راهی برای اتصال شبکه‌های رایانه‌ای با استفاده از فناوری که متخصصان استنفورد در دهه 1970 ابداع کرده بودند، یافت.

او و لرنر تشخیص دادند که فناوری روتر (Router technology)، همانطور که گفته می‌شود، می‌تواند برای استفاده گسترده در خارج از دانشگاه با سودآوری زیاد سازگار شود. در دسامبر 1984 این دو نفر سیسکو سیستمز را تاسیس كردند (نوشتار اصلی آن “Cisco Systems” است) و نام این شركت را از شهر سانفرانسیسكو گرفتند. دانشگاه استنفورد سرانجام مجوز نرم افزار اختصاصی خود را به سیسکو داد.

خواندن
معرفی ارز دیجیتال کاسپا (Kaspa)

بیشتر بخوانید: معرفی شرکت بیت مین


محصولات سیسکو سیستمز

سیسکو در سال 1985 اولین محصول خود را که یک کارت رابط شبکه برای کامپیوترهای شرکت تجهیزات دیجیتال بود به فروش رساند. اولین موفقیت بزرگ شرکت سیسکو سیستمز، روتری بود که سال بعد یعنی در سال 1986 ارائه دادند که از پروتکل‌های چندگانه شبکه استفاده می‌کرد. مؤسسان شرکت برای توسعه آن به سرمایه نیاز داشتند و برای تامین این سرمایه به شرکت سکویا (Sequoia Capital)، که یک سرمایه گذاری ریسک پذیربود روی آورند. سکویا در اواخر سال 1987 مدیریت اصلی شرکت را برعهده گرفت و جان مورگریج (John Morgridge) را به عنوان رئیس و مدیرعامل شرکت منصوب کردند. در سال 1990، اندکی پس از آنکه سیسکو اولین سهام خود را به مردم فروخت، لرنر از شرکت اخراج شد و بوساک پس از او استعفا داد.

سیسکو سیستمز

شرکت های مرتبط با سیسکو

سیسکو سیستمز در اوایل دهه 1990 به سرعت رشد کرد. این شرکت روتر مدل 7000 بهبود یافته را در سال 1993 معرفی کرد و در همان سال شروع به خرید شرکت‌های دیگر کرد. اولین خرید آن شرکت ارتباطات کرسندو (Crescendo Communications) بود که به سیسکو این اجازه را داد که قاطعانه وارد حوزه دستگاه‌های سوئیچینگ شبکه شود. در سال 1994 این شرکت دفتر مرکزی خود را از منلو پارک کالیفرنیا به سن خوزه منتقل کرد و سال بعد جان تی چمبرز (John T. Chambers) جانشین مورگریج به عنوان مدیرعامل شرکت شد. در سال 1998 سیسكو شركت سلسیوس سیستم (Selsius Systems) را خریداری كرد؛ یك شركت با تخصص در ارتباطات تلفنی اینترنتی كه به سیسكو كمك كرد تا جایگاه برتر فناوری VoIP را بدست آورد.

خواندن
دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟

کمپانی سیسکو سیستمز امروزه:

در سال 2006 سیسکو TelePresence را ارائه داد؛ ویدیوکنفرانسی که هدف آن این بود که به افراد مختلف از سراسر دنیا این اجازه را بدهد که باهم تعامل کنند، به طوری‌که گویا در یک مکان‌اند. تخصص شبکه سیسکو آن را به عنوان پیشرو در ارائه محصولات برای اینترنت اشیا (Internet of Things) بدل کرد؛ مفهومی که اغلب با عنوان نامگذاری شده در سیسکو شناخته می‌شود. برخی بخش‌ها در سال 2015 تعطیل شدند، چون این شرکت به سرعت تمرکز خود را از سخت افزار به نرم افزار تغییر داد.

امروزه سیسکو به یکی از اصلی ترین سازندگان تلفن های اینترنتی در سطح تجاری تبدیل شده است. اما این کمپانی با خرید دو شرکت سایتنتفیک آتلانتا و لینکسیس قدم در بازار خانگی هم گذاشته است. همچنین استفاده از تجهیزات شبکه سیسکو در صنعت ماینینگ نیز امری متداول است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص حوزه‌ی ماینینگ می‌توانید به دیگر مقالات هشبان مراجعه کنید:

بیت کوین یا طلای دیجیتال چیست؟ راهنمای جامع 2022
بیت کوین کش (BCH) چیست؟ راهنمای جامع 2022

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

تماس با تعمیرکار